-I PSV: een jubileum met verlies itair oop emen Fortuna houdt zich staande JE GEVEN. WLEVEN. Libregts: 'pech in de laatste minuten Europacup I Europacup II Europacup III 150-13456 NDOELPUNTLOOS GELIJKSPEL BIEDT WEINIG PERSPECTIEVEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 ROTTERDAM - Vorig seizoen werd Ajax door het Griekse Olympiakos reeds in de eerste Europa Cup-ronde beentje gelicht. Gisteravond kreeg Feyenoord, na tien jaar weer in het Europa Cup 1-toernooi, de kans om een en ander recht te zetten. I A69 van onze sportredactie ROTTERDAM - Trainer Thijs Libregts gaf na afloop volmondig toe enige angst te hebben gekend voor de ont moeting met Panatinaikos. „Ik wist dankzij een be zoek aan Athene dat Panati naikos een gevaarlijke ploeg binnen de lijnen kan bren gen. Daarom was ik ook een beetje bang om puur op de aanval te spelen. De compe titie in de eredivisie heeft geleerd dat wij gemakkelijk veel goals tegen krijgen. Als wij aanvallend spelen, is de kans op balverlies erg hoog. In zo'n geval komt onze de fensie onder druk en krijgen we onmiddellijk doelpunten om de oren". De wissel Hoekstra voor Rep legde Libregts uit als een keuze voor zekerder spel. „Hoekstra leverde vaak foute passes af. Hij heeft ruimte nodig om goed te kunnen functioneren, die ruimte kreeg hij geen mo ment. Rep is een man die ook in het gedrang vlekke loos kan plaatsen". De Feyenoord-trainer noemde zijn ploeg met name in de laatste tien minuten wat on gelukkig. „We hadden er zo twee in kunnen schoppen". De Poolse collega van Li bregts, Panatinaikos-trai- ner Gmoch toverde na af loop een brede grijns op zijn gezicht. „Over twee weken wachten minstens 80.000 Atheners op het bereiken van de tweede ronde in de Europa Cup. Panatinaikos is nu duidelijk favoriet. Om thuis Feyenoord te verslaan zullen we wel een intelligen ter spelletje moeten laten zien dan vanavond het geval was". Feyenoorder Mario Been toonde zich voor de deur van de kleedkamer diep teleur gesteld. „Tegen deze Grie ken was het moeilijk voet ballen. Ze verdedigden mas saal en daarop had Feyen oord nauwelijks een ant woord". De jubbelstemming na de ruime overwinning op Haarlem bleek compleet verdwenen bij de Feyenoor- ders. Ze weten als geen an der dat hen een kolkend sta dion in Athene wacht, maar Been kon nog enig optimis me opbrengen: „0-0 is niet gunstig, maar er kan van al les gebeuren. In Athene zijn de rollen omgedraaid, dan kunnen wij counteren" V.'l i 'i! in uw urine af aan \s'. Dat kan vanaf hel ken over tijd bent tot n uw zwangerschap, urine kan men een loofdzakelijk wordt elpen van manne- ïvruehtbaarheid. kkelijk. Voor het ok als u buitenshuis gelingen te treffen. i? I let tulres in iiin iniinclcn, Kubcivssliaiil 29, 0182.UU848. gslraat H)9h, 2-2490. icck, Lllycnhotrt, /res, Ginnckcmvcg 288, 70-01.1708. omlompstiaat S, non 01820-221.7.7. pi-mulel, Kucphcn.Zegge, cl, Bosxchcnhooicl, .-gnuwenlaan 8, in 01808 .14708. ■tel. Wouw: men, l'onllaan 24, (Kill (11810-18082. sieren: agen, Zuidzijde Zoom 48, Telclbon 01840.18142. loeders oor Moeders 04120-82101 FEYENOORD MACHTELOOS door Romain van Damme Het bleef echter bij probe ren, want het Griekse Panati naikos toonde zich in Rotter dam een taaie tegenstander die de bereikte 0-0 juichend begroette. Geen al te dende rend uitgangspunt voor een falend Feyenoord dat over veertien dagen kan rekenen op een warm onthaal in Athene. Tachtigduizend uitzinnige toeschouwers zullen daar hun' Pao tot een verbeten strijdende ploeg opzwepen, zo dat voor Feyenoord het ergste gevreesd moet worden. Dat Feyenoord ongeschon den het einde haalde, had het bovendien te danken aan een arbitrale dwaling. Halverwe ge de eerste helft snelde de ta lentvolle Saravakos op vol strekt legale wijze langs aan voerder Wijnstekers, om ver volgens doelman Hiele met een beheerst tikje het nakij ken te geven. Op advies van ajn grensrechter annuleerde Engelse scheidsrechter Midgley de treffer echter we gens vermeend buitenspel. Een voor Panatinaikos kost bare fout. Het was trouwens het zo- «lste bewijs dat de Griekse landskampioen in het met bij na dertigduizend toeschou wers bezette stadion beslist niet de mindere was van het weinig overtuigende Feyen oord. Integendeel, onthaald door enkele duizenden fanatieke Griekse supporters die met ki lo's vuurwerk de tribune be klommen hadden, was Pao met een op papier defensief ingestelde ploeg het veld opge stapt. Met de Joegoslaaf Zajec verrassenderwijs op het mid denveld begreep de Griekse ploeg echter snel dat de vrees voor dit Feyenoord ongegrond was. Vandaar dat alras beslo ten werd de omgeving bij Feyenoord-doelman Hiele eens wat nader te verkennen. Dat gebeurde op een manier die de Feyenoord-aanhang re gelmatig de stuipen op het lijf joeg, want Panatinaikos ont popte zich als een ploeg die modern voetbal speelt. Verde digend bleef de ploeg uit Athe ne gemakkelijk overeind. Feyenoord kon het namelijk niet opbrengen de nog niet in competitie zijnde Griekse kampioen constant onder druk te zetten. De enkele keren dat het wel gebeurde, kwam aan het licht dat de Griekse defen sie niet bepaald het sterkste deel van de ploeg is. De kracht van de ploeg ligt vooral op het middenveld waar Zajec en de Argentijn Rocha de hoofdrollen pakten. Vooraan wisten zij de snelle Saravakos, door Pao voor an derhalf miljoen overgenomen van Paonios, die Wijnstekers handenvol werk bezorgde. Daarnaast had ook de anders Ruud Gullit van Feyenoord loopt zich vast op Kostas Tarasis (links) en John Kyrastas van Panathinaikos. -fotoanp zo solide Nielsen de nodige problemen met Mavridis, waardoor uitstapjes naar de frontlinie gevoeglijk uit het hoofd gezet konden worden. Feyenoord kreeg dan oOk moeilijk vat op de Griekse ploeg, die met name in de eer ste helft door goed stoorwerk de thuisclub verleidde tot ge haast handelen. Vandaar dat Feyenoord er maar zelden in slaagde een goed opgezette aanval in elkaar te zetten. Al leen als Gullit, in de dertiende minuut dicht bij de openings treffer, aan de bal kwam, zat er enige dreiging in het Rot terdamse spel. Gullit stond echter vrijwel alleen in zijn pogingen. Mario Been, niet de slechtste Feyenoorder trou wens, had het niet gemakke lijk op het middenveld, Hoek stra maakte kilometers zonder een bal aan te raken en Hout man en Petursson lieten an dermaal zien volledig uit vorm te zijn Pao zag het met genoegen aan, kon bijna juichen toen Rocha na een fantastische bal behandeling Hiele onverwacht op de proef stelde, en stapte dan ook uitermate tevreden de Ttleedkamer in om te pauzeren. In tegenstelling tot Feyen oord, dat tijdens de pauze be sloot de duimschroeven aan te draaien. Terecht, omdat in de eerste helft al bewezen was dat de Griekse verdediging paniekerig reageerde op pres sievoetbal. Feyenoord zette daarom aan. Voorwaarde is dan echter wel dat de nauw keurigheid niet uit het oog verloren wordt. En juist dat ontbrak er bij de thuisclub. Vanaf de flanken kwam vrij wel geen bruikbare bal voor het doel van de wat chaotisch tussen de palen springende Laftsis. Pao hoefde dan ook weinig gevaar te duchten, om dat er in het overbevolkte cen trum voor Feyenoord hele maal geen doorkomen aan was. Trainer Thijs Libregts zag dat twintig minuten aan en besloot toen in te grijpen. Hoekstra mocht naar de kant, waarna invaller Rep Gullit naar het middenveld verdreef. Libregts had toen op de bank al enkele moeilijke momenten doorgemaakt. Want Panati naikos counterde niet onge vaarlijk. Eenmaal moest de paal zelfs redding brengen na dat Mavridis Nielsen van het kaslje naar de muur gestuurd had. Feyenoord kon echter niets anders dan zo massaal moge lijk aan te vallen. Wetend dat het over veertien dagen in Athene een gekkenhuis wordt, moesten er gisteravond goals gemaakt worden. Dat lukte uiteindelijk niet. Deels door wat pech en onkunde dat het best geïllustreerd werd door Nielsen en Duut, ingevallen voor Houtman, die op enkele meters van het Griekse doel geen raad wisten met de vro lijk voorbij stuiterende bal. Feyenoord - Panathinaikos (Gri) 0-0 (0- 0). Scheidsrechter: Midgley (Eng); Toe schouwers: 30.000. Gele kaart: Zajec, Rocha en Laftsis (Pa nathinaikos). Feyenoord: Hiele; Troost, Nielsen, Van de Korput en Wijnstekers; Hoekstra (Rep), Stafleu en Been; Gullit, Houtman (Duut) en Petursson. Panathinaikos: Laftsis; Dontas, Tarasis, Kyrastas en Vonortas; Livathinos, Zajec (Dimopoulos) en Antoniou; Saravakos, Mavridis en Rocha. Van onze speciale verslaggever FRANKFURT A/D ODER - Men stond er zelf niet zo bij stil, maar zonder aanvoerder Hallvar Thoresen, die voor de behandeling van zijn liesblessure naar Os lo was afgereisd, zonder de eveneens geblesseerde Berry van Aerle en zonder de geschorste Huub Ste vens begon PSV woensdagavond in het Oostduitse Frankfurt aan de Oder aan z'n tachtigste duel in het kader van een Europees voetbaltoernooi. Het werd een weinig succesvol jubileum: een nederlaag van 0-2. CERKHOFLAAN KOPENHAGEN - Fortuna is bij de eerste stap op het Europese voetbalpodium staande gebleven. Overeenkomstig het door trainer Jacobs op gestelde scenario ma noeuvreerde de Neder landse vertegenwoordi ger in het bekerwin- "aarstoernooi zich in een positie die perspec tieven biedt op het be reiken van de tweede ronde. Bovendien wordt het in Kopenhagen tegen BK be haalde resultaat (0-0) gun- stl8 geacht voor de ver wachte toeloop over twee weken in Sittard. Niet meer dan 1.900 toe schouwers toonden belang stelling voor het treffen tus sen twee peuters in het in ternationale voetbal. Zowel p Deense bekerwinnaar als wtuna Sittard is zo groen ®ls gras en dat was op de oor regen gladde mat van et Idraets-park eenvoudig 16 bespeuren. Over de kwaliteit van het oetbal meldde het draai- °ek niets. De Denen, die erkozen hun geld in de zak houden voor de WK-kwa- hca tie wedstrijd van vol- Sende week tegen Noorwe- ta?'}ladcien het waarschijn- t bij het rechte eind. Het c'houwersaantal werd nog positief beiinvloed door enige honderden meegereis de Limburgers, die een bus trip van twaalf uur maakten om een wedstrijd te zien waarvoor ze de provincie niet hadden behoeven te verlaten. Fortuna Sittard noch BK zullen in het internationale voetbal enige potten breken. De ambities van het als achtste in de hoogste Deense afdeling geklasseerde BK zijn al even bescheiden als die van Fortuna. Wel maakt de Sittardse formatie af en toe gebruik van de beperkte mogelij kheden. Volgens Jacobs zal een wat brutaler optreden van de Limburgers die mogelijk heden alsnog verruimen. Randstedeling Holverda wordt daarbij als sprekend voorbeeld opgevoerd. In Ko penhagen was dat beetje flair volstrekt niet aanwe zig, maar dat hinderde niet, omdat BK al net zo bedeesd over het soppige gras be woog als de Nederlandse de butant. Het verschil in internatio nale ervaring, hoe gering aan beide zijden ook, had de doorslag moeten geven. Heeft de jonge ploeg van trainer Holmström alleen in sluitpost Qvist een man met Europese ervaring, Fortuna beschikt over drie spelers die al eens eerder op dit ni veau voetbalden. Maar ervaring telde ken nelijk nauwelijks. BK en Fortuna boden woensdag heel weinig. Bij de Denen toonde Rene Hansen af en toe iets dat op een talentvol le actie leek. De Limburgers mogen hoop koesteren ten aanzien van Reijnders, die als enige boven de middel maat bleef. De rest beperkte zich tot hard lopen en be schikte uitsluitend over een goede wil. De feiten van de armzali ge onmoeting zijn nauwe lijks het memoreren waard. Hoyer, die in de vaderlandse competitie af en toe scoort, testte in de dertiende mi nuut Qvist. Goede bedoelin gen, die toch bij de 22 ac teurs mogen worden veron dersteld, kregen geen gestal te. Op een enkele uitzonde ring na: een combinatie van Rene Hansen met Schone en een door Van Gerven ge stopt schot van Garly. Typerend voor het niveau en de plankenkoorts waren de paniekerige uittrappen die Van Gerven zich permit teerde op momenten dat er geen noemenswaardig ge vaar dreigde. Na rust her- Arthur Hoyer van Fortuna Sittardia slaagt er niet in om doelman Qvist van KB Ko penhagen te verslaan. -foto polfoto stelde de doelman van For tuna zich. Tot het stichten van ver warring bleek ook Holverda niet in staat. De spits van wie in Denemarken toch iets werd verwacht, liet zich me nigmaal terugzakken naar het middenveld waardoor zijn onmiskenbare kwalitei ten opnieuw niet tot uit drukking kwamen. Thomassen, de vaste be waker van Holverda, waag de zich na rust een keer over de middenlijn. Zijn pass be reikte invaller Sparring, die Van Gerven op de proef stel de. De Limburgse doelman tikte even later een schot van Schone via de paal uit zijn hok. Jacobs bevestigde na af loop dat er geen sprake was geweest van tactiek. Hij ont hield zich van commentaar over zijn eigen volgelingen. Uit zijn woorden bleek wel dat ook hij vond dat zijn ploeg evenals de Deense op ponent ver onder de Europe se middelmaat was blijven steken. Jacobs acht het onmoge lijk dat BK de Limburgers nog uit de tweede ronde houdt. „Als wij het niet red den, aldus de trainer, „dan eet ik mijn schoenen op". KB Kopenhagen (Den) - Fortuna Sit tard (Ned) 0-0 (0-0). Scheidsrechter: Stumpf (DDR), Toeschouwers: 1900. KB Kopenhagen: Qvist; Henrik Han sen, Busk, Piechnik en Garly (Wind- feld); Thomassen, Petersen en Vos- gaard; Rene Hansen, Schione (Spar ring) en Terkelsen. Fortuna Sittard: Van Gerven; Boes- sen. Koevermans. Dekker en Maessen; Reijnders, Suvrijn en Va:i Well (Evers)Hoyer, Holverda en Ruys. Voor die tachtig wedstrij den had PSV zestien seizoenen nodig en bij acht daarvan was Willy van de Kerkhof aanwe zig. Samen met zijn voor FC Twente gespeelde Europese wedstrijden kwam de Bra bantse middenvelder tegen Vorwarts Frankfurt dan ook op het respectabele aantal van 79 Europacup-duels. Een abso luut record voor een Neder lander, die alleen Nederlandse clubs heeft gediend. „Dit sei zoen wil ik nog de negentig halen", aldus Van de Kerkhof voor het duel tegen Vorwarts. „Dat betekent dat we in de fi nale komen". Trainer Jan Reker sprak voorzichtigheidshalve eerst over het passeren van een an dere magische grens. Ofwel een serie van tachtig wedstrij den. Hetgeen voor PSV auto matisch een plaats in de twee de ronde van het UEFA-cup- toernooi zou betekenen. Af gaand op de eerste wedstrijd in Frankfurt is het echter zeer de vraag of zelfs maar aan de wens van Reker zal worden voldaan. Vorwarts schoot uit de startblokken met een sterk of fensief. Gevoed door de uit blinkende spelverdeler Jar- muszkiewicz bleken de snelle spitsen Wunderlich en Kuhlee een groot gevaar voor het veelal op een lijn opererende Eindhovense verdedigings- blok. Al in de eerste minuten greep Wildschut mis bij Wun derlich en Jan Heintze aan de andere kant bij Kuhlee. Nog voordat PSV de zaken organisatorisch een beetje voor elkaar had, keek het al tegen een achterstand aan. Middenvelder Hendel pikte na een door Wildschut verloren duel de bal op, schoot eerst nog tegen de paal, maar passeerde Hans van Breukelen daarna alsnog. Het werden angstige minu ten voor PSV. Nog geen zestig seconden later moest Jan Heintze een inzet van Kuhlee van de lijn halen, nadat Van Breukelen zich had verkeken op een voorzet van Wunder lich. Pas na een kwartier kwam PSV in een wat rustiger vaarwater, hetgeen echter niet gepaard ging met mogelijkhe den voor de Brabantse ploeg. De strijd voltrok zich voorna melijk op het middenveld en alleen de voor Thoresen spe lende Hans Smulders slaagde er een keer in doelman Wien- hold te testen. Van zijn colle ga-spits Kenneth Brylle had den de 15.000 toeschouwers tot op dat moment niets anders gezien dan een handvol mis lukte individuele acties. Na rust leek PSV op dezelf de voet te willen doorgaan, maar juist toen bleek dat het Oostduitse middenveld een veel betere dag had dan Lok- hoff, Van de Kerkhof, Van Rooy en Valke. Jarmuszkie- wicz overvleugelde Michel Valke als spelmaker, ook al omdat er om hem heen harder en efficiënter werd gewerkt. Het was ook Jarmuszkiewicz, die aan de basis stond van de tweede Oostduitse treffer. Uit zijn loepzuivere vrije trap in de zestigste minuut werd de bal door Pietsch keihard ach ter Van Breukelen gekopt. Wat PSV daarna ook pro beerde, Reker wisselde Cor- bijn nog voor Van Rooy en Van den Boogaard voor Smul ders, in de stand kwam geen verandering meer. Vorwarts Frankfurt/Oder (DDR) - PSV (Ned) 2-0 (1-0). 8. Hendel 1-0, 60. Pietsch 2-0. Scheidsrechter: Konrath (Fra), Toe schouwers: 18.000 (uitverkocht). Gele kaart: Wildschut en Lokhoff (PSV). Vorwfirts: Wienhold; Detlef Rudolph, Hause, Hildebrandt en Geyer; Norbert Rudolph, Jarmuszkiewicz (Probst) en Hendel; Wunderlich, Pietsch en Kuhlee (Enzmann). PSV: Van Breukelen; Wildschut, Hysen, Brandts en Heintze; Lokhoff, Van de Kerkhof, Van Rooy (Corbijn) en Valke; Brylle en Smulders (Van de Boogaard). Avenir Beggen (Lux) - IFK Gothenburg (Zwe)0-8 Girondins Bordeaux (Fra) - Athletico Bilbao (Spa)3-2 Grasshoppers Zürich (Zwi) - Honved Boedapest (Hon)3-1 Valerengen Oslo (Noo) - Sparta Praag (Tsj)3-3 Levski Spartak Sofia (Bul) - VFB Stuttgart (BRD)1-1 Lech Poznan (Pol) - Liverpool (Eng)0-1 Aberdeen (Sch) - Dynamo Berlin (DDR)2-1 Dinamo Boekarest (Roes) - Omonia Nicosia (Cyp)4-1 lives Tampere (Fin) - Juventus (Ita)0-4 Feyenoord (Ned) - Panathinaikos Athene (Gri)0-0 Austria Wien (Oos) - La Valetta (Mal)4-0 Rode Ster Belgrado (Joe) - Benfica (Por)3-2 Trabzonsport (Tur) - Dnepr Dnepropetrowski (Sov).1-0 FC Linfield (N-Ier) - Shamrock Rovers (Ier)0-0 Labinoti Elbasan (Alb) - Lyngby Kopenhagen (Den)0-3 Akranes (IJs) - Beveren (Bel)2-2 BK Kopenhagen (Den) - Fortuna S (Ned)0-0 Inter Bratislava (Tsj) - Kuusyi Lahti (Fin)2-1 UC Dublin (Ier) - Everton (Eng)0-0 AA Gent - Celtic Glasgow (Sch)1-0 Hapoel Nicosia (Cyp) - Servette (Zw)0-3 Bayern München - FC Moss (Noo)4-1 Wrexham (Wal) - FC Porto (Por)1-0 Metz (Fra) - FC Barcelona (Spa)2-4 Dynamo Moskou (Sov) - Hajduk Split (Joe)1-0 AS Roma (Ita) - Steaua Boekarest (Roe)1-0 Malmö FF (Zwe) - Dinamo Dresden (DDR)2-0 Wisla Krakov (Pol) - IB Vestmannaeyar (IJsl)4-2 Rapid Wien (Oos) - Besiktas Istanboel (Tur)4-1 Siofoki Banyasz (Hon) - FC Larissa (Gri)1-1 Ballymaena Unies (N-Ier) - Hamrun Spartans (Mal)0-1 Trakia Plovdiv (Bul) - US Luxemburg (Lux)4-0 Sporting Braga (Por) - Tottenham Hotspur (Eng) FC Sion (Zwi) - Attletico de Madrid (Spa) Vorwaerts Frankfurt (DDR) - PSV (Ned) Real Madrid (Spa) - Wacker Innsbruck (Oos) FC Videoton (Hon) - Dukla Praag (Tsj) Red Boys Differdange (Lux) - Ajax (Ned) Sporting Lissabon (Por) - Auxerre (Fra) Anderlecht (Bel) - Werder Bremen (BRD) HJK Stockholm (Zwe) - Dundee United (Sch) Dinamo Minsk (Sov) - HJK Helsinki (Fin) Manchester United (Eng) - Raba Eto Gyoer (Hon) Banska Bystrika (Tsj) - Borussia Mönchengladbach (BRD).. Real Valladolid (Spa) - FC Rijeka (Joe) Paris St. Germain (Fra) - Heart of Midlothian (Sch) 1. FC Köln (BRD) - Pogon Szozecin (Pol) FC Southampton (Eng) - Hamburger SV (BRD) Nottingham Forest (Eng) - Club Brugge (Bel) Lokomotiv Leipzig (DDR) - Lilleström BK (Noo) Odense BK (Denb) - Spartak Moskou (Sov) Widzew Lodz (Pol) - BK Aarhus (Den) östers VaxjÖ (Zwe) - Linzer AK (Oos) Sportul Boekarest (Roe) - Inter Milan (Ita) Bohemians Praag (Tsj) - Appolon Limassol (Cyp) Olympiakos Piraeus (Gri) - Xamax Neuchatel (Zwi) FC Sliven (Bui) - Zeljeznicar Serajevo (Joe) Betis Sevilla (Spa) - Universitatea Craiova (Roe) AS Monaco (Fra) - CSDA Sofia (Bui) Fenerbahce Istanboel (Tur) - Fiorentina (Ita) Partizan Belgrado (Joe) - Ajax Rabat (Mai) Glentoran (N-Ier) - Standard Luik (Bel) Reykjavik (IJs) - Queens Park Rangers (Eng) Bohemians (Ier) - Glasgow Rangers (Sch) 1-0 2-0 5-0 1-0 0-0 2-0 1-0 1-0 4-0 3-0 2-3 1-0 4-0 2-1 0-0 0-0 7-1 1-5 vandaag 0-1 vandaag 6-1 1-0 1-0 1-0 2-2 0-1 2-0 1-1 0-3 3-2

de Stem | 1984 | | pagina 7