UITBLAZEN Wat doet de dollar? Andreotti strooide zout in Duitse wonde Gereformeerd en hervormd via federatie herenigen beperk Korter werken voor werkgever onaanvaardbaar En de zekerheid dat die rente 6 jaar lang zo hoog blijft. Ziekenfon tweedehai Yi Dure familie DE STEM CC êvën DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 ACHTERGROND5 pagina ZORGEN OVER KENTERING NEMEN TOE Scharnier Over de schreef SAMEN OP WEGLANCEERT STRA TEGIE Te liberaal Vasthouden Nadruk Spanningsvelden Breuklijnen DONDERDAG 20 SE Van der Giessei de Noord krijgt opdracht voor bouw veerboot SNIJEN LAS MET AGA Gfl| Kansen veri: verenigde spaarbank Eén krant heeft de be richten - op de voor pagina - pal naast el kaar gezet: „Zieke, WAO-er en ook tweeverdiener in 1985 er op achteruit" (geen mooie kop overigens). „Kroonprins goed voor ƒ910.000." Een redacteur doet dat niet zonder erg. Dat mag u van me aannemen. Een familie van 30 miljoen wordt er als geheel beter van wanneer een zoon achttien wordt. Die krijgt dan zijn eigen inkomen en dat is niet kinder achtig: 179.000 gulden, belas tingvrij. Ik heb in mijn hockey team jongens van achttien die vijftien of twintig piek in de week krijgen. Niet van het rijk maar - soms met pijn - van d'r pa of ma. De achttienjarigen van gewonere families gaan studeren. Daar worden de fa milies als geheel, ondanks de kinderbijslag armer van. Ik gun de prins van Oranje z'n natje en z'n droogje, déar niet van, maar ik kan me voor stellen dat het volk morrend kennisneemt van een tweeling- bericht als hierboven aange haald. Je .zou toch maar een WAO-er zijn uit de bovenmo- dale salarisregionen. De mo narchie is een duur instituut. Voor een ornament wel héél duur. Vroeger fietste de konin gin nog wel eens om het beeld van weelde een beetje te weg te wissen, maar inmiddels is het een eeuwigheid geleden dat we een koningin op de fiets heb ben betrapt. Denk niet dat ik tegen Oranje of zelfs tegen de monar chie ben. Ik ken het argument dat presidenten zeker zo duur zijnvan haver tot gort. Weg met de republiek dus wat mij betreft. In een anarchie zou ik me niet kunnen handhaven. Le ve de monarchie derhalve. Noem mijn houding en gevoe lens tegenover het Koninklijk Huis maar Belgisch. Van de Belgen zijn we eerder deze week te weten gekomen dat ze zich nauwelijs bewust zijn van een Belgisch koninklijk huis. Van Boudewijn en Fabiola hebben de meeste Belgen wel eens gehoord, maar de rest van de familie is er onbekend. En onbekend maakt onbemind. WIM KOCK Hofauto Zo erg is het met mij niet. Ik kan de meeste namen wel uit het hoofd opnoemen. Mis schien niet in de juiste volgorde en het juiste (gezins)verband, maar dat komt omdat het er zo veel zijn. Sommigen van hen heb ik wel eens gezien. Irene, die er eigenlijk niet meer bij hoort, vind ik nog altijd de mooiste. Met een collega van de toen nog bestaande Breda- sche Courant en in een zwarte glimmende taxi heb ik eens een hele dag achter haar hofauto aangereden, kris kras door Bra bant. Dat moet meer dan 20 jaar geleden zijn. Prins Bemhard heb ik een paar keer ontmoet. I thieke man met mor. Mannen-humor. Een man die ondanks zijn volle agenda niet op een half uur van zijn tijd bleek te kijken. De oude koningin heb ik alleen maar een paar keer voorbij zien rij den (één keer - in Rotterdam - samen met koningin Elisabeth van Engeland) en ik weet niet eens zeker of ik de nieuwe ko ningin wel ooit in levenden lij ve heb gezien. Als prinses nog wél, lang geleden. Buitenbeen Pieter kwam jk vroeger nog wel eens tegen in een nette bar in de Bredase binnenstad, maar IIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliT? loet. Een jsympa- l gevoel voor hu- we spraken niet met mekaar en ik kan me niet herinneren of we toen al wisten dat hij met Mar- friet zou gaan trouwen. Die eb ik ook wel eens- gezien: Margriet. Nog niet zo heel lang geleden. De anderen ken ik al ken maar van de televisie en van een Pro Juventute-kalender die ik op de krant eens kreeg omdat ze me daar om de een of andere reden voor een Oranje klant houden. Misschien alleen maar omdat ik ooit PB heb geïnterviewd. Cermoniëel De Gouden Koets. Ik reis er niet voor naar Den Haag, maar ik zou er sterk op tegen zijn als Beatrix de statiekar zou afdan ken. Ik heb oog voor ceremo nieel en traditionele praal en ik vind, dat als er dan een konin gin is, dat die ook in een be hoorlijk paleis dient te wonen. Een vorstin zou het ook niet goed moeten vinden dat een hofmaarschalk in het openbaar en in vol ornaat van z'n paard tuimelt. Op z'n gezicht nog wel! Dat doet ernstig afbreuk aan het cermoniëel en geeft de Oranjehaters maar reden tot la chen. Als ik koning was liet ik de hofmaarschalk opnieuw be ginnen: als staljongen. Inwoners van republieken vinden monarchieën schitte rend. Daar kun je je voordeel mee doen wanneer je buiten landse gasten moet amuseren, maar veel belangrijker is dat bezoeken van gekroonde hoof den aan republieken veel meer zoden aan de dijk zetten, al was het alleen maar wat betreft goe de publiciteit voor ons vader land. Dwangbuis Ik merk nu zelf ook (u had 't natuurlijk al langer door) dat ik méér voor de monarchie - de onze dus - ben dan ik zelf dacht toen ik aan dit stukje be gon. Niet dat ik van plan was blijk te geven van verontwaar diging over het materiële con trast tussen de WAO-ers en de kroonprins. Met alle begrip voor de minimavoor Willem Alexander mag wat mij betreft het oranjezonnetje iri het water schijnen. Het is trouwens maar de vraag of de prins het echt zo leuk vindt. Zo'n jongen zit in een glazen huis. Elke stap die hij zet wordt kritisch bezien. Van een jongen die onze ko ning moet worden, zullen we niet veel misstappen pikken. Privé houdt hem onafgebroken in de gaten. „Niet van onze centen!", hoor ik het vaderland al roepen als hij, op excursie in Parijs, naar' een meisje lonkt. Misschien was de prins beter af geweest met een behoorlijk traktement van pa en ma. Maar de Wet Financieel Statuut van het Koninklijk Huis wil het nu eenmaal anders en het Konink lijk Huis maakt de wetten hier niet zelf. Zo heeft het parlement - zo hebben wij - het gewild: een dwangbuis van bijna 'n miljoen voor een jonge prins in een gla zen kooi. (Dit is beeldspraak, geen drama). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie- L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45. 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 %n 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen? inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnkrplAtiPC Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447, NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Louis van de Ceijn AMSTERDAM - Op de internationale geldmarkten lijkt de dollar niet meer kapot te kunnen. Maar terwijl de koers de afgelopen weken elke dag hoger werd opgestuwd, schudden steeds meer wetenschappelijke stuurlui- aan-de-wal bezorgd het hoofd: als dat straks maar goed gaat. De Rotterdamse econoom prof. dr. C.J. Rijnvos heeft al een heuse dollarcrisis voorspeld. De Amerikaanse regering ontkomt op den duur niet aan een sanering van het enorme begrotingste kort. Als daardoor de vraag naar kapitaal afneemt, zal de rente dalen. Gevolg: de koers keldert hals-over-kop, want eenmaal in een dalende lijn zal de juichstemming in diepe droefenis verke ren. Zonder zo'n alarmerende term te willen gebruiken, voorziet ook zijn Tilburgse collega prof. dr. H.W.J. Bosman (hoogleraar in geld, krediet- en bankwezen) op enig moment een sterke val van de dollar. Wanneer zich die aandient, is ook voor hem de vraag, maar hij noemt de positie van de Amerikaanse munt 'verduiveld labiel'. „Ik zou tegen de koers van vandaag geen dollars willen kopen". Nu wordt al vanaf 1982/1983 van een 'overgewaardeerde' dollar gesproken. Toen was de Amerikaanse munt na een dieptepunt rond de 1,90 alweer voorbij de 2,50. Het geweldige tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans (ruwweg: de som van in- en uitvoer) zou de opmars van de dollar stuiten, verwachten de geldeconomen. Dat is niet gebeurd. Integendeel, dit jaar loopt het tekort op tot zo'n 80 miljard. Inmiddels wordt een koers ge noteerd van rond de 3,50 en zijn de voorspellingen over het ver dere verloop heel wat voorzichtiger geworden. Klopt het theorieboek niet meer? Een land met een zo harde munt kan immers niet meer concurreren en kweekt zo een steeds hoger tekort? In het begin van de jaren zeventig gehoorzaamde de dollar nog wel aan die wet, toen een groeiende balanstekort het vertrouwen in de Amerikaanse munt ondermijnde en het in 1944 geconstrueerde wereld-geldstelsel moest worden verlaten. Dat er nu ondanks een veel groter tekort steeds meer dollars naar de V.S. stromen, verklaart prof. Bosman niet zo zeer uit de nog steeds zeer hoge rente. Doordat het verschil tussen het tempo van prijsstijgingen en de rentestand veel groter is dan in Europa, maken beleggers in dollars het aardigste rendement. Veel meer belang hecht Bosman echter aan een psychologisch element: het vertrouwen in de kracht van de Amerikaanse economie. Het sn, ces van het bedrijfsleven in de V.S. wordt bovendien vereeij' vigd met de 'Reagonomics', het economisch beleid van de huid,,' regering. Daar komt bij dat de Verenigde Staten voor de 'kanji, listische' belegger een geruststellende haven zijn in een turbuk te wereld. Een vrije val van de dollar zit er niettemin in. Juist omdatnSv chologische factoren een belangrijke rol lijken te spelen. DevL spellingen gaan in de richting van eind 1985, begin 1986, als vaart uit de Amerikaanse economie raakt. Dat zal, meent jl, man, niet rampzalig maar wel vervelend kunnen zijn. Heftw koersbewegingen zijn niet bevorderlijk voor een soepel vert van de internationale handel. Daarom is het ook zo prettig dat! in West-Europa een systeem bestaat waarbinnen te grote va schillen tussen de deelnemende valuta's kunnen worden gecorn' geerd. Prof. Bosman vindt het jammer dat er tussen dat Europese netaire Systeem en de Amerikaanse dollar geen koppeling b,. staat. Daardoor zijn er nauwelijks instrumenten om de voors»] bare duikeling van de dollar te beheersen. De Amerikaanse ren! ring maakt zich daarover ogenschijnlijk weinig zorgen. Eenffi grote economie is niet erg vatbaar voor wat er 'buiten' gebeurt Ei Reagan maakt niet de indruk dat hij een boodschap heeft aan h« stukje van de wereld dat niet in de Verenigde Staten ligt. Officieel mag er dan een Duitée streep gezet zijn onder het incident met de Italië over de opmerking van minister Andreotti over de twee Duitslanden, de verontwaardiging is bepaald nog niet weggeëbd. De Westduitse christen-democraten wensen blijkbaar op de een of andere wijze een rekening te pre senteren. Ze hebben nu geëist dat Giulio Andreotti aftreedt als voorzitter van de Europese Unie van Christen-Democraten. Argument: zijn uitlatingen over het Pangermanisme hebben sterke twijfel doen rijzen of hij de beginselen van de Christen-Democratische Unie nog wel aanhangt. De pijn zit diep. Door- Gerard Kessels DE Duitse kwestie blijft een open wonde in het hart van Europa. Wie in die wonde zout strooit, moet nog steeds reke nen op een heftige reac tie van de patiënt. Dat bewijst de deining die in Bonn ontstaan is na de uitlating van de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken Giulio Andreotti dat „het goed is dat er twee Duitse staten zijn en dat het daarbij moet blij ven." Voorzitter Rainer Barzel van de Duitse Bondsdag zei in het begin van de week te gen Italiaanse parlementa riërs, op bezoek in Bonn, dat „er grote ongerustheid" on der de Duitsers ontstaan was. „U moet zich eens voor stellen dat er midden door Rome een muur loopt", zei de bondsdagpresident. Hij stelde meteen maar voor het verdere bezoeksprogramma niet in Bonn, maar in West- Berlijn af te wikkelen. Want daar, bij de muur, schrijnt de Duitse wonde het pijn lijkst. Dat Andreotti openlijk heeft uitgesproken wat veel Europeanen in hun hart denken, is zeker. De uit spraak van de Fransman Mauriac „dat hij zoveel van Duitsland houdt, dat hij blij is dat er twee van zijn", geldt voor velen in Europa. Maar dat wil er bij de Duit sers gewoonweg niet in. Zij zijn er werkelijk van over tuigd dat het streven naar Duitse eenheid brede onder steuning vindt bij hun wes terse bondgenoten. Dat blijkt uit de ravage die An- dreotti's uitspraak aan de Rijn heeft aangericht. In al lerijl worden televisie-pro gramma's omgegooid. Ca mera-teams zwermen uit om in de Europese hoofdste den bij politici en journalis ten na te vragen hoe zij er over denken. En overal wor den dezelfde vragen gesteld: Hoe kan het toch dat jullie zo denken? Zijn wij dan niet de trouwste partners in het westelijke bondgenoot schap? De vragenstellers wijzen in Londen, Parijs en Washington ook op de Duit se grondwet, waarin staat dat het gehele Duitse volk opgeroepen is om in vrijheid over zijn eigen toekomst te beslissen. Dat Andreotti met de Duitse grondwet niets van doen heeft, wil er in Bonn niet in. Feit is dat de Duitse de ling veroorzaakt is door de tweede wereldoorlog en dat zowel in oost als in west be seft wordt dat er zonder oor log of althans zonder een grote kans op oorlog geen hereniging mogelijk is. Het gedeelde Duitsland is im mers het scharnier van de status quo, van het wankele machtsevenwicht in de we reld. Wat beide Duitslanden doen, raakt meteen de kern van het veiligheidsbeleid van de beide machtsblok ken. Wat dat betreft zitten bondskanselier Helmut Kohl en DDR-partijchef Erich Honecker in hetzelfde schuitje. Op beiden drukt de zware hypotheek die de oor log heeft achtergelaten. Wellicht dat de speelruimte van Kohl wat groter is dan van Honecker, maar ook in Brussel en Washington lie ten diplomaten de afgelopen Giulio Andreotti .zout gestrooid - FOTO AP maanden voorzichtig door sijpelen dat zij met zorg naar de Duits-Duitse toena dering kijken. Niet zozeer omdat zij van een herenigd Duitsland een hernieuwde oorlogsdreiging verwachten, alswel omdat het toenade ringsproces op zich tal van angels en voetklemmen voor Moskou en Washington met zich meebrengt. In een paar harde zinnen heeft Andreot ti juist die zorg uitgedrukt. Met het gebruik van de term 'Pangermanisme' is Andreotti echter zwaar over de schreef gegaan. Er wordt het streven mee bedoeld alle Duitsers in één staat bijeen te brengea Dus ook de Zuid-, Tirolèrs, de Sudeten-Duit- sers en de Duitsers in Polen. Vóór Andreotti het woord in de mond nam, werd het uit sluitend door de Russische, Poolse en Tsjechische par tijkranten gebruikt voor hun propagandistische aan vallen op de bondsrepubliek. De Italiaan ziet zijn waar schuwing tegen het Panger manisme dezer dagen dan ook fors uitgemeten in de Oosteuropese pers, alwaar hij als 'vredesapostel' en 'realist' bejubeld wordt. Toch gaat ook Bonn niet geheel vrijuit. Kohl was de eerste kanselier in 18 jaar die weer sprak op de bijeen komst van de zogenaamde 'Heitmatvertriebenen'. Ook minister van Binnenlandse Zaken Friedrich Zimmer- mann wil nog wel eens krachtige taal uitslaan als hij het over de gebieden in Polen heeft die voor de oor log deel uitmaakten van het Duitse rijk. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het pro ces tot hereniging van de twee grootste protes tantse kerken in ons land, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland, zal in fa sen geschieden, waarbij aanvankelijk aan een federatie wordt ge dacht. De kerken, ver bonden door de ge meenschappelijke oor sprong in de Reforma tie, zijn elkaar echter zo dicht genaderd dat een gemeenschappelij ke weg naar de toekomst mogelijk wordt. Na bij na een eeuw gescheiden ontwikkeling zijn de theologische verschillen zo klein dat ze geen kerkscheidende beteke nis meer hebben. „Hoe langer hoe meer wordt in beide kerken inge zien dat onze kerkelijke gescheidenheid ons be lijden weerspreekt." Dit blijkt uit de stukken voor de gemeenschappelijke vergadering van de synoden van beide kerken, die op 5 en 6 november wordt gehou den. De stukken bestaan uit het verslag over de periode sinds.de vorige combisynode in november 1982, een voor lopige schets van de toekom stige vormgeving der her enigde kerk, een verklaring van overeenstemming ten aanzien van het samen kerk zijn en een concept-intentie verklaring van beide syno den. Het is nog steeds de be doeling dat in 1986, honderd jaar na de Doleantie waarbij de Gereformeerde Kerken ontstonden, beide kerken uitspreken met elkaar in staat van hereniging te zijn. Vantevoren moeten de voor stellen over de vorm en de inhoud van de gefedereerde kerk nog door onder meer de classes worden goedge keurd. De Nederlandse Her vormde Kerk telt omstreeks 2.75 miljoen leden. Het le dental van de Gereformeer de Kerken bedraagt ruim 800.000. Het proces tot her eniging werd zo'n tien jaar geleden in gang gezet. Door Jan van de Ven KORTERE werkweken lijken voor werkgevers onaanvaardbaar. Het verzet van de Duitse werkgevers leidde enke le maanden geleden tot staking in de automo bielindustrie. In België is op dit moment groot gekrakeel ontstaan, omdat werkgeversorganisa ties zich hevig verzetten. En in eigen land verloopt het proces naar de kortere werk week evenmin vlot. DAF Eindhoven, dat een voortrek kersfunctie vervult, wil zelfs de klok terugdraaien: terug naar 40 uur. Korter werken; volgens de vakbonden zou met een werkweek van 36 of 32 uur het groeiende leger werklo zen kunnen worden gedeci meerd. Mits werkgevers nieuwe werkkrachten aan stellen om de ingeleverde uren te vullen. Waar al kor ter wordt gewerkt, twijfelt men aan de uitwerking van de maatregel. Er verschijnen geen nieuwe gezichten op de werkvloer. En cijfers geven aan, dat de hoeveelheid werklozen nog toeneemt. Volgens de economen M. Albert en R. Ball, die in op dracht van het Europees par lement hun visie neerlegden in het rapport 'Naar het her stel van de Europese econo mie in de jaren tachtig', zal binnen de Europese gemeen schap de werkloosheid groeien van de huidige 10 miljoen naar zeker 16 miljoen als nationale overheden niet ingrijpend hun beleid wijzi gen. De Britse econoom Bol- tho komt in een recent onder zoek voor het weekblad The Economist tot een minder schrikwekkende uitkomst: geen 16 maar 12 miljoen werklozen tegen 1990. Welk aantal over enkele jaren zonder werk zijn tijd moet zien door te komen, over de vermindering van het aantal zijn de economen het wel eens: arbeidstijdver korting. Overigens naast nog meer maatregelen, want met dat ene aspect alleen laten de Europese economieën zich niet üit het slop halen. Enkele van die andere maatregelen kennen we: te rugdringen van de over heidsschuld, bezuinigen, het stapje terug van de ambtena ren, een herbezien van de uitkeringen. Een reeks van bijstellingen zijn nodig om de economie weer gezond te ma ken en de verkorting van de arbeidsduur hoort erbij. Het rapport van de heren Albert en Ball werd met in stemming begroet door het Europees parlement. Het ziet er een goede leidraad in om Europa er bovenop te helpen. Elke politieke fractie, behal ve de socialistische, zou de aanbeveling in de praktijk willen brengen. De socialis ten hebben er duidelijk af stand van genomen. Omdat de samenstellers van het rapport te veel een liberale visie erin hebben verwerkt. De socialisten van Europa vinden bij de regeringen geen gehoor voor hun stand punt. Econoom Boltho signa leert immers in The Econo mist, dat -alsof er afspraken zijn gemaakt- overheden op allerlei terreinen haar in vloed aan het terugdringen is: door het schrappen van regels, vermindering van ambtenaren, bezuinigingen die de overheidstekorten moeten terugdringen, kortin gen op sociale uitkeringen. Wonderwel schijnen werk gevers, die in het gezondma- ken van de economie toch ook een belangrijke rol hebben en die van ouds het stempel 'liberaal' opgedrukt hebben gekregen, het ditmaal eens te zijn met socialisten. De schijn bedriegt. Socia listen raken opgewonden over kortingen op sociale uit keringen en zij riskeren lie ver een nog grotere werk loosheid dan het totaalplan met verve uit te voeren. Werkgevers zijn wel voor ge zondmaking van de econo mie, maar de gezondheid van het eigen bedrijf staat voor op. Eerst eigen bedrijf en dan de rest. Ook een riskante houding bij het bestrijden van werkloosheid, maar toch wezenlijk anders dan de so cialistische. Albert en Ball geven aan, dat werkgevers wel moeten meewerken. Doorgaan op oude voet betekent zelfs bij een economische groei van twee procent een stijging van het leger werkzoekenden. Pas bij.veel grotere groei zal de werkgelegenheid lang zaam toenemen. Volgens Boltho mogen in de jaren tot 1990 blij zijn met een jaar lijkse groei tot twee procent, zodat er andere maatregelen nodig zijn om werk te ver schaffen. Niettemin proberen werk gevers vast te houden aan de 40-urige werkweek. Zelfs als zij, zoals uit de jaarlijkse openbaarmaking van hun cijfers blijkt, winsten maken, die het meervoudige zijn dan de winsten van vorig jaar. Versterking van uitgeholde bedrijven staat voorop om bestaande werkgelegenheid veilig te stellen, naar we mo gen aannemen. De uitlating van premier Lubbers onlangs, dat de groei van de werkloosheid tot staan is gebracht, kan haast niet anders zijn dan een be vestiging van de stelling: bij een economische groei van twee procent zal de werk loosheid ogenschijnlijk niet toenemen. Op lange termijn zet die groei echter door, als we de economen Albert en Ball mogen geloven. Dan toch liever de duur van de werkweek terugge schroefd. Tegenargumenten mogen dan nog zo zwaarwe gend zijn, de maatregel zou passen in een proces dat door regeringen binnen Europa op gang is gebracht en inmid dels onstuitbaar verlichting probeert te brengen in nog steeds donkere tijden. De 'Verklaring van over- eeenstemming ten aanzien van het samen kerk zijn' - tot nu toe werd van 'eccle- siologische consensus' ge sproken - legt vooral de na druk op de gebleken over eenstemming. Verder zijn de verschillen tussen de kerken geen reden meer voor schei ding, wordt gezegd. De gemeenschappelijke bezinning leidde tot het aan wijzen van vier kernen van belijden. Als eerste wordt genoemd de rechtvaardiging van de zondaar, het hart van het belijden der Reformatie. Verder belijden beide ker ken dat de kerk het lichaam van Christus is. Zij ontspruit niet aan onze inzichten en daden en is daarvan niet af hankelijk. De kerken belij den als derde punt dat Gods openbaring de waarheid is. Hierdoor worden de gelovi gen tot eenheid verbonden. Waarheid en eenheid mogen niet tegen elkaar worden uitgespeeld. Tenslotte wordt het missionaire aspect be toond: beide kerken belijden dat de kerk in dienst van het komende Rijk Gods staat. Door de verdeeldheid der kerken is voor velen het ge tuigenis ongeloofwaardig geworden. De verklaring besteedt ook aandacht aan enkele on derwerpen die tussen de kerken spanningen veroor zaken. Deze komen overi gens in beide kerken op ver gelijkbare wijze voor. Er zijn vragen die pas op een gemeenschappelijke weg opgelost kunnen worden. Opgemerkt wordt verder dat verschillende kerkge voelens weliswaar niet te vermijden zijn, maar wel de vraag oproepen of de echte wil tot samen op weg aan wezig is. De spanningsvelden zijn de kerkelijke tucht, in de Gereformeerde Kerken mis schien te veel, in de Her vormde Kerk misschien te weinig uitgeoefend; de ver scheidenheid in geloofsop vattingen (pluraliteit), die enerzijds zeer negatief kan uitwerken, maar anderzijds uitdrukking is van de meer voud waarin de waarheid tot ons komt; de geboortele den, die in de Hervormde Kerk wel en in de Gerefot- meerde Kerken niet in de administratie opgenomen, roepen het vraagstuk van de zorg voor de randkerkelij. ken op; de verhouding tus sen plaatselijke gemeenten en landelijke kerk, waarbij elke kerk iets van de organi satiestructuur van de ande re kerk zou moeten aan vaarden; en het spreken van de kerk ofwel de verhouding van de kerk tot overheid volk, een vraagstuk waar mee beide kerken hun moe lij kheden hebben. De 'Voorlopige schets van de toekomstige vormgeving van de herenigde kerk' stelt de Hervormde kerkorde als model voor de herenigde kerk voor. Onder dit over koepelend dak kunnen gereformeerde inrichting en boedel worden onderge bracht. Het moet een open constructie zijn, zodat ook andere reformatorische ker ken daaronder een plaats kunnen ontvangen. De ruggegraat van dit model wordt gevormd door de ambtelijke vergaderin gen: kerkeraad - classis - synode. De eenheid van de geografische gemeente blijft als ideaal gesteld. De classis moet de kerkgemeenschap binnen haar ressort bevor deren. Verder moet de clas sis afgevaardigden naar de synode aaqyvijzgn. De syno de beperkt zien Tot de grote beleidszaken: cohfessie, ethiek, kerkorde, dienst boek, het spreken van de kerken, en dergelijke. De schets constateert diepe breuklijnen tussen Hervormd en Gereformeerd inzake de verhouding plaat selijke kerk - synode en di verhouding tussen kerk en staat. „Daarom is het een il lusie te menen dat bij een - ook vergaande - confessio nele overeenstemming beide kerken zonder meer kunnen worden geïntegreerd." Tegengesproken wordt het argument dat economi sche problemen de drijfveer achter het herenigingspro ces zouden zijn. Reeds in 1973 vond de eerste geza menlijke synodevergadering plaats. Toen was er nog gee" sprake van achteruitgang- (ADVERTENTIE) 814% rente Zet nu uw spaargeld op een Vaste Termijn rekening van de Verenigde Spaarbank en u bent er zeker van dat u zes jaar lang liefst 8%% rente ontvangt. De minimum inleg isf 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt. Bij aankoop van een eigen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. Van onze redactie bin DEN HAAG - „De social tenverzekeringen kunn niet permitteren om een dehands gezondheidszoi en de geavanceerde mei niek te reserveren voo few". Deze waarschuwend sprak de secretaris van ging van Nederlandse sen (VNZ), L. Andries: dagavond in Den Haag gin van de vijftiende alg gadering van de In1 Vereniging van de Mut wel de ziekenfondsen. WA ROTTERDAM (ANP) - scheepswerf Van der Giesst de Noord in Krimpen aan c Ijssel heeft de opdracht gek: gen voor de bouw van grootste veerboot op de rou tussen Nederland en Engela voor de Stoomvaart Ma schappij Zeeland (SMZ). Het contract hiervoor we woensdagmorgen officieel tekend in Hoek van Holland Het schip gaat volge SMZ-directeur W.F. Hendr; se ongeveer 175 miljoen gulc kosten. Met de bouwwer zaamheden zijn voor de Kri: pense scheepswerf 1,2 miljc manuren werk gemoeid, recteur J. Gijbeis van van c Giesen-de Noord verwacht c het schip, de zogenaarr 'Jumbo-ferry' in april 198t voor het vakantieseizoen - j reed zal zijn. Het zal dan veerboten 'Prinses Beatrix' de 'Zeeland', waar de SI mee op Engeland vaart, ga vervangen. Voor Van der Giessen- Noord betekent de opdrac van de SMZ volgens directe Gij bels een zeer welkome aa vulling van de huidige bezi ting. In totaal zullen ongevi 1.200 a 1.300 mensen aan bouw van de luxe veerbc meewerken. (ADVERTENTIE! Depot Breda (076) 131427 ONTHULLENDE cijfers; bij vooral in de Randstad - gesj len zijn met bekend, maar oi van de 1.568.000 leerplichti onderwijs zijn ingeschreven schoolverzuim schuldig maa dentele spijbelaars, maar om en meisjes, die nergens staa school geregistreerd zijn, p> school afwezig zijn. Hef voor se gemeenschap negen milj; schoolverzuim betekent dat penen. Zeker in deze tijd van bezi dat zoveel geld in het wate ronduit verbijsterend dat tier kansen aan het verprutsen straks een plaats te verovere 'och bekend zijn - en ook hu dat zij met een lage opleidir 9njze massa van de nu al 5( voldoende geschoold zijn, w komen. 'n onze contreien zou het nebben aangenomen als in [Maatregelen in voorbereiding ken. Terecht want de kwaler besmettelijk gebleken. Een schoolverzuim vereist intens storen, ouderverenigingen, j scholen zullen moeten zorgf van het schoolverzuim en vo vooral in de eerste fase van I de oorzaak van het spijbelen rebben ook de ouderverenig yÊTeenschap als geheel zc over de vraag hoe het gekonr 9esprongen met een van de oe na-oorlogse jaren: goed c sen voor iedereen. Die vraag heeft alles te ma an onze post-industriële sa yorden verzorgingsstaat dri /°°mbare bezuinigingen ee Sn actieven en niet-actieve een het kabinetsbeleid verar financiële middelen willen en te blijven helpen, de gro °'e problemen verkeert, d ociety moeten zien te verm 2to°c'ale zekerheid als han wept worden en wie door e sardoor aan de marge van l ®v°'9en daarvan niet langei dei klinkt hard, maar er i e|en. Bovendien is de berei INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA C/THARjM# g0ed 15, TEL 076-22 24 33. GOES GROTE MARKT 40. TEL': OllOQJ^- naar niet 9ek der om solidair te zijn met de

de Stem | 1984 | | pagina 2