6Muziekonderwijs blijft belangstelling winnen9 Club van 111 ten doop op elfde Bamisfeesten Wat oeltu?' Vakbondsschool opgericht voor O-Z-Vlaanderen Tilburgse band in Kontrast Hulst INITIATIEF EVA EN VJV,GEHEEL NIEUW VOOR ZEELAND: Uitgebreid programma voor bejaarden Hulst Muziek spektakel met tal van Vlaamse vedetten jralsnog^ ïn de fout gniet aflopen'. nONPERDAG 20 SEPTEMBER 1984 VAN ZEELAND MET 45 BELGISCHE SCHOLEN Omvangrijke tentoonstelling in St-Niklaas VAN DUYSE-MAHU Schieting Clinge Kloosterzande Koewacht St. Jansteen 'TVOSKE Hulst Al. in samenwerking met «m» Taal bevorderen. Jlnt T22 PAGINA ZEELAND 2 40 v\ tv' .00' WW n 8 i Van onze correspondente SINT NI KLAAS Zon dag 23 september start de Stedelijke Academie voor Schone Kunsten te Sint- Niklaas het tentoonstel lingsseizoen met een na tionale confrontatie rond het thema 'schilderen'. Maar liefst 45 scholen uit Vlaanderen, Wallonië en het Brusselse verlenen hun medewerking. De opzet een vergelijking te maken tussen de werk wijzen en de opvattingen van de academies is hier mee volledig geslaagd. Gezien het aanbod is de tentoonstelling onder gebracht in drie exposi tiezalen. Het Stedelijk Museum, Het Exlibris- centrum en de Bank Brussel stellen hun zalen ter beschikking. Het pu bliek kan altijd terecht in de namiddag tussen 14 en 17 uur. In het weekend ook vanaf 10 uur. De ver nissage is in het Stedelijk Museum zondag om 11 uur. De officiële opening wordt verricht door mi nister van onderwijs D. Coens. De catalogus is via in schrijving (op de acade mie) te verkrijgen voor 150 frank. De tentoonstel ling loopt tot 21 oktober. Vele schilderwerken zijn er te bewonderen. De me thode om tot het schilde ren te komen en het leren van de technieken wordt op deze manier subtiel ten toon gesteld. In de in leiding van de catalogus merkt men reeds op: „Schilderen is simpel. Zo eenvoudig dus als bij voorbeeld de landbouw of de liefde. Het is een kun de en een kunst". Hoe eenvoudig het is kan men in de drie expositieruim ten gaan bekijken. UDIOREYNAERT: Van een onzer verslaggevers DE KLINGE - Radio Reynaert ia De Klinge, die programma's iireorgt voor het Waasland en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Instaat drie jaar. Het jubileum wordt vrijdag september gevierd met een ïrote vedetten-parade, waar- san heel wat Vlaamse arties ten spontaan hun medewer- kang verlenen. Hit muzikale spektakel "indt plaats in zaal Van Dijck de Heidestraat te De Klinge 81 begint om 20.30 uur. De toe tsing bedraagt 100 Belgische nancs, 65-plussers mogen "oor 80 naar binnen. De optre dende artiesten die avond zijn inder andere John Amos, Gert naeghe, tony Barrow, Luc farengo, Eddy Ramo, humo- "stFredje, Robert Fork, Dan- jyNielandt, Sunny Williams, Urner en vele anderen. De ar- wsten worden op het podium "Ignstaan door de dertig jjeisjes tellende dansgroep Melissa. Kaarten zijn in de 'oorverkoop verkrijgbaar bij [aal Van Dijck en in de sport site De Klinge. (ADVERTENTIE) GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE I 0ELFTS BLAUW Porc. Hes MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 SINT JANSTEEN - Zaal 't Kuip- ken, 25 schutters. Hoge vogel: B. van de Branden, Sint Jansteen, eerste zij vogel: P. Stevens, Sint Jansteen, tweede zij vogel: J. van Kerckhoven, Sint Jansteen, meeste kleine vogels (5 stuks): J. Verstig- gelen, Hulst en H. de Vos, Heikant. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het is de FNV Groot Axel gelukt voor de regio Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een Vakbondsschool op te richten. Deze 'school' staat open voor alle leden van de FNV en de organisaties die erbij zijn aan gesloten. Ook huisgenoten van vakbondleden kunnen mee doen. Om deel te nemen is geen speciale vakopleiding no dig. In de periode oktober tot mei wordt een cursus op touw gezet die in totaal 25 cursus avonden telt. Iedere bijeen komst duurt twee uur en heeft plaats op donderdagavond in gemeenschapscentrum De Halle in Axel. De cursus be gint op 4 oktober om 19.30 uur en wordt begeleid door de he ren J. van Schaik en M. de Regt. Coördinator van de Vak bondsschool is A. Mariman, bij wie men zich kan aanmelden (Nieuwendijk 72, Axel). Het is de bedoeling dat de cursisten samen een program ma opstellen, aan de hand van een aantal beschikbare studie boekjes. De onderwerpen die aan de orde komen zijn anders dan de vakken die op school worden behandeld. In de Vak bondsschool gaat het over be langrijke maatschappelijke onderwerpen en problemen, zoals werkloosheid, sociale ze kerheid, gevolgen van auto matisering en reorganisatie op het werk, arbeidstijdverkor ting en werken met behoud van uitkering. Maar ook wor den zaken ter sprake gebracht als stijging van de woonlasten en het energie- en huurbeleid. Het cursusgeld bedraagt 50 gulden per jaar, maar dat krijgt men van de eigen bond terug, wanneer het cursusjaar met succes wordt afgerond. Aanmelding is mogelijk tot 1 november. Nieuwe cursus voor vrouwen in Hulst De slagwerkgroep van de muziekschool in Hulst in actie. - FOTO WJM KOOYMAN Van onze correspondente HULST - Nu het nieuwe schooljaar enkele weken op gang is, maakt regiodirec teur Anton de Kort van de Zeeuwse Muziekschool in Hulst de balans op van de activiteiten. Ondanks het kleinere aantal kinderen in de streek en ondanks de niet geringe eigen bijdragen in het les geld constateert hij voor de muziekschool ook dit jaar een nog steeds groeiende be langstelling. „Het lesgeld hoeft echter geen belemmering te zijn voor het volgen van mu zieklessen", zegt De Kort. „De muziekschool is voor ieder toegankelijk en men kan altijd reductie aanvra gen". Meer dan 800 leerlin-, gen volgen wekelijks de les sen die door een twintigtal docenten worden gegeven. Alle opleidingen staan onder toezicht van de Rijksinspec tie en vorig jaar spraken rijksgecommiteerden hun bewondering uit voor het hoge niveau. Anton de Kort vindt het jammer dat er wachtlijsten zijn ontstaan. „Natuurlijk, het is een bewijs voor het feit dat men vertrouwen heeft in de vakkundige op leiding, maar de maximali sering van de gemeentelijke bijdragen staat een verdere groei in de weg. Jammer, want zonder deze kortingen zou de school zo uitgroeien naar 1.000 leerlingen. De harde cijfers van de laatste jaren en de peilbare behoef te onder de bevolking recht vaardigen een verhoging van de gemeentelijke bij drage ten volle". Naast de vele lessen in Hulst verzorgt de Muziek school in Axel, Hontenisse en Sas van Gent eveneens instrumentale opleidingen. Bovendien laten bijna alle muziekverenigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hun beginnende leden opleiden via de muziekschool. Vorig schooljaar werden piet suc ces vele HaFa-examens (harmonie en fanfare) afge legd, evenals voor viool, pia no, orgel, accordeon, trom pet, trombone, slagwerk, klarinet, hobo, saxofoon, dwarsfluit en blokfluit. Schoolkoor De AMVM (algemene mu zikale vorming muziek school) lessen worden over het gehele werkgebied gege ven. „In deze lessen gaan we uit van de belevingswereld van het kind, door middel van zang, instrumentaal spel en beweging wordt het gehoor en het ritmisch ge voel van het kind ontwik keld". Dit jaar is de belang stelling voor deze lessen zo groot, dat de school nu 17 klassen van gemiddeld 20 kinderen telt. „We introduceren dit jaar ook iets nieuws. We begin nen met een schoolkoor. Iedereen, ook de muzikanten en zangertjes buiten de mu ziekschool, kan hieraan meedoen. Er wordt slechts een geringe bijdrage voor gevraagd, maar daar krijgt men het wekelijkse genoe gen van samen muziek ma ken voor in de plaats". Voor de eigen leerlingen is deelname aan het school koor gratis. Inmiddels repe teren ook de slagwerkgroep, het accordeonorkest, het klarinetensemble en het grote schoolorkest weer vol op. „Het schoolorkest kan nog koperblazers gebruiken. Eventuele liefhebbers zijn welkom". Dat geldt ook voor het schoolkoor waarbij wordt gemikt op de leef- tij dsgroep van9totl4jaar. Vanonzecorrespondent VRIJDAG OFFICIËLE OPENING ^•OOSTERZANDE - Vrijdag 'sePtember opent burgmees- r Somers van de gemeente °nteaisse officiëel de elfde 'misteesten. Voor deze «chtigheid wordt hij thuis Khaald door een old-timer- "olorclub. Klooriaan Peter de Bak- heeft de eer om op zijn i»lr°'ea 1944 de burge- Jester naar de tent te ver- 'oeren. 1*1 tweede officiële plech- rinït"' deze avon<2 is de op- Pting van de Club van 111. sen Somers heeft te ken- i Begeven het als een eer te (j gouwen om als eerste lid jijden ingeschreven. Alle •'an anen een maximum .Hl) kunnen zich deze „hi'aten inschrijven. W d?e' van deze club is Iftto'6'' leden vormen al- 'oor a' een financiële steun 'errt camavalsstichting en er is het de bedoeling om If i(8roeP le vormen, die enke- iwr?ren per iaar *n een °nge- (lk»ngen' PJezellige sfeer bij «"komt. De contributie is eeld in verschillende ta- rieven, die verband houden met voordeeltjes voor leden, zoals kortingen bij de Bamis feesten, het elfde van de elfde bal, de prinsverkiezing, offi ciële ontvangsten en staatsbe zoeken, zoals geregeld ge maakt worden naar onder meer Zottegem in België. Familie-avond Intussen is men volop bezig met het opbouwen van de gro te feesttent op het Marijke- plein, waar straks alles om draait. Zes dagen lang worden er gevariëerde festiviteiten gehouden. Er is een program ma samengesteld met voor elk wat wils. Nieuw element op de Bamisfeesten is de familie avond zaterdag 22 september. Voor een intreeprijs van een rijksdaalder kan men de gehe le avond genieten van zangers, zangeressen, danseressen en kan men een demonstratie bo dybuilding en karate bijwo nen. De Hulsterse orgelvir tuoos Arthur Wauters zal deze avond muzikaal begeleiden. De organiserende carnavals stichting hoopt deze avond jong en oud te kunnen verwel komen. Cake Nieuw is ook het koffie- uurtje, dat zondag direct na de mis wordt gehouden. Onder de klanken van een ouderwets draaiorgel wordt de aanwezi gen koffie met cake aangebo den voor één gulden. Nieuw zijn ook de touwtrekwedstrij- den maandagavond. In het licht van schijnwerpers wordt voor de feesttent gestreden om de ere-trofee, die door De Stem beschikbaar is gesteld. Ook de maandagmiddag on dergaat een gedaanteverande ring. Van 12.00 tot 17.30 uur worden gratis kraampjes ter beschikking gesteld aan men sen, die op de maandagmid- dag-snuffelmarkt willen staan. Tot nu toe is al een aan tal kraampjes gevuld met houtsnijwerk, oude munten, antiek, Zeeuwse babbelaars en geven ook ideële standhou ders, zoals het Rode Kruis, ac te de présence. Er zijn nog en kele standjes (gratis) te ver krijgen. Beurs De middenstandsbeurs, die vrijdag wordt geopend, is da gelijks vanaf 12.00 uur voor het publiek toegankelijk. Deze beurs is georganiseerd door de Kloosterzandse middenstand, die op deze wijze zichzelf wil presenteren met veel voor deelkoopjes, die speciaal gel den in de Bamisweek. De beursdeelnemers verzorgen dinsdagmiddag vanaf half twee weer een marktmiddag met uitzonderlijke koopjes. De artiest, die de Bamis feesten 1984 woensdagavond zal afsluiten, is niemand min der dan Willem Duin, die zijn bekende repertoire over Kloosterzande laat klinken. De organiserende carnavals stichting De Kloorianen hoopt met deze 11e Bamisfeesten voldoende financiële middelen te vergaren om het komende carnavalsseizoen te laten sla gen. Van een onzer verslaggevers HULST/HONTENISSE - In het activiteiten centrum Het Houtenkwartier in Hulst wordt op 23 oktober begonnen met een bijzondere cursus voor vrouwen. Dit 'vrouwenleerjaar' is iets geheel nieuws voor Zeeland en is opgezet door de werkgroep Emancipato rische Vrouwen Aktiviteiten (EVA) en het Vormings werk Jonge Volwassenen (VJV). Het gaat om een cursus van ongeveer 30 weken, waarin Nederlands en rekenen sa mengaan met praten over on derwerpen die vrouwen be langrijk vinden. De onderwer pen worden door de cursisten in samenwerking met de twee begeleidsters uitgekozen. De bijeenkomsten worden iedere dinsdagochtend gehouden van 9 tot 12 uur. Zo'n ochtend be staat uit een themagedeelte van waaruit men op een niet- schoolse manier aan de gang gaat met rekenen en taal. De gezondsheidszorg kan bijvoorbeeld zo'n thema zijn. „Gepraat kan dan worden over hoe de gezondheidszorg er in de regio uitziet, hoe moet worden omgegaan met huis arts of specialist, wat voor me dicijnen worden geslikt en dergelijke", zeggen de bege leidsters Ria d'Hondt en An- nelies van Wees. „Het Neder- lands/reken-gedeelte kan dan zijn: de moeilijke woorden van allerlei specialismen, hoe lezen we een bijsluiter, wat kosten medicijnen en zijn er grote prijsverschillen? Hoe en wat rekent het ziekenfonds"? Praktijkgericht Daarnaast wordt ingegaan op zaken als het schrijven van brieven en invullen van for mulieren. Bij andere onder werpen zouden dan bijvoor beeld het lezen van energiere keningen of het omgaan met geld ter sprake kunnen ko men. „Hoofdzaak is", aldus de begeleidsters, „dat het thema gedeelte doorloopt in het ge deelte taal en rekenen. Het 'vrouwenleerjaar' zal dus uit gaan van heel praktijkgerich te situaties". De cursus is vooral bedoeld voor alle vrouwen die na de lagere school niet mochten of konden doorleren en vrouwen die dat nog wel een paar jaar hebben gedaan. Er is geen leeftijdsgrens aan verbonden. Dankzij een fikse subsidie van de provincie zijn de deelname kosten laag, een rijksdaalder per ochtend. De provincie heeft al 10.000 gulden toege zegd uit de pot voor basis-edu catie en verwacht wordt dat er ook nog wel wat zal loskomen uit de potjes voor emancipa tie- of vormings- en ontwik kelingswerk. Daarnaast hoopt men ook op een bijdrage van de gemeente. Volgens de twee begeleid sters is de behoefte aan een cursus met dergelijke prak tijkgerichte 'kennis' de afgelo pen jaren duidelijk gebleken tijdens de VOS-cursussen. In middels wordt het nieuwe project in Hulst/Hontenisse vanuit andere gemeenten met belangstelling bekeken. Wordt het een succes, dan zullen der gelijke cursussen ook elders in Zeeuwsch-Vlaanderen op touw worden gezet. Voor meer inlichtingen kunnen vrquwen vanaf ko mende maandag bellen naar een van de twee begeleidsters, Ria d'Hondt (01145-679) of An- nelies van Wees (01140-14222 of 14084). Van onze correspondent HULST - De RK Bond voor Ouderen, afdeling Hulst, heeft het najaarsprogramma rond. Maandag 8 oktober wordt in het dienstencentrum De Lieve een lezing gehouden, verlucht met film en dia's, door de Ne derlandse Brandwonden Stichting. Er zal gewezen wor den op het voorkomen van brandwonden, maar ook wordt aangetoond hoe brand wonden behandeld moeten worden. Verder wordt 13 en 14 okto ber in De Lieve een hand- werktentoonstelling gehou den. De gemaakte spullen worden verkocht. Dan wordt 23 oktober een lezing met lichtbeelden gehouden over het vakantiecentrum Ko ningshof te Veldhoven. Dinsdag 13 november is er een bezinningsdag met een eucharistieviering met pater Colsen als voorganger. De ad ventsviering wordt dit jaar verzorgd door het diocesaan bestuur van de Katholieke Bond voor Ouderen in Den Dullaert. Hierbij zullen alle katholieke bonden uit Zeeuwsch-Vlaanderen verte genwoordigd zijn. Deze ad ventsviering is donderdag 13 december en begint 's morgens om half elf. Een week daarna, 18 decem ber, houdt de afdeling Hulst in Den Dullaert een kerstviering voor haar leden met een eucharistieviering door geestelijk adviseur rector P. van der Veeken, terwijl me vrouw J. Scheele een kerstver haal vertelt. Naast al deze geplande acti viteiten komt er nog een pro gramma van de werkgroep van het Gecoördineerd Be- jaardenwerk over 'Bejaarden, veilig op weg'. Daarnaast is er gelegenheid, in het kader van 'Meer bewegen voor ouderen', deel te nemen aan diverse spe len zoals koersbalspel, kegel spel, multispeelbaan en ande re spelen. Voor ouderen die het wat rustiger aan willen doen is er de gelegenheid om een kaartje te leggen of deel te nemen aan het pierspel, de sjoelbak of an dere binnenspelen. Alle spelen kunnen regelmatig in De Lie ve beoefend worden. Tussen door is er dan ook nog het volks- en stijldansen, waaraan alle leden kunnen deelnemen. Plaatselijk nieuws Handwerkshow - De hand- werkgroep van de r-k Bejaar- denbond houdt zondag 23 sep tember in het gemeenschaps huis Malpertuus een tentoon stelling van alle stukken die het afgelopen jaar zijn ge maakt. Hiertoe behoren bed- spreien, kussens, gehaakte en gebreide kleding, ontbijtla- kens en vele andere staaltjes huisvlijt. De tentoonstelling begint om 14.00 uur en duurt tot 18.00 uur. Bingo - De stichting Rollen- driedaagse houdt vrijdag 21 september een bingo-avond in zaal De Troubadour, aanvang acht uur. Tevens zullen deze avond de resultaten van de driedaagse rollenactiviteit be kend gemaakt worden. Hengelen - Op het viswater De Zestigvoet hielden de jeug dige hengelaars van de De Clingse Hengelaars hun eerste» wedstrijd voor het clubkam pioenschap 1984. Er waren 29 deelnemers, waaronder twee meisjes. Uitslag 12-15 jaar: 1. Mario Willaert, 2. Pascal van den Branden en 3. Garvin Verhelst. Tot en met 11 jaar: 1. Martijn Hoefijzers, 2. Angelic Peeters en 3. Joris Bracke. FNV-Groenendijk - De werk groep FNV Groenendijk heeft het komend seizoen weer een serie kaartavonden op touw gezet. Ze worden gehouden op 28 september, 26 oktober, 30 november, 21 december, 25 ja nuari en 23 februari. Aanvang telkens om 19.30 uur in het ge meenschapshuis St.-Martinus. Ieder avond zijn er twintig prijzen te verdienen. Voor het eindklassement, waarvoor al leen de eerste vijf kaartingen meetellen, zijn nog eens vijf extra prijzen beschikbaar. Dansavond - Zaterdag 22 sep tember wordt door de Bond voor Ouderen een dansavond gehouden voor mensen boven de 50 jaar in De Vlaschaard. De Williams zorgeh voor de muziek. Tijdens de pauze wordt een snelloterij gehou den met leuke prijsjes. De dansavond begint om acht uur. Wipschieting - Op veler ver zoek, vooral van Belgische schutters, heeft de schutters- sociëteit St.-Jan nog een schie ting op de staande wippen in gelast. Deze laatste avond- schieting van- het seizoen 1984 is vrijdag 21 september om 19.30 uur. De staande wippen zullen, bij het invallen van de duisternis, worden verlicht. Zaterdag 6 oktober wordt dan de laatste middagschieting ge houden. Huwelijksfeest - Het echtpaar Aloys en Maria Vermeersen- van Gassen uit de Prins Hen drikstraat vierde het gouden huwelijksfeest. In de kapel van O.L. Vrouw ter Eecken te j Kapellebrug werd een mis bij- gewoond, die werd voorge gaan door pastoor Van Leem put uit Heikant en waarbij de gezangen werden verzorgd door het dameskoor uit St.- Jansteen. Tijdens de receptie, die werd gehouden in het Bon te Hert te Hulst, ontving het' jubilerende paar veel geluk wensen, bloemen en cadeau's. (ADVERTENTIE) Calé-Restaurant ATv Bierkaaistraat 8 f-fe Tel. 01140-13444 liet adres voor uw lamiliedi- ners. kollielafcls enz. Gere nommeerde keuken, aparte zaal aanwezig Reserveren prettig voor u on voor ons. Keuken open van 12 tot 21 uur Dinsdags gesloten Van een onzer verslaggevers HULST - Behalve het vrije podium komende vrijdag is er zaterdag een concert van de Tilburgse band Sammie America's MAM in het Hulster open jonge rencentrum Kontrast. De groep kreeg bekend heid in Nederland na de toer met Doe Maar in no vember 1982. Henny Vrien- ten (toen zanger van Doe Maar) was de grote drijf veer achter de band en produceerde een eerste el pee bij de platengigant EMI. Deze plaat werd zeer goed ontvangen in de Ne derlandse pers. Moderne, in het begin dansbare, nummers met een uitloop naar meer experimentele- re dingen, waarop meestal een plotseling einde volgt. Het concert begint om 22 uur en de entree kost 6 gul den. Daarnaast is er op 29 september een benefiet concert van de Amster damse band The Ex, alsook Zowiso en Morzelpronk. Dat wordt dan het twaalf de concert van dertien on der de naam 'Real miners are on strike'. Het geld dat hiermee wordt opgehaald zal worden gebruikt om de kinderen van de nu al meer dan een half jaar sta kende engelse mijnwer kers een onbezorgde va kantie te geven in Neder land.

de Stem | 1984 | | pagina 15