Terugploeg-regeling in Zeeland een flop Marineschepen bezoeken Temeuzen Werkloosheid in Zeeland blijft dalen Hontenisse en Sas moeten 'boeten' voor CVI-contract Vlissingse mts aast op nieuw centrum \lEEUWSE GEDEPUTEERDE NA DEBAT OVER PODIUMKUNSTEN: Zeeuwen doen minder beroep op de bijstand l.STEM Stroom in Oostburg uitgevallen DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 hij klasse.' ;t comfort en ïiien biedt hij ruimte jL 5-bak: 1:18,5 bij Hij is er in 8 Jan ontdekt u 5,-. EESSSsSSa kiest voor hoog- ique vormgeving, ■el ruimte, ideale dashboard, alles :ige 1,6 liter motor ok verkrijgbaar met 'mak de grootste 1.195,- DEN HAAG - De Zeeuwse Cultuur-gedepu teerde, J. Ventevogel, denkt en verwacht dat Zeeland aanzienlijk minder zwaar zal worden gepakt in de portemonnee, nu de Tweede Ka mer het financieringsplan voor de podium kunsten van het kabinet van de hand heeft ge wezen. KEEN VOORDEEL VOOR WERKLOZEN Hntie-exp'. VROUWEN VOOR VREDE PROTESTEREN Situatie voor vrouwen steeds beroerder STORT OP KOEGORSBELT KOST TON Hardrijders bekeurd in Oostburg en Aardenburg VOOR INFORMATIE-TECHNOLOGIE Minister Braks: Nog dit jaar zicht op toekomst oesterkweek EN. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 ''Goede kans dat Zeeland minder hoeft te bloeden' lifjjjljjiHlHu Kj^jgjngenvoorbehouden MIDDELBURG - Hoewel ook in Zeeland het aantal bijstands gerechtigden aanzienlijk is toegenomen, springt deze provincie er landelijk gezien gunstig uit. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) die betrekking hebben op het eerste kwartaal van dit jaar. Gisteren meldde dit dagblad dat het aantal mensen met een bijstandsuit kering in Nederland met 135.000 is toegenomen in ver gelijking met de eerste drie maanden van 1983. De Zeeuwse bestuurder toonde zich gisteren vrij po- iitief na afloop van de vergadering van de Tweede Kamercommissies voor Cultuur en Binnenlandse Za- Staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Zaken) constateerde na afloop van het overleg dat het kabi net en de Kamer lijnrecht te genover elkaar staan. Het ka binet zal zich dan ook nader op deze zaak gaan beraden, zo mogelijk al in het kabinetsbe raad van volgende week vrij dag. Volgens gedeputeerde Ven tevogel zou het doorgaan van de volledige korting op de pro vinciale begroting óf de dood steek betekenen voor het kunstbudget in de provincie, óf tot aanzienlijke aanslagen leiden op andere voorzienin gen. Ventevogel zegt dat een sterker beslag op het Gemeen tefonds (ten gunste van het Provinciefonds) Zeeland al aardig uit de problemen zou kunnen helpen. Hij rekent voor dat Zeeland dan nog slechts ruim twee ton zou moeten inleveren. Daarmee zou, zegt Ventevogel, beter te leven zijn. Een alternatief voor de fi- lianriering, dat hij eerder deze lraand heeft opgesteld, zou volgens hem nu een grotere maken om gevolgd te Iworden. Ambtelijk overleg I verder deze week tussen Zee- laid en het ministerie van llelzijn, Volksgezondheid en I Cultuur, heeft de Zeeuwse ge reputeerde overigens geleerd, lat het rijk weinig ziet in een latere verdeling van de las- lltn. Zoals bekend is de regering Ivan plan de subsidiëring van lie podiumkunsten (toneel en limziek) volledig in eigen hand li nemen. Daartoe zouden het lProvinciefonds en het Ge- I antefonds aderlatingen van lispectievelijk ruim 23,5 mil- lienen bijna 32,5 miljoen moe- la doen. De uitvoering van lit besluit zou de provincie |Zeeland 1,8 miljoen gulden n; in verhouding verre- lieg het meest van alle pro- itincies. SDDELBURG (ANP) - De Wugploegregeling voor lang- Itrig werklozen in de bouw is 3 Zeeland geen succes. Voor ld ambitieuze werkgelegen- ilan dat minister De Ko- ®S van sociale zaken on- opzette voor bouwvak- ets die langer dan een jaar wkloos waren, zijn volgens '(arbeidsvoorziening niet ge- *8 werkloze vakmensen jwhanden. Daardoor lopen se bouwprojecten grote ver volgens de heer J. Assel- van de arbeidsvoorzie- ®S in Zeeland, zijn de ar- Msbureaus in Nederland liet ingeschakeld bij het vast- Men van de lijst van projec- Het gevolg daarvan is dat «aard van veel projecten zo- ®g specialistisch is, dat er Jen werkloze vaklieden voor 4"inden zijn. Volgens Assel- ®gs lopen de projecten in ®te achter op de arbeids- Nrt, omdat de bouwmarkt -■middels weer is aangetrok- arbeidsbureaus vinden F teer teleurstellend dat zij I. ™r de minister van So- He Zaken geraadpleegd zijn Ij'® projecten gestart wer- I, Het ministerie heeft, zo J.fsoedt de arbeidsvoorzie- 3' °hde aanvullende werk- Bienheidsplannen uit de !255. 520-22150. >36328. 01670-66721. 1150-12035. 01176-1409. -23380. °>P0R ZUCWEST NEDERIANO toren £neuzen' Hu|sten Goes. »en en telefoonnum- °P pagina 2. S!n|ngstliden: *12 30/13.30-17.00 uur. 'actie wf"26n: Rein van der fci ,fedltie-chef), Jan Jan- h chef)' Frank Dey, k Schipper, Cor de fen ?'0)' Ton Koomen Rulst: Eugène Ver- Goes: Cees Maas. ur9 Henk Postma. ür9: Co Meertens. N«PUnten 4ifrzande: mevr- Neve, |%0 anderstr- 4. 01148- eur Zeeland: C. Me- 1 ^01150-95839. kast genaaid en daar wille keurige projecten uitgeplukt. Op deze manier werd er wel een snel politiek succes be haald, maar voor de langdurig werklozen leverde dat heel weinig werk op, aldus Assel- bergs. Voorzitter M.J. Leenhouts van het Nederlands Verbond voor Ondernemers in de Bouw (NVOB), afdeling Zeeland, zegt ook absoluut niet geluk kig te zijn met de terugploeg- regeling zoals deze nu geldt. Het ministerie zou de regels op de eerste plaats moeten ver soepelen. Zo zou de eis moeten vervallen dat alleen werkloze bouwvakkers die langer dan een jaar werkloos zijn, voor zo'n bouwproject in aanmer king komen. Evenals bij de arbeidsvoor ziening is ook Leenhouts van mening dat deze bouwwerken ernstige vertraging oplopen door het gebrek aan werkloze bouwvakkers. „Wij als NVOB vinden dat deze terugploeg- projecten beter aan jongeren besteed hadden kunnen wor den. Er lopen nu veel werkloze bouwvakkers rond die in naam vakman zijn, maar die dat in feite niet zijn en die dus ook niet ingezet kunnen wor den bij normale bouwprojec ten. Deze terugploegprojecten hebben dan ook maar voor 20 procent succes", meent Leen houts. Dat is zeer spijtig, vooral ook omdat de Nederlandse bouwbedrijven zelf zitten te springen om opdrachten, waardoor de werkgelegenheid van hun eigen personeel veilig gesteld kan worden. Door al die aparte regelingen komt de werkgelegenheid bij de nor male bouwbedrijven behoor lijk in de knel, aldus Leen houts. 1 PF Van onze correspondente TERNEUZEN - Met enige vertraging arriveerden gis termorgen een drietal vaar tuigen van de Koninklijke Marine in Terneuzen. Door deze vertraging kon een ge plande ontvangst van de be manningsleden in de bur gerzaal van het Terneuzense stadhuis geen doorgang vin den, en is nu verschoven naar vandaag 11.00 uur. Oorzaak van de te late aan komst aan de Oude Veerha ven was een niet voorziene gedwongen oponthoud bij het passeren van de sluizen te Hansweert. De drie schepen, de pa trouillevaartuigen Hr. Ms. Bulgia en Hr. Mas. Freijer, alsmede het havenduik- vaartuig Nautilus, waren gistermiddag gedurende en kele uren voor het publiek toegankelijk. Een mogelijk heid waarvan door velen ge bruik werd gemaakt, aldus een woordvoerder van het Bureau Voorlichting van de gemeente Terneuzen. Deze sprak ook van een enorme belangstelling tijdens de reddings- en duikdemon- straties in de Veerhaven, waarvoor door de Marine een Lynx-helikopter was in gezet. Een spectaculair ge beuren waarbij 'drenkelin gen' uit het water werden gehaald. Ook vandaag zijn de drie schepen voor het publiek te bezichtigen en toegankelijk van 17.00 tot 20.00 uur. Overigens is gebleken dat niet iedereen de komst van dit marinespul naar Ter neuzen op prijs stelde. Zo heeft de afdeling Terneuzen van 'Vrouwen voor vrede' deze week reeds schriftelijk een aantal kritische vragen Met een Lynx-helikopter werden reddings- en duik- demonstraties gegeven die veel belangstelling trokken doen toekomen aan het col lege van B en W. Het college wordt daarin uitgenodigd om duidelijk te antwoorden over het hoe en waarom van dit vlootbezoek. Zoals vra gen wie de marine heeft uit genodigd, of het moreel ver antwoord is, de marine als krijgsmacht, in het zonnetje - FOTO S ERIK OSSEWAARDE te zetten en of het nu wel de taak van gemeentebestuur is om propaganda te maken voor het toch al toenemende militairisme. Verder stellen 'Vrouwen voor vrede' de vraag of dit bezoek wel te rijmen valt met deze tijd van bezuini gingen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland blijft opmerke lijk dalen. Vergeleken met de situatie in heel Nederland springt Zeeland er steeds gunstiger uit. De daling bij de mannen is spec taculair, maar vrouwen komen in Zeeland steeds moeilijker aan een baan. wen in heel Nederland nog slechter gesteld. Was eind augustus vorig jaar 18,9 pro cent van de vrouwelijke be roepsbevolking in Zeeland werkloos, in augustus van dit jaar steeg dat percentage van 18.7 naar 19,2 procent oftwel met 140 personen. Bezien over heel Nederland steeg de werk loosheid onder vrouwen sinds augustus van het vorig jaar van 19,7 naar 21 procent. Het totale werkloosheids percentage in Zeeland daalde in de periode augustus 1983- augustus 1984 van 15,9 maar 14.8 procent, in heel Nederland was in diezelfde periode spra ke van een stijging, namelijk van 17,7 naar 18,0 procent. Tholen en de Zeeuwsvlaam- se kanaalzone zijn nu in Zee land de rayons met de grootste werkloosheid, respectievelijk 20,1 en 17,0 procent. Daarna volgen west-Zeeuwsch- Vlaanderen en oost- Zeeuwsch-Vlaanderen met respectievelijk 16,1 en 15,2 pro cent. Sinds januari van dit jaar is het aantal werkloze mannen in Zeeland met 1851 personen verminderd. Was eind augus tus vorig jaar nog 14,8 procent van de mannelijke beroepsbe volking in Zeeland werkloos, in augustus van dit jaar daal de dat percentage van 13,7 naar 13,2 oftwel met 340 perso nen. In augustus van het vorig jaar daalde de werkloosheid onder de Zeeuwse mannen slechts met 15 personen. Voor al de bouwsector draagt daar een steentje aan deze ontwik keling bij. Bezien over heel Nederland daalde de werkloosheid onder mannen sinds augustus van het vorig jaar slechts van 16,9 naar 16,7. De afgelopen maand steeg de werkloosheid onder mannen in Nederland zelfs weer wat. In schrille tegenstelling tot de daling van de werkloosheid onder de Zeeuwse mannen is de situatie voor de Zeeuwse vrouwen, al is het met de werkgelegenheid voor vrou- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN Dat ze hun huisvuil niet meer kwijt kunnen op de stortplaats van de CVI in de Dekkerspolder, komt de ge meenten Sas van Gent en Hontenisse waarschijnlijk duur te staan. Ais alternatief rest ze volgend jaar enkel de gemeen schappelijke belt van de andere gemeenten in de Koegorspolder bij Sluiskil. Maar ze moeten dan eerst wel een ton op tafel leg gen. Dat bedrag zijn ze verschul digd volgens de gemeenschap pelijke regeling 'Vuilstort plaats Koegorspolder'. Door daar niet aan deel te nemen en in plaats daarvan zaken te Van onze correspondent OOSTBURG - Bij een ver keerscontrole in de bebouwde kom van Aardenburg en Oost burg door de rijkspolitie wer den disdag tussen 15.00 en 20.30 uur 27 automobilisten bekeurd wegens het overtreden van de maximum snelheid. Daarbij was één automobi list die met een snelheid van 95 kilometer per uur door één der genoemde plaatsen raasde, terwijl 50 kilometer is toege staan. doen met CVI, hebben Sas en Hontenisse de andere gemeen ten op kosten gejaagd. Die kunnen nu op hen worden verhaald. Zoals be.kend heeft de Raad van State uitgesproken dat op de CVI-belt niet langer huis vuil mag worden gestort. De provincie, zeer ingenomen met deze uitspraak, heeft beide ge meenten tot januari volgend jaar de tijd gegeven om een oplossing te vinden voor de nu gerezen problemen. Aangezien er, naast de CVI- stortplaats, in Zeeuwsch- Vlaanderen geen andere belt is te vinden dan die in de Koe gorspolder staan Sas en Hon tenisse met de rug tegen de muur. De verwachting is dan ook dat protesten van die zijde tegen de 'boete' van een ton weinig zullen uithalen. De voorwaarden tot toetre ding van de twee gemeenten worden op woensdag 26 sep tember besproken in een ver gadering van de 'Kommissie Vuilnisstortplaats', die de belt bij Sluiskil beheert. Het daar uit resulterende standpunt zal vervolgens worden voorgelegd aan de gemeenteraden. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het 'grootste instituut voor technisch on derwijs in Zeeland', de mts in Vlissingen wil een centrum voor informatie-technologie realiseren. Aan de ministers van Economische Zaken en Onderwijs en Wetenschappen is gevraagd met opleidingen te mogen starten. Er is 410.000 gulden nodig voor de aanschaf van apparatuur. „De plannen", zo schrijft het gemeentebestuur van Vlissin- gen, „sluiten zeer nauw aan bi] de ontwikkelingen in de in dustrie in Zeeland en voorzien in de behoefte aan goed opge leide leerlingen". De school heeft een raam plan opgesteld voor een Zeeuws inhaalprogramma in formatietechnologie. Dat plan sluit aan op een versnellings nota die door de ministers is uitgebracht. Het plan omvat een drietal hoofdpunten: Realisering van een éénjari ge vervolgopleiding voor leer lingen, die havo, meao, heao, mts, hts of onderwijs van ge lijkwaardig niveau hebben gevolgd. Verhuur van apparatuur, programmatuur en lokaal ruimte aan een instituut voor irregulier onderwijs. Realisering van een cursus voor werkzoekenden/jonge werklozen met een voltooide technische (hts/mts) of admi nistratieve (havo/meao) oplei ding. De Vlissingse mts heeft op het gebied van de informatie technologie al het nodige pio nierswerk verricht. Men heeft mogelijkheden gezocht en af getast om leerlingen al in een vroeger stadium dan het mid delbaar technisch onderwijs met informatica te laten ken nismaken. Zo werden op de mts inmiddels zo'n 150 docen ten van toeleverende scholen bijgeschoold. Directeur M. Verhoeven van de Vlissingse mts: „Wij kun nen ons geen mooier 25-jarig jubileumgeschenk voorstellen dan een erkenning van de aanwezige kwaliteiten door groen licht te krijgen voor de in deze nota aangedragen plannen". Gebaseerd op de bevol kingscijfers en op het totaal aantal bijstandstrekkers in het land (bijna 650.000), zou Zeeland volgens de cijferaars van het CBS in principe onge veer 16.000 bijstandsgerechtig den moeten tellen. In werke lijkheid zijn dat er echter een kleine 12.000, een kwart min der dus. Het legioen der RWW-ers (Rijksgroepsregeling Werklo ze Werknemers) is landelijk met 55 procent toegenomen. Zeeland haalde wat dit betreft dat percentage weliswaar niet, maar kwam toch tot een groei van 48 procent. Het nieuwe to taal van ruim vijfduizend Zeeuwse RWW-ers moet ten dele verklaard worden uit het feit dat het merendeel van de werklozen die jonger zijn dan 23 jaar geen recht meer heb ben op een WW V-uitkering en daardoor op een RWW-uitke- ring zijn aangewezen. Voor heen kwamen alleen mensen die 2,5 jaar of langer werkloos waren voor een RWW-uitke- ring in aanmerking. De meeste Zeeuwse ge meenten hebben met die groei rekening gehouden, zodat de toename financieel gezien weinig effect heeft op hun be grotingen. Dit wil echter niet zeggen dat de zaak geen fi nanciële perikelen voor de ge meentekassen teweegbrengt. Dat is bij het overgrote deel van de gemeenten wel degelijk het geval. De tien procent van elke uitkering die de gemeente uit eigen zak moet betalen, tikt zwaar aan maar leidt in ver- rreweg de meeste gevallen niet tot onoverkomelijke pro blemen. Het toenemend aantal bij standsgerechtigden plaatst echter wel de gemeentelijke sociale diensten voor grote problemen. Met name in de steden kampen deze diensten toch al met een nijpend gebrek aan personeel en dit wordt er door het groeiend bijstandsle gioen hoegenaamd niet beter op. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw en Visserij) ver wacht nog dit jaar, in nauw overleg met de drie belangen organisaties van Zeeuwse oes terkwekers, spijkers met kop pen te kunnen slaan over de toekomst van de oesterkweek. Het onderzoek naar het voorkomen van de oesterziek te Bonamia Ostrea wordt eind dit jaar afgerond. Braks ver wacht dat rond de jaarwisse ling ook het overleg met Ver- voex, De Zeeuwse Oester en Ostrea, dat moet leiden tot een advies over het lange termijn- beleid, kan worden voltooid. Daarbij worden ook de uit komsten van twee andere, nog lopende onderzoeken betrok ken, namelijk naar de overle ving van oesterbroed in de Grevelingen en naar de moge lijkheden om in de Ooster- schelde (opnieuw) de platte Zeeuwse oester te gaan kwe ken. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Gisteren is in een klein deel van Oostburg de electriciteit voor een uur uit gevallen. Tijdens werkzaamheden aan het afwateringskanaal is rond 15.00 uur een hoogspan ningskabel vernield. De PZEM kon om 16.00 uur een parallel kabel in werking stellen, waardoor de ongeveer veertig woningen en bedrijven die ge troffen waren weer stroom kregen. Het ziekenhuis van Oost burg werd ook door de stroomstoring getroffen. Door over te schakelen op het nood- aggregaat ontstond er geen schade. In de loop van de avond is de kapotte kabel her steld. i

de Stem | 1984 | | pagina 13