Giscard d'Estaing terug in politiek Kerk en staat in VS op de vuist 1 even..t UITBLAZEN Drugpartijen worden steeds omvangrijker Duidelijke taal H Gezicht van de crisis Twee klassen Karwei afmaken WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 ACHTERGROND FRANSE EX-PRESIDENT LONKT WEER NAAR HET EL YSEE Gerijpt Rails ABORTUS OPNIEUW HEVIG IN DISCUSSIE Dubbele moraal Verdringen Verbeten actie Zuiverder WOENSDAG 19 SEPTEMB Geen geld meer voor bioscoop-journaal 'T '1 DESTEMCOMM WAT WEET de ge middelde Neder lander van Colijn, vooropgesteld dat hij de naam heeft gehoord? Hen drik Colijn, groot militair en kundig staatsman. Gis teren was het veertig jaar geleden dat hij na een hartaanval stierf. Hij heeft in elk geval nog geweten dat de Duitsers, die hem al in 1941 uit Nederland hadden verbannen, aan de vooravond van hun ne derlaag stonden, dat de geal lieerden Nederland naderden. Hij kreeg zijn hartaanval daags voor Market Garden. De als altijd onrechtvaardi ge 'volksgeschiedenis' heeft van Colijn het gezicht van de crisis der jaren '30 gemaakt. „Colijn, de grote bezuiniger die zelf baadde in weelde." Zo was het dus niet, al zat hij er, na een uiterst actief leven als militair, politicus, bestuurder en zaken man warmpjes bij. Degenen die hem gekend hebben zijn het er allemaal over eens dat Colijn tamelijk sober leefde. -De enige zwakheid waaraan hij toegaf was zijn lust tot roken. Sigaren rookte hij soms 'de een na de ander'. Colijn was ook een dapper man. Als tweede luitenant van het KNIL verwierf hij in 1894 de Militaire Willemsorde 4de klasse bij de bestorming van Tjakranegara op het opstandige Lombok. Hij speelde een be langrijke rol bij de pacificatie van Atjeh, waar hij ook be stuurlijke functies ging vervul len. In 1903 werd hij bevorderd tot ridder Militaire Willemsor de 3de klasse. Colijn blonk in Indie niet alleen uit als militair maar evenzeer als bestuurder. Hem komt de eer toe de grondlegger te zijn van een nieuwe en betere bestuurspolitiek voor de Bui- WIM KOCK Dan breken al snel de tijden aan waaraan Colijn voor gene raties zijn barse imago zal over houden: de met vaste hand diep snijdende minister van Fi nanciën in het midden van de jaren '20; de premier van het 'Crisis-kabinet' in 1933 dat, on danks de ellende van de werk loosheid, de bezuinigingen voortzette. De devaluatie van de gulden. Enfin, de grimmige crisis waaraan voor altijd blijk baar de naam van Hendrik Co lijn is verbonden. Hoewel: de verkiezingsuit slag van 1937 mocht als een persoonlijke overwinning van Colijn worden beschouwd en leverde het kabinet Colijn-IV op. In de ARP wordt zijn nage dachtenis zeker in ere gehou den, maar een man als Colijn verdient als staatsman een veel bredere waardering dan die der Mannen Broeders. Tristan da Cunha (2) „Ik ben een beetje verbaasd dat U - met uw 'marine'-ach- tergrond - niets vermeldt over het bezoek dat Hr. Ms. Onder zeeboot K-XVIII tijdens haar wereldreis van november 1934 tot juli 1935 aan het eiland bracht", zo reageert J. W. baron de Constant Rebectjue op mijn column over Tristan da Cunha (13 sept.) Die verbazing is te recht. Iedereen die iets langer bij de marine heeft gediend dan een gewone zeemilicien is toe gestaan, moet gehoord hebben van die wereldreis. Als geïnte resseerde in de luchtvaart weet ik wel dat de K-XVIII tijdens die (ook wetenschappelijk be langrijke) wereldreis op de At lantische Oceaan lag om de 'Snip' tot baken te dienen. De 'Snip' maakte toen voor de KLM de eerste oversteek naar de West, een epos dat wat in de schaduw is gebleven van de be faamde 'Uiver'-race naar Mel bourne. Dat de K-XVIII ook Tris tan da Cunha had aangedaan wist ik niet, anders had ik dat zeker vermeld want zó druk be varen is dat eiland niet. Dat blijkt ook wel uit de reden van het bezoek van de Nederlandse onderzeeboot. Dat had name lijk plaats - aldus baron de Constant Rebecque - „op ver zoek van de Britse regering". De K-XVIII was gevraagd op Tristan da Cunha post te be zorgen en af te halen en tevens een onderzoek in te stellen naar de economische toestand van de bevolking!. Waar een bevriende marine al niet goed voor kan zijn. En wat een bekommernis voor ook de geringste onder de kolonieën spreekt er uit dit verzoek. Groot Brittannië was in die da gen nog een imperium, zo groot 'dat er de zon nooit onder ging'. Maar het contact met een afgelegen eiland dat geen sol daten, goud of mineralen ople verde werd overgelaten aan toevallig passerende schepen. „Als je toch in de buurt komt. kijk dan even of alles in orde is daar. Hendrik Colijn spreekt het Nederlandse volk toe via de ra dio. FOTO ARCHIEF de STEM tengeweslen. Hij was ook een koloniaal met vooruitziende blik. getuige zijn meermalen verkondigde mening dat „onze koloniale politiek zoo mogelijk haar einddoel vinden moet in lndië's autonomie." Abraham Kuyper haalde Colijn in de Nederlandse poli tiek. In 1909 kwam hij in de Tweede Kamer. Daarna rees zijn ster snel. In 1911 was hij al minister van Oorlog. Tussen de diverse kabinetten waarin hij zitting had door was hij ook nog nog directeur van de Ba taafse Petroleum Maatschappij en de 'Koninklijke' (Shell). In Londen was hij de rechterhand van de befaamde sir Henry De- terding. In 1920 keerde Colijn terug in de actieve Nederlandse politiek (hij was sinds 1914 wel lid van de Eerste Kamer) als leider van de ARP. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllirr T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres. Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, ©076-236326 Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8 30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Bob van Huët PARIJS - Valéry Gis card d'Estaing, die van 1974 tot 1981 president van Franklrijk was, keert na drie jaar van betrekkelijke anonimi teit terug in het Franse politieke leven. De man wiens lange naam in de Franse pers met het oog op de ruimtewinst vaak wordt teruggebracht tot de afkorting VGE, is aanstaande zondag de belangrijkste kandidaat in de eerste ronde van deelverkiezingen in het departement Puy de Do me voor een zetel in de Nationale Vergadering in Parijs. Met op zijn programma ook nog een verkiezing in de plaat selijke gewestraad hoopt de 58-jarige Gis card d'Estaing een soli de basis te leggen voor zijn kandidatuur voor het presidentschap van Frankrijk in 1988. De ex-president heeft het scenario voor zijn come-back zelf geschreven. De verkie zingen in Puy de Döme wer den noodzakelijk door de 'promotie' van Giscards va zal Claude Wolff (U.D.F.) naar het Europarlement in Straatsburg. Hoewel heel wat politici in Frankrijk een dubbele pet dragen, leek de combinatie Nationale Verga dering/Europarlement voor Wolff opeens te veel van het goede. Graag maakte hij daarom plaats voor Giscard, die hem in 1981 zijn zege had gegeven toen Wolff zich kan didaat stelde voor een plaats in Parijs. Net als 18 jaar geleden, maar toen was hij onafhan kelijk afgevaardigde, begint GVE onderaan de politieke ladder. Een in de Franse po litiek ongebruikelijke ma noeuvre, want alleen de no tabele Raymond Poincaré deed na de Eerste Wereld oorlog iets dergelijks. In zijn tot in de puntjes ge organiseerde verkiezings campagne heeft Giscard d'Estaing zich opgeworpen als een gerijpte kandidaat. Veel stof hebben de toespra ken van de grondlegger van de UDF, de tweede oppositie partij (na de R.P.R. van Chi rac), niet doen opwaaien. Giscard, wiens hoofd prijkt op groene affiches boven slo gans als 'Ervaring, dat is wat telt' en 'Een hart voor Frankrijk Auvergne' haalde slechts de krantekolommen toen hij jonge partijgenoten voorhield dat de UDF op „fatsoenlijke wijze" oppositie diende te voeren. Een nau welijks verholen aanval op zijn vroegere premier en eeuwige vijand Jacques Chi rac, die om de drie weken roept dat het bewind van president Mitterrand niet de steun van het volk heeft en Valery Giscard d'Estaing. daarom de Nationale Verga dering ontbonden dient te worden. Giscrad toont zich daarentegen een man waar mee te praten valt in de hoop zo twee op de drie Fransen voor zich te winnen, zoals hij schreef in zijn politieke best seller 'Deux Francais sur trois'. Opmerkelijk is dat Gis card in zijn verkiezingsvoor bereidingen steun heeft ge kregen van niemand minder dan president Mitterrand. Op voorspraak van de presi dent hoefde Giscard name lijk niet te verschijnen voor de parlementaire enquête commissie, die hier de zaak van de zogenaamde 'avions renifleurs' oftewel de 'snuf- felvliegtuigen' onderzoekt. Het satirische weekblad 'Le Canard Enchainé' wees vorig jaar zowel Giscard d'Estaing als diens tweede oud-pre mier Raymond Barre (U.D.F.) aan als medeverant woordelijke voor het finan ciële debacle van de fop- vliegtuigen, die vanuit de lucht oliebronnen zouden hebben moeten opsporen. Een kolossale oplichtings zaak, die de ex-president zijn reputatie en de Franse belas tingbetaler vele miljoenen gulden kostte. Mitterrands clementie heeft echter niets te maken met gevoel van collegialiteit ten opzichte van een oud president, maar stoelt op puur politieke motieven. De terugkeer van Giscard zal, zo is ongeveer de strategie, de oppositie verzwakken door de onvermijdelijke broeder strijd door de drie UDF-kop- stukken Simone Veil, Ray mond Barre en Valerie Gis card d'Estaing enerzijds en Jacques Chirac aan de ande re kant. Alleen als het UDF- blok uiteen valt in Barristen, Giscardisten en Veil-isten zou Mitterrand kans hebben er een tweede ambtstermijn uit te slepen. Maar zover is het nog niet. Voorlopig moet de oud-in specteur van Financiën Gis card nog worden „De U.D.F. en de R.P.R. 2jjn de twee rails waarop het Frankrijk van na Mitterrand weer vooruit moet komen" zei hij onlangs om toch maat duidelijk te maken dat de huidige president zijn vriend niet is. „Het marxisme is een religie van de socialisten maar het boek waar het it' staat, hebben ze nu blijkbaat verbrand", vatte hij de bijge. stelde koers van de socialis tische partij samen. De so cialisten hebben overigens niet echt hun best gedaan om Giscard in Puy de Döme met een tegenstander van for- maat te confronteren. Het departement is vanouds een bastion van de U.D.F. De verrassing had wellicht kunnen komen van Le Pen's Front National, dat nog steeds terrein wint. Alleen deze keer heeft extreem rechts de fout begaan twee kandidaten naar voren schuiven, waarvan er min stens éen meer dan eens met de politie in aanraking is ge weest. Een heel andere vraag is of de Fransen wel op Giscard zitten te wachten. Een recent onderzoek van het bureau SOFRES toonde aan dat slechts dertig procent der Fransen hem als een 'goede president' beschouwt. Ray mond Barre kreeg in hetzelf de onderzoek bijna tien pro cent meer stemmen, terwijl ook Chirac met 34 procent Giscard duidelijk voor bleef. Door Mare de Koninck WASHINGTON - Al wekenlang wordt de Amerikaanse verkie zingsstrijd nu over schaduwd - of zo men wil verlicht - door een dispuut over de verhou ding tussen staat en kerk. Is het rechttoe rechtaan politiek campagnevoeren van protestants-fundamen talistische kerkleiders, voor al van de eiectronische kerk, in de VS al een ingeburgerd fenomeen, in de lopende campagne voor de presi dentsverkiezingen van no vember roeren ook katholie ke bisschoppen zich steeds meer. De wijze van optreden van bijvoorbeeld kardinaal John Krol van Philadelphia is nieuw. Krol, die vorige maand in Dallas al para deerde op de Republikeinse Partijconventie, heeft sinds dien op verkiezingsbijeen komsten openlijk campagne gevoerd voor de herverkie zing van Reagan, die hij de hemel inprijst. Maar meer bepaald gaat de discussie toch over de abortus-kwestie en over de vraag of kerkelijke leiders in dat verband aan de bur gers een stemadvies mogen geven voor de presidents verkiezingen van 6 novem ber aanstaande. Republikeins president Ronald Reagan is tegen abortus in alle gevallen, be halve wanneer het leven van de vrouw door de zwanger schap wordt bedreigd. Rea gan (lid van de kleine pro testantse Christian Church, maar geen regelmatig kerk ganger) weet zich in dat standpunt gesteund door het Vaticaan, door de meeste Amerikaanse bisschoppen en door fundamentalistische dominees in de VS, zoals de populaire tv-predikant Jer ry Falwell. Reagan en zijn Republikeinse partij streven naar opneming van een abortus-verbod in de Ame rikaanse grondwet. Democratisch tegenkan didaat voor het president schap Walter Mondale (me thodistisch protestant en wel trouw kerkbezoeker) is voor handhaving van de be staande keuzevrijheid voor de vrouw. Die vrijwel onbe perkte abortusvrijheid be staat in de VS vanaf 1973, toen het Hooggerechtshof de Amerikaanse grondwet in die zin uitlegde. Sedert die uitspraak is het verzet daar tegen van wel en niet reli gieuze groepen steeds actief gebleven en de laatste tijd zelfs breder geworden en geradicaliseerd. In de afge lopen maanden hebben aan de Amerikaanse oostkust drie bomaanslagen tegen abortuslklinieken plaatsge had. Kardinaal John Krol..propagandist voor Reagan- foto ap Tussen de standpunten van Reagan en Mondale in, zitten die van hun respectie ve kandidaten voor het vice- presidentschap, George Bush en Geraldine Ferraro. Bush acht behalve bij le vensgevaar voor de vrouw, abortus eveneens toelaat baar wanneer de zwanger schap gevolg is van ver krachting of van incest. Fer raro op haar beurt zegt van uit haar rooms katholieke gewetensvorming persoon lijk tegen abortus te zijn, maar als politicus die hou ding niet te willen opleggen aan anderen: dus niet in een anti-abortuswet te willen neerleggen. Voor het overige is Ferra ro twijfelaar. Op de vraag wat zou jij doen als een ver krachter je zwanger had ge maakt, geeft ze het voor een Amerikaans politicus onge bruikelijke antwoord „Ik weet het niet". Geraldine Ferraro's op stelling heeft haar politiek tussen wal en schip ge plaatst. Haar persoonlijke afwijzing van abortus maakt haar voor feminis tisch Amerika - en dat is in middels een grote portie van de bevolking - niet bepaald tot een emancipatieidool. En met haar gelijktijdige ver kiezingsbelofte om de abor tusklinieken ongemoeid te laten, haalt ze zich bij elke politieke bijeenkomst de monstranten op de hals die niet schuwen haar voor moordenares uit te maken. Inspelend op een algeheel religieus reveil in de VS, hebben nu met name de rk- bisschoppen zich in de dis cussie gemengd. Monseig neur James Malone, voorzit ter van de Amerikaanse bis schoppenconferentie, ver wierp openlijk de houding van gouverneur Mario Cuo mo van de deelstaat New York, die eveneens persoon lijk tegen abortus is, maar weigert om desbetreffende wetgeving te bevorderen. Cuomo is een reizende ster in de Democratisache partij en waarschijnlijk presi dentskandidaat in 1988. Aartsbisschop van New York John O'Connor gooide helemaal olie op het vuur met de uitspraak: „Ik zie niet in hoe een katholiek in geweten kan stemmen voor een presidentskandidaat die niet aan de legale afschaf fing van abortus wil wer ken." Ook president Reagan deed zijn duit in het zakje met de verkondiging dat „de politiek de religie nodig heeft als gids". Dat alles heeft heftige re acties teweeg gebracht. De Amerikaanse pers puilt de zer dagen uit van de waar schuwingen tegen een heil loze vermenging van kerk en staat, waarin uiteindelijk de kansel het burgerlijk wetboek zou dicteren. „Rea gan probeert de mensen wijs te maken dat god een Repu blikein is", aldus Mondale. Anderen, zoals Cuomo en Edward Kennedy, betichten de bisschoppen van een dub bele moraal. Als zij zo de heiligheid van het leven be nadrukken, waarom geven ze dan geen stemadvies te gen een president (Reagan) die vóór de doodstraf is? De Republikeinen echter hebben niet minder pijlen op hun boog: de Democraten zijn degenen die het nooit zo nauw hebben genomen met de scheiding tussen politiek en religie. Van dominee Martin Luther King via Jimmy Carter tot dominee Jesse Jackson hebben zij al tijd de kerken gebruikt om stemmen te winnen. Toen vorig jaar de bisschoppen inzake de kernbewapening braken met de Reaganpoli- tiek en opriepen tot een nu cleaire bevriezing, toen klaagden geen Democraat over ontoelaatbare inmen ging. Sceptici in Amerika stel len vast dat de hele discussie over de kerk-staat-verhou- ding alleen zo breedvoerig kan plaats hebben bij ge brek aan overige substantie in de verkiezingsstrijd. De Democraten hebben op het terrein dat de kiezers het meest interesseert - de bin nenlandse economie - geen duidelijk alternatief voor Reagan's liberale beleid en gegeven Reagan's enorme populariteitsoverwicht op Mondale is er van een stem busstrijd zelfs nauwelijks sprake meer. Kernmerkend voor de po litieke verveling is mis schien dat in de moraalfilo sofische argumentaties de meer nuchtere geluiden de zeldzaamste zijn. „Het hele debat is fundamenteel over bodig. We leven in een de mocratie. Iedereen, priester Geraldine Ferraro- weet het niet - foto anp of prostitué, katholieke kerk of welke andere privé-ver- eniging dan ook, mag probe ren zijn of haar moraal tot wet te maken. Wie meer dan vijftig procent van het volk achter zich krijgt, of voor grondwetswijziging meer dan tweederde, die kan zijn zin krijgen. Elke politicus mag steun vragen aan elke vakbondsleider of dominee. De vraag in hoeverre er reli gie, lekenmoraal of com- merciëel belang achter zit is staatsrechterlijk van geen enkel belang", aldus het commentaar in een Wash- ingtonse krant. Inderdaad is ook voor Reagan's grondwettelijk abortusverbod een tweeder de meerderheid in het Con gres (parlement) en zit die er volgens alle waarnemers in de verste verte niet in. Waarmee ook weer niet gezegd is dat zich op het ge bied van de moraliteit geen belangwekkende verande ringen voltrekken. Van be tekenis is zeker dat Reagan's grote populariteit bij jonge ren samenvalt met de sterk toegenomen belangstelling van de jeugd voor bijna alle godsdiensten en spirituele bewegingen. Professor Har vey Cox van Harvard Uni versity heeft zijn in de zesti ger jaren zo sterk aange hangen theorie dat religie in de westerse wereld onaf wendbaar op uitsterven af stevende, in nieuwe studies geheel moeten herzien. En de filosoof Curtus Freeman stelt vast dat naar mate de moderne technolo gie meer morrelt aan de vroegere wetmatigheden van conceptie, geboorte, le ven en dood, de samenleving een „natuurlijke en noodza kelijke conservatieve reac tie" vertoont. „Het is zeker niet verontrustend dat de jeugd abortus als een pro bleem beschouwd. Het tijd perk van de genetische ma nipulatie is al begonnen. Vrouwen kunnen, in ruil voor geld, kortstondige draagsters worden van in geplante embryo's van be paalde kwaliteit. Industriële produktie van baby's is al bijna mogelijk. Zeggenschap over ingevroren embryo's is in discussie. Dat alles ver wart de mensen. Wetgeving terzake ontbreekt nog vrij wel. Het is normaal dat de mensen voorlopig de veilige weg kiezen en dat het huwe lijk populair blijft als het in stituut waarin individuele mannen en vrouwen volle dige zeggenschap behouden over nieuw leven. Misschien verklaren die onbewuste angsten de herverkiezing van de ouderwetse vader-fi- guur Ronald Reagan", aldus Freeman. Van onze redactie binnenland IN de nabije toekomst moet er ernstig reke ning mee worden ge houden dat partijen co caïne, waarop de politie de hand weet te leggen, wel eens groter dan 100 kilo kunnen zijn. De verdovende-middelen- centrale van de Centra le Recherche, Informa tiedienst (CRI) heeft het angstige voorgevoel dat we in Nederland wat dat betreft in de rich ting van Amerika gaan, waar regelmatig cocaï- ne-partijen van soms enkele honderden kilo's in beslag worden geno men. John Oosterbroek, het hoofd van de verdovende- middelencentrale, spreekt deze verwachtingen uit als hij de cijfers bekijkt van de hoeveelheden cocaïne die in de eerste acht maanden van dit jaar in beslag zijn geno men. Dat is 135 kilo, tegen over 58,5 kilo in het gehele vorige jaar. Uitschieters bij de inbeslagnemingen waren dit jaar partijen van 33 en 20 kilo op Schiphol. In 1983 was de omvang van de in beslag genomen partijen cocaïne over het algemeen rond dê 10 kilo. Dit jaar geven in beslag genomen partijen in het bui tenland ook aan dat per par tij steeds meer wordt ver voerd. Oosterbroek wijst op 42 kilo cocaïne waarmee drie Nederlanders vorig jaar op het vliegveld bij Parijs zijn aangehouden en waarvoor ze vorige week tot gevange nisstraffen van 5 tot 10 jaar zijn veroordeeld, en partijen van 50 en 49 kilo waar dit jaar in de havens van Go thenburg en Hamburg de hand op is gelegd. Oosterbroek zegt dat het voor politie en welzijnswer kers vast staat dat de cocaï ne de heroïne in gebruik verdrongen heeft. Ook zijn de inbeslaggenomen hoe veelheden cocaïne groter dan de in beslag genomen hoeveelheden heroïne: de eerste acht maanden van dit jaar werd 135 kilo cocaïne in beslag genomen tegenover 120 kilo heroïne. In heel 1983 waren die aantallen 58,5 kilo cocaïne tegenover 150 kilo heroïne. Oosterbroek haast zich te verklaren dat die cij fers wel relatief zijn: in Antwerpen werd dit jaar 75 kilo heroïne in beslaggeno men die bestemd was voor ons land, terwijl voor het zelfde geld die partij in de haven van Rotterdam zou kunnen worden aangetrof fen. Dat zou dan het jaarcij fer aanzienlijk beïnvloeden. De organisatie van de 'co- cane-maffia' in Nederland is volgens de CRI-voorman voor een groot deel in han den van Zuidamerikanen. Daarbij valt op dat de Co- lombianen geen inmenging van Nederlanders in hun or ganisatie toelaten en een ho ge organisatiegraad kennen waarin veel maffia-achtige toestanden met afrekenin gen en andere moordpartij en plaats vinden. Wat dat betreft zijn in de cocaïne- scene de Colombianen te vergelijken met de Chinezen in de heroïne-wereld. De Pe ruanen en Bolivianen daar entegen laten wel Nederlan ders in hun organisatie toe, evenals Spanjaarden en Ita lianen. De toenemende stroom co caïne naar West-Europa is onder meer te verklaren uit het feit dat de Amerikanen een verbeten actie tegen de smokkel van cocaïne voeren, wat redelijk succes lijkt op te leveren. De cocaïne-bazen zijn daardoor gedwongen andere afzetmarkten te zoe ken en treffen in West- Europa een prima afzetge bied aan met een koop krachtige vraag, aldus Oos terbroek. De ontwikkeling rond he roïne in ons land heeft de eerste acht maanden niet een spectaculaire verande ring ten opzichte van voor gaande jaren te zien gege ven. Oosterbroek noemt de markt redelijk stabiel met een lichte toeneming van Zuidoost-Aziatische heroïne uit de gouden driehoek. Maar ook hier is de ten dens merkbaar waarbij par tijen groter worden. Dit jaar werden partijen onder schept van 25 kilo, terwijl die partijen in 1983 rond de 10 kilo lagen. De eerste acht maanden van dit jaar is 12U kilo heroïne in beslaggeno men, tegen 150 kilo in geheel vorig jaar. In 1982 werd daarentegen weer 226 kilo in beslag genomen. De CRI is wel opgevallen dat de heroïne uit Zuidoost- Azië dit jaar veel zuiverder is geworden. Volgens Oos terbroek komt dat doorda de heroïne in Nederland in simpel opgezette laborato- riumpjes versneden aan worden. Dit jaar zijn al drie van dergelij ke werkplaats in Nederland ontdekt. De LSD baart de drugbe strijders weer aparte zor- gen. Over heel Europa wo LSD aangetroffen die vloeibare vorm op zegeio» is gedruppeld. Door die geitjes op te zuigen of op lossen in water en dat drinken, wordt de LSD g bruikt. „Op vrijwel allei M eenkomsten in Europa w den wij op de nek f?ezf door de ons omringendeian den met de klacht dat n wordt ondernomen tege fabriekjes die de LSD- geitjes maken en die vrijwel zeker in Nederland, en dan speciaal inAms dam bevinden. Wij m- dan iedere keer weer verrei len dat we echt bezig zij die fabriekjes te lokallser e maar dat we totdusver« slechts één fabriekje in sterdam hebben kunn rollen." Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het Poly goon-journaal, Neder lands' oudste filmverslag van actuele gebeurtenis sen, krijgt geen geld meer van de overheid. „Het terruggelopen aantal bioscoopbezoekers en de huidige rol van de 'televisie in de nieuws voorziening maakt dat aan de handhaving van het bioscoopjournaal niet langer prioriteit kan worden toegekend" Op de begroting van Algemene Zaken (minis ter Lubbers) is dan ook de post Polygoon ge schrapt. Van de 1,1 rrii- loen 'winst' gaat 525.000 gulden naar de Rijks Voorlichtings Dienst, die gaat meewerken aan het opzetten van een foto- en filmmagazine. i DEN te sj die c de g peni al de pens H« 'mag initii peno MET HET in Miljoenennota en Trooni voor 1985 (en volgende jaren) trekt he zonderlijk zware wissel op het gezond van de bevolking alsmede op de bereid werkgeversorganisaties om het algem toe te kennen dan allerlei groepsbelanc de no nonsense-bezuinigingsbeleid dit begin van herstel' heeft geleid en medt heeft opgeroepen, zal het ook het volg gewijzigd worden voortgezet. Voor 191 jard bezuinigen. Maar .ook dan is het le Wil de economie weer gezond worden nog steeds ziek' - dan zal er tot 1990 r nigd moeten worden. Met dit saneringsbeleid krijgt Nederle teerd voor de 'scheefgroei' van de ecor Den Uyl en Van Agt-Wiegel. De cijfers e delijke taal. Tussen 1973 en 1983 het procent meer verdiend maar 22 proce zaak: de lonen stegen toen veel sterke aangezien de sociale uitkeringen aan d' peld waren, gingen ook die met sprc loonontwikkeling prijsde de industrie zi had het bedrijfsleven geen geld meer - hoofd nog enigszins boven water te kur le ondernemingen (dure) leningen afslL droeg in. 1983 rond 19,5 miljard. Met z investeringen nauwelijks van de grond. Met de staatsschuld is het nog veel c als gevolg, vannde-explosieve gróéf schaps-uitgaven van 33 miljard in 197: Zonder verdergaande bezuinigingen zo jard aan rente en aflossing betaald m van het nationale inkomen. Met zo'n las gelrecht op een faillissement afstevener Op basis van deze cijfers concludee Raad van State, het hoogste adviescoll bezuinigingsbeleid van het kabinet 'in digd en onvermijdelijk is'. Aan die o grond van de feiten moeilijk getwijfeld v wel ten aanzien van de vraag of de wijzi als rechtvaardig kan worden aangem moet dat ook zelf wel aanvoelen, war proces van ombuigingen op de duur st« en maatschappelijke spanningen zal opi ER MOGEN de afgelopen tien jaar in I van de overheidsuitgaven en de bevor bedrijvigheid grote fouten zijn gemaak een groots ideaal voor ogen. Socialister meenden de Nederlandse samenleving t een gemeenschap met gelijke kansen v i feit met de zwakkeren werden inkomem i nivelleerd en uitkeringen fors opgetrokk der zou de homo ludens, de spelende maar zeer ten dele gelukt. We hebben o en te weinig oog gehad voor het mense samenleving van solidaire mensen deed tuur met zijn doorgeschoten individualist Een correctie is dus op zijn plaats. W< troonrede stelt, toe aan een herwaarde staat. Maar dreigt de slinger nu niet nae slaan? Tegenover de te ver doorgevoi van toen begint er nu een nieuwe kla: staan waarin het redelijk toeven is voc beidsproces, doch die kil en koud is v worden jaar in jaar uit meer en meer in da-grens gedrukt. De overheid die pal s ma, bestaat niet meer. Aan werklozen v ra geboden, behalve als ze bereid zijn werken. Het kabinet mag dan volhoude nuidige beleid 'in het goede spoor' is g den mensen vragen zich met grote bezc spoor zal leiden; naar de jungle misschi sterkste geldt? KABINET begint nu aan zijn derde m tien jaar scheefgroei goed te maker uegeven dat het nog steeds te hoge fi °9 geringe economische herstel Lubbe l speel ruimte geven voor een anders en ze daar wel eens over na? Hebbe zHnapP''~v'sie dan die van een boekhoi D cijfertjes maar kloppen? Dit is een oi dno6n door de toon van zelfgenoegzaam oen is welgedaan' - die uit de Miljoenei ,.9 'Aspirerende inhoud van de Troonrec D door een stelletje droogstoppels, ni de °epen weten om de honderdduizend den tst m°9e|i]ke onzekerheid verke op een toekomst waarmee te leven v dan pu'nruimen zal zeker tot 1990 vo' QfJ®'duidelijk gebleken dat Lubbers, R een karwei 9raa9 willen afmaken, Worrit eede kabinet-Lubbers na de ver Wp 01 9een geheim van gemaakt dat d teori liefst me* de WD in zee zou luhK 1:16 PvdA weten ze nog steed; kunn S inderdaad denkt dat hij de ve 9evp8n Wlnnen. zal hij nu moeten begir van ri 'n de soort van samenleving die t komt ruïne van verloren illusies uit de 19rr r' 9ebrek aan voldoende maats 0 geen tweede kabinet-Lubbers.

de Stem | 1984 | | pagina 2