Hondenstrijd in Koewacht mag doorgaan Wij gedenken Snelheids Hulst krijgt recreatie-oord in achtertuin NIEUW TRACÉ RIJKSWEG 60 k George Sponselee jONGERENB 4Politie was vervelend9 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 VAN LAND PLANNEN IN STEKENE Tafelkeuring Vlaamse gaai De Poorter onderscheiden op expositie van parkieten Superstar wedstrijden HEIKANTSE: Herfstweekend kabouters en welpen Hulst Lamswaarde RECHTBANK AMSTERDAM: Vogelvlucht wint tennis- ontmoeting Herdenken Hulst Vogelwaarde Kloosterzande Spui TERNEUZEN - In e© Zeeuwsvlaamse bedrijver dings- en horeca-sector, Jongerenbeweging FNV standen'. ir Nieuwe behuizing voor Bedrijfs gezondheidsdienst Tractaatweg jn 1985 tot ni Terneuzen T22 PAGINA ZEELAND; ia/OENSDAG 19 SEPTEM Van een onzer verslaggevers STEKENE - De gemeente Hulst krijgt wellicht een omvangrijk recreatie-oord in de achtertuin. De gemeenteraad in de grensgemeente Stekene heeft namelijk besloten een zo geheten 'bijzonder plan van aanleg' (BPA) te laten maken voor het gebied net over de grens nabij Heikant. Volgens het college van burgemeester en schepe nen biedt het 51 hectaren grote bosrijke stuk grond heel wat mogelijkheden voor recreatieve doeleinden. Een vierde van dat gebied staat nu al vol met allerlei weekendverblijven. Om te voorkomen dat iedereen er maar kan doen en laten wat hij wil is zo'n BPA no dig. Met dat plan in de hand kan de ge meente bijvoorbeeld speciale voorwaar den stellen aan de zandwinning en re stricties opleggen aan latere recreatie. Ook nu al wordt het gebied intensief gebruikt door recreanten, wandelaars en zwemlustigen. Vooral ook mensen uit Zeeuwsch-Vlaanderen vertoeven op zo merse dagen regelmatig bij de uitgegra ven zandputten in de Stekense bossen, op een steenworp afstand van het dorp Hei kant. Momenteel is het zwemmen daar offi cieel verboden, maar er wordt door de politie meestal een oogje dichtgeknepen. Mettertijd dus zal het gebied een defini tieve recreatiebestemming krijgen, waarbij zelfs ook nog aan de mogelijk heid van een camping wordt gedacht. Landbouw wijst plannen niet af Van onze correspondent CLINGE - Het bestuur van de Clingse vogelvereniging De Vlaamse Gaai houdt zaterdag 22 september in samenwer king met de vogelverenigingen uit Hulst en Kloosterzande een tafelkeuring in de zaal van café Troubadour in Clinge. De vogelliefhebbers kunnen hun vogels tot 10.00 uur in brengen, waarna er wordt gekeurd tot 14.00 uur. Hierna kunnen alle vogelliefhebbers en belangstellenden een kijkje komen nemen. Voor de beste kanaries en tropen wordt een passende prijs beschikbaar gesteld. Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - De parkie- tenspeciaalclub van de Neder landse Bond van Vogellief hebbers, regio Zeeuwsch- Vlaanderen, hield in De Wa rande te St.-Jansteen de jaar lijkse parkietentoonstelling. Nadat zes keurmeesters in totaal 504 parkieten van 34 in zenders op punten hadden be oordeeld, werden de graspar kieten, agaporniden en grote parkieten gedurende twee da gen ten toon gesteld, waarvoor goede belangstelling bestond. De hoogste waardering, het parkietenbondskruis, ontving H. de Poorter uit Vogelwaarde voor zijn grote parkiet eigen kweek, die door de jury met 91 punten werd beloond. Kam pioen in de klassen EK en OEK werd C. Verborgt uit het Belgische Adegem. Verdere uitslagen: 5 vogels van één eigenaar: 1. H. de Poorter, Vogelwaarde; 2. C. Ver borgt, 3. F Schaddelee. Grasparkieten topklas: 1. F. Schaddelee; A-klas: 1. G Verborgt, B- en C-klas: 1. A. van Hurck, Westdorpe; 2. G. Eijsackers, Hengstdijk. Agaporniden topklas: 1. H. de Poorter; B-klas: 1. A. van de Broecke, IJzendijke; C-klas: L. de Vos, Hulst. KOEWACHT - Koewacht heeft binnenkort ook een 'su perstar' en een 'superstar- ploeg'. Wie dat gaan worden, wordt in de komende weken duidelijk als in het grensdorp vier wedstrijddagen worden gehouden waarbij de deelne mers, zestig in totaal, elkaar op tien onderdelen bestrijden. Het gaat om een initiatief van de wieler-en supporters vereniging Koewacht en de carnavalsvereniging. „Het is opgezet om alle verenigingen in Koewacht bij elkaar te brengen. Er is in het verleden te veel naast elkaar gewerkt. Misschien leiden deze super starwedstrijden tot een sa menwerkingsverband en kun nen we bepaalde dingen op el kaar afstemmen", hoopt zegs man Walter van Acker. Vrij wel alle verenigingen doen mee. De eerste wedstrijddag is op zaterdag 22 september. De on derdelen, doelschieten, darts, balwerpen, schieten op liggen de wip, biljart, sjoelen, hardlo pen, gaaibollen en quiz, wor den afgewerkt op het veld van de vv. Koewacht en in ver schillende horecazaken. Aan vang 13.00 uur. Elke vereniging heeft vijf deelnemers naar voren ge schoven. Er wordt zowel indi vidueel als in ploegverband om de eerste plaats gestreden. Het resultaat daarvan wordt aan het in de overige wedstrijden behaalde puntentotaal toegevoegd. Daarna worden de kampioe nen bekend gemaakt. De overige wedstrijddagen zij n zaterdag 6 en 20 oktober. Van onze correspondent TERNEUZEN - „Het waren allemaal maar kleine dingen. De politie was vervelend en dwars en ze schopten tegen mijn auto en daar kan ik niet tegen. En ik moest mijn kind uit school halen". Op bijna meelijwekkende wijze deed mevrouw E.W. uit Heikant gisteren haar verhaal tegen de Terneuzense kanton rechter mr. H. de Mul, waar zij terecht stond omdat ze 18 ja nuari met haar personenauto in de Koolstraat te Hulst niet was gestopt voor een stop- streep. Mevrouw W.: „Ik rij altijd stapvoets en er was helemaal niets te zien, dus deed ik niets gevaarlijks. En toen ik was ge stopt, gingen die twee politie mannen op mijn auto staan te bonken". Bij een andere controle bleek dat het voertuig een de fecte uitlaat en een te gladde rechter-voorband had. Boven dien werkte het stoplicht niet goed. „Het was maar een los draadje en alles duurde zo lang, wel drie kwartier zijn ze bezig geweest. En mijn kind maar wachten". Op een vraag van officier van justitie mr. J.M. Huygen, hoe oud haar kind was, ant woordde verdachte: „Veer tien". Die was dan wel oud ge noeg om te wachten, vond mr. Huygen en eiste een boete van vier keer 50 gulden of vier da gen hechtenis. Kantonrechter mr. H. de Mul vonniste con form de eis. Van onze correspondent HULST - De Scouting heeft voor welpen en kabouters uit het district Kanaalzöne/Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen een herfstweekend op touw gezet. Zaterdag 22 en zondag 23 september nemen ongeveer 240 kinderen uit Westdorpe, Sluiskil, Sas van Gent, Ter- neuzen en Hulst deel aan het speelweekend dat op het bui tencentrum van de scouting 'Het Jagertje' in Hulst wordt gehouden. Het thema luidt: Op zoek naar de winterkoning. Er is onder meer een spinneweb- tocht georganiseerd waarbij de jeugd een aantal opdrach ten moet uitvoeren. Yoga - Vandaag begint in Lamswaarde de cursus yoga. Deze cursus wordt gegeven in dorpscentrum De Luifel. De lessen worden gehouden van half negen tot half tien en niet zoals abusievelijk eerder was aangegeven van half acht tot half negen. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De landbouwers over wiens grond het nieuwe tracé van de Rijksweg 60 wordt getrokken, blijken in principe niet af wijzend te staan tegenover de plannen van Rij kswaterstaat. Dat bleek tijdens een hoorzitting in Kloosterzande, die op touw was gezet door het Landbouwschap en waar zo'n 50 belangstellenden op af kwamen. Immers, als iedereen dan pas zijn zegje kan doen is het een stuk moeilijker om er nog mogelijke wijzigingen door te drukken. Geluidshinder Behalve vragen over zaken als wegbreedte, ongelijkvloer se kruisingen, ontsluiting en geluidshinder werd ook geïn formeerd of het tracé weer he lemaal omgegooid moet wor den, als onverhoopt toch nog de vaste oeververbinding doorgaat. Dat werd niet hele maal duidelijk. Het is de bedoeling dat er rond 1988/89 met de aanleg van de nieuwe Rijksweg wordt begonnen. Het grootste knelpunt bleek een landbouwbedrijf nabij Kuitaart te zijn, dat als het ware op een 'eiland' zou ko men te liggen als de nieuwe weg achter het bedrijf zou ko men. Er werd dan ook voor ge pleit om het tracé voorlangs te leggen. Links en rechts wer den er wel wat kritische kant tekeningen gezet bij de plan nen, maar echt grote bezwaren werden niet te berde gebracht. Op de hoorzitting waren vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat aanwezig om de plannen uit de doeken te doen. De landbouwers hadden om een dergelijke bijeenkomst gevraagd, voordat de kant en klare plannen ter visie worden gelegd. Van een onzer verslaggevers KOEWACHT/BERGEN OP ZOOM - De Dutch Obe dience Society, een hondeninstructiegroep met afde lingen in Brabant en Zeeland, mag van de Amster damse rechtbank komende zaterdag in Koewacht ge woon kampioenswedstrijden houden. De Raad van Beheer van de officiële kynologenclub mag niet proberen dat te verhinde ren, anders komt hem dat duur te staan, zo bepaalde die zelfde Amsterdamse recht bank gistermiddag. De Dutch Obedience Society (DOS) wordt door de Raad van Beheer niet erkend, omdat de club geen extra bijdrage levert aan de kynologie, zo stond te lezen in de éénregelige afwij zing van die raad, die zo'n beetje de norm op kynologen- gebied bepaalt. Vandaar dat de Raad de erkende clubs wil de straffen, die toch aan die kampioenschappen in Koe wacht mee willen doen. Een besluit dat door de Amster damse rechter nu dus is terug gedraaid. De wedstrijden vinden za terdag plaats op de L.M. Hon- dentrainingsschool in Koe wacht. Er wordt gestreden in vier klassen. De combinatie die in de A-klasse wint mag zich Nederlands kampioen Obedience 1984 noemen. Gehoorzaamheidswedstrij - den met honden zijn in Enge land heel populair. Zo zond de BBC de wedstrijd om het En gelse kampioenschap in zijn geheel uit. De wedstrijden beginnen zaterdag om 10.00 uur. Als ere gast is de Engelsman Charlie Wyant aanwezig. Hij is de man die in 1980 deze wed- strijdvorm in Nederland in troduceerde. Als keurmeester is daarnaast Sandy Wadhams (ook een Engelsman) aanwe zig. VOGELWAARDE - Op zater dag 15 september vond voor de vijfde achtereenvolgende maal de jaarlijkse ontmoeting plaats tussen de tennisvereni gingen Vogelvlucht en TC Hontenisse. Ondanks de minder goede weersomstandigheden konden de wedstrijden vanuit het clubgebouw uitstekend wor den gevolgd, doordat enkele weken geleden door eigen le den van de vereniging een tweetal schuifpuien in het clubgebouw werden geplaatst. Vanwege de vrij grote deel name - totaal zo'n 60-tal se niorleden - werden alleen maar dubbelpartijen van tel kens een half uur gespeeld waarbij de gewonnen games werden doorgeteld. van de 47 gespeelde partijen won Vogel vlucht er 28, en Hontenisse 14, terwijl 5 partijen gelijk ein digden. De einduitslag: Vogelvlucht 233 gewonnen games, Honte nisse 184. De voorzitter van TC Hon tenisse, Robert Asselman, overhandigde aan het einde van een gezellige en geslaagde ontmoeting de wisselbeker aan de voorzitter van de wed- strijdcommissie van Vogel vlucht, Adrie Geus. Een soldatengraf in Zaamslag. - FOTO'S ERIK OSSEWAAROE KOM JE IN een Belgisch dorp dan loop je al gauw op een plein of in een plantsoen tegen een monument(je) op ter herinnering aan de ge vallenen in twee wereldoor logen. Zie je dat bij ons ook? Ge denken wij ook veel in zicht bare tekens of dragen wij de herinnering mee in ons hart? Dat kost bovendien ook minder. Nu heeft België twee wereldoorlogen meege maakt, wij maar een, dat scheelt natuurlijk ook. Voor we in eigen streek op pad gingen sloegen we het boek 'Sta een ogenblik stil...mo- numentenboek 40-45' er eens op na. Van de Zeeuwsch-Vlaam se gemeenten worden ge noemd: Aardenburg. Een monument -bij Eede- opge richt in 1954. Axel spant met vijf monumenten de kroon. We komen er nog op terug. Oostburg telt er drie. Hulst heeft zijn monument 'Ge vallen Krijger', door Guido Metsers in 1969 onthuld. Vijftien jaar na de bevrij ding derhalve. Dat is opval lend en het reeds genoemde boek wijst daar ook her haaldelijk op. Wij Nederlan ders doen er soms lang over eer we tot het oprichten van gedenktekens overgaan. In sommige steden is men zelfs nog niet aan een monu ment toe. Men is nog steeds in discussie! Over wat wel en niet kan (ook Axel heeft dat probleem gekend) en uiteraard over de centen. Vandaar de opmerking dat: de herinnering in het hart levend houden, soms als de beste wordt gezien. Terneu- zen kent twee monumenten: Biervliet, aan de dijk bij de Westerschelde en de zuil aan de Westhaven (zie foto). Het is op uitdrukkelijke wens van koningin Wilhelmina opgericht op de paats waar vijf leden van Rijkswater staat op 5 september 1944 werden gefusilleerd, omdat ze probeerden de explosie- ven onder de brug weg te halen. Het is geplaatst in 1950. Het ontwerp is van K. Huineman, de beeldhouwer is Pieter Starreveld. Sas van Gent, Sluis en Hontenisse worden niet ge noemd. Toch houdt dat niet in dat bijvoorbeeld Honte nisse geen zichtbare tekenen heeft om zijn gevallenen te herdenken. In het gemeente huis zijn twee gedenkplaten aangebracht (zie foto). Ze vermelden de gevallenen uit de Indonesische periode er bij. Ga je na, en dat hebben we gedaan, of we nu goed, middelmatig of slecht zijn in het vasthouden van feiten, in het herdenken dus, dan valt het niet tegen. Beperken we ons tot de laatste wereld oorlog dan kennen we diver se Polenstraten, een Poolse- plein, Poolsebrug en derge lijke. We kennen ook het monu mentje voor de gevallen Franse vlieger bij Sluiskil. Het staat langs de westkant van het kanaal Gent-Ter- neuzen, halverwege de Sluiskilse brug en de oude afslag nar Ijoek. Hier en daar vinden we soldaten- graven. In Zaamslag onder het opschrift 'Zij vielen voor onze vrijheid' een drietal (zie foto) Joseph Allen, gebo ren in 1924, gevallen 2 no vember 1944. Bij de aanval op Zuid-Beveland nemen we aan. Derreck Gooch was ook van 1924 en sneuvelde de zelfde dag en Robert Snel ling, in 1919 geboren te Huil, viel 26 oktober 1944. Ook nog maar goed 25 jaar dus. Het is wel triest om te zien dat de graven aan het ver vallen zijn. Het zou de ge meente Terneuzen - ze staan op de openbare begraaf plaats - sieren, onderhoud en herstel met spoed ter hand te nemen. Naast de mi litaire slachtoffers kent Zaamslag ook zijn burger gevallenen. De graven lig gen achter het militaire graf; op de foto nauwelijks te zien. Het zijn inwoners van Othene, gedood bij een granaatinslag. Een groepje pratende mensen. Ook Hulst kent zo'n geval. Onder de Othenenaren zijn Neeltje Maas 19 jaar en Cor nells de Putter 22 jaar. On deraan de steen is een tekst: de bewoners van Othene De gedenkplaten in het gemeentehuis van Hontenisse. eert de doden die...(onlees- baar)...hun leven lieten te Othene op 20 september 1944...(verder onleesbaar). Onderhoud is een zwak punt bij dit soort dingen. In verband met de voorbije herdenking zal Axel de losse schroeven wel vervangen hebben die de gedenkplaat aan het Poolse monument aan de Hulsterweg op zijn plaats houden. Zo niet, dan ligt die vandaag of morgen ook weer in de sloot...!! Wie er langs komt een de zer dagen MOET de tekst eens lezen: -Den 17 Septem ber 1944 stierven op deze plaats den heldendood by het forceren van het Kanaal Axel-Hulst 25 Poolse solda ten vom het 10e Regiment Dragonders brengende zoo de vryheid van Holland op hunne terugtocht naar Po len. - Op het kruis staat: 17- 9-44 zijn hier 25 Poolse dra gonder v/h 10e Reg. in de strijd voor Polen gevallen, Nederland de vrijheid bren gende. Ziet u het: op hun terug tocht naar Polen! Moet u vanavond op de tv het nieuws over Polen eens ho ren. Deze kinderen - want dat waren het uiteindelijk nog - hebben niet het doel bereikt dat zij en vooral hun ouders voor ogen hadden. Nu hebben al zoveel ouders moeten ervaren dat de kin deren niet doen of bereiken wat zij voor ogen hebben, dat we daar ook aan gewend geraakt zijn, maar ja... Videovertoning - De Werk groep Uitkeringsgerechtigden Hulst verzorgt vrijdag 21 sep tember een videovertoning over de Jordaanoproer van 1934. Dat gebeurt om 14.00 uur in de VJV-ruimte in het acti viteitencentrum 't Houten- kwartier. Alle belangstellen den zijn welkom. Na de verto ning volgt een nabespreking. Bridge - Leden van de bridge club Hulst speelden in ge meenschapscentrum Den Dul- Plaatselijk nieuws laert de tweede wedstrijd in de eerste helft van de wintercom petitie. Uitslagen: A-lijn: 1. dames Snuverink-Beuzen- berg, 2. mevrouw Bruijns-de heer Van Geel, 3. heren Bies- broeck-Beuzenberg, 4. me- rouw Holla-de heer Nieland, 5. echtpaar Borm. B-lijn: 1. he ren Herman-Van de Dries, 2. heren Reunis-d'Hondt, 3. he ren Gerres-De Maat, 4. heren Gij s-Van Laere, 5. heren De Booij-Van Aart. C-lijn: 1. he ren Snuverink-Romson, 2. da mes Aarts-Theunissen, 3. he ren Stallaert-Van de Klooster, 4. dames Van Kalmthout-Van Acker, 5. dames Van de Velde- Hilliger. Collecte - De collecte voor het KWF-fonds, die tussen 27 augustus en 8 september werd gehouden, heeft 1889,95 opge bracht. Jeugdtennis - Op de tennisba nen van tennisvererugi 8 Hontenisse werden de ciu kampoenschappen gehoua voor jeugdleden. Jongens 14 to'e met 17 jaar: Evert van Kart1' pen; tot en met 13 jaar: Gyo Asselman; meisjes: Ingeborg Asselman. Bazar - De ouderensoos Spoj houdt woensdag 26 septem"® de jaarlijkse bazar in buurthuis De Drie Gehught»' De bazar is geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Jon Van een onzer ver. Zeeuwsch-Vlaanderen is et jongeren die in dergelijke bedi werknemers worden uitgebui zen", zeggen de medewerkers ging, gehuisvest in Terneuzen. Volgens hen worden jonge ren aangesteld omdat het 'lek- [er goedkope arbeidskrach- ien' zÖn- „Maar als ze 19 of 20 ■eworden zijn, vliegen ze er !Ven makkelijk weer uit. De manier waarop ze gecontro leerd worden is ook hemelter gend. En klagen durft bijna iiemand, want wie dat doet is neteen z'n baantje kwijt. An- ieren staan trouwens in de rij om het over te nemen. Er zijn er die zich gratis aanbieden, alleen maar om zo binnen te ;eraken", aldus de Jongeren beweging. Dergelijke taferelen zijn mede aanleiding om op de Vakbondsjongerendag, zater dag 22 september, ruim baan e geven aan de Voedingsbond rNV. Met de manifestatie in iet pand aan de Blokken haakt de Zeeuws-Vlaamse jongerenbeweging in op een landelijke actiedag. Tussen 13 en 17 uur is er van alles te doen. Namens de Voedingsbond is Bert de Leeuw aanwezig-, Ruud Goemans vertegen woordigt de Abva/Kabo, Pim van Santen de Vervoersbond FNV. Zij zijn er om informatie te geven en klachten te note ren. Tevens zijn er de fototen toonstelling 'Jongeren in de Bond' en de film 'De Hoogo venstaking' te zien. Als ontspannend element hebben de Jongeren een speurtocht door de binnenstad van Terneuzen uitgezet (start tussen 13 en 14 uur), waaraan enkele prijsjes zijn verbonden. De bedoeling is om zaterdag sok de jeugdwerkgelegen- he te aa tei ke ne mi ko iet TEI rijk den die Ad< trui hou Hie met TERNEUZEN - De dependan ce te Terneuzen van de Be drijfsgezondheidsdienst Zee land gaat binnenkort verhui zen. Het gebouw aan de Sta tionsweg in de Scheldestad waarin zes personeelsleden van deze dienst werkzaam zijn, is in de loop der tijd te krap geworden. Per 1 november zal nu een i-grotere ruimte worden be trokken aan de Scheldekade, namelijk het voormalig kan toor van de Terneuzense rede rij Muller, dat is gehuurd. De nieuwe behuizing brengt ech ter niet met zich mee dat een verdere uitbreiding van de be staande werkzaamheden Wordt gerealiseerd. ?EN HAAG - De Tractaatweg de Zeeuwsvlaamse Kanaal zone wordt volgend jaar defi- ™'ef doorgetrokken van toelse Sassing naar Terneu- Dat blijkt uit de toelich- •'rtg van minister Smit-Kroes orkeer en Waterstaat) op naar begroting. Zeeland moet daarna weer fyen op wegenbouwprojecten jachten, want voor de periode ob/89 zijn nieuwe verbindin- 8eri slechts met tweede en der- e Prioriteit opgenomen. Het wat dan achtereenvolgens om Weg over de stormvloedke- flng, de verbinding Seroosker- e Veersegat-dam en de ver bind: mg Grevelingendam/Den ï?mmel. d; re hi al ui zi or d* gi al Van onze correspondent kunn Mul guldi JERNEUZEN - „Ik moest en'o acht uur bij de bank zijn L.f 'k moet mijn afspraken na wen. Zo verweerde gister- 21 Jkcn Sluiskillenaar F.T. lor, 3 de Terneuzense kan- h./cchter mr. H. de Mul tegen dit dat hl'i °P 13 januari laar met een snelheid van fed °meter per uur had ge- Oah^ °P de Pravinciale weg stel a "onten'sse- „Veronder- t. "at u een ongeluk had ge- gen, dan had u niets meer janu; vig z Tussi wees achte lome werd boete gen. Me lome Tem

de Stem | 1984 | | pagina 20