NNOTA BUITENLANDSE ZAKEN DEFENSIE NCO KRIJGT ECHTER MINDER GELD Extra hulp aan arme landen MINISTER VAN DEN BROEK: WEINIG NIEUWE INITIATIEVEN ide ichtl" 1 -£ :1 scheefc IAAGZANG VAN JUSTITIE •VER BEZUINIGINGEN Meer geld voor politiebureaus Meer geld voor wegen Defensie: oog op nieuwe wapens IUEU POLITIE JUSTITIE WONINGBOUW fficieren erdrinken Rietkerk: ïjnen in gemeente en provincie verminderen Bezuiniging op sociale woningbouw IN 1985 WIL MEN 106.000 WONINGEN BOUWEN (woningbouwprogramma) q 1 Voorlopig geen huur belasting M4 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 ONTWlKKEUNGSHULh NEDERLAND1981-1985 (in miljoenen gld) NEDERLAND zal volgend jaar ruim een kwart mil jard gulden meer uitgeven aan ontwikkelingshulp dan dit jaar. PJ matting hulp s au Suriname BESTRIJDING van de zure regen wordt één van de centrale thema's in het milieubeleid. :nte en fruit is gega- d dagvers. Rekent u kwaliteit. En u be jel, want alles is spot- ien profiteert u ook .verlagingen. Daar t 't teveel scheelt. 50 45 40 o _o. XX CO CO x 1000 krant. DE WONINGBOUW AANTAL VOLTOOIDE WONINGEN PER 1000 INWONERS yrei 5000 I 1 1981 1982 1983 1984 1985 Met een totaal hulpvolume van ruim 4,6 miljard gulden, al dus minister Schoo (Ontwikke lingssamenwerking), haalt het kabinet ruimschoots de doel stelling 1,5 procent van het Net to Nationaal Inkomen (NI) aan ontwikkelingshulp te besteden. Maar de herschatting van dat NI in 1982, op grond waarvan Ontwikke lingssamenwerking nu al voor het derde jaar 280 miljoen gulden extra aan begrotingsmiddelen had moeten ontvangen, is nog steeds maar ten de le (in '85: voor 50 miljoen gulden) doorgevoerd. Dat betekent dat Ont wikkelingssamenwerking op het her- schatte NI de afgelopen jaren toch ruim 1 miljard gulden heeft 'ingele verd'. In het regeerakkoord was overi gens afgesproken dat dit zogenaamde 'herschattingseffect' niet ineens, maar slechts geleidelijk zou worden doorgevoerd. Binnen het kabinet is nog geen overeenstemming bereikt over de vraag hoeveel Schoo volgend jaar mag halen uit haar zogenaamde 'stuwmeer' van reeds toegezegde, maar nog niet uitgegeven gelden. Dat wordt volgend jaar in kabinetsver- band in het overleg over de Voor jaarsnota bepaald. Al eerder heeft de WD Schoo onder druk gezet een deel van de stuwmeergelden (ruim 2,6 mil jard gulden) een andere bestemming te geven. Het aandeel van de kapitaalmarkt middelen in Schoo's begroting is op nieuw met 50 miljoen gulden vermin derd. Schoo verwacht het volgende decennium volledig onafhankelijk te worden van deze financieringsvorm. De versterkte aandacht voor de plattelands- en industriële ontwikke ling in de bilaterale hulpverlening, is vertaald in extra geld voor deze pro gramma's: plattelandsontwikkeling gaat met 57 miljoen gulden omhoog, industriële ontwikkeling met bijna 60 miljoen gulden. Daarnaast is de post voor beta- lingsbalanssteun, die ontwikkelings landen in staat moet stellen hun im porten te betalen, is met ruim 122 mil joen gulden verhoogd. De afdracht aan VN-fondsen, vorig jaar onder zware protesten verlaagd, blijft ten opzichte van '84 gelijk, de post voor wereldbankinstellingen stijgt. Schoo heeft tenslotte besloten het budget van de Nationale Commissie voorlichting en bewustwording Ont wikkelingssamenwerking, de onder zware kritiek staande club onder lei ding van het oud-PvdA-Kamerlid Roethof, van 14 naar 12 miljoen gul den te verlagen. Schoo zegt hiermee de NCO tot een 'scherpere prioriteits telling' te willen brengen, daarmee tegemoetkomend aan de wensen van vooral de WD Tweede Kamerfractie. Over het functioneren en de toe komst van de NCO krijgt de Kamer eerste helft '85 nog een aparte nota. 1 jnister Schoo houdt se- jeus rekening met de moge- jkheid dat volgend jaar de ilpverlening aan Suriname i worden hervat. haar begroting is daar- 100 miljoen gulden gere geerd. Overigens maken mo en Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) zich onver minderd zorg over het trage herstel van de democratie en de snel verzwakkende econo mie van het land, die tot nieu we politieke en sociale onrust kunnen leiden. Tot eind '82, toen het mili taire bewind van Bouterse 15 van zijn meest prominente critici vermoordde, ontving Suriname jaarlijks 260 miljoen gulden. Die hulp zit nu tot een totaal van bijna 450 miljoen gulden in Schoo's 'stuwmeer' van toegezegde, maar nog niet uitbetaalde gelden. DE toekomst van de Europese samenwerking en de pogingen om de impasse in de Oost/ West-verhouding te doorbre ken blijven volgend jaar de centrale thema's van het Ne derlandse buitenlands beleid. Nieuwe initiatieven worden door 'BZ' niet ontplooid. Wel wordt een reeks in gang gezet te activiteiten - de heropleving van de Benelux, van de West- europese Unie, aanpak van de schendingen van de mensen rechten - met kracht voortge zet. Tot nu toe heeft Van den Broek nog geen concrete stap pen genomen om zelf bij de Sovjets het Nederlandse ra- ketbesluit van juni dit jaar toe te lichten. Wel heeft de Neder landse ambassadeur in Mos kou dat gedaan en is Van den Broek's Sovjet-collega Gro- myko uitgenodigd voor een bezoek later dit najaar aan Nederland. Van den Broek ziet 'de bui tengewone aandacht die het vraagstuk van de kruisvlucht- wapens in alle geledingen van ons volk heeft gekregen' als een nieuwe aansporing tot wapenbeheersing. Maar tege lijk stelt hij met spijt vast, dat aan Sovjet-zijde ook na het aantreden van Tsjernenko weinig bereidheid bestaat tot een vruchtbare dialoog, „dit ondanks de duidelijke openin gen die door Washington wor den geboden". Of de Sovjet Unie na 1 juni dit jaar nog SS-20-raketten heeft bijgeplaatst - dat gege ven is van wezenlijk belang voor de verdere Nederlandse houding inzake de raketplaat sing - blijkt niet uit de begro ting. Zij spreekt slechts be zorgdheid uit over de moder nisering van systemen met een korter bereik, die overigens - afhankelijk van hun opstel ling - evengoed in staat zijn Westeuropees grondgebied te bereiken. Daarnaast baart ook de uitbreiding van andere nu cleaire wapensystemen de Ne derlandse regering grote zorg. Over de Europese samen werking toont Van den Broek zich, nu in Fontainebleau een oplossing is gevonden voor het probleem van de Britse bij drage, redelijk optimistisch. De stagnatie in de Europese integratie heeft volgens hem veel Europeanen met de neus op het belang van de EG ge drukt. DE Nederlandse defensie zal zijn aandacht meer richten op nieuwe technologieën op het gebied van conventionele wa pens. Dit nieuwe, vaak futu ristisch aandoend wapentuig zal echter niet het af schrikwekkend effect van kernwapens kunnen overne men. De defensieuitgaven zullen in 1985 en 1986 met 2 procent stijgen, in de jaren daarna met 3procent. „Kernwapens blijven pri mair middelen voor de politiek van oorlogsvoorkoming. In het bondgenootschap zijn vele studies gaande en ook natio naal moeten vele vraagstuk ken die de nieuwe wapentech nieken oproepen nog worden onderzocht. Alles overziend kan worden opgemerkt dat nieuwe technologieën de NA- VO-verdediging op wezenlijke punten kunnen versterken, maar niet elke tekortkoming kunnen opheffen", aldus mi nister De Ruiter. Op het gebied van elektro nisch oorlogsvoering zal - naast speciale opleiding van militairen in 1985 modern materieel worden aange schaft. Elke tot de landmacht behorende militair zal in de loop van het volgend jaar kle dij krijgen, die bescherming biedt bij nucleaire, biologisch en chemische oorlogsvoering. Later volgen de anere legeron derdelen. Bestrijding van zure egen krijgt voorrang Dat blijkt uit de vijf boeken, die samen de toelich ting op de begroting van minister Winsemius (Milieu- tj beheer) vormen. De vijf meerjarenprogramma's (Mi- lJlirC£lllCI"<ltl6 lieubeheer, Lucht, Straling, Afvalstoffen en Chemisch Afval) lopen tot 1990. iprocureurs-generaal bij de rahtshoven hebben in hun rverslag over het Open- Ministerie een karika- geschetst van de officier Justitie, die verdrinkt in de dagelijkse bood- «massa landelijke en lokale n doet, profiteert vaf USUggSS: ten. Om te beginnen. tijd dat de officier als wnaamste werk had op Md van een proces-verbaal «and te dagvaarden en straf ïnhem of haar te eisen ligt iu het verleden. Stelde het Openbaar Minis- ne vroeger zijn eigen richt- op, de laatste j aren is de lande magistratuur onder vloed geraakt van allerlei aatschappelij ke ontwikke- 'gen. Zo is het van een or- van justitieel bestuur dat ■eigen prioriteiten stelde ge- tot doelwit van vele usche beschouwingen van ®schap en politiek. Ijfri'isch stellen de procu- Ith op tegen de betogen [net OM geëvolueerd is van "wgaan van de rechter ■een orgaan dat ernaar een beleid te voeren. Verandering zou een (.7, verschuiving van de t rechter naar het OM ten- pa hebben gehad. Winsemius kiest voor een thematische beleidsaanpak. Voornaamste thema's zijn: de verzuring van het milieu; het 'verrijken' ervan met voedingsstoffen als fosfaten en nitraten; de verspreiding van milieu gevaarlijke stoffen en de was sende stroom afvalstoffen; de verstoring van het milieu door geluid, stank en proble men van externe veiligheid (LPG-gas) en de sterk versnipperde mi lieuwetgeving en gebrekkige controle op de uitvoering. Veel ruimte in de begroting is uitgetrokken voor de oplos sing van wat als hèt politieke probleem van de komende ja ren wordt gezien: de zure re gen. Na de al uitgelekte maat regelen om de uitstoot van zwaveldioxide te beperken (straffere wetgeving voor de olieraffinaderijen, volledige rookgasreiniging voor de ko lencentrales die na 1999 nog in bedrijf zijn) is Winsemius er nu vooral op uit het autover keer (stikstofoxiden) en de in tensieve veehouderij (ammo niak) aan te pakken. Schonere diesel- en benzi nemotoren (kosten: circa 150 miljoen gulden) moeten tegen het jaar 2000, dus na de intro ductie van loodvrije benzine, de uitstoot van stikstofoxiden terugbrengen tot 60.000 ton on der het niveau van 1980. Sneller kan het niet vanwe ge de technische ontwikkelin gen die nog nodig zijn en de vervanging van het Neder landse wagenpark. Samen met aanvullende maatregelen in de elektriciteits- en raffinage- sector en de industrie (totale kosten 300 miljoen gulden per jaar) garandeert deze ver- keersaanpak tegen het jaar 2000 een vermindering van de stikstofoxiden-uitworp met 176.000 ton. Het voornemen van Winse mius de uitworp van ammo niak in de bio-industrie tegen 2000 te halveren kost 200 mil joen gulden per jaar.Nieuwe bepalingen voor de mestopslag en -verwerking en een betere spreiding van de bio-mest over het land moeten deze am- moniak-reductie mogelijk maken. Winsemius hoopt de lucht kwaliteit verder te verbeteren door een stofgeriehte aanpak, die hem nu al heeft gebracht tot de opstelling van een 'zwarte lijst' van 16 stoffen, waarvan de uitworp moet worden bestreden. Met deze lijst in de hand zullen vooral de provincies bij het geven van vergunningen het gebruik van de voornamelijk kanker verwekkende stoffen als ar seen, asbest, benzeen, cad mium, kwik, lood en methyl bromide, moeten beperken. EEN grotere verantwoorde lijkheid van gemeente- en provinciebesturen moet een einde maken aan de enorme bureaucratie. Die bureaucratie is inmid dels zo groot geworden dat „de linkerhand niet meer weet wat de rechterhand doet," al dus minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) Een van de mogelijkheden voor verbetering is de verdere automatisering van de ge meentelijke bevolkingsadmi nistraties (GBA). Uiteindelijk zou die zover moeten gaan, dat er over enkele jaren een auto matische uitwisseling van ge gevens mogelijk is tussen ge meenten, provincies en depar tementen. DE woningmarkt zal het volgend jaar worden uit gebreid met 4000 vrije- sectorhuizen (waarvoor een rijksbijdrage ineens beschikbaar is) ten nade le van eenzelfde aantal huizen in de sociale sec tor en de premiekoops- feer. Het totale aantal ge subsidieerde woningen blijft het volgend jaar 102.000. Deze verschuiving van een deel van de sociale woningbouw naar de vrije sector levert de staat een voordeel van 74 miljoen gulden in 1985 op. Het ministerie van Volkshuisvesting vindt deze wijziging verant woord omdat dit jaar al meer vraag naar vrije- sectorwoningen is gere gistreerd. En bovendien achten de bewindslieden een bezuiniging noodza kelijk. Volgens becijferingen van het kabinet zal het woningtekort per 1 ja nuari 1990 zijn teruggelo pen tot 41.000 woningen. Ter controle zal volgend jaar nog eens (net als in 1977 en 1981) een woning behoefte-onderzoek plaatsvinden. Het tekort aan wonin gen moet rond 1995 hele maal zijn weggewerkt, waarvoor in de periode '86-'90 jaarlijks 94.000 huizen gebouwd zullen moeten worden, daarna jaarlijks 83.000. O O .O. -O. -8- ■8- Q. O X Ui -l w 55 S5 M 0 O UJ -UJ- Q -<75- 3 <0 UI O 5 3 O m 5 3 Ui Si Si SI ER komt voorlopig geen door stromingsheffing, die moet be vorderen dat mensen met een relatief hoog inkomen uit een woning met een lage huur trekken. Deze heffing (huur belasting) brengt wel geld in de rijkskas, maar zal naar het zich laat aanzien niet het ef fect hebben dat er goedkope woningen voor mensen met een minimuminkomen vrijko men. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) voelt in principe wel voor een door stromingsheffing - omdat daardoor het bedrag aan indi viduele huursubsidie bijvoor beeld omlaag kan - maar hij vreest dat huiseigenaren zul len besluiten goedkope huur woningen te verkopen en dat de positie van bejaarde huur ders benadeeld wordt. Bovendien kan moeilijk re kening worden gehouden met huurders die zelf hun woning opknapten en daardoor een la gere huur betalen. Brokx stelt vast dat het niet gek zou zijn - als er een huur belasting zou worden inge voerd - uit te gaan van een huurbedrag dat overeenkomt met 15 procent van het belast baar inkomen. Maar hij vindt de uitvoering van zo'n belas ting nogal bezwaarlijk uit fi nancieel oogpunt (naar schat ting 75 miljoen gulden, dat is 20 procent van de bruto-op- brengst). Met name het verza melen van gegevens over in komen en woonlasten zal op moeilijkheden stuiten. - 6e minister van aan het begin van zijn n< 2egt „een goede jus- Hl Pr'js waard" is K I®®ting een klaagzang Vr L| 2uill'gingen, Welis- ifnn Politievoorzie- K J: kreeg de rechter- i uitbreiding, werd L ®nSeniscapaciteit ver- LL ïar nog steeds zijn er w °P alle terreinen: en voor de toekomst. fc WJt voor de celcapaci- |L.r werkvoorraden en fc(n,,?^en Gij de rechter- acht. Tegelijk stijgt de MINISTER Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft voor 1985 en 1986 50 miljoen gulden uitgetrokken voor nieuw- en vernieuw bouw van politiebureau's. Daarvoor is een 'urgentieprogramma' gemaakt tot 1990. In de drie grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, worden de komende twee jaar nieuwe bureau's gebouwd. De sterkte van de gemeentelijke korpsen wordt in de toe komst niet alleen vastgesteld naar het aantal inwoners per ge meente, de bewindsman wil ook het aantal woningen meetellen. Dit betekent dat gemeenten die sterk verstedelijkt zijn een gro ter politiekorps krijgen. criminaliteit, waarmee de ver werkingsmogelijkheden van politie en justitie geen gelijke tred houden. Ook de huisvesting van Jus titie laat, ondanks de inspan ningen van de gebouwen dienst, op veel plaatsen te wensen over. Daarom zullen „wij moeten blijven hameren op het aambeeld dat de midde len, nodig voor de instandhou ding van de rechtsstaat, op adequaat peil moeten zijn", schrijft Korthals Altes. Geeft minister Ruding Fi nanciën) het justitie-apparaat enerzijds enige ruimte voor uitbreiding van de rechterlij ke macht en gevangenissen, anderzijds moet er vier jaar lang bezuinigd worden met 8 miljoen gulden per jaar. Dat gaat in 1985 met een blijvende verlaging van de gerechtskos ten met 2,5 miljoen gulden, met een verlaging van de ver goeding van raadslieden in strafzaken tot een totaal van 2 tot 3 miljoen gulden en met een verdere versobering bij de inrichtingen voor kinderbe scherming. Daarmee wordt een besparing van 2,5 miljoen gulden jaarlijks beoogd. VOLGEND jaar moet de belastingbetaler 3,2 miljard gul den opbrengen om de tekorten in het openbaar vervoer te dekken. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) verwacht niet dat dit tekort de komende vier jaar beduidend zal afnemen. Grootste verlies geeft het stads- en streekvervoer (2.010 miljoen gulden). De NS geven in 1985 1.272 miljoen gulden meer uit dan er binnenkomt. Voor het onderhoud van het wegennet wordt in 1985 ruim 22 miljoen gulden meer uitgegeven. In de jaren zeven tig is de lengte van het autosnelwegennet verdubbeld tot rond 1.750 kilometer nu. Bijna al deze wegen zijn toe aan groot onderhoud.

de Stem | 1984 | | pagina 11