erken' „DE SHAGGIES WORDEN STEEDS DUNNER Westbrabanders kwamen helpen in Engeland PAGINA ZEELANft ■J.haNPAG 17 SEPTEMBER 1984 T47 PAGINA 3 politierapp0rt EXTRA Plaatselijk nieuws Axel Heikant Sas van Gent Wachtlijst Afgelost Bijna niks Vuilnisbakken The A-team OOSTBURG - GistermiJ verleende de automoS P.M. uit Brussel op het jJf plein te Oostburg geen fc rang aan de bromfiefc? stuurder M.E. uit Schoondiji Bij de botsing kwam E te va len, waardoor ze gew raakte. Ze is overgebraó naar het Sint Antonius- kenhuis te Oostburg. ren bij de gemeentepolitie haar woonplaats aangifte v beroving. Ze liep zondagmo gen omstreeks vier uur in jongeman naast haar kwa lopen, die plotseling ha handtasje uit haar handruk— en hard wegliep. Daarin zat< behalve een geldbedrag van gulden nog een strippenkaai ZAAMSLAG Door het ve nielen van een ruit is een de; dagen ingebroken in een 2 merhuisje aan de Schenki 12 maart begonnen de Britse mijnwerkers 1 een staking die inmiddels alle records in toch al roerige geschiedenis van het kolen- ^nt in Engeland heeft gebroken. De actie is ,icht tegen het plan om 20 van de 174 mijnen sluiten waardoor 20.000 banen zullen ver fijnen. Wat betekent het om een half jaar lnder inkomen thuis te zitten, vechtend tegen wijfeling en verbittering? Stem-verslag eer Harry Lindelauf en fotograaf Ben Stef- "jj reisden met de delegatie van het Westbra- terneuzen - mevr, W** mee naar Hersden bij Can- H. B. uit Terneuzen deeS tfbury m Kent. Een reportage over de situatie a3[1 Britse mijnwerkers en hun gezinnen. Over problemen tussen de stakende mijnwerker zijn vrouw, het opeten van je toekomst en Terneuzense DijkstrTat 'toX onderkruipers' (scabs) die toch gaan wer- op een gegeven moment ee Door Harry Lindelauf Joyce Willock kijkt in haar kop slappe op- mesart!keienUtel en wat dJloskoffie-met-Hollandse-Buisman en ant woordt dan op de vraag hoe het gaat na een (halfjaar staking. De delegatie van het hulpcomité uit West-Brabant bracht enkele voedselpakketten rond. Vlnr: Piet Schouw uit Hoeven, Cor Sprenkels uit Sprundel en Nanne Visser uit Roosendaal. - FOTO'S DE STEM BEN STEFFEN Ze begint recht-door-zee dijk. Dit zomerhuisje «ver de pas bijgelegde ruzie dienst als schaftgelegenhe met haar man Ginger: „In voor fruitplukkers. Vermi de afgelopen zes maanden is wordt een aantal gebruik I er in ons huwelijk meer ge- voorwerpen en verder wat b( 1 beurd dan in de voorafgaan- stek ter waarde van enke j de 26 jaar. Je zou er een ro- i .i i u - man 0ver kunnen schrij ven", zegt ze openhartig. „Wij mijnwerkersvrouwen honderden guldens. De eigi naar J. M. uit Terneuzen dee hiervan gisteren aangifte b de politie in zijn woonplaats. steunen elkaar maar je zit met de vraag 'wiens Rommelmarkt - De Praat- Axel houdt woensdag 26 se tember van 09.30-11.30 u weer de jaarlijkse rommi markt in De Halle. Naast gebruikelijke 'rommeltjes' dit jaar ook een grote hoevei heid kleding en gebruiksar kelen ingezameld. De o brengst gaat naar een proji van het buurt- en clubhui werk, dat weer een soos vo werklozen wil beginnen. W voor de markt nog iets op ruimen heeft kan contact o nemen met tlf. 1318 of 2268. Collecte - De collecte ten ba van het Koningin Wilhelmii Fonds heeft in Heikant 973, opgebracht. Een iets hoger b drag dan vorig jaar to 943,25 werd ingezameld. Commissie - De commissie g meente-financiën komt va: avond (maandag 17 septer ber) om 19.00 uur bijeen in h gemeentehuis. Gesprok wordt onder meer over grondtransactie op het indu trieterrein Stroodorpe. - FOTO WIM KOOIJMAN streken van Nederland naar Zeeuwsch-Vlaanderen Se" komen. Vanaf 14.30 uur tot avonds laat werd in restau rant Travaille van camping De Pannenschuur dan 00 uitbundig de 100e verjaar dag van mevrouw Vercoute- ren gevierd. Tom Doodie (49) op de restanten van de Ghisden-mijn. Na het ontslag in 1969 vreest hij op nieuw zijn baan kwijt te raken. schuld is dit?'. Hoe komt het dat je uit kijkt naar elk voedselpak ket, dat alles waar je 26 jaar voor hebt gewerkt, weg is. Je vliegt elkaar naar de keel over de vraag wie er schuld heeft. En we zijn niet de eni gen hoor, ik hoor het van veel vrouwen. En dan zeg ik, het is niet Gingers schuld dat we nu de rekeningen naar de bank moeten sturen om ze te laten betalen". Gin ger plakte het jongste bank afschrift als gebaar van woede op de muur in de ka mer. U staat 700 pond 3150) rood, meldt de bank droog jes. Joyce en Ginger hebben een wankele vrede gesloten na de jongste ruzie. Twee weken lang zei Ginger geen stom woord tegen z'n vrouw omdat hij dacht dat Joyce hem terug aan het werk wil de zien. Niks van waar hoor, roept ze fel: „Ik wil niet dat hij terug gaat". Het waarom wordt beantwoord met een simpel: „Ik ben de dochter van een mijnwerker". Video Toen de staking op 12 maart begon, hadden de Willocks na 26 jaar hard werken twee autootjes, een video en wat spaargeld. Joy ce: „Nu hebben we niks meer, de auto's zijn weg, de (gehuurde) video is terug ge haald. En het spaargeld is allang op. Vroeger ging ik inkopen doen in een super markt in Canterbury, maar de busrit kost vijf gulden. En die heb ik niet. Dus win kelen in de stad is er niet meer bij. Ik ga nu naar de kruidenier in het dorp. Die is verschrikkelijk duur, maar ik noem op wat ik wil en dat precies krijg ik. Dan zieje al die mooie en lekkere dingen in de supermarkt niet. We hebben helemaal niks meer. Vroeger waren we altijd weg, ik met de ma- joretten, Ginger met z'n band". Stakers zitten diep in de ellende Politie en stakers frontaal tegenover elkaar bij de Tilmanstone-mijn. Ongeveer 300 agenten maken 12 werkwilligen de reis naar de mijn mogelijk. De stakers worden gefilmd door de politie, de stakers fotograferen op hun beurt de werkwilli gen. Joyce en Ginger Willock: „Je zou er een roman over kunnen schrijven". Alle stakers zitten diep in de ellende. Daardoor heeft de 'working men's club', het gemeenschapshuis van de mijnwerkers, niet genoeg jeld meer in kas om nieuw bier te bestellen. En de fruit teler in de buurt worstelt met een wachtlijst van 500 namen: allemaal mensen die voor 8 gulden per uur appels willen plukken. Terwijl er Plaats is voor 150 plukkers. De vakbond stuurt elke twee weken geld naar de mijn werkers in Hersden. Voor zo'n 200 gulden per dag wor den in de club maaltijden gekookt voor de kinderen van de mijnwerkers. Ook sommige stakers eten er da gelijks hun 'soup', een wa terige poging om van aard appels, jus, wortelen en wat vlees een hachee te brou wen. De asbakken naast de borden vertellen op hun ma ller de stand van zaken. „De shaggies die ze draaien, Worden steeds dunner, ze ro- ®n bijna alleen nog papier", weet Joyce Willock die mee belpt opruimen in de club. Kolen Omdat de winter voor de deur staat, en er zeker voor Kerstmis geen oplossing Wordt verwacht in het con vict, hebben de stakers ille gal hun mijn bezocht. Een van hen lachend: „We zijn 's "achts over het hek geklom men en hebben zakken ko- '■ri gehaald. Bij mij in de 'ohtertuin liggen twee ton Een beetje feest voor de kinderen tijdens vakbondsmaaltijd in het gemeenschapshuis. Een taart met zes kaarsjes voor de jarige Nicola rechts. Omdat de moeders werken is geeft een stakende mijnwerker zijn baby de fles tijdens de gezamenlijke maaltijd. kolen begraven". De Britse mijnwerkers kunnen geen beroep doen op de bijstand. Wie geen kinderen heeft te onderhouden, krijgt niks. Anderen ontvangen tot 60 pond (270 gulden) per week. Directeur G. Ward van de Trustee Savings Bank in Canterbury kent de finan ciële problemen van de mijnwerkers. De meesten hebben een rekening bij de ze bank voor de 'working class'. Eén ding hebben deze rekeninghouders gemeen: ze staan allemaal rood. „De be dragen schommelen, de een weet zich beter te redden dan de ander. We hebben aan het begin van de staking besloten een rekeningtekort toe te staan. Dat is ons be leid. Maar ja, toen wisten we ook niet dat het zo lang zou gaan duren". Eens per maand komen de klanten bij Ward en praten over de rekeningen. „De meest urgente worden dan betaald, of althans, er wordt op afgelost", aldus Ward. De rekening-tekorten zijn veel al opgelopen tot bedragen rond de 600 pond (2700 gul den) bij een weekloon van pakweg 80 pond (360 gulden). Straks moet de schuld wor den omgezet in een persoon lijke lening die dan in één jaar wordt afgelost. De staking trekt diepe sporen door het kleine Hers- den. De pastoor weigert de Stern-verslaggever te woord te staan uit angst stakers of werkwilligen voor het hoofd te stoten. Ook eigenaar John Peters van de kruideniers zaak is kennelijk bang. „De mensen kopen vooral worst jes, steeds minder liflafjes", is alles wat hij kwijt wil. Na die schokkende mededeling vlucht hij in een achterka mer. Alleen de melkboer praat volop. „Ik merk wei nig van de staking", zegt 'milkman' Brian Woodcock vanuit zijn electrocar, „de stakers met kinderen krij gen melk-penningen van de sociale dienst. De anderen bestellen wel minder. En ja, soms loopt de rekening wat hoog op. Dan ga ik 'ns pra ten. Maar je moet deze men sen nu niet achtervolgen met rekeningen". De middenstand krijgt flinke tikken door de sta king. „Geen vakanties, geen auto's, geen nieuwe jas", vat bankdirecteur Ward het bondig samen, „alle winkels hier hebben 't goed gevoeld". De mijnwerkers hebben nog oud vakantiegeld en ko- lengeld te goed. Dat verlicht straks na de staking de pijn. „Maar", zegt Tom Doody, „de stakers moeten, als ze straks aan het werk gaan, nog een jaar leven als nu: van bijna niks. Want onmid dellijk na afloop staan alle schuldeisers op de stoep". De uit Limerick afkomstige Ier werkt al 26 jaar in de mijnen van Kent. Eerst in de Ghis den-mijn bij Hersden. Die sloot in 1969 en Doody begon opnieuw in de Tilmanstone- mijn enkele mijlen verder op. Nu vecht hij met zijn 'kameraden' weer voor zijn baan. En die van twintigdui zend anderen. Doody is de lokale afgevaardigde naar het congres van de National Union of Miners. In die functie verdeelt hij de voed selpakketten die de vakbond en sommige instellingen verstrekken. Hij helpt, maar ook dat le vert problemen op. Een van zijn vrienden beschuldigde Doody ervan zelf goed te le ven van de pakketten. „Hij zei dat hij de vuilnisbakken van de vakbondslui in het dorp 's nachts had bekeken. En hij had genoeg gezien vond hij", vertelt Doody schouderophalend. De vriend is hij kwijt. Veel dieper snijdt de oorlog tus sen stakers en werkwilligen. De laatsten moeten met massa's politie worden be schermd. De regionale NUM-bons Jack Collins meldde vrijdag tijdens het posten voor de Tilmanstone- mijn dat een broodjeszaak in Dover aan politie en werkwilligen had geleverd. Per megafoon riep Collins dreigend: „We weten de naam van de zaak nog niet, dat komt nog wel. Kijk maar wat je met deze informatie doet". Het zullen in ieder ge val geen rijmpjes in het poë- zie-album worden. Jack Collins is voor Ne derlandse begrippen onge meen fel. Hij jut de stakers op en jouwt de agenten uit om hun 10 pond-opslag: „Dat hebben ze verdiend met ons over de straat te meppen". Veel stakers ver dienen er 3 pond vakbonds- geld per dag bij door te pos ten bij de mijnen. Dag in, dag uit om zes uur op, naar de mijn, de bus met de 12 werkwilligen (op circa 750 stakers) uitjoelen en dan meestal meteen rechtsom keert naar huis. Of zoals 'The A-team' opereert. In een bestelbus naar de brandhaarden en er op los. De bijnaam kreeg de club van dertien van de poli tie in Birmingham. A-tea- mer Mick Collins is al drie keer gearresteerd en heeft er net als Tom Doody, die een keer werd aangehouden, de opvatting aan overgehou den dat hij in een politie staat leeft. De mijnwerkers zijn na zes maanden verbit terd. „Als er een agent in de fik stond, zou ik er nog niet op pissen", sist Doody on verwacht fel. „Luister", zegt Collins, „dit is de belang rijkste staking sinds jaren. Daarom worden de mijn werkers ook steeds militan ter. Wij hebben ons ingegra ven, we kunnen niet terug zonder overwinning. Om vol te houden hebben we al een deel van onze toekomst op gegeten", wijzend op de schulden. „Ik snap niet waarom de andere bonden ons niet steunen. Als That cher ons op de knieën krijgt, komen zij aan de beurt. Voor ons is het alles of niks. Na deze staking komt er voor de mijnwerkers niks meer".

de Stem | 1984 | | pagina 7