V0LV0 540 WINNER 1.4 17.650,- 'Gewoon leven en hard werken'! RECRON ZEELAND STELT VAST: Axel viert bevrijdingsfeest Oud-medewerkers dagje terug in huize De Sterre Grandioos besluit zomer or gelcyclus MAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELANn Herdenking bevrijding Schoondijke Conrector Bun (Jansenius) viert zilveren jubileum H.F. VAN OOSTERHOUT KYO van Hulst opent seizoen politierapport Axel Heikant Sas van Gent RECEPT 100-JARIGE UIT SCHOONDIJKE: Wachtlijst T6 1983: Slecht kampeer jaar Het défilé van de voertuigen van Keep them Rolling op de Axelse markt - FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondent AXEL - De brug bij de Der de Verkorting in Axel heet vanaf nu Gdynia Bridge. De brug is hiermee vernoemd naar de Bailey-brug die Poolse bevrijders aanlegden tijdens de bevrijding van Axel. De naam werd officieel onthuld tijdens de feestelij ke bustocht die zaterdag door de gemeente Axel voer de en waarbij de bevrij dingsroute van 1944 werd gevolgd. De bustocht begon direct na de plechtige bij eenkomst in het Axelse stadhuis waarbij het ere burgerschap werd verleend aan de Vereniging van de le Poolse Pantserdivisie Tijdens de tocht werden bloemen gelegd bij het Pool se monument aan de Hul- sterseweg en op de laatste rustplaatsen van gesneuvel de Poolse militairen in Koe wacht en Zuiddorpe. Naast de officiële herden kingen vrijdag en zaterdag in Axel waren er ook diverse feestelijkheden. Ondanks het druilerige weer was er veel belangstelling voor de wandelsportroutes die langs de bevrijdingsroete voerden. Veel succes en belangstel ling ook voor de oude leger voertuigen van Keep them Rolling. Vooral de jeugd kon niet genoeg krijgen van de oude jeeps, de Harley Da vidson, de Dodge wapencar- riër, de amfibie-diesel en al die andere voertuigen, die 40 jaar geleden de bevrijders transporteerden. Het was dringen om een plaatsje in zo'n oud voertuig te krijgen om vervolgens een rondrit door Axel te maken. Rond de middag werden boven Axel broodjes gedropt maar de vliegdemonstraties lieten helaas op zich wach ten. De formatie Victor Ro meo, die de demonstraties zou uitvoeren, laste deze af wegens de te slechte weers omstandigheden. Op de Markt vonden allerlei acti viteiten plaats waarbij men waarderend de verrichtin gen volgde van de Poolse volksdansgroep Wisla uit Genk (B), afgewisseld met demonstraties van leden van judoschool Staf de Moor. Ook de weekmarkt liet zich zaterdag van zijn feestelijke kant zien. Naast de versier de kramen waren ook een kleine 20 standwerkers te zien die leuke staaltjes van verkooptechniek ten beste gaven. Als blijvende herinnering aan deze jubileum bevrij dingsfeesten beschikt de ge meente Axel nu over twee schilderijen, die eerder het studeervertrek van Axels bevrijder, wijlen kolonel Szydloswki, sierden. Zij werden de gemeente 's mor gens overhandigd door Szydlowski's zoon, die hier voor speciaal uit Canada was overgekomen. „De schilderijen, door een sol daat gemaakt, hadden een speciale plaats op mijn va ders studeerkamer, en daar na bij mij. Ik vind echter dat ze in Axel thuishoren", zo zei Szydlowski jr. SCHOONDIJKE - Schoondij ke herdenkt vrijdag 26 oktober de bevrijding. Op die dag is het precies 40 jaar geleden dat het dorp na dagenlange ge vechten door de geallieerden op de Duitsers werd veroverd. 's Avonds wordt een oecu menische herdenkingsdienst gehouden, waaraan onder meer medewerking wordt ver leend door enkele oudere in woners, die gebeurtenissen van 40 jaar geleden hebben meegemaakt. Zij zullen terug blikken op de dagen van toen. De plaatselijke muziekvereni ging OKK zal de dienst omlijs ten met aangepaste muziek. Tevens zal vrijdag 26 en za terdag 27 oktober een tentoon stelling worden gehouden over het Schoondijke van vóór, tij dens en net na de oorlog. Di verse mensen hebben al foto's en ander materiaal in bruikleen aangeboden. Om de expositie verder te kunnen uitbouwen doet de Schoondijkse Raad van Ker ken een beroep op iedereen die in het bezit is van bruikbaar materiaal, dat voor de ten toonstelling kan worden ge bruikt. Men kan daarvoor contact opnemen met Ina de Poorter, 01173-1595. Van onze correpondent CLINGE - Aan de reünie van oud-medewerkers van het zwakzinnigeninternaat De Sterre, zaterdag in de Nobel- hof in Clinge, hebben ongeveer 250 mensen deelgenomen. De reünie werd gehouden in het kader van het tienjarig ver blijf van De Sterre Clinge. De reünie-gangers werden ondermeer toegesproken door het hoofd van de administratie J. Vaessen en door directeur Paul Bottelier. Laatstgenoem de bood aan Thea van Wierin- gen bloemen aan vanwege haar 18-jarig dienstjubileum. Onder de genodigden be vond zich ook dr. Van Engelen, die in herinnering bracht de verhuizing van Suiskil naar Clinge, nu precies tien jaar ge leden. Uit haar carrière als di recteur van De Sterre was die tijd voor haar het leukste. Na een gedegen voorbereiding verliep de verhuizing tot in de puntjes, waarbij geen enkele wanklank gehoord werd. Na het officiële gedeelte konden de oud-medewerkers een bezoek brengen aan de verschillende paviljoens. In de 'groene' zaal was er een foto tentoonstelling, terwijl ook een film werd gedraaid over de verhuizing en een een vi deofilm over 'het leven en werken op De Sterre'. Tot slot was er nog gelegen heid om een hapje te eten, waarna de vele oud-medewer kers weer naar hun eigen woonplaats konden vertrek ken. Van onze correspondente HULST - Zaterdagavond werd op de Jansenius scholen gemeenschap in Hulst het 25- jarig jubileum van conrector George Bun gevierd. Rector Koopmans sprak de feesteling en de aanwezigen, leden van het bestuur, de oudervereniging, directie, do centen, personeel en leerlingen als eerste toe. Sprekend als oud-leerling van de heer Bun wees hij vooral op de uitste kende begeleiding van de leer lingen. „Iedereen heeft de grootste waardering voor de manier waarop de heer G. Bun zich van zijn taak kwijt", al dus de rector. Collega C. Cuelenaere schetste met behulp van een landkaart van Zuidwest-Ne derland in cartoonvorm de le vensloop van de Zeeuwsvla ming, die hij bovendien als een zeer nuchter man beschreef. Voorzitter Wolfs vergeleek de industrie met het onderwijs. Hij vond dat de conrector steeds de eigen verantwoorde lijkheid draagt en eigen initia tief neemt, en dat dit het on derwijs ten goede komt. Het cadeau, een gesloten couvert en bloemen werden daarna aangeboden. Een jubi lerende leraar sprak zijn dank uit en zei dat hij geboft had om op deze school te kunnen en mogen werken en dat hij dit nog lang wilde volhouden. De avond verliep verder in een gezellige sfeer. Het samenzijn duurde tot in de kleine uurtjes. MIDDELBURG - Het afgelopen vakantiesei zoen is een heel slechte periode geweest voor met name de kampeersector in Zeeland. Er was minder toeloop van vakantiegangers. Ook is in die periode een lichte daling geconstateerd in de omzet van kampwinkels en kantines van kam- peerbedrijven. Tot deze conclusies kwam het bestuur van de Recron Zeeland tijdens zijn laatste bestuursvergadering. Lof hadden de Zeeuwse re- creatie-ondernemers voor de goede controle die de politie uitoefende op het illegaal kamperen en voor de logies- informatie van de Provinciale vw. „Daardoor werd minder klandestien kamperen gecon stateerd", aldus de Recron Zeeland. Opgemerkt werd dat het afgelopen seizoen zich ge lukkig ook kenmerkte door minder agressiviteit op de ter reinen „ondanks het minder goede weer in de aanvang van het hoogseizoen". Minder tevreden is men over het regeringsvoornemen een uniform BTW-tarief te gaan invoeren. „Dat verhoogt de prijzen voor de recreant en de recreatiesector loopt het ge vaar zich uit de markt te prij zen. Daardoor zal ook een aan tal arbeidsplaatsen verloren gaan", werd gewaarschuwd. Erop gewezen wordt dat de re creatiesector een belangrijke economische peiler van Zee land is die bovendien tien pro cent van de totale werkgele genheid voor zijn rekening neemt. Het Recron-bestuur dringt voorts aan op een snelle tot standkoming van de Kam- peerwet. „Er moet duidelijk heid komen voor provincie, gemeenten en ondernemers. (ADVERTENTIE) Autobedrijf Stationsweg 6 Hulst. 01140-13191-11489 Van onze correspondent HULST - Voorzitster Van Waes mocht een zestigtal be langstellenden verwelkomen op de jaarvergadering van de KVO-kring Hulst, die gehou den werd in Den Dullaert te Hulst. Met deze jaarvergadering werd het nieuwe seizoen voor de KVO-kring geopend. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftreden de bestuursleden mevrouw R. Lauwers-Verrassel (rayon Graauw-Terhole-Lamswaar- de) en mevrouw r. Verschue- ren-Van Daele (rayon Kloos- terzande-Vogelwaarde) her kozen. Op deze vergadering werd ook het nieuwe programma besproken. Na de pauze volgde een ontspanningsprogramma, dat in het teken stond van 'tien jaar jaar Dullaert'. Hulst - Basiliek. Orgelcon cert door John Scott. Gehoord op vrijdag 14 september. Door Jeanette Vergouwen HET laatste orgelconcert van de dertiende zome- rorgelconcertencyclus in Hulst was een meer dan waardig besluit. John Scott, een nog zeer jonge Engelse organist, maar met een wereldvermaar de bekendheid, stond hier volledig borg voor. Even als de vorige organist Darlington is Scott een verfijnd musicus met een enorme technische ma- nuale waardigheid en een subtiel gevoel voor de ruimte. Hij bracht alle, van inhoud zeer verschil lende muziekwerken met een groot muzikaal ge voel. Hij opende met het al vaker in Hulst gespeelde werk de Suite du 2me Ton van Clé- rambault. Scott wist met arti culaties en fraseringen hier een mooi geheel van te maken. Echt Franse barok met haar- zuivere versieringen. Ook de werken van De Grigny en Marchand ademden de Franse sfeer die op dit orgel natuur lijk bijzonder goed overkomt. Subliem was de vertolking van de moeilijk te spelen Vo luntary van H. Purcell. De po lyfone verwerking werd wel haast moeiteloos ten gehore gebracht. Alle mogelijkheden van het orgel werden benut. Virtuoos waren ook de Volun tary van Stanley, met mooi uitgepenseelde heldere tonen en het werk van Nares waarin vooral de uitwerking van de fuga opviel. Scott besloot dit grandioze concert met een ko raal en de prelude en fuga in C van Bach. Geen spectaculair sluitstuk, maar een beheerst gespeeld waardig slot. In de fuga werkte hij door middel van de registratie naar een climax toe (vooral in de peda len). De commissie kan met te vredenheid terugzien op een geslaagde orgelcyclus. Voor het concert werden nog loven de dankwoorden uitgesproken aan het adres van de schei dende secretaris W. Eysink die dertien jaar lang zich voor de ze zaak heeft ingezet. De 14e cyclus zal naar ik vernomen heb ook weer vele internatio naal bekende organisten naar Hulst toe halen. 12 maart begonnen c een staking die inn toch al roerige geschi automob-»ont in Engeland heeft p.m. uit Brussel op het „richt tegen het plan or sluiten waardoor 20.( Wat betekent oostburg - verleende de Gisten op ian je 'midi plein te Oostburg geen rang aan de bron®!! stuurder M.E. uit S"1-- it Schoon! lWUnen- +if t Bij de botsing kwam e te! 0nder inkomen thuis te len, waardoor ze EJ grtwijfeling en verbitt Harry Lindelauf e raakte. Ze is °v«gebra( naar het Sint Antonim" reVer nan y j-miucidui. t kenhuis te Oostburg, n peisden met de deleg nantse hulpcomité mee r erbury in Kent. Een rep< ran Britse mijnwerkers TERNEUZEN - Mevr, H. B. uit Terneuzen deedji ren bij de gemeentepoüfL haar woonplaats aangifte y honderden guldens. De eij naar J. M. uit Terneuzen zijn vrouw, het opete 'onderkruipers' (scab; in le ten. gen omstreeks vier uur ij Temeuzense Dijkstraat h, op een gegeven moment, jongeman naast haar kw. lopen, die plotseling t, handtasje uit haar handrr en hard wegliep. Daarin zat behalve een geldbedrag van gulden nog een strippenfejj Joyce Willock kijkt il SSUSSr" - Iloskottië-met-Hollan, Door Hat woordt dan op de vra< halfjaar staking. ZAAMSLAG Door het v, nielen van een ruit is een dei dagen ingebroken in een merhuisje aan de SchenlsE Ze begint recht-door-zee dijk. Dit zomerhuisje df 0Ver de pas bijgelegde ruzie dienst als schaftgelegenh, 1 met haar man Ginger: „In voor fruitplukkers. Verm I de afgelopen zes maanden is wordt een aantal gebrui) I er in ons huwelijk meer ge- voorwerpen en verder watt beurd dan in de vooraf gaan- stek ter waarde van enk, I de 26 jaar. Je zou er een ro man ven" Plaatselijk nieuws over kunnen schrij- zegt ze openhartig. hiervan gisteren aangifte IE 'wij mijnwerkersvrouwen de politie in zijn woonplaatsMI steunen elkaar maar je zit 5 steeds met de vraag 'wiens schuld is dit?'. I Hoe komt het dat je uit- kijkt naar elk voedselpak- ket, dat alles waar je 26 jaar voor hebt gewerkt, weg is. Je vliegt elkaar naar de keel over de vraag wie er schuld heeft. En we zijn niet de eni gen hoor, ik hoor het van veel vrouwen. En dan zeg ik, het is niet Gingers schuld dat we nu de rekeningen naar de bank moeten sturen om ze te laten betalen". Gin ger plakte het jongste bank afschrift als gebaar van woede op de muur in de ka mer. U staat 700 pond 3150) rood, meldt de bank droog jes. Joyce en Ginger hebben een wankele vrede gesloten na de jongste ruzie. Twee weken lang zei Ginger geen stom woord tegen z'n vrouw omdat hij dacht dat Joyce hem terug aan het werk wil de zien. Niks van waar hoor, roept ze fel: „Ik wil niet dat hij terug gaat". Het waarom wordt beantwoord met een simpel: „Ik ben de dochter van een mijnwerker". Rommelmarkt - De Praat-I Axel houdt woensdag 26 sj tember van 09.30-11.30 weer de jaarlijkse rommi markt in De Halle. Naast I gebruikelijke 'rommeltjes'! dit jaar ook een grote hoeves heid kleding en gebruiksai) kelen ingezameld. De brengst gaat naar een projj van het buurt- en clubhuï werk, dat weer een soos vo| werklozen wil beginnen. 1 voor de markt nog iets ruimen heeft kan contact,) nemen met tlf. 1318 of 2268. Collecte - De collecte ten b van het Koningin Wilhelmil Fonds heeft in Heikant 973,| opgebracht. Een iets hogei drag dan vorig jaar 943,25 werd ingezameld. Commissie - De commissie gi meente-financiën komt vaj avond (maandag 17 septe ber) om 19.00 uur bijeen inS gemeentehuis. Gesproïj wordt onder meer over i grondtransactie op het indi| trieterrein Stroodorpe. SCHOONDIJKE - Zater dagmorgen was het feest in bejaardencentrum Rusche- vliet in Schoondijke. Me vrouw Levina Vercouteren- Verplanke werd honderd jaar en op de 's morgens ge houden receptie werd de ja rige gefeliciteerd door be woners en genodigden, waaronder gedeputeerde Esther Maris-Koster en burgemeester mr. C. Spij kerboer. Tevens werd een felicitatietelegram van ko ningin Beatrix voorgelezen. Mevrouw Vercouteren werd een eeuw geleden ge boren in Zaamslag. Op 2-ja- rige leeftijd verhuisde haar familie naar Schoondijke waar zij haar jeugd door bracht. Als 16-jarige vertrok Levina Verplanke naar Sas- senheim om als huishoud ster te gaan werken bij het toenmalige hoofd van de ULO-school Vercouteren, een weduwnaar met zes kin deren in de leeftijd van 2 tot 10 jaar. Op 21-jarige leeftijd huwde zij de heer Vercoute ren en beleefde met hem nog 35 gelukkige huwelijksjaren. Een kwart eeuw geleden overleed haar man en omdat Zeeuwsch-Vlaanderen toch bleef trekken nam zij in 1971 haar intrek in Ruschevliet. Mevrouw Vercouteren weet het allemaal nog pre cies te vertellen. „Het gehoor wordt minder, maar voor de rest ben ik nog gezond. Wat ik daarvoor gedaan heb? Niets, gewoon geleefd en hard gewerkt". De tijden zijn volgens haar overigens wel veranderd. „De tijd van nu is te gejaagd en te druk. Ook de jeugd is veel onrusti ger dan vroeger. Toen was de jeugd veel gezelliger on der elkaar. Vroeger had ik in het weekeinde altijd mijn kamer vol met kinderen en dan zongen we bij het orgel. Nu trekken ze 's avonds al lemaal de deur uit". De televisie heeft wat die gezelligheid betreft veel kwaad gedaan, zo stelt zij. „Ik ben er in elk geval geen liefhebber van. Ik het er ook geen. Er zijn weieens mooie programma's, maar veel te Video Toen de staking op 12 maart begon, hadden de Willocks na 26 jaar hard werken twee autootjes, een video en wat spaargeld. Joy ce: „Nu hebben we niks meer, de auto's zijn weg, de (gehuurde) video is terug ge haald. En het spaargeld is allang op. Vroeger ging ik inkopen doen in een super markt in Canterbury, maar de busrit kost vijf gulden. En die heb ik niet. Dus win kelen in de stad is er niet meer bij. Ik ga nu naar de kruidenier in het dorp. Die is verschrikkelijk duur, maar ik noem op wat ik wil en dat precies krijg ik. Dan zie je al die mooie en lekkere dingen in de supermarkt niet. We hebben helemaal niks meer. Vroeger waren we altijd weg, ik met de ma- i joretten, Ginger met z'n band". Gedeputeerde Maris Koster feliciteert de 100-jarige weinig", zegt de eeuwelinge die als hobbies breien, lezen en een spelletje scrabble heeft. „Moeder heeft in de afgelopen jaren niet minder dan 300 stola's gebreid", meldt een dochter trots. 86 voor het Welfarewerk in Schoondijke en de rest heb ben alle familieleden, vrien den en kennissen wel een stola van haar had, zo weet de jarige precies. Tachtig familieleden, waaronder haar zes kinde ren, 22 kleinkinderen en 36 achter-kleinkinderen, wa ren zaterdag uit alle wind- - FOTOWIMKOOUW1 streken van Nederland naar Zeeuwsch-Vlaanderen Se' j komen. Vanaf 14.30 uur tot s j avonds laat werd in restau* 1 rant Travaille van campwê De Pannenschuur dan co# j uitbundig de 100e verjaar- j dag van mevrouw Vercoute- j ren gevierd. Alle stakers zitten diep in de ellende. Daardoor heeft de 'working men's club', het gemeenschapshuis van de mijnwerkers, niet genoeg geld meer in kas om nieuw bier te bestellen. En de fruit ig teler in de buurt worstelt Ig met een wachtlijst van 500 Ig namen: allemaal mensen die voor 8 gulden per uur appels willen plukken. Terwijl er plaats is voor 150 plukkers. [H De vakbond stuurt elke twee weken geld naar de mijn werkers in Hersden. Voor zo'n 200 gulden per dag wor den in de club maaltijden gekookt voor de kinderen 1^ van de mijnwerkers. Ook k sommige stakers eten er da- olijks hun 'soup', een wa terige poging om van aard appels, jus, wortelen en wat vlees een hachee te brou wen. De asbakken naast de uprden vertellen op hun ma- nier de stand van zaken. „De shaggies die ze draaien, Worden steeds dunner, ze ro ken bijna alleen nog papier", Weet Joyce Willock die mee helpt opruimen in de club. Kolen Omdat de winter voor de deur staat, en er zeker voor Kerstmis geen oplossing Wordt verwacht in het con- I "Ct, hebben de stakers ille gaal hun mijn bezocht. Een van hen lachend: „We zijn 's nachts over het hek geklom men en hebben zakken ko ten gehaald. Bij mij in de achtertuin liggen twee ton

de Stem | 1984 | | pagina 6