Het geheim dat Agatha Christie meenam in het graf Zwaar karwei De nitrobaatpleister 0OSTBU1 Granaat 'bezorgd' 'VERDWIJNING' NOOIT OPGEHELDERD Melk moetJ niet meer Bromfietser gewond bij botsing in Aardenburg MAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 EXTRA OP MAANDAG Diefstal Kernwapens PAPIER' VOOR UW PEN Vierdaagse Protest IN het jaar 1926 kwam aan het licht dat het niet zo goed zat in het huwelijk van Agatha Christie. De beroemde schrijfster was toen twaalf jaar getrouwd met Archibald Chris tie, een kolonel in de buitenlandse dienst. In de tijd, dat zij met el kaar kennis maakten, was Agatha nog een volstrekt onbekend meisje dat zojuist het apothekersdiploma had gehaald. De studie, die zij daarvoor had verricht, zou haar echter bijzonder van pas komen. Dat bleek toen zij zich zette aan het schrij ven van detectives. Zij kon haar kennis van medicijnen, drugs en vergitten daarbij goed gebruiken. Agatha maakte haar eer ste verhaal in de periode na een ziekte toen zij een tijd rust moest houden. Binnen enkele jaren rees haar ster en werd zij een literair suc ces. Maar toen kwamen de problemen. Haar man werd verliefd op een ander: een zekere Theresa Neele. Dat kwam hard aan bij Agatha Christie. Zij was al depressief omdat zij nog maar kort daarvoor haar moeder had verloren. Nu verzonk zij helemaal in zwaarmoedigheid. In de avond van 3 decem ber - het was bitter koud - verliet Agatha haar land huis in Berkshire. De schrijfster stapte in haar kleine Morris-autootje en reed weg. Ze droeg een groe ne wollen rok, een grijze trui en had een velours hoedje op haar hoofd. Ook had ze haar bontjas bij zich. De volgende ochtend werd de auto ontdekt aan de voet van een helling in de buurt van Newlands Corner op nauwelijks een halve kilo meter van haar woonplaats. De voorwielen hingen over de rand van een veertig me ter diepe kalkgroeve. De handrem stond los, de ver snelling in vrij en de sleutels zaten nog in het contact. Verder lag in de auto alleen maar de bontjas. Van Aga tha Christie geen spoor. De kranten stonden bol van dit nieuws. Honderden politiemannen en duizenden vrijwilligers doorzochten het gebied van de kalkgroe ve in wijde omgeving. Dui kers daalden af op de bodem van Silent Pool, een nabij gelegen en uitermate diep meer. Waar was Agatha? Was zij dood? Had zij zelfmoord gepleegd? Terwijl deze vragen de gemoederen bezig hielden was 375 kilometer verderop, in het Hydro Hotel in Harro gate (Yorkshire), een om streeks dertigjarige vrouw, roodharig, aantrekkelijk, zich aan het vermaken. Ze zei dat ze uit Zuid-Afrika kwam en dat zeTheresa Neele heette. Een ober vertrouwde het niet helemaal. Hij had het nieuws over de verdwijning van Agatha Christie nauw lettend gevolgd en hij vond dat de dame-in-kwestie op vallend veel op haar leek. Daarom informeerde hij de politie die op haar beurt me neer Christie op de hoogte bracht. Dat was op de elfde dag na de verdwijning van zijn vrouw. In Hotel Hydro volgden de gebeurtenissen elkaar toen snel op. Op het moment dat de roodharige vrouw een spelletje biljart beëindigde en naar haar kamer ging om zich voor het diner te ver kleden, stond een man op die zich achter een krant ver borgen had gehouden. Dat was de kolonel die zijn vrouw had herkend. Het mysterie leek opge lost. Maar was het dat wel? Een 'blinde vlek' bleef over. Waar was Agatha al die da gen van haar verdwijning geweest? De kolonel en een arts verklaarden dat zij aan geheugenverlies had gele den. Maar de kranten ge loofden dat niet. Die schre ven dat het om een uit de hand gelopen publiciteits stunt ging en eisten dat de drieduizend pond, die de zoekactie de belastingbeta lers had gekost, onmiddel lijk weer in de staatskas werden gestort. Met het verstrijken van de tijd ebde de vijandige hou ding van het publiek weg en Dame Agatha Christie (hier gefotografeerd niet lang voor haar dood in 1979) was de geestelijke moeder van twee beroemde speurders: Miss Jane Marple en de 'kleine Belg' Hercule Poirot. AGATHA Christie, 's werelds beroemdste schrijfster van detecti ves, heeft een oeuvre van meer dan tachtig boeken achtergelaten. Die boe ken, vaker vertaald dan het complete werk van William Shakespeare, bereikten een oplage van over de 300 miljoen. Behalve mysterie-boe ken schrijven deed Aga tha Christie nog wat an ders: zij creëerde haar eigen mysterie - een on vervalst drama waarin zij zelf de hoofdpersoon was. Elf dagen van haar le ven is Agatha Christie spoorloos geweest. Waar was zij al die tijd? Van die sluier is niet meer dan een tipje opgelicht. Agatha zelf heeft er al tijd over gezwegen. Zo schiep zij een geheim dat zij tenslotte in het graf heeft meegenomen. Wat zij in de wereld achterliet is een nog al tijd onopgelost raadsel: het mysterie van haar verdwijning dat waar schijnlijk altijd een mys terie zal blijven. Twee Miss Marple's en één Hercule Poirot. Links de beroemdste Miss Marple: Dame Margareth Rutherford, gisteravond laat nog op het tweede net te zien. Midden: Angela Lansbury in 'The Mirror Cracked' en rechts: Peter Ustinov als Hercule Poirot in 'Death on the Nile'. - foto's archief de stem worden als een motief om zich van Agatha te ontdoen. Al deze raadsels zullen raadsels blijven. De betrok kenen zijn dood. De enige aanwijzing, die een kern van waarheid kan bevatten, komt van Agatha's tweede echtgenoot Max Mallowan. Hij heeft verteld dat de roman 'Unfinished portrait', die Agatha in 1934 onder de naam Mary Westmacott schreef, een autobiografisch boek is. In dit verhaal raakt de vrouwelijke hoofdper soon volkomen van de kaart als zij verneemt dat haar man verliefd op een ander is geworden en doet zij een mislukte poging tot zelf moord. Het wemelt van de veron derstellingen. Door te zwijgen heeft Agatha Christie een myste rie achtergelaten dat nog door geen enkele speurder volledig tot klaarheid is ge bracht. was Agatha weer de gepre zen en bewonderde schrijf ster van voorheen. Twee jaar na haar verdwijning gingen de Christies defini tief uit elkaar. De kolonel huwde Miss Neele. Ook Agatha hertrouwde, in 1930, met de archeoloog Max Mal lowan die zij op vele van zijn reizen vergezelde waardoor zij op exotische locaties kwam die zij als decor voor haar verhalen heeft ge bruikt. Na haar 'terugkeer in de wereld' gaf Agatha Christie alleen nog maar interviews op voorwaarde dat over de episode van haar verdwij ning geen vragen zouden worden gesteld. In haar autobiografie heeft ze er nauwelijks over geschreven. Ze deed het af met te verkla ren dat ze een zenuwinzin king had. Wat resteert zijn tal van vragen. Waar kwam de kle ding vandaan die zij in het Hydro Hotel droeg. En het geld dat zij daar uitgaf? Was zij haar huis ontvlucht om zelfmoord te plegen en zag zij daar van af toen haar auto op de rand van de kalk groeve bleef hangen? Was het drama soms een poging de liefde van haar man te herwinnen? Een zéér vergaande en si nistere veronderstelling is dat Agatha Christie besloten had zich op haar man te wreken. Bij zelfmoord zou een politie-onderzoek zijn ingesteld. Dan was onge twijfeld naar voren geko men dat de kolonel een rela tie had met miss Neele en dat zou uitgelegd kunnen SANFORD (UPI) - Een zieke vrouw van 272 kilo in Ameri ka heeft vier uur moeten wachten op haar overbrenging naar een ziekenhuis omdat eerst een deel van de muur moest worden afgebroken om haar naar buiten te krijgen. Vanwege haar gewicht en ziekte kon de 54-jarige Alta- mease Cherry in Sanford (Florida) niet lopen of uit haar huis worden gedragen, vertelden de ziekenbroeders. Er moesten acht bouwvakkers en enkele brandweerlie den aan te pas komen om de vrouw uit haar huis en in het ziekenhuis te krijgen. De ziekenbroeders van de gemeente waren er het eerst bij geweest, maar hun draagbaren bleken niet sterk ge noeg te zijn om de vrouw te dragen. Ook was hun ambu lance te klein. De ziekenbroeders belden daarom de brandweer op om met zwaarder materieel te komen. Intussen hadden fami lieleden een gat van 1,2 x 1,5 meter laten maken in de muur tussen twee vensters. De brandweer plaatste er plan ken tegen om als glijbaan te dienen. De vrouw werd met lakens en al uit bed gehesen en op een zeildoek gelegd en over de glijbaan de ruimere en zwaardere ziekenauto van de brandweer ingeschoven. No operatie van een abces aan haar been is de toestand van Altamease Cherry, die ook last heeft van haar nieren en kortademigheid, enigszins verbeterd. EVEN het volgende over 2 berichten uit 2 verschillende landen, echter allebei te ma ken met diefstal. Woensdag 22-8 j.l. las ik in de krant, dat een postbode uit Den Haag, het had gemunt op lotto- brieven met geld, wat hij graag achter had willen houden. Donderdag 23-8 j.l. een verkoopster uit Parijs, stal een pruim! Tot je verba zing lees je dan dat de post bode een boete krijgt en ar beidsongeschikt wordt ver klaard. Met andere woor den: „jongen, leuk dat je het geprobeerd hebt, jammer genoeg voor jou, het is niet gelukt". Om hem nu te belo nen, voor de moeite van het vergeefs openen, hoeft hij niet meer te werken, mag lekker thuisblijven, maar krijgt wel een uitkering. Hoe is het in Godsnaam moge lijk? Hij wordt nu op één lijn gesteld, met mensen die noodgewongen in de AOW terecht zijn gekomen, maar dan echter niet door diefstal. De echte WAO'ers zouden nog graag willen werken, maar kunnen het echter niet. Is dit een fraaie rege ling geweest en trap je daar de WAO'ers niet mee op hun hart? De verkoopster had een pruim gestolen, omdat ze honger had. 16 Jaar dienstverband, niets mee te maken, ontslag volgt. Ja, dit is natuurlijk wel een vrese lijk vergrijp en moest dus ook zodanig bestraft wor den. Waarom zou zij niet ar beidsongeschikt zijn ver klaard? Zij is 34 jaar, dan heeft ze tenminste ook nog wat aan haar WAO. Nu moet ze echter maar zien, hoe ze het rooit. Je vraagt je wel af, wie deze straffen heeft uitgevonden. Wat deze verkoopster heeft gedaan, wordt waarschijnlijk dage lijks gedaan. Dus waarom dit ontslag? De postbode echter, wat toch een ver trouwensman behoort te zijn, komt er dan eigenlijk nog goed vanaf. Die boft, hij zit op rozen. Oosterhout A. den Hertog DE gevaarlijke kernschildk napen Weinberger en Ro gers van Reagan bewijzen voor de zoveelste keer om bij een conventionele oorlog met Rusland (alweer een vijandsbeeld scheppend) ge lijk maar kernwapens in te zetten! Europa mag het atoomkind van hun reke ning zijn! Rusland die zelfs officieel verklaard heeft nimmer als eerste kernwa pens te gebruiken wordt weer als de grote rode beer afgeschilderd die te trappe- -giew tO* len staat om West-Europa binnen te vallen. Ook Rea gan wil dat door de Navo- landen meer geld in de de- fensie's gestoken wordt, om de kapitalistische oorlogsin dustrie nog verder te spek ken! De arme belastingbeta ler hier probeert men nog verder uit te knijpen. In én woord: walgelijk! Bergen op Zoom J.v.d. Ketterij VERHEUGEND dat De Stem zovéél belangstelling toonde voor het Vierdaagse gebeuren in Nijmegen. Want wandelen is een sport voor jong en oud, meer bewegen is langer leven. Vooral de fo to en reportage dd. 23-7-'84 van de ontvangst van de vierdaagselopers door loco burgemeester was 'echte stijl'. Het doet ons 'vierdaag- se-lopers' véél plezier dit te kunnen constateren. Na mens alle vierdaagselopers hiervoor onze hartelijke dank. Breda J. Snoek ZEER ernstig wil ik protes teren tegen de uitzending van de PSP van woensdag 12 september 1984. Hoe is het in godsnaam mogelijk, dat deze ordinaire uitzendig op een Nederlands net kan worden uitgezonden Dit is voor mij en volgens velen met mij een zeer groot raadsel. Volgens mij is dit ook majesteits schennis, en dus zelfs straf baar Ik eis, dat de PSP zendtijd geweigerd wordt, als zij nog zulke onzinnige gemeenhe den uitzendt. Anders ben ik in geweten verplicht, en ik ben ervan overtuigd velen met mij, de betaling van de omroepbijdrage te stoppen. Deze verschrikkingen moeten uit de NOS-uitzen- dingen! Ons koningshuis staat bij velen zeer hoog aangeschreven. Dat moeten die PSP-ers eens goed in hun oren knopen (als ze die tenminste hebben). Een fel protest tenslotte aan de NOS, die deze uitzending heeft toegestaan. Bergen op Zoom F. Schlüter Van onze medische medewerker Honderdduizend Nederlanders hebben ge regeld pijn op de borst. Een simpel tabletje onder de tong, het beroemde nitrobaatje, laat die Angina Pectoris pijn als op tover slag verdwijnen. Rust helpt ook. Er zijn ni- trobaatjes die langer werken zodat je de pijnaanval voorkomen kunt. Het aller nieuwste op dit gebied is de nitrobaat pleister van Cïba-Geigy. Al een maand of wat probeert de firma met grof reclamege weld haar Transiderm-Nitro in de markt te rammen. De vraag: helpt die pleister? Ant woord: ja. Is ze beter dan andere middelen: misschien wel, misschien niet. Heeft de pleister voordelen: jawel. Het hart is de motor van de bloedsom loop. Net als elke andere motor heeft het brandstof nodig, want voor niets gaat de zon op. Een motor krijgt die brandstof door benzine- of olieleiding. Komt daar een vuiltje in dan hapert de motor, raakt de leiding verstopt dan slaat de motor af. Idem dito met het hart. Een verstopte kransslagader veroorzaakt hartinfarct, een gedeeltelijke verstopping angina pectoris. Honderdduizend Nederlanders - vooral mannen boven de vijftig - hebben angina pectoris. Als ze zich opwinden of inspan nen kan de afgeknepen kransslagader geen extra bloed naar de hartspier sturen. Het hart protesteert dan met pijn op de borst. Hoewel. AP-patiënten klagen zelden over pijn. Ze he ben het over een zwaar gevoel op de borst, een afgeknepen gevoel alsof er een riem om de borst wordt aangetrokken. Die 'pijn' kan uitstralen naar kaak, keel, rug of linker arm. Soms is die uitstraling het eni ge symptoom van AP. Heel belanrijk: de pijn ebt weg bij rust of anders wel door een nitrobaatje onder de tong. Nitrobaat is eigenlijk een merknaam dat net als aspirine een soortnaam is geworden. De oudste vorm is het al honderd jaar oude nitroglycerine. Het werkt snel maar ook heel kort. Waarschijnlijk berust de wer king op ontspanning van de spiertjes rond de aders en slagaders. Die zetten dan uit waardoor bloed in de aderen blijft 'han gen', zodat het hart minder bloed hoeft rond te pompen en rust krijgt. Doordat ook de vaten in de hersenen gaan openstaan kun je vooral in het begin hoofdpijn van het middel krijgen. Er zijn nog een paar nadelen. Het oude nitrobaat verdwijnt zo pijlsnel uit het bloed dat je wel een aanval van AP kunt stoppen, maar niet kunt voorkomen. Bovendien verdampt het ni troglycerine zo gauw uit de tablet dat ze na een maandje nauwelijks meer werken. Daar is de laatste jaren het volgende op gevonden. Men sleutelde wat aan het ni troglycerine molecuul en kreeg toen een nieuwe stof: isosorbidedinitraat. Dat spul is jaren houdbaar, verdampt niet, maar is wel duurder. Dat is een. Bovendien ver pakte men dat iso-enzovoort zodanig in een pilletje dat het lichaam er langer over doet om het uit te scheiden. Slik je twee tot vier keer per dag een Cedocard retard of Isordil-tablet - de bekende middelen in dit 2 rwii rtufvoR mei 1 niirogfycenn® 1 3 d* cofllrowoog rmctwrmtoog dt« tfVOOf lOfQl dat hal nitfo giyc*fin« galiffc roo ttgwonjt afQogavmt e rtttiipp 4 WOOUTMtUd* ö9 ktwftoog tMScrw<mstroofc kMirttf 5 «fcbttchwm itroofc. dit vtfwijdwd moti wofóuti voofdor di pMrtKf op huMwofdt gtptofct genre - dan zit je de hele dag onder de ni trobaat zodat een AP-aanval kan worden vorkomen. Komt .die aanval toch dan kun je altijd nog een nitrobaatje onder de tong leggen. En nu het allernieuwste, die pleister dus. De grote trend in de farmacologie is om oude beproefde middelen op een nieuwe manier in te pakken. Geigy deed oude wijn in een nieuwe zak door het beproefde ni troglycerine in een pleister te stoppen. Vanuit die pleister komt elk moment een afgepaste hoeveelheid op de huid en van daar in het bloed. Dat heeft boven pillen slikken twee voordelen. Je hoeft niet meer twee tot vier pillen per dag te slikken, een keer per dag een pleister plakken is ge noeg. Bovendien wordt zo gezorgd voor een constant nitroglycerine-peil in het bloed. Volgens Geigy zou met de pleisters het aantal angineuze aanvallen met meer dan 90 procent verminderen. Kan niet mooier, zou je zeggen. Toch zijn er een paar addertjes onder het gras. Wel twee. In het verleden is men heel sceptisch geweest over het nut van langwerkende ni- trobaten. Door langdurige toediening zou het lichaam er aan gewend raken, zodat in geval van nood ook het nitrobaatje onder de tong niet meer helpt. Verder is het on derzoek van Geigy dat zou moeten aanto nen dat de pleister beter is dan andere middelen flinterdun. In het slechtste geval zou de pleister dus niet aantoonbaar beter zijn dan middelen waarvan men ook niet weet of ze zo goed wel zijn. Omdat de boe ken geen uitsluitsel geven en de inzichten razendsnel veranderen, maakte ik met de telefoon in de hand een tocht door nitroba- tenland. Eerst maar Geigy zelf. „Als u zegt dat de pleister niet bewezen beter werkt dan die andere middelen, dat zit u niet ver mis. Daarom drukken we ons, zolang er te weinig gecontroleerd onder zoek is, heel voorzichtig uit. Maar zelfs als de pleister even effectief is dan blijven de voordelen. Het is gemakkelijker en de pa tiënt hoeft tot soms wel zes tabletten min der te slikken." Dat is duidelijk. Het volgende probleem is hoe goed die andere middelen wel zijn. In het geneesmiddelenboek van de Zieken fondsraad van dit jaar staat dat men alle langwerkende nitrobaten opnieuw in be oordeling heeft genomen. Is men bang voor gewenning? Een woordvoerder van die be oordelingscommissie: „Die discussie is in derdaad nog niet gesloten. Toch hebben we de indruk dat het met die gewenning heel erg meevalt. Ik denk niet dat die zodanig kan zijn dat een nitrobaatje onder de tong niet meer helpt. Daarom zullen al die lang werkende preparaten geen negatief advies van ons krijgen." Die mening wordt gedeeld door twee cardiologen van twee verschillende acade mische ziekenhuizen. Hun mening is be lanrijk, want daar worden de jonge dok ters opgeleid. De cardioloog in Groningen merkte in de praktijk weinig van die ge wenning. Met de pleister had hij nog te weinig ervaring om er iets zinnings over te zeggen. Zijn Nijmeegse colega roas bepaald enthousiast over de pleister. „De gewen ning door langdurig gebruik van langwer kende nitrobaten valt wel mee." aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH^ Werd vroeger verteld over een vrouw met borstontsteking moest stoppen met het voédt van haar kind, dan keek ieder een zorgelij k: Wat erg; ah da maar geen min kindje blijft' Hoor je nu zo'n mededelm dan zeg je: „Die ook al?". v/ü- opeens lijken abnormaal jonge moeders zo'n ontstekin te krijgen, die hoge komt geeft en zo pijnlijk is, dat et zuigend kind een kwellin wordt. „Zie je wel, dat krijg j van al dat gemene spul dat u ongemerkt in ons eten rm binnen werken", wordt gezegt Maar een ander constatm doodleuk: „Moeten vrouwtjes maar niet zo nodi zonder beha willen lopen; di hangt en bungelt maar en da raken de leidingen verstopt' Mooi onderwerp voor t proefschrift: de medische volgen van het beha-loze ti; perk. Welke oorzaak ook, het een pijnlijke ervaring. De dok ter schrijft iets voor, het km krijgt de fles, iedereen mee en zo moet het overgaan Hoe zou zoiets verlopen, den) ik dan, bij al die koeien die op eens minder melk mogen gi ven. De totale melkproduktit moet 8,65 minder, zegt de mi nister. Moet nu elke koe per melkbeurt een half litertje achterhouden in de uierQ wordt elke elfde koe zet, al helemaal geen pretje, lijkt me. Van dikke-stralen volop opeens de kraan dic)i( kan dat? Ik denk aan en prijsvraag van het landbouw schap, waaraan mijn man voor de aardigheid meedeed, won: „U hebt de eerste prijs een koeienbeha". Hilariteit alom en mijn maatje B70mri gewogen en weggehoond. In ker toen het kolossale pen] met banden en gespen uit de doos kwam. De Boerenbont ruilde het begripvol in mat kinderschoeisel. Denkend aan verse melk zie ik koeien aan kop, zij aan zij, in de staan, de staarten hygiënisch hoog vastgebonden. Ook wel ik hoe slim een voerbak is ont worpen. Koe heeft honger, stopt de kop in een ronde ope ning, iets magnetisch of elek tronisch registreert de code het plaatje om haar hals, en 'hup' daar valt de juiste portie in de bak en Klara de Koe ka smullen. In die brokken zit exact wat het beest nodig heeft, zelfs meer. Met die toevoegin gen, zo is berekend, kan die be paalde koe van dat gewicht ia- veel liter melk per keer/dag! week/jaar leveren. 'Wie niet werkt, zal niet eten', geen lek kers meer voor een koe ii drooggelegd wordt. Ook zij, die door knap geknutsel precies die 8,65 melk minder geven, zullen staande voor het blak een stapje terug moeten dóen- Want: 'Elk pondje gaat door't mondje', en elk litertje ook- Evenzogoed zonde van zo'n minder melk. Elke keer cis mij de werking van de EG wordt uitgelegd, kompleet met de rol van aardige, boze of ver ongelijkte partfters, begrijp >k datr 't moet, minder melk, minder boter, minder tomaten -ketchup en -puree. Maar bui ten de les spreekt mijn gevoel Dat zegt: jammer van die op gedroogde melkplas, en wat een schizofreen gedoe om zon kostelijk voedingsmiddel tens te dringen. Jammer, zegt ook de vrouw met borstontstekins, dat ik m'n waardevolle melk- produktie moet stopzetten. I' is nog een ander soort niet ver wezenlijkte melkproduldie- Mevrouw Kusin, bijzonder hoogleraar in de voedingslee' in de Tropen aan de universi teit van Amsterdam, heeft be rekend dat ondervoede slecht gevoede moeders eerste halfjaar na de bevalt"'! per dag ongeveer 200 ml min der melk geven dan normaa- Daardoor mis je 36 liter pen on dervoede vrouw in 6 maanden- Alleen al in Oost-Java met miljoen mensen onder het staansminimum, betekent at bij een geboortecijfer W per 1000 en een ondervoedm bij 20 van de zogende vrou wen, een niet gerealiseerd moedermelkproduktie na zo'n 145.000 liter per jaar. w voeding van deze vrouwen zo een hele verbetering lier. nen, aldus dr. Kusin. Bi)"?? ding - -waarmee? Met mei poeder die 8,65 die ern'. mag zijn, dat lijkt een logW oplossing. Is de EG nooit op idee gekomen? Of studeert' ze ontwikkelingsvrouw Scho° op de mogelijkheid het Afed? lanse bedrijfsleven die dien gedraaide koeien in handen geven? Alsjeblieft jongens9 ze ergens in de derde wer maar uitmelken, Ontwik lingsgelden steunen dat p jekt en de winst komt te™' Hoeveel, Mik op z'n mins' 8,65 dat 076 877850 223611 RUTT Zie vee Van een onzer HULST OOSTBURG Sint-Liduinaziekenhuis neer bij het besluit dit „Wij zullen alle rechtsmi in hoogste instantie te prol aan te vechten en terug te p. de Schrijver. Hij reageert hiermee op het vrijdag in de Zeeuwse Staten genomen meerderheidsbesluit het ziekenhuis Hulst op te of feren teneinde een centrum ziekenhuis in Terneuzen te kunnen stichten. „Deze visie kan dan mis schien voor het centrum van de Kanaalzone een verbete ring betekenen, voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen is het absoluut een verschraling van de gezondheidszorg. En wij als bestuur van Sint-Liduina zit ten er toch voor dit stuk alge meen belang van die gemeen schap. Het is dus geen per soonlijk hobbyisme wat wij bedrijven. Daarom zullen wij tot het uiterste gaan om voor die belangen op te komen." Oostburg De in dezelfde Statenverga dering aangenomen motie, die GS opdraagt alle wegen te be wandelen om zo snel mogelijk in ZeeuwsCh-Vlaanderen tot één ziekenhuisbestuur of één ziekenhuisgroep te komen, is voor de voorzitter van het be stuur van het Sint-Antonius- ziekenhuis in Oostburg, H. van de Pas, aanleiding op te mer ken dat het misschien ver- Van onze correspondent OOSTBURG - Zaterdag werd door iemand op het politiebu reau te Oostburg een gevon den handgranaat afgeleverd, Het projektiel was gevonden in de omgeving van Breskens. Levensgevaarlijk, aldus de politie te Oostburg, want die dingen kunnen elk moment ontploffen bij de minst ver keerde handeling. De politie raadt dan ook elke vinder aan om zo'n ding te laten liggen en de politie te waarschuwen. Van een onzer verslaggevers aardenburg - vermoede- ■'Jk doordat geen van beiden ^dichting had, kwamen za terdagavond omstreeks tien J|Ur op de Hogeweg'te Aarden- ®Urg twee bromfietsers fron- >&al met elkaar in botsing. Daarbij werd F. van H. uit ochoondijke vrij ernstig ge- Wond. Hij is per ambulance °Vfirgebracht naar het Sint Antonius-ziekenhuis te Oost- jUrg. Zijn duopassagiere C. de hit Oostburg kon daar na behandeling weer vertrekken. D°k de andere bromfietsbe- 'Uurder C. G. en diens duo- Passagiere K. de Z., beiden uit iddelburg (B) die wat vlees- h schafwonden hadden opge- °Pen, konden na het verlenen an eerste hulp door een arts ar huis worden vervoerd.

de Stem | 1984 | | pagina 4