iktijd. Matige prestaties van top-atleten in Tokio itmpumewi 2.95 Mottet blijft leider in Ronde van de Toekomst PLANNEN VAN MICHELS VOORLOPIG IN DE IJSKAST Manfred Jassman vecht voor zijn laatste kans Spaanse clubs wel in actie in Europa Cup [ilp In Hanegraaf wint in Diemen Remise van Sosonko in Zürich iheid en rente- |A/eten, krijgt dan een Ird. k advies kunt Ltkantoren, of [8011. L makelaar of tile inlichtin- rtTERDAG 15 SEPTEMBER 1984 TWEEDE R1TZEGE RUS JAROSJENKO Vanavond in Dortmund tegen Blanchard VAN DER REUDEN: Amsterdam moet doorgaan met presentatie van OS9 ZEIST - Tot verbazing van een aantal bij de KNVB in dienst zijnde trainers heeft het bondsbestuur van Neerlands grootste sport bond de afgelopen dagen een einde gemaakt aan het geharrewar rond de begeleiding van de diverse vertegenwoordigende teams. PROGRAMMA Russen winnen dam-interland Hidalgo in UEFA-commissie W ereldrecords Papasov en Stoitchkov (Hde gestolen schoen A58 °artij I later en Iet3e arom nstte u r 5.1 Lek met rentebedenktijd [n-Hypotheekbedriif h09 DX AMSIERDAH j&SDE STEM.S GOURDES (AFP) - Oleg J«- rosjenko, die woensdag win nend over de streep ging in Superbagnères, heeft vrij dag in Lourdes zijn tweede etappe-zege behaald in de Ronde van de Toekomst. De Sovjet-renner won de negende etappe van Luchon naar Lourdes met een ge middelde van 33.666 kilome ter per uur. De Fransman Charles Mottet, die op 21 se conden van de winnaar ein digde, behield de gele lei derstrui. De derde berg-etappe, waarin drie cols van de eer ste categorie waren opgeno men, bracht geen grote wij zigingen in het algemeen klassement teweeg. Mottet handhaafde, met de indivi duele tijdrit van vandaag tussen Lourdes en Tarbes in het vooruitzicht, een ver schil van 1.20 minuut ten op zichte van de nummer twee in het algemeen klassement, Jiri Skoda, en van 2.05 mi nuten ten opzichte van de nummer drie, Ivan Ivanov. Het spel werd gespeeld in de afdaling van de Tourma- let. De Columbiaan Reynel Montoya was daarop als eerste doorgekomen met een voorsprong van 22 seconden op Ivanov en van 1.57 mi nuut op een klein groepje, waarbij Mottet zich bevond. In de afdaling speelde Ivanov alles of niets. Op dertig kilometer van de fi nish had hij een voorsprong opgebouwd van 1.20 minuut. In de dichte mist moest hij zich echter tien kilometer voor de meet gewonnen ge ven aan zijn achtervolgers. Zijn landgenoot Oleg Jaros- jenko nam het initiatief over en bouwde in de laatste kilo meters een voorsprong op van twinitig seconden. De Columbianen streden eens te meer om de berg prijs. Reynel Montoya kwam het eerste boven op de Peyresourde. De hergroepe ring in de afdaling had een ontsnapping ten gevolge van de Fransman Marc Gomez en de Tsjech Lubos Burda. Gomez passeerde als eerste de pashoogte van de Aspin. Daarna was het weer de beurt aan Montoya. Nie mand kon de Columbiaan volgen op weg naar de Tour- malet. Eenmaal boven geko men wachtte hij rustig op zijn achtervolgers om in hun gezelschap als achtste bin nen te komen. De uitslag: 1. Oleg Jarosjenko (Sov) 3.55.15, 2. Philippe Bouva- tier (Fra) 3.55.36, 3. Jiri Skoda (Tsj), 4. Eric van Lancker (Bel), 5. Argemiro Bohorquez (Col), 6. Charles Mottet (Fra), 7. Laurent Biondi (Fra), 8. Reynel Montoya (Col), 9. Ivan Ivanov (Sov), 10. Armando Aristizabal (Col) 3.55.44, 11. Pjotr Oergroemov (Sov) 3.58.20, 12. Michel Dernies (Bel) 3.58.22, 13. Emilio Ravasio (Ita), 14. Inaka Gaston (Spa), 15. Philippe Chevallier (Fra), 30. Er- win Nijboer (Ned) 3.59.20, 41. Mark van Orsouw (Ned) 4.06.01, 45. Jan van Wijk (Ned) 4.08.17,67. Henk Boeve (Ned) 4.18.53,82. Rob Klinge (Ned) 4.24.50. Het algemeen klassement: 1. Charles Mottet (Fra) 33.51.23, 2. Jiri Skoda (Tsj) op 1.20, 3. Ivan Ivanov (Sov) op 2.05, 4. Philippe Bouvatier (Fra) op 2.37, 5. Arge miro Bohorquez (Col) op 4.35, 6. Viktor Demidenko (Sov) op 5.17, 7. Eric van Lancker (Bel) op 5.38, 8. Mike Gutmann (Zwi) op 5.54,9. Jean-Francois Bernard (Fra) op 6.14, 10. Eric Salomon (Fra) op 7.45, 11. Laurent Biondi (Fra) op 7.54, 12. pjotr Oegroemov (Sov) op 9.34,13. Reynel Montoya (Col) op 9.36, 14. Philippe Chevallier (Fra) op 11.40,15. Christian Jour- dan (Fra) op 14.27,20. Erwin Nij boer (Ned) op 20.50, 38. Jan van Wijk (Ned) op 40.15,42. Mark van Orsouw (Ned) op 43.42, 64. Henk Boeve (Ned) op 1.27.54, 66. Rob Klinge (Ned) op 1.31.14, 75. Gert Jakobs (Ned) op 1.48.57. lijvers wint 'slag van Zeist' Alex Blanchard tijdens een training. Manfred Jass- man is er van overtuigd dat hij de Nederlandse bokser kan verslaan. - fotoanp BONN - De Westduitse bokser Manfred Jass- mann (32) wil geen enkel risico lopen. De auto handelaar, die vanavond in Dortmund in de ring stapt voor de strijd om het Europees kampioen schap halfzwaargewicht tegen de zes jaar jon gere Amsterdammer Alex Blanchard, eist een dopingcontrole. Wat hem tegen Rudi Koopmans overkwam, wil Jassmann niet nog een keer meemaken. Jassmann denkt nog al tijd tandenknarsend terug aan zijn eerste aanloop naar het Europees kam pioenschap. Eerder dit jaar leek hij tegen Koopmans in Frankfurt rechtstreeks op de titel af te stevenen, toen de Nèderlander een zwak moment van de Duitser koelbloedig benutte. Jass mann ging knock-out. Bij de dopingcontrole werd bij Koopmans het hormoon testosteron aangetroffen, maar de Europese Boks Unie (EBU) weigerde, tot grote woede van heel Duitsland, de Nederlander ajin titel af te nemen. Manfred Jassmann krijgt vandaag in Dort mund een nieuwe kans. Na een voorbereiding van drie weken in Amerika barst dij van het zelfvertrouwen. Vijf keer heeft hij de een kop grotere Blanchard in de ring aan het werk ge zien en hij is er vast van overtuigd een goede kans te hebben. „Als Blanchard onder druk gezet wordt, hangt hij hulpeloos in de touwen", zo beweert Jass mann. „Kleinere tegen standers liggen hem hele maal niet". Met een overwinning op Alex Blanchard hoopt Jassmann in West-Duits- land eindelijk uit de scha duw te kunnen treden van lichtgewicht-wereldkam pioen René Weiier. Jass mann kijkt zelfs al verder dan de titelstrijd van avond. Na een overwin ning op Blanchard wil hij aantreden tegen wereld kampioen Michael Spinks. „De Amerikaanse televisie wil voor dat gevecht de dollars betalen, waar ik in mijn jeugd al van ge droomd heb", zegt Jass mann. ^sterdam (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden sportzaken vindt dat Amsterdam de komende jaren 'op schaal' door moet gaan met het zich overal ter wereld 19q?enteren als kandidaat voor de Olympische Spelen in ondanks de twijfels die hij over dit evenement heeft. 8 staatssecretaris zei dit vrijdagmiddag in het Vara-pro- U mWa Radioweekblad. In een interview in het weekblad ste 8 Post verklaarde hij vorige week, dat hij er de groot- antw06'*6 mee 'lee^ z'ch 660 Beeld te vormen van een ver- bez»9>r(k orf>anisat'e van die Spelen. Die twijfel is na zijn Van 8 aan Los AnSeles groter geworden. Voor de radio zei het Reijden nu desondanks toch te blijven vinden, dat daafgg°ed voor Amsterdam zal zijn als de Spelen in 1992 r gehouden worden. vindt hij dat een aantal zaken nog beter uitgezocht Worden, zoals de financiën, de vraag of in Nederland "loet fel les tZ0.Veel vrijwilligers te vinden zijn zoals dat in Los Ange- *m» geva' was en de overlast die de spelen voor de bevol- Uetek° eVeren" "Een evenement als de Olympische Spelen ay at voor een heleboel Nederlanders een taai ongerief", s ae staatssecretaris. Hij voegde daaraan toe, dat, als zes a acht lang alle prioriteiten gericht zijn op taa, men de discussiepunten onder ogen moet zien. Door Romain van Damme Met name Ger Blok en Bert van Lingen reageerden enigszins onthutst op dat nieuws. Op het moment dat het bondsbestuur de donderdag middag in Rotterdam geno men beslissingen - Rijvers, Michels, sectievoorzitter be taald voetbal Van der Louw en bondsvoorzitter Van Marie waren daar bijeen gekomen - wereldkundig maakten, wa ren Blok en Van Lingen na melijk nog niet op de hoogte van de aangebrachte wijzigin gen. Van derden moesten zij vernemen wat er in de Zeister bossen allemaal gaat verande ren. Pas later op de avond konden beide trainers zich storten op een expressbrief, die aan alle onzekerheid een einde maakte. Uit die brief was op te ma ken dat de onlangs door Rinus Michels binnengehaalde Dick Advocaat in een sneltrein vaart carrière heeft gemaakt. Aanvankelijk aangetrokken als trainer-coach van het UEFA-team weet de ex-FC Utrecht-speler zich inmiddels assistent bij het A-team. Daar houdt het voor Dick Advocaat niet op. Hij zal ook als assis tent gaan optreden van Jan Rab, de bijna vergeten trainer in Zeist, die verrassenderwijs Jong Oranje kreeg toegescho ven. Bovendien mag Dick Ad vocaat zich ook gaan bezig houden met de 16- en 17-jari- gen. Om het verhaal compleet te maken: Bert van Lingen krijgt de allerjongste jeugd en het damesteam, Ger Blok blijft bij het UEFA-team en het Olympisch elftal, Ron Groenewoud mag met de amateurselectie optrekken, terwijl Evert Theunissen zaal- voetbalcoach blijft. Kees Rij vers blijft uiteraard de eind verantwoording voor het A- team en Jong Oranje voeren. De andere teams vallen onder supervisie van bondsmanager Rinus Michels, die heel wat water bij de wijn heeft moeten doen. Hij had immers een heel andere constructie in zijn hoofd. Afgesproken is dat deze si tuatie tot het eind van dit jaar geldt. Michels en Rijvers zul len zich nu gaan beraden over de werkwijze die daarna ge volgd moet worden. Voor het komende kalenderjaar zal het duo binnen niet al te lange tijd voorstellen op tafel deponeren. Centraal in de voorstellen zal de per 1 juli '86 in dienst tre dende chef bondscoach, ver antwoordelijk voor alle KNVB-teams, staan. Het is de bedoeling dat de naam van die chef bondscoach reeds in juli volgend jaar bekend zal zijn, waarna hij de tijd krijgt zich in te werken. Bij het aanhoren van de constructie fronste vooral Bert van Lingen de wenkbrauwen. De KNVB-trainer, die nog niet zo lang geleden door Rijvers gevraagd werd hem te assiste ren bij het A-team, klonk niet bepaald enthousiast. „Leuk om te horen", aldus Bert van Lingen, die tot voor de omme zwaai belast was met de coa ching van de allerjongste jeugd en de 16- en 17-jarigen. „Ik heb mijn eigen ideeën over de jeugdteams. Je kunt de 16- en 17-jarigen niet loskoppelen van de UEFA-jeugd. Overi gens heb ik wel gepleit voor een man meer bij de jeugd teams. Ik heb het vijf jaar lang alleen gedaan. Dat is bijna niet te doen. Maar nu hebben ze dus bij 16- en 17-jarigen en bij de UEFA-jeugd twee ver schillende trainers zitten. Dat begrijp ik niet. Nee, overleg is er ook nu niet geweest. Weer een procedurefout. O, het da meselftal heb ik nog wel. Nou ja, ik zie wel". En een cynische Ger Blok: „Ik heb de brief net binnen. Daar staat in dat we geen commentaar mogen leveren. Ik vind alles goed. Dit wordt mijn tiende jaar bij de UEFA- jeugd. Prima toch. Verder zal ik er maar niets meer over zeggen". Heel wat tevredener gelui den laat de WON (trainers vakbond) horen. Met Kees Rij vers aan zijn zijde wapende Jaap van der Leek zich tegen de snode plannen van de KNVB om zijn beschermeling Kees Rijvers kan tevreden zijn. Maar hoe betrekkelijk zijn 'winst' is, weet hij als geen ander. - fotoanp het leven in Zeist zo zuur mo gelijk te maken. Met succes. Rijvers zit nog steeds in Zeist, Blok heeft Jong Oranje niet gekregen en Dick Advocaat moet van het UEFA-team af blijven. Vandaar dat Jaap van der Leek zegt: „Ja, ik denk dat we tot nu toe tevreden kunnen zijn. We hebben het bondsbe stuur laten weten dat Dick Advocaat niet bevoegd is om zelfstandig als trainer van spelers uit het betaald voetbal op te treden. Hij mag wel als hulptrainer optreden. Nou, dat hebben ze in Zeist nu dus ook begrepen. Daarnaast hebben we laten weten dat die techni sche commissie maar eens op een zijspoor gezet moet wor den. Luister, als de professio nele krachten zich eens gaan buigen over het rapport dat destijds door de trainers is op gesteld, zijn ze er binnen vijf dagen uit. Omdat iedereen zich met alles is gaan be moeien, is het een complete chaos geworden". Kees Rijvers, gisteravond niet voor commentaar bereik baar, zal zich inmiddels wat meer op zijn gemak voelen. Ondanks allerlei intriges is de Brabantse oefenmeeser er in geslaagd de aanval op zijn po sitie af te slaan. „Ik ben drie jaar bezig. We zijn op de goede weg. Ik laat me dit niet meer afpakken", liet Kees Rijvers eerder herhaaldelijk strijd vaardig weten. Het heeft ge holpen, al zal Rijvers op zijn hoede moeten blijven. Rust in Zeist is zo iets als een waterval in de Sahara. TOKIO (RTR) - Bij interna tionale atletiekwedstrijden in Tokio, waaraan onder andere teams van de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland en de Ver enigde Staten deelnamen, heeft de Oostduitse Petra Fel- ke het speerwerpen gewonnen met een afstand van 72,86 me ter. Zij bleef daarmee iets meer dan anderhalve meter verwijderd van het wereldre cord van de Finse Tiina Lillak. Een andere Oostduitse atle te, Ulrike Bruns, zorgde bij de wedstrijden in Tokio, waar over het algemeen de presta ties tegenvielen, voor een pri meur. Zij zegevierde op de voor het eerst bij grote inter nationale wedstrijden op het programma staande tien kilo meter. Op de laatste 100 meter verraste zij de houdster van het wereldrecord op deze af stand, Olga Bondarenko uit de Sovjet-Unie. Voor een surprise zorgde ook de Japanner Sususu Ta- kano. Hij won de 400 meter, in de overigens matige tijd van 45,69 seconden, voor de Brit Bennet en de Oostduitser Car- lowitz. De Verenigde Staten had den niet de sterkste ploeg naar Tokio gestuurd. Drie van de weinige atleten die ook op de Olympische Spelen aanwezig waren, Kirk Baptiste, Tony Campbell en Carl Lewis, zorg den voor de Amerikaanse overwinningen. Baptiste won de 200 meter in 20,47 seconden, Campbell de 110 meter horden in 13,30 seconden en Lewis, zo als mocht worden verwacht, de 100 meter in de voor hem niet bijzondere tijd van 10,13 seconden. Het hoogspringen leverde overwinningen op voor de Sovjet-atleet Gennady Av- deenko met 2,30 meter en voor zijn landgenote Loedmilla Boetoezova met 1,95 meter. Opmerkelijk was tenslotte de nederlaag van de Ameri kaan Larry Myricks bij het verspringen. Hij werd versla gen door de Olympische kam pioen van 1980, de Oostduitser Lutz Dombrowski. De eindstand: 1. DDR 183 punten, 2. Soyjet-Unie 171, 3. Groot-Brittan- nië 149,4. Verenigde Staten 121.5, 5. Hongarije 93.5, 6. Italië 93.5, 7. Ja pan 92,8. Aziatische selectie 75. DIEMEN (ANP) - Jacques Ha negraaf heeft vrijdagavond de Ronde van Diemen op zijn naam gebracht. De renner uit Schijf was in de eindsprint van vijf de sterkste. Theo Smit werd tweede, Jan Raas derde. Samen met Johan Lam- merts en Joop Zoetemelk nam het drietal halverwege de hon derd kilometer een voorsprong om die niet meer af te staan. De uitslag: 1. Jacques Hanegraaf (Schijf) 100 km. in 2.28.12, 2. Theo Smit (Zwanenburg), 3. Jan Raas ('s Heerenhoek), 4. Johan Lammerts (Putte), 5. Joop Zoetemelk (Ger- migny l'Eveque), 6. Bert Ooster bosch (Oudenbosch), 7. Fons van Katwijk (Oploo), 8. Gert-Jan Theunisse (Berchem), 9. Peter Pie- ters (Zwanenburg), 10. Ron Snij ders (Zwanenburg). Eredivisie: Volendam - NAC, Roda JC - PSV, Feyenoord - Haarlem, FC Utrecht - PEC Zwolie'84, FC Groningen - FC Twente, Go Ahead Eagles - MW, FC Den Bosch - Sparta, Fortune S - Excelsior, AZ'67 - Ajax. Eerste divisie: FC VW - SC Veen- dam, SC Cambuur - De Graaf schap, SW - NEC, RBC - RKC, FC Wageningen - Vitesse, SC Heracles - FC Den Haag, Willem II - DS'79, Telstar - Heerenveen, Eindhoven - Helmond Sport. ZURICH (AFP) - Bij het in ternationale schaaktoernooi van Zürich heeft Genna So sonko in de zevende ronde re mise gespeeld tegen de Ameri kaan Yasser Seirawan. De Ne derlander neemt nu de gedeel de zevende plaats in met vier punten. De uitslagen: Nunn (GBr) - Kortsj- noi (Zwi) Vi-Vz, Hort (Tsj) - Bellow (Spa) Vi Sosonko (Ned) - Seira wan (VSt) V4-14, Kindermann (WD1) - Gheorghiu (Roe) 0-1, Eks- tröm (Zwe) - Tatai (ita) Vi -14Hess (WD1) - Hug (Zwi) Winther- sohn (Zwi) - Spasski (Fra) 0-1, Kei ler (Zwi) - Züger (Zwi) 0-1, Le- matsjko (Zwi) - Herzog (WD1) Vz- Vz, Cramling (GBr) - Fiorintos (WD1) 0-1, Düchstein (Oos) - Karl (Zwi) 0-1. De stand van zeven ronden: 1. Nunn 5 punten, 2. Hort, Seirawan, Bellow, Kortsjnoi en Gheorghiu 4%, 7. Sosonko, Spasski en Züger 4, 10. Kindermann, Tatai, Ekström, Hug en Fiorintos 314, 15. Keiler, Herzog, Winthersohn en Hess 3,19. Lematsjko 2)4, 20. Dückstein en Cramling 2,22. Karl 1 )4 SCHEVENINGEN (ANP) - Het Nederlands damteam is er ook in de dertiende interland tegen de Sovjet-Unie niet in geslaagd tot winst te komen. Op de laatste van de vier speeldagen behaalden de Sov jet-grootmeesters een beslis sende 10-6 zege, waardoor deze interlandwedstrijd met 34-30 voor Nederland verloren ging. In tegenstelling tot de voor gaande drie dagen zag vrijdag geen enkele Nederlandse spe ler kans tot winst te komen. Voor het Sovjet-team zorgden jeugdwereldkampioen Tsits- jov en oud-Sovjetkampioen Alexander Baljakin wel voor een overwinning. Met name Alxenader Balja kin heeft in deze interland geëxcelleerd. Werd hij in 1980 in Bedum nog met een 1-7 ne derlaag geconfronteerd, dit jaar heeft hij tegen Auke Scholma diezelfde score laten aantekenen, maar dan in zijn voordeel. De uitslagen van de laatste dag: Van der Wal - Wirny 1-1, Clerc - Gantwarg 1-1, Scholma - Baljakin 0-2, H. Jansen - Wiggmann 1-1, Stokkel - Letsjinski 1-1, Vermin - Tsitsjov 0-2, Bies - Boesinski 1-1, Palmer - Verkovitsj 1-1. MADRID (SID) - De voorzitters van de Spaanse verenigingen, die deelnemen aan de verschillende Europese bekertoernooien, hebben vrijdag in Madrid beslist dat hun elftallen in ieder geval wel in de eerste ronde in actie zullen ko men. Het optreden van Real Madrid, Barcelona, Ath letic Bilbao, Betis Sevilla, Valladolid en Atletico Madrid was in gevaar ge komen door de staking van de Spaanse beroeps voetballers. Ondanks de toezegging van de spelersbond, dat de leden wel bereid wa ren een uitzondering te maken voor de Europa Cup-toernooien, was het lang onzeker of de voor zitters hun clubs inder daad zouden laten mee spelen. Het dreigement van de UEFA strafmaat regelen te treffen als Spaanse verenigingen niet zouden meedoen, heeft zeker tot het besluit van de voorzitters bijge dragen. PARIJS (SID) - Michel Hidal go zal zitting nemen in de technische commissie van de Europese voetbalunie. Hidalgo heeft laten weten zich door het verzoek van UEFA-voorzitter Jacques Georges gevleid te voelen. Tijdens de vergadering in Parijs wees de UEFA de Euro pese bekerfinale voor beker winnaars (15 mei) toe aan Rot terdam. VARNA (SID) - De Bulgaarse deelnemers hebben het aantal wereldrecords tijdens de in ternationale ontmoeting ge wichtheffen in Varna op acht gebracht. Zdravko Stoitchkov stootte in de klasse tot 75 kilogram een gewicht van 211 kilogram. Zijn landgenoot Mintscho Pa pasov had het oude record, dat op naam stond van een andere Bulgaar, Alexander Varbanov (210 kilogram), even tevoren met vijf ons verbeterd. Ver volgens nam Stoitchkov met 377,5 kilogram het wereldre cord in de tweekamp in bezit. Donderdag hadden Stefan Topoerov en Alexander Var banov in het veder- en lichtge wicht voor vijf wereldrecords gezorgd. t TOON KLOET Uitgeversmaatschappij De Stem BV, Deze éénmalige bundeling is te koop in onze stand op de strip 3-daagse in Breda, op vrijdag, zaterdag en zondag a.s. En vanaf woensdag 19 september op alle Stem-kantoren.

de Stem | 1984 | | pagina 7