a/den Arbeiders tegen havenbaronnen: eindeloze strijd I )e$re|ya Doelmatigheid voorzieningen te verbeteren WIER MILJARD MINDER KAN Wetsontwerp gemeentelijk schoolvervoer Verkeerde weg Veteranenziekte wordt verspreid via waterleiding Werkloze artsen kunnen naar Saoedie - Arabië 1. Jongen vindt 4000jaar oude weefnaald EStTFlM COMMENT A AR I.RENLANG wordt er binnen de PVDA en de VVD druk gespecu- l'ierd over mogelijkheden om het CDA een beentje te lichten en pamelijk' te gaan regeren. Op het sociaal-economisch vlak en fe,aanzien van het defensie-beleid liggen de standpunten van de pralen en sociaal-democraten weliswaar ver uiteen maar zodra pand roept dat de geestelijke vrijheid in het gedrang dreigt te Innen, slaan ze de handen ineen en trekken ze samen ten strij- L Zo hebben ze ook nu weer getweeën (met steun van de Cen- ïwpartij en D'66) een poging getorpedeerd om het debat uit te lillen over een wetsontwerp dat het algemene verbod op de ver- l-eeng van pornografie wil afschaffen. Dat wetsvoorstel komt T-aa" het eind van de maand in behandeling. Explosieven test: 1 dode Conflict in RS Y-commissie kop ingedrukt BINNENLAND1 PLEIDOOI VOOR ONDERZOEK STICHTING SLUIT CONTRACT Initiatief Spontaan Betreurenswaardig BINNENLAND Informatielijn Hartstichting Dioxine Jubileumactie CNV: Ter Hart 200 Banen weg Jongerenjaar SOCIAAL-CULTUREEEL PLANBUREAU; I T5 PAGINA J ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 ;el gehoorde verzuch- n Amerikaanse kie- t alles hebben de De- in ook heel wat 'dom- :h'. Hun kandidaat vice-presidentschap ne Ferraro, wordt se- kele dagen opnieuw olgd door de finan- n haar echtgenoot. De ommissie voor de be- thiek' in het Huis van irdigden, waarvan lid is, heeft besloten juridisch onderzoek 'aarom zij jarenlang erzuimd het inkomen ar man aan de voor in het Huis te melden, le wet voorschrijft] :mers verwachten dat lerzoek zal resulteren pijnlijke openbare te- fjzing van de eerste lijke kandidaat voor te Huis. T28 PAGINA 3 IjEN HAAG (ANP) - De mi- l.jsterraad heeft vrijdag inge stemd met een wetsontwerp |(Jn staatssecretaris Van Leij- I,(borst (Onderwijs) tot rege- Ijug van het gemeentelijke Looi vervoer. De Raad van Late zal hierover advies uit- Itrengen. Uitgangspunten van het Wetsontwerp zijn: de toegankelijkheid van het buitengewone onderwijs blijft gewaarborgd; gemeenten krijgen een grote beleidsvrijheid bij het vast stellen van vervoersregelin- gen; aanspraken van ouders op gedeeltelijke dan wel volledige vergoeding van de vervoers kosten worden vastgelegd; de schoolkeuze van ouders, gebaseerd op godsdienst dan wel levensovertuiging, wordt geëerbiedigd. ie ro (Rooms-Katholiek Italiaanse afkomst) is verstrikt in een uit- ize discussie met ka- bisschoppen over bortusstandpunt. Ze rsoonlijk tegen 'keu- ïid' voor de vrouw te aar als politicus voor oud van die keuze- te zullen vechten, sschop van Ferraro's riet New York, mon- O'Connor, heeft rd dat haar stand- goreus in strijd is met van de kerk. sschop James Timlin, nsylvania, waar Fer- :ze week op verkie- urnee was, riep een ïferentie bijeen om te en dat Ferraro's standpunt „absurd" t het „suggereert dat een muur kan bou- ssen persoonlijke mo- wat te doen in het pu leven". Steeds vaker politieke bijeenkom- aarop Geraldine Fer- ireekt, verstoord door (ortusdemonstraties. sortuskwestie valt sa- et een meer algemene ie over de verhouding kerk en staat in Ame- ■esident Reagan heeft een onmisbare gids politiek' genoemd en rt met die houding - hulp van populaire iepredikanten' - voor- Tvatieve protestanten lolieken voor zich te Democratische Partij huwt tegen een ge- ke ontwikkeling naar uze dictaten aan het Huis'. Maar de Repu- en herinneren er aan Democraten net zo lectorale winst willen lit het religieuze reveil Amerika doormaakt, le heeft er vaak aan :rd dat zijn 'waarden' vormd in zijn ouder- is, waar vader domi- as. Gary Hart is zelf iestudent geweest en ratisch negerleider Jackson is nog altijd ee en pleegt politieke in kerken te houden. 15 miljard schade floor roest Van onze correspondent [ROTTERDAM - In Nederland gaat jaarlijks tien tot vijftien miljard tuiden verloren door roestschade. Daarop valt zeker vier miljard te be- Isparen. De onbekendheid mei I het probleem staat echter leen effectieve bestrijding tan dit probleem in de Leg. Aldus de stichting lüederlands Corrosie Cen tum (NCC). De schatting van het jaar- de loop der tijd heeft de at uitgangspunt echter nu vallen bij voorbeeld >n aardgas onder het ho- .9 procent). Volgens de morganisaties heeft de ie indelingsproblemen :aakt en is het dus onre in oplossing te zoeken op de consumenten. Ie organisaties blijkt uit van de Swoka dat even- ienserende maatregelen /an de koopkracht niet n maken. i er verder op dat invoe- maatregel nu zeker erg uit zou komen, omdat port van het Sociaal en Planbureau onlangs is it de groep van echte rm- 1981 is verdubbeld tot heel grote groep huis iet lage inkomens zou itregel dus nog verder in worden gebracht. pijn opnieuw een kapita- iectie toe te dienen, a de kern van de cvt wor- gefabriceerd, de^ relband. De fabricag versnellingsbakken ïlijke gebeurt elders, bh in Bordeaux, b«. Gen*T lotors in Straatsburg ibaru in Japan, danks dat vertrouwt de directie er op dat er Is genoeg emplooi v edrijf zal zijn.Alleen ;t voor de schakeltan vordt al geraamd op J rd per jaar. Voor de ge van complete tra es zijn grote investe lodig waarvoor het iw ontbreekt. ..zolang geleden was er sprake van 500 werk"r_ Tilburg. De 220 ar >n waarvan to' werd uitgegaan 385, komen «J* 1 Vooralsnog worm •afgeslankt, met i ontslagen. Op het i werkgelegenheid e evi misschien wel reelbelovend' blijven. et lijkse schadebedrag is mede gebaseerd op onderzoeken in Engeland, de VS en West- Duitsland, Daaruit bleek dat de corrosiekosten gemiddeld vier procent van het nationaal bruto produkt bedragen. Het gaat daarbij niet alleen om di recte, maar ook om indirecte kosten zoals produktieverlie- EPE (ANP) - Een 13-jarige scholier heeft in Epe een ruim vierduizend jaar oude benen weefnaald ge vonden. ISuJSl30tn9U MX Volgens conservator C. van Baarle van het Veluws streekmuseum, die dit vrijdag bevestigde, gaat het om een bijzondere vondst. Op de Veluwse zandgronden hebben be nen voorwerpen maar een heel kleine kans om de eeuwen intact te door staan, aldus Van Baarle. Hij vermoedt dat de ge vonden naald afkomstig is van een nederzetting van het Klokbekervolk. Dit wordt afgeleid uit een ver siering die op d,e naald is aangebracht. Op het bouwterrein zal een nader onderzoek worden inge steld om te kijken of er nog meer voorwerpen liggen. I "rel CDA, geflankeerd door klein-Links en klein-rechts, is vóór I'M van behandeling. Deze merkwaardige gelegenheidscoalitie |iontstaan op grond van het gemeenschappelijk standpunt, dat I eerst meer gegevens op tafel moeten komen over het verband lïsen pornografie en het (toenemend) sexueel geweld alvorens ri beslissing genomen kan worden over de vrije verspreiding I?1 pornografie. De feministische beweging deelt deze mening. J* PVDA en de WD gaan er echter vanuit, dat het CDA en de «ie christelijke partijen om een heel andere reden aandringen Jmtstel van behandeling: zij zouden via uitstel tot afstel willen "hen. Daar zijn de socialisten en liberalen mordicus tegen. Vol- sben is het verbod op de verspreiding van pornografie strij- Ihet de grondwettelijke gewaarborgde vrijheid van meningsui- "6' onderhavige wetsontwerp is vijf jaar geleden ingediend de toenmalige CDA-minister van Justitie, mr. de Ruiter. Van «e uit de AR-hoek afkomstige bewindsman kan moeilijk wor- ^"aangenomen dat persoonlijke interesse hem ertoe gebracht 'e pleiten voor de afschaffing van het verbod op de ver leiding van pornografie. Hij heeft niet meer willen doen dan ^bestaande situatie legaliseren, (het verbod werd al jaren op :.;:e schaal overtreden) uitgaande van de democratische plicht be wetgever om verdraagzaam te zijn tegenover veranderen- -rnaatschappelijke opvattingen. Het CDA is de minister aanvan- vanuit diezelfde geest van tolerantie (aarzelend) gevolgd. 5® 1979 is er echter het een en ander veranderd. Binnen het maar ook elders - ligt nu de vraag op tafel of de staat zich •®atste tijd niet wat al te afstandelijk opstelt tegenover veran- 'Jigen in het Nederlandse cultuurpatroon. De overheid mag "als zedenmeester optreden, zegt de huidige WD-minister '.^Justitie, mr. Korthals Altes. Maar wie garandeert dan wel, dat «"pluriforme maatschappij de rechtsorde wordt geëerbiedigd 17e'echten van individuele mensen worden gerespecteerd? in .plaatsen kort 1985, min. edrijf rongen <1 van e cvt v vragen zijn niet alleen actueel geworden door de op- van kinderporno, het toegenome sexuele geweld tegen- 'i'h°uwen en een aantal schokkende sexuele misdrijven. We- ;s«iap en techniek zijn al zover gevorderd dat het schrikbeeld Huxley's Brave'New World waarin de staat het aantal en de Jvan het nageslacht bepaalt, niet langer als science fiction v'orden afgedaan. Er worden nu reeds op ruime schaal on- J'onele voortplantingstechnieken toegepast, die als ze niet wjuieerd zouden worden - en wie anders kan dat dan de a-de fundamenten van onze samenleving zullen ondergra- t. ®s,aat zal dus naar onze mening wel degelijk als zedenmees- 1 °eten blijven optreden, niet betuttelend zoals in het verleden s5«,d maar als de afweger van belangen, als degene die %d d ten aanzien van pornografie zorgvuldig nagaat of de van meningsuiting, die de een opeist, de rechten van an- net in de verdrukking brengt. De publieke opinie lijkt zich aeze problematiek niet al te druk te maken. Of zou het kun- (jt 'ln' dat de 'zwijgende meerderheid' zich op het standpunt m rotzooien maar aan: het zal mijn tijd wel duren"? Als dat val zou zijn zijn we op de verkeerde weg. Indifferentisme uj. 'sohilligheid) van de massa maakt in een democratie de r "ivoor extremistische stromingen van links en rechts. zen door corrosie, onderzoek en verzekering. Bij het NCC is berekend dat een besparing van vier mil jard gulden per jaar tot de mogelijkheden moet behoren. Daarvoor is een voorlichtings campagne nodig, die geld kost. Na eerder vergeefs bij de overheid te hebben aangeklopt om financiële steun gaat het NCC binnenkort weer eens aan de bel trekken. Uit een recent onderzoek bij veertig bedrijven is gebleken dat in de meeste gevallen slechts een beperkt inzicht be staat in de economische en technische aspecten van roest- preventie en -schade. Ten dele komt dit, aldus het NCC, door dat de kosten die daaruit voortvloeien meestal niet apart worden gerubriceerd en in algemene kosten, zoals die voor produktie, onderhoud en reparatie, verdwijnen. Het NCC doet zijn werk voor industriële en overheids bedrijven en tal van andere instellingen, die samen vijf tien verschillende sectoren omvatten, zoals de basisme taal, de chemie, de verpak- kings- en genotmiddelenin dustrie, de electrotechnische, metaalverwerkende en de ma chine-industrie. DEN HAAG (ANP) - Bij het testen van explosieven op het artillerieschietkamp bij Olde- broek is vrijdagmorgen een burgerdefensieambtenaar om het leven gekomen. Het slachtoffer, de 32-jarige technisch ambtenaar R. Ovaa uit Zandvoort, was bij de com missie van proefneming van de Koninklijke Landmacht belast met het testen van springmiddelen. Het ongeluk gebeurde tijdens een periodiek technisch munitie-onderzoek. Tot dit onderzoek behoorde het daadwerkelijk laten ex ploderen van scherpe mortier mijnen van het type AP-23. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een sluimerend conflict over het gedrag - een interview tegen de afspraak in - van D'66-kamerlid Engwirda in de gelederen van de RSV- enquêtecommissie is deze week de kop ingedrukt. Het ongenoegen over Eng wirda leek uit te monden in een verzoek aan de kamer hel commissielid voor een maand te schorsen, maar „in belang van het onderzoek" besloot de commissie af te zien van deze stap. In een brief drong WD- fractievoorzitter Nijpels deze week aan op disciplinaire maatregelen tegen Engwirda, omdat die een „partijpolitieke aanval" zou hebben ingezet te gen minister Van Aardenne. Commissievoorzitter Van Dijk heeft het verzoek van Nijpels „om de commissie moverende redenen" afgewezen. UTRECHT (ANP) - Medewerkers van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amsterdam pleiten in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde voor onderzoek naar waterleidingssystemen in particuliere huizen als bron van besmetting met de Legionella-bacterie ofwel veteranenziek te. Deze bacterie kan een zeer ernstige en besmettelijke long ontsteking veroorzaken. Tot dusver bleken vooral waterlei dingsystemen in ziekenhuizen en hotels de besmettingsbron. Maar in het AMC is onlangs een 68-jarige vrouw overleden die bij nader onderzoek besmet bleek te zijn door water dat afkomstig was uit de warmwaterleiding bij haar thuis. Haar woning maakte deel uit van een woningblok met een cen traal warmwatersysteem. MAASTRICHT - Prof. dr. Co Greep heeft werk voor een groot aan tal werkloze specialisten. De Maastrichtse hoogleraar bezweert al jaren dat er te veel artsen en specialisten worden opgeleid en dat er voor hen in Ne derland nauwelijks plaats is. Samen met de Amsterdamse hoogleraar-tandarts prof G. Flö- gel heeft hij een stichting opgericht die met steun van het minis terie van Sociale Zaken een contract heeft afgesloten met de re gering van Saoedie-Arabië voor de levering van tandartsen, specialisten, fysiotherapeuten en verpleegkundigen. Het zou daarbij om etterlijke honderden arbeidsplaatsen gaan. De eer sten zullen in januari naar Riad vertrekken. Op dit moment zijn ongeveer 2000 artsen er.-fysiotherapeuten in Nederland zonder werk. Prof. Greep: „De bedoeling is dat ze voor drie jaar naar Saoedi-Arabië gaan. En daarna terugkeren naar Nederland om de plaats in te nemen van nummer twee die op zijn beurt weer vertrekt." DE melkman mag erdoor. Door onze verslaggever Willem Reijn ROTTERDAM - Het is lange tijd nauwelijks te zien op het terrein van de Europe Contai ner Terminus in Rotterdam, dat de aan- en afvoer van con tainers door een blokkade on mogelijk is gemaakt. Maar tegen het einde van de ochtend komen er steeds meer spreaders (containergrepen) stil te hangen in de reusachti ge kranen. De stuwplannen voor de containerboten wor den in de war gebracht, als de laadkisten niet in volgorde worden gestapeld. Het fraaie vervoerssysteem lijkt lam ge legd. De computer spuwt ner veus zijn kartonnen kaartjes met containernummer, be stemming en scheepsnaam uit. Maar het is een papieren ver voer, want de laadkisten staan buiten de poort op hun chassis. Voor in de cabine vloekt de chauffeur, want de vrijheid van de jongens van de weg wordt weer eens beknot door loonwerkers. „Een spontane actie", noemt Kees Voormeulen, districtsbe stuurder van de vervoersbond FNV in de Maasstad de blok kade. „Het initiatief is van werknemers van Kroonvlag en Thompson Müller, die naast de ECT zijn gevestigd. De blokkade is een gevolg van de houding van de ECT-direc- tie, die bij de Scheepvaart Vereniging Zuid, de organisa tie van havenbaronnen, een flinke vinger in de pap heb ben. De ECT heeft de stuk- goedwerkgevers op het hart gedrukt niet door de bocht te gaan voor de acties". Om half zes 's ochtends zijn voor de toegangspoorten van ECTcontainers en chassis ge plaatst. De stakers zorgen er wel voor dat het personeel met de luxe wagens het bedrijf kunnen bereiken. De reacties zijn merendeel positief. Dat is anders bij de vracht wagenchauffeurs. Bij de in de nabijheid gelegen café's leg gen zij aan, in afwachting van betere tijden. Het is voor de mannen van de weg een ver velende zaak. De containerrij ders worden vaak betaald voor elke weggebrachte vracht. Die premie missen ze nu. En bovendien is het vrij dag: liefst zouden ze dezelfde avond nog terug zijn bij moe- ECT-overslagbedrijf geblokkeerd met containers. - fotoanp der de vrouw, maar als de con tainers te laat afkomen komt het weekeinde in de knel. Foe terend en scheldend laten de mannen de emoties de vrije loop. Tegen twaalf uur komt het bericht door dat een knok ploeg van dertig chauffeurs de blokkade komt opruimen. De politie weet de heren diploma tiek tot andere gedachten te brengen. De stakers hebben echter allang besloten om bij het aanbreken van het mid daguur de blokkade op te hef fen. „Je hoeft de ECT maai een paar uur stil te leggen om het in het honderd te laten lo pen. Schepen kunnen niet ver trekken, de NS kan de treinen niet laten lopen", zegt Kees Voormeulen. De FNV-man spreek van een 'spontane' actie. Maar dat is een rekbaar begrip, want de mannen worden betaald vit de stakingskas van de verv oers bond en Voormeulen helpt zelf bij de uitvoering. „We laten die mannen natuurlijk niet vallen", zegt de bestuurder. Dat klopt beter dan de officië le mededeling op de radio, dat de bond de actie niet steunt. Om twaalf uur stelt zich een file vrachtwagens op voor de hoofdpoort van de container- terminal. Honderden laadkis ten moeten op de blokken doos-terreinen worden gesta peld door van-carriërs, die als spinnen containers naar de juiste plaats vervoeren. „Ze zijn nog dagen bezig om alles weer op zijn plaats te krijgen", constateren de stakers tevre den. In het actiecentrum op het kantoor aan de Westzeedijk hangt een sfeer van tevreden heid. „Drieduizend werkne mers hebben vandaag meege daan aan de acties", vertelt Bert Duym namens het comi té. Dat betekent dat de vak bond de werknemers massaal achter zich heeft staan en dat is - met name vijf jaar terug - wel anders geweest. Nu voelt de bond zelfs de steun van mi nister Jan de Koning van so ciale zaken in de rug. „Het is buitengewoon prettig dat de niet geringste minister van dit kabinet zich zo heeft opge steld", zegt Duym eufemis tisch. De bond toont zich dan ook vechtlustig. Men blaakt van zelfvertrouwen. „We kunnen doorgaan tot volgend jaar", roept Kees Voormeulen. „De werkgevers zouden het liefst zien dat we één bedrijf plat leggen tot ons geld op is, dan weten ze tenminste waar ze aan toe zijn. De overvalstrate- gie is een succes!" Van de zijde van de werkge vers wordt daar natuurlijk anders over gedacht. Zij pro beren de gevolgen van de ac ties te bagatelliseren, maar blijven toch kreunen dat Rot terdam zijn naam van be trouwbare haven te grabbel gooit. Het is voor de havenba ronnen niet van tweeën één. Adjunct-directeur R. Hoor weg van de ECT zegt dat de blokkade wel het verkeerspro- gramma op de overslagplaats heeft geïntensiveerd. „Bij de scheepsbehandeling is er geen vertraging opgetreden", zegt Hoorweg. De bonden melden echter dat zeker één schip niet op de geplande tijd kon uitva ren. „Dat kan ik niet bevesti gen. Het kan zijn dat men op een paar containers moest wachten". Hoorweg vindt het 'zeer be treurenswaardig' dat zijn be drijf is uitgekozen bij de ac ties. „Het is een probleem van de stukgoederenhaven, daar willen wij buiten blijven", zegt de ECT-topman. Ondertussen gaan de actie voerders gewoon verder. „Al wordt Rotterdam Terminal over de kade in het water ge gooid, dan moeten wij nog doorgaan", zegt Duym. „Wij moeten blijven strijden om de werknemers werk te bezor gen". Duym weet wat hij zegt. De havenarbeiders hebben loon ingeleverd voor werk. Tien procent werktijdsverkor ting is een resultaat, waar mi nister De Koning trots op zou zijn. Als de overeenkomst in de haven door de werkgevers niet wordt nageleefd en als zij daar ook geen pogingen toe onderneemt, dan kan de haven bij de komende CAO-onder- handelingen opnieuw voor trekker zijn bij het stellen van looneisen. De sympathie voor de sta king mag blijken uit de hou ding van de arbeiders in Vlis- singen, die besmette boten niet aanpakken. Toevallig vindt er dezer dagen een vergadering van de vervoersbond FNV met de Belgische en Duitse zuster organisaties plaats over het verhogen van de solidariteit van de 'arbeiders aller landen'. Er zijn nog geen schuren in het arbeidersfront. i/ i? De economie trekt aan, maar de haven van Rotterdam ligt voor een deel plat. Wie heeft er scheepsrecht? De mannen houden taai voet bij stuk-goed. En bij toverslag is het ook goed stuk in de overslag. Dat is voor minister de Koning overigens een hele slag. Burgemeester Peper weigert 'de staking met een korreltje zout te nemen. Hij weert zich kra nig, maar ook hij kan die kra nen niet in zijn eentje in actie krijgen. Het is stil in Rotterdam. Geen Havenzangers en zelfs Lee To wers schalt niet meer. Laten we het maar gewoon duidelijk zeggen: de haven ligt op zijn cont-ainer. De ziekenhuisraad wil niet langer in één bed liggen met staatssecretaris Van der Reij- den, want die snijdt teveel, ter wijl hij niet eens een gediplo meerd chirurg is. Die Van der Reijden is ook de man die in Los Angeles trots zat te lachen toen Amsterdam zich aanbood als Olympische stad en die deze week zei dat onze hoofdstad toch totaal on geschikt is voor de Spelen. Ja, als ik patient was, zou ik ook niet graag in zijn handen vallen. Ondertussen stijgt het water in de Rotterdamse haven. En in onze tuintjes. Ik ga dit weekend lekker binnen zitten met een droge sherry en een dik, saai boek over de Sahara. MERIJN DE Informatielijn van de Ne derlandse Hartstichting is in de eerste acht maanden van dit jaar 5.000 keer gebeld, tien procent meer dan vorig jaar. De gesprekken duren gemid deld twintig minuten. IN een aantal vaten gif die zijn „opgelepeld" uit de Volger meerpolder bij Amsterdam, zijn concentraties dioxine ge vonden die bijna tien maal zo hoog zijn als men aanvanke lijk had aangenomen. DE actie 'Kom Over' van het CNV voor de vakbeweging in de derde wereld heeft al ruim 100.000 gulden opgebracht. IR W.J. ter Hart, voorzitter van de metaalwerkgeversver eniging FME, begrijpt niet waar de geweldige produkti- viteitsstijging vandaan komt, waaruit de vakbonden verder gaande arbeidstijdverkorting willen financieren. Helaas ben ik nog geen onderbouwing van die gegevens tegengekomen, aldus Ter Hart in het FME- blad. Hij merkt verder op dat de korte periode van herleven de realiteitszin bij een deel van de vakbeweging al weer ten einde lijkt. HET Kabinet overweegt om 125 personeelsleden van het Computercentrum Limburg in Heerlen over te plaatsen naar het Rijks Computercenrum in Apeldoorn. Dit houdt in dat ruim 200 huidige personeelsle den van het CCL in de toe komst him baan kwijtraken. DE ministerraad heeft vrijdag drie miljoen gulden gereser veerd voor activiteiten en pro jecten in het kader van het door de Verenigde Naties uit geroepen Jongerenjaar 1985. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De doelmatigheid van sociaal-culturele voorzieningen valt te verbeteren. Dit blijkt uit Sociale en Culturele Verkenningen die het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) voor het eerst en bij wijze van proef heeft opgesteld. Daarin staat materiaal bijeen uit af gesloten en nog lopend onderzoek. Mi nister Brinbkman van WVC heeft het rapport vrijdag de Tweede Kamer aangeboden. Het hangt blijkens het onderzoek vaak van toevalligheden af van welke voorziening iemand gebruik maakt. Ook ontbreken instanties die uitmaken wie in welke situatie voor welke hulp in aanmerking komt. Is zo'n instantie er wel, dan mist ze de bevoegdheid de meest aangewezen hulp af te dwingen. Op sommige terreinen bestaan geen afdoende oplossingen. Dat betreft met name groepen klanten en patiënten in de geestelijke gezondheidszorg, de zwakzinnigenzorg, de jeugdhulpverle ning en de bejaardenzorg/gehandicap tenzorg. Het blijkt, dat sommigen van deze mensen en meer nog hun gezins- of familieleden, behoefte hebben aan voorlichting over hoe ze het beste kun nen worden geholpen of bejegend. Het SCP stelt ook vast, dat personen met psychiatrische problemen die al lang in inrichtingen verblijven, beter kunnen worden overgeplaatst naar be schermde woonvormen, waar de na druk niet valt op behandeling, maar op verzorging en begeleiding. In veel ge vallen is deze zorg niet alleen duidelijk beter, hij kost per. dag ook nog 137 minder en is daarmee in ieder geval aanzienlijk goedkoper. In de sector cultuur stelt het SCP dat de bibliotheek mede moet worden be schouwd in relatie tot de marktsector. De bibliotheek biedt namelijk op veel plaatsen het gehele op de markt ver krijgbare aanbod. Hij vormt dan ook niet meer een aanvulling. Hier lijkt sprake van een concurrentie die waar schijnlijk niet geheel op cultuurpolitie ke gronden kan worden beargumen teerd, aldus het SCP.

de Stem | 1984 | | pagina 3