•nderzoek in Goese Polder is begonnen Dierenasiel Terneuzen volgend jaar gesloten 24 DAGEN „KALF GELD Vier maanden geëist wegens 'bijna fascistoïde gedrag' 24 BASEN j Ilof voor \cheidend uatenlid Groot idster ISTEM GS OVER SITUATIE ZEEUWSCH Aardappeloogst niet zo goed als verwacht Koe gaat nachtje stappen j Adres: I DE DOPER ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1984 HAR OORZAAK 'VREEMDE ZIEKTE' rectificatie 1595.- U, van Soerland Weekenddienst MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebe stuur moet onverwijld alle bestuurlijke en ju ridische mogelijkheden nagaan om in Zeeuwsch-Vlaanderen alsnog op zeer korte termijn te geraken tot één ziekenhuisgroep, oftwel één ziekenhuisbestuur. MOLTHOFF: Vrees voor verstoorde relatie met rest Zeeland GEBOUW ERNSTIG IN VERVAL Gevoelig Steun TRIO GIJZELDE EN MISHANDELDE 16-JARIGE JONGEN Op de vlakte DE STEM „de 4in1 krant HE B.V. ■NT fosfaten, meng- :n aluminiumsul- le Franse kunst- (Azote Fertili- ip haar laborato- ein teamverband, [als de analyses erd. m het funktiepro- illen (01158-2610) Legemaate. Uw >n aan onze afde- ade 38a, 4551 BV een i«j\etoe! ■slist echve VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers - Met een indrukwekkende vragenlijst [je hand zijn de medewerkers van de ge- >nte Goes gisteren begonnen met het huis- 6vhuis-onderzoek naar de collectieve ziek- itrschijnselen in een deel van de Goese Ruim tweehonderd adressen in de Van Ho- gendorplaan, de Alberdastraat en de omge ving daarvan zullen in de loop van volgende week door de ambtenaren worden bezocht. Aan de stapel ingevulde vragenlijsten zal geoordeeld worden of een verder onderzoek noodzakelijk is. Op het formulier staan 43 vragen, die voor namelijk betrekking hebben op het milieu in en om de woning en op eventuele gezond heidsklachten van de betrokkene. Zo wordt bijvoorbeeld de vraag gesteld of de bomen en planten in de tuin regelmatig doodgaan en hoeveel maal per week het huis met de stof zuiger wordt schoongemaakt. Waar het de gezondheid betreft, worden vooral vragen gesteld over verhevigde last van allergiën, aandoeningen van de slijmvliezen en 'iets anders, mogelijk uit woonsituatie'. De ontste kingen van het voorhoofd en van de kaakhol- te, die zo veelvuldig in die buurt voorkomen, worden niet genoemd. De vragenlijst is sa mengesteld uit een model van de Inspectie voor de Volksgezondheid. IVmeen onzer verslaggevers MIDDEL BURG - De Zeeuwse staten heb ben giste ren tussen de bedrij ven door officieel af scheid ge nomen van het PvdA- statenlid B. Groot. Buitengewoon jammer', zo «chreef de commissaris van koningin, dr. C. Boertien, a vertrek van Terneuzenaar rot, die wegens toegenomen lantwoordelijkheden bij in werkgever, Dow Chemi- ll, de politieke pet aan de ipstok gaat hangen. Boertien rade het niveau en de in- nsiteit waarmee Groot zes ar lang aan de meningsvor- ing in de Staten heeft bij ge lagen. In een afscheidsspeech zei t zelf dat hij zich destijds ir de staten kandidaat had iteld vanwege de grote kloof (hij bespeurde tussen de in- Jstriële sector en het politiek drijf, zeker ook in zijn eigen «tij. Momenteel is volgens hem >t dat betreft een geweldige loriëntatie gaande. Groot door zijn statenlidmaat- hap in een spanningsveld te- tht te zijn gekomen dat hij i hinderlijk ervaren ïlt - 'sociaal-democraten altijd in dat spannings ei' - maar hem soms wel in 'eenzame positie bracht. ari 1985 zoeken wij een lansteen. dagelijks van 10.00 tot ies te richten aan de se-^ bestuur, de heer C.L- fat 32, (ADVERTENTIE) kde advertentie van de Firma van Soerland in de Stem van 'M-84 stond abusievelijk een prijs van 595,- vermeld. Dit moet echter zijn todlplomeerd gasfitter en CIMnstallateur Ceresstraat 30, 4811 CD Breda. 076-226200-226346 'OOR redactionele aan egenheden kunt u zich weekeinde wenden tot van der helm 01170- B-gg. 01153-1554. 'Moren Wuzen, Hulst en Goes. sen en telefoonnum- "S°P pagina 2. j*9stl|den: *■'2.30/13.30-17.00 uur. 'actie "leuzen: Rein van der Jan Jan- (0), n. chef), Emile Calon, 0l1ens, Cor de Boer «tri u1 jon Koomen (sport). rank Deij, Eugène H p,en- Middelburg: Postma. Goes: Cees ^'"apunten Aiexg?n.de: mevr- Neve, Dj anderstr. 4, 01148- l*!ltl 'antie-expi. Wvér»iZcn'and: c' Me" "Vê 01150-95839. 'Ziekenhuizen snel onder één bestuur' Die opdracht kregen Gedeputeerde Staten gisteren mee van een ruime statenmeerderheid, die tegelijker tijd het voorwaardelijk basisziekenhuis in Hulst op offerde voor de bouw van een centrumziekenhuis in Terneuzen. de staatssecretaris alsnog zal besluiten ook het Oostburgs ziekenhuis te sluiten. Bovendien zou Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen dan buitenspel komen te staan bij het nemen van maatregelen - onder andere invulling van een buitenpolikliniek - die de pijn van de ziekenhuissluiting moet verzachten. Ook de posi tie van het Hulster zieken huispersoneel zou dan wel eens in de knel kunnen komen. Reden waarom aan Gede puteerde Staten werd opge dragen al het mogelijke te doen om tot één ziekenhuisbe stuur te geraken. Tegen deze uitspraak, vervat in een motie van WD, PvdA, SGP, D'66, RPF/GPV en PSP/CPN, ver zette zich de hele CDA-fractie, inclusief de CDA-gedeputeer- den. Ook C. van Waterschoot (PPR/ EVP) kon zich er niet in vinden. CDA-woordvoerder J. Roo- se waarschuwde er tevergeefs voor dat de motie in Zeeuwsch-Vlaanderen er wel eens toe zou kunnen leiden dat de toch al slechte verhoudin gen onnodig verder verstoord raken. „Psychologisch komt deze motie op een onjuist mo ment", zei hij. Ook C. van Wa terschoot noemde de motie veel te hard. De andere statenfracties echter vonden dat de 'Zeeuws- vlaamse belangen nu maar eens moeten gaan prevaleren boven regionale en plaatselij ke belangen'. B. Groot (PvdA): „De gezamenlijke besturen in Hulst, Terneuzen en Oostburg zijn niet in staat gebleken ook maar enige vorm van integra tie tot stand te brengen". J. van Zwieten (WD): „Van een echt gevoel van gezamenlijke verantwoordelijkheid is eigenlijk nooit sprake ge weest". Werd enkele weken geleden tijdens een commissieverga dering vanuit PvdA en WD gesuggereerd dat het wellicht verstandig is om te pogen alle ziekenhuisbestuurders in Zeeuwsch-Vlaanderen nu maar eens aan de kant te zet ten, gisteren kwam een derge lijk geluid uit de mond van P. Scheele (D'66): „Als ze enig verantwoordelij kheidsbesef hebben, dan stellen ze en bloc hun zetels beschikbaar om uit de malaise te komen". Gedeputeerde W. Don (PvdA) noemde de motie 'een steun in de rug', al zei hij be paald nog niet te weten welke stappen ondernomen kunnen worden. Van de 46 statenleden stem- den er gisteren 35 voor de her ziening van de Zeeuwse zie kenhuisplanning, die moet lei den tot de sluiting van het Hulster ziekenhuis. Nadrukkelijk werd daarbij gesteld dat de herziening een uitvloeisel is van de bezuini gingen (onder andere .a. bed denvermindering) op de stij gende kosten van de gezond heidszorg, die de regering aan het doorvoeren is. Hoogoplaaiende discussies de afgelopen weken binnen de statenfractie van het CDA leidden ertoe dat uiteindelijk tien van de dertien christen democraten zich gisteren in de staten uitspraken tegen de sluiting van het Hulster zie kenhuis. Bij hen voegde zich ook het statenlid van de PPR/EVP. Alle andere staten leden (waaronder de CDA-ers J. Roose, G. de Jager en G. Christiaanse) kwamen tot de conclusie dat de gezondheids zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen het meest gediend is met een centrumziekenhuis in Terneu zen. Vrijwel dezelfde staten meerderheid constateerde dat de onderlinge heibel tussen de Zeeuwsvlaamse ziekenhuisbe sturen een goede regeling van de ziekenhuiszorg in deze re gio in de weg staat. Wanneer er niet snel één ziekenhuisbe stuur komt, zo waarschuwde men, bestaat groot gevaar dat MIDDELBURG - „Stad en land van Hulst ken nende vrees ik voor de gevolgen van een beslis sing die tot het beëindi gen van de klinische functie van het St. Lidui- naziekenhuis in Hulst leidt". „De verstoring van de relatie met Hulst en Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren zou mij in het hart treffen". Met die woorden ver vat in een telexbericht probeerde burgemeester P. Molthoff gisteren van uit Hulst de Zeeuse sta tenleden nog te vermur wen tot clementie met het Hulster ziekenhuis. De noodkreet mocht niet ba ten. „Uit de wijze waarop tot dusverre de procedure rond de herziening van het zogenaamde regio advies ziekenhuissituatie Zeeland is gevoerd, blijkt mij dat het provinciaal bestuur zich niet althans onvoldoende bewust is van de gevolgen daarvan voor de Oostzeeuws- vlaamse gemeenschap", aldus Molthoff, die de statenvergadering zelf niet bijwoonde. fjitéfe iHiit'iilirii .„ViMHi V Stichtingsvoorzitter Pim Broekhuysen voor het asiel:..asiel neemt een belangrijke plaats in.foto de stem/cor j de boer Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het dierenasiel in de Ter- neuzense Katspoider gaat volgend jaar dicht. Het bestuur van de Stichting Dierenasiel Zeeuwsch-Vlaanderen ziet geen andere uit weg, nu het gebouw ernstig in verval is ge raakt en daardoor het exploitatietekort jaar lijks groeit. Het bestuur van de stichting is al begonnen met acties om een nieuw asiel te bouwen in Terneuzen. Aangezien daarvoor twee tot drie ton op tafel moet komen, is al bij allerlei in stanties aangeklopt voor steun. Het bestuur heeft de gemeente Terneuzen gevraagd een locatie aan te wijzen, bij voorkeur opnieuw in de buurt van de kinderboerderij Oorzaak van alle ellende is dat het nog maar elf jaar oude gebouw in 1973 werd neergezet op een voormalige vuilnisbelt, zon der daarmee rekening te houden bij het stor ten van de fundering. Al spoedig constateer de men verzakkingen, waartegen geen kruid was gewassen. Tijdelijke maatregelen hiel pen niet. De krakkemikkige staat van het gebouw leidde tot steeds slechtere werkomstandighe den en tot onvoorstelbaar hoge energie-kos ten. Ook voldoet het asiel inmiddels niet meer aan de eisen van het Honden- en Kat- tenbesluit. Nu de sluiting nabij is, ziet het be stuur uiteraard af van de noodzakelijke aan passingen. Voorzitter Pim Broekhuysen van de stich ting Dierenasiel zegt de kwestie bewust zo lang mogelijk stil te hebben gehouden uit angst voor de reputatie van het asiel. „Het ligt natuurlijk erg gevoelig bij de echte die renliefhebbers. Als ze weten hoe het er echt voorstaat met het gebouw, zullen ze hun die ren minder snel bij ons brengen, wat weer minder opbrengsten tot gevolg heeft. Maar ja, we kunnen het nu niet meer verzwijgen". De stichting heeft de jaarlijkse tekorten tot nu toe kunnen dekken uit de door een aparte steunstichting gevormde reserve. Nu zowel financieel (een tekort van twintig mille in '83) als bouwkundig de grens is bereikt, komen de acties voor een nieuw ggiel pp gang. Broek huysen rekent op medewerking van particu liere instanties, maar zeker ook van de ge meenten aangezien het Terneuzense asiel het enige is in Zeeuwsch-Vlaanderen. Steun is in principe al toegezegd door alle service-clubs, de Dierenbescherming in Zeeuwsch-Vlaanderen en de Steunstichting Dierenasiel Z-Vlaanderen. Het bestuur over weegt om alle gemeenten te vragen voortaan een toereikend vast bedrag per jaar toe te kennen. Tot nu toe hingen de gemeentelijke bijdrages af van het aantal binnengebrachte zwerfdieren. In totaal komen nu jaarlijks ruim 320 honden en zo'n driehonderd katten het asiel binnen. Het belang van een asiel voor Zeeuwsch- Vlaanderen staat voor Broekhuysen buiten kijf. Er moet in het gebied een opvangmoge- lijkheid zijn voor huisdieren. Verder kan het asiel bemiddelen als huisdieren zoekraken en in het algemeen voorlichting geven aan het publiek over aanschaf en verzorging van die ren. „Het asiel", onderstreept Broekhuysen verder, „neemt een zeer belangrijke taak over van de Zeeuwsvlaamse gemeenten. Sluiting ervan zou een taakuitbreiding bete kenen voor het ambtelijk apparaat, vooral de politie". Een eerste activiteit om geld in het laadje te brengen voor de nieuwbouw, voltrekt zich al op woensdag 3 oktober: een rommelmarkt in de Terneuzense Noordstraat. Van een onzer verslaggevers GOES - Vanwege de droogteperiode van enige tijd geleden vol doet de opbrengst van de komende aardappeloogst niet aan de verwachtingen van een maand geleden. Toen werd nog over een topopbrengst gesproken. Dit kwam ter sprake bij een onlangs gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de boerenorganisatie ZLM in Goes. Hoewel concrete cijfers niet op tafel kwamen, wist een lid van het hoofdbestuur te melden dat 'het prijsverloop teleurstellend is begonnen'. Wat in dit verband voor de Zeeuwse piepers geldt, gaat in ze kere zin ook op voor de uienoogst. Ook hier speelde de droogte het gewas parten,wat volgens de deskundigen zeker te merken zijn in de oogstopbrengst. Wel goede opbrengsten voor de oogst van peulvruchten, gra nen en graszaad. Het ZLM-hoofdbestuur zette bij dit laatste een kanttekening: hooggespannen verwachtingen zouden mis plaatst zijn, omdat gevreesd wordt dat de EEG vanwege het grote aanbod de prijzen zal laten dalen. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Geen woorden' had officier van justitie mr. Stein gisteren voor de rechtbank in Mid delburg voor het gedrag van drie jongemannen uit Bruinisse en Rotterdam, die op 27 mei van het vorig jaar een 16-jarige jongen hadden gegijzeld, mishan deld en geïntimideerd. Tenslotte drukte hij zijn af schuw van dit 'bijna fascistoï de gedrag' uit in een eis van vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk tegen de 19-jarige T.N. uit Bruinisse en de 20-jarige Rotterdammer A. de G., en vier maanden waar van drie voorwaardelijk tegen de 20-jarige E.B. uit Bruinisse. De eis was overigens mede gebaseerd op de indrukwek kende lijst van inbraken waaraan het trio - in wisse lende combinaties met in to taal 21 verdachten, van wie er vrijdag elf terecht moesten staat - zich vorige zomer had schuldig gemaakt. Het ging om een tachtigtal inbraken op Schouwen en Duivenland, waaruit er telkens een kleine selectie ten laste was gelegd. De gijzeling van de 16-jari- ge René de G. werd de drie hoofdverdachten het zwaarst aangerekend. Het eerste be drijf van het drama speelde zich af in een café in Ooster- land. René werd in verband met een ruzie van enkele we ken tevoren gesommeerd naar buiten te gaan om de zaak uit te vechten. Toen de jongen daarvoor niets voelde, werd hem door de Rotterdammer een mes op de buik gezet, voor welk argument het slachtoffer zwichtte. Buiten werd hij gedwongen plaats te nemen in de auto van de Rotterdammer. Zijn her haalde smeekbeden om uit te mogen stappen, hadden geen resultaat en tenslotte belandde het drietal met hun gijzelaar op de dijk van de vluchthaven Zijpe. Hier werd de jongen meermalen het water in ge duwd en geslagen. Toen hij tenslotte aan wal mocht, werd hij gedwongen voor de auto uit te lopen. Onderweg kreeg hij een prop gras in de mond met het bevel 'inslikken die hap'. De afstraffing eindigde in een moddersloot, waarin de jongen ook zijn hoofd moest onderdompelen. B. en N. gaven later voor de «politie hun aandeel in de zaak toe. De G. hield zich, ook giste ren voor zijn rechter, op de vlakte: hij had weliswaar in het café het mes gehanteerd, maar zou zich verder beperkt hebben tot het besturen van de auto. Van de geweldpleging en vernederende handelingen zou hij helemaal niets hebben ge merkt. De raadsman van een van de verdachten bestempelde het gebeurde als een soort 'ontgroeningsritueel', zoals dat bijvoorbeeld ook in studenten kringen vaak met vernederen de situaties gepaard gaat. Hij maakte ernstig bezwaar tegen de opmerking van het open baar ministerie als zou het hier om 'bijna fascistoïde ge drag' gaan en vroeg mr. Steijn dan ook met klem deze opmer king terug te nemen. In zijn weerwoord stelde de officier van justitie dat hij met nadruk het woord 'bijna' had gebruikt en bleef verder bij zijn stand punt. Tegen de andere verdachten (onder wie enkele helers) uit Schouwen, Duivenland en Rotterdam eiste hij straffen variërend van twee weken voorwaardelijk en vervangen de dienstverlening tot twee weken onvoorwaardelijk en boetes tot 500 gulden. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. ■a ZAAMSLAG - Een nach telijk uitstapje van een koe heeft voor enkele be woners van de Gerard van der Nissestraat te Zaamslag ongewenste gevolgen gehad. In een paar voortuintjes bracht het dier zw^re schade toe aan het gazon, aldus de politie. De koe, eigendom van de heer H. uit Terneuzen, liep in een weiland van de landbouwer D. aan de Polderstraat te Zaam slag. Donderdagnacht wilde de koe kennelijk zijn territorium uitge breid zien en stapte over de omheining en toog in de richting van enkele woonhuizen. Omwonenden ontdek ten de stappende koe en waarschuwden de land bouwer, die zonder al te veel moeite het dier weer binnen de omheining van de wei bracht. '"'TiV, Dat kan. Met zo'n HS iUJCitlontH vrijblijvend proef-op-de- 1 _m._17.i4 som abonnement op die KLOSl»**® allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. I S§| Vul dus snel in die bon [5§S en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. I Naam: Postcode Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF I VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (M« betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen f naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, ^4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. c-u- q

de Stem | 1984 | | pagina 15