Schemerzone: vernieuwing of beunhazerij? Ambtelijke corruptie neemt toe Bankiers tegen Postbank N. V. Rekenkamer moet inzage krijgen Vakmanschap herken je zo. even UITBLAZEN rZwart'-werken groeit enon iristan da Cunha TEKORTEN Van Aardenn DE STEM COMA Oren wassen Ei: i WIM KOCK BH EMM DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 ACHTERGROND T5 PAGINa 2 35 miljard VOORAL ONDER GOED GESCHOOLDE JONGEREN Regels Keerzijde „ER ZIT MEESTAL GEEN BONNETJE BIJ' Goede naam Straffen Douaniers VAKBONDEN VREZEN VERLIES WERKGELEGENHEID Brief Wantrouwend Onaanvaardbaar Bedrijven die rijkssteun ontvangen PONDERDAG 13 SEPTE DEN HAAG - De bejaarde de dupe worden van een ni nanciering. De kans besta forse tekorten ontstaan b nieuwe wet op de bej aardt tioneren. In 1990 ruim miljoen werklozen 11 LAN DEN fascine ren me. Niet zozeer eilanden als Texel, Isle of Wight en Jersey, maar verre eilanden in ru we zeeën. Spitsbergen, Be reneiland, Pitcairn en Tristan da Cunha dus. Tristan da Cunha kwam ik van de week in de krant weer tegen. Wat was daar een tijd geleden ook weer mee? Het had de wereldpers gehaald. De voorpagina's, zelfs in Neder land, maar waarom ook weer Een paar weken geleden, toen ik door een zere knie aan mijn stoel gebonden was, was ik ook al op Tristan da Cunha gestoten. Een bewoner van het eiland speelde de hoofdrol in een thriller en uit zijn conversa ties met een oud-officier van de Royal Navy begreep ik wel dat de eilanders van Tristan van een taai ras zijn en dat hun zee manschap van een fabelachtige behendigheid is. Dat mag ook wel want de wateren rond Tris tan zijn berucht om de orkaan achtige stormen die er rondspo ken. Als altijd bood de encyclo pedie uitkomst. Dat Tristan da Cunha de internationale pers haalde kwam omdat de hele be volking moest worden geëva cueerd na een vulkaanuitbar sting. Dat was in 1961, zo'n beetje op de rand van m'n jour nalistieke geheugen. De eiland bewoners werden naar Enge land en Zuid-Afrika gebracht (dat maakt in onze tijd niets meer uit, althans niet wat af stand betreft) In 1963 keerden de meeste Tristanians weer te rug. Tristan da Cunha ligt in het oeverloze watergat dat de Zuid- Atlantische Oceaan op een ge wone Mercator-kaart lijkt te zijn, zo'n 3000 mijl ten westen van Kaap de Goede Hoop. De zeeën zijn er zo ruim dat in de laatste wereldoorlog de Duitse kaperschepen, die het op de geallieerde Kaap-konvooien hadden voorzien, er zich ge makkelijk konden verbergen, ondanks de aanwezigheid van de Britse en Zuidafrikaanse marine. Administratief hoort Tristan onder St. Helena, eens de woonstee van de verbannen Napoleon Bonaparte. Aardappelen Het leven op Tristan da Cunha moet van een autarki sche eenvoud zijn, dat had ik uit de thriller wel begrepen, al speelde die niet op het eiland zelf. Daar is vermoedelijk te weinig te beleven voor een thrillerschrijver. Tristan da Cunha bestaat feitelijk uit meerdere eilanden. Eén daar van draagt de niet zo gastvrije, maar alleszeggende naam Inac cessible. Een ander heet lieftal- ,lig Nightingale, maar er woont geen sterveling om zelfs maar naar het gekrijs van zeevogels te luisteren. Van alle eilanden die bij Tristan da Cunha horen is alleen het hoofdeiland be woond. De bewoners zitten samen gedromd op een klein plateau tegen de helling van de ruim 2000 meter hoge, actieve vul kaan waaruit het eiland be staat. Op hun luttele hectaren verbouwen ze aardappelen, ha ver en gerst. De encyclopedie vermeldt dat er ook appel- en perzikbomen groeien. Er wor den schapen en geiten gehou den en het befaamde zeeman schap van de eilanders wordt beloond met de vangst van vis en zeerobben. Oorspronkelijk was Tristan da Cunha onbewoond. De eilandengroep werd ontdekt in 1506 door de Portugees Tristao da Cunha. Jan van Riebeeck liet vanuit zijn Kaapkolonie in 1655 de eilanden nader verken nen. Veel kan hij er niet in ge zien hebben want de eilanden duiken pas weer in de geschie denis op tijdens de 18de eeuw, wanneer Tristan gebruikt wordt als schuilhaven en steun punt voor robbenjagers uit Amerika. Toen Napoleon in 1815 naar St. Helena werd verban nen achtten de Britten het raadzaam ook op Tristan da Cunha een (klein) garnizoen te plaatsen. Dat blijkt achteraf een echte volksplanting te zijn geweest want uit dit garnizoen kwamen de 11 'aartsvaders' voort waarvan de vrijwel voltal lige, nog geen 250 zielen tellen de bevolking afstamt. Pas in 1874 werd Tristan da Cunha officieel door Groot-Brittannië geannexeerd. Familiebanden In een gemeenschap die zichzelf in zo'n 170 jaar moest vermenigvuldigen van bijna nul tot 250 koppen zijn de keuze mogelijkheden bij de paarvor ming uiteraard nogal beperkt geweest. De familieverhoudin gen, ontstaan door het voortdu rend 'onderling' trouwen zijn dan ook uiterst ingewikkeld. Dr. Elisabeth Thompson van de universiteit van Cambridge heeft een aantal voorbeelden van zulke relaties uitgewerkt. Ik kan er zelf nauwelijks wijs uit, maar dat zegt weinig want ik heb al moeite wanneer ik oude familieleden hoor uitleg gen hoe zij via via zijn gerela teerd aan die-en-die. Alleen voor de liefhebbers dus: „In één familie", zo legt dr. Thompson uit, „is een vrouw van wie de man van haar oudste zuster de zoon is van de zoon van de stiefzuster van haar vader en ook de zoon van de'dochter van de zuster 'van haar vaders moe der. van wie de vrouw van zijn oudste broer de dochter is van de andere zoon van de stiefzuster van haar vader van wie de echtgenoot van haar tweede zus ter de zoon is van de broer van de moeder van haar man, en de zoon van de vader van haar oud ste zuster. van wie de echtge noot van de derde zuster de zoon is van de tweede zuster van haar vader en de zoon van de zoon van de echtgenoot van de zuster van de moeder van haar man en van wie de vrouw van de jongste zoon de dochter is van de tweede zuster van haar vader en dochter van de zoon van de zus ter van de moeder van haar echt genoot. Heeft u dat allemaal? Ik heb de puntje er hier en daar tus- sengezet om de puzzelaar rust pauzes te gunnen. Rest mij nog te vermelden dat de eilanders niet achterlijk zijn. Het bestuur is er zeer democratisch want op elke tien inwoners is er een ver tegenwoordiger in de 24 leden tellende eilandraad. Zaken die in het bijzonder de vrouwen aangaan worden in een afzon derlijke vrouwenraad behan deld alvorens ze in de eiland- raad aan de orde komen. Dat gaat al langer dan een halve eeuw zo. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusierS% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Louis van de Geijn DEN HAAG - Enkele honderdduizenden Ne derlanders bewegen zich in de 'schemerzone' van het economisch leven. Zij vormen de bevolking van het zwarte circuit: staan nergens inge schreven, geven hun in komsten niet bij de be lastingdienst en genie ten soms ook nog een uitkering. Deze cijfers zijn af te lei den uit een onderzoek van het Economisch-geografisch instituut van de Universiteit van Amsterdam, waarvan de resultaten gisteren zijn ver schenen bij het ministerie van Sociale Zaken onder de titel 'Schemerzone: de werk plaats tussen vrije tijd en ar beid'. De leider van dat onder zoek, prof. dr. J.G. Lambooy, heeft aan de bevindingen meteen enkele prikkelende kanttekeningen toegevoegd. In plaats van klussende werklozen na te zitten, zou de overheid er beter aan doen in de sociale en fiscale wetge ving ruimte te maken voor deze, wat Lambooy noemt, voorhoede van een nieuwe maatschappij. Naar het zwarte, grijze of in formele circuit is zowel in Nederland als in het buiten land al tamelijk veel onder zoek gedaan. Het gaat dan om de geldstromen die buiten de statistieken en de belas tingdienst om gaan. Per defi- De belangrijkste reden voor mensen te joen gulden aan belastin gen. Aan sociale premies 86 miljoen gulden nitie is het bepalen van de omvang daarvan giswerk. Het CBS houdt het op 5 tot 10% van het nationaal inko men, misschien dus wel zo'n 35 miljard. Aan 'achterkant' van dat fenomeen moet een forse verborgen werkgelegenheid schuil gaan. Een onderzoek van de internationale ar beidsorganisatie ILO komt voor de Europese Gemeen schap op een gemiddelde van 10% van de beroepsbevolking. Prof. Lambooy houdt het er op dat Nederland daar wat onder zit. Hij denkt aan 5 tot 7% van de beroepsbevolking, tussen de 250.000 en 300.000 mensen. Het verschijnsel doet zich vooral voor in grote steden. Kijkend naar de Amster damse situatie raamt Lam booy 15.000 tot 20.000 'deelne mers' in het informele cir cuit Hij stelt vast dat de acti viteiten in die schemerzone de scherpe kanten van de massale werkloosheid af haalt. Maar tegelijk luidt de conclusie dat de 'schemer-ar- beid' niet alleen voortkomt uit de grote werkloosheid. Er spreekt volgens hem ook een andere manier uit van den ken over werken en inkomen, een vorm van verzet tegen een verstarde verzorgings staat. Het zoeken van aanslui ting bij deze ontwikkeling is, aldus Lambooy c.s., beter dan het voortzetten van allerlei maatregelen in het kader van de arbeidsvoorziening. Dat is een verouderd instrument dat alleen past om een tijde lijk overschot aan arbeid op te vangen. De huidige werk loosheid, gelooft hij, is aller minst tijdelijk. van het verschijnsel van het informele circuit Als de overheid toelaat dat er geen BTW, geen premies en geen sociale lasten aan te pas ko men, als werlozen een be drijfje hebben zonder hun uitkering te verliezen, dan ondervindt het gevestigde midden- en kleinbedrijf daarvan direct de gevolgen. In de autobranche wordt al geruime tijd intensief cam pagne gevoerd tegen dat ver schijnsel. 'Beun de Haas' haalt bij de reguliere garage- bedrijven 10 tot 20 procent van de werkplaatsomzet weg (ongeveer ƒ400 miljoen). De schatkist, voegt de Bovag daaraan toe, mist zo onge veer ƒ76 aan BTW en ƒ125 miljoen aan loonbelasting. Aan sociale premies blijft ƒ86 miljoen buiten beeld. Van de omzet in rij-opleidin gen ontgaat zelfs de helft de officiële rijscholen. Een ander 'klassieke' branche voor het 'informele' werk is het kappers vak. Vol gens de kappersorganisatie zijn er meer dan 6000 'zwarte' kappers en kapsters in Ne derland die samen ruim 200 miljoen omzetten. De officië le kapperszaken hebben een omzet van circa 900 miljoen. Een extra probleem voor de kappers is dat er jaarlijks enkele duizenden jongens en meisjes worden opgeleid waarvoor geen (officieel) werk is. Organisaties in het midden- en kleinbedrijf wijzen zonder ophouden op de keerzijde Secretaris Vonk van het Ko ninklijk Nederlands Onder- nemingsverbond, één van de organisaties in het midden- en kleinbedrijf, meent dat iemand die voor zichzelf wil beginnen, waardering ver dient. Maar hij is er tegen dat voor een bepaalde categorie andere, ruimere regels zou den gelden. In het midden- en kleinbedrijf wordt ge nuanceerd gedacht over de veel bepleite deregulering. Juist de kleine onderneming heeft behoefte aan regels die een zekere bescherming en ordening mogelijk maken. Maar die moeten wel over de hele linie gelden. Gelijke monniken, gelijke kappen. Typerend voorbeeld virWt Vonk de opkomst van de hakkenbars in warenhuizen e.d. Eerst waren het hoekjes waar even snel een nieuwe hak kon worden gezet. Daar voor was een heel beperkte vergunning genoeg. Inmid dels zijn die zaakjes tot com plete werkplaatsen voor schoenreparaties uitge groeid, waarvan de branche flinke concurrentie onder vindt. Zo zal het, vreest hij, ook gaan met klussencollectieven en andere initiatieven die door de regels wat te buigen in het zadel worden gehol pen En dat hier sprake is van een voorhoede, een ver nieuwend proces in het be drijfsleven, vindt de KNOV- secretaris wat overdreven. De tiende patatbakker en de vijfde boetiek, want om zulke zaakjes gaat het vaak, bren gen niet echt iets nieuws on der de zon. Vonk: „Er zijn mensen die beweren dat de werkloosheid op die manier bijdraagt aan een vernieuwende dynamiek. Doen de werkenden dat dan niet, vraag ik mij af? Als dat wel het geval is, is dat in elk geval geen reden om het in formele circuit te accepte ren". Door Martin Gommers LEIDEN- Fraude en corruptie binnen de ambtelijke wereld ne men toe. Die indruk be stond al bij degenen, die regelmatig de berichten lezen over ambtenaren, die zich door bedrijven laten onthalen en amb tenaren, die steekpen ningen aannemen voor het toewijzen van wo ningen. Deze week bevestigde De Frauderisico-onderlinge ge meenten (FOG) dat vermoe den. De FOG, die fraude- schade bij gemeenten dekt, gaat per 1 januari de premies voor de drie grootste ge meenten verhogen. De pre mies voor gemeenten met meer dan 100.000 inwoners worden belangrijk hoger. Een bedenkelijke ontwik keling, maar geen reden tot paniek. De Nederlandse ambtenaar heeft nog altijd een goede naam, zeker verge leken- -"met zijn collega's in omringende landen. Toch is het nodig gebleken de vinger aan de ambtelijke pols te gaan houden. „Want", zegt de Leidse politicoloog dr. B. Hoefjes: „Het is belangrijk dat politiek en bestuur een goede naam houden in het land. Omkoperij verknoeit dat op een verschrikkelijke manier." En: „Corruptie is het ergste wat er kan gebeu ren met een overheidsappa raat. Dan ben je het vertrou wen van de burgers kwijt en valt de grond onder je demo cratisch systeem weg." Dr. Hoefjes onderzoekt al jaren het corruptie-gedrag van de Nederlandse ambte naar. Hij is er geen somber mens van geworden. Op zijn werkkamer in het Leidse universiteitsgebouw zegt hij „Als er na de ontdekking van omkoping maar een 'schoon maakbeurt' volgt, alsmede maatregelen om dergelijke zaken in de toekomst te voor komen. Je kunt die ene rotte appel uit de mand halen, maar je kunt ook kijken of er in de mand zelf niet een plek-' je zit, waardoor die appel is gaan rotten." Volgens Hoetjes blijft het gissen hoe groot de ambtelij ke corruptie in ons land is. Er komt een aantal zaken bij Justitie terecht, maar Justi tie seponeert veel. Omkoperij is juridisch vaak moeilijk te bewijzen. „Er zit meestal geen bonnetje bij." Dat betekent niet, dat de ambtenaar niets kan gebeu ren. Ook een interne afhan deling kan hard aankomen. „Ik zeg niet dat de ambte naar wordt ontzien. Schor sing en ontslag zijn soms heel dramatisch. De agent, die een caféruzie suste en daarvoor een krat bier kreeg, was een half jaar eenderde van zijn salaris kwijt (schorsing) en daarna volgde ontslag." Per jaar zijn er niet meer dan een tiental zaken, die door Justitie uiteindelijk wel aan de rechter worden voor gelegd. De straffen blijken dan uiteindelijk mee te val len, want de rechter houdt rekening met de ambtelij k- tuchtrechtelijke maatregelen (schorsing, ontslag), die meestal volgen. De straffen voor frauderende ambtena ren mogen van Hoetjes best wat hoger zijn. Want het is belangrijk, dat de overheid het publiek laat zien, dat men er alles aan doet het bevuilde nest weer schoon te krijgen. Hoetjes onderscheidt een vijftal ambtelijke sectoren, die voor omkopende burgers interessant zijn. De bouw, het locale bestuur (met zijn bin dingen tussen burgers, fami lieleden en vrienden), de be lastingdienst, de politie en de diensten, die met vreemde lingenzaken te maken heb ben. Verder denkt de onder zoeker, dat ambtenaren, die lang zonder promotie op de zelfde stoel blijven zitten, dat situaties waarin vaste rela ties groeien en dat afdelingen met een slechte sfeer en lei ding, gevoeliger voor omko ping zullen zijn. Niet alle giften van bur gers hoeven volgens Hoetjes te worden afgewezen. Geld is doorgaans altijd fout, maar de kop koffie of een lunch hoeven geen probleem te zijn. „Een lunch kun je als ambte naar nog eens terug geven. Maar kun je iets van hetzelf de niveau niet meer terug doen, dan is de grens gepas seerd." Wat te doen om corruptie te bestrijden? Hoefjes: „Jon ge ambtenaren moeten goed opgeleid worden en dienen in de opleiding erop voorbereid te worden dat ze ineens voor een geval van omkoping kunnen staan. Het geval van die jonge douaniers, die van de chauffeurs maar moesten leren hoe ze formulieren dienden in te vullen. Zoiets moet wel fout gaan." Ambtenaren moeten in on derling overleg normen vast stellen en er moeten goede interne controles komen. De leiding dient attent zijn op spanningen, druk en proble men. Belangrijk is dat de ambtenaren de zaken be spreken, dat is beter dan een lijstje ophangen met dit kan wel en dat kan niet. En ten slotte: Openheid naar buiten is van groot belang om het vertrouwen van de burger te houden. De overheid moet de moed hebben de vuile was in het openbaar in de week te zetten. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Neder landse Bankiersvereni ging is principieel tegen de oprichting van de Postbank N.V. Zoals bekend krijgen de huidige gelddiensten van de PTT dan de mogelijkheid het dienstenpakket met korte za kelijke kredieten en zakelij ke depositor uit te breiden. De bankiersvereniging vindt dat deze dienstverle ning op de juiste wijze en on der toenemende concurrentie door het particuliere bank wezen wordt verzorgd. Toe treding tot deze markt door een staatsbedrijf is in strijd met het streven van de rege ring zich uit de marktsector terug te trekken. Bovendien gaat de oprichting van de Postbank tenkoste van de werkgelegenheid bij de par ticuliere banken. Dat zegt het bestuur van de bankiersvereniging in een brief aan de bijzondere com missie van de Tweede Ka mer, die vandaag een hoor zitting houdt. De bankiers vereniging zal op die hoorzit ting het afwijzende stand punt nader toelichten. In de schriftelijke reacties staat al leen de Rabobank positief te genover de oprichting van de Postbank. In een brief schrijft directeur ir. P. Lar- dinois, dat „het zeer gewenst is dat er zo snel mogelijk een volwaardige Postbank van start kan gaan, die niet is toegerust met concurrentie voordelen ten opzichte van de andere bankinstellingen en die zo onafhankelijk mo gelijk van de Staat kan ope reren". Hij is het in grote lij nen eens met het wetsont- LARDINOIS .wel voor. werp. Wel plaatst ir. Lardi- nois een kanttekening bij het feit, dat met stilzwijgende goedkeuring van het parle ment de statuten van de Postbank kunnen worden gewijzigd. Dat zou ertoe kun nen leiden, dat betrekkelijk zwaarwegende veranderin gen min of meer ongemerkt plaats kunnen vinden. Dat is trouwens ook de vrees van de bankiersvereniging. Het wetsontwerp geeft onvol doende zekerheid, dat de Postbank - ook wanneer de continuiteit niet wordt be dreigd - niet tot een onge breidelde kredietexpansie zal overgaan. De organisaties van over heidspersoneel staan even eens wantrouwend tegenover het wetsontwerp. De CNV-bond CFO vindt de keuze van de regering „vlees" noch „vis". De bank die niet alles mag is geen ga rantie voor de contuiniteit. Bovendien is het loslaten van de ambtenarenstatus van het personeel van de huidige gelddiensten van de PTT niet aanvaardbaar. De bond blijft de voorkeur geven aan een overheidsinstelling die bin nen de PTT de „gratis giro" voortzet en voortgaat met concurrentiebevordering op de markt voor sparen en le nen. Ook de mogelij Ikheid tot vervreemding van aandelen van de Postbank N.V. geeft het risico dat de bank na pri vatisering wordt verkocht of geliquideerd. Daarmee wen telt de overheid haar verant woordelijkheid voor de werkgelegenheid van 10000 personeelsleden af op de al overspannen arbeidsmarkt. Ook dat is onaanvaard baar. Dienstcommissies van enkele administratiekanto ren van de PTT oa. Leeuwar den en Amsterdam reageren afwijzend. De centrales van overheidspersoneel ACOP, CCOOP, AC en CMHA zijn boos op de betrokken minis ters van Financiën en van Verkeer en Waterstaat, die tot nu toe overleg hebben ge weigerd. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Wil de Al gemene Rekenkamer goede controle kunnen uitoefenen op de beste ding van overheidsgel den, dan moet zij inzage krijgen in de boeken van bedrijven die steun van het rijk ontvangen. Goe de controle is niet moge lijk als de Rekenkamer alleen inzage krijgt in de dossiers van departe menten. Toegang tot het bedrijf is dan noodzake lijk. Dat zei drs. H. Peschar, scheidend president van de Algemene Rekenkamer, deze week in de televisie-rubriek Den Haag Vandaag. In 1976 en 1981 heeft de Tweede Kamer moties aan genomen waarin werd aan gedrongen op uitbreiding van de bevoegdheden van de Rekenkamer, maar een wets wijziging is nog niet tot stand gekomen. Hij zei te denken dat er onvoldoende pressie achter is gezet en dat er ook nog wel verschillen van me ning zijn over de wenselijk heid om die bevoegdheden te geven. Peschar zei in de uitzen ding verder dat de parlemen taire enquête naar de gang van zaken bij de steun aan RSV mogelijk niet nodig zou zijn geweest als de Rekenka mer in de boeken van het be drijf had kunnen kijken. Hij wees er echter wel op dat de enquêtecommissie kan be schikken over een belangrij ke groep deskundige mensen. Zou de Rekenkamer zich over zo'n omvangrijke zaak moeten buigen, dan zouden daar externe deskundigen aangetrokken moeten wor den. Hij merkte op dat het niet zo is dat wat nu zo „klontjesklaar" lijkt te zijn over de RSV, altijd zo duide lijk was voor iedereen en dat iedereen erg zijn best heeft gedaan om die wetgeving over uitbreiding van de be voegdheden van de Rekenka mer tot stand te brengen. (ADVERTENTIE) Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijkeen ambachtelijke wijze En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap den HAAG(ANP) - Minister Aardenne van Economische Za vindt dat verdergaande arbeidst verkorting betaald kan worden produktiviteitswinst en niet all uit inleveren van loon. De bewindsman, die hiermee oj lijn van de Industriebond FNV Kam nieu Van onze Haagse red Een overgrote meerderheid bestaande uit PvdA, CDA en A Brinkman (Welzijn, Volksgezo deze de eventuele tekorten niet lingen. Voor de PvdA was de kans vot dat er gaten in de financiering onl ontstaan voldoende om zelfs zal voor te stellen de wets wij zi- vei ging in zijn geheel te schrap- da; pen en te wachten op het on- het derbrengen van het bej aar- wo denbeleid in een nieuwe wet eer op de gezondheidszorg en nal maatschappelijke dienstverle- tre ning; in de wandeling de 'zorgwet' genoemd. det De geldelijke problemen zei: kunnen ontstaan door het sch nieuwe financieringssysteem, hei Dat komt er op neer dat het de rijk 2,4 miljard gulden volgend dat jaar overmaakt aan de pro- ge\J vincies, die dat geld doorgeven om aan de bejaardenoorden. Die sch kosten evenwel bijna 4,2 mil- tek jard en de resterende 1,8 mil- ker jard moet komen uit de eigen bijdrage van de bejaarden. Die eigen bijdrage is dit jaar gei da; AMSTERDAM(ANP) - Het aantal werklozen in ons land stijgt in 1990 tot boven de een miljoen bij voortzetting van het huidige beleid. De werkloosheid zal vol gend jaar niet stijgen, maar de lichte stijging van het aantal banen in het particuliere be drijfsleven in de jaren weegt niet op tegen de veel grotere stijging van het aantal werk zoekenden. Dit voorspelt de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) aan de Universiteit van Amsterdam. kaï ma gre I me afc gre vo< lag ger de ten oor ner wa koi het aai wo in ma beg der DE GROEI van de investeringen - en - blijft in Nederland, evenals in de steeds achter bij het overigens ster) herstel van de bedrijven. Er zit wel ei is net voldoende om een verdere stijg thans voorlopig, tegen te houden, hooguit gerekend op een stabilisatie gemiddeld 830.000 werkloze mannen Het onvermogen om de werkloos schaltg aan te pakken verleidt somm pokken op het zogenaamde autonom kers en de mensen, die voor zich ze dualisering, die zich in het gehele mai ls zal, zo is de redenering, er ook [Jiensen buiten de gebruikelijke kan ken.En met succes: zie het enori zwart'-werkers en de vele pas afge sigen zaak beginnen. 't Klinkt ons allemaal wat te optimis wijst immers uit dat het merendeel v tech-sector gestichte bedrijfjes niet het 'zwarte' circuit betreft mag niet v staat bij de gratie van grote groepen, weinig vrije tijd en twee linkse handei 'wee-verdieners zou teruglopen en e sen rem op de inkomensontwikkelin zwart' circuit ook geen vetpot meer. van werkverschaffing er toe, zeker b U|tkering beschikken, dat de schatki wordt benadeeld. Het lijkt ons daarom verstandiger oosheid te blijven zoeken in de mode Productie-apparaat, in nieuwe afzetnr teringen. Volgens een zojuist versch sttssie van de Sociaal Economische I sso Vele bedrijven zouden nu al, zelf; "tsar dat lukt niet bij gebrek aan volde sn risico-dragend kapitaal. Geef ons sn wij zorgen voor nieuwe banen, zo I Er zijn zeker bedrijven, die nog in tserd hebben van het economisch t weinig eigen vermogen beschikken sancieren. Zulke bedrijven zouden, j-sn extra steuntje in de rug moeten I ZJaQ van het bedrijfsleven ook verwa ®®r risico's neemt. Als een multina' oderzoek Nederland uitkiest als z ^aropa dan bewijst dat opnieuw dat sn alleen al door de gunstige ligging ooort tot Europa een voorsprong het snten. Minister van Aardenne, de V\ jjsahe Zaken, die een pluim verdien 1moet de angsthazen onder de Ne nemers maar eens flink de oren w;

de Stem | 1984 | | pagina 2