Paleis-klooster van Filips II 400 jaar oud nva ssresvr» j-rzssz Grenzen in omgaan politie en penose Holland dagboek De Winkle Pieker of Quivertip Van dominee of pastoor krijg je nu eenmaal geen moordtips TWEE KORTE VAKANTIES IN ÉÉN? DAT KAN ALLEEN IN DE STRANDSTAD HEIDEMANN Chin A Sen: BUITENLAND EXTRA OP WOENSDAG Sprookjesslot Ruïnestad ontdekt in oerwoud Peru Geen recept Vakmanschap Duister WEEKEND TOERISTENKLASSE HOTEL 07. WEEKEND 5-STERREN HOTEL WOENSDAG 12 SEPT Van onze redactie HAMBURG - De voormali ver van het Hamburgse v heeft van een rijke Nederla bod gekregen op de vervals Adolf Hitler. Voorwaarde voor de aa in de dagboeken moest staa niets te maken had gehad i volging. Volgens Heidemann kwa met de Nederlander toen zocht voor de aankoop va Daarbij ging het om een Nie van in S RIJSWIJK - De voorzit me, ex-president dr. He weld in Paramaribo. Chin A Sen leidt dat af uit informatie van vak- bonds- en andere kringen uit Suriname alsmede uit de wapenaankopen (tanks, FAL-geweren, ra- dio-apparatuur en mor tieren) die de Surinaamse bevelhebber Desi Bouter- se de laatste tijd heeft ge daan. Chin A Sen zei dat gisteren ,bij de presentatie van twee nieuwe leden voor de Raad op jjiet kantoor van de beweging m Rijswijk. De twee nieuwe leden, het oud-parlementslid Paul So- mohardjo (41) en de ex-voor zitster van de vrouwenafde ling van de Moederbond Anita Ligeon (40), nemen de plaats in van oud-minister Edgar Wijn- gaarde en de journalist Fred Ontmoeting met Gromyko PRESIDENT Reagan heeft op een korte persconferentie in Washington bevestigd dat hij op 28 september een ontmoe ting zal hebben met Sovjetmi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko. Het initia tief is uitgegaan van Reagan die Gromyko heeft uitgeno digd hem op het Witte Huis te bezoeken. Protestdagen RE militaire regering van Chili heeft vervolging inge steld tegen tien oppositielei ders vanwege hun aandeel in de demonstraties van vorige week waarbij negen doden vielen. Ze worden beschuldigd van opruiing met als doel om verwerping van het bewind van president Augusto Pino chet. Afghanistan Afghaanse guerrillastrijders hebben het noordelijke deel van de strategisch gelegen Pansjir-vallei heroverd op Russische troepen. Twee wes terse ambassades in Kaboel [helden dat de opstandelingen het gebied van Kenjh tot aan de noordelijk gelegen Anju- htan-pas onder controle lijken k hebben. Vermist RE Sovjetjournalist Oleg Bi- [ov die in januari politiek asiel heeft gekregen in Groot-Brit- [annië wordt sinds een maand vermist, zo heeft het Britse hhnisterie van binnenlandse hen meegedeeld. Kernenergie afgelopen jaar was rankrijk het land dat van de en ®G-leden de meeste kem- hergie gebruikte. Volgens het h,r°Pese bureau voor de sta- tiek beschikte het land over kerncentrales met een ver gave611 Van in totaa^ 26.848 me- in ,1"' procent meer dan tot» Er stoncien 111 de EG [aal 140 kerncentrales met van cgezarr>enlijk vermogen J? 51.580 megawatt, vijftien °cent meer dan in 1982. WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 IK0MMI T11 Van onze redactie buitenland MADRID Verbaasd, dik wijls ademloos, staan elke dag, het hele jaar door, hon derden, dikwijls duizenden mensen van dichtbij en van ver af voor het geweldige gebouw uit grauwe graniet, dat uit de ruwe Sierra de Guadarrama bij Madrid op rijst onder de strakblauwe hemel van Castilië. ste steen gelegd. Een leerling van Michelangelo, de Span jaard Juan Bautista de To ledo, maakte de bouwplan nen en leidde het werk in de beginjaren met de grote vierkante blokken grauwge le graniet als materiaal. Toen hij overleed werd de befaamde architect Juan de Herrera met de bouw belast. Na slechts 21 jaar en vijf maanden, waarbij in de slot fase duizenden handwerks lieden hun steentje bijdroe gen, was het werk op 13 sep tember 1584 in grote lijnen klaar. Er waren vijf miljoen goudstukken, een enorme som, aan ten koste gelegd. De monarch kon zijn tranen niet bedwingen toen hij zijn "Escorial" voltooid zag. Alleen van veraf werkt het Escorial als een sierlijk sprookjesslot. Als men voor de 206 meter lange, 161 meter brede en gemeten van de spits van de koepel van de kloosterkerk bijna 100 meter hoge bouw staat, is de wer king die van een imposante kazerne, die de kilte van het graf lijkt uit te stralen. Aan de facades met hun eindelo ze rijen symetrische ven sters ontbreken vrijwel alle versieringen. Door een hoge, groene poort komt men in het interieur, dat in zijn Deskundig Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid we! noemen. Dagelijks houdt hij zijn vaknieuws bij. Vergelijkt.en trekt op grond van een lang durige ervaring zijn conclusies. Daarvan prof i- teert weer als u zijn advies vraagt. Zekerder over zekerheid kunt u nauwelijks zijn. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs, waarvan uitsluitend assurantie kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun vakmanschap, hun kwaliteit f van advies en begeleiding. J? De NVA is uw verzekering voor het beste advies. LIMA (DPA) - Een Peru®*^ expeditie heeft in de buurt de rivier de HuaUaga een"" nestad ontdekt, die mte«W het grootste centrum van Indianencultuur in het woud van het Amazoneg vormde. u Tegenover de krant Cronica" heeft de arched™ Federico Kaufmann Doig, de expeditie leidde, verW dat hij de precieze pl\e niet bekend wil maken, ruines zo lang mogelijk schatrovers te bescherm De verlaten stad jungle bestaat volgens marm uit van torens vooraf vestingmuren, Palelz£"' pels, bestuursgebouwen kerkhof. Ze zou 9$*^. dan de tot nu toeontdek»* nesteden Machu Picch Pajaten en Cuelap. de Volgens KautmaM1 stad vermoedelijk in ticjit gende of tiende eeuw g Oud-eommissaris J. Amsterdamse politie tegen de ingediend wfge^„ommissaris Valken. De onvérSdelUke contacten met onderwereld? Door onze verslaggever AMSTERDAM/ZUTPHEN - Met dieven vang je dieven. Helemaal waar, maar hoe ver mag een politiecommissaris of recher cheur gaan in het bestrijden van de mis daad? Opent een borreltje, aan genomen van een duister fi guur in een even duister ca fé, de deur naar corruptie? Besmet je het 'onkreukbare' blazoen van het politiekorps als bijvoorbeeld Pistolen Paultje - zoals gebeurd is bij oud-commissaris Toore naar - je hand drukt op een afscheidsreceptie? Trouwens, kan een re chercheur zijn werk goed doen zonder uitstekende contacten aan de rand van of midden in de onderwe reld? Pasklare regels ontbreken. Er is geen algemeen recept voor de politie in het om gaan met burgers die crimi neel leven of in de scheme ring van de onderwereld opereren. „Goed, er zijn wat voor schriften plus enkele in het Wetboek van Strafrecht neergelegde corruptie-arti kelen. Maar voor de rest moet de politieman toch af gaan op zijn eigen geweten," meent A. M. Rutting, ad junct-directeur van de Re chercheschool in Zutphen, waar hij beroepsethiek do ceert. Over het 'geval-Toore- naar' houdt hij zich liever op de vlakte. In zijn algemeen heid wil Rutting kwijt dat de rechercheur houvast vindt aan twee 'handvaten': zakelijk blijven en open kaart spelen. Rutting legt uit: „In dat grijze gebied tussen goed en kwaad, waar de rechercheur moet werken, is het van le vensbelang om geen ondui delijkheid te laten bestaan over je optreden, het doel van je komst. Dan krijg je later nooit misverstanden. Bovendien bescherm je je zelf." Nobel streven, maar mag een rechercheur een borrel aan nemen van een onderwe reldfiguur Aarzelend: „In de bar ligt meestal het begin van om koping. Terwille van die za kelijke opstelling zou de re chercheur er goed aan doen in plaats van de borrel een spaatje te accepteren. Aan de andere kant ben ik me er van bewust dat het scheppen van een vertrouwelijk Oud-commissaris Toorenaar voelt zich beledigd. sfeertje vaak erg belangrijk is voor het verkrijgen van informatie over een bepaald misdrijf. Van de dominee of pastoor krijg je nu eenmaal geen moordtips. En met een puur zakelijke opstelling blijft de politie ongetwijfeld aan de veilige kant, maar of zij daarmee de beste resul taten boekt is zeer twijfel achtig." Natuurlijk kan de recher cheur niet even zijn chef bellen met de vraag of ie dat rondje al dan niet moet wei geren. Maar, zo stelt Rut ting, wil de rechercheur voorkomen dat er geroddeld wordt over zijn contacten met de 'penose', is openheid binnen het politiekorps dringend gewenst. „Wie open kaart speelt over zijn wijze van werken, het nut van zo'n barbezoek, valt niets te verwijten. Boven dien kunnen er vanuit het korps nuttige adviezen of goede raad komen." Hoe gaat het in de praktijk? Een rechercheur, gepokt en gemazeld in het vangen van dieven, laat - uiteraard anoniem- wel even in zijn keuken kijken. „Contacten met de penose zijn nodig, maar niet door slaggevend. Je hoeft dus niet de populaire bink uit te han gen om te scoren. In dit vak word je niet beoordeeld op het aantal rondjes dat je weggeeft of accepteert. De tegenpartij weegt je naar bewezen vakmanschap. Dat je boven de partijen kunt staan; je niet laat inpakken. En niet rancuneus blijven. Als een onderzoek is afge sloten ga ik met de gearres teerden rustig een kop koffie drinken - even napraten. De mens steekt klein, zeer klein af tegen de reusachtige contouren van het "Esco rial", het paleis, klooster en laatste verblijf van Filips de Tweede. Het "achtste we reldwonder" is het dikwijls genoemd en een vergelijking met de pyramide is niet uit de weg gegaan. De aantrek kingskracht is nimmer ver slapt, want eenieder voelt aan dat dit bouwwerk uit drukking in steen van een idee en macht is. Morgen, 13 september, wordt het "Real Monasterio de San Lorenzo de El Esco rial" 400 jaar. Na de gewon nen slag tegen de Fransen bij Saint-Quentin op 10 augustus 1557, feestdag van de heilige martelaar Lau- rentius, had koning Filips de Tweede van Spanje de ge lofte afgelegd dat hij als dank voor de hulp van de martelaar een klooster zou stichten. Het zou tegelijker tijd een residentie en ver blijf voor de oude dag, niet ver van het hof in Madrid, zijn. Zijn bouwmeesters zochten lang naar een ge schikte plaats en zij vonden haar tenslotte aan de voet van de Sierra de Guadarra ma bij het dorp El Escorial, waarvan de vertaalde naam herinnert aan sintelbergen van vroegere ertsmij nen in i de omgeving. In april 1563 werd de eer- Anoniem 17e eeuws Spaans schilderij van het Escorial. Inde kloosterkerk liggen nagenoeg alle Spaanse koningen begraven. grondvorm herinnert aan een rooster. Het was op een gloeiend rooster dat de Hei lige Laurentius de martel dood stierf. Het enorme complex be staat uit een klooster van Augustijner monniken, een basiliek, het paleis van de koning en talrijke huishou delijke vertrekken, waarin nu o.a. een gymnasium is ondergebracht Zestien bin nenhoven, 86 trappen, 89 fonteinen, 1.200 deuren, 2.600 vensters en 16 kilometer vloer geven een indruk van de onmetelijkheid van het gedenkteken dat Filips II voor zichzelf en zijn tijd heeft opgericht De koning maakte het Es corial ook tot grafkelder van de Spaanse koningen van de laatste 500 jaar, de Habsbur- gers en Spaanse Bourbons, die boven de grond werden en worden bijgezet in het Panteón de los Reyes. De meeste vertrekken, vooral de woonvertrekken van Fi lips II, zijn sober ingericht en de gangen duister. Van onschatbare waarde zijn al leen schilderijen van Spaan se en Italiaanse meesters, wandkleden en vooral de bi bliotheek van 50.000 banden, waaronder kostbare incuna belen uit de Middeleeuwen en de Arabische wereld en de privébibliotheek van Fi lips II. Een rondleiding duurt twee uur en dan ziet men al leen nog maar de belang rijkste ruimten, de basiliek, de bibliotheek en het acht hoekige Panteón met zijn 26 identieke in rijen boven el kaar geplaatste bronzen sarcofagen. Het Escorial lijkt er te staan voor de eeuwigheid zelfs een twee weken duren de brand in 1671 liet het overeind Alleen de houten balken van het dak moesten in 1963 door eigentijds mate riaal vervangen worden om dat ze door worm waren aangevreten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIi Dat schept meer vertrouwen dan een borrel aan de bar." Wat hem dwars zit is de vaak afkeurende reactie van de buitenwacht - van supe rieuren tot brave burgers - op contacten van de politie met de penose. „Ik zie geen kwaad in het accepteren van een sociaal drankje. Iets an ders is of ik met zo'n ver dacht figuur ga doorzakken. Maar contacten in de bar stellen niets voor. Geloof me, daar worden zelden of nooit zaken gedaan die leiden tot verrassende aanhoudingen. Met de echte contacten loopt geen rechercheur te koop." Terug naar de Recherche school in Zutphen. Want adjunct-directeur Rutting blijft hameren op het bewaren van afstand tussen politie en penose. „Hoe nobel de bedoelingen ook moge zijn om in zee te gaan met dieven om dieven te vangen, toch vind ik de gevaren die daaraan kleven te groot. Goed, als je op die manier geen zaken kunt doen, dan maar niet. Respect voor de politie moet voorop staaan. Tenzij de overheid accepteert dat de politie in filtreert in de onderwereld zoals dat de dagelijkse prak tijk is in de Verenigde Sta ten. Maar ook dan is het be langrijk om intern eerst alle spelregels door te nemen." Want voor je het weet komt de penose je knipogend de hand Pistolen Paultje, een van de gasten ter receptie op wie commissaris Valken moet heb- drukken. ben gedoeld. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM DE nieuwe rage op het ge bied van de zoetwatervisserij is het vissen met de Winkle Pieker of de Quivertiphen- gel. De Winkle Pieker is een in feite ouderwets soort hen gel die is afgeleid van een in vroeger jaren veelgebruikt Engels principe. De Neder lands gestoelde Winkle Pie ker komt uit de koker van Wout van Leeuwen uit Vlaardingen. Het is een Qui- vertiphengel uxiarbij het materiaal is aangepast aan dunne lijnen (10-14/100) en kleine werpgewichten. Stelt u zich voor: men neemt een ietwat stijve hen gel waarin men een veel dunnere dus snel reagerende top bouwt Men verkrijgt dan een hengel die bijna uit sluitend in de top hoeft te buigen. Maakt men de hen gel bovendien kort genoeg dan kan het dingetje ook nog wat urerpgeuricht verston- uien, zeg tot 20 gram. De stij- ve onderkant garandeert een snelle pittige aanslag. Die is nodig want men vist op af stand, neem tussen de 35 en 30 meter. Quivertip In feite is de gewone Quiver- tiphengel hetzelfde, zij het in vaak veel zwaardere uitvoe ring. Een nadeel bij de Winkle Pieker: de top kan bij de meeste hengels niet aan de visomstandigheden worden aangepast. Wel le vert men Winkle Pickers met verschillende toppen, maar dat is eerder uitzondering dan regel. De Quivertip, ge schikt voor zwaarder werk, met dikkere lijnen (14-18/ 100) is meestal een langere hengel met niet uitwisselba re top. De voordelen van de lange hengel zijn bekend: tvat meer zeggenschap over het aantikken op afstand (met de Winkle Pieker moet met Rien van Nunen meestal ongelooflijk worden uitgehaald!) en een gemak kelijk te bereiken visafstand. Nadeel: de visserij is wat sta- tischer, het materiaal eigen lijk wat te zwaaar voor Ne derlandse omstandigheden, als men zondermeer met En gelse spullen vist. Voeren Sinds het verbod op de kata pult is het voeren bij het vis sen op afstand een probleem. Het is daarom aan te raden de visafstand niet al te groot te nemen. Op die manier kan men (mits men vroeger op school al redelijk met een tennisbal kon omgaan) toch heel wat voer op de juiste plaats krijgen. Bovendien kan men gebruik maken van de diverse voerkorfjes die in de handel te krijgen zijn. Voor stilstaand water kan men volstaan met het ge wicht van de met voer en maden gevulde voerkorf. Op stromend water is een aan beide zijden geopende voer korf met loodverzwaring wel dienstig. Maden en voer wor den vrij stevig aan beide zij den aangedrukt Men vist met een 30-40 cm. lang zij lijntje boven het korfje. Het haallijntje komt zodoende altijd is de loskomende voer- deeltjes terecht. Steunen. Wie vist met de Quivertip of Winkle Pieker kan niet zon der steun. Daarmee bedoel ik niet de jaarlijkse aanslag op de schatkist maar op hen- gelsteunen. Die zijn er in alle soorten en maten. Vooral veel onbruikbare, tenminste voor deze soort visserij. Men vist namelijk bij de Winkle Pieker zeker en heel dikwijls bij het Quiveren uit de hand. Aan de viskanis maakt men een achtersteuntje vast ter wijl men de voorkant van de hengel afsteun op een soort rubberen bril. De voorkant van de "bril' zet men zo hoog mogelijk op, de achterkant blijft zo klein mogelijk we gens het aantikken. Men vist namelijk iets schuiner dan parallel aan de waterkant, zodat men naar achteren toe geen hindemissen mag te genkomen (of zelf veroorza ken). Voor lieden die gaarne de mogelijkheden van het vissen met de vaste stok eens willen verruilen voor die van het vissen op afstand, is er met dit type visserij een interessante mogelijkheid bijgekomen. Eigenlijk niet echt nieuw, maar wel met veel verfijnder materiaal. In sportief opzicht zonder meer een winstpunt. Den Haag - Scheveningen - Kijkduin. Winkelen in Nederlands meest gevarieerde winkelcentrum, musea bezoeken en uitgaan, een rondje theater, lekker eten: Frans, Indonesisch of wat u maar wilt. En natuurlijk naar Scheveningen voor een strandwandeling, een bezoek aan het casino of aan één van de vele nachtclubs. Kortom: de Strandstad biedt twee korte vakanties in één. En de prijzen zijn al even aantrekkelijk. AlV.A. OI, Logies en ontbijt inclusief toeris tisch informatiepakket, kaarten, couponboekje met entreebewijzen en reductiebonnen. Inlichtingen en boekingen: VW Den Haag/Scheveningen/Kijkduin, Groot Hertoginnelaan 41,2517 EC Den Haag. Telefoon 070 658910, en uw VW-I kantoor of ANVR reisbureau. Puhlikatie i s in hel Nederlands Btirej

de Stem | 1984 | | pagina 4