Gardiner niet voor rechter in Nederland Geregistreerde werkloosheid blijft gelijk 'VISSERS WORDEN NIET BENADEELD Fikse explosie beschadigt 'Van Heutsz' jesrelud Opvang politieman na schietpartij slechtj DE STEM COMMENTAAR Bijna-top WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND 'UITWIJZING BELGIË JUIST DEN HAAG - De strakkere richtlijnen om de kwaliteit van de garnalen te garanderen plaatsen de Nederlandse vissers niet in een na delige positie ten opzichte van hun buiten landse concurrentie. Belediging douanier: Man moet excuusbrief schrijven Dienstweigeraars SPELEND MEISJE GEWOND Berekeningen Planbureau voor 1985 PROEVEN VEELBELOVEND Nieuw medicijn prostaatkanker Stuiveling lid van Rekenkamer BINNENLAND IKV -RK Kerk Kinderzegels Postzegels Video brengt couveusebaby op bed moeder i/ v? Presidium Kamer: Vrij baan voor betogingen op Binnennhof Vier Gewonden bij brand in sociale werkplaats ONDERZOEK UTRECHTSE HOOGLERAAR T28 PAGINA 2 DEN HAAG - De uitwijzing van de Canadees Paul Wood, alias John Gardiner, aan België is een juiste zaak uit oogpunt van rechtvaardig heid. De officier van justitie in Breda heeft juist gehandeld door niet ook nog een straf rechtelijke vervolging in Nederland tegen de man te beginnen. Dat antwoorden de be windslieden van Binnen landse Zaken en Justitie op vragen van het PSP-Ka- merlid Van der Spek. De Ca nadees Wood kwam in het nieuws als zelf verklaarde spion van CIA en/of BVD in het vredeskamp bij de luchtmachtbasis Woens- drecht, waar mogelijk kruisraketten worden gesta tioneerd. Wood bleek in Woens- drecht in het bezit van der- jianx\gni tien patronen voor een vliegtuigboordwapen die hij op de Belgische basis in Flo- rennes had gestolen. Dit vergrijp was voor de Belgi sche justitie voldoende aan leiding om om uitlevering te verzoeken. Van der Spek wilde dat met de vragen te genhouden, want hii vroeg om berechting in Nederland. Het Openbaar Ministerie zag meer in uitwijzing, om dat het vergrijp in België zwaarder weegt dan dat in Nederland. De arrondisse mentsrechtbank in Breda bevestigde de redelijkheid van deze zienswijze voor de zomer. Begin augustus stel de Wood cassatie in tegen deze uitspraak. brast oh i Kamer steunt garnalenrichtlijn Van onze Haagse redactie Die verzekering gaven staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) en Ploeg (Visserij) gisteren de Tweede Kamercommissie voor Visserij. Bijna de voltallige commis sie bracht dit probleem onder de aandacht van de bewinds lieden. Bij de Kamer bestond het idee dat de benodigde in vesteringen de vissers zwaar in de problemen zouden hel pen. Ploeg zegde evenwel toe te bezien of bedrijven gehol pen moeten worden, als ze de last van investeringen niet kunnen opbrengen. Die investeringen hebben vooral betrekking op de om- Van onze correspondent ARNHEM - Een 22-jarige inwoner van Bennekom moet van de Arnhemse po litierechter binnen een maand een excuusbrief schrijven aan een doua nier. De Bennekommer had de douanier bij de grens post Beek uitgemaakt voor 'vuile, vieze, smerige land verrader'. De rechter legde de man wegens belediging van een ambtenaar in functie ook een boete van 600 gulden, waarvan 400 gulden voor waardelijk, op. „Ik schoot uit mijn slof, ik had haast en ik was bang te laat op de zaak te komen", aldus de grensganger. schakeling van handepellen naar machinaal pellen van garnalen en het aanschaffen van een apparaat, waarmee eventuele kiemziekten in de garnaal - na het wassen met zeewater, aan boord van een schip - bestreden kunnen wor den. Een dergelijke investering werd geschat op 25.000 gulden, hetgeen een forse belasting van de bedrijfsbudgetten zou inhouden. Van der Reijden kondigde verder aan dat eind dit jaar de nieuwe pelverordening kan functioneren. Hij wilde die verordening wel aan de Ka mer toezenden als die klaar is, maar een debat erover wei gerde hij. „Dat is de verant woordelijkheid van het Pro- duktschap", aldus Van der Reijden. Volgens hém was de belang rijkste winst van maatschap pelijke onrust over de hygiëne van de garnalen (eind verle den jaar kostte een vergifti ging dertien mensen het leven) dat nu „een vergaande over eenstemming bestaat over de 'sociale' controle." Gemeenten zijn nu bereid toe te zien op een strikte controle van het produktieproces, betoogde hij. MINISTER De Koning (Socia le Zaken) mag de tewerkstel lingsvergunningen voor dienstweigeraars van de Stichting X Min Y, de Vereni ging Kerk en Vrede en de Oekumenische Studentenbe weging in Utrecht (EUG) niet intrekken. Dit heeft de Raad van State dinsdag beslist op een verzoek van deze instellin gen. RUSLAND en Amerika, onlangs door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties zwaar gekapitteld vanwege hun onwil en on vermogen om de nucleaire bewapeningswedloop onder controle te brengen, gaan dan toch weer eens op hoog niveau met elkaar praten. Ter gelegenheid van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York is er eerst een ontmoeting tussen George Shultz en Andrei Gromyko, de ministers van Buitenland se Zaken van de twee supermogendheden. Als het gesprek niet in slaande ruzie eindigt, vliegt Gromyko door naar Washington voor een bezoek aan het Witte Huis. Een gesprek tussen president Reagan en minister Gromyko is een bijna-topontmoeting. Gromyko moge dan in de Russische hiërarchie onder Tjernenko staan, in de afgelopen maanden is de greep van de Russische partijleider op het reilen en zeilen van zijn land zozeer verzwakt en die van Gromyko dusdanig ver sterkt, dat de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken de Ameri kaanse president niet als de boodschappenjongen van het Krem- lin tegemoet treedt, maar als een bijna-gelijke. Voor president Reagan is de ontmoeting met Gromyko het eer ste contact met een top-Sovjetvertegenwoordiger sinds zijn ambtsaanvaarding vier jaar geleden. Ter verontschuldiging van dit gebrek aan overleg op hoog niveau zou de Amerikaanse pre sident kunnen wijzen op de snelle wisselingen aan de top in Rus- 'and (Brezjnev, Andropov en sinds februari Tsjernenko), maar zo'n excuus klinkt ongeloofwaardig. Reagan is immers de afgelo pen jaren uiters inventief geweest bij het bedenken van uitspra ken om de leiders van 'het rijk van het kwaad' op zo groot moge- ''Ike afstand te houden. Van het Reagan-Gromyko-gesprek worden geen opzienbaren de resultaten verwacht. De Russen hebben er geen enkele be hoefte aan om Reagan aan de vooravond van de Amerikaanse Presidentsverkiezingen een mooie slag te laten slaan en Reagan kan het tegenover zijn kiezers niet veroorloven het imago van oommunisten-vreter af te zwakken. Beide heren zijn vooralsnog voomamelijk geïnteresseerd in de TV-beelden en krantefoto's /an hun ontmoeting. Van die publiciteit wordt een kalmerende uitwerking verhoopt op de eigen bevolking en de respectievelijke Pondgenoten c.q. vazallen, die zich steeds onbehagelijker begin nen te voelen onder het koude-oorlogsklimaat dat door de beide 9rootmachten kunstmatig in stand wordt gehouden. Handen schuddend en breed glimlachend zullen ze, ieder voor zich, de lnPruk proberen te vestigen, dat ze zelf best voor rede vatbaar j-'in en dat, als het van hen persoonlijk zou afhangen, dezelfde Pag nog een nieuw tijdperk van vrede en veiligheid zou kunnen beginnen. wereld wil bedrogen worden, dus laten we de mensen maar /oor de gek houden, zeiden de oude Romeinen reeds. Misschien Porft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en haar steeds strijdbaarder wordende secretaris-generaal daar ditmaal ®en stokje voor te steken. Zowel Reagan als Gromyko zullen op P" forum van de wereldpolitiek het woord voeren. Dat biedt de Podere landen de gelegenheid om een kritisch oordeel uit te spreken over hetgeen de beide supermogendheden op dit mo vant werkelijk aan nieuw perspectief te bieden hebben. Als zij och bij die gelegenheid niet door gladde praatjes in slaap laten ^ssen of door blokvorming laten manipuleren kunnen de Ver- ®n|gcle Naties eindelijk weer eens functioneren overeenkomstig Un opdracht de tolk te zijn van het wereldgeweten. FOTO ANP EEN lid van de EOD loopt weg met een gevonden explosief. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een explosie heeft gistermid dag forse schade veroorzaakt aan het Van Heutsz-monument in Amsterdam. Een meisje is daardoor gewond geraakt. De aanslag is opgeëist door door de 'Groep Koetoh Reh'. Volgens een verklaring van de groep had de explosie al 's nachts moeten plaatsvinden. De groep Koetoh Reh is genoemd naar een kampong in Atjeh (Indonesië) die in 1904 door het koloniale leger tijdens het bewind van Van Heutsz werd uitgemoord De groep protesteert met de aanslag tegen onder meer het bezoek van een Amsterdamse delegatie aan Indonesië dat gisteren eindigde op Schiphol. Door dit bezoek een het sluiten van een samenwerkingsverband wettigt Nederland de generaalsdictatuur in Indonesië, aldus de groep. Het in 1935 door koningin Wilhelmina ont hulde Van Heutsz-monument was vele malen doelwit van allerlei acties. De explosie dinsdag was in de verre omtrek te horen. Het gewonde meisje behoorde tot een groep kinderen die bij het monument speelden. Nog niet ontplofte ex plosieven bij het monument zijn later door de EOD onschadelijk gemaakt. DEN HAAG - Het aantal werklozen dat zich laat in schrijven op arbeidsbureaus, zal volgend jaar niet stijgen. Het Centraal Plan Bureau heeft berekend dat het aantal geregistreerde werklozen niet boven het aantal van dit jaar - 830.000 - uitstijgt. Een verschil van 50.000 ge- nemers, invloed zal hebben op registreerde werklozen met eerdere prognoses van het CPB. De stabilisatie heeft maar ten dele te maken met de groei van het aantal banen. Een verklaring zoekt het CPB in het feit dat werklozen van 57,5 jaar en ouder zich voortaan niet meer hoeven laten in schrijven. Een rol speelt te vens dat steeds minder werk-, loze jongeren - waaronder ve le schoolverlaters - zich laten inschrijven, zoals al eerder ge constateerd is door de arbeids bureaus zelf. Een kleiner deel van het da lende aantal geregistreerde werklozen wordt verklaard door de komst van leerlingen plaatsen voor jongeren en an dere maatregelen die in petto zijn. Men gaat er op het Cen traal Plan Bureau van uit dat ook het zogenaamde indus trieplan van de overheid (werkgelegenheid voor lang-' durig werkloze jongeren) en de financiële steun van de overheid aan startende onder- het aantal geregistreerde werklozen. Hetzelfde geldt voor het plan van werkgevers en werk nemers om schoolverlaters aan de bak te helpen, onder andere door het scheppen van leerlingplaatsen. Volgend jaar zullen zo'n 50.000 tot 55.000 nieuwkomers zich melden op de arbeidsmarkt, voor werk of scholing. Uit cijfers van het CPB, die staan opgetekend in de Macro Economische Verkenningen en die volgende week op Prins jesdag officieel worden gepre senteerd, blijkt dat het ar beidsaanbod voor het eerst sinds jaren weer groeit. Ge sproken wordt over een aantal nieuwe arbeidsplaatsen van 10.000 in het bedrijfsleven en 3.000 bij de overheid. Samen onvoldoende om de 55.000 nieuwkomers op te van gen. Zonder de daling in de re gistratie van het aantal werk lozen, zou er zeker opnieuw sprake zijn van de toename van de geregistreerde werk loosheid. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Medische deskundigen hebben dinsdag in Rotterdam een nieuwe, veelbelovende ontwikkeling met be trekking tot de behandeling van prostaatkanker gemeld. Een voorlopig onderzoek onder ernstige gevallen van prostaatkanker aan enkele academische ziekenhuizen en de Daniël de Hoedkliniek in de Maasstad heeft aangetoond dat zeventig tot tachtig procent van de patiënten, die met een nieuw middel waren behandeld, een duidelijke verbetering ondergingen. Een uitgebreider onderzoek in meerdere medi sche centra is echter nog noodzakelijk. Het gaat om het preparaat Buserelin, ontwikkeld door Hoechst. Deze nieuwe ontwikkeling zal worden besproken op een symposium vrijdag en zaterdag aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Ruim tweehonderd wetenschappers uit de gehele wereld zullen aan deze eerste bijeenkomst over dit onderwerp in Europa deelnemen. Prostaatkanker is een van de meest voorkomende kwaad aardige gezwellen bij mannen boven de vijftig jaar. Als doodsoorzaak staat de ziekte in deze leeftijdsgroep in de meeste landen op de tweede plaats. Van onze mentaire redactie DEN HAAG - Drs. Saskia Stuiveling (39), oud-staatsse cretaris van Binnenlandse Za ken, wordt lid van de Algeme ne Rekenkamer. Tegen de aanvankelijke verwachting in heeft de Twee de Kamer haar gisteren als eerste geplaatst op de voor dracht aan de Koningin. Daar mee negeerde de Tweede Ka mer de voorkeur van de Re kenkamer zelf, die mr. K. de Vries, voorzitter van de Raad van Beroep en het Ambtena rengerecht te Utrecht, be noemd had willen zien. Bij de geheime stemming in de Tweede Kamer kreeg drs. Stuiveling, die lid is van de PvdA, 91 stemmen. De Vries, die tot de WD behoort, kreeg 20 stemmen. Daaruit valt af te leiden dat Stuiveling veel stemmen uit het CDA en ver moedelijk ook enkelen uit de WD heeft gekregen. Saskia Stuiveling studeerde rechten en bedrijfskunde, werkte als organisatie-des- kundige bij de VNG en was, voordat zij staatssecretaris werd in het kabinet-Van Agt II, beleidsmedewerkster van de burgemeester van Rotter dam. DE Nederlandse bisschoppen zijn akkoord gegaan met de benoeming van Veronica van Valkenhoef tot lid van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) namens de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Mevr. Van Val kenhoef is sinds september 1981 wetenschappelijk mede- werkstèr van de vakgroep praktische theologie van de Theologische Faculteit Til burg. Eind november vorig jaar werd bekend, dat de Ne derlandse bisschoppen hadden geweigerd de benoeming van Kees Dekkers tot lid van het IKV namens de RK Kerk te bekrachtigen. Dekkers werkt bij het Bureau Internationale Solidariteit (BIS) in Roer mond, welk bureau mgr. Gij- sen een doorn in het oog is. HET kind en het Stripverhaal is dit jaar als thema gekozen van de Kinderpostzegels 1984. Zij verschijnen op 14 novem ber 1984, aldus dinsdag een mededeling van de PTT. DE PTT zal volgend jaar mei een serie van drie postzegels uitgeven ter herdenking van veertig jaar bevrijding. Van een onzer verslaggever NIJMEGEN - Moeders die op de kraamafdeling van het Nijmeegse Canisius- ziekenhuis liggen krijgen hun baby, die een paar honderd meter verderop op de couveuse-afdeling ligt, toch 'op bed'. Als een van de eerste in Nederland heeft het Nij meegse Canisius-Wilhel- minaziekenhuis een video verbinding gemaakt met de couveuse-afdeling el ders in het gebouw. Als de moeder wil kan ze via het beeldscherm naar haar ba- by kijken. Ze kan zelfs haar baby horen huilen. Via de telefoon staat ze in verbinding met de zus ter op de couveuse- afde ling om te vragen hoe het met de baby is. Het sys teem werkt al enige tijd. De moeders zijn erg blij met deze extra service via 'Baby 1'. In april vorig jaar moest de couveuse-afdeling van het CWZ om medische re denen een paar honderd meter van de kraamafde ling verwijderd worden. „De ruimte was te klein", aldus kinderarts dr. F. Hoevenaars. „Maar voor moeders is het contact met het kind erg belangrijk. Daarom kwamen we op het idee om video met ge luid te gaan gebruiken." Tot nu toe zijn drie ka mers op de kraamafdeling voor 'Baby 1' ingericht. Be zoekers kunnen de baby op de couveuse-afdeling via een kleurenscherm bewon deren. Niet langer getreurd, niet lan ger gezeurd. Met volle kracht vooruit. We gan weer in stij gende lijn. We raken uit het dal. De cijfers worden steeds beter. Ja, volle kracht vooruit, maar toch niet harder dan 100 kilo meter per uur. De regering voelt niks voor een verhoging van de maximum-snelheid. Voor sommige mensen hoort die 100 kilometer thuis in het crisis-rijtje van inleveren, buikriem en stapje-terug. Een sukkelgangetje. Gas terug. Nu kan het gaspedaal weer ferm ingedrukt worden, want er zit weer vaart in de economie. Toch vind ik die 120 overdre ven. De meeste mensen rijden hun hele leven 70 kilometer per uur, op de snelweg en in de bebouwde kom. Dat is lekker makkelijk. Je hoeft niet op al die lastige borden te letten. Voor de maniakken die zo graag de 150 of 200 willen ha len, kan een speciaal race-rij bewijs uitgevonden worden. Maar zij moeten ook van top tot teen ingesnoerd worden met minstens tien autogordels. I Ook met 100 kilometer per uur komen we wel uit dat dal. Een andere vraag is nu of we moe ten privatiseren of niet. Hebt'u daar wel eens over nagedacht? Privatiseren slaat niet op de groeiende invloed van het blad Privé op onze samenleving, zo als vertrossing ooit werd afge leid van de Tros. Nee, het bete kent dat de overheid taken af stoot naar de privé-sector. Dus naar u en mij. Hoort privatisering eigenlijk niet thuis in het bovenge noemde crisisrijtje? Hoe het ook zij, ik geef de voorkeur aan 'primatisering', het we derom prima maken van de samenleving. MERIJN DEN HAAG - Het presidium van de Tweede Kamer- heeft dinsdagavond in een huishou delijke vergadering eensge zind en zonder moeilijke dis cussies besloten om niet te tor nen aan de vrijheid van de monstratie op het Binnenhof, Het presidium heeft in een brief aan premier Lubbers la ten weten dat het Binnenhof bij uitstek geschikt is voor dé monstraties. Die brief is een reactie op de inmiddels ingetrokken brièf van Lubbers aan burgemees ter Schols van Den Haag waarin de premier aandrong op beperking van de demon stratievrijheid om geluids overlast door demonstranten tegen te gaan. DELFT (ANP) - Door een brand in een spuiterij van de sociale werkplaats in Delft zijn dinsdagmorgen drie werknemers gewond geraakt. Eén van hen, een 36-jarige Delftenaar, is zeer ernstig ge wond overgebracht naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. Hij kon pas na een een kwartier durende reddingsac tie door de brandweer, die veel hinder had van sterke rook ontwikkeling, worden bevrijd. Een brandweerman liep hieif- bij lichte verwondingen op. De oorzaak van de brand, die beperkt bleef tot de spuitei- rij ,is nog onbekend. De schade wordt geschat op een kwast miljoen. Het complex, waarih onder andere een houtbewer kingsbedrijf en een drukkerij zijn gevestigd, is voorlopig ge sloten. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De opvang van politiemen sen die bij een schietpartij betrokken zijn geweest, is meestal onvoldoende. Dat schrijft de Utrechtse hoogleraar in de psychiatrie prof. dr. B. Gersons in het Maandblad Geestelijke Volksge zondheid. „Schieten hoort wel tot het politie werk, zolang het maar niet echt ge beurt", zo concludeert Gersons die sinds 1981 een zelfhulpgroep begeleidt van bij schietincidenten betrokken Amsterdam se politiefunctionarissen. Een politieman of -vrouw die geschoten heeft of bescho ten is, raakt vaak in een isolement bin nen de politieorganisatie, waar geen ruimte is voor de emotionele gevolgen die zo'n ervaring met zich meebrengt. Begrip voor de vaak lang doorslepen de psychische problemen (angst, agres sie, onevenwichtigheid, schuldgevoelens) is bij de collega's die nog nooit een schietpartij hebben meegemaakt, ver te zoeken. En omdat schietpartijen in Ne derland zo zelden voorkomen - bij de Amsterdamse politie wordt gemiddeld 25 keer per jaar van het vuurwapen ge bruik gemaakt, inclusief de keren dat al leen waarschuwingsschoten worden ge lost - zijn de politiemensen die uit erva ring weten wat het betekent, verreweg in de minderheid. Vlak na het gebeuren is er meestal wel aandacht voor dejoij een schietpartij be trokkene, maar goedbedoelde adviezen als blijf maar een paar dagen thuis los sen weinig op en na enkele weken is het incident weer vergeten, aldus Gersons. Als blijkt dat een agent, die een schie tincident heeft meegemaakt, er moeite mee heeft gewoon verder te gaan, kun nen over en weer irritaties onstaan tus sen de agent en zijn superieuren. De agent voelt zich miskend en tekort ge daan, terwijl de chef vindt dat hij ten onrechte bekritiseerd wordt. Door het onverwerkte trauma doet de betrokkene zijn werk niet meer goed. Velen krijgen volgens Gersons een jaar later een slechj- te beoordeling. Een vlucht in de ziekte wet is een andere mogelijkheid, die ook voorkomt. Naast professionele hulp pleit Gersons voor wederzijdse hulp, zoals het zelf hulpteam in Amsterdam die in de prak tijk brengt. Opvang door begrijpend collega's, die hetzelfde hebben meege maakt, voorkomt isolement en kan d politieagent weerbaarder maken bij het verwerken van alle directe gevolgen, i stelt hij.

de Stem | 1984 | | pagina 3