Kiwanis klaar voor examen Wijsmuller stopt betaling van Muller-schulden Rijke 'Doens- doet w; huizen 'U mag ook sneller bieden' ZEEUWS VLAMINGEN LATEN HET AFWETEN IN PHILIPPINE Programma Symposium SINDS TIEN JAAR WEER OPENBARE VERKOOP BINNENSCHIP IN TERNEUZEN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 VAN ZEELAND T16 PAGINA 7PPi am*. WOENSDAG 12 SEP' 'Als volwassen mensen probleem oplossen OR Woningbouw hult zich in stilzwijgen Op afstand IN TERNEUZEN Verkoper van nep-sieraden aangehouden SCHELDESYMPOSIUM IN TERNEUZEN Begroting PHILIPPINE - Drie Poolse baanlo zen, twee uit Sas van Gent en een uit Westdorpe, en één Nederlandse uit voerder hebben de eerste vrijwilli- gersklus van het baanlozenproject Axel/Sas van Gent gered. AMERIKAANSE CREDITEUREN ZIEN GEEN GELD GEMEENT1 Twee gebouwen samengevoegd De Schans breidt uit: één lokaal per groep J.v.d. Velde sportiefste politieman minimimi 1 WWO krijgt andere naam Deltadienst Bergen bij Directie in Zeeland Bewoners Oranji Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Zeeuwsch- Vlaanderens jongste service club, de Kiwanis, is klaar voor het eerste examen: de organi satie van een grootscheeps Scheldesymposium op zater dag 22 september in het Zuid- landtheater in Terneuzen. De leden van een kleine commissie nemen plaats in het zweetkamertje, want zij zetten het evenement op touw in het kader van de viering van Ter- neuzen 400 jaar stad. De voor bereiding vergde meer dan één jaar. Aan prominente sprekers ontbreekt het in ieder geval niet. Onder hen: oud-minister Chris van der Klaauw (nu Ne- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De onderne mingsraad van de woning bouwvereniging Terneuzen betracht een bijna volledig stilzwijgen over het recent ge rezen conflict met het bestuur. „We hopen als volwassen mensen het probleem internte kunnen oplossen" zegt secre taris Burm, om er even later aan toe te voegen dat 'de on dernemingsraad altijd bereid is tot een goed gesprek'. Ver der beperkt hij zich tot 'geen commentaar'. Zoals bekend, schortte de OR zijn werkzaamheden op omdat het bestuur te weinig informatie zou hebben ver schaft over enkele zaken. Daarbij ging het om de be moeienis van bestuurslid J. de Braai met de klachtenbehan deling en om interne stukken over een voorgestelde reorga nisatie van de technische dienst. A. Janse, voorzitter van het bestuur van de woningbouw- verenoging, reageerde maan dag al verwonderd op de brief: „Wij wisten niet beter of wij waren heel open bezig met de ondernemingsraad". Gisteren voegde hij eraan toe dat ook het bestuur bereid is tot een goed gesprek. „Maar zij zijn gestopt en wel om een heel vreemde reden; het bestuur zou geen controle mogen uit oefenen. Als er een gesprek moet komen, lijkt het me lo gisch dat het initiatief nu van hen uit gaat", aldus Janse. Hoewel FNV, CNV en Unie BLHP zijn vertegenwoordigd in de OR, zullen de districtsbe stuurders van de vakbonden de ontwikkelingen bij de Ter- neuzense vereniging voorlopig op afstand blijven volgen. CNV-er L. Reijgersberg: „Het is moeilijk te beoordelen. Wij hebben onze mensen in ieder geval voorgehouden dat ze scherp moeten toezien op nale ving van de wet op de onder nemingsraden. Dat geldt voor het bestuur, maar ook voor henzelf". Het staat voor hem wel vast dat twee jaar na de onver kwikkelijke taferelen binnen de vereniging de werksfeer nog altijd slecht is. „Er is spra ke van een groot onderling wantrouwen tussen personeel, bestuur en leden. Ik denk dat het bestuur met de controles van de laatste tijd (door be stuurslid De Braai, red) te ver is gegaan. Er lag trouwens een bestuurbesluit om daaraan een eind te maken". Voorzitter Janse beaamt dat ten dele: „Eerst ging De Braai zelf op onderzoek uit als er klachten waren. De laatste tijd maakte hij alleen nog een computer-uitdraai van bin nengekomen klachten. Ook daaraan hebben we nu voorlo pig een eind aan gemaakt, om niet nodeloos problemen te veroorzaken". Of een verzoeningspoging aanstaande is, was gisteren nog niet duidelijk. Het conflict prijkt deze week op de agen da's voor ettelijke vergaderin- geri, onder meer van het be stuur met het management team en van het algemeen be stuur op zich. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen heeft maandagavond de 19-jarige Rotterdammer G.R. aange houden, die in de Dokweg te Terneuzen sieraden te koop aanbood. Deze en andere soorten edelmetalen die hij trachtte aan de man te brengen, bleken nep te zijn. R. werd door de politie in de kraag gegrepen en meegenomen naar het politie bureau, waar hij een proces verbaal kreeg wegens oplich ting en het venten zonder ver gunning. derlands ambassadeur in Brussel) en de vermaarde Gentse hoogleraar M. Anselin. Bovendien mag ook het rand- gebeuren er zijn: een expositie van alle acht Zeeuwsvlaamse gemeenten, muzikale inter mezzo's door Arie Karreman, de première van de promotie film die de Maritieme Vereni ging Terneuzen liet maken en als uitsmijter een paneldiscus sie met vooraanstaande Ter- neuzenaars onder voorzitter schap van CdK dr. C. Boertien. Het vrij toegankelijke sympo sium duurt van 13.30 tot 17 uur. „Wij hebben er alles aan ge daan om er een voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen inte ressant gebeuren van te ma ken", zegt commissielid Hans Hoekman. De Kiwanis hebben de publiciteit dan ook niet be paald geschuwd en rekenen onder meer op belangstelling van 'Van Gewest tot Gewest' en de BRT. Verder beschouwt de jonge service-club zichzelf pas geslaagd voor het examen als het Zuidlandtheater vrij wel vol is. Daarvoor zijn zeker 350 mensen nodig. De vier inleiders - naast Van der Klaauw en Anselin ook secretaris drs. D. Lang straat van het bedrijfschap voor de visserij en voorzitter ir. K. Horstra van de Zeeuws vlaamse Kamer van Koophan del - bespreken nogal uiteen lopende thema's. Hen is echter gevraagd om de betogen toe te spitsen op Zeeuwsch-Vlaan deren en nog meer in het bij zonder op Terneuzen. „Uiteindelijk bieden wij dit symposium het 400-jarige Ter neuzen aan", laat de commis sie weten. Dat is ook de reden dat bij het opmaken van de begroting geen rekening is ge houden met de Aanvankelijk toegezegde garantie-subsidie van de gemeente. „Als je iets aanbiedt, moet je in principe natuurlijk geen geld vragen" zegt Pierre Eysackers. De Ki wanis zijn er in geslaagd de bijna twintig mille, die het symposium kost, zelf bij el kaar te brengen. Met de organisatie van het symposium houden de activi teiten van de service-club ove rigens niet op. Een nieuw be stuur kan zich in oktober gaan bezighouden met nieuwe acti viteiten. „Maar aller ogen zijn nu gericht op de dag van 22 september. Dan moeten we ons waarmaken", weet voor zitter Fred Vroome. Poolse baanlozen 'redden' project De vier deelnemers aan het project in Philippine bezig met werkzaamheden aan het Kerklplein Van een onzer verslaggevers Gevieren reconstrueren zij op het ogenblik het kerkplein in Philippine. Voor dit stratemakerswerk bestond amper belangstelling onder de negenhon derd baanlozen in Axel en Sas van Gent. Er meld den zich zes liefhebbers, van wie er uiteindelijk vier overbleven. „We moeten toch iets te doen hebben. Voor ons Polen is het erg moeilijk om hier werk te vinden. Bovendien kunnen we zo iets terugdoen voor de ge weldige opvang in Nederland" zegt het drietal, dat enkele jaren geleden het vaderland ontvluchtte ten tijde van de troebelen rond 'Solidariteit'. Hun Nederlands klinkt nog gebrekkig, maar K. Rakowski, R. Kolaszewski en B. Manski kunnen zich verstaanbaar maken. „Ja", zegt uitvoerder A. Mariman, „die Polen willen wel. Ze volgen veel cur- - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER susen, onder andere ook Nederlands". Hij begrijpt niet dat er onder de negenhorden baanlozen in Axel en Sas niet meer interesse bestond. „Daar zitten er bijvoorbeeld heel wat bij, die nog nooit hebben ge werkt. Waarom pakken ze deze kans niet. Ze zouden er zoveel van kunnen opsteken". Hoewel ze er niet voor betaald worden, hoeven ze er ook geen overdreven ijver voor aan de dag te leg gen; deelnemers aan dergelijke vrijwilligersprojec- ten mogen niet meer dan twintig uur per week wer ken. Nu doen slechts drie Polen en een Nederlander het kerkbestuur van Philippine een groot plezier met de vernieuwing van het kerkplein. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Voor het Scheldesymposium op zaterdag 22 september om 13.30 uur officieel van start gaat, kan het publiek al een expositie bewonderen die de acht Zeeuws vlaamse gemeenten hebben ingericht in de tentoonstel- lingszaal van het Zuidlandtheater. De zaal gaat open om 12.30 uur en de deuren gaan pas dicht om 18 uur. Het verdere programma van het Symposium ziet er z0 uit: 13.30 uur: Opening door Kiwanis-voorzitter Fred Vroome. 13.35 uur: dr. C. van der Klaauw over 'Nederland/Belgie, de waterverdragen' 14.00 uur: Muzikaal intermezzo Arie Karreman en Ar thur Neele. 14.10 uur: prof. dr. M. Anselin over de 'Verbondenheid van de drie Vlaanderens'. 14.30 uur: drs. D. Langstraat over: 'De zeevisserij van Zeeland, van ambachtelijke romantiek tot industriële werkelijkheid'. 14.50 uur: Première film, gemaakt in opdracht van de Maritieme Vereniging Terneuzen. 15.05 uur: ir. K. Horstra over 'haven en industrie'. 15.25 uur: Pauze met muzikaal intermezzo. 16.00 uur: Paneldiscussie o.l.v. dr. C. Boertien. Panelle den: ir. V. Bizotto, directeur NSM Sluiskil; J. Bravenboer, di recteur ing.bureau Bravenboer en Scheers, Terneuzen; D. de Buck, directrice scholengemeenschap De Leeuwtjes, Terneuzen; C. Ockeloen, burgemeester van Terneuzen; L. Uilenbroek, directeur Arbeidsbureau Terneuzen. 17.00 uur: Afsluiting symposium door burgemeester Ockeloen. TERNEUZEN - „Wijsmuller probeert mij de schuld in de schoenen te schuiven*, er wordt hier een heel vies spelletje gespeeld". Van een onzer verslaggei Deze opmerking komt voor rekening van directeur Ge rard Visser van Willem Muller Amerika, een vestiging van het Terneuzense bergingsbe drijf in Houston. Gerard Vis ser deelde vanuit de Verenigde Staten mee dat gisteren de on derhandelingen tussen het bergingsbedrijf Wijsmuller (dat Muller heeft overgeno men) en hemzelf, over de beta ling van een aantal Ameri kaanse crediteuren, hopeloos zijn vastgelopen. „,Het kritieke punt was mijn verzoek om een garantie dat ik van de schulden gevrijwaard zou blijven. Die garantie wil den ze niet geven", zegt Ge rard Visser, die verklaart nog wel 'honderd procent aandeel houder van Muller Amerika', maar zeker niet aansprakelijk voor de gemaakte schulden te zijn. De directeur beschuldigt Wijsmuller van het niet nako men van gemaakte afspraken en wijst daarbij naar een claim van 85.000 dollar van de werf Bender Ship Yards; een oude schuld voor reparaties aan de zeesleper De Schotland, waarvoor Wijsmuller zich aanvankelijk, volgens Gerard Visser, garant had gesteld. De afgesproken uiterste be talingsdatum was echter afge lopen vrijdag en 'Bender Ship Yards heeft nu nog geen stut ver gezien', aldus Gerard Vis ser. Hij verklaart aan andere maatregelen te gaan denken als Wijsmuller die houding handhaaft. Wijsmuller was avond niet bereikbaar voor commentaar. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Zesenvijftig duizend voor de eerste maal, zesenvijftigduizend voor de tweede maal, zesenvijftigdui zend gulden voor de derde maal..verkocht". Het motorschip 'Hencor' heeft een nieuwe eigenaar: J. Vermeulen uit Terneuzen. Zelf zal hij er niet op varen; het is bedoeld voor zijn negentienja rige zoon, die zo zelfstandig de rivieren en kanalen op kan. Het schip was gisteren on derwerp van openbare ver koop in Terneuzen, omdat de vorige eigenaar zijn verplich tingen aan de bank niet meer voldoen. Erg veel schippers bezochten de verkoop; de meesten keken met stroeve ge zichten toe hoe het schip van him collega in andere handen overging. Een evenement als dit was de laatste tijd niet meer voorgekomen in Terneu zen: tien jaar geleden werd voor de laatste maal een ship openbaar verkocht. Notaris Everaert en veiling meester Schul zitten de ver koop voor. Als Schul om een eerste bod vraagt, blijft het lang stil. Veel aanwezigen to nen een grote belangstelling voor het berookte plafond van het café waar de verkoop plaatsvindt aan de dag. Van achter uit de zaal klinkt het eerste bod: „Tienduizend". Daarna gaat de prijs snel naar 25.000. Bij dat bedrag aange komen stokt het bieden voor de eerste maal. Mr. Schul: „Wie biedt meer dan vijfen- twintigduizen". De 'Hencor' is al vijf jaar niet op de helling geweest. Aanwezige schippers zeggen dat de motoren van het schip totaal waardeloos en de dek- planken verrot zijn. De kiel is slecht, oordelen ze. Volgens de een moet er voor minstens ƒ80.000 aan opgeknapt wor den, volgens de ander gaat het zeker het dubbele kosten. Een enkele schipper zegt dat de boot voor een koopprijs onder de 70.000 de moeite waard is, anderen zouden hem voor veertigduizend gulden nog niet willen hebben. Langzaam stijgt het bedrag naar de 39.000. Bij dat bedrag aangekomen gaat het nog tra ger. De veilingmeester pro beert nog wat vaart in het bie den te krijgen. „U mag ook sneller roepen", waarop de no taris onder algemeen gelach snel roept: „Maar dat hoeft ook niet". Als de tweeënveertigdui zend bereikt is, stokt het bie den, en volgt een pauze. De schippers haasten zich naar de bar. De bieders bestellen kof fie, de belangstellenden jonge jenever. Na de pauze gaat het bedrag steeds met duizend gulden omhoog. Nu is al duidelijk dat J. Vermeulen de 'Hencor' wil hebben. Hij gaat steeds boven het bod van de andere bieders. Bij ƒ56.000 staakt het opbie den. De Hencor heeft een nieu we eigenaar. 'Zesenvijftigduizend voorde eerste maal. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Deze week ii een begin gemaakt met de uit breiding van de openbare LOM-schooi De Schans Terneuzen. Het werk komt erop neer dat de twee gebouwen in de Katspolder, een permanent een semi-permanent, aan kaar worden 'geplakt'. De ruimte daartussen wordt op gevuld met enkele lokalen waarin voorheen de lagen school De Geule was gehuis vest. De uitbreiding betekent voor de Schans dat er straks voor ieder van de veertien groepen (samen 190 leerlingen) een lokaal beschikbaar zal zijn. Daarnaast houdt de school dan nog eens drie prak tij kruimten over. De laatste tijd was De Schans zo uitzijn jasje gegroeid dat er niet eens voor iedere groep een eigen lo kaal ter beschikking stond. Aannemer Van der Poel,® de verbouwing in opdracht van de gemeente Terneuzen uitvoert, zou eind van deze maand klaar moeten zijn niet het werk. De Terneuzense school staat open voor kinderen van 18 jaar, van wie een toela tingscommissie heeft vastge steld dat ze 'het reguliere on derwijs niet aankunnen, om school leidt op voor mavo e leao en is zo een schakel tuss basis- en voortgezet onde- wijs. Van onze corresponded TERNEUZEN - Jan van Velde is winaar geworden»»" de jaarlijkse atletiekspoi» van de Politie Sport- en spanning Vereniging- Hij behaalde die pc' k. tijdens de jaarlijkse at» sportdag op de atletiekbaan van Terneuzen. De deelne moesten een vijfkamp ai ken: 3000 meter, kogels»»»» ver- en hoogspringen e meter. Uitslag: 1. Jan van ten, 2. Hans van den Beid Goossen 1862, 4. Jan de g» Ronny Jansen met 1SW veteraan, de 47-jarige HuibScM^ in zijn klasse eerste met 117» meentepolitie-adjudant A. reikte ae prijzen uit j I AARDENBURG - Aar burg kan, als oudste st van Zeeuwsch-Vlaande bogen op een historie 1 ongeveer tweeduizend j Daarvan zijn in het huil stadsbeeld nog veel sp< overgebleven. Sommige reet zichtbaar, andere na enig zoeken te vinden. De Aardenburgse 1 meente-secretaris en he 1 kundige George van Vodj 1 heeft nu de gids 'Op verk ning door Aardenburg' schreven, waarin hij in I dertig pagina's een schetst van het boeie verleden van de Kikkersi Die gaat, zoals opgrav gen hebben aangetoond, rug tot de Romeinse maar daarover is vrij niets meer bekend. De naam van de BERGEN OP ZOOM - De n gentig man sterke afdelin Waterbouwkundige Werken Oost (WWO) van de Delta dienst van Rijkswaterstaat Bergen op Zoom wordt per oktober organisatorisch on j, dergebracht bij de Directi Zeeland van Rijkswaterstaat. Dit als uitvloeisel van de in middels in gang gezette ophef fing van de Deltadienst. De afdeling in Bergen Zoom gaat vanaf 1 oktobe Bouwbureau Compartimente ringswerken heten. He Bouwbureau krijgt als taak d 'twee compartimenterings dammen achterin de Ooster schelde (de Oesterdam en Philipsdam), het Spuikanaa Bath en de Schelde/Rij nver binding af te bouwen. Over twee jaar, als al deze werken klaar (moeten) zijn wordt het in Bergen op Zoon gevestigde Bouwbureau opge heven, waarna de inkrimpinf van personeel begint. Voor '86 zal een aantal men sen worden overgeplaatst, on der wie het huidige afdelings hoofd, ir. C. Kooman uit Hoo gerheide, die een functie ir Middelburg krijgt. De in '8< overgebleven medewerkers er medewerksters van het Bouw bureau krijgen voorrang bi; het bezetten van opengevaller plaatsen bij Rijkswaterstaat 13- Van onze c OOSTBURG - De bewoi Uzendijke vermoeden da graanbedrijf Doens-Verm van hun woningen sterk z „Als dit plan doorgaat, zul len wij alle moeite doen om schadevergoeding te krijgen", aldus de bewoners gister avond tijdens een hoorzitting jn het Oostburgse gemeente huis. De hoorzitting stond on der leiding van burgemeester »r- C. Spijkerboer en wethou der A. deFeijter. Zoals bekend, bestaan er Plannen om het IJzendijkse graanbedrijf naar de Oranje straat te verplaatsen, wat al veel bezwaren van de bewo ners opleverde. Gisteravond p^gen de bewoners de moge lijkheid om hun bezwaren ten aanzien van het gebouw en de locatie toe te lichten. De bewoners vrezen verder dat het enorme verkeersaan- pd een gevaarlijke verkeers- ituatie tot gevolg zal hebben, e heer M. Kopmels sprak de ngst uit voor de komst van ongedierte. „We hebben al veel ongedierte van de CHV. Als er een zelfde bedrijf bijkomt, aan wordt het helemaal erg", stelde hij. „Het gebouw past u n de Oranjestraat", sprak o heer W. de Schoolmeester. buurt""3 'S h6t 6611 W°°n" bestemming „J^en van de toekomstige om wenden van het bedrijf korK8 aan burgemeester Spij- »as ri1 of het gebruikelijk dat na de aankoop van

de Stem | 1984 | | pagina 16