to ian V erontreinigingsheffing volgend jaar niet omhoog Poppenkast voor Hulster jeugd POLICYCLISCHE AROMATEN Plaatselijk nieuws George 2 Sponselee Familie-avond nieuw bij Bamisfeesten E PUTTE Drukke openings avond vrouwen gilde Herstel dam Perkpolder kost ruim één miljoen G. Bun kwart eeuw op Jansenius WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND Regionaal ploeg- kampioenschap nabij Zaamslag WALSOORDEN - Ook de sloot langs de Ma- riadijk te Walsoorden, nabij het betonbedrijf Bleijko, is verontreigd met giftige policycli- sche aromatische stoffen. Clinge Kloosterzande Sint Jansteen Lawaai Rietstengel Ziekenhuis ZES DAGEN LANG FEEST KLOOSTERZANDE Hulster verplegers in de slag >r Javanen, die door de onesische regering met derdduizenden tegelijk rplicht worden om te ver- izen naar andere oorden de overbevolking op Ja- tegen te gaan. Over die Insmigratie hoorde ik van 'nand in Bandoeng zeggen Irian Jaya zo vanzelf n-Jawa wordt", an haar oud-klasgeno- ontmoette Margret er in levende lijve, drie op ong en twee op Java, ar ze ook nog enige tijd bleef. Met een zesde had telefonisch contact. „Ge- an opgezocht in het tele- nboek. Dat is daar voor :1 West-lrian niet groter voor een plaats als ;rle hier, hij woonde in r-Fak. Geweldig dat ze amaal goed terecht zijn tomen. Nou waren het tijds ook jongens, die wat Iden bereiken, anders iden ze niet op de primai- middelbare school geze- Jot Margrets verrassing iden haar ex-klasgenoten alle Nederlandse liedjes twintig jaar geleden buiten. „We hebben s :hts met zijn allen 'Op de nke top der duinen' ge- gen en 'In Naam van mje doe open de poort. klonk prachtig, maar te- ijk zo onwezenlijk, D® sten kenden zij nog u« hoofd, ik alleen nog d® ,odie. Ze hebben me ook raagd om het tekstboekje n je nog zingen, zing dan op te sturen. De meeste lerlandse schoolboeken er na het vertrek van de lerlanders immers ver- nd". T22 Van een onzer verslaggevers IN WATERSCHAP HULSTER AMBACHT HULST - De verontreinings- hefhng gaat in het gebied van bet waterschap Hulster Am bacht volgend jaar niet om boog. Het bedrag blijft op 217,50 gulden per gezin. pat blijkt uit de prognose van de heffingsbedragen in het voortgangsrapport water kwaliteitsbeheer 1983, dat pas is uitgekomen. Voor de jaren na 1985 is er wel een flinke stijging te ver wachten. Het waterschap denkt dat in 1986 per gezin ruim 233 gulden betaald zal waarvan de stijging is terug te Inmiddels heeft het water- moeten worden, oplopend in voeren op investeringen die schap nog ruim 187.000 gulden 1989 tot ruim 284 gulden. Voor het waterschap doet, dan weer aan verontreinigingsheffing 1990 zou het heffingsbedrag, een paar gulden terug kunnen, tegoed vanaf 1975. Dat is alles bij elkaar maar een paar pro cent van het totale bedrag aan verontreinigingsheffing dat binnen komt. Een deurwaar der is belast met het innen van de openstaande bedragen, een bezigheid die volgens het wa terschap 'naar omstandighe den' goed verloopt. Het voortgangsrapport wa terkwaliteitsbeheer, waarin de stand van zaken in het wa terschap op een rijtje wordt gezet, komt 24 september ter spraken tijdens de algemene vergadering in Den Dullaert. In tegenstelling tot de traditie wordt de bijeenkomst dit keer 's avonds gehouden, vanaf 19 Ook gif in sloot in Walsoorden ZAAMSLAG - De Regio nal e Agrarische Kom missie houdt zaterdag het jaarlijks regionaal ploeg- kampioenschap van Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren. Dit keer ligt het wed strijdterrein bij M. Boog- erd, Hoek van de Dijk 19 nabij Zaamslag. Wegwij zers leiden de bezoekers vanuit het dorp op het goede pad. De wedstrijd, waarvoor vijftien deelne mers tegen elkaar in het strijdperk treden, begint om 14 uur. Het ploegwerk wordt bekeken door een des kundige jury die bestaat uit de heren T. Hiel en R. de Millano, beiden land- bouwconculenten, en P. Verhelst en S. Peeters. Van een onzer verslaggevers Dat blijkt uit monsters die het waterschap Hulster Ambacht regelmatig heeft genomen. Het gaat om dezelfde stoffen die in hoge concentraties in gras en kuilvoer zijn aange troffen van de eveneens daar wonende veehouder Ver- schueren. De hoeveelheid zo geheten PAK's in de sloot, die langs het weiland van Ver- schueren loopt, overschreed vorig jaar dertig maal de norm en bij metingen dit voor jaar acht maal. Zoals bekend zijn er van verschillende zijden vermoe dens geuit dat de policyclische aromaten zijn vrijgekomen bij het teren (coaten) van buizen door het naburige betonbe drijf. Die hoge concentraties zouden op hun beurt alles te maken hebben met de vreem de ziektegevallen in de veesta pel van Verschueren. Volgens het Waterschap Schoppen Boer - De kaartclub Schoppen Boer houdt van avond een ledenvergadering in het clublokaal de Landw- bouw, waarop ook niet-leden welkom zijn. Er wordt gespro ken over de activiteiten in het nieuwe seizoen. Vast staat dat ie eerste kaarting doorgaat op 28 september en verder iedere tweede en vierde vrijdag van ie maand, in het clublokaal. De bijeenkomst begint van avond om 20 uur. Nieuwe le ien kunnen zich laten in schrijven. Viswedstrijd - De visclub De Clingse Hengelaars houdt za terdag een wedstrijd op de Zestigvoet. Het wordt een sportief treffen met de leden van GOA uit Axel. De henge laars krijgen van 14 tot 16 uur ie tijd om zoveel mogelijk vis sen aan de haak te slaan. De Prijzen worden na afloop uit gereikt in clublokaal De Trou badour. Handwerkexp© - De hand- werkclub van het welfare- werk van het Rode Kruis Hon- •enisse houdt zaterdag een tentoonstelling van hand- werkstukken in het Poorthuis wde Cloosterstraat. Van 10 tot 'MO kunnen belangstellenden ie zelfgemaakte spulletjes ko tten bezichtigen en kopen. Met ie opbrengst worden weer fteuwe handwerkmaterialen aangeschaft. Als speciale acti- yrteiten staan zaterdag nog op "et programma: rozen raden, een grabbelton en de lengte raden van een gehaakte bol wol. Voor iedere 25ste bezoe ker is er een verrassing. Zwemmen - De Werkgroep Sportieve Recreatie houdt vanavond de laatste avond re creatief zwemmen in dit sei zoen. Men kan van 19 tot 20 uur terecht in het zwembad. In okotber begint men weer met de zaalactiviteiten. Schieting - De bejaarden- schutterssociëteit Groot Hulst houdt vandaag een schieting in zaal De Kroon, waaraan door bejaarden kan worden deelgenomen. De eerste pijlen worden om 13.30 uur afgscho- ten. Collecte - De collecte die werd gehouden ten bate van de MI- VA (Missie Verkeersmiddelen Actie) bracht ƒ552,70 en 1447 Bfrs op. Gouden huwelijk - Dinsdag 18 september is het vijftig jaar geleden dat Aloysius Ver meersen en Maria van Gassen in het huwelijk traden. Het echtpaar is woonachtig aan de Prins Hendrikstraat. De heer Vermeersen heeft vele jaren in Hulst een graanhandel geëx ploiteerd. Uit dankbaarheid zal in de kapel van OL Vrouw ter Eecken te Kapellebrug een mis worden opgedragen. Collecte - De jaarlijkse collec te ten bate van de kankerbe strijding door het Koningin Wilhelminafonds heeft ƒ2148,80 en 1267 Bfrs opge bracht. De collecte werd ver zorgd door de Steense jeugd. Hulster Ambacht is de bron van de verontreiniging in de sloot niet direct aan te wijzen. Ook is volgens hoofd techni sche dienst ing. K. Brand vrij wel niet te zeggen of de ver- ontreining wordt veroorzaakt door lozingen of door stoffen in de lucht. In dat kader is van andere zijde al geopperd dat wellicht de hoge bomen op de Maria- dij k er wat mee te maken kun nen hebben. De bladeren zou den in de zomer fungeren als een soort windscherm en in de lucht aanwezige stoffen opne men. In de herfst zou het loof dan weer in de bewuste sloot terecht komen en daarmee ook de polyciclische aromaten. Hoewel het waterschap met de kwestie tussen veehouder en Verschueren in feite weinig van doen heeft, houdt men wel de vinger aan de pols. „We we ten dat die hele kwestie daar speelt", zegt Brand, „dus ne men we er regelmatig mon sters". De resultaten worden doorgespeeld naar de pronvin- cie en de Inspectie Volksge zondheid en Milieuhygiëne in Middelburg. Van onze correspondente HULST - De openingsavond van het Hulster Katholiek Vrouwengilde is door 180 da mes bezocht. Na een eucharistieviering, waaraan het jongerenkoor en combo meewerkte, opende voorzitster mevrouw J. Bleyenbergh het nieuwe sei zoen. Bij de bestuursverkie zing werd mevrouw O. Gijsel gekozen en mevrouw D. Bakx weer voor vier jaar herkozen. De lezing door de heer J. Gremmen, over boerderijen en woonhuizen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen viel zeer in de smaak. Ook de col lecties van karakterpoppen, droogbloemcollages en volks schilderkunst oogstten veel waardering. De volgende bij eenkomst is gepland voor 17 september om 14.30 uur. Dan is er een voorlichtingsmiddag over 'beleggen'. Van een onzer verslaggevers PERKPOLDER - Het herstel van de strekdam bij Perkpolder, waar eind mei een oeverafschuiving plaats vond en 20.000 ku bieke meter materiaal in de Schelde verdween, gaat naar schat ting 1.125.000 gulden kosten. Het waterschap Hulster Ambacht heeft inmiddels al de toe zegging gekregen dat de reparatiewerkzaamheden in aanmer king komen voor de zogenaamde 80-10-10-regeling. Daarbij neemt het rijk tachtig procent en de provincie en het waterschap ieder tien procent van de kosten voor hun rekening. Voor het waterschap zou dan nog ruim 191.000 gulden overblijven. Voor dat bedrag heeft men bij de provincie gevraagd om een bijdrage uit het calamiteitenfonds. De reparatie moet nog voor het komend stormseizoen gereali seerd worden, om verdere aantasting van de strekdam te voor komen. Er zijn al zes gespecialiseerde aannemers uitgenodigd voor de onderhandse aanbesteding van het werk op 19 septem ber. Danny Verbiest van het BRT-programma 'Met de groeten van Kameleon' is zaterdag één van poppenspelers in Hulst. - F0T0DESTEM/C0RJ.DEB0ER Van een onzer verslaggevers HULST - Poppenkast Malpertuus speelt komende zaterdag in Den Dullaert in Hulst 'Kom van je wolkje'. Een poppenspel van Danny Verbiest met muziek van Eddy van Eeckhoven. Het wordt gespeeld door Nancy en Wendy Brouckman, Christel Zenner, Theo Vanlens en Danny Verbies, bekend van het BRT-programma 'Met de groeten van Kameleon'. De voor stelling, die om 14 uur begint, is georganiseerd in het kader van de jubileumviering rond Den Dullaert. Zoals gewoonlijk speelt Poppenkast Malpertuus een heden daags poppenspel met een actueel thema. Niko woont met zijn vrouw en een heleboel dieren op een fijne boerderij. Ze leven er van de opbrengst van hun groententuin en lijken perfect geluk kig, tot hun buurman het idee krijgt een wolkenkrabber te bou wen, met supermarkten, parkeerruimten..kortom, al wat de 'moderne mens' nodig heeft. Niko krijgt zomaar gratis het daka- partement aangeboden. Maar of het allemaal zover komt, valt nog af te wachten. De kinderen in de zaal zullen zeker ook hun zegje krijgen bij het verdere verloop van het verhaal. RAADSELS Een rubriek als deze geeft dikwijls aanleiding tot me dedelingen van lezers. En ook tot vragen. Mevrouw (Juul) Hageman uit Hengst dijk: „Je schreef deze week over ijsvogels. We zien re gelmatig een of twee ijsvo gels aan 'D'Aof tussen Vo gelfort en Oudestoof bij 'Desdijk'. Zo'n veertien da gen geleden zat er een op het sluisje bij Oudestoof met een visje in zijn snavel". En dat is natuurlijk een leuke waarneming, want het feit dat het diertje met voedsel vliegt - en het niet meteen inslikt - zou wei eens op een broedgeval kunnen wijzen. Horen we binnenkort dat er een heel steletje rondvliegt, dan hebben we zekerheid. Omtrent de twee grote, donkere roofvogels die re gelmatig op de Oostdijk bij Kuitaart vertoeven, konden we haar ook inlichten: brui ne kiekendieven. Hebben dit jaar weer gebroed aan De Vogel. Zelfs twee paar, ver namen we. En dat er in Den Dool'of op Hengstdijk ran suilen hebben gebroed, wis ten we al. De jongen van de ze soort verlaten vroeg het nest en verspreidden zich. Beveiliging? Onderling en met de ouden houden ze con tact door middel van allerlei geluiden. Naargeestige ge luiden mag je wel zeggen. Daar was over gebeld: wat dat gesnuif, gepiep en ge jammer kon zijn? Een andere zegsman drukte zich wat overtuigen der uit: „Eel Desdijk kan nie slaopen deur da lawijt! Is doar niks tegen te doen te gen dien rotbucht"? Nee, niks. Het raam dichthouden en wachten tot de jongen ouder zijn, dan houdt het vanzelf op. Dus het zal wel al over zijn nu. Geen verklaring konden we geven aan iemand die een stel sluisjes bezocht had. Hij was ook terecht geko men bij het sluisje waar we in onze jeugd soms zeven dagen per week speelden. De duiker tussen de polder Wil lem III en Het Kanaal (zo heet dat echt) bij Kampen. Of we wisten dat daar uit een gat in het talud water stroomt. En dat het niet door de dijk uit de polder of zo komt, maar dat het een wel is. We wisten het: veertig jaar geleden was het ook al zo. Of we wisten waar het vandaan komt? Nee. We zijn wel wezen kijken. Het stroomt nog steeds. En nog altijd is het lekker, zoet wa ter, we hebben het geproefd. Waar komt het vandaan? Wie zal het zeggen. In de an dere polder, Stoppeldijk, is vlakbij de dijk een welput. Hoe droog de zomer ook was. WJ. r, TWrWWl, zijn, veel zouter dan het nor male Saeftinghe-water. On dergrondse zoute stromin gen? Dat moet wel. Ander zijds is er bij de schaapskooi een zoete wel. Alle bladeren zijn halverwege omgeknikt, gespleten in de lengte en stevig met het vol gende verbonden. Wie of wat heeft dit gedaan? - FOTO ERIK OSSEWAARDE nooit raakte die leeg. En stond door gebruik het wa ter erg laag, hij vulde zich zelf bij. Ook in de oude sluis van Kampen - gesloopt in en na 1953 - was een ingemetseld buisje waaruit constant wa ter druppelde. Bij de bouw was men op een wel gesto ten, wilde het verhaal, en men moest voor een afvoer zorgen, anders was het hele bouwwerk verzakt. In Saef- tinghe zie je dat ook. Als in een geul het water laag staat, zie je uit de bodem met kracht water opborre len. Het is echt een 'bultje water', zo'n twee, drie centi meter boven het waterop pervlak. Ononderbroken borrelt het op. Proef je het, dan blijkt het bremzout te En dan kwam er iemand met de rietstengel afgebeeld op de foto. Albert de Waele gooide in het Grote Gat bij Koewacht zijn vislijn in het riet. Per ongeluk nemen we aan. Bij het binnenhalen kwam de rietstengel mee, toen nog vrij vers. Of we wisten welk dier - vogel, in sect? - zo met rietbladen omsprong. De bladeren hal verwege omgeknikt, gesple ten in de lengte en stevig met het volgende verbonden. En zo de hele resum. Nee, dat wisten we niet. En nog niet trouwens. Zaten we in de tropen dan zou je aan wevervogels gaan den ken, desnoods nog aan blad- snijdervogels. Maar op de Koewacht.' Nee. Zelf denken we aan een visser - wellicht een jeugdige - die zich zat te vervelen en toen maar wat creatiefs begonnen is. Maar als er een betere verklaring is: we houden ons aanbevo len. En tot slot: een opgelost raadsel. Althans daar ziet het naar uit. De krooneend van de Moerschans. Waar schijnlijk een trekker schre ven we. Maar: we vernamen dat bij een particulier in Hulst een paar krooneenden heeft gebroed en dat de vijf of zes jongen de piste in ge gaan zijn op een of andere goeie dag. Zeer waarschijn lijk is de Moerschanse krooneend er een van. En, net voor dit verhaal op de post ging: K. de Koeyer zag vrijdag 7 september aan de Langeweg bij Aarden burg een albino gierzwaluw. Of toch zo goed als wit. Het lichaam was vuilwit, het kopje wat licht chocola dekleurig. De vogel bevond zich tusen een grote groep andere gierzwaluwen. Al weer een speling van de na tuur. VRIJDAG aanstaande gaan onze volksvertegenwoordi gers zeer belangrijke ver antwoordelijke beslissingen nemen, die tot ontwrichting van de gezondheidszorg kunnen leiden en niet alleen in Zeeland. Behalve dat GS en de commissie Welzijn geen re kening houden met de uit drukkelijke wensen van de bevolking, waar de staatsse cretaris wél van uitgaat, uit gaand van één voorzienin genpakket voor heel zee land, ziekenhuiscentralisa tie en normverlaging van bedden, weten de verant woordelijke mensen voor het opstellen van het regio advies Zeeland op voorhand, dat door ziekenhuiscentrali satie en feite onvergecentra- liseerd wordt en dat dit eigenlijk niet goed functio neert. Dit moge blijken uit enke le signalen opgevangen o.a. uit opmerkingen en ge schriften van medeverant- '''''''"iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiijiiiiiijiiiiiiiiijiiiiiiijiiiiiiiiiijiiiiijjiijjjijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiinuniiniiiinHiiiini Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Kloos- »?Rande staat vanaf vrijdag «september weer zes dagen 'n het teken van de elfde Ook dit jaar heeft de orga- ■pjrende carnavalsstichting ®e.Kloorianen weer voor een "Sinele opening gezorgd, "■«•gemeester mr. M. Somers °P een antieke motor rich el 'eesttent snorren, geës- ™heerd door andere motoren koninklijke harmonie St. 'Mill Helemaal nieuw op de Ba misfeesten is de familie-avond op zaterdag. Zoals de bena ming al doet vermoeden, heb ben de organisatoren gepro beerd een programma in el kaar te steken voor het hele gezin. Via vrije radio's in België heeft men heel wat Vlaams ta lent aangetrokken. Zoals Ne derland Astrid Nijgh kent, zo heeft Vlaanderen Marleen. Haar eerste plaatje 'Ik mis je zo' werd meteen een hit. In het casino te Middelkerke werd ze tweede voor de Baccara-be- ker. Ook op de familie-avond is present de Vlaamse Koen. Hij zingt het vlotte genre en brengt zijn eigen danseressen mee. Als derde artiest treedt Eric Marijse op, zanger van het levenslied. Tussen de optredens door beklimmen leden van sport school Malawauw uit Middel burg het podium voor demon straties karate en body-buil ding. De Hulster orgelvirtuoos Arthur Wauters zal deze avond muzikaal omlijsten. Illimilfllllllllllllllllllllllllllllllllllllimiillllllllllllllllllitti Een avondje dus vol afwisse- loing en spanning. Omdat de Kloorianen met dit program ma iedereen hopen te bereiken is de toegansprijs extra laag gehouden, een rijksdaalder. Ook nieuw op de Bamisfees ten is de Snuffelmarkt op maandagmiddag. Wie geïnte resseerd is, kan nog gratis een kraam krijgen. Gedacht wordt hobbyisten, verzamelaars "en verenigingen, die op deze ma nier de aandacht van het pu bliek op zich kunnen vestigen. Men kan bellen naar 01148- 2567. IllllllIIUUUUIIIIUIIIIIIIIIllIIIIUIIIIIIllIIlllllllIIIIIllllIllllllllIIIllllIllllIIIIIUIIUUllllllllllIllllIllIllll woordelijke figuren: „Zodra er een centrumziekenhuis is in Terneuzen, vereist de fi nanciering een maximaal gebruik. Het is wenselijk dat ziektekostenverzekeraars daar rekening mee houden"; „Het aanvankelijk exploita tietekort mbt radiotherapie in Vlissingen is nu opgevan gen, doordat de spreekuren zijn aangepast op de dienst regeling van de veerdien sten, zodat mensen uit Zeeuwsch-vlaanderen naar Vlissingen kunnen komen"; „Wanneer het centrumzie kenhuis in Terneuzen is ge realiseerd dan moet het maar eens afgelopen zijn met uitwijken van de Zeeuwsvlamingen naar spe cialistische voorzieningen in België"; „Tholen en St. Phi- lipsland moeten in de toe komst met hun gezondheids problemen naar Goes" (thans gaat 85% naar Lie- vensberg B.O.Zoom). Het is angstaanjagend hoe de mens ondergeschikt ge maakt wordt aan visies en politieke machten. De invoe ring van de wet voorzienin gen gezondheidszorg met in gang van 1 januari 1986 is bij voorbaat tot mislukking ge doemd. Door de verantwoor delijkheden naar de provin cies te verschuiven, wordt de volksgezondheid afhanke lijk gemaakt van politieke meerderheden, wat tot ont luistering van de mens leidt. Ziekenhuiscentralisatie is al lang een achterhaalde zaak. Moge ik hiervoor verwijzen naar de talrijke discussies, onderzoeken, studies, en naar professor Hattinga Verschure's wetenschappe lijke onderbouwing voor de omkering van de nuanceloze afschaffing tot genuanceer de restauratie van kleine ziekenhuizen. Lopen de sa menstellers van het advies achter? Moge ik ook verwij zen naar de rechten van ieder mens. Niemand hoeft toe te laten tegen zijn zin er gens behandeld te worden. En...zullen de cijfers dan nog kloppen? M.J. Neve-Menu Hulst/Stekene Van onze correspondente HULST - G. Bun, conrector van de Jansenius-scholenge- meenschap in Hulst, viert za terdag dat hij 25 jaar aan de school verbonden is. Hij begon zijn carrière als wiskundeleraar. Na enkele ja ren coördinator van de brugklassen te zijn geweest, werd hij conrector. Het feest wordt in beperkte kring ge vierd met een feestavond. Daarvoor zijn docenten, per soneel, bestuur, directie en een delegatie van leerlingen uitge nodigd. Van onze correspondente HULST - De personeelsvere nigingen van de Blaauwe Hoeve, het Ziekenhuis en De Sterre houden voor de elfde maal vrijdag een sportieve driekamp in de 'berekuil' van het Hulster ziekenhuis. De mixed-ploegen starten om 19 uur en werken zeven spelen af. Het programma staat niet alleen borg voor een sportieve avond voor de deel nemers, ook de toeschouwers zullen waarschijnlijk veel ple zier beleven. De inzet is een wisselbeker die tot nu toe al zes maal door het Ziekenhuis is gewonnen. Na afloop van de spelen is er een verbroede ringsfeest in de aula van het ziekenhuis. P. Hageman praat de verschillende onderdelen aan elkaar.

de Stem | 1984 | | pagina 15