AGEN? Openbaar vervoer naar België blijft behelpen Gestrande dolfijn' VA I ZEELAKD ONDERZOEK NAAR VREEMDE ZIEKTE Onderzoek moord pompbediende in impasse geraakt QESTEM Terneuzense actie helpt Marjol Flore aan LP Inwoonster Goes stal tassen uit overlevingsdrang Skelet naar Rijksmuseum in Leiden urs komen graag 1 Drmeren over (talen en hetCrec ntje naar één va aren voor de voldoende voorh spraak of het to e informatie, de Zakelijke Ga meer dan u deni stspaarbank WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 Buslijn I vv°0Aterzande: mevr- Neve, fW <&CLOPPENBUF G. Baijens hoofd van voorlichting Middelburg Toekomst van oestervissers onduidelijk Plaatselijke rotary schenkt vijftien mille Presentatie Vierhonderd gulden boeten en twee weken voorwaardelijk Brand restaurant Sas snel geblust 'O Hengelo: 074 - 43 54 35 Leeuwarden: 058 -13 48 4 Maastricht: 043 - 62 2855 Middelburg: 01180-3 50 Rotterdam: 010 -13 06 00 Utrecht: 030 - 94 80 41 Zwolle: 038 - 53 30 70 ruim! Grote opgestikte zaW<e Mt 158 (115.-1 t/m 182 (119. opgestikte borstzakken. O.o 52-188. 59.- T27 PAGINA ZEELAND 1 Goes schakelt inspecteur in IÜSSINGEN - Het onderzoek dat de Vlissingse politie al enige lijd instelt naar de dader(s) van de moord op de 28-jarige pomp- tediende Jan Kloet is in het slop geraakt. De politie heeft het aantal politiemensen dat zich met de zaak teighoudt, teruggeschroefd naar twee. Het ziet er op dit mo ot niet naar uit dat de moord wordt opgehelderd. Dit deelde ie hoofdinspecteur Den Rooijen gisteren mee. De twee aange- iouden verdachten zijn onlangs weer in vrijheid gesteld. De verklaring van Van Rooijen staat in schril contrast met |een uitspraak die de officier van justitie mr. Stein enige tijd ge leden deed. Hij vertelde namelijk dat 'het onderzoeksteam erg licht bij een oplossing was'. GS antwoorden op vragen uit Axel: Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De pogingen van het Zeeuws pro- rinciebestuur om het openbaar vervoer vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België te verbeteren, bebben nog weinig resultaat opgevelerd. Dat kan worden afgeleid uit brieven die Gedeputeerde Sta len hebben geschreven naar ïePvdA-afdeling Axel en me vrouw H. Hendriks uit die plaats. Het college vroeg ongeveer Mijaar geleden aan minister Smit-Kroes om te onder- Iroeken of rail-, dan wel bus- I verbindingen met België kun- I ren worden verbeterd. De mi- I nister heeft nog niet geant- voord, maar voor zover bij het :ge bekend heeft ze her- I «pening van de spoorlijnen 1 Ïerneuzen-Gent en Terneu- zen-Sint Niklaas afgewezen. GS voelen er niets voor het I (vooralsnog) niet doorgaan I van de Westerschelde-oever- Wrbinding als argument te iebruiken voor heropening Jan spoorlijnen. Zoals bekend, ™opt het college nog altijd dat uiteindelijk toch een vaste •eververbinding tot stand kan «orden gebracht. Het dagelijks bestuur van provincie wijst er verder op «a: vermoedelijk in januari Seen flinke uitbreiding van vervoerscapaciteit zal Plaatsvinden op het veertra- jeet Vlissingen-Breskens. Dan >omt daar namelijk de lang verwachte dubbeldeksboot in gebruik. SffhAD voOR ZUIDWEST NEDERLANO Kantoren ;erneuzen, Hulst en Goes. Jwessen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: ï30-12.3O/13.3O-17.00 uur. Nactie Jevneuzen: Rein van der '«m (editie-chef), Jan Jan- .6n (plv. chef), Emile Calon, 2 Meertens, Cor de Boer LT°n Koomen (sport), 'et: Frank Deij, Eugène •«straeten. Middelburg: baas Postma' Goes: Gees Servicepunten I Alexanderstr.'4.' o'lU8- ^«ertentie-expl. JPecteur Zeeland: C. Me- J' Pbvé 01150-95839. Het provinciaal beleid, zo laat het college daarnaast we ten, is erop gericht alternatie ve voorzieningen tot stand te brengen als de opheffing van een buslijn onvermijdelijk is. Zo is momenteel overleg gaan de met de ZWN over andere vervoersmogelijkheden nu buslijn 12 (Overslag-Sluiskil/ Oost) is opgeheven. De opheffing van deze bus lijn heeft de bereikbaarheid van het Sint Elizabethzieken- huis in Sluiskil verslechterd. Het college ziet niets in de op lossing, aangedragen door me vrouw Hendriks, om buslijn 5 (Axel-Terneuzen) via Sluiskil- Oost te laten rijden. Daardoor zou namelijk het voordeel van de samenvoeging van de bus lijnen 5 en 1 - verbetering van het openbaar vervoer van, naar en in Terneuzen - teniet worden gedaan. De ZWN en Provinciale Waterstaat overleggen mo menteel over vervangend openbaar vervoer voor Over slag. Daarbij worden sugges ties van mevrouw Hendriks bekeken om voor Overslag een belcomputer- of buurtbusje in te zetten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Met ingang van 16 november is Gerard Baijens te Middelburg, ver bonden aan de afdeling voor lichting van de Deltadienst van Rijkswaterstaat in Zee land, benoemd tot hoofd voor lichting van de gemeente Mid delburg. Baijens, 52 jaar oud, is in Middelburg onder meer door activiteiten op toneelgebied een bekende figuur. Vijf jaar geleden trad hij in dienst van Rijkswaterstaat. Gerard Baijens heeft onder meer de voorlichting van de milieu-afdeling van de Delta dienst van Rijkswaterstaat in Middelburg verzorgd. Vervolg van pagina 1 De eerste stap in het onderzoek is een brief naar de bewoners, waarin hun de situatie uit een wordt gezet. Hebben de bewoners van de inhoud daarvan kun nen kennisnemen, dan gaan de vijftien onderzoekers op pad. Verder staan onder meer gesprekken met de Goese huisartsen op het programma. De gemeente heeft bovendien in het kader van het onder zoek om de gegevens verzocht waarover De Stem beschikt. De Goese dokter J. Deen, een arts die ervan overtuigd is dat de oorzaak gezocht moet worden in de isolatie van de 89 huurwoningen, heeft vandaag al een gesprek met de Inspec tie voor de Volksgezondheid. Dokter Deen: „Er zijn na tuurlijk al talloze jaren pro blemen daar in die buurt; ik constateer dat uit mijn prak tijk. Maar de laatste jaren is het aantal klachten beduidend toegenomen". Hij vertelt voorts dat de laatste weken zeven patiënten uit De Goese Polder met de genoemde col lectieve klachten van zijn diensten gebruik hebben ge maakt. „Maar gerekend over de laatste jaren heb ik waar schijnlijk al enkele tientallen mensen met dezelfde klachten uit die wijk in mijn spreekka mer gehad", aldus Deen. „En juist die vage klachten zijn zo bedrieglijk in dit geval; wat hoesten en wat hoofdpijn, maar niet in die mate dat be nauwdheden het gevolg zijn. Dat soort klachten kom ik steeds meer tegen en dat is in vele gevallen rechtstreeks te rug te voeren tot de schimmels in die huizen". Ploeg in antwoord: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De oestervissers in Zeeland krijgen nog geen zekerheid over een vaste plaats voor hun bedrijvigheid. Staatssecretaris Ploeg (Visse rij) schrijft dat in een voort gangsrapport aan de Kamer. Volgens Ploeg zijn er nog te veel onzekere factoren om tot definitieve aanwijzing te be sluiten. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De dolfijn die maandag op het strand van Breskens is gevonden, leed zeer waarschijnlijk aan tuberculose. Dat blijkt uit het onder zoek dat gisteren door des kundigen van het Rijks museum voor Natuurlijke Historie uit Leiden is inge steld. Ze hebben het zeven meter lange zoogdier - een zogeheten butskop - uitge beend en het skelet meege nomen naar Leiden voor verder onderzoek. Dat de dolfijn ziek moet zijn geweest, kan, volgens Robert Duyndam van de vereniging Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming, worden opgemaakt uit het feit dat het dier alleen was; butskoppen hebben de ge woonte om in groepen zwemmen. Voor de Zeeuw se kust zijn in elk geval geen soortgenoten waarge nomen. Ook de ontdekking gisteren dat de Breskense dolfijn geen tanden meer in de bek had, versterkt het vermoeden dat er tb in het spel is geweest. De butskop komt voor in de wateren rond Schot land. Waarschijnlijk is de dolfijn door de storm van de afgelopen dagen bij Breskens terechtgekomen. De leeftijd van het dier wordt geschat op vijf jaar. Het komt zelden voor dat een butskop zich bij de Nederlandse kust vertoont. De laatste maal gebeurde dat in 1956 toen twee van deze dieren zich bij Vlis- singen lieten zien. Eén vond toen de dood. Medewerkers van het Rijksmuseum villen de dolfijn op vakkundige wijze - FOTO WIM KOOYMAN. Marjol Flore kan dankzij de actie van haar Terneuzense fans eindelijk eens met een eigen plaat uitkomen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Dat zange res Marjol Flore begin vol gende maand met haar eer ste elpee op de markt kan komen, heeft ze volledig te danken aan een groepje toe gewijde bewonderaars uit Terneuzen, allen lid van de plaatselijke Rotary Club. Zij hebben samen 15.000 gulden op tafel gelegd - een derde deel van de totale pro ductie-kosten van het album - en daarmee de platen maatschappij weten te ver murwen eindelijk een elpee van de veelgeprezen, maar commercieel niet zo succes volle theater-vrouw uit te brengen. Het begon allemaal een jaar geleden, toen Marjol Flore optrad voor de jubile rende Rotary Terneuzen. Het concert maakte zo'n grote indruk op de aanwezi gen, dat er direct een run op de platenwinkels ontstond. „Groot was echter onze ver bazing toen we er achter kwamen dat er geen plaat werk van Marjol in de han del was", zegt Endi Schaub- Pols uit Terneuzen, die het initiatief nam tot deze unie ke actie. „We hebben toen spontaan besloten daarin verandering te helpen bren gen". De Rotary-leden namen contact op met de platen maatschappij van Marjol Flore en vernamen daar dat men best wilde, maar nogal aanhikte tegen de 45 mille die voor het project nodig zouden zijn. Endi Schaub: „We hebben toen besloten 15.000 gulden beschikbaar te stellen, waarmee in elk ge val het orkest, de tekst schrijvers en de arrangeurs konden worden betaald. Uiteraard is de zaak con tractueel vastgelegd, waar bij de platenmaatschappij zich heeft verplicht onze bij drage, of een deel ervan, uit de opbrengst van de plaat terug te betalen". Een andere voorwaarde die de Rotary-leden hebben bedongen is dat het album - opgenomen in de tweede helft van augustus - in Ter neuzen zal worden gepre senteerd. Dat gebeurt woensdag 3 oktober in het Zuidlandtheater, uiteraard in aanwezigheid van Marjol Flore zelf, die dan ook zal optreden. De presentatie ge schiedt door de Terneuzense balletgroep van Liliane But ler. Een dag later ligt de plaat overal in Nederland in de winkels. Marjol Flore timmert al ruim tien jaar aan de weg in Endi Schaub uit Ter neuzen, die het unieke initiatief nam de 15 mille voor een eerste Flore-elpee bijeen te brengen. - FOTO'S DE STEM/CORJ. DE BOER films, musicals en theater- produkties. Tot nu toe was ze enkel te horen op een el pee uit 1983, die ze maakte met het Salonorkest Pluche; deze plaat werd echter om niet te achterhalen redenen vrij snel na verschijning weer uit de handel genomen. MIDDELBURG - Overle vingsdrang was het belang rijkste motief voor de daden van de 41-jarige mevrouw H.V. uit Goes, die van maart tot juni in de Goese binnen stad tal van plaatsgenoten van hun tassen had beroofd. Dat bleek gisteren uit haar verklaringen, toen zij voor de politierechter in Middelburg moest verschijnen. Het duurde overigens lange tijd voordat mevrouw V. aan gehouden kon worden. Na een regen van aangiften (zo'n twintigtal) van gedupeerden besloot de politie in de binnen stad extra te posten, overigens zonder resultaat. Een oproep SAS VAN GENT - Een brand je gistermiddag in café-res taurant De Engelroos aan de Noord-Weststraat in Sas van Gent is door de plaatselijke brandweer snel geblust. De brand, die was ontstaan nadat in de morgenuren aan het dak loodgieterswerkzaam heden waren verricht, werd door de uitbaters van het res taurant ontdekt. Deze gingen het vuur, dat zich inmiddels een weg had gebaand tussen de plafonds, met een poeder- schuimblusapparaat en ver volgens met emmers water te lijf. De Sasse brandweer, die na het alarm spoedig ter plaatse was, verwijderde een aantal dakpannen en bestreed het vuur van buiten af. Toen was de zaak ook vlug geklaard. Brandweercommandant A. Notschaele: „Dat de mensen zelf het vuur bestreden is wel prijzenswaardig. Op deze ma nier ontstaat er, zeker in het restaurant, echter toch een aanzienlijke schade. Maar dat is altijd nog beter dan niets doen; ik ben er schuw van als in die oude buurt met allemaal hoge gebouwen brand uit breekt". in de regionale kranten had meer succes: als gevolg van tips die hierop binnenkwa men, kon de politie mevrouw V. uiteindelijk ontmaskeren. Bij huiszoeking werd een klein deel van de gestolen spullen teruggevonden, maar de levensmiddelen uit de tas sen waren intussen in de maaltijden verwerkt. „En dat", aldus V.'s verdedi ger mr. Smit, „was dan ook het motief achter de diefstallen". De vrouw zou een volstrekt verkeerde huishouding ge voerd hebben, waarbij het geld eerst roekeloos werd uit gegeven, waarna er niets meer voor het eten overbleef. „En als je honger hebt, dan doe je toch iets", zo voegde verdachte hieraan toe. Dat er ook wel tassen ver dwenen waarin onder meer balletschoenen, een turnbroek, washandjes, sokken en zeep doosjes - „en die kunnen toch moeilijk bestemd zijn om de honger te stillen, aldus officier van justitie mr. Boogers - moest worden gezien als 'schoonheidsfoutjes' in de overlevingsoperaties van de vrouw, zo merkte mr. Smit op. Overigens had mevrouw V. in november '83 ook nog een fiets gestolen, die zij vervol gens aan een rijwielhandelaar te koop aanbood. De man ver trouwde de zaak niet en belde de politie. Tegenover de politie verklaarde de vrouw toen dat zij het fietsen stelen geleerd had van haar ex-man, die dat wel vaker had gedaan. „Dan was u dus een slechte leerling, want de eerste de beste keer ging het al mis", aldus mr. Boogers, die een boete eiste van vijfhonderd gulden en twee weken voorwaardelijk met een proeftij d van een j aar. Intussen kon mevrouw V. meedelen dat haar financiële situatie nu beter is, vooral om dat zij opnieuw getrouwd is met haar ex. Politierechter mr. De Wilde veroordeelde haar tenslotte tot 400 gulden en twee weken voorwaarde lijk.

de Stem | 1984 | | pagina 13