wen Veertarief niet omhoog als akkoord uitblijft Reddingsactie voor doifijn vergeefs Geen emancipatie-geld meer voor Zeeland eling rijfs- leybal Ondernemingsraad bouwvereniging stopt werkzaamheden ÖE STEM OM TOE TE ZIEN OP MAATREGELEN IN GOESE BUURT RIJK: „SUBSIDIEVERORDENING ONTBREEKT NOG STEEDS" INA SPORT 3 es Peter wij er en rjan Fraanje in Cadzand DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 GEDEPUTEERDE: 'INFO-CONFLICT IN TERNEUZEN Zeeland in '85 laat op vakantie SC gewipt t ker strijd lervormde eugdraad eeland pleit voor ntmoeting met DDR VVD-kamerlid: Ijzergieterij Middelburg kreeg ten onrechte geen boedelkrediet Het Zeeuwse Kruis krijgt onder nemingsraad e sportmedewerker ZEN - In sporthal je te Terneuzen begin! ndaag (dinsdag) - -idingen 'op de bedrijfsvoileybai. tie. De teams spelen deriinge wedstrijden, er twee weken barsl titiegeweld echt los. eling van de klassen van uzense BeVoBo ziet er ali Eerste klas: Zeldenrust de 1, Dow 1, Dees l \0 1, Sterbanden, Ver Verbrugge 1, Roelofs PSV 1. Tweede klas: Ge. Promenade 2, De Hoon -r Scheers, Kind TC Juliana, PZEM 1, Roe, z Meijer 1. Derde Uai V 3, Belastingen, Dow 2 /MEAO 2, Eagles, Ver. Verbrugge 2, PSV 2 2. Vierde klas: PZEM 2 opak, Douane 2, Havent ccs 3, Promenade 3, Dj meente 3, Philips. dens waardig is hierbij, Terneuzenaar Peter 'zer de finale bereikte, 'teindelijk ook op Van uvel strandde: 3-6,3-6. e dames kwam Lisette t niet verder dan de ronde, terwijl Marjan e uit Zaamslag de pres- van Kouwijzer eve- en eveneens de finale die zij echter verloor 4-6 van Elsbet Stal uil Door hun finaleplaats ronde nemen zowel 'zer als Fraanje deel landelijke strijd van dit ircuit dat 22 en 23 sep wordt gehouden te ijk. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebe stuur is niet van plan uit eigener beweging aanstalten te maken om de tarieven voor de Westerschelde-veren te verhogen. Zoals de zaken er nu voorstaan is een trendmatige verhoging per 1 januari niet nodig. De Zeeuwse veren-gedeputeerde J. de Voogd (VVD) maakte dat gistermiddag dui delijk aan de statencommissie voor verkeer en waterstaat. Hij kwam daarmee tegemoet aan een wens die de commissie twee weken geleden al formuleerde. Minister Smit-Kroes kan overigens nog roet in het eten gooien. Wat er er namelijk met de veertarieven gaat gebeuren is volle dig afhankelijk van onderhandelingen over de rijksbijdrage, die nu al jarenlang duren. De Voogd sprak gisteren de verwachting uit dat die onderhandelingen nog voor 1 ja nuari kunnen worden afgerond. Dan zal vol gens hem moeten blijken of van tariefsver hogingen kan worden afgezien. Hij achtte het niet helemaal uitgesloten dat in de toekomst zelfs tariefsverlagingen mogelijk zijn. Tijdens de onderhandelingen zullen de re sultaten centraal staan van een doelmatig heidsonderzoek. Zoals gemeld spreekt daar bij de vraag mee of aanzienlijke kostenbe sparingen mogelijk zijn door - bij de inge bruikname van de derde dubbeldeksboot - het personeelsbestand in te krimpen. De Voogd deelde gisteren mee dat de inge bruikname van de derde dubbeldekker - an ders dan was voorzien - niet tot kostenverho gingen zal leiden. Hij zei verder dat in het buitenland inmiddels belangstelling bestaat voor aankoop van de oude enkeldeksboten, die straks kunnen worden afgestoten. Het statenlid G. de Vries-Hommes (PvdA) zei dat haar fractie niet met kostenbesparin gen (en dus verlaging van tarieven) zal in stemmen, voor zover die bereikt worden ten koste van de arbeidsomstandigheden van het veerbootpersoneel. aassBESE Wijkbewoners willen comité oprichten Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De ondernemingsraad van de Wo ningbouwvereniging Terneuzen heeft met ingang van dinsdag 4 september zijn werkzaamheden voor onbe paalde tijd opgeschort. MDDELBURG - De Stichting tan de Arbeid heeft Noord- -Brabant, Zeeland en Lim- voor 1985 de laatste va kantieperiode gegeven. Het kleuter- en lager on- ierwijs heeft van 6 juli tot 19 augustus vakantie en het voortgezet onderwijs van 13 Jili tot 26 augustus. De bouw vakvakantie is vastgesteld van22 juli tot 10 augustus. besloten het seizoen in voorprogramma voor de 'ese afvaardiging, die al- am, voor de dag. sch-Vlaamse bodem. LAGEN: 8 jaar: 1. Angeli- n Schilt, Z-Vl; 2. Esther Nijs, jaar: 1. Richard van Cad- -VI; 2. Richard van Gils, M. 1. Patrick Ridderbos, M; 2. 'aasse, M; 3. Wilmar van de Z-Vl; 4. Mark Martens, Mj •ine Verschuur, Z-Vl. 11 Michel Rommers, M; 2. Jim ule, M; 3. Robbert Nijs, Z- aar: 1. Richard Siereveld, M; bie Peters Maaskant; J. van Cadsand, Z-Vl; 4 van Gils, M; 5. Jean-Pierre Z-Vl. 13 jaar: 1. Freddy er Meer, 2. Dirk van der beiden Friesche Leeuw, 3. Zoetewei, 4. Ronald W?asff' n Rennen, allen Middel- 14 jaar: 1. Matthijs van der Friesche Leeuw; 2. Peter rs, Zwaluw; 3. Robert Born- riesche Leeuw; 4, Jan HM, pia Heerenveen; 5. Henk toi Middelkamp. Van onze handbalmeclevoerker NEUZEN - Het avontuur de GSC-heren in de strn« ie landelijke zaalhandbal ir is voorbij. Tegenstander '72 uit Eindhoven bleekJ" ieuwe sporthal van erk en won met 16-26. SC, dat vaste keeper Jan Bijen moest missen, kees lot tegen een °"^ac '®aS d aan. De beginfase elijk voor het Brabantee •72. Naarmate de eer t vorderde kwam r in de wedstrijd, maar, 1 van vier treffers sto^ iet rustsignaal nog steeu» et scorebord: 8-12. de tweede helft d gelijk op. Tock in te een unieke kans om in. Bij de stand twee spelers van het veld gezonden om ftijd uit te zitten. GSC meerderheid och, do0f luiten. Integendeel. ht verdedigm6s „g jrden de Brabanders tw r, 14-19. t van liermee was het verz gebroken. DES 72 m ie slotfase de wedstKl ckelijk te kunnen conw .omdat het over eenibe ditie beschikte. Ee° ide overwinning g(-,, '72. Topscorer aan was aanvoerder nten met zeven MDDELBURG - De Provin- Hermvormde Jeurdraad R) Zeeland heeft de Lan- Herv. Jeugdraad ge- 'raagd een ontmoeting op re- Itriogsniveau te stimuleren i regeringen uit de DDR •Nederland. poging zou deel moe- uitmaken van de stappen -'öt november 1985 gemaakt ®nen worden tussen Oost en test. ta de DDR wordt, aldus de •Sdraad, tot op regeringsni- a'J kritisch aangekeken te- de plaatsing door het i'schaupakt van kernwa- Contacten tussen kerken Jwderiand en de DDR zou- de ontmoetingen op rege- 'Ssniveau kunnen begelei- en mede voorbereiden, zo •Hen de hervormde jonge- ÏWAO VOOR ZUIDWEST NEDERLAND 'sntoren ^neuzen, Hulst en Goes. '[®sen en telefoonnum- "sop pagina 2. fengstijden: *12.30/13.30-17.00 uur. 'actie Jieiizen: Rein van der J] (editie-chef), Jan Jan- i 'P'v. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer Ton Koomen (sport). 's' Frank Deij, Eugène Middelburg: Goes: Cees Jaap treffers- ?faeten. Postma. "Spurten '0sterzande: mevr. Neve, miüvi novo yexanderstr. 4, 01148- 'Srtentie-expl. „'eur Zeeland: C. 'Wé 01150-95839. Me- Aanleiding voor deze dras tische stap zijn de 'informatie stroom-problemen' die de on dernemingsraad meent te on dervinden. De raad vindt dat zij op die manier in haar func tioneren wordt bemoeilijkt. Uit een brief aan het alge meen bestuur wordt duidelijk dat de raad geïnformeerd wil worden over de preciese werk zaamheden van het algemeen bestuurslid J. de Braai (door het bestuur aangewezen om de klachten van de bewoners te begeleiden). Ook wil de raad inzage hebben in de onderlin ge stukken over gesignaleerde problematiek bij het manage- ment-team. Voor voorzitter A. Janse kwam de brief van de onder nemingsraad 'als een donder slag bij heldere hemel'. Van avond, woensdag- en donder- Vervolg van pagina 1 Van een onzer verslaggevers GOES - Een aantal bewoners van de Van Ho- gendorplaan en Alberdastraat wil een buurt- comité oprichten, dat erop moet toezien dat adequate maatregelen genomen worden tegen de collectieve ziekteverschijnselen in die buurt. Die ziekteverschijnselen lopen, zoals gemeld, uiteen van chronische luchtweginfecties tot frequente ont- stekeningen van de voorhoofds- en kaakholte. De re sultaten van een door dit dagblad gehouden buurton derzoek vormde voor de Inspectie van de Volksge zondheid in Middelburg en de gemeente Goes aanlei ding om stappen te gaan ondernemen. Hoewel het merendeel van de bewoners blij is dat de autoriteiten zich nu daadwer kelijk met de zaak gaan be moeien, blijft toch bij menig een de vraag hangen hoe het onderzoek zal verlopen en wat er werkelijk gedaan kan wor den. Een comité van bewoners zou veel ongerustheid kunnen wegnemen, meent ondermeer de bewoner van de Van Ho- gendorplaan M. van Driel. „Er heerst momenteel de nodige onrust in de wijk. Temeer om dat steeds meer ziektegevallen aan het licht komen en we niet weten waar we aan toe zijn. Mijn buurman heeft er ook mee gekampt en dat hebben wij tot voor kort nog nooit ge weten, om maar eens een MIDDELBURG - Het besluit van de Nederlandse overheid om de ijzergieterij in Middel burg na het RSV-debacle geen boedelkrediet te verlenen is volgens het WD-kamerlid H. Jacobs niet juist geweest Het kamerlid concludeert dat na een gesprek dat hij gis teren met de directie en de on dernemingsraad van de ijzer gieterij heeft gevoerd. De ijzergieterij was één van de vier RSV-bedrijven die volgens de regering geen over levingskansen hadden en dus niet in aanmerking kwamen voor overheidssteun. De ijzer gieterij is toen financieel ge steund door de provincie Zee land via de Stichting voor Economische Ontwikkeling Zeeland, die met vijftig mil joen gulden uit de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij-reserve ook de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen een nieuwe start heeft kunnen geven. De ijzergieterij, die haar personeelsbestand vorig jaar moest terugbrengen van 120 naar zeventig mensen, heeft de komende zes maanden een volle orderportefeuille. Jacobs verwacht dan ook dat de nega tieve resultaten van 1983, toen het verlies drie miljoen gulden bedroeg, dit jaar sterk zullen verbeteren. voorbeeld te geven", aldus Van Driel. Enkele andere bewoners be amen dit; zij zijn van mening dat een comité een coördine rende taak kan hebben en de autoriteiten kan helpen de boel te inventariseren. Ook is het de bedoeling dat het comi té de stappen van de autoritei ten kritisch zal blijven volgen. Van Driel: „Wij hopen dat de gemeente goede voorlichting gaat geven aan de bewoners". Die gemeente heeft overigens, volgens wethouder L. de Leeuw, morgen al een gesprek met een vertegenwoordiger van de Inspectie van de volks gezondheid. Na publicatie van de eerder verschenen berichten over de zaak, is het aantal meldingen van mensen dat aan de klach ten lijdt, of geleden heeft, ge staag gegroeid tot tussen de 30 en 40. Het merendeel hiervan is afkomstig uit de Van Ho- gendorplaan, de rest uit de Al berdastraat en de Calsstraat. Verreweg de meesten onder schrijven de mening van de Goese huisarts J. Deen (zie ook voorpagina) dat een combina tie van vocht en woningisola tie de oorzaak van de klachten is. Een bewoonster illustreert treffend hoe vochtig de 89 wo ningen die Kok-Beheer in Middelburg onder haar hoede heeft, zijn: „Wij hebben een vochtigheidsmeter in de huis kamer, meneer, en die staat regelmatig op 80. Dat is heel hoog, want als je hem buiten in de stromende regen houdt, staat hij op 100". Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Een dolfijn, vermoedelijk een griend, van tegen de 7 meter, heeft gistermorgen een stranding op de westelijke strekdam van de veerhaven in Bres- kens niet overleefd. Rond 9 uur was het drie ton zware dier door werknemers van Rijkswaterstaat ontdekt Het dier had zich als het wa re al ingegraven in het zand, maar leefde nog. Men begon onmiddellijk met het nat houden van het onfortuinlij ke dier en en het vrijmaken van zijn luchtpijp. De ijlings gealarmeerde rijkspolitie in Oostburg nam contact op met het Dolfina rium in Harderwijk waar men adviseerde het dier, omdat het nog leefde, terug naar zee te slepen. Hiervoor werd de reddingsboot Java- zee gecharterd. Helaas kwam de hulp te laat. Het dier had inmiddels de geest gegeven. De Javazee bracht het dode dier naar Breskens, waar een takel het aan wal transporteerde. Vandaag komen mede werkers van het Rijksmu seum voor Natuurlijke His torie uit Leiden het gestran de dier in ogenschouw ne men. Bedoeling is het over te brengen naar Leiden, waar de dolfijn onderwerp van studie zal zijn. Dan kan uit gemaakt worden met welke soort men te maken heeft. Bekeken wordt voorts waaraan het dier is overle den. Het skelet van het dier krijgt uiteindelijk een plaatsje in het museum. Hierin zijn al eerdere 'Zeeuwsvlaamse' vondsten opgenomen, zoals de roem ruchte potvis, die in 1937 in Breskens aanspoelde. Even proberen hoe zo'n beest aanvoelt. FO TO: WIM KOOYMAN dagavond zal hij met het be stuur overleggen over de nu ontstane situatie. De stap van de raad is voor hem onbegrij pelijk. Op zijn beurt verwijt hij de raad dat het bestuur re gelmatig adviezen heeft ge vraagd over allerlei zaken 'maar dat nooit een antwoord werd ontvangen'. De heer Jan- se: „Wij wisten niet beter of wij waren heel open bezig met de ondernemingsraad. Alle vergaderingen werden bijge woond door een bestuurslid zodat op bepaalde vragen on middellijk antwoord gegeven kan worden". Volgens de heer Janse is bij het personeel van de woning bouwvereniging kennelijk verzet gerezen tegen het 'aan halen van de teugels' door de directeur. „Maar de man is, mede op aandrang van zowel ondernemingsraad, als mana- gement-team en technische dienst, indertijd in zijn functie gehandhaafd. Omdat het zo'n goede directeur was." De woningbouwvoorzitter wees erop dat het externe ad viesbureau werd geconsul teerd omdat men precies wilde weten hoe de ideale situatie in de technische dienst van de woningbouwvereniging te be reiken zou zijn, „Helemaal goed was die namelijk niet. Voorgesteld werd de functie omschrijving van het hoofd technische dienst wat strakker te maken en de voorlieden op te waarderen tot uitvoerder. De ondernemingsraad hebben wij gevraagd hierover ons te adviseren." Zoals hierboven gemeld vindt de raad dat zij ook de interne stukken hier over moet kunnen inzien. De heer Janse wijst erop dat het bestuur van de woning bouwvereniging er in de eerste plaats voor de leden is. „Deze organisatie draait nog niet goed. Maar ik blijf voor de be langen van de leden opkomen, ook al gaat het personeel op zijn kop staan". Onderne mingsraadvoorzitter A. van Damme was gisteren onbe reikbaar voor commentaar. Van een onzer verslaggevers GOES - De provinciale Ver eniging Het Zeeuwse Kruis krijgt een ondernemingsraad. De werknemers gaan daartoe op 12 september naar de stem bus. De ondernemingsraad gaat 9 zetels tellen. De werkne- mersorganisaite ABVA/KA- BO heeft 6 personen kandi daat gesteld, de CFO 2 en 'Het Beterschap' eveneens 2. De uitslag wordt op 17 sep tember, tijdens een openbare zitting in Goes, bekend ge maakt. Fr ondernemingsraad wordt op 2 oktober officieel geïnstalleerd. Bij Het Zeeuwse Kruis wer ken 226 mensen. De vereniging is gevestigd in Goes en heeft dependances in Terneuzen, Vlissingen en Middelburg. MIDDELBURG - Zeeland krijgt van het rijk voorlopig geen geld meer voor subsidië ring van activiteiten op het gebied van de (vrouwen emancipatie. Het ministerie van WVC heeft de uitbetalin gen stopgezet, omdat het in Zeeland nog steeds ontbreekt aan een officiële subsidiever ordening voor emancipatie werk. Wordt het probleem niet op gelost, dan ontbeert Zeeland een jaarlijks bedrag van 135.000 gulden (100.000 gulden voor twee VOS-consulenten en 35.000 gulden voor het sub sidiëren van vrouwenactivi teiten). De Zeeuwse emancipatie gedeputeerde E. Maris-Koster (WD) probeert momenteel het ministerie tot andere ge dachten te brengen. Statenlid Scheele (D'66) heeft GS inmid dels schriftelijk om uitleg ge vraagd. Hij wil onder meer weten wat de reden is van de provinciale 'nalatigheid' en welke stappen GS denken te nemen om alsnog op korte ter mijn aan de rijks voorwaarde te voldoen. Zeeland heeft vier tot vijf jaar de tijd gehad de door het rijk verplicht gestelde veror dening op te stellen. Op 1 ja nuari 1983 had de verordening er eigenlijk al moeten zijn. Zeeland kreeg daarna nog eens uitstel, eerst tot juni 1983, daarna tot oktober 1983. Vori ge week rolde uiteindelijk een brief bij het provinciehuis binnen, waarin het ministerie meedeelde dat de uitbetaling zal worden gestaakt. Dat bete kent dat een groot deel van de rijksbijdrage voor dit jaar niet meer zal binnenkomen. Gedeputeerde Maris-Koster gaat er momenteel nog vanuit dat met het ministerie tot een vergelijk kan worden geko men. Mocht dat niet het geval zal zijn dan moet bekeken worden in hoeverre Zeeland het geld zelf kan ophoesten. Met het grootste deel van het geld zijn namelijk al verplich tingen aangegaan. Een verordening voor emancipatiewerk is volgens Maris-Koster in Zeeland over bodig, omdat 'we al regelingen genoeg hebben', die de rechts zekerheid waarborgen: de no- ta-Maris, de deelprogramma's van de welzijnsplanning en speciale subsidiecriteria voor het emancipatiewerk, 'keurig en duidelijk' opgesteld. In fe bruari is er volgens haar nog een gesprek geweest met mi nister Brinkman, waarbij deze gezegd zou hebben 'wars te zijn van overbodige bureau cratische toestanden'. Daaruit was in het provinciehuis afge leid dat veilig zonder verorde ning doorgewerkt zou kunnen worden. Dat Zeeland nooit werk ge maakt heeft van een verorde ning komt volgens de gedepu teerde ook voort uit het gege ven dat het rijk lange tijd van plan is geweest de bijdragere geling te vervangen door ver hoging van de algemene uit kering ten bate van de provin- ciekas. De Tweede Kamer heeft dat echter op het laatste moment voorkomen. Maris-Koster: „Als de zaak een beetje nuchter en prak tisch bekeken wordt komen we er wel uit. Het zou dood zonde zijn wanneer het eman cipatiewerk eronder moet lij den. We hebben hier de afge lopen jaren tenslotte wel wat opgebouwd".

de Stem | 1984 | | pagina 7