UITBLAZEN Ontwapeningsconferentie: weinig kans op doorbraak Maarschalk Ogarkov uit gratie bij Kremlin-leiders Eversdijk cum suis Bhagwa De zomer afgelast even m&m DERDE RONDE IN STOCKHOLM BEGINT VANDAAG Westerse visie op vervanging DE STEM COM Eelt op de ziel DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 ACHTERGROND Malaise Wantrouwen Fundamenteel anders Toch praten Combinatie Drastisch Opvolger Teevee in Nicaragua Haags hoogstandje 'Niet senang' DOOR RECLj PREMIER LU Stroomverbruik stijgt met drie procent U"ET mosterd-na-de- I I maaltijdgevoel dat ik zondagavond kreeg bij het zien van een tv-vakantierubriek maakte me pas goed duidelijk hoe scherp de scheiding kan zijn tussen de seizoenen. Het vakantieseizoen zit er op. Iedereen zit weer achter zijn eigen WIM KOCK mer krijgen. Veertig jaar gele den stormde het ook op het Kanaal en de herfst die op dié zomerstormen volgde was uit zonderlijk nat. Dit is natuurlijk een parallel van likmevestje, maar wat zou u denken van de argumenten van al die buiten- model-weerprofeten van wie de media zich tegenwoordig liever lijken te bedienen dan van de computers van het KNMI? De school-Pelleboer zogezegd. Aflas sen Een werkwoord dat in het afgelopen weekeinde ontelbare malen moet zijn gebruikt en dat toch niet bestaat is aflossen. „Lassen we de wedstrijd af of niet?" Ik denk dat de meeste mensen bij enig nadenken wel weten dat het afgelasten moet zijn. Dus: Gelasten we de wed strijd af of niet? Om de een of andere reden praat dat wat moeilijk dus korten de mensen de boel wat in. Eerder gemak zucht dan domheid derhalve. Maar fout blijft het. De Woordenlijst van de Ne derlandse Taal, bijgenaamd het 'groene boekje' is in die dingen onverbiddelijk. Elf bladzijden vol samentrekkingen met 'af maar nergens 'aflassen'. De Dikke Van Dale daarentegen is wat toleranter. Die geeft, zon der enig commentaar overi gens, het woord aflosten. Met een 't' erin dus. Door het woord niet nader te verklaren en simpelweg te verwijzen naar 'afgelasten' geeft het woorden boek, als het ware op milde toon, te verstaan dat 'aflasten' eigenlijk geen (goed) woord is. Telefonade In de voltooid verleden tijd zit je met aflassen zowel als met afgelasten goed en ónze wed strijd werd niet afgelast. Een van de geneugten van het coach-schap is het intensieve contact met de spelers op re genachtige zondagochtenden. Je kunt nog zo dikwijls zeggen dat ze automatisch op de hoogte zullen worden gebracht van eventuele afgelastingen, zodra de zondagmorgen grijs is en er regendruppels op de ramen zit ten, begint de telefonade. Nu wés het verbazingwek kend dat de wedstrijden door gingen want het regende niet zomaar wat. Nee, het regende ouwe wijven. Hogere clubbe langen stonden de eigenlijk voor de hand üggende afgelas tingen blijkbaar in de weg en terwijl de beleidsmakers van de club hoog en droog in het pa viljoen zaten of schuilden in de dug-outs van het spiksplinter nieuwe hoofdveld, regenden wij op het zompige gras waterdoor- nat. De demonstratief meege brachte duikbrillen, snorkels en zwemvliezen lagen ongebruikt langs de üjn want met die din gen op bleken zelfs de humoris ten van Heren-6 niet te kunnen hockeyen. Zo werden wij al door de nieuwe herfst gedoopt nog vóór de nazomer is begonnen. zit weer doorkiesnummer. Aanvankelijk lijkt dat heel ge leidelijk te gaan. Eerst zijn er de scholen die beginnen, maar dan heerst er nog volop vakan tiesfeer. De caravans komen te rug op hun zomerstalling in de straat. De sportverenigingen beginnen aarzelend te draaien met een paar oefenwedstrijdjes. Het bier in het clubhuis moet nog op smaak komen en alleen de scholierenteams zijn, dankzij de streng toegepaste leerplicht, op volle sterkte. De ouders die moeten rijden of gewoon ko men kijken, hebben hun cam pingkleren nog aan. Ook een vroeg vallend feest voltrekt zich in vakantiesfeer. Het is warm en het feestgedruis davert door open ramen en deuren de tuin in waar het wordt geabsorbeerd door honderdjarige beuken. Dan opeens, zo lijkt het, zijn de stropdassen terug. Eén feest later maar en het wemelt weer van de blazers en krijt- streepjes. Op de vakantie volgt steevast het feestseizoen. 'Op gespaarde' verjaardagen. Men sen die van de zomer iets te vie ren hebben gehad, maar gul hebben gewacht met het sturen van uitnodigingen tot 'iedereen terug is'. Het is opvallend hoe veel mensen (van 'onze leeftijd") in september en oktober jarig zijn. Waar zou dat aan liggen? Aan de koude winters van vroeger, toen er nog geen tv en cv waren en de café's om elf uur sloten? De invallende guurte onder streepte het afgelopen weekein de nog eens extra dat het afge lopen is met Nietsdoen '84. Iedereen leek plotseling minder bruin te zijn geworden. Ik ge loof dat het Merijn was die zijn lezers erop attent maakte dat de R weer in de maand is geko men. Maar Merijn maakt grap jes. Vanmorgen echter trok ik, voor het eerst sinds weken, weer een wollen jasje aan. Zon der erover na te denken (dat doe ik nu pas). Zó snel slaat de herfst dus toe. Ik heb al weer twee tele foontjes gehad die te maken hebben met de komende carna valsviering. Dat lijkt rijkelijk vroeg, maar over goed twee maanden is het al elf-elf. Dat is dus eerder dan we denken, ho pend dat het na het voorbij trekken van de vroege najaars stormen wel weer op zal klaren. „September en oktober kunnen nog mooie dagen geven", zeg gen de mensen, zichzelf en me kaar troostend. Stormen Intussen stormt het op het Kanaal bijna vanaf het mo ment dat bergers begonnen met het opensnijden van het wrak van de Mont Louis. Op 31 augustus al, toen we hotsend, bonkend en schuivend het Ka naal overstaken, sprak iemand van de Hovercraft-maatschap pij over een 'normaal periodiek verschijnsel'. Eens in de zoveel tijd - ik ben inmiddels vergeten hoeveel tijd - is het een dag of twee onrustig op zee, zei hij. Maar vijf dagen later op de te rugweg moesten we een veer schip nemen omdat de hover- dienst was gestaakt en gisteren stormde het nog steeds. Het is dus helemaal niet zo zeker dat we een mooie nazo- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda, Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur: overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice. Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; DEN HAAG(ANP) - In de Zweedse hoofdstad Stockholm begint van daag de derde ronde van de Europese Ontwape ningsconferentie (EOC), waarop wordt onder handeld over maatrege len ter vergroting van het vertrouwen en de veiligheid in Europa. De conferentie begon in ja nuari, maar heeft sinds dien nauwelijks voor uitgang geboekt. Alle voorstellen liggen nu op tafel, maar enige toena dering valt nog niet te bespeuren. Eind augustus leek er eni ge beweging te ontstaan, toen bekend werd dat de Ameri kaanse delegatieleider in Stockholm, James Goodby, en zijn Sovjet-collega Oleg Grinevsky tijdens besprekin gen in Washington onder zocht hadden welke moge lijkheden er liggen om tot za ken te komen. Het overleg was nuttig, aldus een Ameri kaanse woordvoerder, maar concrete resultaten leverde het niet op. In Washington is men van mening dat voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 6 november geen voortgang hoeft te wor den verwacht, omdat de Sov jet-Unie op geen enkele ma nier wil bijdragen aan de herverkiezing van Reagan. Ook in Den Haag heeft men geen hoge verwachtingen voor de nieuwe onderhande lingsronde, die duurt van 11 september tot 12 oktober. De EOC heeft zich niet we ten te onttrekken aan de al gehele malaise die de betrek kingen tussen Oost en West thans kenmerkt. De bijeen komst werd op 17 januari op hoog niveau geopend door de ministers van buitenlandse zaken van de 35 deelnemende landen (alle Europese landen, behalve Albanië, plus de Verenigde Staten en Cana da), maar die plechtige ope ning heeft niet kunnen voor komen dat er sindsdien nau welijks meer iets positiefs is gebeurd in het hypermoder ne conferentiecentrum in het centrum van Stockholm. De situatie is nu zo dat alle blokken (Warschau Pact, NAVO en de neutrale en niet-gebonden landen) hun voorstellen hebben inge diend, maar daarmee houdt het op. Van een onderhande lingsproces, waarbij gepro beerd wordt op basis van ge ven en nemen tot resultaten te komen, is vrijwel geen sprake. Het Sovjet-partijblad Pravda beschuldigde het westen er vorige week van 'eenzijdige voordelen' na te streven met hun voorstellen- pakket. Ambassadeur Good by omschrijft de Sovjet- voorstellen als „oude ideeën die zich nauwelijks lenen voor serieuze veiligheidson derhandelingen". Uit die reacties blijkt dat het wantrouwen overheerst tussen de twee belangrijkste deelnemers aan een confe rentie, die juist beoogt meer vertrouwen te kweken in Europa. Officiéél heet de EOC 'Conferentie over Ver trouwen- en Veiligheidsbev- orderende Maatregelen en Ontwapening in Europa'. Ontwapening komt pas in een latere fase aan de orde (waarschijnlijk na 1986); vooralsnog concentreert men zich op de vertrouwen- en veiligheidsbevorderende maatregelen (CSBM's in de Engelse afkorting), Die CSBM's moeten ver rassingsaanvallen voorko men en ervoor zorgen dat er geen oorlog uitbreekt als ge volg van een verkeerde be oordeling van de militaire in tenties van de tegenstander. Doel is een Europees veilig heidssysteem van de Atlanti sche Oceaan tot de Oeral, waarin de militaire activiteit beter voorspelbaar is ge maakt en meer zekerheid be staat over de militaire bedoe lingen van de andere partij. De NAVO heeft een pakket van zes voorstellen ingediend om dit te bereiken: een jaarlijkse uitwisseling van informatie over de struc tuur van eikaars legers. een jaarlijkse uitwisseling van informatie over militaire activiteit die later in het jaar gedetailleerd zal worden aangemeld. het 45 dagen van tevoren aanmelden van militaire ma noeuvres van een bepaalde omvang. het zenden van waarne mers naar deze manoeuvres. verificatie (controle) door middel van nationale techni sche middelen (bijv. satellie ten) en het zenden van in specteurs. verbetering van communi- catieverbindeingen („hot li ne" bijvoorbeeld). De westerse voorstellen zijn concreet en gedetail leerd. Ze gaan uit van de ge dachte dat openheid kan bij dragen tot een groter weder zijds vertrouwen in eikaars bedoelingen. De Sovjet-Unie heeft de voorstellen echter abrupt afgewezen als een een poging tot 'gelegaliseerde spionage'. Bovendien vindt Moskou ze te technisch, te triviaal, aldus Goodby. De Nederlandse diplomaat J. Sizoo, lid van de Neder landse EOC-delegatie, con cludeert dat de landen van het Warschau Pact een fun damenteel andere opvatting hebben van hoe CSBM's er uit moeten zien. Terwijl de NAVO-landen in de eerste plaats de informatiever strekking willen verbeteren, is het Oostblok voorstander van maatregelen die de par tijen beperkingen opleggen ('constraints' in de vaktaal). De Oosteuropese landen stel len bijvoorbeeld voor de mi litaire uitgaven te verminde ren, de chemische wapens uit Europa te verwijderen, mili taire oefeningen in omvang te beperken en kernwapen- vrije zones in te stellen. Daarnaast bepleiten de Warschau-pactlanden wat Sizoo 'intentieverklaringen' noemt, zoals een verplichting om niet als eerste kernwa pens te gebruiken en de on dertekening van een verdrag over het niet-gebruik van ge weld (in de wandeling vaak aangeduid als niet-aanvals- verdrag). De Sovjet-Unie hecht in het bijzonder veel waarde aan een verdrag over het niet-gebruik van geweld. De westerse landen lopen echter niet warm voor zulke moei lijk afdwingbare 'declaratoi re maatregelen', zoals zij de voorgestelde intentieverkla ringen omschrijven. Waarom moeten we in een verdrag een principe vastleggen, dat ook al door ons is onder schreven in het Handvest van de Verenigde Naties, zo luidt de afwijzende westerse reactie. Toch heeft het westen de afgelopen maanden, onder anderen in de persoon van president Reagan tijdens zijn bezoek aan Dublin, laten doorschemeren bereid te zijn te praten over een formeel niet-aanvalsverdrag. Maar dan wel 'in samenhang' met door de NAVO voorgestelde concrete vertrouwenwek kende maatregelen. Met an dere woorden: een herbeves tiging van het beginsel van niet-gebruik van geweld is zinloos, tenzij ze wordt ge koppeld aan een akkoord over concrete maatregelen, die werkelijk van invloed zijn op de militaire activiteit in Europa, aldus Goodby. In de westerse opvatting kun nen de Oosteuropese inten- tieverklaringen 'hoogstens de bekroning' zijn van een over eenkomst over concrete CSBM's. Moskou cs redeneren an dersom. Zij staan er op dat de verlangde intentieverklarin gen het uitgangspunt zullen zijn van het werk in Stock holm. Ze gaan er vanuit dat het internationale klimaat nu zo slecht is, dat eerst het ijs moet worden gebroken door aanvaarding van bij voorbeeld een non-agressie pact. Dat zal de sfeer zodanig verbeteren, dat er ook zaken kunnen worden gedaan over concrete vertrouwenwek kende maatregelen, op welk gebied Moskou toch ook eni ge voorstellen heeft gedaan. Hoewel het Westen uitgaat van een tegengestelde bena dering is Goodby van oordeel dat het mogelijk moet zijn te komen tot een combinatie van de Westerse en Oosteu ropese voorstellen. Zijn be sprekingen met Grinevsky waren volgens een Ameri kaanse woordvoerder be doeld om de mogelijkheden daartoe af te tasten. Zoals gezegd, leidde het overleg vooralsnog tot niets. Goodby wijt dat aan de Sovjet-Unie, die zijns inziens nu voor de keuze staat de 'verschillen met het Westen te overdrijven of in Stock holm het pad van grotere sa menwerking in te slaan: geen unilaterale winst maar we derzijds voordeel na te stre ven'. Het vooruitzicht is met het oog op de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen niet hooppgevend. Tot nu toe heeft men zelfs geen akkoord kunnen bereiken over de in het verdere verloop van de conferentie toe te passen on derhandelingsprocedures. Van onze redactie buitenland MOSKOU - Het vertrek van de opperbevelheb ber van de Sovjet-strijd krachten, Nikolai Ogar kov, zou kunnen wijzen op een belangrijke twist tussen de militairen en de regeerders. De abrupte vervanging van de stafchef en de manier waarop de officiële aan kondiging werd gedaan, laat volgens Westerse diplomaten in Moskou weinig twijfel bestaan over het feit, dat maar schalk Ogarkov is afge zet was en geen andere belangrijke post zal krijgen. Het legerblad Rode Ster bracht een grote foto van zijn opvolger, maarschalk Sergei Achromejev, op de voorpagi na met daarbij een biografie. Het meldde slechts in kleine lettertjes onderaan het blad dat de 66-jarige Ogarkov van zijn taak als stafchef was ontheven in verband met het overgaan naar ander werk. „Zo wordt in Rusland een man, die nog wat betekent, niet behandeld. Het maakt volkomen duidelijk dat hij in ongenade is gevallen", zei een westelijke diplomaat. Na bestudering van de plotselinge wijziging komen de meeste andere westelijke ambassadedeskundigen ook tot de conclusie, dat hij afge zet is. Er zijn volgens weste lijke diplomaten geen duide lijke redenen waarom de maarschalk, eens een van de machtigste mannen in de Sovjet-maatschappij, er plot seling is uitgegooid. Maar sommigen zeggen te geloven dat zo'n stap alleen maar het resultaat zou kunnen zijn van een belangrijke twist achter de schermen zoals misschien een botsing tussen militairen en communisti sche partijleiders over de de fensiepolitiek. „Een man van de statuur van Ogarkov heeft vrienden en bondgenoten in de hoogste top van het Kremlin. Als zij hem niet konden bescher men, dan moet er iets nogal drastisch zijn gebeurd", zei een diplomaat. Anderen spe culeren over een reeks moge lijke redenen waarom Ogar kov de boosheid van Sovjet leiders zou kunnen hebben opgewekt. Sommige diplo maten houden het er op dat hij misschien te arrogant en koppig is geworden voor een partijleiding, die het nooit aangenaam vond dat het le ger te veel macht en invloed kreeg. De militaire leider had in toenemende mate een vooraanstaande rol in het openbare leven gespeeld en had westelijke bezoekers geïmponeerd door zijn zelf verzekerd optreden. Hij was misschien net iets te veel naast zijn schoenen gaan lo pen. Dat zou voor het Krem lin reden genoeg kunnen zijn geweest om tegen hem op te treden. Sommige Westeuropese di plomaten zeggen aanwijzin gen te hebben ontvangen dat president Konstantin Tsjer- nenko hem in elk geval wan trouwde vanwege de steun die hij in 1982 zou hebben ge geven aan de met succes be kroonde poging van Joeri Andropov aan de macht te komen. In andere theorieën wordt geopperd, dat hij misschien de schuld krijgt van de slech te taakvervulling van het Russische leger in Afghan- stan of van de gebeurtenissen rond het besluit tot het neer schieten van de Koreaanse Boeing een jaar geleden. Een westelijke militaire deskun dige stelt echter, dat, als hij was beschuldigd van zuiver militair falen, het een nor male zaak in de Sovjet-Unie zou zijn geweest hem een an dere aanzienlijke maar maar minder belangrijke post te geven. Nikolai Ogarkov kreeg vorig jaar nog de taak toebe deeld om aan journalisten de Russische lezing over het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing te geven. - F0T0UPI Ogarkov, die sedert 1977 stafchef was, werd lange tijd gezien als opvolger van maarschalk Dmitri Oestinov, als minister van defensie. Een dergelijke promotie zou echter volgens diplomaten, tegelijk met zijn vervanging bekendgemaakt zijn. Op zoek naar de wortels van een mogelijke botsing tussen Ogarkov en zijn poli tieke meesters ontdekten westelijke waarnemers teke nen van gebrek aan overeen stemming over de stratgie. Drie jaar geleden scheen Oestinov hem rechtstreeks te berispen vanwege tegenstrij dige commentaren in een ar tikel, waarin Ogarkov zei dat een kernoorlog de uiteinde lijke krachtmeting tussen kapitalisme en commmunis- me zou kenmerken. Drie maanden geleden waren er tekenen van een nieuw ver schil van mening toen Ogar kov er in een ander artikel op zinspeelde, dat Moskou er be ter aan deed meer aandacht te besteden aan nieuwe gea vanceerde wapens, dan zoals nu te rekenen op raketten en tanks. Diplomaten stellen, dat het Kremlin aan zijn opvolger Achromejev in ieder geval een partner heeft met wie veel gemakkelijker zou zijn om te gaan. „Op een perscon ferentie vorig jaar kwam de ze over als een rustig man die veel minder zelfverzekerd was dan zijn flamboyante voorganger". „ALS ER maar een goudvis in een rijksa quarium overlijdt, dan kun je daarover al Ka mervragen verwach ten," zo verzuchtte een weekblad dat overigens de parlementaire demo cratie niet zo'n slecht hart toedraagt, onlangs gelaten. En inderdaad, wie de stort vloed van vragen ziet waar aan sommige parlementa riërs zich te buiten gaan, kan zich met recht afvragen of de interesse van menig geacht afgevaardigde dezelfde cos- mopolitische trekken zou vertonen als op voorhand vaststond dat kranten, radio en tv aan zijn doen en laten nu eens geen aandacht zou den schenken. Kort geleden debatteerde de Kamer langdurig over de mogelijkheden om meer greep te krijgen op kostbare projecten zoals bijvoorbeeld de Oosterscheldewerken, die vooral onder oud-minister Tuynman (WD) ongemerkt een wel zeer fors beslag op de toch al zo onder druk staande rijksfinanciën legden. De Al gemene Rekenkamer stelde daarover een vernietigend rapport samen, en in het de bat dat aan dat rapport werd gewijd dienden Eversdijk (CDA) en Te Veldhuis (WD) een motie in waarin voorstel len worden gedaan om her haling van die situatie te voorkomen. Goed gebruik in Den Haag is om zo'n volstrekt a-politie- ke motie ook ter onderteke ning aan collega-Kamerle den aan te bieden, maar tot bescheiden (Hummel) cq. zeer grote woede (Van der Doef) van de PvdA gebeurde dat ditmaal niet. Vandaar dat Hummel zich noodge dwongen zelf bij Eversdijk aandiende met het aanbod mee te tekenen; een geste waarop dit CDA-Kamerlid overigens graag inging. Zoniet Te Veldhuis. Hij voorzag onmiddellijk dat de Kameruitspraak die nu als de 'motie-Eversdijk/Te Veldhuis' de parlementaire geschiedenis van het konink rijk zou ingaan, bij de toe vloed van méér onderteke naars de aanduiding 'motie- Eversdijk cum suis' zou krij gen. Zodat Eversdijk uitein delijk moest praten als Brug man om zijn coalitiegenoot toch tot dit kleine gebaar over te halen. Eversdijk wil om redenen van hoffelijkheid en wellicht ook van politieke opportuni teit niet al te veel lucht aan zijn verontwaardiging geven, maar Hummel spreekt open lijk van een daad „die omge keerd evenredig is aan de al lure van het project". Om er overigens gnuivend aan toe te voegen dat „de mo- tie-Eversdijk cum suis een dijk van een motie is." Naar verluidt heeft ten slotte Te Veldhuis zich nog ter oppositie vervoegd met de vraag of Hummel Eversdijk heeft benaderd, dan wel an dersom. En Lubbers maar volhou den dat de coalitie 1986 wel haalt. NEDERLAND heeft een heel groot buitenland, zo stelde vele jaren geleden een in middels gepensioneerd Ne derlands minister van Bui tenlandse Zaken ironisch vast. De betrokken vaste Ka mercommissie houdt zich dan ook met graagte bezig met diepgaande besprekin gen over de toestand in de wereld, die overigens voor de toehoorder niet altijd even boeiend zijn. Debatjes over Nicaragua bijvoorbeeld leve ren in de Kamer al sinds ja ren geen nieuwe gezichts punten meer op. Iedere keer als dit Middenamerikaanse land ter sprake komt, zal Evelien Herfkens (PvdA) een ruim betoog wijden aan de noodzaak de hulpstromen vanuit West-Europa aan de ze door de VS geterroriseerde mini-staat uit te breiden. En precies evenveel tijd wijdt Hans van Weezei (CDA), die op elke straathoek in Mana gua communisten vermoedt, aan de schandalige mensen rechtenschendingen waar aan de Sandinisten zich vol gens dit parlementslid nog steeds schuldig maken. Afgelopen donderdag, toen de Kamer met Van den Broek (Buitenlandse Zaken) een reis naar Midden Ameri ka doorsprak die deze later deze maand gaat onderne men, mengde ook Cathy Ubels (EVP) zich in de strijd. Van Weezei moest maar eens ophouden met te zeuren over die perscensuur, want wie kon er eigenlijk buiten Ma nagua lezen? Dat was toch niet de moeite om je druk over te maken? Van den Broek legde rustig uit dat nou juist één van de grote verworvenheden van de Sandinistische revolutie het terugdringen van het analfabetisme is, waarna Ubels haar stellingname rap bijkleurde met de medede ling dat er „in elk geval in Nicaragua geen tv is". Heimelijk gelach in de commissie, en Van Weezei die recht o verend schiet: Wét? Geen tv daar? Cathy Ubels, snel hersteld van de schrik: „Nou ja, ik be doel natuurlijk: niet in élk huis daar." Inderdaad, een groot bui tenland. Té groot in elk geval voor Cathy. „POLITIEK is een zaak van kemphaantjes, snel ontvlamd maar snel ook weer rustig." (Kamervoorzitter Dick Dol man) MEDE onder invloed van de 'werkers' in het welzij nsveld heeft onze taal de afgelopen tien tot vijftien jaar merk waardige veranderingen on dergaan. Zo zijn we met z'n allen wat gevoeliger gaan reageren op woorden die vroeger gemeengoed waren, maar nu als discriminerend worden ervaren. Een 'invali de' heet daarom 'gehandi capt', een 'krankzinnige' een 'psychiatrisch patiënt'. Aan het steeds langer wor dende lijstje vervangende begrippen wordt, als het aan het VVD-Tweede Kamerlid Erica Terpstra en haar D'66- collega Gerrit Mik ligt, deze week ook het woord 'bejaar denoord' toegevoegd. Als de Kamer morgen de Wet op de Bejaardenoorden behandelt zal het liberale Kamerlid in elk geval per motie proberen dat woord te vervangen door 'verzor gingstehuis'. Vanwaar deze taalgevoe ligheid? Erica Terpstra: „Ouderen hikken aan tegen het begrip bejaardenoord. Het verhoogt de drempel om je in een verzorgingstehuis nog senang te voelen. In de maatschappij wordt allang gesproken over verzorgings tehuis. Alleen de minister heeft het nog over bejaar denoord". Overigens gaat het om meer dan taaislijperij, zo blijkt: „Door de term bejaar denoord te gebruiken sluit je mensen die nog geen 65 jaar zijn uit van opname in een verzorgingstehuis. Die men sen moeten naar een ver pleegtehuis. Als je kijkt naar de functie die de zorg moet krijgen dan zie je een tendens naar thuishulp". De wet is daarin de eerste stap, zo zegt Terpstra, maar de terminologie dateert nog uit de tijd dat iedereen die min of meer gebrekkig en in ieder geval ouder dan 65 was, als vanzelfsprekend naar een tehuis werd doorgestuurd. De motie van Terpstra - die Kamerbrede steun zou genieten - zal niet tot een an dere naam van de wet leiden. Dat zou te veel rompslomp geven. Als over een jaartje de Wet Gezondheidszorg en Maatschappelijk werk wordt ingevoerd zal het woord 'be jaardenoord' evenwel defini tief uit de wettelijke woor denschat verbannen moeten worden. Opdat we ons allen 'senang' zullen voelen. DE Tweede Kamer heeft nog een zeer rustig weekje voor de boeg, en kan zich dus des te beter voorbereiden op de algemene beschouwingen waarvoor het materiaal for meel volgende week dinsdag Prinsjesdag - wordt aange leverd. Na wat stemmingen vanmiddag over de drinkwa tervoorziening en het techno logiebeleid buigt de Kame zich over de berechting va geestelijk gestoorde misdadi gers en (zie boven) de de Bejaardenoorden. In com missieverband wordt woens dag voorts de taakuitbre ding Van de Nationale urn budsman, prof. Jaap R3 besproken. Van onze redactie bin~ AMSTERDAM - De Bha ging (Stad Rajneesh N Commune) voelt zich ge' een reclame-affiche van delsblad. Deze affiche - aanwezi honderd stations in ons lan Pri bes Van onze redactie DEN HAAG - Voor pr van overheidstaken n lingen, is slechts een b Premier Lubbers zei dat breide commissievergade lering, decentralisatie, p rijksdienst, heroverwegin cents-vermindering van o De premier hield de Vaste Kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken voor dat de collectieve sector in Nederland weliswaar omvangrijk is in vergelijking met andere West europese landen, maar dat, zo dra voorstellen tot privatise ring ter tafel komen, de toe- Van onze redactie binnenland ARNHEM - De elektriciteits bedrijven verwachten dit jaar drie procent meer stroom af te zetten dan vorig jaar. De grootste industriële grootverbruikers zullen zes procent meer afnemen, terwijl de overige grootverbruikers en de kleinverbruikers onge veer twee procent meer stroom zullen verbruiken, al dus een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) maandag. Vorig jaar steeg het stroom verbruik in ons land al met twee procent ten opzichte van 1982. Het elektriciteitsver bruik is tot nu toe het meest toegenomen in Limburg en Zeeland. Volgens de VEEN lag het verbruik daar in de eerste helft van dit jaar ongeveer tien procent hoger dan in de zelfde periode vorig jaar. In Noord-Brabant, Zuid-Holland en Noord-Holland is sprake van een stijging van respectie velijk vier, drie en twee pro cent. DE OPWINDING over het sterk g< no in Nederland - de Amsterdams leden in actie tegen gekomen li ons land aan zoveel gewend gera; ziel beginnen te krijgen. Dat is erg wege het vele geld, dat kinderporm De vorige week is weer zo'n gev, en zijn ex-vrouw, exploitanten va nebben volgens de politie toegege m Eindhoven een meisje van zes na toediening van cocaïne. De 2; werkzaam in de sexclub van het tv oelingen hebben toegestaan. Zoal door de cocaïne in een stuip ger< zoek heeft uitgewezen, dat het paa \a 9edaan met een meisje van ne Walgelijke misdragingen als dez !er de stelling dat (kinder)porno g nebben. Het lijkt er immers op dat die kinderen vergrepen hebt orengen, wat zij eerder in hun far urt overigens niet alleen ten aar luees klagen er over dat hun cliënt wow, eisen stellen onder invloed weldadigheid tegenover vrouwen Lie WD-minister van Justitie, Kt oereid gebleken tegen deze uitwas et niet als zedemeester optred .f°k aa het Eindhovense zedensche 'andpunt staan? Of ziet hij de verc rau[dit soort excessen als een ree hiio Dan zou h'i zich in het 9e oen! Gerrit Komrij die de actie v£ L., 'hderporno een „symptoom" h 'fholender manifesterend verlar l Wilhelmus de brand te steken ir vno 'n 'n de we9 steat- Die actie' or allen, die het niet kunnen ver 7 iv6n z'jn waaraan zii geen deel 4uike onzin kun je niet serieus n k.|.,®n opvatting. Maar waarom be honL? eld een Centrumpartij da allsri La,en we gewoon conste dip 7 soorten extremisme verdedi drao r se'6ctief gewogen en beoo ZuHo 2aamheid h°°g in het Nederl scho fe er scherper op moeten oktf„n 9 van de grenzen van tole eerd. Het verdedigen van kinde

de Stem | 1984 | | pagina 2