Verlies Erik Janse in titelstrijd schaken De Kleppertjes' vi lOEGlFf Krappe zege Sluis SCHIP E Overwinning Oostburg Dollar zet opmars voort Clinge start met verlies Altijd wat Pech Bont Stank Druk Credo Gezegd JUDOKA'S NIET IN DE PRIJZEN Ti Al TIK MAANDAG 10 SEPTEMBER 1984 Tl LEUK 24ste jaargang Kan Scherpe daling consumptie tabak en drank Faillissementen Zeeland gedaald Van onze schaakmedewerker KRUININGEN - Na twee renden in het per soonlijk schaakkampioenschap van Zeeland staan in de A-groep nog drie schakers aan de leiding. In de tweede ronde die zaterdag in Kruiningen werd gespeeld, gingen met name Erik Janse uit Terneuzen en Henk Willem van Klaveren uit Middelburg verrassend on deruit. Martin Martens uit Clinge maakte in de B-groep geen fout en staat samen met nog twee schakers aan de kop van het klasse ment. De tweede ronde kende in Kruiningen een regelmatig verloop zonder veel langdurige partijen. Er gebeurde eigenlijk niet zoveel spectaculairs. De sterkere schakers spelen in het begin van het toernooi namelijk nog te gen de mindere goden. In de A-groep, waarin de schakers van 16 tot en met 20 jaar spelen, was het resultaat van twee vooraf getipte kanshebbers echter teleurstellend. De Mid delburger Henk Willem van Klaveren kon de schade tegen Albert Riemens uit Zierikzee nog beperkt houden. De partij, die de volle zes uur duurde, eindigde in een puntendeling. Slechter dan de Middelburger deed Erik Jan se het. Hij bleef met lege handen staan in het duel met de voor hem onbekende tegenstan der Erik Clarisse uit Goes. Janse, die niets wist over de speelwijze van Clarisse, kon geen voordeel uit de opening halen en Claris se zette goed door zodat de sterke Janse moest capituleren. HWP-speler Mark de Waal staat met twee winstpartijen samen met Peter Ron en Erik Clarisse aan kop. Martin Martens had in de tweede ronde geen moeite met Walter van Hattum uit Middelburg. Al na elf zetten ver loor de tegenstandaer van Martens een stuk, maar hij weigerde op te geven. Het treffen werd uitgespeeld en Martens kon zijn weg naar de prolongatie van de Zeeuwse titel in de B-groep zonder problemen vervolgen. Borduitslagen: A-groep: Donker-De Waal 0-1, Krijnsen-Ton 0-1, Van Klaveren-Riemens "4-14, Janse-Clarisse 0-1, Geldof-De Ridder 14-14, R. van Dijke-N. Dubbeldam 1-0, Van Driel-Vos 14-14, P, van Dijke-M. Dubbeldam 0-1. B-groep: Pierens- Ranschaert 1-0, Belfroid-J. Dieleman 14-14, Bril- Gulmans 1-0, Martens-Van Hattum 1-0, Kindt- Leenhouts 1-0, Louws-De Wilde 1-0, Van Gilst- Lauret 1-0, Meijer-Vinjé 0-1, M. Dubbeldam-Quist 1-0, Van de Berghe-Heyboer 0-1. C-groep: Brou- wer-M. Dieleman 1-0, Toetenel-Brinkman 1-0, Ko- le-Septer 1-0, Hommel-Gijs 1-0. o SPÖRT IN 'LKORT WIELRENNEN - Dietrich Thurau heeft de 'Nacht van Hannover' voor beroepswiel renners gewonnen. De Frank furter versloeg in de eind sprint na zeventig kilometer de kersverse wereldkampioen Claude Criquielion uit België. Derde werd de plaatselijke fa voriet Joachim Schlaphoff. De belangstelling voor deze baan- wedstrijd had flink te lijden van de plotselinge afzegging van werelduurrecordhouder Francesco Moser. ATLETIEK - De Tsjechoslo- waakse damesatletiekploeg heeft in Catania een grote overwinning behaald op de Italiaanse: 96-50. De beste prestatie van de gastvrouwen leverde Gabriella Dorio, die de 1500 meter won in 4.05,45. Op de meeste andere ondelen wa ren de Tsjechoslowaakse da mes, onder wie Kratochvilova (400 meter in 52,36), Kocembo- va (200 meter in 22,65), Fibin- gerova (20,89 met kogel) en Sil- haba (67,98 met discus) veel te sterk. BASKETBAL - De Belgische basketbalploeg heeft de eerste wedstrijd in het kwalificatie toernooi voor het Europees kampioenschap gewonnen. De Belgen versloegen in Linkö- ping (groep A) Tsjechoslowa- kije met 65-52. De andere uit slagen zijn: Groep A: Roeme- nië-Turkije 75-70, Zweden- Noorwegen 74-72. Groep B (Helsinki): Griekenland-Hon- garije 91-87, Bulgarije-Fin- land 67-63, Polen-Engeland 107-90. TERNEUZEN - In de derde klas D verloor Clinge de uitwedstrijd te gen Baronie met 3-2 en speelde STEEN op eigen veld gelijk tegen Roosen daal: 1-1. De overige wedstrijden werden af gelast. BARONIE-CLINGE 3-2 - Ondanks het feit dat Baronie een kwartier voor rust met tien maar verder moest, kon Clinge daar niet van profiteren. Op dat moment werd Frans Mertens wegens een grove charge naar de voeten van een tegen stander door scheids rechter Wim Broekhoven uit Middelburg van het veld gestuurd. Integen deel, de Bredanaars kre gen ook in de tweede helft nog de meeste en de beste kansen op een doel punt. Baronie kwam al na vijf minuten op voor sprong. Op rechts speelde Peter Sweeres zich vrij en uit zijn voorzet knalde Verico Emmarencia raak. Halverwege de eerste helft kwam Clinge op ge lijke hoogte. Een vrije trap werd door Jack Everaard achter de Baro nie-doelman geschoten. Kort daarop kregen de Bredanaars een vrije trap te nemen en het was Lucien Diepstraten die deze benutte en daarmee de stand op 2-1 bracht. Tien minuten na rust had Verico Emmarencia weer succes. Hij liet de Clingse netten voor de derde keer trillen. Pas in het laatste kwartier werd Clinge sterker en dat resulteerde in een doelpunt van Bou- dewijn van Craenen- broeck. tevreden net Van onze sportmedewerker ST.-JANSTEEN „Als er een winnaar had moeten zijn, dan had die Roosendaal moeten heten", zei STEEN-trainer Wal ter van Duyse na af loop van de strijd van zijn keurkorps tegen de elf van coach René van Boom, die stelde met het 1-1-gelijke spel „te weinig gehad te hebben". Hierin had de Brabantse oefenmeeser, gezien de sco ringskansen volkomen gelijk. Roosendaal begon behou dend tegen STEEN. Het had hiervoor echter een gegronde reden. „In de vier ontmoetin gen met STEEN zijn we tot nu toe met één nederlaag gecon fronteerd", wist Van Boom te melden. Deze instelling speel de met name na de openings minuten in het voordeel van de thuisclub. Immers, STEEN moest het stellen zonder aan voerder Jo van Remortel (schorsing) en de geblesseerde Adrie de Bot. Eveneens niet helemaal fit zat Peter van Dorsselaar aan de kant. In de tweede helft mocht hij echter opdraven en dat was goed te merken ook. Zoals reeds gemeld was de openingsfase afwachtend. STEEN, dat zich voor eigen publiek waar wilde maken, nam het initiatief, maar kreeg daarvoor geen beloning. Zo strandde een goed opgezette combinatie tussen Triest en Blanckaert via een kogel van eerstgenoemde op Roosen- daal-doelman Van de Vrede. Van deze 'waarschuwingen' was Roosendaal niet onder de indruk. Met uitvallen, veelal over links omdat daar De Rechter en Erwin Nachtegaal zwak verdedigden, creëerde het zich kansen. De beste kans was voor Withagen, die alleen voor doelman De Bot op kon duiken na een actie tussen Swaans en Van Zinnen, een duo dat overigens bij herha ling gevaar stichtte en de STEEN-defensie handen vol wérk kostte. Ondanks zijn goede optreden was het de zelfde Swaans die een enorme kans via een puntertie om zeep hielp, waardoor de rust met een 0-0-stand werd be reikt. Na de thee begon Roosen daal pressie uit te oefenen, met name over links. „Daar lag de zwakte bij STEEN", zei Van Boom, die daarvan wilde pro fiteren. Zijn opponent Van Duyse had dit spel gauw door en besloot tot een goede om zetting. „Ik moest wel ingrij pen", merkte hij op. Triest verhuisde van links naar rechts en Erwin nachtegaal mocht de bank opzoeken om plaats te maken voor Van Dorsselaar. Een bittere nood zaak, omdat Swaans al eens tegen de paal had geschoten en Stols van afstand rakelings over het STEEN-doel had ge knald. Deze wissels hadden tot ge volg dat de wedstrijd open brak. Voor iedere meter werd geknokt en dat bracht volop spanning in het treffen. Zeker toen Roosendaal door een magnifieke omhaal van Swaans na een vrije trap van Franken doelman De Bot kansloos via de paal passeer de. Voor de wit-zwarten bete kende dit alles op alles zetten om een beter resultaat te be halen. Het gevolg was een stij ging van de kijkwaarde en een sterk verdedigend Roosendaal, dat met uitvallen gevaarlijk bleef. Dit massaal aanvallen op de Rossendaal-veste lever de aanvankelijk weinig op, tot het duo Blanckaert-Dobbelaar op links ging 'goochelen' met de bal. Dit leidde tot ontrege ling van de defensie van Roosendaal waardoor De Rechter aangespeeld kon wor den. Op zijn beurt bediende hij Eric Nagelkerke, die zich niet bedacht en zijn vrijwel enige kans verzilverde: 1-1. STEEN, dat inmiddels aan geland was in het bekende 'STEEN-kwartiertje', wilde meer en bleef aandringen. Veel meer dan enkele vrije trappen leverde dit niet op. Uit één van deze vrije trappen ko gelde De Rechter net onder de lat, maar hij kon niet juichen, omdat doelman Van de Vrede paraat was en de bal net over tikte. Roosendaal stelde hier echter eveneens hachelijke momenten tegenover. Zo kwam de thuisclub goed weg bij een enorme doelworsteling, waarbij de bal de doellijn maar niet wilde passeren. Het gevolg was een gelijk spel, waarbij het opvallend was dat geen bezoeker vroegtijdig het veld verliet. Spelmoment uit de ont moeting STEEN-Roosendaal. Hier een duel tussen een STEEN-aanvaller (wit shirt) er een Roosendaalse verdedi ger. - FOTO WIM K00YMAN. Van onze paardesportmedewerker TERNEUZEN - Tijdens de 21e editie van de Levade, de nationale kampioenschap pen van de Koninklijke Fe deratie van Landelijke Rij- verenigingen, die in Apel doorn werd afgewerkt, boekte de Zeeuwse ruitertop wisselende resultaten. In het verenigingskampioenschap voor ponyclubs reikte het Axelse De Kleppertjes in een veld van zeventien clubs naar een verdienstelijke vijfde plaats. Het kampioen schap was voor De Devel- ruiters uit Heerjansdam. Zeeland was in de strijd om de individuele dressuur- titel vertegenwoordigd door Renata Mahu met Sandra van De Honteruiters uit Kloosterzande. Zij moest de rij openen in alle vroegte 's morgens en dat was op zich al een handicap. Zij reikte tot een totaal van 327 punten en dat was in een veld van vijftien combinaties goed voor een tiende plaats. He- leen Zonneveld met Roy van het Blauw-Gele Vendel ze gevierde. Bij het Z-springen pony's kwamen in totaal 22 combi naties in actie. De Zeeuwse eer werd hier hoog gehou den door Ellen de Bliek met Cobien van Luctor et Emer- go. Zij startte beheerst, maar kon haar schimmeltje toch niet goed onder controle houden. In de eerste manche nam zij twee balkjes mee en dat kostte haar acht straf- punten. In de tweede man che moest zij maar liefst 24 strafpunten incasseren en dat deed haar in de totaal stand op de twintigste plaats belanden. Het debuterende Oranje zon uit Vrouwenpolder reik- Suzan Malcorps van De Zwinruiters uit Nieuwvliet, die op een fraaie vierde plaats beslag legde in de Z- dressuurklasse paarden met Onda, tijdens de Levade in Apeldoorn. - fotodestem/corj.deboer. tijdens de voorbereiding kwam zij ten val. Bij het be treden van de grote spring- piste was het zelfvertrou wen weg en door een drietal weigeringen vond zij haar Waterloo tijdens deze Leva de. Suzan Malcorps met On da, eveneens van het Nieuw- vlietse Zwinruiters, reed zich in de Z-dressuurwed- strijd naar een zeer verdien stelijke vierde plaats in het nationale veld van vijftien combinaties. De Zeeuwse combinatie in de wedstrijd mennen in de Z-klasse, Christiaan Pro voost met Viola van Oranje zon, viel buiten de prijzen door op een zevende plaats te eindigen. te in de strijd om het vereni gingskampioenschap in de L-klasse naar een knappe derde plaats. De Zwinruiters had in het verenigingskam pioenschap paarden in de Z- categorie geen beste dag. De Nieuwvlietse club kwam zo wel in de groepsdressuur- wedstrijd als met het achttal niet tot denderende presta ties. Het springtrio zorgde bovendien ook nog eens voor een veertigtal minpunten, zodat een teleurstellende tiende plaats in het eind klassement het resultaat werd. Zo verging het ook Lies- beth Schijve met Nicolette van De Zwinruiters in de Z- klasse springen paarden. Al Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - In de eerste klas van het zondagafdelings- voetbal werden slechts drie van de zes wedstrijden ge speeld. Oostburg ontving Ouwerkerk en won met 1-0, Corn Boys en Zeeland Sport deelden de punten via 2-2 en Domburg won met 2-1 van Pa trijzen. Lewedorpse Boys- Walcheren, Hulsterloo- Graauw en Aardenburg-Ro- bur werden afgelast. CORN BOYS-ZEELAND SPORT 2-2 - De gasten lieten in de eerste helft zien niet voor één puntje gekomen te zijn, maar voor de volle winst. Op permachtig was Zeeland sport in die eerste 45 minuten, maar aangezien dit overwicht slechts in een enkele treffer resulteerde, bleef Corn Boys in de race. Direct na de hervat ting leek de thuisclub geklopt, omdat Ron Lauwerse toen voor de twee keer de Corn Boys-doelman het nakijken gaf. Lovenswaardig voor Corn Boys was het dan het niet met het hoofd in de schoot ging zit ten, maar terugsloeg. Dit re sulteerde in een veel sterker Corn Boys, dat daarvoor werd beloond met doelpunten van Piet Huybrechts en Frank de Meyer, waardoor de elf van coach Hans Radt voor de tweede achtereenvolgende keer een gelijk spel behaalden. OOSTBURG-OUWERKERK 1-0 - De selectie van trainer Peter Pielaet en Ouwerkerk hielden elkaar lang in even wicht wat de score betreft. Toch hadden de Oostburgers iets meer in hun mars. De be loning hiervoor kreeg Oost burg met nog tien minuten te gaan. Op dat moment zette Ronald Hinneman zich achter de bal voor een uithaal die net voor de Ouwerkerk-keeper de grond raakte en daardoor net voldoende van de grond kwam om deze goalie er onder door te laten glijden. Zodoende won de thuisclub alsnog verdiend. DOMBURG-PATRIJZEN 2-1 - In een enerverende eerste helft scoorde Tonny van Iersel uit een voorzet van Christof Wisse na 14 minuten de ope ningstreffer. Twee minuten voor de pauze zette Eddy Do- minicus met een verre ingooi zijn spits Han Westdorp aan het werk. De Patrijzen-spits deed wat van hem werd ver wacht en schoot de gelijkma ker binnen. Na de hervatting was de wedstrijd geen schim meer van de voorgaande drie kwartier. Dat de thuisclub toch nog won, had het aan Pa trijzen te danken. Met nog vijf minuten te gaan speelde een verdediger van de gasten slecht terug. Van Iersel was ter plaatse om dit buitenkans je te benutten. Stand: Aardenburg 1-2, Robur 1-2, Oostburg 1-2, Domburg 1-2, Corn Boys 2-2, Hulsterloo 1-1, Walche ren 1-1, Graauw 1-1, Zeeland Sport 2-1, Robur 1-0, Ouwerkerk 1-0, Pa trijzen 1-0, Lewedorpse Boys 0-0. DEN HAAG Voor de Zeeuwsch-Vlaamse deelneemsters aan de open Nederlandse judokampioenschappen waren er geen me dailles weggelegd. In Den Haag, waar deze titelstrijd werd ge houden, werd het kwartet van sportschool Delta vroegtijdig uit geschakeld. Marion van Dorssen uit Sas van Gent liep stuk op een Ita liaanse, Maud de Moor uit Axel overkwam hetzelfde en de Clingse Maddy van de Brande kon het niet bolwerken tegen een Frangaise. Querine van Meurs uit Axel zat dicht tegen een zege aan tegen haar Dutise tegenstandster. De scheidsrechters beslo ten na overleg de winst naar de Duitse te laten gaan, waardoor ook zij uitgeschakeld werd. EINDREDAKTIE: ROB VAN DEURSEN DE HEREN amateur-wiel renners hebben tegen woordig altijd wat, althans een deel van hen. De ene keer is het te warm, de an dere keer te nat. Voor de jubileumronde van Ginne- ken kwamen gistermiddag liefst vijftig amateurs niet opdagen. Te nat. Een triest record overigens op een trieste wielerdag. Maar dat was nog niet al les. Van de zeventig ren ners, die van start gingen, hield de helft het reeds na enkele minuten voor ge zien. Te nat. En dan te be denken dat de amateur- koers onder een stralend najaarszonnetje werd ver reden. Te warm, te nat, of zouden de heren amateur wielrenners te moe zijn. Te moe van het draaien om de kerktoren. Wie het weet, mag het zeggen....als men vooral maar niet te kri tisch wordt. JAC DE GOEDE heeft ook altijd de wind tegen, zo lijkt het. Niet alleen moes ten de heren van de KNWU nu plotseling wel in de kwestie van het niet nakomen van de contrac ten voor Surhuisterveen zich bewust worden van hun verantwoordelijkheid, ook kon de terecht boos ge worden De Goede niet af reizen naar Nederland. De ploegleiderswagen bleek namelijk kapot. En in Spanje gelden vandaag en morgen als officiële vrije dagen. Dus de garages zijn dicht en op slot. Woensdag staan de monteurs weer klaar voor De Goede, maar zo lang wilde hij toch niet wachten. BERTEN DE KIMPE is niet zo enthousiast meer over Francisco Rodriguez en Pablo Wilches. Halfver- wege dit seizoen werden beide Columbiaanse wiel renners voor zijn Splen- dorploeg gecontracteerd, maar zij presteerden niet zoveel. Dat is echter niet het voor naamste wat De Kimpe dwars zit. „Brave jongetjes zijn het. Ze klagen nooit, zeuren niet en zijn tevre den met alles. Alleen moet je opletten met het mate riaal dat je ze ter beschik king stelt. Rodriguez is na melijk na de Tour naar huis teruggekeerd en nam zijn fiets en uitrusting mee. Daar is niets abnor maals aan. Alleen, hij heeft daar in Columbia alles verkocht. Fiets, wielen, truien, tot aan zijn sokken toe. Achteraf was hij nog verwonderd dat er bij zijn terugkeer in België geen nieuw materiaal voor hem klaar stond. Ja, die jongens ■maken het bont". MET BAKKEN tegelijk gutste de regen gistermid dag neer, ook in Kerkrade. Het bestuur van de plaat selijke eredivisieclub Roda JC had al na een half uur in de gaten, dat het wel zo aardig zou zijn om de paar honderd toeschouwers op de onoverdekte tribunes toe te laten op de overdekte staantribune. „Ai, ai", dacht toen menig een. Onder die paar hon derd natgeregende enthou siastelingen bevond zich 'immers een groep van pakweg tweehonderd Bre- dase supporters. Die willen nog weieens korzelig rea geren op collega-fanaten, 'En ja hoor, na een kwartier was het bonje, niet hevig, maar toch. De Roda-side - werd veroverd. Uit de ver te bezien ogend als een ba taljon smurven, besteeg een troep ME-ers het vak van de NAC-ers. Daarna werd het weer rustig. Stank voor dank toch eigenlijk, dan mag je een keer voor niets overdekt staan en dan die Limbur gers de stuipen op het lijf jagen. Om even op die ME terug te komen, Roda heeft een uitstekend alternatief voor die blauwgejaste mannen achter de hand; het geel zwarte huisorkest. Toen die mannen het clublied van NAC inzetten, daar was op het veld geen enke le aanleiding voor te be kennen, ontstond er toch nog een vrolijke stemming op de tribune. Wij van Toegift raden dat orkest aan de hymnen van Ajax, Feyenoord en FC Utrecht in te studeren, dat zou een hoop ellende kun nen voorkomen. Een gratis tip voor KNVB-veilig- heidscoördinator (wat een woord) Rob de Bakker EEN DRUK bestaan leidt Gerard Plessers. De Belg is vader van twaalf kinde ren, hetgeen op zich al een tijdrovende zaak is (ge weest). Van die twaalf zijn er ze ven zoons, die voetballen: Gerard (25) bij Hamburger SV, Pierre (23) en Ivo (22) bij Thor Waterschei, Jos (29) en Erik (24) bij Óver- pelt Fabriek, Tony (26) bij Geel en Mark (21) bij Over- pelt VV. De broers zien el kaar zelden spelen, maar pa Plessers daarentegen probeert zijn spruiten zo vaak mogelijk in actie te zien. Hij is dan ook tijdens het weekeinde en vaak doordeweeks op pad om zijn zeven spruiten hun be roep te zien uitoefenen. IN NAVOLGING van Ri- nus Michels heeft nu ook Franz Beckenbauer de richtlijnen aangegeven, die het Westduitse voetbal uit het slop moeten halen. Het credo van 'der Kaiser', men zal er niet verbaasd over zijn, verschilt niet veel van de marsorders die de gene raal uitvaardigde. „Sneller spelen, meer moed en discipline", zijn de drie hoofdlijnen die Becken bauer heeft uitgestippeld. „Aanvallen en Tolle Tors zenen, dan komt het pu bliek weer terug". Lieten de toeschouwers het afge lopen weekeinde het in de Bundesliga wat afweten (slecht weer), de spelers hielden zich over het alge meen wel aan het keizer lijk bevel. Doelpunten? 39 in 9 wedstrijden. „VOETBALLERS moeten een voorbeeld nemen aan de wielrenners. Die trek ken hun truitjes strak als ze de finish passeren. Voetballers moeten bij een doelpunt leren juichen als wielrenners, zeker als de televisie er is. Ze moeten eerst aan hun sponsor den ken en dan pas aan de ge bruikelijke omhelzingen beginnen". Tjerk Westerterp, ex-mi nister, tegenwoordig dir®c" teur van het bedrijf, dat Roda JC sponsort BIJDRAGEN: Chris van Nljnat- ten, Jac Eestermans, Wil Kos ter. Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - In de tweede klas A van het zondagafdelinê^ voetbal werd slechts één duel gespeeld. Sluis won hierin van Hansweertse Boys. Afgelast werden Heinkenszand-Voln ding, Terhole-Schoondijke (wegens een sterfgeval), Zeelan SDO en Cortgene-Kwadendamme. ,.„r SLUIS-HANSWEERTSE BOYS 1-0 - De thuisclub pakte vw de tweede keer de winst vrij fortuinlijk. Vorige week sc» Sluis in de laatste seconden en nu won het een gelijk opga duel. Opgelucht meldde men dan ook terecht aan Sluis-z'.' „De gelukkigste ploeg heeft gewonnen". Verantwoordelijk w voor was Harry Hazen, die in de tweede helft de enige en nende treffer op zij n naam schreef. rt. Stand: Sluis 2-4, Zeelandia 1-2, Kwadendamme 1-2, Hansvj^n._ se Boys 2-2, SDO 1-1, Cortgene 1-1, Volharding 0-0, Hein* zand 1-0, Terhole 1-0, Liberty 1-0, Schoondijke 1-0. die „Klelntjea" In De Stem. nmdat er zoveel bijzondere en - g ^eresuante aanbiedingen In - staan. Elke dag weer I J I Van een onzer verslaggevers GEERTRUIDENBERG - De Kema in Arnhem gaat vanaf morgen een groot milieu-on derzoek instellen naar de ko- Icngestookte centrale van de mer in Geertruidenberg. Volgens een woordvoerder van de Kema is dat het groot ste onderzoek ooit door dit in stituut bij een electriciteitsbe- drijf uitgevoerd. Het gaat er de Kema om de invloed van kolengestookte centrales op het milieu te me ten. De onderzoekers, die sa- Nieu Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De consumptie van vooral tabaksartikelen en drank is het tweede kwartaal vergeleken met dezelfde pe riode van vorig jaar sterk ge daald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) met ruim vijf procent. Gemiddeld daalde de alge hele consumptie in deze drie maanden met ruim een half procent. De aankoop van duurzame goederen lag een procent lager dan in het twee de kwartaal van 1983. De con sumptie van kruidenierswa ren en vis daalde met onge veer vijf procent vergeleken met het tweede kwartaal van vorig jaar. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aantal fail lissementen in Zeeland is de afgelopen maanden sterk ge daald. In deze provincie gin gen tussen januari en eind augustus 81 bedrijven failliet. In dezelfde maand van het vo rig jaar waren er dat nog 117. In het hele land is het aantal faillissementen tussen januari en augustus met ruim 20 pro cent gedaald. Van januari tot en met augustus bedroeg het aantal faillissementen 4.337 te gen 5.422 in dezelfde periode van vorig j aar. In augustus van dit jaar werden 216 besloten vennoot schappen failliet verklaard te gen 263 in dezelfde maand van het vorig jaar. Dat is een da ling met 18 procent. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De dollar Mijft in waarde stijgen. Op de ■unsterdamse geldmarkt werd fisteren 3,38 gulden voor een foliar neergeteld, ruim 3 cent lleer dan vorige week vrijdag. De banken betalen vandaag 3,32 gulden voor de aankoop van een dollar en vragen 3,44 Sulden voor de verkoop. Ook op de buitenlandse geldmarkten is de dollar veel gevraagd. In Frankfort werd oor het eerst de magische frens van 3 mark voor een en t overschireden- Londen Tokio melden ook record- kersen. lii?6*is nog s^ee^s niet duide- j waarom de koers van de kllar zo snel stijgt. Eind vori- S Week spraken handelaren er mogelijke dollaraanko- i)fi door Oosteuropese landen, aar gisteren had men het er een 'technische' koersstij ging. Oorzaak geïsoleerd

de Stem | 1984 | | pagina 16