s een |gt U... Binnen vijf maanden nieuwe in Groningen Chevallier nieuwe leider Schutterij van FC Utrecht laat op schot Karpov-Kasparov: partij voor lange adem FIFA wil groter deel inkomsten Olympisch voetbal vraagt elijke l/oor stuk fort en Boete voor McEnroe Russische atlete weigert controle DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 si DE DAG 7.00 uur 57-1627 12612 VR STAAN Van der Sterren en Van der Wiel winnen RONDE VAN DE TOEKOMST Raas wint baanomnium Oudenbosch A?J N I T19 PAGINA SPORT 2 GRONINGEN (ANP) - Staatssecretaris Joop van der Heijden van WVC heeft gisteren, voor de eerste thuiswedstrijd van FC Groningen, de eerste paal geslagen van de nieuwe tribune. Over vijf maanden, kort na de winterstop, bij de wed strijd tegen Feyenoord zal het stadion in het Oosterpark 4830 zitplaat sen meer hebben. De nieuwe tribune is het eerste deelproject in het betaalde voetbal uit het terugploegexperi- ment, een werkgelegen heidsproject waarvoor geld beschikbaar is ge steld uit de pot van So ciale Zaken. Van der Reijden deelde mede, dat van regerings kant twintig miljoen be schikbaar is, de bouwer zorgt voor aanvullende financiering zonder ren telast. Het ministerie heeft reeds van vijftien colleges van B. en W. ak koordverklaringen met het project ontvangen. Nijmegen en Sittard zijn de eerste kandidaten om na Groningen aan de beurt te komen. Om het sociale aspect van het terugploegexpe- riment te onderstrepen kreeg gisteravond de Groninger E. Bartels, als eerste, een arbeidscon tract aangeboden. Tijdens de bijeen komst, die aan de wed strijd Groningen-Volen- dam vooraf ging, werd de staatssecretaris ook een boek overhandigd over de achtergronden van de fanatieke Groningse sup- portersgroep Z-side. Met dit - boek sloot de Stich ting Straathoekwerk zijn arbeid af. De subsidie is namelijk beëindigd. IIIIIIIIIIIIIII ZURICH (RTR) - De In ternationale Voetbalfe deratie (FIFA) wil in de toekomst een groter deel van de inkomsten van ra dio- en televisierechten met betrekking tot het voetbaltoernooi tijdens Olympische Spelen. De beslissing van de Federatie komt voort uit de onverwacht grote be langstelling voor het voetbal bij de Spelen van Los Angeles. Joseph Blatter, secretaris-gene raal van de bond, ver- klaarde gisteren in het officiële blad van de FI FA dat voetbal in Los Angeles bijna anderhalf miljoen toeschouwers heeft getrokken, 300.000 meer dan bij het atletiek. Volgens de Zwitser be wees de belangstelling in Amerika dat voetbal nog steeds sport nummer een in de wereld is en dat daaraan bepaalde rech ten kunnen worden ont leend. „Wij willen in de toekomst al in een vroeg stadium betrokken wor den bij de verdeling van de inkomsten van radio en televisie. Op die ma nier kunnen wij er op toe zien dat voetbal dat deel krijgt, waar het gezien het aantal toeschouwers recht op heeft", aldus Blatter. »lll LAF PSV KOELBLOEDIG Van ome sportredactie I DEVENTER - Van een ploeg, die aspiraties [heeft om de vaderlandse voetbaltitel in de I wacht te slepen, mag de nodige durf verwacht [worden. PSV hééft de pretentie om na zeven [jaar eindelijk weer eens met de hoofdprijs aan [de haal te gaan. Maar het spel van de Eindho- vense miljoenenformatie heeft nog steeds niet [die inhoud die bij een echte topclub thuishoort. HILVERSUM (ANP) - John van der Wiel en Paul van der Sterren heb ben na vijf ronden in het toernooi om de nationale schaaktitel in Hil versum de leiding in het klassement Uitslagen vijfde ronde: Scheeren- Van Mil afgebroken, Van Wijger- den-Ree 1/2-1/2, Stehouwer-Ligte- rink 1-0, Van der Wiel-Kuijf 1-0, Böhm-Cuijpers 1/2-1/2, Van der Sterren-Langeweg 1-0. Stand: 1. Van der Wiel en Van der Sterren 3 1/2,3. Ree en Stehouwer 3, 5. Scheeren 2 1/2 en 1 afg., 6. Van Wijgerden en Cuijpers 2 1/2, 8. Lig- terink, Kuijf en Böhm 2, Afgelopen zaterdagavond [mocht PSV de handen dicht- I aij pen dat het één punt over- hield aan de confrontatie met IfC Groningen (1-1). Gister- nond werd Go Ahead Eagles I jp eigen veld vrij simpel met li-O verslagen, maar de Bra- banders waren een laffe oppo nent, die er alleen maar op uit [ras de fouten van de tegen- sander af te straffen. Pas nadat de gasten, tegen alle wetten der logica in, op j van rust de score hadden geopend via de sluwe Thore- i-n. die een communicatie- stoornis in de Deventer-defen- [sie medogenloos afstrafte, [kwamen zij uit hun schulp en [legden zij de feilen van de les bloot. Lokhoff, Thore- |sen en in de allerlaatste mi- I r.uut Brandts, kregen daar door alle gelegenheid de voor sprong met de regelmaat van NEW YORK (AFP) - De pro-council heeft John McEnroe een boete opge legd van 2000 dollar. Dat gebeurde naar aanleiding van een klacht van een journalist over het ge drag van de Amerikaan tijdens het toernooi van Toronto. McEnroe maakte in de Canadese stad de betrok ken verslaggever van de Globe and Mail op nogal aggressieve manier dui delijk dat de toonzetting van een artikel hem niet beviel. De journalist be klaagde zich schriftelijk bij Kurt Nielsen, de su pervisor van het toernooi, die de klacht doorgaf aan Marshall Happer, de be taalde functionaris van de council. John McEnroe, die in middels is gekozen tot vi- ce-voorzitter van de spe lersvakbond, heeft aan gekondigd in beroep te zullen gaan. „Men mag schrijven wat men wil, maar men moet zich rea liseren dat sommige arti kelen hard aankomen bij de spelers. Ik ben daar een van en daarom heb ik gereageerd. Dat spijt me helemaal niet. Wel dat ik daarvoor wordt gestraft. Maar ik hoop de gelegen heid te krijgen de zaak uit te leggen". de klok uit te bouwen. Maar van voetbal van hoog gehalte was geen sprake. PSV dankte de overwinning vooral aan de wijze, waarop de aan geslagen mannen van trainer Henk Wullems na de pauze weerwerk konden bieden. In de eerste helft konden zij nog gelijke tred houden met de op ponent en hadden via Wit- baard en Brouwer zelfs riante mogelijkheden om op voor sprong te komen. Maar het PSV-doelpunt op slag van rust was net iets te veel voor hen. De dappere Boerebach en Brouwer waren in het eerste bedrijf duidelijk te onzorgvul dig met him krachten omge sprongen en spitsspeler Small kon het alleen ook niet bol werken. Gevolg was dat er geen enkele lijn meer in het spel van de Eagles zat en dat er enorm veel balverlies werd geleden. De terugval van de thuis club was een kolfje naar de hand van PSV. Met snelle counters werd de defensie van de oostelijke formatie nu uit een gereten. Go Ahead werd finaal onder de voet gelopen, vooral door persoonlijke fouten in de ver dediging. Een topclub in goede doen zou normaal gesproken de zege tot zeer grote hoogte hebben kunnen opvoeren, maar PSV was daartoe niet bij macht. De aankopen Brylle en Van Breukelen waren eigen lijk de enigen, die een ruime voldoende haalden. Dat kan zeker niet gezegd worden van Michel Valke, die als spelbe paler volledig de mist in ging. Go Ahead Eagles trainer Henk Wullens sprak na afloop terecht van een bedrieglijke nederlaag, maar het mag in middels wel duidelijk zijn dat zijn ploeg, gezien de balans na twee wedstrijden (nul punten), een uiterst moelijk seizoen te gemoet gaat. Go Ahead Eagles-PSV 0-4 (0-1). 44. Thoresen 0-1, 54. Lokhof 0-2, 65. Thoresen 0-3. 90. Brandts 0-4. Scheidsrechter Van Ettekhoven. Toeschouwers 7500. Gele kaart: Lokhof (PSV). Go Ahead Eagles: Jongbloed, Schrijver, Back, Oude Wesselink en Witbaard, Woudsma, Oostrom en Voskamp (Witteveen), Small, Boerebach (Ten Cate) en Brouwer. PSV: Van Breukelen, Van Aerle, Stevens, Hysen en Brandts, Lok hof, Van de Kerkhof, Valke en Van Rooy, Brylle en Thoresen. BOKSEN - De Italiaan Patri- zio Oliva heeft in Acciaroli, in de omgeving van Napels, zijn Europese bokstitel in het licht- weltergewicht met succes ver dedigd. Oliva won in een ge vecht over twaalf ronden op punten van zijn Franse uitda ger Tex NKalankete. FIGEAC (AFP) - De leiderstrui in de ronde van de Toekomst is op de tweede dag van eigenaar veran derd. De Franse beroepsrenner Philippe Chevallier, afkomstig uit de gelouterde ploeg van Cyrille Gui- mard, nam het gele kledingsstuk over van een staats- amateur uit de Sovjet Unie, Pjotr Oegroemov, de win naar van de proloog. De finish van etappe-winnaar Philippe Chevallier, die tevens de leiding overnam van de Sovjet-renner Oegroemov. - fotoanp Chavellier won de eerste etappe, van Valence d'Agen naar Figeac over 185 kilome ter, met een kleine voorsprong op zeven medevluchters. Oegroemov eindigde in het pe loton, waarin Han Vaanhold met de achttiende plaats de beste Nederlander was. Korte, maar hevige on weersbuien zorgden voor een levendige eerste etappe van de veertiendaagse trektocht door Frankrijk. De basis voor de geslaagde machtsgreep van Chevallier, achtste in de pro loog, werd ongeveer vijftien kilometer voor de eindstreep gelegd. Acht renners, onder wie Chevallier, ontsnapten uit de greep van de controlerende Sovjets. In de laatste kilome ter raakte Chevallier ook de anderen kwijt. Op de eind streep had hij een voorsprong van zes seconden op de Belg Ludwig Wijnants en 34 secon den op het peloton met Oegroemov. Met de tijdver- goeding was dat ruimschoots voldoende om klassementslei der te worden. Uitslag eerste etappe: 1. Philippe Chevallier (Fra) 185 kilometer in 4 uur 29 minuten 24 seconden (met tijdvergoeding 4.29.09), 2. Ludwig Wijnants (Bel) 4.29.30 (4.29.20), 3. Bruno Wojtinek (Fra) 4.29.33 (4.29.28), 4. Vladimir Kozarek (Tsj) 4.29.33, 5. Sergej Voronin (Sov), 6. Ivan Frebert (Fra), 7. Matt Eaton (VSt), 8. Oleg Jarotsjenko (Sov) al len in dezelfde tijd als Kozarek, 9. Alexandr Zinovjev (Sov) 4.29.58,10. Steve Bauer (Can), 11. Silvio Mar- tinello (Ita), 12. Eric Boyer (Fra), 13. Andrzej Mierzjewski (Pol), 14. Thierry Barrault (Fra), 15. Marek Lesniewski (Pol) alien in dezelfde tijd als Zinovjev. Algemeen klassement: 1. Cheval lier 4.36.38, 2. Wojtinek op 20 secon den, 3. Wijnants op 25,4. Frebert op 41, 5. Jarotsjenko zelfde tijd, 6. Oegroemov op 42,7. Charles Mottet (Fra) op 43, 8. Jorg Müller (Zwi) op 45, 9. Lech Piasecki (Pol) op 46, 10. Laurent Biondi (Fra) z.t., 11. Milan Jurco (Tsj) op 47 seconden, 12. Oth- mar Hafliger (Zwi) op 48,13. Eaton op 50, 14. Kozarek op 51, 15. Mare Gomez (Fra) z.t. Illlll Van onze sportredactie UTRECHT - Ruim een half uur heeft FC Utrecht nodig gehad om zijn veldmeerder- heid in de wedstrijd tegen Ro- da JC in een doelpunt uit te drukken. Na een vrije trap van Godee had Van der Lin den eindelijk succes met een magnifieke kopbal. Tot dat moment hadden de Limburgers met een versterkt middenveld de Utrechtse aan vallers steeds buiten het zes- tien-metergëbied kunnen af stoppen. Noodgedwongen moest Roda JC, dat in Jans en Hofman eenzame spitsen had, die speelwijze toen opgeven. Na rust kwam aanvaller Guthrie in de ploeg ten koste van middenvelder Gorter. Een tactische ingreep van trainer Eijkenbroek, die in luttele mi nuten zijn nut verloor. Vier minuten na de hervatting leidde FC Utrecht met 3-0 en was de wedstrijd in feite be slist. Godee stond opnieuw aan de basis van het Utrechtse succes. Uit zijn hoekschop scoorde Van der Lindèn opnieuw. Een fout van doelman Dacier werd de Limburgers noodlottig. Hij liet na een niet al te lastig af standsschot de bal los. De at tente Beukers maakte geen fout van een meter afstand. De oud-Excelsior-speler strafte, een kleine twintig mi nuten na de rust, opnieuw een verdedigingsfout van Roda af. FC Utrecht-Roda JC 4-0 (1-0). 33. Van der Linden 1-0, 48. Van der Linden 2-0, 49. Beukers 3-0, 63. Beukers 4-0. Scheidsrechter: Tho mas. Toeschouwers: 8.000. Gele kaarten: Gorter (Roda JC) en Cal- derwood (Roda JC). FC Utrecht: Van Ede; Van de Ak ker, Rijsbergen, Verrips en De Kruyk; Kruys, Godee en Wouters; Van der Linden, Beukers en Van der Hooft. Roda JC: Dacier; Degens, Calder- wood, Klein (De Jong) en Trost; Marijnissen, Van Geel, Gorter (Guthrie) en Hansen; Hofman en Jans. Van onze sportredactie ÖUDENBOSCH - Jan Raas heeft gisteren het baanom- nium voor profs in Ouden bosch gewonnen. De coureur uit 's-Heerenhoek, die even veel punten (25) vergaarde als Gerrie Knetemann, dankte de overwinning aan het feit dat hij op het laatste van de vier onderdelen, een wedstrijd over onbekende afstand, voor Knetemann eindigde. Raas won twee van de vier onderdelen, de klassements wedstrijd en de wedstrijd over onbekende afstand. Johan van de Velde werd eerste in de af valrace en Cees Priem en Hen- nie Rovers waren samen de besten in de tijdrit. UITSLAGEN Profomnium: klassementswed strijd: 1. Jan Raas, 2. Gerrie Kne temann, 3. Bert Oosterbosch, 4. Hennie Rovers, 5. Johan van de Velde; afvalrace: 1. Johan van de Velde, 2. Gerrie Knetemann, 3. Jan Raas, 4. Bert Oosterbosch, 5. Joop Zoetemelk; tijdrit: 1. Cees Priem/ Hennie Rovers, 2. Gerrie Knete mann/Johan van de Velde, 3. Bert Oosterbosch/Johan Lammerts, 4. Zoetemelk/Raas; wedstrijd over onbekende afstand: 1. Jan Raas, 2. Hennie Rovers, 3. Bert Ooster bosch, 4. Gerrie Knetemann, 5. Joop Zoetemelk, 6. Johan van de Velde; eindtand: 1. Jan Raas 25 punten, 2. Gerrie Knetemann 25, 3. Johan van de Velde 22, 4, Hennie Rovers 21,5. Bert Oosterbosch 21,6. Johan Lammerts 17, 7. Cees Priem 15, 8. Joop Zoetemelk 12, 9. Fred Rompelberg 9. Zes banen-toernooi: 1. Apeldoorn (beste renner Leo Pelen) 38 punten, 2. Schiedam (Louis de Koning), 3. Sloten (Frank van de Berg), 4. Hil versum (Michel Koenen), 5. Ouden bosch (Jan Verschuren). Omnium junioren: eindstand: 1. Petra van Tilburg 22,2. Karin Stol- zenbach, 3. Lia van de Heide 13, 4. Monica Olderecht 12, 5. Jolanda Kila 11. Omnium junioren: eindstand: 1. Tommy Post 22 punten, 2. Frank StolZenbach 21, 3. John Zopfi 14, 4. Arie Havelaar 9, 5. Pierre Blom- merde 9,6. Gerard de Man 9. Van onze sportredactie SURHUISTERVEEN - De Friese organisatoren van de wielerronde van Surhuisterveen, die van daag wordt verreden, zijn verbolgen over de handelwijze van wereld kampioen Criquiélion. De Belgisch-Waalse wereldkampioen was voor de wereldkampioen schappen al aangetrok ken voor ruim 1000, maar wenste zijn gage plotseling vertienvou digd. Tinus Jongsma, se cretaris van het wieier- comité Surhuisterveen, wil de zaak aankaarten bij de Vereniging van Organisatoren van Be roeps wielerwedstrij den. „Zo hebben contracten natuurlijk geen enkele waarde. De Belg wilde vooraf erg graag voor dat geld bij ons rijden, maar nu wil hij plotseling zo veel hebben dat we hem zeker niet kunnen beta len. We hebben namelijk Laurent Fignon, Joop Zoetemelk en noem maar op ook al vastgelegd. Die willen nu voor geen cent minder rijden en gelijk hebben ze. Je begroot daarom en dan komt plotseling de manager van Criquiélion, Ver- helst, met een belachelijk hoge prijs. Vorig jaar reed wereldkampioen Greg Lemond bij ons voor nog geen 7000 gulden en dat vinden we toch al tijd nog een betere ren ner. Het beroerde is dat we hem al hadden vast gelegd en de mensen al hebben verteld dat we ze ker de wereldkampioen aan de start willen heb ben. Nu, dat moeten we waarmaken, maar tien mille, dat zit er gewoon niet in. We hebben hem 7000 gulden geboden en daar blijft het bij. Trou wens, zo is organiseren zeker geen leuke hobby meer. We overdenken dan ook terdege wat ons komend jaar in Friesland te doen staat". LONDEN (RTR) - Tatjana Kazankina, de wereldrecord- houdster op de 1500 meter en 3000 meter hardlopen uit de Sovjet-Unie en tweevoudig Olympisch kampioene van Montreal op de 800 en 1500 me ter, loopt de kans geschorst te worden omdat zij dinsdag avond na afloop van de inter nationale atletiekwedstrijden in Parijs weigerde zich te on derwerpen aan controle op het gebruik van stimulerende middelen. MOSKOU (DPA/EFE) - Als °P maandag in de zaal van de zuilen op nauwelijks 200 meter van het Kremlin de eerste partij begint van de 'weekamp om het wereld kampioenschap schaken 'ussen titelhouder Anatoli Karpov en Gary Kasparov gaan de gedachten onge- 'wijfeld zevenenvijftig jaar 'enig: naar de ontmoeting "an september 1927 in Bue nos Aires tussen dr. Alexan der Aljechin en Raoul Capa- wanca. De uitkomst van de- ze nieuwe 'match van de eeuw' is net zo ongewis als de eerste. Destijds besliste de kort na de tweede wereldoorlog m het Portugese Estoril ge storven Aljechin de twee kamp tegen de Cubaan na tien weken in 34 partijen in zijn voordeel met 6-3 bij 25 remises. Svetozar Gligoric, de Joe goslavische hoofdsscheids- rechter in Moskou meent dat de komende titelstrijd wel eens even lang kan gaan du ren. Wat overigens niet ne gatief is bedoeld. De lang verwachte confrontatie wordt een botsing tussen twee stijlen, twee persoon lijkheden en - naar men vermoedt - tegengestelde ideologische inzichten. Aan de ene kant de 33-ja- rige Karpov; een rustige po sitionele speler, technisch perfect, maar weinig crea tief. Daar tegenover de 21-ja- rige Kasparov; de korte broek van het wonderkind nog nauwelijks ontgroeid. Maar wel iemand met crea tieve ideeën en de moed ze uit te voeren. Hij is de meest prominente pupil uit de school van Botwinnik en heeft de oud-wereldkam pioen met zijn waaghalze rijen tot zo'n enthousiasme gebracht, dat deze in een voor de Sovjet-Unie vol strekt ongebruikelijke ma nier de huidige wereldkam pioen heeft afgeschilderd als schuiver zonder niveau. Karpov zou best eens ge prikkeld kunnen zijn tegen Kasparov het tegendeel te bewijzen. Kasparov ligt minder goed bij de officiële instan ties. De moeilijkheden, waarmee Viktor Kortsjnoi te maken kreeg, zijn hem niet vreemd; ook al heeft de student Engels dan zijn Joodse achternaam Wain- stein laten omzetten in het meer Russisch klinkende Kasparov. Het .Kremlin mag zich, nog voordat de eerste zet is gedaan, beschouwen als de grote winnaar van deze fi nale. Door de overwinning van Kasparov in Londen op de dissidente Viktor Kortsj noi zijn de Sovjetrussen met Karpov-Kasparov voor het eerst sinds 1969 (Spaski - Pe trosjan) weer onder elkaar. Daar is een hoge politieke prijs voor betaald: de reha bilitatie van Kortsjnoi, die bij zijn vergeefse pogingen om Karpov beentje te lich ten (1978 en 1981) voortdu rend werd aangeduid als 'verrader'. Na de weigering van Kasparov in Pasadena tegen de in Zwitserland wo nende Kortsjnoi aan te tre den, kon alleen door een pijnlijke knieval tegenover FIDE-president Campoma- nes worden voorkomen, dat Kasparov zonder meer tot verliezer werd verklaard, waarmee de mogelijkheid van een derde duel: Karpov- Kortsjnoi levensgroot zou zijn geworden. De tweekamp, die een prijzengeld heeft van één miljoen Zwitserse franken (120.000 gulden), gaat over een niet gelimiteerd aantal partijen. Wie het eerst zes punten bereikt, is winnaar. Remises tellen niet mee. Karpov, die in 1975 door een beslissing van achter de groene tafel wereldkam pioen werd, omdat Bobby Fischer niets van zich had laten horen, had voor het behoud van de titel in 1978 in Baguio City (Philippijnen) tegen Kortsjnoi 32 partijen nodig (6-5). De tweede keer in 1981 tegen opnieuw - Kortsjnoi slechts 18 (6-2). De meeste insiders ver wachten ditmaal een slo- Anatoly Karpov. - fotoap Gary Kasparov. - fotoupi pende strijd. Karpov echter meent dat 24 partijen vol doende zal blijken om uit te maken wie de sterkste is. Hij heeft in het spelen van dit soort tweekampen veel meer ervaring dan Kasparov. Diens grote kracht ligt in het toernooispel. Ex-wereldkampioen Mi chael Tal meent: „Kasparov heeft minder ervaring in tweekampen. De laatste twee jaar heeft hij echter duidelijk zwaardere toer nooien gespeeld dan Karpov en daarin zijn vorm opge bouwd. Als ik de kansen mag inschatten: 50,1 procent voor de wereldkampioen en 49,9 procent voor de uitda ger". De tweekamp wordt ge houden op maandag, woens dag en vrijdag. Op de tus senliggende dagen worden de hangpartijen uitgespeeld. Op zondag wordt niet ge schaakt.

de Stem | 1984 | | pagina 9