if? Sponsor Hinault biedt Lemond drie miljoen Wageningen zet trainer aan dijk Franse atlete vecht voor Olympisch brons McEnroe in kwartfinale Oegroemov wint proloog Ronde van de Toekomst Excelsior en Sparta gelijk Atleten krijgen eigen Grand-Prix Kaltz traint weer Toleman zet Senna op non-actief LOTTO EN TOTO Amro o er 375, an alleen hoogte ank een tember even of u iur- in Breda oning- ke hypo- adres: Plessers tekent bij HSV KLEINTJE 4- ïstituut voor en wetenschappen Olij slager in Parijs vijfde Ploeg De Goede in ronde van Catalonië Sergeant wint Acht van Brasschaat Hrubesch drie maanden uitgeschakeld SPORT IN 'T KORT A64 MFA Romeo Giulietta 600, bj, '79. Alleen na 9.00 uur 01147-1968. Goed, beter: ak bij u thuis. GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE TERNEUZEN Van onze sportredactie PARIJS - Achter de scher men „bewerkt" Bernard Ta pje, de sponsor van Hinault, de Amerikaan Greg Lemond al enige tijd om in 1985 de zijde van Bernard Hinault te kiezen. Lemond heeft sinds de Tour begrepen dat zijn hoofdrol bij Renault min of meer is uitgespeeld omdat die formatie alle in spanningen uitsluitend richt op Laurent Fignon, Frans man én beste renner in de grote etappewedstrijden. Het probleem is dat Le mond (derde in de Tour) een ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'''lllll'll'l'll',l'''l'lll''''ll''!llll''l'''l'llll'''llllllll'l'lll'l''','lllllll''''l'llll''lllllll'IIIIIIII'llllllllllllllllllllll'l''i'l''lll'llll'l''MI'lll|l''''llll''l'l'''l'l'lll"l|l"lllllll|lll,= contract bij Renault heeft getekend tot einde 1985. Ta- pie heeft de Amerikaan ech ter voor een driejarige ver bintenis een miljoen dollar geboden, dat is ongeveer 3.230.000 gulden, het drie voudige van het salaris dat Lemond bij Renault incas seert. Renault zond een officieel communique aan de Franse dagbladen dat men in elk geval Lemond aan zijn con tract zal houden. De ver wachting is dat Lemond de rechter op grond van posi tieverbetering om ontbin ding van zijn overeenkomst zal vragen. DUSSELDORP (SID) - In navolging van de formule-1 races, de tennis- en de ski- sport, krijgt ook de atletiek volgend jaar te maken met een Grand-Prix-circuit. Bij vijftien of zestien interna- tionale sportwedstrijden zullen in 1985 de beste atle- E ten in negen en de beste at- E letes in zeven onderdelen E punten kunnen verzamelen. E De finale vindt plaats op 14 E september 1985 in Rome. De winnaars van de 16 nummers krijgen elk 10.000 dollar (f 33.000) en de alge- Ij meen winnaar bij de man- nen en vrouwen daarboven nog eens 25.000 dollar (f 82.500). Het voorstel van de Grand-Prixcommissie van de internationale atletiek federatie (IAAF) is dezer da gen in Rome besproken. Het sportgala van Zürich gaat deel uitmaken van het nieuwe Grand-Prix-circus dat door de Amerikaanse oliemaatschappij Mobil wordt gesponserd; evenals de wedstrijden op 23 augus tus in Berlijn en 25 augustus in Keulen. De reeks wedstrijden be gint in mei en j uni met twee nog niet vastgestelde wed strijden in de Verenigde Staten. Dan volgen drie ju- ni-sportfeesten in Moskou (9), waarschijnlijk Oost- Berlijn (12) en Praag (22). Dat betekent dat het oost- blok niet afzijdig wil blij ven, hoewel het nieuwe Grand-Prix-systeem onge twijfeld zal leiden tot een verdere professionalisering van de atletiek. Volgens de West-Europese leden van de Grand-Prixcommissie heeft de Valeri Kovaljev, de vice- voorzitter van de Sovjetrus- sische atletiekbond, wat dit betreft, geen enkel voorbe houd gemaakt. De vijftig atleten, die per nummer startgerechtigd zijn, worden aangewezen op E grond van de wereldranglij- sten 1984 en 1985. Bij elke sportwedstrijd zal een atleet slechts aan één onderdeel E mogen deelnemen. De win- E naar van een wedstrijd krijgt negen punten, de nummer twee zeven enz. Een nieuw wereldrecord wordt gehonoreerd met een E bonus van zes punten. Een E evenaring is drie punten waard. ïïiiiiiriiiHiiiiiiiiiiiHi»iiii/iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiHiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiMiiirriHiiiiiiiiiiriiirriiiiiiiiiitHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiiiiiiiiiiii"iiiiH"iiiiiiiiiin"iiiiiiii»niiin? RIJVERS VERDER GEIS01EERD Van onze sportredactie ZEIST - De commissie Technische Zaken en opleidingen van de KNVB, voorgezeten door bondspraeses Jo van Marle wil Kees Rijvers verder isoleren binnen het appa raat van de bondstrainers. Een andere conclusie kan niet worden getrokken uit het advies jat de commissie, na zijn vergadering van dinsdagavond, heeft opgesteld. De groep, bestaande uit Van Marle, amateur-voorzitter Marten Kastermans en Renze de Vries uit het bestuur betaald voetbal, wil de zeggenschap van Rijvers beperken. In tegenstelling tot het con- S-act, dat is overeengekomen met de coach van het betaalde voetbal, wil men Rijvers de verantwoordelijkheid over Jong Oranje en het eventuele B-elftal ontnemen. Rijvers zou volgens het op gestelde advies voor het fondsbestuur slechts de ver antwoordelijkheid over het A- elftal behouden, tot 1 juli 1986, wanneer zijn overeenkomst met de sectie betaald voetbal afloopt. Over deze veranderingen binnen de bevoegdheden van Bijvers is nog geen gesprek jeweest. Rijvers, die dinsdag avond ook gehoord werd, wil eerst overleggen met zij n cori- Iractpartners en dat zal waar schijnlijk pas volgende week plaats vinden. Hij beriep zich ip de bestaande overeenkomst met het betaalde voetbal en vindt, dat bondsbestuur noch le Commissie Technische Za ken en Opleidingen verande ringen kunnen aanbrengen. Uit het voorstel van de com missie blijkt duidelijk, dat er nog geen oplossing is voor de tegenstellingen binnen de tainersgroep in Zeist. Een ge- jeven dat onderstreept werd door Van Marle, die Rijvers uit de Zeister trainerstaf geen issistent voor het A-elftal wil Seven. „Wanneer nodig", stel de Van Marle, „kan de heer Bijvers een assistent van bui tenaf aantrekken. Voor de he ieperiode van zijn contract, of voor een gedeelte daarvan". Van Marle en zijn commis- PARIJS (ANP) - Marjan Olij- s|eger is dinsdagavond bij in ternationale atletiekwedstrij den in Parijs als vijfde geëin- J'6d op de 100 meter horden. Met haar tijd van 13,35 se inden bleef de Bredase 0,15 seconden verwijderd van haar Nederlandse record. sie willen vlug tot een beslis sing komen omdat de eerste wedstrijden van het Neder lands elftal in de kwalificatie ronden voor het wereldkama- pioenschap nog dit najaar worden gespeeld. Met het ad vies aan het bondsbestuur is ook de door de commissie ge wenste verdeling van de taken van de trainersstaf ingevuld. Het A-elftal blijft voor Rij vers, Blok krijgt Jong Oranje en of het Olympische elftal, Advocaat de selectiegroep van de UEFA-jeugd, Van Lingen de nog jongere junioren en voor de dames en de amateurs zal nog een keuze worden ge maakt. Van Marle hoopt dat het be stuur betaald voetbal, dat, in een vorige samenstelling, de overeenkomst met Rijvers af sloot, een oplossing zal kunnen vinden. Want het contract laat weinig ruimte daartoe. Er is namelijk vastgelegd, dat Rij vers leiding geeft aan de oefenmeesters die werkzaam zijn in het betaalde voetbal en dat hij de verantwoordelijk heid draagt voor het A-elftal, de B-ploeg en Jong Oranje. „Wanneer het bestuur be taald voetbal de overeenkomst met Rijvers onverminderd handhaaft, dan zal het bonds bestuur een beslissing moeten nemen en ook de consequen ties dienen te dragen, er is voor ons dan weinig speel ruimte", concludeerde Van Marle. Hij stelde niet nadruk kelijk dat, een verbreken van de overeenkomst met Rijvers tot de onmogelijkheden be hoort, „Wij hadden", vervolg de hij, „toen wij de overeen komst met Michels tekenden, de hoop dat er samengewerkt zou worden. Die hoop hebben wij nog steeds. Michels overi gens wist, toen hij in dienst trad, dat er één weg niet voor hem vrij was. Hij heeft dat aanvaard, maar wij willen graag gebruik maken van de kennis van de bondsmanager op ieder terrein waar zijn in breng kan tellen". Kees Rijvers en Rinus Michels broederlijk bijeen tijdens de aanstelling van de bondsman ager. Sinds de komst van Michels is het er voor Rijvers echter niet beter op geworden. - FOTO DE STEM Van onze sportredactie WAGENINGEN - Het bestuur van FC Wage- ningen heeft hoofdtrai- ner Hans Boersma met onmiddelijke ingang op non-actief gezet. De aanleiding tot dit besluit vormde de zeer tegenvallende resultaten van deze eerste divisie- 5 ploeg. Na drie competi- tiewedstrijden staat FC Wageningen zonder een enkel punt onderaan de ranglijst. Na nederlagen tegen De Graafschap (5- 2) en FC VVV (1-0) deed de ontluisterde 5-1 neder- laag van jongstleden zon- dag tegen RKC voor het bestuur de deur dicht. Trainer Hans Boersma heeft inmiddels de WON ingeschakeld en trainde op advies van deze vei eniging gisteravond ge woon door. Pas wanneer Boersma schriftelijk be vestigd krijgt op non-ac tief te zijn gesteld zal hij zijn werkzaamheden op de Wageningse Berg stoppen. Hulptrainer Jan van Eijck is door het bestuur gevraagd de vacante functie van hoofdtrainer op zich te nemen, maar deze verklaarde zich soli dair met Hans Boersma, ook omdat De WON de trainersfunctie bij FC Wageningen besmet heeft verklaard. Dat houdt in dat de WON de trainer die de plaats van Boersma inneemt uit de vakbond gestoten zal worden. PARIJS (SID/AFP) - De Braziliaanse formule-1- coureur Ayrton Senna da Silva is door zijn werkge ver, Toleman, voor de Grote Prijs van Italië op non-actief gesteld. Senna tekende na de Grote Prijs van Nederland in Zand- voort een tweejarig con tract met de Britse ren stal Lotus. Voor die transactie moest de Braziliaan bij Toleman een afkoopsom van 450.000 gulden beta len. Senna stond voor 1985 en 1986 nog onder contract bij Lotus. Voor de formule-l-ra- ce van zondag heeft Tole man een volledig nieuw koppel rijders achter het stuur. De Zweed Stefan Johansson en de Ita liaanse debutant Pier Luigi Martini hebben de plaatsen ingenomen van Senna en de Venezolaan Cecotto, die begin juli beide benen brak. Jo hansson reed eerder dit seizoen voor Tyrrell. Die stal is wegens malversa ties in de Grand-Prixra- ce van Detroit tot het eind van het jaar ge schorst. PARIJS (SID) - Drie weken na afloop van de Olympische Spelen is de strijd om de Olympische medailles nog niet voorbij. Michel Marmion, het Franse lid van de Internatio nale Amateur Atletiek Fede ratie (IAAF), heeft aangekon digd, dat hij zich sterk zal ma ken voor Michel Chardonnet. De Francaise eindigde in de finale van de 100 meter horden in 13,06 seconden als vierde. Zij maakte dezelfde tijd als de Amerikaanse Kim Turner, die het brons kreeg uitgereikt. Aanvankelijk was Michelle Chardonnet als derde geklas seerd. Uit de finishfoto bleek echter, dat zij achter de Ame rikaanse was geëindigd. Volgens Marmion zijn er twee argumenten voor de stel ling, dat zijn landgenote als nog een bronzen medaille krijgt. Een andere finishfoto, die van de binnenzijde van de baan is genomen, zou aanto nen dat Chardonnet recht heeft op het brons. Bovendien zou het Zwitserse lid van de jury, Jean-Pierre Bovay, heb ben gezegd, dat Michelle Chardonnet als derde was geëindigd. Marmion wil de zaak aankaarten bij de Ita liaanse voorzitter van de IAAF, Primo Nebiolo. Eventu eel is de Fransman bereid in appèl te gaan bij het Interna tionaal Olympisch Comité. Van onze sportredactie DEN HAAG - De wielerploeg van De Goede neemt in plaats van de Panasonio-ploeg van Peter Post deel aan de Ronde van Catalonië, een etappe koers voor professionals in Spanje van 5 tot en met 12 sep tember. Ploegleider De Goede heeft voor de wedstrijd de renners Nieuwdorp, Schipper, Van Meer, Alberts, Kerstens, Broers, Maertens en Langerijs geselecteerd. BRASSCHAAT (Belga) - De Belg Mare Sergeant heeft dinsdag de Acht van Bras schaat gewonnen. Sergeant eindigde in de tijdrit als derde achter zijn landgenoot Vande- raerden en de Nederlander Adri van der Poel. In het afsluitende criterium was Sergeant echter de beste man en klopte zijn mede vluchter Ludo Peeters in de sprint. Wereldkampioen Clau de Criquielion werd derde. Van der Poel eindigde in de wegwedstrijd als negende. LUIK (DPA) - Horst Hru besch, de vroegere Westduitse voetbalinternational, is voor lopig drie maanden uitgescha keld. De sinds vorig seizoen bij Standard Luik spelende spits, is gisteren aan zijn linkerknie geopereerd. In het duel van zaterdag tegen Anderlecht, scheurde de Westduitser een knieband. HAMBURG (DPA) - De Belgi sche verdediger Gerard Ples sers van Standard Luik heeft bij Hamburger SV een con tract getekend tot 30 juni 1986. WIELRENNEN - De Neder landse wielrenner Adri van Houwelingen heeft in Aren- donk een koers voor beroeps rijders gewonnen. De renner uit de ploeg Gisbers had aan de finish na 148 kilometer een voorsprong van 35 seconden op zijn ploeg- en landgenoot Henri Manders. Theo Appel doorn werd vierde, Jan van Houwelingen vijfde en Gerrit Solleveld achtste. Bij een wed strijd in Anzegem eindigde de Nederlandse amateurrenner Hans Daams op een derde plaats. Winnaar werd hier de Belg Michel Vermote. NEW YORK (SID) - De Ame rikaan John McEnroe heeft als eerste de kwartfinales van de strijd om de open Amerikaan se titel in het herenenkelspel bereikt. McEnroe won in de achtste finales van het met 2,55 mil joen dollar (8,3 miljoen gulden) gedoteerde toernooi op Flus hing Meadows in drie sets van zijn landgenoot Robert Green. In de door regen onderbroken partij had Green, de nummer 132 van de wereldranglijst, geen kans McEnroe enigszins te bedreigen. Met 6-3, 6-2, 6-2 won de Wimbledon-kampioen. Het verloop van de achtste dag van het tennistoernooi raakte door de regen danig in de war. Het openingsduel McEnroe-Green begon bij voorbeeld twee uur later dan gepland was. Uitslagen: Heren dubbelspel, derde ronde: Peter Fleming/John McEnroe (VSt, 1) - Wojtek Fibak/Sandy Mayer (Pol/ VSt, 11) 6-1,7-6 (7-3). Damesdubbelspel, derde ronde: Martina Navratilova/Pam Shriver (VSt, 1) - Tine Scheuer-Larsen/ Catherine Tanvier (Den/Fra) 6-3, 6-3; Anne Hobbs/Wendy Turnbull (GBr/Aus, 5) - Carling Bassett/ Andrea Temesvari (Can/ Hon) 6-7 (4-7), 7-5,6-0; Barbara Potter/Sha ron Walsh (VSt, 4) - Elise Burg in/ Jo Anne Russell (VSt) 6-1, 1-0 (op gegeven). Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Hana Strachnova/Broderick Dyke (Tsj/VSt) - Susan Mascarin/Tim Gullikson walk over; Manuela Malejeva/Tom Gullikson (Bul/ VSt, 13) - Pam Casale/Jaime Fillol (VSt/Chi) 6-4,6-4. Gemengd dubbelspel, tweede ron de: Elise Burgin/Scott Davis (VSt, 10) - Amy Holton/Andy Andrews (VSt) 6-3, 5-7, 6-4; Bettina Bunge/ Dick Stockton (WDl/VSt) - Lucia Romanov/Francisco Gonzalez (Roe/Par) walk over; Mary Lou Piatek/Robert Seguso (VSt, 12) - Alycia Moul ton/Lloyd Bourne (VSt) 7-5, 6-4; Billie Jean King/ Fritz Buehning (VSt) - Felicia Ra- schiatore/Ken Flach (VSt) 6-2, 6-3; Candy Reynolds/Michael Fancutt (VSt/Aus, 8) - Rafaella Reggi/Be- lus Prajoux (Ita/Chi) 7-5, 6-2; Ka- thy Jordan/Steve Denton (VSt, 3) - Barbara Gerken/Gary Donnelly (VSt) 6-3,3-6, 6-4. VALENCE D'AGEN (AFP) - De Sovjet-renner Pjotr Oegroemov vertrekt vandaag in de gele-leiderstrui voor de eerste etappe van de 22ste Ronde van de Toekomst. Oegroemov won dinsdag, in Valence d'Agen, de proloog van de open etappe-wedstrijd. Oegroemov legde de 5800 meter af in de tijd van 7 minu ten en 22,24 seconden. Dat was goed voor een gemiddelde snelheid van 47,214 kilometer per uur. De staatsamateur uit de Sovjetunie werd binnen één seconde gevolgd door de Fran se professional Charles Mottet (7.23,11). De derde plaats was voor de Zwitserse amateur Jorg Müller: 7.25,17. De uitslag van de proloog van de Ronde van de Toekomst, een tijdrit over 5,8 kilometer in Valence d'A gen is: 1. Pjotr Oegroemov (Sov) 7 minu ten en 22,24 seconden (47.214 km/u), 2. Charles Mottet (Fra) 7.23,11, 3. Jörg Müller (Zwi) 7.25,17, 4. Lech Piasecki (Pol) 7.26,42, 5, Laurent Biondi (Fra) 7.26,86, 6. Milan Jurco (Tsj) 7.27,77, 7. Óthmar Haefliger (Zwi) 7.28,03, 8. Philippe Chevallier (Fra) 7.29,99, 9. Bruno Wojtinek (Fra) 7.30,96, lO.Marc Gomez (Fra) 7.31,13, 11.Carlos Hernandez (Spa) 7.31,45,12.Philippe Bouvattier (Fra) 7.31,56, 13.Eric Salomon (Fra) 7.32,23,14.Christophe Lavaine (Fra) 7.33,12, lö.Steve Bauer (Can) 7.33,44. De klasseringen van de Nederlan ders: 20. Erwin Nijboer 7.38,84, 48. Henk Boeve 7.45,73, 57. Jan van Wijk 7.50,46, 62. Rob Klinge 7.52,46, 72. Han Vaanhold 7.54,44, 73. Gert Jakobs 7.54,56, 86. Mark van Or- souw 7.57,78. HAMBURG (Reuter) - Man fred Kaltz, de verdediger van Hamburger SV, heeft dinsdag, één dag na zijn schorsing „voor onbepaalde tijd" door trainer Ernst Happel de trai ning weer hervat. Manager Günther Netzer, die een reis door België had afgebroken, sprak van een misverstand. Happel had zijn sterspeler na het bekerverlies van zater dag tegen de amateurs van Geisslingen (0-2) de wacht aangezegd. Kaltz was door problemen in zijn privé-leven niet meer met zijn vak, voet bal, bezig, aldus de kwade Happel, die de 69-voudige in ternational voor onbepaalde tijd van het trainingsveld ver bande. Netzer verklaarde dinsdag, dat alle drukte voor niets was geweest. „Happel heeft gepro beerd Kaltz te provoceren. Die heeft de teksten van de trainer echter verkeerd opgevat. Alles is echter weer opgelost". ROTTERDAM (ANP) - Sparta, dat tegen Ajax dacht te winnen, heeft Ex celsior in de tweede com petitiewedstrijd een pun- tendeling moeten toestaan. De kleinste Rotterdamse eredivisieclub hield de for matie, die vorig seizoen nog op het Europese po dium voetbalde, op 1-1. Schinkels scoorde voor Ex celsior, Lengkeek maakte gelijk. Het verschil tussen de Rotterdamse ploegen zat hem echter in de doel- lieden. Een fout van Van Noortwijk leverde een treffer op, Stroomberg toonde een excellente Excelsior - Sparta 1- 1 (1-1) 17. Schinkels 1-0, 45. Lengkeek 1-1. Scheids rechter: Van Swieten. Toe schouwers: 3500 Uitslag: Excelsior-Sparta 1-1. De stand: Ajax 1-1-0-0-2 5-2 Haarlem 1-1-0-0-2 3-1 Twente 1-1-0-0-2 3-2 PECZw. 1-1-0-0-2 1-0 Roda JC 1-1-0-0-2 2-1 Excels. 2-0-2-0-2 1-1 AZ '67 1-0-1-0-1 1-1 FCUtr. 1-0-1-0-1 3-3 Groning. 1-0-1-0-1 1-1 MVV 1-0-1-0-1 1-1 NA C 1-0-1-0-1 0-0 PSV 1-0-1-0-1 1-1 Volend. 1-0-1-0-1 3-3 Sparta 2-0-1-1-1 3-6 Den Bos. 1-0-0-1-0 0-1 Feyen. 1-0-0-1-0 1-2 Fortuna 1-0-0-1-0 2-3 GAEagl. 1-0-0-1-0 1-3 Het ere-divisie program ma van vanavond ziet er als volgt uit: Feyenoord- -NAC, FC Utrecht-Roda JC, FC Groningen-Volen- dam, go Ahead Eagles-PSV, FC Den Bosch-Haarlem, Fortuna- -PEC Zwolle, AZ67-FC Twente, Ajax-MVV, Ex celsior-Sparta. DEN HAAG (ANP) - Lotto en toto nr. 35 kenden geen enkele deelnemer, die het juiste rijtje getallen voor de eerste prijs voorspelde. Lotto nr. 35 Voor de meer dan 79.000 prijs winnaars van deze lotto was er een prijzenbedrag beschik baar van f. 1.115.551,28. le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 2 winnaars, elk bruto f. 150.000,-, 3e prijs: 86 winnaars, elk bruto f. 2.244,10, 4e prijs: 5.120 winnaars, elk f. 37,60, 5e prijs: 74.000 winnaars, elk f. 5,- De jackpov voor lotto nr. 36 is: f. 59.555,12. Toto nr. 35 Voor de bijna 500 winnaars van deze toto was er een prij zenbedrag beschikbaar van f. 89.015,—. le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 28 winnaars, elk f. 953,70, 3e prijs: 452 winnaars, elk f. 118,10. De jackpot voor toto nr. 36 isf8.901,50. Toto-gelijk nr. 35 Voor de bijna 800 winnaars van deze toto-gelijk was er een prijzenbedrag beschik baar van f9.342,30. e prijs: geen winnaar, 2e prijs: 1 winnaar, elk bruto f. 1.167,70, 3e prijs: 19 winnaars, elk f. 159,80, 4e prijs: 779 win naars, elk f. 5,60. De jackpot voor toto-gelijk nr. 36 is: f. 700,67.

de Stem | 1984 | | pagina 7