HhBÉ CONVECTRON: keihard doordouwen 'Jezus van Eerbeek' verzamel nieuw dierenrijI BOLBLIKSEMPROJECT IN BESLISSENDE FASE Etcetera WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 EXTRA fOENSDAG 5 SEPTEM Foto's ske en Wiske: De Wïijn de bldvtn m de Mrdftestin. •w hwelfeattn die m met de %>ie Happie en de (VLUG6ER 'Die rovers komen niet meer' Door Peter Smit en Harriet Verbeek EERBEEK - Na een rit van enkele kilometers over het stoffige bospad, doemt plotseling het landgoed De Takkebos op. John Roeleveld is aan het werk in zijn tuin. Maar als we hem roepen, komt de oude man aan gesneld en opent gastvrij de poort. De Evangelist is onge schoren en in oude plunje Hij maakt weinig woor den meer vuil aan de ont manteling van zijn die renrijk, nu twee jaar ge leden. Blijmoedig kijkt hij ons aan. „Ik ben er beter van gewor den", glundert hij. „Want in de bijbel staat dat al het geroofde honderdvoudig terugkomt. En dat is gebeurd. Ik heb nu 27 miljoen dieren en 28 miljoen eieren Waar Ome Sjon - zoals hij in Eerbeek door de dorpelin gen genoemd wordt - zijn op gezette dieren nu bewaart, wil hij niet vertellen. Roeleveld is voorzichtiger geworden na de 'brutale roof' van zijn levens werk. Graf Ome Sjon is trots op zijn tuin. Bij de ingang heeft hij zojuist een plantebak gemetseld, die gesierd wordt door een steen met een vliegende engel. „Nee, het is geen graf", legt hij minzaam uit. „Laatst kwam er een man langs op de fiets, die dacht ook dat het een graf was. 'Ga er maar vast in liggen', riep ik. Nou, hij wist niet hoe snel hij weg moest fietsen." Sjon Roe leveld lacht uitbundig. Ome Sjon geeft graag een rondleiding door zijn tuin. Voor een metersdiep betonnen gat staat hij stil. „Hier komt straks doopwater in. Dopen doe je niet met drie druppels water. Dat is een gruwel voor de Heer. Neen, wij doen het door dompeling." In het landhuis gaat de tele foon. Even later roept zijn vrouw: „Hebben wij nog eek hoorns?" „Jazeker, heel mooie", antwoordt Roeleveld. „Hoeveel kosten die?" vraagt zijn vrouw. „56", beslist haar echtgenoot die van beroep preparateur is. "Veel dieren verkoop ik niet", zegt Roeleveld. Prak tisch alle geprepareerde bees ten voegt de Eerbekenaar aan zijn eigen verzameling toe. Ome Sjon is weer driftig in de weer met het aanvullen van zijn collectie. Dode ogen Zijn dierenrijk moet inmid dels weer uit tienduizenden exemplaren bestaan. Twee bunkers staan tot de nok toe volgestapeld met de kartonnen dozen waarin Ome Sjon zijn dieren bewaart. „Neen, die bunkers mag je niet zien. Daar begin ik niet meer aan. Als ik alle dozen zou moeten laten zien, ben ik vol gend jaar nog bezig", zegt hij lachend. Wel gunt Roeleveld ons een blik in zijn schuurtje waar hij de dieren prepareert. Er hangt een penetrante lucht en het is er mudvol. De ogen van een slang kijken ons vanuit een kartonnen doos aan en in de nok hangen grote vogels te wachten op hun preparatie. „Hier, een nertsje, dat moet nog opgestopt worden", zegt Roeleveld, een slap velletje to nend. Beschermde dieren en ver gunningen bestaan niet in de ogen van Sjon Roeleveld. „Ik gehoorzaam de wetten van de Heer. Met andere wetten heb ik niets te maken", zegt hij met nadruk. Ome Sjon ver dwijnt in zijn huis om met een kartonnen doos terug te ko men. Dit keer zit er geen beest in, maar een stapel documen ten, „Lees dat eens goed." „Jullie lezen veel te snel", onderbreekt Ome Sjon ons al gauw. „De woorden van de Heer moet je met aandacht le zen". De teksten gaan stuk voor stuk over het verzamelen en roven van dieren. 'Vergunning voor mijn knecht Noach de 2de', staat er op het laatste pa pier. „Dit heb ik ook aan de rechter overhandigd", vertelt Roeleveld. Hoofdschuddend: „Maar die was zo goddeloos." m „,«Ét »»»..- IS* M _V Noach de Tweede wordt hl] door zijn - weinige - aanhangers ge noemd. Een naam die een journa list hem twee jaar geleden gaf toen zijn dierenrijk ontmanteld werd. En John Roeleveld draagt deze naam nu met gepaste trots. In ondergrondse bunkers op het verlaten landgoed De Takkebos bij Eerbeek ontdekte de politie op 8 april 1982 een kwart miljoen opge zette dieren, vogels en eieren. Het was het levenswerk van de nu 74- jarige kluizenaar: een moderne Ark van Noach. Sinds de Here hem op vijfjarige leeftijd geroepen had, is Roeleveld bezig met het verzamelen van op gezette dieren. In navolging van zijn bijbelse voorganger verzamel de de oude man van iedere dier soort twee exemplaren: een man netje en een vrouwtje. En samen met zijn vrouw wachtte Roeleveld op het Einde der Tijden. Met alles had 'de Jezus van Eer beek', zoals hij ook genoemd wordt, rekening gehouden. Hij had zelfs voldoende voedsel in huis voor zeshonderd uitverkorenen die de vernietiging van de aarde zou den overleven. Tot de officier van Justitie de be drijvigheid op landgoed De Takke bos wreed verstoorde. Hij stuurde destijds de politie voor een huis zoeking naar het afgelegen land goed omdat hij vermoedde dat Roeleveld beschermde dieren in zijn bezit had zonder vergunning. De verzameling van Roeleveld ver bijsterde heel Nederland. Meer dan 35 agenten en talloze vrachtwa gens waren dagenlang in de weer om het dierenrijk van de Evangelist mee te nemen. Ruim twee jaar na de inval brengen twee van onze verslaggevers een bezoek aan de 'Jezus van Eer beek'. De bejaarde kluizenaar blijkt geenszins een gebroken man. Inte gendeel, hij werkt opgewekt en harder dan ooit aan de opbouw van een nieuw dierenrijk. „Want de Dag des Oordeels is nu heel dicht bij." len overleven. Heeft hij doende voedsel in huis? „Ja voor alles is gezorgd, maak maar niet ongerust", woordt Ome Sjon. Ook het dierenrijk is bjj compleet.„Die rovers kon nu ook niet meer", weet hij ker. Plotseling verdwijnt, blijmoedige glimlach van i gezicht. Emotioneel roept ft leveld uit: „Die rovers verdoemd. Dat is het lot de plunderaars. Dubbel zijn ze nu." Doodvonnis De plaatselijke politie dat de Eerbeekse kluizen met hernieuwde energie dierenrijk aan het opbou» is. „Jawel, hij wordt in dejl ^i ten gehouden. Wij houden gelmatig controle", vertelt groepscommandant. Maar de politieman wa. zich zelfs niet aan een vtg zichtige schatting van j aantal dieren dat Roeleveld h; weer heeft. „Hij heeft een te bunker en twee of drie Wi ne. En die staan al weer aan vol." Toch kwam de Eerbeekse Evangelist er genadig vanaf toen hij vorig jaar voor de rechtbank moest verschijnen wegens (massale) overtreding van de vogelwet en illegaal wapenbezit. De rechter toonde begrip voor de heilige op dracht die Ome Sjon zich had gesteld en eiste slechts een voorwaardelijke geldboete. Wel werden de beschermde dieren van Ome Sjon vernie tigd. Maar de legale exempla ren werden met een vracht wagen op het landgoed terug gebracht. „Ze zagen eruit als béésten", herinnert Roeleveld zich met afschuw. „Sommige koppen waren eraf en ze wa ren uit de dozen gevallen. Ik wilde ze niet meer terugheb ben." Vernietiging Roeleveld is de rechterlijke macht overigens te slim afge weest, deelt hij vertrouwelijk mee. „Ik wist al drie dagen van tevoren dat ze zouden komen. De beschermde vogels had ik er al uitgehaald, ha, ha." Alle opgezette dieren zullen op de Dag des Oordeels weer levend worden, weet Roele veld zeker. En lang zal dat niet meer duren, voorspelt Ome Sjon, hoewel hij de exacte da tum niet weet. „Wij krijgen nog één winter. Er is zoveel rotzooi in de wereld, je voelt gewoon dat die naar de knop pen gaat." De hedendaagse Noach zorgt er in ieder geval voor dat hij binnen één jaar klaar is om de zeshonderd uitverkoren te ontvangen die in Eerbeek de vernietiging van de aarde zul- Of Ome Sjon bescherm vogels en dieren verzameld eigenlijk niet te controle:: g „Hij kan ze er best tussen ten in die bunkers", geef groepscommandant toe. gaan niet alles overhoop si ten. Een man op die leefti kun je niet lastig blijven ve len." Netty Sebregts en Loes Ha genaar, textiel en keramiek, Etcetera, Markiezenhof, cfeenbergsestraat 8, Bergen oP Zoom. Open dag. van 14- 17 u. behalve op maandag, tot en met 15 oktober. pit is een tentoonstelling, (jie interessant is, niet alleen vanwege het getoonde wek piaar ook als evenement: ruimte en objecten zijn wat Ideur en vormgeving betreft volkomen met elkaar in evenwicht. Dit is voorname lijk te danken ana de manier waarop Netty Sebregts werkt. Ze bekijkt een ruim te, taxeert lengten en breed ten van muren en begint dan pas te ontwerpen. Het resul taat is een serie textiele ob jecten - het woord wandkleed is hier niet meer op zijn plaats - met een uiterst terughoudende ver werkingsmethode en een grafisch karakter. In het wat oudere werk speelt de techniek nog een belangrijke rol, getuige de los in de ruimte hangende, niet zo sterke transparanten. Nu is het weven van weinig belang meer en bestaan de 'kleden' uit loshangende draden, waarin achtereen volgens gelegde knopen een lineaire figuratie vormen. De serie panelen met opge spannen draden, een Spo- rengenaamd, zijn het meest do interessant. Gebruik ma kend van een oeroude verf techniek, ikat (afbinden van draden) heeft Netty Se bregts textiele tekeningen gemaakten van sporen door mens en dier ooit in het zand achtergelaten. De panelen zijn het stadium van weer gave overstegen en hebben een eigen karakter gekre gen, waarbij de sterke rit miek en de natuurlijke kleu ren de belangrijkste plus punten zijn. Loes Hagenaars' werk be staat uit menselijke figuren in wikkels en omhulsels. Uit dunne lapjes klei bouwt zij haar mneestal langgerekte fragiele vormen op tot fan tasieschepsels. Ook haar kleuren zijn aards en zij maakt er een spaarzaam ge bruik van. De ontstane vor men hebben door hun vage aanduidingen en verwijzin gen een algemeen mythisch karakter gekregen, waarin iedereen zijn of haar inter pretaties kwijt kan. L.R. Oil blij Het doodvonnis van Sjon over" de 'rovers (nog) niet uitgekomen. De p litieman verbaasd: „Dubt* dood? Wij zijn allema springlevend. Nou ja, tot heden". llllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIjlllllllllllllllllllllllllllllllllM door Louis van de Geijn SLIKKERVEER - Een roes tig fabriekscomplex langs de dijk. Na bijna een eeuw is de zware industrie hier defi nitief op de terugtocht. Toch wordt ergens in deze vettige doolhof aan een revolutio nair idee gewerkt. In één van de antieke hallen klautert een bebrilde jongeman van een reusachtige batterij ac cucellen. Drs. Kees Wevers, di recteur van Convectron NV, aangenaam. Het directiekantoor is een oude cara van in een hoek van de morsige hal. Gezeten aan een stapel pellets doet Wevers zijn verhaal. Onder zulke pri mitieve omstandigheden zijn meer grote vindingen gedaan. Het zal de aandeelhouders deugd doen dat de di rectie niet op pluche zit. „Wat wij hier doen" zegt hij, „is keihard doordou wen". Convectron is een tweemansbedrijf. Naast Wevers, van huis uit chemicus, is er dr. ir. G. Dijkhuis. Van de theo rieën van deze wis- en natuurkundele- raar uit Terneuzen hangt in de komen de weken alles af. Volgens zijn bereke ningen moet het mogelijk zijn onder bepaalde omstandigheden bolbliksems te maken en daarvan een weergaloze energiebron te maken. Een fusiereac tor zou volgens dit principe stroom kunnen leveren die 80 tot 60 goedko per is dan electriciteit uit kolen. Geen brood Het klinkt allemaal te mooi om waar te zijn. En inderdaad zijn er weinig we tenschappers, die brood zien in de Dijkhuis-theorie. Integendeel, een internationale kernfusie-autoriteit als de Nederlan der prof. dr. C. Braams geeft er geen cent voor. Shell, aanvankelijk wel geïnteresseerd, haakte af na een advies van vier deskundigen. Het ministerie van Economische Zaken bleef aan de kant. Geen bank was bereid om geld te lenen voor de noodzakelijke proeven. Dijkhuis en Wevers, die elkaar von den in hun gezamenlijke liefhebberij voor het alpinisme, hebben zich door al die scepsis niet uit het veld laten slaan. In maart 1983 richtten zij de naamloze vennootschap Convectron op. Omdat er geen bank aan mee wilde doen, schreef Wevers eigenhandig een prospectus voor de uitgifte van 50.000 aandelen. Die emissie kon maximaal 2,5 miljoen opleveren. Hoewel de risico's breed werden uitgemeten, kwam er toch on geveer 600.000 binnen. Op zichzelf een financieel huzarenstukje. Blind Wevers: „We hadden natuurlijk liever meteen een miljoen van EZ gekregen. Dan waren we nu al veel verder ge weest". Hij is nogal gebeten op het ministe rie waar hij zelf ook nog een poosje heeft gewerkt. „Men is gewoon blind. Er worden wel lijvige innovatienota's geschreven, maar van wezenlijke be langstelling bemerk je niets". Wevers heeft zich nu al bijna twee jaar gewijd aan de bolbliksem, na ba nen bij o.m. Economische Zaken en een organisatie advies bureau. Zijn collega Dijkhuis heeft voorlopig voor een jaar de klas vaarwel gezegd en zich bij hem gevoegd. Hoewel de voorbereiding alle maal wat trager verliep dan verwacht, zijn ze nu bijna zo ver dat de eerste be slissende proeven kunnen worden ge daan. Ritselen Zes ton was ongeveer het minimale be drag waarmee Convectron kon starten. Dankzij bijdragen 'in natura' lukt het allemaal net. Zo vond Holec het project toch interessant genoeg om een leegstaande fabriekshal in Slikkerveer beschikbaar te stellen. De Nederlandse marine en een Duitse accufabriek hiel pen de jonge firma aan een bruikbare duikboot-batterij. „In ritselen en rege len zijn we inmiddels wel goed gewor den", lacht Wevers. Die batterij, bestaande uit 400 mans hoge cellen, is naast de theoretische modellen van Dijkhuis het belangrijk ste inventaris van de firma. Met be- succesvol is, kan een eerste complete centrale volgens de Convectron-me- thode (ongeveer ƒ300 miljoen) worden gebouwd. Dat zou in het begin van jaren negentig kunnen zijn. Wevei „Soms gaat het heel snel. In 1939 wed de splijting van uranium aangetoond In 1942 stond de eerste kernreactor er' Pogingen Het eerste jaarverslag, dat een aan loopverlies van 342.632 verantwoordt over de eerste tien maanden van de vennootschap, vermeldt eerdere pogin' gen van andere onderzoekers om bet geheim van de bolbliksem te ontralt len. Erg stimulerend lijken de resultaten daarvan niet. Zo leverden pogingen van een onderzoeksteam van het gerej nommeerde Massachusetts Institute Technology in Boston in het begin vi de jaren zestig geen resultaat op. Tien. jaar later slaagde een team onder lei ding van prof. James Tuck, die nog met Oppenheimer aan kernsplitsing heeft gewerkt en later directeur werd van het Amerikaanse kernfusieprogram ma, er waarschijnlijk wél in een bol bliksem tot stand te brengen. Dat ge beurde in Los Alamos. Ook daar wer den onderzeeboot-accu's gebruikt. Dak weg Het werd een echt 'knalsucces': er ont stond een explosie die het dak van gebouw blies. Kees Wevers: „In ritselen zijn we erg goed geworden" hulp van bij Holec afgevloeide specia listen zijn bijzondere schakelaars ont wikkeld, die het reusachtige circuit kunnen kortsluiten. Bij de onderbre king van die stroom (voor de ingewij den: 170 kilo-ampère), zo verwachten Dijkhuis en Wevers, zal de veelbelo vende bolbliksem ontstaan. Een een voudig houten kastje rond twee vuist dikke elektroden markeert de plaats waar dat moet gebeuren. Als dat inderdaad lukt, en Wevers twijfelt daar niet echt aan, is de vol gende opgave aan te tonen dat de le vensduur van die lichtende bol kan worden verlengd. Tot op zekere hoogte kan dan worden bewezen dat er sprake is van een fusieproces. Volgens de theorie van Dijkhuis moet dat gebeu ren door er deuterium aan toe te voe gen. 6 Miljard Eenmaal deze stations voorbij ziet We vers voor Convectron geen vuiltje meer aan de lucht. „Over het vervolg hebben we altijd de minste zorgen gehad". Toch liggen - FOTOAUDET daar niet geringe hindernissen. Zoals het vergaren van zo'h 25 miljoen, no dig voor de bouw van een prototype van de Convectron-reactor. Wevers meent echter dat er in dat stadium, ge geven de beloften die het project in houdt, gemakkelij k genoeg geld los komt. „Aan klassiek kernfusie-onder zoek wordt jaarlijks wereldwijd 6 tot 7 miljard uitgegeven. En het zal nog lang duren voordat daaruit een bijdra ge aan de energiebehoefte komt". Met de Convectron-reactor behoeft volgens hem niet zo'n lange weg te worden afgelegd. Als het prototype De films die daarvan werden maakt, vertoonden echter onmisken baar een lichtende bol. „Ze hebben er toen een borrel op gedronken en er een punt achter gezet", glimlacht Wevers. 55 a Deze rampverhalen lijken de Coiy vectron-directie, net als de kritiek un wetenschappelijke kring, alleen maai te inspireren. Het eerste jaarverslal verbloemt die opmerkingen niet. eigenwijze conclusie luidt echter: het algemeen kunnen we stellen dat kwaliteit van de tot dusver gedane po gingen tot wetenschappelijke kritie een stimulans vormen om het ConveC'- tron-project met kracht voort te zei en tot een goed einde te brengen". itteti v< ei di oi di zi li< zi nc m al •Bas Wilders, foto's. Galerie Micro, Heuvel 19, Ooster hout. Open: di. tm vr. 10.00 - 12.00 en 14.00 - 17.00 uur. Tot en met 14 september. Zo 'hoort' het ook! Net af gestudeerd op de academie (St.Joost) en exposeren én (zoals Micro doet) jong ta lent de kans geven. Talent heeft Wilders. Dat laat hij hier zien met een serie fo to's; allen variaties op één thema: een vrouwenlijf, een zwarte doek en wat papier. Met dit materiaal speelt hij een spel, dat suggestief is; dat oog heeft voor vorm, vlak, licht/duisternis en spanning. Een demonstratie van geconcentreerd bezig kunnen zijn zonder te ver vallen in goedkope trucs. Bas Wilders maakte 'sculp turen' op papier. Er is bo- •I en jee To da 13.1 bei go tei de (m ba die Ti: Eii rig no toe mo hai doe - 1 int la: ge tuv. me De 7 het

de Stem | 1984 | | pagina 20