8.88 Politie Hulst lost ruim 30 inbraken op uit. DIOXINE-VAT VOOR DE GRAP Kantklossen op z'n best ICTIEGROEP STOP BORSSELE MEENT: OP DE WOELIGE BARE DE STEM Onderzoek moord op pomp bediende nadert ontknoping i Foil tk amp er e n in Zeeland heel wat anders dan in Woensdrecht' Mild koffie, 332 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 T27 PAGINA ZEELAND 1 "Moren jMIcepunten Rijbewijs kwijt MINISTER KORTHALS ALTES ANTWOORDT CDA-SENATOREN g, betalen. VANZEELAND fan een onzer verslaggevers llULST - De Rijkspolitie in Halst heeft in één klap meer jan dertig inbraken opgelost, de afgelopen paar maan- jtn zijn gepleegd in het Land (jn Hulst en in Heinkenszand. I, verband daarmee zijn drie atrdachten opgepakt; de 17- arige R- van de S. uit Hein- Lszand, de 20-jarige J.K. uit juist en M.G. uit Goes. In het Land van Hulst werd een twintigtal inbraken jr zo'n 5.000 gulden aan geld spullen buitgemaakt. Hoe- 1 er bij de tot nu toe 13 be ide inbraken in Heinkens- JBd werd meegepikt was gis- jen bij de Hulster politie nog jt bekend. De reeks kraken begon in de jand juni met drie inbraken Heikant, waarna ook adres- in Hulst, Axel en Terneu- Zwaluwstraat in Hulst. Ook daar werden autosleutels meegenomen. Twee politie mannen bleven de gehele vrij dagnacht posten, maar er werd geenpoging gedaan om de auto te stelen. Uitstapje zen werden bezocht. De laatste wapenfeiten die de politie op het spoor brachten, speelden zich vorige week af. Toen werd in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken bij de familie Van D. in de Wilhel- minalaan in Hulst. Er werd wat geld en goederen buitge maakt. In de nacht van woensdag op donderdag werd op hetzelf de adres een Mini gestolen en toen pas bleek dat de vorige nacht ook de reserve-auto- sleutels waren ontvreemd. Weer een nacht later brak het duo Van de S. en K. in in de Inmiddels was de Mini te ruggevonden op de Oud Ferdi- nandusdijk in Heikant. Naar later bleek had Van de S. met het voertuig donderdagnacht een uitstapje gemaakt naar het Belgische Stekene, waar hij uit een schuurtje achter een café tien kratten bier weg sleepte. Zaterdagnacht deed het tweetal wederom van zich spreken, toen bij de familie M. in de Wilhelminstraat te Sint- Jansteen een VW Passat werd gestolen. Die auto werd zondagmid dag teruggevonden, evene neens op de Oud Ferdinandus- dijk. Agenten stelden zich ver dekt op in een sloot en rond 17.30 uur verscheen Van de S. ten tonele. Toen hij in de auto stapte, werd hij in de kraag gepakt. Met behulp van een speurhond werd aangetoond dan Van de S. ook in de Mini had gereden. Op het bureau besloot hij maar alles te be kennen en toen kon ook J.K. worden ingerekend. Bekend werd ook dat Van de S. ook in Heinkenszand regelmatig op dievenpad was geweest, hoofdzakelijk alleen, maar ook een paar keer samen met M.G. uit Goes. Het is niet uitgesloten dat er nog meer kraken aan het licht zullen komen. Van de S. wordt donderdag voorgeleid voor de kinderrechter in Middelburg. Overheid verbloemt risico's Mont Louis Van een onzer verslaggevers GOES - De overheden proberen de bevolking in slaap te sussen door te beweren dat de ra dio-actieve lading van de onlangs gezonken Franse vrachtboot Mont Louis hoegenaamd geen gevaar kan opleveren. Dit meldt de actiegroep Stop Borssele in een pers verklaring. i pakken per klant Idig van woensdag 5 t/fl itember a.s.. Cfl vOOR ZUIDWEST NEDERLAND kneuzen, Hulst en Goes, 'tossen en telefoonnum- 'to op pagina 2. 'Penlngstijden; "■12.30/13.30-17.00 uur. factie Meuzen: Rein van der e,rn (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer to), Ton Koomen (sport). u|st: Frank Deij, Eugène «straeten. Middelburg: Pk Postma. Goes: Cees 'aas. :°°sterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- «50. 'tortentie-expl. .Acteur Zeeland: C. Me- Phvé 01150-95839. Gisteren teas er voor het eerst sinds lange tijd weer sprake van een storm(pje) op de Schelde - pessimisten zouden er een voorbo de van de naderende herfst in kunnen zien. Maar de garnalen kunnen nog zo negatief in het nieuws geweest zijn, de Zeeuwse vissers blijven er onverstoord op vissen. Zelfs bij windkracht zo veel. - FOTO DE STEM/COHJ DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Grapje..? Een Terneuzenaar vond vorige week aan de Scheldedijk een aangespoeld vat met het opschrift dioxi ne. Een heuse doodskop moest aangeven, wat iedereen sinds Se- veso al lang weet: dit is levensgevaarlijk spul. De man bleef er dan ook van af en meldde zijn vondst bij de gemeentepolitie. Agenten die het vat ophaalden, kwamen al gauw tot de ont dekking dat iemand een wrange grap had uitgehaald. Het vat was praktisch leeg en eerder gebruikt voor afgewerkte olie. De 'grappenmaker' had er later met rode verf dioxine op geschil derd en met zwarte verf een doodskop. De politie was opgelucht, maar de vinder bleef tot nu toe in het ongewisse over de ware aard van zijn vondst. Bon niet betalen: Van onze correspondent TERNEUZEN - Bij de Rijkswacht in Gent (B) ligt al sinds half 1982 het rijbewijs van M. van de H. uit Koewacht. Op deze manier wil de Belgische politie kenne lijk druk uitoefenen op de Koewachtenaar een in België opgelegde boete te betalen. Dit bleek gistermor gen tijdens de zitting van de Terneuzense kantonrechter mr. H. de Mul. Van de H. moest zich verantwoorden voor het feit dat hij bij een verkeerscontrole in december vorig jaar in Terneuzen zijn rijbe wijs niet kon laten zien. Hij vertelde gisteren over de vele pogingen die hij in het werk ge steld had om zijn rijbe wijs terug te krijgen. Tot op heden zonder re sultaat. Wel bleek Van de H. in het bezit van een door de rijkspolitie Sas van Gent verstrekt do cument dat hem het recht gaf een personen auto te besturen. De Terneuzense verbali sant dacht daar kenne lijk anders over en maakte proces-verbaal op. De kantonrechter be sloot vooralsnog de zaak aan te houden. Mr. De Mul twijfelde eraan of de gang van zaken in Gent wettelijk wel is toegestaan. Dat moet eerst maar eens onder zocht worden. De actiegroep laakt in de verklaring de rol van rijks- en provinciale overheid, die in de eerste instantie vlak na de aanvaring van de Mont Louis met een veerboot in alle talen gezwegen zouden hebben over de aard van de lading. Zoals gemeld bestaat die lading on der meer uit 21 vaten ura- nium-hexafluoride dat al in kerncentrales is gebruikt en dus verontreinigd is met ra dio-actieve sporen van pluto nium. Pas nadat, aldus de verkla ring, de milieugroep Green peace de feiten over de lading op tafel had gelegd kwamen de overheden met mededelin gen, die echter de waarheid geweld aandoen en bedoeld zijn om paniek onder de bevol king te voorkomen. Het moet nog maar blijken, zo vervolgt de actiegroep, of er inderdaad geen sprake is van gevaar. In dit opzicht geeft de spoed die achter de bergingsoperatie werd gezet en de intensiteit daarvan te denken. Volle openheid „Wij zijn er niet om de be volking in slaap te sussen", reageert een provincievoor- lichter desgevraagd, „en bo vendien hebben we nog hele maal geen mededelingen van welke aard dan ook gedaan. Laat ze dat maar eens bewij zen. Zelf heb ik de indruk dat deze zaak zich juist in volle openheid afspeelt". Ook de milieuorganisatie Greenpeace, die uit anonieme bron een afschrift van de la dingpapieren van de Mont Louis ontving en aan de hand daarvan de aard van de lading in de publiciteit bracht, is ove rigens van mening dat „de autoriteiten in deze kwestie relevante informatie openbaar hadden moeten maken". Van onze correspondent AXEL - burgemeester A. Hack van Axel heeft gister avond in het Streekmuseum de tentoonstelling van de Axelse kantkloskring ge opend. De heer Hack sprak lovende woorden over de tentoongestelde kantklos- werken. „Hoewel ik weinig ver stand heb van kantklossen, kan ik het werk dat hier tentoongesteld is hogelijk waarderen", aldus de heer Hack in zijn openingstoe spraak. Een bloemetje was er voor twee medewerkers van het museum, Adri en Hans He geman, vanwege hun inzet bij de inrichting. De officiële openingshandeling van de tentoonstelling bestond uit het verwijderen van een doek van kantkloswerk dat een clown uitbeeldde. De tentoonstelling is inge richt door de twee docenten van de kantkloskring, de da mes Ineke van Schaik en Ine Jansen, en laat het werk zien van de leerlingen van de kring. De expositie is geopend tot en met zaterdag 6 oktober en de openingstijden zijn van woensdag tot en met zater dag van 13.30 tot 17.00 uur en op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De Vlissingse politie is dicht bij de afronding van het onderzoek naar de moord op de 28-jarige pompbediende Jan Kloet, die enige tijd geleden bij een benzine station in Vlissingen werd doodgeschoten. Dit maakte iemand die nauw bij het onder zoek is betrokken dinsdag bekend. Hij voegde er echter aan toe dat de uiteindelijke oplossing nog niet is bereikt, maar dat de zaak bepaald niet moeizaam verloopt en flink vordert. Hoofdinspecteur G. Den Rooijen, spaarzaam met zijn mededelingen als altijd, ontkende noch bevestigde het bericht. De voornaamste reden van de zwijgzaam heid van de hermandad is, dat de politie de zaak tracht op te lossen door het vergelijken van de verklaringen die de aangehouden per sonen hebben afgelegd of nog moeten afleggen. Volgens de politie zouden eventuele publica ties hierover het onderzoek kunnen schaden. Om klaarheid in de zaak te krijgen, heeft de Vlissingse politie flink gebruik gemaakt van de media. Zo werd een advertentie in een dag blad geplaatst, een oproep via teletekst op het net gezet en een politiebericht door de televisie uitgezonden. De politie verzocht in die uitzen ding een tweetal mensen die vrijdagavond kort voor tien uur in de avond nog bij het be wuste benzinestation hadden getankt, zich te melden. Al vrij kort na de uitzending kwamen er re acties binnen, waarvan er één, volgens hoofd inspecteur Den Rooijen, „niet onbelangrijk was". Naast deze reactie zijn er inmiddels hon derden tips binnengekomen. Twee verdachten zitten nog steeds in verzekerde bewaring: de Vlissingers J. G. B. (34) en de 24-jarige C. F. M. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Zeeuwse fout- kampeerders die door de auto riteiten zijn bekeurd, zijn op geen enkele manier gediscri mineerd ten opzichte van ille gale kampeerders bij de vlieg basis Woensdrecht. Hun om standigheden waren daarvoor veel te verschillend. Dat zegt minister Korthals Altes (Justitie), mede namens zijn collega Rietkerk (Binnen landse Zaken), in antwoord op vragen van de CDA-senatoren Bukman, Kaland en Leyten- de Wijkerslooth de Weerdes- teyn. Zij vreesden dat het ver- schil in politie-optreden 'fnui kend voor het rechtsgevoel van de burger' en daarmee 'ondermijnend voor de rechts staat' zou zijn. De regering, zo maken Korthals en Rietkerk duide lijk, is daarover niet zo be zorgd omdat alleen op Hemel vaartsdag en de drie daarop volgende dagen tegen enkele fout-kampeerders in Woens drecht niet is opgetreden. Slechts een aantal mensen dat vernielingen aanrichtte ging op de bon. In Zeeland is het illegaal kamperen allang geen inci denteel gebeuren meer, maar een kwaal die hand over hand toeneemt, aldus Korthals Al tes, die erop wijst dat dit bo vendien vaak gebeurt in uiterst kwetsbare natuurge bieden. Overigens is ook de Zeeuwse politie niet hals over kop aan het bekeuren gegaan, maar zijn alleen die fout- kampeerders geverbaliseerd, die zich na een voorafgaande waarschuwing nog op hun clandestiene stekje bevonden.

de Stem | 1984 | | pagina 11