ltd!!! stburc OOI Zes nieuwelingen in Westduits elftal Lotto:.elke week vele tienduizenden prijzen Sterke opmars Van der Sterren 'Nog geen conclusies verbinden aan kaarten-regen' ikers Australiër nog zonder setverlies op Flushing Meadow Van Heugten vermoedl sabotage in WK-jacht jlKEN B.V., tweg 8, BECKENBAUER LEGT ACCENT OP MIDDENVELDBEZETTING Amateur selectie voor Singapore Guthrie naar Excelsior Bekerloting in De Kuip Kees Kist terug bij AZ'67 SCHEIDSRECHTERSBAAS LEO VAN DER KROFT: int U gezellig fhowroom. /erbazen dat zo'n itten nodig heeft worden, rit in de ken? kleintje uitje itj DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 Staking dreigt in Spaans voetbal NK schaken in Hilversum TE ADRES voor Ikaat in geëloxeerd |C-uitvoering pverlng montage vakhandelaar Specialist - telefoon 01140-14120 toon (01170) 34! Mistachterlicht |en en achteruitrij- lampen. Kaarten- Schijfremmen bak in voor, trommel- linker remmen portier. achter. V.A. F 15.675,- EN: F 343- DE STEM-S£X2fc£ 984 T26_PAGINASPQRT1 HAMBURG (SID) - Franz Becken- voor onder anderen een beroep op schemeren, dat de 20-jarige Glad- °°g laten vallen op de 69-voudige van Milewski, Von Heesen en Wut txauer heeft gisteren zijn eerste Felix Magath, die voor het laatst in bach-verdediger Michael Frontzeck international Manfred Kaltz, die ke. keus gemaakt als nieuwe bonds- 1982 werd uitverkoren. Daarna wei- een gerede kans heeft voor het eerst o°k op een terugkeer hoopte. Als het De Westduitse selectie bestaat ui rv>a<>h van het Westduitse voetbal- eerde de 31-iariee spelbepaler van in het nationale team te worden op- aan HSV-trainer Ernst Happel ligt, doel: Harald Schumacher en L HAMBURG (SID) - Franz Becken- bauer heeft gisteren zijn eerste keus gemaakt als nieuwe bonds coach van het Westduitse voetbal elftal. De record-international riep zes nieuwelingen op voor de selec tie, die zich gaat voorbereiden op de interlandwedstrijd van volgende week woensdag tegen Argentinië. Beckenbauer, die Jupp Derwall opvolgde na de tegenvallende ver richtingen van het Westduitse elftal tijdens het Europees kampioen schap in Frankrijk, legde daarbij een duidelijke nadruk op de mid denveldbezetting. Hij deed daar voor onder anderen een beroep op Felix Magath, die voor het laatst in 1982 werd uitverkoren. Daarna wei gerde de 31-jarige spelbepaler van Hamburger SV nog onder het be wind van Derwall voor het nationa le team uit te komen. Hij wordt door Beckenbauer, die eerder Schuster zag afhaken, niettemin ge zien als een sleutelfiguur op het middenveld. Naast de rentree van Magath lijkt het debuut van Ralf Falken- mayer van Eintracht Frankfurt in de middenlinie waarschijnlijk. Bec kenbauer heeft ook al laten door schemeren, dat de 20-jarige Glad- bach-verdediger Michael Frontzeck een gerede kans heeft voor het eerst in het nationale team te worden op gesteld. De andere nieuwkomers in de 25 man tellende selectie, die nog wordt ingekrompen tot 22, zijn Uwe Rahn, Peter Lux, Thomas Kroth en Günther Schafer. Klaus Allofs, Hans-Peter Briegel en Bernd För- ster zijn onder anderen uit de boot gevallen. Hamburger SV is met vier spe lers in de selectie voor het eerst in jaren weer redelijk vertegenwoor digd. Beckenbauer heeft niet het oog laten vallen op de 69-voudige international Manfred Kaltz, die ook op een terugkeer hoopte. Als het aan HSV-trainer Ernst Happel ligt, gebeurt dat ook niet op korte ter mijn. De Oostenrijker wees routi nier Kaltz gisteren aan als zonde bok voor de blamerende nederlaag (0-2) in het bekertoernooi tegen de amateurs van SC Geislingen. Tij dens een 'crisisbijeenkomst' kregen de duurbetaalde profs van Happel een donderpreek, die insloeg als een bom. Behalve de instelling van Kaltz, die voorlopig op non-actief werd gesteld, laakte Happel ook met naam en toenaam het optreden van Milewski, Von Heesen en Wutt- ke. De Westduitse selectie bestaat uit: doel: Harald Schumacher en Uli Stein; verdediging: Andreas Breh- me, Manfred Bockenfeld, Hans- Günther Bruns, Karl-Heinz För- ster, Michael Frontzeck, Mathias Herget, Ditmar Jakobs, Günther Schafer en Gerd Strack; midden veld: Rudi Bommer, Stefan Engels, Ralf Falkenmayer, Thomas Kroth, Peter Lux, Felix Magath, Lothar Matthaus, Uwe Rahn, Wolfgang Rolff en Uli Stielike; voorhoede: Pierre Littbarski, Frank Mill, Karl- Heinz Rummenigge en Rudi Voller. Cash maakt grote indruk MADRID (SID) - Na een ver gadering, waar 625 spelers aanwezig waren, heeft de Spaanse bond van voetballers maandagavond in Madrid aangekondigd, dat waar schijnlijk op 9 september de competities in eerste, tweede en derde divisie stil zullen lig gen. De staking van de voetbal lers komt voort uit onvrede over de sociale wantoestanden bij veel verenigingen in de la gere divisies van het beroeps voetbal. Volgens de bond wacht een grote groep voet ballers daar nog steeds op be taling van achterstallig loon. Bij de vakorganisatie zijn veel bekende spelers aangesloten. ZEIST (ANP) - Voor het sterk bezet internationaal voetbal toernooi in Singapore heeft de KNVB maandag achttien amateurspelers geselecteerd. De bond heeft voor het eve nement, dat van 14 tot en met 28 oktober wordt gehouden, voetballers gekozen van de zes titelhouders in de hoogste amateurafdelingen. Grootste leverancier is landskampioen Geldrop, dat vijf spelers aan de selectie van coach Ron Groenewoud levert. De sglectie bestaat uit: Norbart, Godee, Boonstra en Reglero (Elinkwijk), J. van de Rhee, De Jongste en Hoogwerf (NSW), W. Muys, J. de Graaf en Vedder (IJs- selmeervogels), Willemse, De Klei ne, Meulendijks, Methorst en Scheepers (Geldrop), Kroon en Ma- nuputty (Rijnsburgse Boys) en Prins (Zwolsche Boys). Van ome sportredactie BREDA - Het Rotterdamse Excelsior neemt Chris Guthrie over van Roda JC. De Engelse spits, die eerder uitkwam voor Willem II, verlaat de Lim burgse club, omdat hij geen vaste plaats in de hoofdmacht beeft. Excelsior heeft bovendien bet oog laten vallen op Andrej Jeliazkov. De Bulgaar staat onder contract bij landskam pioen en stadgenoot Feyen- oord. NEW YORK (ANP) - Zonder al te veel veel problemen hebben maandag in New York de Tsjechoslowaak Ivan Lendl en de Australiër Pat Cash de kwartfinales van het heren enkel spel bij de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen gehaald. De als tweede geplaatste Lendl versloeg in de acht ste finales de Zweed Anders Jarryd in drie sets: 6-2 6- 2 6-4. De Tsjechoslowaak, de laatste twee jaar finalist in New York, maakte op de banen van Flushing Mea dow andermaal een uitstekende indruk. Vanaf de achterlijn hield hij de winnaar van de open Ne derlandse titel zo onder druk, dat Jarryd geen moment in zijn spel kon komen. Omdat de Zweed ook nog de grootste moeite had zijn eigen service beurten binnen te halen, was het pleit snel beslecht. Ook een andere geplaatste speler, de Australiër Pat Cash, imponeerde in de vierde ron de. De negentien-jarige halve finalist van Wimbledon had alleen in de eerste set enige moeite met de Amerikaan Greg Holmes. Pas in de nood zakelijk geworden tie-break trok de slechts als vijftiende geplaatste Cash de eerste reeks naar zich toe. In de tweede en derde set had de nummer 74 van de wereld, wiens grootste resultaat tot nu toe het behalen van de Ameri kaanse studententitel is, niets in te brengen tegen het grote Australische talent, dat via 6-3 en 6-1 eenvoudig de laatste acht bereikte. In zijn vier tot nu toe gespeelde partijen heeft Cash nog geen set verloren. Bij de dames verdween an dermaal een geplaatste speel ster uit het toernooi. Verant woordelijk voor deze verras sing was de Tsjechoslowaakse Helena Sukova. Tegen de als negende genoteerde Ameri kaanse Lisa Bonder had Suko va drie sets nodig om de laat ste acht te bereiken. Of Suko va, die vorig jaar met Hana Mandlikova de Federeatie Cup op haar naam bracht, nog ver der komt, moet worden afge wacht. In de kwartfinales komt de jonge Tsjechoslo waakse uit tegen haar voor malige landgenote Martina Navratilova. De titelverdedigster had het tegen de Amerikaanse Barba ra Potter geenszins gemakke lijk. Voor het eerst tijdens het toernooi vertoonde de nummer één van de wereld ook nervo siteit. Potter kon daar echter niet voldoende van profiteren en ging met tweemaal 6-4 eer vol tenonder. Pam Shriver, de vaste dub belspel-partner van Navrati lova, had het heel wat makke lijker de laatste acht te berei ken. Haar tegenstandster, Su san Mascarin, kwam namelijk niet opdagen. De Amerikaan se, die via het kwalificatie toernooi het hoofdtoernooi was binnen gekomen, had te veel last van een voetblessure. Een andere favoriete voor de titel, de veelvoudige kam pioene Chris Evert-Lloyd, haalde de kwartfinales vrij gemakkelijk. De Amerikaanse versloeg in de vierde ronde haar als twaalfde geplaatste landgenote Bonnie Gadusek in twee sets: 6-4 6-0. Evert- Lloyd, die de open Ameri kaanse titel al zes keer ver overde, maakte een redelijke indruk zonder tot grootst ten nis te komen. Daar was het matige spel van haar tegen standster ongetwijfeld debet aan. De uitslagen: beren enkelspel derde ronde: Hen- rik Sundström (Zwe) - Shahar Perkiss (Isr) 7-6 6-4 5-7 6-4, Tomas Smid (Tsj) - Tom Gullikson (VSt) 4-6 6-4 7-6 6-4, Robert Green (VSt) - John Fitzgerald (Aus) 4-6 6-4 6-3 7-6, Jimmy Connors (VSt) - Henri Leconte (Fra) 6-4 6-1 7-6, Gene Mayer (VSt) - Guillermo Vilas (Arg) 6-36-16-4; dames enkelspel derde ronde: He lena Sukova (Tsj) - Gabriella Sa- batini (Arg) 6-4 6-4; heren enkelspel achtste finales: Pat Cash (Aus) - Greg Holmes (VSt) 7-6 6-3 6-1, Ivan Lendl (Tsj) - Anders Jarryd (Zwe) 6-2 6-2 6-4; dames enkelspel achtste finales: Wendy Turnbull (Aus) - Claudia Kohde (WDI) 6-3 6-1, Carling Bas set (Can) - Petra Delhees (Zwi) 6-1 6-1, Helena Sukova (Tsj) - Lisa Bonder (VSt) 4-6 7-5 6-4, Pam Shriver (VSt) - Susan Mascarin (VSt) blessure Mascarin, Martina Navratilova (VSt) - Barbara Pot ter (VSt) 6-4 6-4, Chris Evert-Lloyd (VSt) - Bonnie Gadusek (VSt) 6-4 6-0; heren dubbelspel derde ronde: John Fitzgerald/Tomas Smid (Aus/Tsj) - Tracy Delatte/Graig Wittus (VSt) 2-6 6-3 6-4, Scott Da- vis/Ben Testerman (VSt) - Drew Gitlin/Peter Rennert (VSt) 6-4 6-4; dames dubbelspel derde ronde: Betsy Nagelsen/Anne White (VSt) - Jo Durie/Ann Kiyomura (GBr/ VSt) 6-4 6-0; gemengd dubbelspel tweede ronde: Yvonne Vermaak/Brian Levine (ZAf) - Catherine Tanvier/Brad Drewett (Fra/Aus) 6-1 3-6 6-2. (ADVERTENTIE) EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids. HILVERSUM (ANP) - Bij het Nederlands schaak kampioenschap is maandag de kopgroep in elkaar ge schoven. John van der Wiel, Hans Ree en Peter Schee- ren kregen aan kop gezelschap van Paul van der Ster ren. De Limburger maakte in drie ronden het verlies uit de openingsronde goed. Hij won zondag na een knock-out alsnog van Böhm en zegevierde maandag, dank zij een list in het laatste kwar tier, over Van Mil. Deze laatste had speltechnisch een punten- deling verdiend, maar sleepte dat er wegens concentratie- stoornis niet uit. Hans Ree had zich graag van de rest van de kopgroep afgescheiden. De Amsterdam se grootmeester kreeg tegen mede-koploper Scheeren in derdaad enig initiatief, maar onvoldoende om in tweede zit ting de winst te grijpen. Van der Wiel hield het tegen Cuij- pers eveneens op remise. Kick Langeweg probeerde ten koste van Hans Böhm bij de kopgroep te geraken. Hij liet schaak toe op de zesde en zevende zet, gaf een pion oj voor manoeuvreerruimte maar het bracht niets op. Dt verdediging van Böhm bleel sluitend. Toen Langeweg nof meer materiaal moest inleve ren, was het met hem gedaan. De vier aanloopronden vandaag wordt niet gespeeld - hebben in elk geval bewezen dat vooralsnog niemand d< overheersende rol van de af wezige Timman of Sosonkf kan overnemen. De uitslagen: Van Mil - Van de: Sterren 0-1, Langeweg - Böhm 0-1 Cuijpers - Van der Wiel (4-(4 Kuijf - Stehouwer (4-(4, Ligterinl - Van Wijgerden (4-(4, Ree Scheeren (4 -14 De stand na vier ronden: 1/4. Vai der Sterren, Van der Wiel, Ree ex Scheeren 2(4 punten, 5/9. Ligte rink, Van Wijgerden, Stehouwer Cuijpers en Kuijf 2, 10/11. Lange weg en Böhm 1(412. Van Mil 1. DEN HAAG (ANP) - Na afloop van de wedstrijd Feyenoord - Volendam zal zondag in de bestuurskamer van De Kuip de lo ting worden verricht voor de eerste ronde van het toernooi on de KNVB-beker, die in het weekeinde van 20 en 21 oktobei wordt afgewerkt De herhalingen hebben plaats op 31 oktober. In de eerste ronde hebben de 28 deelnemende amateurclub! het recht op een thuiswedstrijd als ze een vereniging uit het be taalde voetbal treffen. Er wordt dit seizoen in het KNVB-toer- nooi gewerkt volgens het systeem van de directe uitschakeling Als de eerste wedstrijd in een gelijkspel eindigt, wordt op 31 ok tober overgespeeld. Volgt er in negentig minuten nog geen be slissing, dan wordt verlengd en zo nodig via strafschoppen d< winnaar aangewezen. Naast de 36 betaald voetbal-organisaties komen de volgend* amateurverenigingen uit in het toernooi: NSW, Rijnburgst Boys, IJsselmeervogels, Elinkwijk, Zwolsche Boys, Geldrop, Ko zakken Boys, Heerjansdam, Nieuw-Lekkerland, Spakenburg Noordwij k, De Valleivogels, ACV, DETO, DOVO, AFC, RCH Rhoda, De Treffers, Drachten, Caesar, Longa, AFC'34, Slie- drecht, Dij ka Steenwijk, PAX, Gilze en Venlo. Pam Shriver, op defoto in actie tegen Peanut Louis, bereikte wel erg gemakkelijk de laatste acht op Flushing Meadow. Haar tegenstandster kwam niet opdagen. - fotoap Wijzigingen v00*fjJ'lj Renault adviseert e" Van onze sportredactie BREDA - Kees Kist keert voor drie jaar terug naar AZ'67. De 'lub uit Alkmaar leent de spits voor die periode van de Franse 'tveede divisie-club Mulhouse, waar Kist overbodig is geworden het aantrekken van John Eriksen (ex-Roda JC). De kans is groot dat Kees Kist morgenavond in de wedstrijd «gen FC Twente reeds zijn opwachting maakt in het elftal van AZ'67. In dat geval moet de KNVB vandaag wel haar fiat geven 'an de overgang van Kist naar AZ'67. Van onze sportredactie AMERSFOORT - Bewijzen heeft bij niet direct voorhan den, maar zijspancrosser Ton van Heugten uit Amersfoort heeft het vermoeden dat hij het slachtoffer is geworden van de commerciële belangen, die ook In de mondiale moto- cross steeds meer de boven toon gaan voeren. Van Heugten, die met zijn bakkenist Frits Kiggen uit Ospel in de strijd om de we reldtitel de tweede plaats in neemt, verdenkt de Duitse le verancier van een nieuw fra me voor zijn driewieler er van opzettelijk inferieur materiaal te hebben gestuurd. Volgens Van Heugten, die in 1981 met Kiggen wereldkampioen werd, is er sabotage gepleegd. "Ik ben er voor honderd procent zeker van dat er een smerig spel is gespeeld, dat ik gesaboteerd ben", vertelde de geroutineerde zijspancrosser gisteren. "Ik kan helaas niets bewijzen. Na de Grand Prix van België, waar ik meer af stand nam van de rivalen, heb ik een nieuw frame besteld. Het week weliswaar af van het oude, maar we stonden er niet lang bij stil. We dachten dat het iets nieuws was en wilden het uiteraard probe ren". Zowel tijdens de Grand Prix van Oostenrijk ais die van West-Duitsland viel Var Heugten met mankementer aan de versnellingsbak voor tijdig uit. Niemand vermoedd* dat de oorzaak de veranderini van het frame was. „College Mari Bens testte mijn zijspar en concludeerde dat door df wijziging de schokbrekeri verkeerd waren gemonteerd Daardoor liep de versnellings bak schade op. Ik ben er vasl van overtuigd dat de fabri kant dit met opzet heeft ge daan. De Westduitser Böhler tot voor kort ook nog kansheb ber voor de wereldtitel, reec met een frame en motorblok van die firma. Commercieel gezien was dat voor die mar veel lucratiever, want voor df wereldverkoop is Böhler veel interessanter". Geheel kansloos is Var Heugten niet voor de wereld titel. Met de Grand Prix var Spanje dit weekeinde en de laatste race een week later ir Italië nog op het programma heeft de Nederlander nog goe de kansen. Zijn achterstand op leider Bachtold bedraagt 14 punten: 223 om 209. „Ik stap niet naar de rech ter, want ik kan geen water dichte bewijzen op tafel depo neren. Daarom hoop ik op eer eerlijke manier in de laatste twee wedstrijden het duel met Bachtold in mijn voordeel te kunnen beslissen", aldus Var Heugten. L. v.d. Kroft - foto anp Door Gerard Hachmang TIEL - Hoewel de nationale voetbalcompetitie nog in een pril stadium verkeert, zijn de incidenten op de velden nu al schering en inslag. Het afgelopen weekeinde werd een triest dieptepunt bereikt. De scheidsrechters deelden maar liefst vijf rode kaarten uit en wapperden 31 maal met de gele prent. KNVB-opperbaas Rinus Michels mag de trainers dan op het hart hebben gedrukt toch vooral aanvallend voet bal in het vaandel mee te voeren, het lijkt er meer op dat de agressie hand over hand toeneemt. Of was er het afgelopen weekeinde slechts sprake van een toe vallige samenloop van om standigheden?. Jan Hobé, de Tielse arbi ter die afgelopen zaterdag avond opzien baarde door tijdens het eerste divisieduel FC VW - SC Cambuur de Friezen Carlo de Leeuw en Hans Erkelens uit het veld te sturen, is vooralsnog niet de mening toegedaan dat er sprake is van een toenemen de hardheid in het betaalde voetbal. „Ik denk dat al die kaar ten min of meer toeval zijn. Althans, ik hoop het. Wij als scheidsrechters hebben geen richtlijnen gekregen om strenger te straffen dan bij voorbeeld het vorig seizoen. Wij zijn nog niet eens bij el kaar geweest. Er staat een bijeenkomst op het pro gramma voor 25 septemn- ber. Dan gaan we de compe titiestart gezamenlijk door nemen. Tegen die tijd is er ook meer duidelijkheid". Conclusies Leo van der Kroft, de voorzitter van de scheids- rechterscommissie van dê KNVB, bevestigt de uitspra ken van Hobé. „Tijdens de geplande bijeenkomst gaan we bekijken of er bepaalde maatregelen genomen moe ten worden. Aan de regen van rode en gele kaarten in het weekeinde wil ik nog geen conclusies verbinden". Jan Hobé is naar zijn zeg gen ook niet 'anders' gaan fluiten. Mogelijk is het nieu we gele kaartensysteem van invloed. De spelers weten dat ze na drie gele kaarten kunnen rekenen op één wedstrijd schorsing, terwijl twee keer geel in één duel ook niet meer oplevert dan een wedstrijd verplicht toe kijken. Een beperkte straf dus. „De wetenschap dat voet ballers na drie gele kaarten maar één wedstrijd ge schorst worden, kan van in vloed zijn op hun gedrag. Maar of spelers inderdaad bereid zijn eerder over de schreef te gaan dan vorig seizoen zou ik niet durven zeggen. Dat kunnen de voet ballers zelf het best beoorde len. Ik denk dat de komende weken duidelijk zuilen ma ken, waar we met het be taalde voetbal in Nederland aan toe zijn. Voorlopig ben ik nog niet zo pessimistisch. Laten we het voorlopig maar houden op een inci denteel geval", aldus Jan Hobé. I

de Stem | 1984 | | pagina 7