Vechljas met handen, niet gewend om te zachte doden DODENCIJFERS g Surinaa kritisch 1 JER UZALJ Derby Orleans toont kwetsbaarheid van duivensport aan Dat verantwoord-dure plasje Moskou: VS gesprek rui wapens oni ROYALE REÜNIE EINDELIJK MONUMENT VOOR DE MOEDIGE MAAR LASTIGE STOOTTROEPER DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 EXTRA OP DINSDAG PAGINA DINSDAG 4 SEPTEMBER Dat de stoottroepers, nu een 40 jaar oud onderdeel van de Landmacht, het vaak zwaar te verduren kregen, blijkt uit de dodencijfers. Van de ongeveer 4.000 stoters uit Braban en Limburg is ruim 6 procent gesneuveld, In voormalig Nederlands-Indië, waar dooi 9 bataljons stoottroepen is gestreden, sneuvelden bijna 300 stoters. Vergeleken met de Irene-Brigade, die meegevochten heeft op de kusten van Normandië, is dat opvallend hoog. Van de pakweg 1.700 man sterke brigade sneuvelden er 43. De Gedachteniskapel in Beneden-Leeuwen het herdenkingsmonument in Nuth en da in Overloon herinneren sinds jaar en da aan de gevallenen. Sinds dit weekend worden de gesneuvelden kameraden ook geëerd met acht bronzen platen aan de voe van de 'Stoter 1944' te Ermelo. Paramyxo-virus ligt overal op de loer STEUN NA MOOI T11 Door Hans Toonen Kees, de keurig ge kamde mascotte van het Regiment Stoot troepen, verstijft. Rukt aan de riem als het applaus over de ap pèlplaats kleppert. Maar zijn geüniformeerde hoe der geeft niet bij. Vort met de bok, want de prins kan elk moment komen. Juist van dit vorstelijk be zoek raakt menigeen, die za terdag in de Generaal Spoor- kazerne is, in Ermelo danig van de kook. Wat opgevangen voorbeel den: De dienstplichtig chauf feur, vrijwillig aangewezen om Zijne Koninklijke Hoog heid in een open Landrover te verplaatsen, heeft de laatste twee nachten amper geslapen. Officieren, belast met het vrij houden van de route waar langs de prins zodadeljk voor bij zal komen, lopen rood aan als de toegestroomde burger- gasten van geen wijken weten. Zelfs de Rijksvoorlichtings dienst weet geen raad met de burgerlijke ongehoorzaam heid. Vooral in paasbest gesto ken echtgenotes van oud-sto ters dringen zich naar voren. Zonder kiek van de prins dur ven ze blijkbaar niet thuis te komen. Persfotografen worden aan geschoten met vraagjes als: „Is honderd-vij f-en-twintigste goed? Ik zit met 21 Din Een vrouw-met-Canon tikt een voor haar neus geposteer de sergeant-met-medaille op de schouder. En lacht met zachte g: „Ga je straks even door de knieën, anders krijg ik de prins er niet goed op." Augustus 1944: De Geallieerden komen bij Maastricht ons land binnen. De rest is geschiedenis. Klopt, maar wel een geschiedenis zonder end. Want 40 jaar later vallen nog altijd vergeten (hoofdstukken uit 1940-'4S op hun plaats. Nog altijd keren vergrijsde vechtjassen terug naar nooit te vergeten slagvelden zoals Omaha Beach, de Ardennen en Arnhem. Leggen kransen op erebegraafplaat sen. Of houden gewoon een reünie. Afgelopen zaterdag bijvoorbeeld stroomde de appèlplaats van het 41-ste pantserinfanteriebataljon in Ermelo vol met 60-plussers. Landgenoten echter met een beduchte reputa tie: Stoottroepers van het eerste uur. Ooit vergeven van moffenhaat en Oranje-liefde. Reden van deze bijeenkomst: Na 40 jaar eindelijk een eigen monument, dat bovendien onthuld wordt door hun idool, Prins Bernhard. Respect De appèlplaats ligt tussen twee legeringsgebouwen van het 41-ste pantserinfanterie bataljon. Boven de ingang van elk compagnie-verblijf prijken de namen van de stoters van het eerste uur. Bep van Kooten en Sjaak Crasborn, twee com mandanten uit Limburg, die in 1944-'45 met de Amerikanen mee Duitsland binnenliepen om 'de Mof' een stevig pak slaag te geven." Peter 'Zuid' Borghouts, ooit de gewestelij ke sabotage-commandant in Brabant en Limburg en zijn steun en toeverlaat Sjef de Groot. Stuk voor stuk namen die respect afdwingen bij de 4000 reünisten met aanhang. Maar ook namen die geen en kele weerklank vinden bij de na-oorlogse, laat staan de post-Beatles-generatie. Vandaag toch even een te rugblik op een nu vergrijsde generatie, die in haar tienerja ren allerminst vrij was. Moffenhaat Tijdens de bevrijding van zuid-Nederland werden de in derhaast opgerichte Binnen landse Strijdkrachten ge splitst in Stoottroepen en Be wakingstroepen. De eerste rukte mee op met de Geallieerden, de tweede be waakte collaborateurs en an dere 'foute' landgenoten. Voor 2,- per dag - later afgekne pen tot een piek - knokten Brabantse en Limburgse on- gemannen mee met de Yan kees en de Tommies. De wijze waarop de stoot troepers lucht gaven aan hun opgekropte moffenhaat, hun nu opengebarsten vaderlands liefde, was amper te verkrop pen voor aan orde en tucht hechtende kopstukken zoals generaal Kruis en veldmaar schalk Montgomery. Prins Bernhard daarentegen zag veel door de vingers. Veelzeggend voor het ge drag, het karakter van de sto ter anno 1944 zijn de volgende uitspraken: „Fucking good fighters but a little too crazy." (Een com pliment van luitenant-gene raal Miles G. Dempsey, bevel hebber van het Britse tweede leger). „Ook al door hun matige voorbeeld en gebrek aan mili taire kennis ging hier weinig gezag vanuit. Zo commandant, zo troep!" (Een klacht van J.J.G. Beelaerts-Van Blok land, waarnemer en rappor teur van de stoottroepen in Limburg onder leiding van Bep van Kooten). „Het is voor de prins en zijn medewerkers vaak haast on begonnen werk om de stoot troepen in toom te houden. Ze waren bereid tot een moedige inzet. En ze waren ook lastig, snel op hun tenen getrapt en afkerig van een gediscipli neerd samenwerken met an deren", schrijft Lou de Jong in deel 10, tweede helft van zijn standaardwerk over het Ko ninkrijk der Nederlanden tij dens de Tweede Wereldoorlog. Moedig maar lastig Eigenlijk niet zo verwonder lijk. Want de meeste stoters kwamen voort uit het verzet. Daden waren belangrijker dan salueren. Aan strepen en sterren hadden velen een broertje dood. Men sprak niet in termen van korporaal-ka pitein. Een hunner was com mandant; de rest voelde zich KP-strijder. De aanduiding 'Koninklijke Patrouille' ging Prins Bernhard net iets te ver. Ook de verandering in 'Ko ninklijke Stoottroepen' kon de prins niet waarderen. W. de Vries, nu voorzitter van de vereniging Bond voor Oud-Stoottroepers en Stoot troepers (BOSS), herinnert zich: „Toen heeft de prins ons bij zich geroepen op zijn hoofdkwartier in het Philips- gebouw in Eindhoven. Daar kregen wij te horen dat zonder toestemming van zijn schoon moeder, koningin Wilhelmina, de toevoeging Koninklijk ta boe was." Van onze correspondent BONN - Konrad Kujau houdt uitverkoop. De Stutt- garter militaria-handelaar, die in nijvere huisvlijt 60 Hitler-dagboeken vervalste, gaat al zijn spullen verko- pen. Honderden vervalste schilderijen, tekeningen en handschriften komen onder de hamer. Kujau hoopt dat hij als vervalser inmiddels zo'n naam heeft gemaakt dat zijn verzameling 'echte Kujau's' driekwart miljoen mark zal opbrengen. Samen met Stern-ver- slaggever Gerd Heidemann staat Konrad Kujau mo menteel terecht in Ham burg. In het grootste pers proces van na de oorlog wordt nagegaan hoe het mo gelijk was dat het gerenom- n n d d t v a h n g k c Prins Bernard onthult herdenkingsmonument Her Het prinselijk woord was wet. Trouwens, prins Bernhard behandelde de stoters ook als volwaardige combattanten. Een opstelling die vooral bij de Britten ver te zoeken was. Veelzeggend voor de belab berde verstandhouding met de 'Tommies' (de Amerikanen daarentegen toonden veel res pect) zijn de volgende uitspra ken: „De Engelsen gebruikten ons als krullejongens. Weken lang lieten ze ons in bittere kou langs de Maas bij Venlo liggen om plunderende Duit sers het leven zuur te maken." (Oud-stoter H. Schamp uit Alverna). „We zitten nu al drie weken zonder benzine. Voor de En gelsen zijn wij lastige schooi ers." (Sjaak Crasborn, com mandant Limburg). „We hielden ons overeind met kliekjes van de Tommies." (Oud-stoter P. Heijnen uit Cuyk). „Je had vaak maar één paar schoenen, geen uniform en een povere bewapening." (Oud- stotercommandant en BOSS- secretaris AKok uit Breda). De koude privé-oorlog tussen veldmaarschalk Montgomery en prins Bernhard was de oor zaak van het vaak letterlijk in de kou zetten van de stoottroe pen. Montgomery had namelijk de schurft aan als soldaat ver klede burgers. Die liepen de beroepssoldaten alleen maar in de weg. In Frankrijk, maar ook in België had 'Monty' al overhoop gelegen met deze 'Forces de l'Interieur'. Prins Bernhard, wiens blauw bloed Montgomery wel kon drinken, moet die zater dagmiddag in Ermelo breed grijnzen, als hij herinnert aan zijn huzarenstuk, medio okto ber 1944. Geritsel Zijn verzoek aan de Britse legerleiding om 15.000 stellen complete uitrustig af te schui ven voor zijn stoottroepen en bewakingstroepen bleef we kenlang onbeantwoord. Ach ter Montgomery's rug om heeft de prins toen 4000 uni formen 'georganiseerd'. Bo vendien regelde hij ook dat zijn soldaten voortaan met de militaire Britse pot zouden meeëten. „Ja, mijn geritsel leidde tot een daverende ruzie met Montgomery", grinnikt Zijne Koninklijke Hoogheid. Daverend applaus. Mild Stampvol strijdlust, slecht be wapend en schamel gekleed. Wie goed naar het monument van de 'Stoter 1944' kijkt, vindt echter meer kenmerken terug van de jongemannen die op stonden. Vooral de handen rustend op een eenvoudig ge weer zijn mild uit brons gego ten. Toch eens langs bij Nico Onkenhout, 66 jaar, witte snor, een boom van een beeldhou wer uit Amsterdam. Twee jaar geleden werd hij aangeschoten door Charles Kroesen uit Edam, oud-stoter Oudstrijders stoottroepen eten gezellig samen en toendertijd nog bestuurslid van de BOSS. Terwijl de oud stoter met gepaste trots mee luistert, verhaalt de beeldhou wer over de geboorte van zijn monument. „Eigenlijk had ik er geen trek in. Weer 40 jaar terug borduren, nee! Maar ja, die Charles bleef me zo trouw hartig aankijken, dat ik toch maar een schetsje heb ge maakt." Sindsdien weet Nico Onken hout, die tijdens de oorlog zelf als kunstenaar ondergedoken zat in Kollum (Friesland), waaraan oud-stoters hun kop pige faam hebben verdiend. Want toen hij het wassen beeldje toonde op een be stuursvergadering, ging nage noeg iedereen dwars liggen. „Mijn beeldje was in hun ogen te boers. Het gezicht te oud. Het leek wel een oude jager op klompen. Bovendien was het geweer te Duits. Wist ik veelDus is er een Engels geweer uit een museum haald. Ik heb het beeldje: klompen uitgedaan en jong gezicht gegeven. Terg ook, want het waren toen al maal kerels van 18 tot Van onze redactie b JERUZALEM - Terwijl nieuwe regering in Israel i heeft de nationale bank v£ fiomisch herstelplan bij Shimon Peres ingediend. Tegelijkertijd wordt in YVa enigde Staten onderhandeld steun, die het land van een e moet redden. De nationale bank van Is rael stelt Peres voor de over heidsuitgaven met een miljard dollar te verminderen en de lonen met tien procent te ver lagen. Uiteindelijk moeten de overheidsuitgaven, de lonen, de prijzen en de belastingen worden bevroren en zal de in flatie verminderen. De activiteiten in de parti culiere sector en de overheids sector zullen worden vermin derd, waardoor wel de werk loosheid toeneemt. Daartegen waarschuwt de vakbondsfederatie Histradut in een rapport, dat gisteren ook bij Peres is gedeponeerd. Op het ogenblik is zes procent zien dat ze niet gewend wai§ van de beroepsbevolking om te doden, heb ik dit beek werkloos tegen vier procent handen gegeven. vorig jaar. De Histradut sluit niet uit dat Israel bij de huidige infla tie van 400 procent in de fase van stagflatie - vermindering van de economische groei bij Nee, beslist geen avonturia Ook geen killers. Om te zachte met een blik van iemand weet, waarom hij opstaat, waarom hij gaat vechten." Al die tijd kijkt Cha: Kroesen, de oud-stoter, naar de beeldhouwer. Zelfs het Wilhelmus k niet mooier klinken. llllllllllllimilllllllllllllllillllllllllllllMIIIIIIIMIIIIMIIIIIIIIIlllllllMlIlllimillllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllNlim Door Wippel Hou ben BREDA/ORLEANS - De Nederlandse duivensport is de voorbije week opnieuw niet in de meest positieve zin in de pers gekomen. De grootste vlucht ter wereld, de Derby Orleans met zo'n 140.000 jonge duiven, werd voor de eerste keer in de geschiedenis afgelast In kringen van duiven melkers gonsde het al direct van de geruchten. De gevreesde vi rusziekte paramyxo zou toege slagen hebben en dat zou de wa re oorzaak van de afgelasting ge weest zijn. De Nederlandse Postduiven- houders Organisatie haastte zich te verklaren dat er niets aan de hand was en dat slecht weer in Orleans en op de vluchtlijn de afgelasting heeft veroorzaakt. Nu, ruim een week later, is dui delijk dat mist en regen inder daad de lossingen drie dagen on mogelijk gemaakt hebben. Maar, geruststellende mededelingen van allerlei betrokkenen ten spijt, de paramyxo heeft wel de gelijk huisgehouden onder de Orleans-duiven. De Bredase dierenarts Henk de Weerd met de grootste post- duivenhouderspraktijk ter we reld (16.000 ingeschreven liefheb bers): „Er waren honderden zie ke duiven bij. Dat kon ook niet anders, want de ziekte heerst sinds eind 1982 op diverse plaat sen in Nederland. Het probleem bij Orleans heeft grote vormen aangenomen, omdat de duiven niet twee maar vijf nachten in containers bij elkaar gezeten hebben. Het besmettingsgevaar neemt dan snel grotere vormen aan. Veruit de meeste jonge duiven zijn dit jaar niet geënt en dat zal zich nu wreken. Deze en volgen de week zal duidelijk worden in welke mate het paramyxo-virus in Orleans heeft toegeslagen, want de incubatietijd (tijd tussen besmet raken en de eerste ziekte verschijnselen) is twee tot drie weken". Harrie Schouwenberg uit Et- ten-Leur, employee van een Bel gische firma voor duivenvoeders en zelf een ervaren melker, is met enkele vrienden mee naar Orleans geweest. Hij vertelt wat hij heeft gezien en gehoord. „Op donderdagavond zijn de duiven ingekorfd, vrijdagochtend zijn ze uit het hele land met 31 contai nerwagens richting Orleans ver trokken. Tegen de avond was het hele convooi ter plaatse. Zater dagochtend vroeg waren de vliegomstandigheden goed, maar tegen zeven uur kwam de mist opzetten. De Belgische radio sprak ook over 'donker weer op de vlieglijn'. Gezien de afstand tot Noord-Nederland mocht er maar tot 09.00 uur gelost worden. Dat lukte dus niet De dieren zijn zaterdagmid dag prima verzorgd, een compli ment voor al die begeleiders. Zondagmorgen lag de zaak pre cies hetzelfde. Er werd weer overlegd met Nederland en op nieuw moest besloten worden niet te lossen. Het gerucht dat dit gebeurde om de zaterdagvliegers ter wille te zijn (die spelen prin cipieel niet op zondag) is hele maal uit de lucht gegrepen. Ook zondagamorgen was er van pa- ramyxó niets te merken. Zondagmiddag ontstonden problemen met het voer, want niemand had hier op gerekend. Met steun van boeren uit de buurt zijn er toch tientallen ki lo's maïs gekomen en konden de De Weerd toont een duif met een draainek. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP dieren goed verzorgd worden. Hoofdconvoyeur Henk v.d. Broek hield de hele dag contact met NPO-voorzitter Hesselink over wat er verder moest gebeuren. Maandagochtend was er bijna geen meter zicht. Het was toen duidelijk dat het hele spul terug moest. De jonge duiven nog lan ger in de containers houden zou onverantwoord geweest zijn. Als ze te lang met zovele in die tem peratuur bij elkaar blijven, gaan ze te zwaar ruien. Die ochtend hebben wij de eerste ziekte dui ven gezien. Dat waren er niet veel, ik denk nog geen honderd. Maar ja, je ziet natuurlijk bij het voeren alleen de actiefste duiven, want die komen vooraan in de manden. We wisten niet of het paramyxo was, want we zagen geen gedraaide nekken. Niet de ziekte, maar de rui heeft de door slag gegeven om terug naar Ne derland te gaan", aldus Schou wenberg. De wagens voor Midden- en Noord-Nederland reden om ne gen uur 's morgens weg, Zeeland, West-, Midden- en Oost-Brabant kregen opdracht tot het middag uur te wachten. Mocht het opkla ren dan zouden ze tot dat mo ment nog gelost mogen worden. Dat ging om ca 60.000 duiven. Om half een moest men Orleans ver laten. Tot Parijs was het erg slecht vliegweer. Daarna klaarde het op, maar toen was het te laat om ze nog te kunnen lossen, 's Avonds waren de laatste wagens van het convooi terug in ons land", aldus Harrie Schouwen berg. Sommige afdelingen die maandag vroeg uit Orleans wa ren weggegaan hebben de dieren maandagmiddag nog gelost, de andere afdelingen konden pas dinsdag tegen de middag laten vliegen omdat die ochtend half Nederland in de mist verdwenen was. Tot zover zijn relaas. In de loop van die dag kwa men de eerste klachten bij De Stem binnen over duiven die on der de mest thuis gekomen wa ren. Er zou op grote schaal diah- ree geweest zijn en dat wijst op of paramyxo of paratyfus. Ande re melkers lieten weten dat hun duiven er prima uitzagen en dat er niets aan de hand was. Nu is de duivenwereld een wat gesloten front waar men voor el kaar niet wil weten wat er ge beurt. De duivensport komt nog al eens negatief in de publiciteit (rampvluchten, ziekten) en dat heeft de melkers schichtig ge maakt er open over te praten. De dierenbescherming ligt altijd op de loer als het gaat over het transport naar de losplaatsen. Het is wel eens goed hier tegen over te stellen dat de duivensport jaarlijks voor 50.000 gezinnen een grote hobby is en erg veel geld inzamelt voor liefdadige doelein den, o.a. de leprabestrijding. De grote geruchtenstroom is, volgens dokter De Weerd, nog deels te wijten aan de onbekend heid van de melkers met het pa ramyxo-virus. Dit heeft een ver wantschap met het gevreesde pseudo-vogelpestvirus. Als het paramyxo-virus zich in die rich ting ontwikkelt, is de ellende niet te overzien. „Dan gaan de gren zen dicht voor de export. Geluk kig is het huidig paramyxo-virus niet kwaadaardig. Het is opmer kelijk dat het zich uitsluitend bij de duiven manifesteert. In heel Nederland zijn besmettingshaar den, het minst momenteel in Zeeland en Limburg", aldus De Weerd Hij schat, dat enkele procen ten van het Nederlands duiven- bestand nu besmet is. Voor dit jaar is het besmettingsgevaar grotendeels voorbij omdat het wedstrijdseizoen bijna afgelopen is. „Maar volgend jaar zal de ziekte opnieuw veel slachtoffers maken als de melkers hun ge zond verstand niet gaan gebrui ken", voorspelt de Bredase die renarts. „Voor dat seizoen begint zal er massaal gedruppeld moe ten worden. Na zes weken moet er een enting volgen en dan zijn de duiven voor het hele jaar im muun. Ik ben een fel tegenstander van een tweede enting in de nek, want dan is er risico op knobbel vorming, onvruchtbaarheid en stress. Blijven enten in de nek zal de ondergang van de duivensport in ons land worden. Ik ben tegen een verplichte medische behan deling van de jonge duiven. Met goede voorlichting en de erva ring van twee jaar paramyxo in Nederland moet het toch doenlijk zijn de 50.000 liefhebbers te over tuigen dat ze moeten laten drup pelen en enten. Ze voorkomen voor zichzelf èn voor hun colle ga's grote problemen en zo kan deze ziekte onder controle blij ven". Hij stelt dat zeker de helft van de zieke duiven weer kerngezond kan worden. „Proeven hebben dat aangetoond en ze vliegen dan als vanouds, zelfs de duiven die draainekken en trilkoppen ver toonden. Dat genezingsproces kan een paar maanden duren". Dat veel melkers hun zieke dui ven afmaken om voor die dieren en zichzelf van de ellende af te zijn, is een van de gebruiken waar de beoefenaren van deze sport liever niet over praten. WAAR IS de prullebak, vroegen onze kinderen vroe ger wanneer ze in een winkel een snoepje kregen met een papiertje er om. Zo zijn ze opgevoed, je gooit geen kauwgompapiertje, geen snippertje, nietje, paperclip, gewoon helemaal niks zo maar op de grond. Met die vraag naar een prullebak brachten ze menig slager, bakker, kruidenier in verle genheid. Goh, nee schatje, weet je wat, kom maar even hier achter de toonbank, netjes hoor, je bent een braaf kind. Géén schouderklopje voor ons ouders, die toch maar in vele jaren die vraag met bijbehorend gebaar er hadden ingeheid, ingeha- merd, ingestampt. Stel u niets gruwelijks voor bij de ze woorden; dat je gespierde taal mag gebruiken om de si tuatie duidelijk weer te ge ven, is een kleine vergoeding voor alle gedane moeite. Een ritje in de auto met het hele gezin - andere situa tie waarin het probleem af val om de hoek komt. Een plasje in de berm van de weg, dat mocht altijd, zelfs een lief klein kinderhoopje met bijbehorend velletje w.c.-papier. „Dat verteert, hè mam. Dat wordt gewoon mest voor de plantjes, hè pap". Jazeker, beaamden wij, dat wordt een geheel met het milieu. Daarom ging wél het raampje open voor het afge kloven klokhuis van een ap pel, maar bleven plastic be kers, wikkels van chocolade repenlolliepapiertjes en verknoeide tekenblaadjes keurig binnenboord. Thuis wachtten prullebakke n, vuilnis- en pedaalemmers in soorten en maten. De eendjes brood voeren in het park - weer zo'n afvalge- val. Oudbakken bruine bo terhammen, een beschim meld sneetje rogge of volko ren, afgegeten broodkorsten, zacht geworden beschuit of knackebröd: eet smakelijk, eendjes I Tot besluit even de kruimels uit de zakken schudden ten behoeve van mussen en merels en dan te rug naar huis - kinderen met lege plastic zakken aan de hand. „Want de eenden kun nen er in stikken, hè, als ze die opeten". Kind nummer twee, ouder dus wijzer: „Daarom niet, suffie, maar plastic blijft altijd bestaan, eeuwig, daarom moet je 't niet op 't gras gooien". Kin deren afhalen van het sport veld, van een schoolreisje, en dan de bus die te laat aan komt, dat is ook een milieu probleem. „Meneer, uw mo tor staat nog aan", zei ik eens tegen een vader in wachten de auto. Verbazing, ogen vol vraagtekens. „Dat kost maar extra benzine en al die uit laatgassen...". Afwijzing: het was zijn auto, zijn benzine, dus zijn keus de motor aan te laten staan. Het is niet altijd mak! lijk en leuk om milieu-be wust te leven. Je bent apostel, profeet en martelaar tegelijk. En nooit enige ver goeding voor al die dacht, moeite en tijd; vat niet één officiële instantie. Zodra een elektriciteitscen trale na jarenlang milieu verpestend werken erover gaat denken over te schake len op een produktieproces dat zuiverder is en minder zure regen opwekt, wordt meteen over verdeling van kosten gesproken. Daarmee bedoelen ze, dat ik 't flink in m'n portemonnee zal voelen, wanneer zo'n centrale peen zwaveldioxide meer de lucht in blaast Uitgerekend ik, die kosten noch moeite heb spaard om het milieu schoon te houden. Neem zo'n vakan tiedag aan zee. Lekker de kinderen spetteren in golven, schelpen zoeken, zee sterretjes, strandpieren krabbetjes, al iekruiken mossels - terug naar de na tuur, puur en ongerept. angstig kinderstemmetje „Ik moet 'n plasje". Wrede moeder was ik: hij moest maar even ophouden. Gauvi- gauw, met een nat bibberend kind over 't strand zigzal' gend langs windschermenen zandkastelen op weg naar het toiletgebouw. „Het is nis ver meer, echt niet", en aan nam ik zo'n kind op de arm, de tegendruk van mijn vlfc tegen het rode zwembroek!* zou helpen, dacht ik. Of lukt - meestal. Eenmaal lig in het hokje was er spanning om wat eerder langs de gebruinde zou glijden, het badstof of het warm-opQ1' spaarde plasje. Goed afgef' pen, mooi gedaan. „Mag 1 nu een ijsje Met het g voor toiletgebruik "J kwam zo'n straaltje uocht a gauw op een gulden vijfM' Maar de zee bleef schoon. eer 1 het inf dat kos pri gev vij: zui pre pre de VO( one pre fur len le c lisc drs An op der ges of i Van onze redactie buitenland MOSKOU - De Sovjet-Unie vindt het onmogelijk met Amerika onderhandelingen te beginnen over het verbieden van ruimte-wapens. Het is, aldus het Russische persbureau Tass, een misvat ting te veronderstellen dat Sovjet-leider Tsjernenko be reid zou zijn de onderhande lingen in Geneve over kern wapens te hervatten in ruil voor besprekingen over een verbod van ruimte-wapens. Die indruk is de afgelopen da gen hier en daar gewekt door ^n interview van Tsernenko, hel So- 1 dej se ka; de sef Pr« rui pui in bei de Re; tijc kui Van onze redactie buitenland OESTGEEST - Volgens missionaris Jernoy, op bezoek in Nederland, b jje christelijke kerken van Surinam witisch-positief opstellen tegenov Surinaamse revolutie. Ook na de r vijftien tegenstanders door het b< ."uterse hebben de kerken hun biet opgezegd. Wel is er naar zijn mening meer k °P de revolutie gekomen, ofschot °°rzaak daarvan niet is dat ze anti- jhenstiger zou zijn geworden. Er is e jbcer verdeeldheid gekomen binne vet Comité van Christelijke Kerke er leiding van bisschop Zichem va 'bmaribo. E>e kerken zijn het met hun uitc Pende achterban minder eens dan met betrekking tot hun sociale bntie, aldus pater Vernooy. Da; Wirijft hij het feit toe, dat de kritie e kerken op het Stanvaste-progrE e door Bouterse opgerichte nieuwe ij eke beweging van Suriname) kriti dan vroeger het geval was. "ij ontkent dat het land aan de i een bankroet staat en spreekt

de Stem | 1984 | | pagina 4