Glastuinbouw luidt alarmklok Opening van het academisch jaar: een verscheidenheid aan thema's Claus en Pieter in Kamer Kabinet zet mes in opsporingsdiensten Fraude met eieren I )e$re|Fd WEEVERDIENERS: VOOR KINDEROPVANG TOESLAG 600 GULDEN Niet ophouden PAGINA 2 ags mdje hoog- 1ENDA ftlNSDAG 4 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND VOORTBESTAAN 20 PROCENT BEDRIJVEN BEDREIGD if ERTEMCOMMF.NTA AR. Ambtenaren graag met VUT CDA beticht Schoo van 'uitverkoop' Dertien jaar in het gips en in een auto Experiment werkloze jongeren gestaakt Deetman: geen toeslag voor onderzoekers BINNENLAND T5 e rol van Schoo bin- kabinet en haar ge liet bij de coalitie- alsmede de afbraak ulp aan Nicaragua, ensenrechtenschen- die er nu overigens p zeer bescheiden laatsvinden) in een he context staan met -onomische wan- 'ngen. Maar dit soort -el in het niet bij die oorbeeld Hans van CDA), die onomwon- aag opwierp of niet departement extern worden doorgelicht, aties tot andere mi- competentiege en onduidelijke, ver- 'e en ongecoordi- beleidsrichtlij nen mij op de vraag of fhankelijke doorlich- buitenaf nog wel te en is," aldus Van wiens bijdragen aan n zich doorgaans toch nmerken door grote omsten met die van itie. heeft gisteren haar van moeilijk beïn- ar bewindsvrouwe, op het eigenwijze af, -ht gedaan, maar de is of dat nu zo'n ver is als je een zeer 'nde Kamer tegen- hebt. Van zeer grote e wijsheid getuigt het eval niet. herroepen, óf de Ca- n zullen meer belas- oeten gaan betalen, óf moeten worden bezui- p de sociale voorzie- r de liberalen be- zijn voor een neder- lijkt wel uit het feit dat -top een beroep heeft n op ex-premier Tru- 'ch te manifesteren op zingsbij eenkomsten, au beperkte zich aan- lijk tot het schudden anden op de openbare aar verscheen al snel te vergaderingen. Ook e de ex-premier com- ar op uitspraken van ney hetgeen volgens emers de positie van r niet heeft versterkt, er werd deze zomer de k leider van de libera ls opvolger van Tru- vraag die politieke entatoren in Ottawa tellen is of de liberalen aan hebben gedaan au weer in het verkie- eld te brengen. Het r genoemde onderzoek iC had namelijk óók ezen dat de Canadezen tmaal hun stem aan ney zouden geven, dit oen vanwege de aan- gskracht van het con- tieve verkiezingspro- maar eerder om hun ing te laten blijken e politiek van Trudeau. t dat betreft zou in Ca en plaatsvinden toen de rvatieve partijleider Diefenbaker een sensa- 1 grote verkiezings- ing boekte. Diefen- keerde zich destijds te- n nauwere verstrenge van Canada met de Ver- Ie Staten. Daarmee t de vergelijking op. De van de huidige conser ve kandidaat Mulroney l nauwere binding met ote zuiderbuur terwijl ers voorganger Trudeau juist van af wilde. t in Den Haag toch al- ïog meer tijd te kosten bijvoorbeeld het sta- eren van raketten of oitkleden van de sociale rheid. BEN lekker weg. Mij niet meer overkomen jou overkomt!" (Oud- -leider Marcus Bakker, grijnzend D'66-leider rten Engwirda begroet verj aarsreceptie van den Uyl). TWEEDE Kamer blijft nog even rustig aan Na (uitgestelde) stern- gen over de onderwijs- rissen zijn nog vermel- iwaard een debatje over leler regels voor belas- teruggaaf en één over verwerkingsbedrijf voor nisch afval waarmee ister Winsemius (Mi- beheer) al een tijd druk g is. Bij de gebruikelijke ling van werkzaamhe- vanmiddag kan de Ka- besluiten aan die agen- nog een debatje toe te gen over de pogingen D'66 om de dam door het ilense Gat (de Oester- 1) met steen in plaats van zand te sluiten, zoals ister Smit-Kroes (Ver- en Waterstaat) om ti- ciële redenen wil. e Eerste Kamer heeft als ingrijkse agendapunt de op de stads- en dorps- ïieuwing. T28 PAGINA 3 fan onze redactie binnenland pEN HAAG - Voor twintig «tocent van de ongeveer 10.000 yederlandse glastuinbouwbe drijven is het voortbestaan jjetmeer verzekerd. Meer dan je helft hiervan verliest op jorte termijn zijn continul- leitsbasis. Veel van deze bedrijven zijn jaren lang van binnenuit Jjtgehold. Zij hebben een ver- jiiderd produktie-apparaat di/of zijn zwaar gefinancierd. Aldus het Landbouwschap j, een nota over de aardgas- prijs voor de glastuinbouw. De financieel-economische situatie in de glastuinbouw is ïolgens het schap de afgelopen ,sren snel verslechterd. Dit heeft geleid tot enerzijds on verantwoorde bezuinigingen op de aankoop van bepaalde produktiemiddelen, uitstel van noodzakelijke investerin gen, uitstoot van arbeid of niet opvullen van ontstane vacatu res, en anderzijds tot grote so ciale en psychische spannin gen in de gezinnen, waar het inkomen de sluitpost van het bedrijf is. De druk op de ondernemer en zijn gezin wordt versterkt door de noodzaak, steeds op het scherp van de snede te moeten werken, waarbij klei ne teelttechnische gebreken reeds grote financiële gevol gen kunnen hebben. Hoe slecht het gaat kan vol gens het schap ook worden ge lezen uit de verliesontwikke- ling van het zogenoemde Borgstellingsfonds. „In een snel tempo zijn de verliezen voor het fonds uit de sector glastuinbouw in de afgelopen jaren toegenomen. Van de to tale verliezen van twaalf mil joen gulden in 1983 komt 57 procent uit de glastuinbouw. Een ontwikkeling die zich in 1984 voortzet". Voor het Landbouwschap is dat aanleiding zich sterk te maken voor de lagere gasprijs voor de glastuinbouw. De energiekosten maken onge veer een kwart uit van de to tale bedrijfskosten in de ge stookte glastuinbouw. Het schap wijst erop dat de moge lijkheden om via energiebe sparende investeringen nog flinke besparingen te berei ken, vrijwel zijn uitgeput. Ook wijst het schap er op dat de energiebesparing is be reikt ten koste van grote in vesteringen. Geraamd wordt dat de totale investering op dit gebied reeds boven de ander half miljard gulden ligt. Het geld daarvoor is hoofdzakelijk verkregen door leningen. De extra rente en aflos singsverplichtingen hiervoor bedragen gemiddeld 30.000 tot 40.000 gulden per bedrijf. Het gevolg hiervan is dat de eigen vermogenspositie van de be drijven is teruggelopen. In 1980 was dat nog 53 procent, dit jaar ligt het op ongeveer 40 procent. Drie op de tien bedrij ven zitten in liquiditeitspro blemen. Het Landbouwschap praat volgende week met de Gasunie en de Vegin (de gasbedrijven) over een nieuw contract voor de glastuinbouw per 1 oktober. Tot nu toe hebben de onder handelingen nog geen resul taat opgeleverd. De Gasunie wil niet verder gaan dan het verlagen van de huidige prijs van 46,4 cent tot 45 cent per kubieke meter. Die prijs moet dan wel voor een jaar vastliggen. Het schap wil een verlaging van zes tot ze ven cent per kubieke meter. Uit protest tegen de hoge gasprijs houden honderden glastuinders, vooral in het Westland, al enkele maanden tien procent op hun gasreke- ning in. Arbeidstoeslag stuk lager Van onze Haagse redactie ,DEN HAAG - In de laatste fase van de wet tweeverdieners worden alle belastingvrije sommen gewijzigd. Iedereen die „actief aan het arbeidsproces deel neemt" krijgt boven op de belastingvrije som nog een van 425 gulden. schokeffecten weg te nemen als een der werkende partners de inkomensgrenzen met en kele guldens overschrijdt en daardoor in een hogere belas tingschijf valt, mag „voetover heveling" worden toegepast. Als bij de minstverdienende partner een deel van diens be lastingvrije som niet gebruikt wordt, zal dat deel bij de be lastingvrije som van de meest- verdienende worden opgeteld. Verder wordt de lengte van de eerste (16-procentsschijf) ver kort met 300 tot 9.780 gulden. Bovendien gaat het tarief van de tweede schijf met een punt omlaag van 26 naar 25 procent. Ook bevat het ontwerp een wijziging van de aftrek voor de buitengewone lasten. Zo zal bij de bepaling van de hoogte van de ziektekostendrempel worden uitgegaan van het on zuivere inkomen van de belas tingplichtige vermeerderd met het onzuivere inkomen van de echtgenoot (thans nog 30 pro cent). Behalve bovenstaande voorstellen regelt het wetsont werp nog de volgende zaken: Rentevrijstelling van 700 gulden, in huwelijkssituaties wordt dat verdubbeld tot 1.400 gulden. Verdubbeling van de divi dendvrijstelling: voor gewone dividenden 1.000 gulden (nu 500 gulden), voor dividenden van aangewezen participatie maatschappijen 2.000 gulden. Partnerpensioen voor (thans alleen voor gehuwden wordt ook mogelijk voor samenwo nenden. Verlaging van de leeftijds grens voor de alleenstaande toeslag van 34 naar 27 jaar. Verruiming van de meer- werkaftrek van in een onder neming meewerkende echtge noot. 5 procent van de winst bij 1750 of meer uren, bij 1225 of meer uren een aftrek van 3!é procent, bij 875 of meer 2% procent en bij 525 of meer an derhalf procent van de winst. Dat zou aanvankelijk een iedrag van 600 gulden zijn. Maar het kabinet heeft tot de- k verlaging besloten omdat de Matste operatie van de wet aiders te duur zou uitvallen. i Vc or tweeverdieners met kinderen jongeren dan 12 jaar kan die arbeidstoeslag nog eens worden verhoogd met een ag voor de kosten van kinderopvang. Die toeslag be- iraagt 600 gulden per persoon, toor de alleenstaande ouder raet jonge kinderen die werk zaamheden buiten het huis talen verricht zal deze ver- toging van de arbeidstoeslag liet gelden. Voor deze belas tingplichtige geldt een andere regeling. Dat staat in het wetsont werp derde fase tweeverdie ners, dat staatssecretaris Ko ning (Financiën) bij de Twee de Kamer heeft ingediend. De invoering van de laatste be heeft tot doel de gelijke (behandeling tussen gehuwde tn ongehuwde tweeverdieners te benadrukken en de verzelf- itandiging van de werkende vrouw te accentueren. Een en jpder komt ook tot uitdruk king in de aftrek van buiten gewone lasten. De volgende belastingvrije sommen worden voorgesteld: I Algemene belastingvrije ®m (tariefgroep I) 7.000 gul den (nu 7.662 gulden) I Vrije som voor echte alleen verdiener (tariefgroep III) 14.000 gulden (nu 13.200 gul den) I Vrije som alleenstaande (ta riefgroep II) 10.500 gulden (nu 10.298 gulden) I Vrije som alleenstaande tuder (tariefgroep IV) 12.600 gulden (nu 13.200 gulden) *De aanvullende alleenstaan- ouder-toeslag (maximaal 1231 gulden) blijft, maar de leeftijdgrens van 16 wordt ge leidelijk verlaagd tot 12 jaar. Op de bovenstaande bedra- ii is de inflatiecorrectie nog Biet toegepast. .Om het knelpunt van de HET DOEN EN LATEN van president Reagan is een open boek. Zelfs als hij in de beslotenheid van een proefuitzending voor een radiopraatje een kwalijk grapje maakt of in slaap sukkelt tijdens langdurig kabinetsberaad weet heel de wereld de volgende dag «at er gebeurd is. Totaal anders is het gesteld met zijn Russische tegenhanger Konstantin Tsjernenko. De Sovjet-president kan ze- 'an weken spoorloos van het politieke wereldtoneel verdwijnen ®nder dat ook maar iemand buiten het Kremlin weet wat er met ■teman aan de hand is. Griezelig is dat. Het eerste levensteken van Tsjernenko sinds hij Moskou op 15 Iteli jl 'voor een vakantie' verliet is een zondag gepubliceerd vaaggesprek met het Sovjet-partijblad Pravda. Tsjernenko deed daarin een beroep op de Amerikanen om de proefnemeningen Jet ruimtewapens stop te zetten. In ruil doorvoor zou er met de Sussen weer gesproken kunnen worden over de beperking van andere strategische wapens. Prompt liet Washington weten be- i'e|d te zijn om zowel de kernwapenonderhandelingen in Genève j® hervatten als om een begin te maken met onderhandelingen jdver ruimtewapens. Taaie woorden maar ze stellen bitter weinig voor. Reagan is ?®h er zeer wel van bewust, dat zijn harde opstelling tegenover Russen het bij een belangrijk deel van de Amerikaanse publie- "e opinie goed doet. Hij denkt er niet aan om die steun in de Waagschaal te stellen door aan de vooravond van de presidents verkiezingen het glibberige pad van ontwapeningsbesprekingen fPte gaan. En wat Tsjernenko betreft: hij kan van dat vraagge sprek in de Pravda niet meer verwachten dan dat het een einde jjaakt aan de geruchten dat hij zwaar ziek zou zijn. Althans in "usland zelf. Daarbuiten echter zullen de speculaties over zijn Gezondheidstoestand en politieke status ongetwijfeld voort du- en De 72-jarige Tsjernenko was al zwaar ziek (hartpatiënt) toen hij ëbruari van dit jaar op het schild werd verheven. Uit dat feit |V'6rd de conclusie getrokken dat deze grijze, weinig op de voor- kond getreden partijbureaucraat als een soort tussenpaus be bouwd moet worden. Zijn naar verwachting korte regeerperio- "6zou door de andere kopstukken van het Kremlin benut kunnen ™den om in alle rust nieuwe beleidslijnen uit te zetten en een ^ontuele interne machtstrijd te bezweren. Die theorie doet nog eeds opgeld. 'Kussen gaat de bewapeningswedloop verder en groeien de ïe|de supermogendheden steeds meer uiteen. We mogen niet wouden daartegen te protesteren. EEN niet alledaags tafereeltje gisteren in de Tweede kamer: terwijl de Kamercommissie voor Verkeer met minister Smit-Kroes van gedachten wisselt over ver keerszaken luistert Pieter van Vollenhoven aandach tig. Tegelijkertijd woonde prins Claus elders in het Kamergebouw een vergadering van de Kamercommis sie voor Ontwikkelingssamenwerking bij. Prins Claus schudt aan het begin van die bijeenkomst minister Schoo hartelijk de hand. - fotosanp Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim de helft (55 procent) van de rijksamb tenaren van 61 jaar zal dit jaar van de VUT-regeling voor overheidspersoneel gebruik maken. Dat blijkt uit een on derzoek van de Rijks Psycho logische Dienst onder 2414 ambtenaren. In de jaren 1980-1982 be droeg het percentage ambte naren van 62 jaar (toen de VUT-leeftijd voor overheids personeel) dat wilde stoppen 40 procent. In 1983 werd dat (voor 61- en 62-jarigen te za- men) 45 procent en thans 55 procent Wat de belangstelling naar rang betreft blijkt dat in de la gere schalen de belangstelling iets onder de 55 procent ligt en in de hogere rangen iets daar boven. Binnen het hogere mid denkader is de belangstelling het grootst, ruim 65 procent. Evenals in 1983 is de belang stelling onder de ambtenaren in de hoogste rangen het kleinst. In 1983 ging daar 30 procent met VUT en nu heeft nog maar 28 procent belang stelling. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De CDA-Twee- de Kamerfractie vreest dat minister Schoo 'uitverkoop' houdt van taken die bij het de partement Ontwikkelingssa menwerking thuishoren. CDA-woordvoerder Aarts zei dit gisteravond tot grote woede van Schoo en de WD- fractie tijdens het debat over de Herijkingsnota Bilaterale Hulp. Volgens hem leidt het nieuwe beleid, gericht op plat telands- en industriële ont wikkeling, tot een onverant woord grote invloed van Landbouw en Visserij en Eco nomische Zaken. Schoo zei dat Aarts door dit soort suggesties rond te strooi en zelf deze 'uitverkoop' op roept. Zie ook pagina"? Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het kabinet gaat bekijken of de bijzondere op sporingsdiensten zoals de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst, de economische controledienst, sociale- en milieurecher che bij de gewone politie moeten worden ondergebracht. Hiertoe is besloten vanwege de problemen bij de afstemming van het werk van deze diensten op dat van de politie. Dit heeft minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) meege deeld tijdens de opening van het Academisch jaar van de Neder landse Politie Academie (NPA) in Apeldoorn. De ministerraad heeft onlangs besloten de bijzondere opspo ringsdiensten in de vijfde ronde van de zogeheten heroverwe gingsoperaties op te nemen. Behalve de coördinatie- en afstem mingsproblemen is het volgens Rietkerk nog maar de vraag of de steeds verdergaande specialisatie "niet al te makkelijk voor bij gaat aan de normale gezags- en beheersverhoudingen bij de politie", aldus Rietkerk. ROTTERDAM - De Rot terdamse politie heeft na een aanrijding tussen een auto en een bromfiets een wel heel bijzondere ver- keersovertreedster aange houden. De bestuurster van de auto bleek een 13-jarig meisje uit de Maasstad te zijn dat bij haar rijca- p riolen slechts de be schikking had over één arm, omdat de andere in het gips zat. Ze bestuurde de auto onder toezicht van haar vader. Op een onbewaakt ogenblik verloor ze de macht over het stuur en reed tegen een bromfiet ser aan, die daarbij licht gewond raakte. Tegen de vader is proces-verbaal opgemaakt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Experimen tele Arbeidsprojecten voor Jeugdige werklozen zullen niet worden voortgezet. De deelnemers aan de projecten mogen de afgesproken tijd van vier jaar uitzitten, daarna moeten andere wegen voor een eventuele voortzetting van het project worden gezocht. In de plaats van deze rege ling zal volgend jaar een min der ver strekkende nieuwe re geling voor het scheppen van blijvende werkgelegenheid voor jeugdige werklozen in het leven worden geroepen, aldus minister De Koning (Sociale Zaken). De bestaande projecten kunnen alleen op zelfstandige basis worden voortgezet. Zon der steun van de overheid. Dat betekent dat derden de subsi die moeten overnemen of dat door vergroting van de eigen inkomsten de exploitatiete korten worden gedrukt. De Koning is in een dergelijk ge val bereid de overbruggings periode te financieren en scho ling of opleiding te vergoeden van deelnemers die in hun laatste jaar zitten. In Zeeland draaien 5 projec ten, in Noord-Brabant 17. DEN HAAG - De Algeme ne Inspectiedienst van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft in samen werking met een Gelders rechercheteam twee werk nemers van een bedrijf in Gelderland, dat eieren ex porteert, aangehouden we gens het knoeien met certi ficaten. Door gebruik te maken van onjuiste certificaten zijn eieren voor menselijke consumptie geëxporteerd, die daarvoor niet meer in aanmerking kwamen. Al eerder is voor een soortgelijke zaak een werknemer van een be drijf in Brabant aange houden. Een woordvoerder van het ministerie, die dit desgevraagd heeft beves tigd, kon niet zeggen hoe groot de omvang van het geknoei met de certificaten is. Het openbaar ministerie en de politie in het West- duitse Stuttgart, die de zaak in onderzoek hebben, hebben eerder laten weten dat het wellicht om enkele honderden tonnen per maand gaat, die de bedrij ven exporteerden. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG - De verhouding tussen universiteit en over heid, de twee- fasenstructuur, de samenwerking tussen uni versiteiten, hun positie in een veranderende wereld en de zuigkracht van het bedrijfsle ven op wetenschappelijke on derzoekers zijn enkele van de vele onderwerpen die recto- res-magnifici en andere spre kers maandag bij de opening van het academische jaar 1984/85 de revue lieten passe ren. Drs. W. Bogers, oud-voor zitter van de Raad van Be stuur van DSM ging op de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg in op het al of niet gewenst zijn van de combinatie eco- noom-ondernemer. Bogers concludeerde dat die combina tie 'een zinnige' kan zijn en dat hoewel het om een bijna 'on vervulbare ambitie' gaat er voor een econoom een redelij ke kans is op een carrière bin nen een onderneming. Volgens Bogers is er sprake van een groeiende inbreng van econo men in het bedrijfsleven en ligt de combinatie econoom- ondernemer nog meer dan vroeger in het verlengde van een economen-carriëre. Prof. dr. S. Ackermans, rec tor magnificus van de Techni sche Hogeschool Eindhoven, ging evenals sprekers aan de Vrije Universiteit en de Rijks universiteit Limburg in op de Drs. W. Bogers - foto arghief de stem 'profilering' van de universi teit. Ook de voorzitter van het college van bestuur van de Katholieke Universiteit in Nijmegen, ir. W. van Lieshout, ging in op het belang van de identiteit. Hij kondigde een nota aan van het college over dit onderwerp, die ook een handreiking zal moeten zijn voor het praktisch handelen van de instelling. De rector magnificus van de Erasmus Universiteit in Rot terdam, prof. dr. M. van Hof, besprak de problematiek van de tweede fase in het weten schappelijk onderwijs. Ir. A. de Zeeuw, directeur- generaal voor landbouw en voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw en Visserij pleitte op de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen voor een goed op elkaar afstemmen van onderzoek en kennisoverdracht. Hij waar schuwde ervoor dat onderzoe kers zich niet uitsluitend bezig moeten houden met hun 'pu blicatie- en citatiescore'. Prof. ir. W. Draijer, rector magnificus van de Technische Hogeschool Twente betoogde, dat de instellingen van weten schappelijk onderwijs de ge volgen onder ogen moeten zien van een verdere financiële achteruitgang in de over heidssector, terwijl het be drijfsleven wat meer adem krijgt. Volgens hem zal er on getwijfeld zuigkracht van de bedrijven op onderzoekers uit gaan. Ook zijn collega van de Technische Hogeschool Delft, prof. ir. B. Veltman, besteedde aandacht aan het vertrek van hoogleraren naar de industrie en het buitenland. Hij noemde mobiliteit op zich een te loven eigenschap in het academisch circuit. De rector magnificus van de Vrije Universiteit in Amster dam, prof. dr. P. Drenth, liët zich in zijn toespraak zeer kri tisch uit over het gebruik van rendement door minister Deetman (Onderwijs) als basis voor zijn financieel beleid DEN HAAG - Minister Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) zal niet toestaan dat de universi teiten extraatjes geven om de uittocht van we tenschappelijke perso neel naar het beter beta lende bedrijfsleven tegen te gaan. Hij vindt dat een der gelijke toeslag strijdig is met de huidige inko menspolitiek. Deetman reageerde op een bericht waarin werd gemeld dat zijn ministe rie geen bezwaar zou hebben tegen het uit eigen middelen extra be talen van wetenschappe lijke medewerkers aan de TH Twente. voor het wetenschappelijk on derwijs. Voornaamste uit gangspunt bij die berekenin gen zijn de percentages ge slaagde studenten. Maar vol gens prof. Drenth vormen die percentages een beperkte en onvolledige aanwijzing voor slechts de batenkant van het onderwijskundig rendement. A i/ A5 Regeren is vooruitzien. Dat wordt al jaren gezegd door alle politieke partijen. Maar leuke vooruitzichten heeft het nog niet opgeleverd. De nieuwste trend is: regeren is rouleren. Dat plan is in Is rael ontstaan, waar Peres en Shamir samen proberen aan het roer te komen. Het lukt nog niet, maar het idee is leuk. In Nederland zullen wij ook naar een rouleersysteem toe moeten. CDA en WD verliezen hun meerderheid. De PvdA staat op winst, maar kan niet alleen regeren. Dus: met z'n allen in de rege ring en elke twee jaar een an dere premier. Ook met het oog op de arbeidstijdverkorting en de deeltijdbanen lijkt rouleren de enige oplossing. We kunnen nu afspreken dat L.ubbers volgend jaar wordt af gewisseld door Ed Nijpels. Voor twee jaar. Ed is nu nog jong. Als hij straks weer aan de beurt is, is-ie een man op leef tijd. Dus we moeten ér nu nog even snel van genieten. Dan komt Den Uyl aan de beurt. Die is dan 68, maar nog altijd vitaal en dynamisch. En reken maar dat hij na zes jaar wéér terugkomt. Want ook dan heeft de PvdA nog geen geschikte opvolger gevonden. Regeren is rouleren. Politiek is roulette. Het is een kansspel dat door de wet oogluikend wordt toegestaan. Ook Reagan en Mondale gaan elkaar om de twee jaar aflos sen. In Rusland zoekt Tsjer nenko nog naar een geschikte zieke, oude man om na hem twee jaar aan het roer te staan. MERIJN Ademtest DE Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Scherpenhui- zen (Verkeer) meer spoed moet zetten achter het vervangen van de bloedproef door de ademtest. Scherpenhuizen wil daarover volgend jaar een wetsontwerpo indienen, maar de Kamer vindt dat te laat. Tarieven recratie DE vereniging van recreatie ondernemers Recron heeft haar leden opgeroepen uiterst terughoudend te zijn bij het vaststellen van de tarieven 1985. Recron heeft de gemeen ten in ons land gevraagd de lasten die zij de recreatie-on dernemers in rekening bren gen te stabiliseren. Heroinedode IN Amsterdam is het afgelo pen weekeinde het stoffelijk overschot gevonden van een 29-jarige Oostenrijker. Vol gens de politie is de man over leden na gebruik van heroïne in combinatie met slaapmid delen. Vandalisme MINISTER Smit-Kroes heeft de openbaar-vervoerbedrijven in de drie grote steden toe stemming gegeven 1.300 men sen in dienst te nemen om zwart rijden en vandalisme in bus, trein en metro aan te pak ken. Smit-Kroes betaalt dat. Voor het werk komen vooral werkloze jongeren in aanmer king. Amerikanen lokken HET Nationaal Bureau voor Toerisme start in oktober een grote 'Nederland'-campagne in de VS. In een groot aantal dag- en weekbladen komen grote advertenties om de Amerikanen naar Nederland te lokken.De campagne richt zich op Nederland als ideaal vakantieland in herfst en win ter. CNV en Philips DE leden van de Industrie bond CNV bij Philips hebben zich - zij het met veel tegenzin - akkoord verklaard met de invoering van arbeidstijdver korting bij de Philips-bedrij- ven. Die komt bij Philips neer op een gemiddelde 38-urige werkweek op jaarbasis en krijgt de vorm van 26 halve vrije dagen of diensten. Winst verdubbeld GIST-Brocades heeft in de eerste helft van 1984 30,8 miljoen nettowinst gemaakt. Dat is ruim 50 procent boven het nettoresultaat over de eer ste zes maanden van vorig jaar. De omzet steeg met bijna 10 procent tot 833,7 miljoen gulden.

de Stem | 1984 | | pagina 3