Criteria voor bilaterale hulp nog steeds onduidelijk KAMER KRAAKT NOTA-SCHOO Canadese Liberalen in het nauw Gestampte muisjes en keukenstroop TWEEVERDl DE STEM COM ;Niet ophouden DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 ACHTERGROND T5 PAGINA Onvrede Recessie DINSDAG 4 SEPTEMBE OPINIEPEILINGEN WIJZEN OP POLITIEKE AARDVERSCHUIVING Sleutelrol ROND 'T BINNENHOF Niet alleen vanwege dat vogeltje VVD toch ook voor aanpak van zure regen Haags standje hoog- AGENDA Door Mare de Koninck BINNENKORT moet ik weer voor een paar dagen op en neer naar Nederland. Het boodschappenbriefje ligt al wekenlang op de huiskamertafel. Het is intussen aangegroeid tot een vrijwel volledige inventaris van het unieke Nederlandse cultuurgoed. Het lijstje begint met: Hema-zooltjes, fietsbanden, gestampte muisjes, maggiblokjes, keukenstroop, onderslopen. De schaarste aan deze en de overige artikelen op mijn briefje, bezorgt ons hier in Washington vaak benarde tijden. Met 'ons' bedoel ik de paar honderd landgenoten, die in en rond de Amerikaanse hoofdstad de Nederlandse kolonie vormen. Tesamenzijn wij de smachtende gemeenschap, die in patriottische solidaritiet de toevoer van oer-Hollandse producten naar de oostkust van de Nieuwe Wereld op peil probeert te houden. Van genoemde plakzooltjes bijvoorbeeld, waardoor je met behulp van velpon dubbel zo lang met je schoeisel doet, kan ik straks bij ommekomst uit Nederland rustig een flinke voorraad meenemen. In kringen van spaarzame landslui alhier lopen die rubber lapjes als een trein. En wat die fietsbanden betreft, fietsbanden kan je in de VS natuurlijk ook wel krijgen, maar geen die passen op het gemoffelde Fongers-herenrijwiel dat destijds mee naar Washington is verhuisd en waarop ik mij op hoge snelheid - nagestaard door verbaasde Amerikaanse ogen - over de heuvels van de Washingtonse agglomeratie pleeg te reppen. Iedereen die voor vakantie of zaken even terug naar de geboortegrond in het oude Europa moet, krijgt van hier gevestigde volksgenoten liefdesbriefjes mee vol hartstochtelijk begeerde producten uit het teer beminde lage landje. Die onverwoestbare liefde voor het Hollands fabrikaat gaat trouwens - bij de vrouw net zo goed als bij de man - voornamelijk door de maag. Het zijn dus vooral de eetbare juwelen uit Nederland die onweerstaanbaar hun weg vinden naar de smaakpapillen van de Henken, Jannen, Anja's en Corry's die om welke reden dan ook een tijdelijk bestaan in Washington leiden. Er is geen moment waarop de drop - van zachte zoete tot harde zoute - en de stroopwafels niet onderweg hierheen zijn. Ze komen zo niet met dan maar zonder goedvinden van de Amerikaanse douane, die trouwens vooral inzake voedingswaar ongemeen hardvochtig is. Maar nood breekt wet. Als u dit leest stuwen nijdig stampende scheepsmotoren ergens op de Atlantische Oceaan een paar reusachtige Goudse kazen illegaal onze kant op. De gouden wielen liggen verstopt, diep in de verhuiscontainer van Marijke en Maarten Molenaer, die voor een paar jaar naar de VS worden uitgezonden. Met die melkstolsels zullen ze ogenblikkelijk nieuwe Nederlandse vrienden in den vreemde maken. Op ditzelfde ogenblik ook liggen rauwe haringen en gerookte makrelen op tienduizend meter hoogte zachtjes te geuren in de kofferruimte van een op Schiphol richting VS vertrokken Boeing 747. Het zijn de Nederlandse journalisten, diplomaten en internationale ambtenaren die met grote vindingrijkheid de al dan niet smokkel-routes openhouden. Tot de meest gangbare waren behoren uiteraard ook de jenever en de Beerenburger. Maar er komen hier op onze gemeenschapsfeestjes eveneens lieden aandragen met rookworsten, sambal oelek, tompoezen en haagse hopjes, allemaal kersvers uit Nederland. En als eén van ons een lading King pepermunt heeft aangekregen, dan verspreid ook dat nieuws zich even snel als de king zelve door Nederlands roddelend Washington. Uiteraard gaat het bij alle andere geaccrediteerde nationaliteiten op soortgelijke wijze. De Chinezen schijnen doorlopend verse vogelnestjes aangevlogen te krijgen, en de Grieken hun kletsnatte feta. U begrijpt dat individuen op zichzelf de bevoorrading nooit feilloos op gang zouden kunnen houden. De instellingen waar zij werkzaam zijn, vormen derhalve onontbeerlijke knooppunten. Omdat ik natuurlijk mijn eigen navelstreng naar de heerlijke Hollande snoeptrommel niet toil doorsnijden, moet hier mijn journalistieke informatieplicht ophouden. Wel kan ik nog kwijt dat de Nederlanders hier in zoverre uniek zijn dat hun begeerte nogal eens een kleine escapade maakt naar de Belgische buren. Ik ken een Nederlands collega in Washington die van plan is een interview te gaan maken met de Belgische ambassadeur in Amerika, met de ware bedoeling om aan het eind van het ongetwijfeld boeiende gesprek over de Amerikaans- Belgische verhoudingen langs de neus weg te informeren of via Belgisch diplomatieke kring misschien de hand te leggen zou zijn op een palinkje in het groen en een fles Gueuze Lambiek uit Payottenland. Zelf zit ik te broeden op een - uit een oogpunt van milieu hygiëne verantwoorde - methode om straks op de terugweg een zak verse Zeeuwse mosselen de VS binnen de smokkelen. Dan nodig ik voornoemde vakbroeder uit, om tesamen mijn zeevruchten en zijn 'Geus' te savoureren. Wat zal die avond het leven in Amerika weer goed zijn. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L, Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, @01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45. ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag Van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Ik heb niet de pretentie gehad, en die heb ik nog steeds niet, dat ik een betere norm kan vinden - ook niet in samenspraak met de Kamer." Met die woorden wuifde een zeer resolute minister Schoo (Ontwikkelingssa menwerking) gisteravond in de Tweede Kamer alle sug gesties weg die nota bene de regeringsfracties haar had den aangedragen voor een duidelijker structuur van de Nederlandse bilaterale ont wikkelingshulp. De Kamer trok er een half etmaal voor uit om de nota van Schoo over dit onder werp, de nota Herijking Bila terale Hulp, te behandelen, maar kort na zeven uur, toen ook Schoo's hoogste adviseur prins Claus het pand al had verlaten, was de eerste ter mijn nog niet afgerond. Zo gaat dat als een minis ter zich vast, té vast bijt in een vooraf al fel bekritiseerd stuk, waarin inderdaad nau welijks enige structuur voor de Nederlandse hulpverle ning valt te ontdekken. De oppositie trok als van ouds fel van leer tegen Schoo, die met een nog jonger be leidsstuk, over de rol van het bedrijfsleven in de hulpver lening, binnenkort nog veel meer zal moeten incasseren, maar ook Aarts (CDA) en Hermans (WD) gaven giste ren blijk van grote onvrede. De Kamer heeft al jaren geleden gevraagd om duide lijke normen voor de (totaal ƒ4,5 miljard) Nederlandse hulp, maar de nieuwe crite ria van Schoo - het inkomen per hoofd van de bevolking, het sociaal-economisch be leid van het ontvangende land en de manier waarop het met mensenrechten om gaat - voldoen volgens de he le Kamer niet. Het inkomen per hoofd, nu vastgesteld op een grens van 795, doet geen recht aan sterke inkomensverschillen per regio, aan slecht bijge werkte statistische gegevens en aan de soms zeer omvang rijke grijze economie. Het so ciaal-economisch beleid, ooit door Jan Pronk (PvdA) als criterium ingevoerd, is te veel op economische groei en te weinig op het wegwerken van sociale achterstanden gericht en het mensenrech ten-criterium wordt in de praktijk veel te ruim gehan teerd. Anders zouden Soedan (waar met grote regelmaat handen worden afgehakt), Indonesië (waar moord aan de orde van de dag is) en Sri Lanka (waar de Tamils hevig worden vervolgd) nimmer voor Nederlandse hulp in aanmerking komen, zo poog de ook Harry Aarts duidelijk te maken. Schoo maakte op felle aan drang van Hermans duide lijk dat zij er in feite nog een vierde criterium op nahoudt, namelijk de duurzaamheid van de band met de concen- tratielanden (landen waar mee Nederland een speciale ontwikkelingsrelatie onder houdt en die nu programma- landen gaan heten), waaraan de in de nota genoemde crite ria ondergeschikt zijn. Hermans nam daarmee genoegen, maar meende dat de Kamer er dan wel recht op had te weten welke criteria Schoo aanlegt voor de plaat sing van nieuwe landen op de Nederlandse prioriteitenlijst. Op die vraag weigerde Schoo, Eegje Schoo - foto archief de stem die meerdere Kamerleden ta melijk hautain tegemoet trad, botweg het antwoord. Op aandrang van de Ka mer gaf de minister te ken nen dat zij en haar collega Van den Broek (Buitenlandse Zaken, en eerstverantwoor delijk voor het mensenrech- tenbeleid) tijdens werkbe zoeken schendingen van de mensenrechten wel conse quent aan de orde stellen, maar dat die schendingen wel een enorme omvang moeten hebben aangenomen voordat zij consequenties hebben voor de hulpverle ning. „In veel landen is hele maal geen sprake meer van mensenrechten, en dat is nog verergerd onder de druk van de economische recessie," zo rechtvaardigde Schoo dit be leid. Zij erkende dat ook het in komen per hoofd geen ideaal criterium is, maar alle kri tiek hierop wierp zij toch ver van zich. Ondanks het feit dat ook Aarts en Hermans de gevaren van deze houding scherp benadrukten. Aarts: „Als wij met onze hulp een ontwikkelingsland op een in komen per hoofd van 800 brengen, dan stoppen we de hulp. Dat lijkt mij een heel slecht beleid. Wij hebben be tere suggesties gedaan." Schoo, zeer kortaf: „Ja, maar die heb ik al politiek verwerpelijk en onuitvoer baar genoemd. En daar blijf ik bij." De oppositiepartijen laak ten ook de rol van Schoo bin nen het kabinet en haar ge ringe krediet bij de coalitie partners, alsmede de afbraak van de hulp aan Nicaragua, waar mensenrechtenschen dingen (die er nu overigens maar op zeer bescheiden schaal plaatsvinden) in een historische context staan met sociaal-economische wan verhoudingen. Maar dit soort kritiek viel in het niet bij die van bijvoorbeeld Hans van Weezei (CDA), die onomwon den de vraag opwierp of niet het hele departement extern moet worden doorgelicht. „De relaties tot andere mi nisteries, competentiege schillen en onduidelijke, ver warrende en ongecoördi neerde beleidsrichtlijnen brengen mij op de vraag of zo'n onafhankelijke doorlich ting van buitenaf nog wel te vermijden is," aldus Van Weezei, wiens bijdragen aan debatten zich doorgaans toch niet kenmerken door grote overeenkomsten met die van de oppositie. Schoo heeft gisteren haar image van moeilijk beïn vloedbaar bewindsvrouwe, af en toe op het eigenwijze af, alle recht gedaan, maar de vraag is of dat nu zo'n ver dienste is als je een zeer eensgezinde Kamer tegen over je hebt. Van zeer grote politieke wijsheid getuigt het in elk geval niet. Van onze redactie buitenland OTTOWA - De Canade se liberale partij van ex- premier Pierre Trudeau verkeert in moeilijkhe den. Een tamelijk unieke situatie voor de formatie die de afgelopen 50 jaar vrijwel onafgebroken de politieke lakens heeft uitgedeeld in Canada. Volgens opiniepeilingen staat de liberale partij zwaar op verlies bij de parlements verkiezingen, die vandaag worden gehouden. Uit twee zaterdag gepubli ceerde opiniepeilingen blijkt dat de conservatieven in Ca nada die in de oppositie zijn, op een overwinning van aardverschuivingsproportie in de verkiezingen van dins dag afstevenen. De nieuwste opiniepeiling van het insti tuut GALLUP geeft de con servatieven 50 procent van de stemmen, tegen maar 28 pro cent voor de nu regerende li beralen. Een andere peiling, voor CTV Television, geeft de conservatieven een over wicht van 51-26 op de libera len. De leider van de conserva tieve partij, Brian Mulroney, heeft zijn aanhang gewaar schuwd voor gemakzucht. 'Verslapt geen ogenblik. De strijd is nog niet gewonnen', zei hij op een verkiezingsbij eenkomst in Ontario. Beide opiniepeilingen val len ook verrassend goed uit voor de naar linkse neigende Nieuwe Democratische Par tij (NDP), die de steun heeft van ongeveer 1 op de 5 kie zers. Mulroney is vorig jaar lei der van de Conservatieve Partij geworden, hoewel hij nooit een gooi heeft gedaan naar een politiek ambt. De huidige liberale premier John Turner is pas onlangs geïnstalleerd als opvolger van de voortijdig afgetreden Pierre E. Trudeau, die de li- John Turner met zijn liberalen op weg naar een zware nederlaag - foto ap beralen 16 jaar heeft geleid en die deze week campagne voerde in Montreal in het Franssprekende Québec. Hij viel de conservatieven aan en zei dat wie tegen de liberale partij stemde, stemde voor een 'zeer onzalig verbond van ontevredenen'. De campagne, die tot nu toe een vrij mat verloop had, is door deze cijfers een stuk agressiever geworden. Een televisiespot van de liberalen laat een boodschappenwa- gentje zien, volgepakt met artikelen zonder prijs kaartje. Het enige dat is te zien, is het opschrift 'Verkie zingsbelofte van de conser vatieven' op elk artikel. Liberalen en conservatie ven bieden momenteel tegen elkaar op. Het aantal kie zersbeloften neemt ziender ogen toe. Iedere belangen groep mag rekenen op de 'on voorwaardelijke steun' van de politieke partijen. Boeren, werklozen, bejaarden, jonge ren, vrouwen, middenstan ders - allen worden er beter op. De twee rivalen, de libe raal Turner en de conserva tief Mulroney, besteden hun meeste tijd aan het uitreke nen wat de beloften van de tegenpartij zullen kosten. Zowel liberalen als conser vatieven komen al boven de 1 miljard dollar uit. Op zich niet zo'n bijster groot bedrag bij een begrotingstekort van 30 miljard dollar. Het pijnlij ke is evenwel dat zowel Tur ner als Mulroney tevoren hadden aangekondigd dat begrotingstekort met ten minste de helft te zullen te rugdringen. Ook in Canada wordt de verkiezingscampagne voor namelijk via de televisie ge voerd. Twee grote debatten zijn er geweest, één keer met Frans en één keer met Engels als voertaal. Mulroney kweet zich volgens waarnemers het best van zijn taak. Hij drong Turner in de verdediging en bracht een gevoelige slag toe aan het image van de 'zake lijke politicus' die in Canada orde op zaken wil stellen. De conservatieve lijsttrek ker oriënteert zich vooral op de dichtbevolkte Franstalige provincie Quebec, tot nog toe steeds een liberaal bolwerk. Hij staat zelf kandidaat in de kieskring Manicouagan in Quebec terwijl Turner zich wil laten kiezen in Vancou ver in British Columbia. Turner probeert een liberale doorbraak in het westen van Canada te bewerkstelligen. De kansen van Mulroney om te worden gekozen, wor den blijkens de opiniepeilin gen hoger ingeschat dan die van Turner. Laatstgenoemde komt slechts tot 20 procent van de stemmen tegen zijn conservatieve tegenstrever 53 procent Mulroney daarente- Pierre Trudeau niet stemmen op onzalig ver bond van ontevredenen. - foto ap gen scoorde 62 procent. Het Canadese kiessysteem gaat er van uit dat in 282 kiesdistricten een kandidaat wordt gekozen bij gewone meerderheid. Dat heeft er in het verleden toe geleid dat de liberalen (hoewel 22 procent van de stemmen verzame lend) in het westen nooit meer dan enkele zetels wis ten te bemachtigen. Ander zijds hebben de conservatie ven in Quebec nauwelijks een voet aan de grond kun nen krijgen. (Bij de laatste verkiezingen wonnen de li beralen 74 van de 75 zetels in Quebec). Mulroney, afkomstig uit Quebec, wil aan die 'traditie' een einde maken. Hij gokt op tenminste 15 tot 20 zetels in Quebec. Behoudt hij zijn in vloed in het westen, dan kun nen de verhoudingen dras tisch worden gewijzigd. In de Canadese pers wordt al druk gespeculeerd op het kiezersgedrag. Men wenst een eventuele conservatieve zege niet meteen uit te druk ken in termen als 'een ruk naar rechts'. Een onderzoek van de Canadese omroep- maatschappij CBC heeft uit gewezen dat twee van de drie Canadezen geen verschil in politieke aanpak ziet tussen Mulroney en Turner. De liberale partij wordt thans door één op de twee Canadezen gezien als de 'par tij van de rijken' - een gege ven dat Turner de schrik om het lijf heeft doen slaan. De liberalen kregen hun stem men in het verleden voorna melijk van de arbeiders. De oproep van het 2,3 mil joen leden tellende Canadese vakverbond om te stemmen op de Nieuwe Democratische Partij van Ed Broadbent heeft al evenmin bijgedragen tot de gemoedsrust van de li berale top. Tot dusver was de positie van deze derde partij in Ca nada marginaal. Krijgt zij dinsdag een behoorlijk aan tal stemmen, dan zou zij een sleutelrol kunnen gaan ver vullen in de Canadese poli tiek. Zélfs wordt dan de mo gelijkheid van een coalitiere gering reëel. Turner, die enkele dagen geleden de ex-campagnelei der van Trudeau in dienst nam en sindsdien een harde re toon is gaan aanslaan, heeft nu zelfs verklaard voorstander te zijn van een extra-belastingmaatregel voor de beter betaalden. Dit om de uitgaven voor een reeks sociale voorzieningen te kunnen financieren. Hij mepte vervolgens hard in de richting van Mulroney: „Er zijn drie mogelijkheden met de conservatieve verkie zingsbeloften: óf men zal ze moeten herroepen, óf de Ca nadezen zullen meer belas ting moeten gaan betalen, óf er zal moeten worden bezui nigd op de sociale voorzie ningen". Hoezeer de liberalen be vreesd zijn voor een neder laag blijkt wel uit het feit dat de partijtop een beroep heeft gedaan op ex-premier Tru deau zich te manifesteren op verkiezingsbij eenkomsten. Trudeau beperkte zich aan vankelijk tot het schudden van handen op de openbare weg maar verscheen al snel op grote vergaderingen. Ook leverde de ex-premier com mentaar op uitspraken van Mulroney hetgeen volgens waarnemers de positie van Turner niet heeft versterkt. (Turner werd deze zomer de politiek leider van de libera len als opvolger van Tru deau). De vraag die politieke commentatoren in Ottawa zich stellen is of de liberalen er goed aan hebben gedaan Trudeau weer in het verkie- zingsveld te brengen. Het eerder genoemde onderzoek van CBC had namelijk óók uitgewezen dat de Canadezen die ditmaal hun stem aan Mulroney zouden geven, dit niet doen vanwege de aan trekkingskracht van het con servatieve verkiezingspro gram maar eerder om hun afkeuring te laten blijken over de politiek van Trudeau. Wat dat betreft zou in Ca- kunnen plaatsvinden toen de conservatieve partijleider John Diefenbaker een sensa tioneel grote verkiezings overwinning boekte. Diefen baker keerde zich destijds te gen een nauwere verstrenge ling van Canada met de Ver enigde Staten. Daarmee houdt de vergelijking op. De inzet van de huidige conser vatieve kandidaat Mulroney is een nauwere binding met de grote zuiderbuur terwijl Turners voorganger Trudeau daar juist van af wilde. EIGENLIJK was het afgelo pen week nog maar een aar zelende start, die eerste Ka- merdagen na een uitzonder lijk rustig zomerreces. Wei nig belangrijke onderwer pen op de agenda, wel flink wat recepties waar de parle mentariërs toch in meerdere betekenissen even konden bijtanken. En donderdag dat debatje over het rapport dat de Rekenkamer opstelde over de (financieel) nogal uit de pan gerezen Oosterschel- dewerken, waarbij Neelie Smit-Kroes weer eens een reeks onnavolgbare uit drukkingen ten toon spreid de. Toen Hummel (PvdA) nogal sterk de overschrij ding van het Deltabudget relativeerde (zijn grote roer ganger is natuurlijk niet vrij van schuld aan de oplossing van de half-open Schelde- dam) kreeg hij al rap te ho ren dat je toch niet mag on derschatten hoeveel moeite het nog kost „die zaak rond te breien". Schutte (GPV) verschoot bijna van kleur toen in een discussie over onjuiste dan wel onvolledige informatie aan de Kamer van Smit's voorganger Tuynman hij van de be windsvrouwe toegevoegd kreeg: „Dat is toch allemaal langs de stoeprand!" Toen hij even later desondanks van haar precies wilde ho ren wanneer nu tegenvallers worden gemeld - als ver moedt wordt dat ze er ko men, of als dat al zo vast staat dat er toch niks meer tegen te beginnen is - heette het dat er echt wel een sterk vermoeden moet zijn, „en niet alleen omdat ik eens een vogellje langs heb horen ko men." Een korte blik in het ar chief leert dat Smit-Kroes op die manier al aardig wat aan zoniet de taalverrijking, dan toch de taairestauratie heeft bijgedragen. Eind vo rig jaar: „U moet niet verge ten dat het gras bij de buur man altijd groener lijkt" (over het verzet tegen de korting op de ambtenaren salarissen). Rond diezelfde tijd: „Niemand in de club probeert de kaantjes eruit te braden" (over de teamgeest in het kabinet-Lubbers). Eind '80: „Als je praat over handel met de Chinezen, moet je aan een volgend le ven denken" (de toenmalige staatssecretaris op weg naar Schiphol om een Chinese de legatie op te halen). En in '83: „Dat hoort bij de nega tieve turfjes op het bord, maar ik piep daar niet over" (over de invloed van het mi- Minister Smit-Kroes. - foto's de stem/johan van gurp nisterschap op het gezinsle ven). Feitelijk is er van Neelie Smit-Kroes maar één un derstatement bekend, en dat dateert al van 1979: „Ik ben gewend de dingen nogal recht voor z'n raap te zeg gen." VERRASSEND was het niet dat de WD-fractie afgelo pen week bij monde van Reinier Braams, energie- en milieuwoordvoerder, nega tief tot zeer negatief rea geerde op de nieuwe kabi netsmaatregelen tegen de zure regen. Zoals bekend wil het kabinet de eigenaren van drie nieuwe kolencen trales (Borssele, Geertrui- denberg en Nijmegen) ver plichten de rookgassen 100 in plaats van 50 te ontzwa velen. De hele Kamer heeft zich daar tot het uiterste voor ingespannen, met uit zondering dus van de WD, die zich in het algemeen net zo druk maakt om het mi lieu als een vegetariër om verse biefstuk. Geen wonder dus dat Braams deze week ook weer onmiddellijk zei dat het kabinet die zwavel dioxide nog maar even met rust moest laten, en in plaats daarvan de andere veroor zakers van zure regen moet aanpakken: de stikstofoxi den (van het verkeer) en de ammoniak (van de intensie ve veehouderij). Fractiespecialisten spelen elkaar op die manier wel va ker de zwarte piet toe, want kom je dan aan het verkeer, dan schreeuwt de politieke top van de WD moord en brand, en bij elke lastenver zwaring voor de boeren doen de landbouwspecialisten dat. Maar op het gebied van de bestrijding van zure re gen blijkt dat toch anders te liggen. „Je kunt van mij natuur lijk niet verwachten dat ik sta te juichen bij nieuwe las tenverzwaringen voor de boeren," zegt Harry Waal- kens, de liberale landbouw- specialist, „maar dat neemt natuurlijk niet weg dat er toch hoog nodig iets moet worden gedaan aan die mestproblematiek - ook als dat geld kost." Bij de behandeling van de Meststoffenwet, aldus Waalkens, hebben eigenlijk alle fracties daar serieus aandacht aan besteed, en oplossingen zijn dan nu ook al in de maak: centrale op- blijkt in Den Haag toch al tijd nog meer tijd te kosten dan bijvoorbeeld het sta tionneren van raketten of het uitkleden van de sociale zekerheid. G. Schutte. slagplaatsen van drijf mest, zodat het uitrijden kan plaatsvinden op momenten dat het stankrijke goedje meteen kan worden onder- geploegd (dan ruik je er bij na niks van) en een betere spreiding van de mest over het land. Waalkens: „Er zijn gebieden met duidelijke overschotten, zoals Brabant, Limburg en Gelderland, maar hier in de IJsselmeer- polders kan er nog best wat bij - hoewel ik op dit mo ment ook mest ruik" (Waal kens woont in de polders). Volgens de liberaal kan een deel van de opslag- en transportkosten bestreden worden uit de opbrengst van drijf mest, maar zal althans de WD niet aarzelen om de ze maatregel door te zetten, ook als de verdere kosten op de schouders van de boeren zouden terechtkomen. Nu nog maar afwachten wanneer de WD bereid is ook de andere zure regen- bronnen - het verkeer en de petrochemische industrie - aan te pakken. Want zoiets „IK BEN lekker weg. Mij kan niet meer overkomen wat jou overkomt!" (Oud- CPN-leider Marcus Bakker, die grijnzend D'66-leider Maarten Engwirda begroet op de verj aarsreceptie van Joop den Uyl). DE TWEEDE Kamer blijft het nog even rustig aan doen. Na (uitgestelde) stem mingen over de onderwij s- salarissen zijn nog vermel denswaard een debatje over soepeler regels voor belas- tingteruggaaf en één over het verwerkingsbedrijf voor chemisch afval waarmee minister Winsemius (Mi lieubeheer) al een tijd druk bezig is. Bij de gebruikelijke regeling van werkzaamhe den vanmiddag kan de Ka mer besluiten aan die agen da nog een debatje toe te voegen over de pogingen van D'66 om de dam door het Tholense Gat (de Oester- dam) met steen in plaats van met zand te sluiten, zoals minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) om fi nanciële redenen wil. De Eerste Kamer heeft als belangrijkse agendapunt de wet op de stads- en dorps vernieuwing. Van onze redactie binnenland pgN HAAG - Voor twintig rocent van de ongeveer 10.000 Nederlandse glastuinbouwbe drijven is het voortbestaan „jet meer verzekerd. Meer dan je helft hiervan verliest op korte termijn zijn continuï- (ejtsbasis. Veel van deze bedrijven zijn al jaren lang van binnenuit g' uitgehold. Zij hebben een ver- ouderd produktie-apparaat en/of zijn zwaar gefinancierd. Aldus het Landbouwschap g( in een nota over de aardgas- prijs voor de glastuinbouw. De financieel-economische situatie in de glastuinbouw is ei volgens het schap de afgelopen J o; r< b. jaren snel verslechterd. Dit h heeft geleid tot enerzijds on verantwoorde bezuinigingen Arbf Van onze Haags DEN HAAG - In de laa tweeverdieners worden sommen gewijzigd. Iedereen die „actief aan neemt" krijgt boven op de bel toeslag van 425 gulden. Dat zou aanvankelijk een s< bedrag van 600 gulden zijn. Maar het kabinet heeft tot de ze verlaging besloten omdat de laatste operatie van de wet anders te duur zou uitvallen. Vcor tweeverdieners met kinderen jongeren dan 12 jaar kan die arbeidstoeslag nog eens worden verhoogd met een toeslag voor de kosten van kinderopvang. Die toeslag be- ie draagt 600 gulden per persoon, vi Voor de alleenstaande ouder met jonge kinderen die werk- ec zgamheden buiten het huis- ki houden verricht zal deze ver- B hoging van de arbeidstoeslag d< niet gelden. Voor deze belas- oi tingplichtige geldt een andere regeling. Dat staat in het wetsont- jwerp derde fase tweeverdie ners, dat staatssecretaris Ko ning (Financiën) bij de Twee de Kamer heeft ingediend. De invoering van de laatste j^*( ffise heeft tot doel de gelijke e£ behandeling tussen gehuwde en ongehuwde tweeverdieners te benadrukken en de verzelf standiging van de werkende vrouw te accentueren. Een en apder komt ook tot uitdruk king in de aftrek van buiten gewone lasten, i De volgende belastingvrije g, ti la d( b: v: w zi ti g' 51 sommen worden voorgesteld Algemene belastingvrije som (tariefgroep I) 7.000 gul den (nu 7.662 gulden) Vrije som voor echte alleen verdiener (tariefgroep III) 14.000 gulden (nu 13.200 gul- jden) Vrije som alleenstaande (ta riefgroep II) 10.500 gulden (nu 10.298 gulden) Vrije som alleenstaande ouder (tariefgroep IV) 12.600 gulden (nu 13.200 gulden) De aanvullende alleenstaan de ouder-toeslag (maximaal w 4.231 gulden) blijft, maar de n leeftijdgrens van 16 wordt ge- n leïdelijk verlaagd tot 12 jaar. 'Op de bovenstaande bedra gen is de inflatiecorrectie nog niet toegepast. »Om het knelpunt van de tc P i [HET DOEN EN LATEN van preside (Zelfs als hij in de beslotenheid van [radiopraatje een kwalijk grapje ma Jangdurig kabinetsberaad weet het [wat er gebeurd is. Totaal anders is i'egenhanger Konstantin Tsjernenkt ven weken spoorloos van het polii ponder dat ook maar iemand buitei de man aan de hand is. Griezelig is i Het eerste levensteken van Tsjer Mi jl 'voor een vakantie' verliet [vraaggesprek met het Sovjet-partijl daarin een beroep op de Amerika [roet ruimtewapens stop te zetten. I [Russen weer gesproken kunnen w [andere strategische wapens. Prorr tjeid te zijn om zowel de kernwaper [ie hervatten als om een begin te i i°ver ruimtewapens. Fraaie woorden maar ze stellen iZ'ch er zeer wel van bewust, dat z [de Russen het bij een belangrijk de ike opinie goed doet. Hij denkt er [Waagschaal te stellen door aan de ,Verkiezingen het glibberige pad va |°P te gaan. En wat Tsjernenko bel :sPrek in de Pravda niet meer verw waakt aan de geruchten dat hij z\ iHusland zelf. Daarbuiten echter zi j9szondheidstoestand en politieke [ren. I De 72-jarige Tsjernenko was al Z' ij" februari van dit jaar op het schi [Werd de conclusie getrokken dat d [grond getreden partijbureaucraat Pdhouwd moet worden. Zijn naar v [de zou door de andere kopstukken worden om in alle rust nieuwe beb [Sventuele interne machtstrijd te be s,eeds opgeld. 'ntussen gaat de bewapeningsv\ Seide supermogendheden steeds °Phouden daartegen te protesteren

de Stem | 1984 | | pagina 2