ZIKY Terneuzen werkt samen met muziekschool Hamme en Dendermonde, daar waar rivieren samenvloeien Af fabetis Plaatselijk nieuws Clubkampioenen jeugdtennis bij Animo Terneuzen bekend Beste ploeger van Zeeland Zes miljoen uren zonde ongelukken Loop voor Unicef Droomwei in Hedene CITROËN* DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 TM O^ÏÏMMI VAN ZEELAND ZATERDAG 8 SEPTEMBER OPEN HUIS Nieuwe zaken aan de Markt Terneuzen Zaamslag de grens over. Dow Chemical: Eede viert volgend week einde kermis 'N d<« ANTWERPEN Cursus basis opleiding in Z-Vlaanderen WISSE B.V. OVER VERKEER Jogs tdankdag in Groede Seminarie over container terminalbeheer examens K 1 'ER GEWOON VO< T16 PAGINA ZEELAND 3 TERNEUZEN - In het in aan bouw zijnde winkelcentrum aan de markt te Terneuzen openen Dora en Aart van Driel donderdag 6 september een tweetal zaken In het pand Markt 9 zijn on dergebracht het lunchcafé De Vliegende Hollander en snackbar De Sloep. De officële opening wordt die dag om 16.30 uur verricht door burge meester C. Ockeloen. De re ceptie is van 20.00 tot 22.00 uur. Van onze correspondent TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor ming (ZIKV) heeft naast de jaarcursussen (33 lessen) een opzet gemaakt waarin een korte cursus wordt aangeboden in een van de ker nen van de gemeente. Een kinderproject kunstzinnige vorming/muzikale vorming in samenwerking met de Terneuzense mu ziekschool is bij een werkgroep in voorbereiding. Gedacht wordt ook aan een cursus voor volwassenen waarbij men vanuit de kunst- Bingo - Maandagavond 10 september wordt de eerste bingoavond van het nieuwe seizoen door de binnenstad vereniging weer gehouden. Evenals vorig jaar worden de avonden gehouden in de bene denzaal van het kantoor van de Centrale Stichting voor So ciaal en Cultureel Werk in de Nieuwstraat. De bingoavond begint om acht uur en er zijn weer vele mooie prijzen te winnen. Ruilavond - Maandag 10 sep tember is er weer een bijeen komst van de postzegel- en muntenvereniging Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze eerste ruil avond van het nieuwe seizoen wordt weer in de bovenzaal van café Du Commerce aan de Markt gehouden. De zaal is open vanaf half acht. Behalve dat er ruilmogelijkheid is, zal ook de nieuwtjesdienst en de dienst benodigdheden van de vereniging aanwezig zijn. Verder zal er op deze avond een veiling en verloting wor den gehouden. Hengelen - Zaterdag 8 sep tember wordt de jaarlijkse zeehengel wedstrijd om de NSM-trofee gehouden. Gevist wordt op het parkoers nabij de Terneuzense watertoren van 13.00 tot 16.00 uur. De wed strijd, die onder promotie staat van de NSM-directie, is georganiseerd door de hengel sportverenigingen ONI uit Terneuzen en ZCS uit Sluiskil. Deelname staat open voor werknemers, gepensioneerden en huisgenoten van NSM-ers en leden van ONI en ZCS. Wandelen - Wandelsportvere niging Zeldenrust houdt woensdag 5 september een wandeltocht. Man kan deelne men aan een van drie afstan den, 5, 10 of 15 kilometer. Ge start wordt om 18.00 uur. De inschrijftafel is gevestigd in sporthal 't Zwaantje aan de Alvarezlaan. KVG - De afdeling Terneuzen van het Katholiek Vrouwen Gilde opent donderdag 6 sep tember het nieuwe seizoen. Om 19.00 uur begint in de Tri- niteitskerk een mis, daarna is er in het zaaltje naast de kerk een gezellige avond. De afde ling Terneuzen viert dit sei zoen haar vijfjarig bestaan. NWH - De afdeling Terneu zen van de Nederlandse Ver eniging Van Huisvrouwen opent vanavond (dinsdag) in de Goede Herderkerk het nieuwe seiozen, aanvang 19.30 uur. Op deze eerste bijeen komst, die wordt voorafge gaan door een korte ledenver gadering, is een show te zien van Axelse klederdrachten die worden getoond door zo'n twintigtal medewerkers. Na de pauze vertelt de heer Plat- teeuw aan de hand van dia's iets over kleding die werd ge dragen vanaf het tijdstip dat de Germanen ons land be woonden tot het jaar 1900. Tentoonstelling - In de open bare bibliotheek is tot en met vrijdag 28 september de Libel- le's merklappententoonstel- ling te bezichtigen. De ope ningstijden zijn maandag en vrijdag van 12.00 tot 20.15 uur, dinsdag, woensdag en donder dag van 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.45 uur. Verder op de eerste en derde zaterdag van de maand tussen 9.00 en 12.45 uur. Open dag - Bewoners en per soneel van het bejaardencen trum De Blide nodigen het pu bliek uit tot een gezellig sa menzijn. Een ieder is woens dag 12 september hartelijk welkom. De handwerkclub van het bejaardencentrum biedt zelf gemaakte werkstuk ken te koop aan. Verder zijn er allerlei attracties met tal van te winnen prijzen. De openins- tijden zijn als volgt: 10.00-12.00 uur, 14.00- tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Verkoopmiddag - Donderdag 6 september wordt in het vere nigingsgebouw De Poort een verkoop gehouden van hand werken gemaakt door leden van de handwerkgroep van de stichting Welzijn voor Oude ren in de kern Zaamslag. Men kan er terecht tussen 14.00 en 18.00 uur. Verder wordt een verloting gehouden en kan men zich te goed doen aan zelf gebakken wafels. Hoek Bejaardensoos - Don derdag 6 september gaat de soos voor bejaarden weer open in het voormalige raadhuis. De handwerk- en kaartmid- dagen beginnen dinsdag 4 sep tember. Alle inwoners van Hoek, ouder dan 65 jaar, zijn van harte welkom. geschiedenis de muzische vak ken wil doceren. Annelies Soet-de Moor, stafdocente: „Voor deze korte cursussen werken we nauw samen met de Centrale Stich ting. Daar we pas laat in augustus toestemming gekre gen hebben is de organisatie nog niet rond. De bedoeling is een serie kennismakingslessen te geven in de diverse buurt huizen. Het ZIKV wil hiermee belangstellenden inzicht ge ven in het cursusaanbod, zodat ze een weloverwogen keus kunnen maken uit het totaal pakket". Via de dorpskrant of een stencil zal men een en an der aan het publiek kenbaar maken. Gevarieerd Het ZIKV in Terneuzen heeft weer een gevarieerd cur susaanbod. Voor beeldende vorming zijn er drie groepen. De groep op woensdagmidag van half drie tot vier uur voor de leeftijd van 9-12 jaar is per abuis niet vermeld op het in- formatiestencel. Dit kindera telier is een jaarcursus met als docenten Ernest Joachim en Jaap Clement. Verder is er een cursus textiele werkvormen, waarbij men naar aanleiding van dia's en onderwerpen een ontwerp maakt. Annelies Soet: „Hierbij is de techniek zeker niet ondergeschikt aan de vormgeving". De docente is Gemma van der Hoogte. Daarnaast zijn er cursussen tekenen, schilderen, grafische technieken, beeldhouwen en keramiek. De lessen worden gegeven aan de Leeuwenlaan 40 (voormalige bibliotheek) in Terneuzen. Het cursusjaar loopt van 3 september tot en met 31 mei. Korting Nieuw dit jaar is de korting die gegeven wordt voor uitke- ringsgerechtigen. Men komt hiervoor in aanmerking wan neer men een formulier invult bij de stafdocente. Dis is ge daan om deze groep, gezien de kosten, voor deelname niet uit te sluiten. Deze week worden in de openbare gebouwen en op de lagere scholen informatiesten cils uitgereikt. Wie eens een kijkje wil nemen hoe er ge werkt wordt, is zaterdag 8 september welkom bij het open huis aan de Leeuwen laan. Van tien tot vier uur wordt er cursusinformatie ge geven, is er een tentoonstelling en diverse demonstraties. Te vens kan men zich in laten schrijven. De Durme bij Hamme. Op de voorgrond het monument van Filip de Pillecijn Door Jeanette Vergouwen Aan de samenvloeiing van Schelde en Durme ligt een schilderachtige gemeente: Hamme, een oase van groen waar men urenlang kan wandelen langs de dijken en de oever van de Durme. Voor de Vlaamse auteur Filip de Pillecyn werd in 1966 aan Driegoten, waar de Durme in de 300 meter brede Schelde vloeit, een monu ment opgericht. Hij be schreef die plek als volgt: „die hoek van twee waters waar altijd een sterke geur van modder hangt en waar groen riekt met dezelfde fel heid als afgesneden en ver- trappeld lis, dat is de Bunt". Het is een uniek natuurge bied met een merkwaardige flora, ontstaan door de veel vuldige overstromingen en het ontginnen van turfput- ten. Het schorrengebied be vat vele visrijke vijvers en de voorwerpen die men op de bodem van de putten vond, zijn ondergebracht in het archeologisch museum Van Bogaert-Wauters. Deze ingenieur heeft een verza meling 4.000 voorwerpen bijeengebracht. Op aan vraag toont de conservator u graag de vele kostbaarhe den. Hamme zelf bezit nog en kele bezienswaardigheden. De classicistische St. Pie terskerk werd opgetrokken in 1740, en vervangt een laat-romaans bedehuis uit de 12e eeuw, waarvan de Westtoren werd bewaard. Ook de lindenhouten beel den uit de 15e en 16e eeuw zijn geclasseerd. Van de ongeveer 30 wind molens is slechts één over gebleven: „Grote Napoleon". Sinds een zeventaljaar is de ze graanmolen volledig ge restaureerd en terug in ge bruik. Naast de verschillen de oude hoeven, zoals het Spaans Hof, bezit Hamme ook nog een kasteel in de Plezantstraat met een mooi park waarin een stenen schandpaal de macht van vroegere adelijke heren ver- symboliseert. Het VW van Hamme heeft een wandelgids met 9 wandelingen uitgegeven en verhuurt elke dag fietsen om de omgeving per twee- wieler te kunnen ontdekken. De derde week van septem ber is het feest in deze plaats. Naast een kermis zijn er dan de driedaagse Wuitenmarsen. Wuiten (Vlaamse Gaai) is de scheld naam voor de inwoners van Hamme. Dendermonde We rijden nu naar Den dermonde. Deze stad aan de samenvloeiing van de Schel de en de Dender heeft een rijk historisch verleden. Daarvan getuigen de talrij ke pre- en vroeghistorische vondsten en de monumenta le gebouwen. Als u op de markt van Dendermonde staat valt direct het stadhuis met Belforttoren op, een pa reltje van Vlaamse middel eeuwse bouwkunst. Het ge bouw is heropgebouwd na de verwoesting in 1914. In de voormalige Vleeshallen, een laat-gotisch gebouw met achthoekig torentje, is het stedelijk oudheidkundig museum met Frankische en Romeinse oudheden en een collectie betreffende de ge schiedenis en de folklore van de stad ondergebracht. De O.L.Vrouwe Kerk, hoog-gotisch, dateert uit de 14e en 15e eeuw. Het inte rieur is bijzonder rijk. Er hangen twee werken van de schilder Antoon van Dijck en nog enkele andere merk waardige schilderijen en een beschadigde 15e eeuwse fresco. Ook is er fraai hout- snij- en beeldhouwwerk. Voorts is er een prachtige romaanse doopvont uit de 12e eeuw met een 17e eeuws deksel. Het Begijnhof uit de 13e eeuw werd platgebrand door de Geuzen maar is in de 17e eeuw herbouwd. De 61 huis jes en het classicistisch kerkje vormen een pittoresk geheel. De omgeving van Dendermonde is zeer lande lijk. De Faluintjesstreek tussen Dendermonde en Aalst is de moeite van een bezoek zeker waard. Andere streken en plaatsen zoals Aalst, Overmeere (met Donkmeer), Waasmunster, Laarne, Daknam en Loke ren zijn dit ook. En het pro vinciaal domein Puyen- broeck te Wachtebeke biedt vele attracties voor jong en oud. Wellicht vertel ik u hier over in de volgende vakan tieperiode meer. Van onze tennismedewerker TERNEUZEN - Tim van Dijk en Andrea Hamelink werden de kampioenen in de oudste leeftijdscategorie bij de jeugd clubkampioenschappen van tennisclub Animo in Terneu zen. Tim van Dijk veroverde de ze titel door zijn overwinning in de finale op Mark Albers met 6-3, 7-6, terwijl voor An drea Hamelink twee titels wa ren weggelegd. Zij speelde zich in twee finales, bij de meisjes tot en met 14 jaar en tot en met 17 jaar. Bij de 14-jarigen versloeg zij Charlotte Nijsten met 6-1, 6-0 en bij de 17-jarigen bleef zij de baas over Annemieke van Dijk met 6-4, 6-0. Eveneens twee titels waren er wegge legd voor Jeroen Everling die bij de 12-jarigen in de finale geen pardon kende met Martin Hamelink (6-0, 6-3) en tegen Koen Sturm bij de 14-jarigen eveneens aan het langste eind trok met 6-4,6-4. Bij de 12-jarige meisjes schreef Mirjam Huisman de titel op haar naam, na haar ze ge op Brigitte Nijsten: 6-3, 7-6. Richard Hamelink en Myriam Sturm werden de poulewin- naaars bij de 10-jarigen. Overige uitslagen: Finales ver liezersronden: Tot en met 12 jaar meisjes: Leslie-Lipjes-Marjolein Nuijten 7-6, 2-6, 6-1; jongens: Rob bert van Hemert-Olaf Burgers 7-6, 6-3; tot met 14 jaar jongens: Marcel Wisse-Miehael Juffermans 6-1, 6- 2; meisjes: Eugenie Tamis-Ilse Re- mijn 7-6, 6-0; tot en met 17 jaar jongens: Kees Vogels-Herman Lanting 6-4, 6-4; meisjes: Mirjam van Garsel-Aija Remijn 6-1, 6-0. Finales dubbelspelen: Tot en met 12 jaar MD: Hijmans/Lipjes-Nij- sten/Everling 6-1, 6-3; JD: Ever- ling/Hamelink-Van der Sloot/Van der Sloot, walk over voor Ever- ling/Hamelink; tot en met 17 jaar JD A-categorie: Alberts/Albers- Van Dijk/Standaert 7-5,6-2; B-ca- tegorie: Sturm/Wisse-Lanting/El- derson 6-2, 7-5; MD: A-categorie: Nijsten/Van Dijk-O'Prinsen/Ha- melink 6-7, 6-4; B-categorie: Spe- leman/Remijn-Tamis/Nuijten 2-6, 6-1. Van een onzer verslaggevers WILHELM IN ADORP - De Noorwellenaar J.Hoogenboom kan zich sinds kort Zeeuws kampioen wentelploegen noe men. Deze titel sleepte hij za terdag, onder de ogen van honderden belangstellenden, in de wacht bij de Zeeuwse pioegkampioenschappen in de Wilhelminapolder. In de cate gorie rondgaande ploegen ging de Tholenaar K. Brooijmans met de eerste prijs naar huis. De Zeeuwse kampioen schappen vormen de jaarlijkse finale van de vijf regionale se lectiewedstrijden. Om hoog te scoren bij de wedstrijden moet de tractorchauffeur een kaarsrechte ploegvoor produ ceren die zo om en nabij de 19 centimeter diep moet zijn. Verder is het zaak de stoppels en het groen volledig weg te werken. Een van de deelnemers in actie. - FOTO WILLEM MIERAS PHILIPPINE - Bij een eenzij dig ongeval raakte gistermid dag op de Provincialeweg tus sen Philippine en IJzendijke een Belgisch echtpaar uit Gent gewond. Man en vrouw wer den per ambulance overge bracht naar het Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil. Het ongeval gebeurde door dat de bestuurster van een personenauto, mevrouw G. de P., op onverklaarbare wijze met haar voertuig begon te slingeren en naast de weg te recht kwam en vervolgens te gen een ijzeren hekwerk op botste. Een derde inzittende bleef ongedeerd. Bij het onge val werd de personenauto zwaar beschadigd. TERNEUZEN - Bij een kop- staart-botsing op de Herbert Dowweg, waarbij drie perso nenauto's waren betrokken, werden twee voertuigen ge heel vernield en een derde licht beschadigd. Eén der bestuurders, L. D. uit het Belgische Denderdreve, werd gewond en overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil, doch kon na behan deling naar huis worden ver voerd. Het ongeval gebeurde door dat de automobilist D. C. uit Rennes (B) te laat bemerkte dat een voor hem rijdende personenauto vaart minderde en er tegenop botste. Deze auto bestuurd door L. D. reed op zijn beurt tegen het voertuig bestuurd door J. B. uit Hulst. GOES - Door slecht uitzicht op de weg kwam op de Truman- stede mevrouw C. met haar fiets in botsing met een perso nenauto bestuurd door M. D. uit Goes. Mevrouw C. werd dusdanig gewond, dat zij over gebracht diende te worden naar het Bergzicht ziekenhuis. Op de kruising Ringbaan- Oost - Oranjeweg reed een personenauto bestuurd door J. K. uit Enschede op on verklaarbare wijze tegen een lantaarnpaal en botste daarna op een vluchtheuvel. De heer K. liep lichte verwondingen in zijn gezicht op. Zijn auto was total loss. GROEDE - Op camping Groe- de zijn van drie caravans de neuswielen gestolen. De cara vans zijn eigendom van de heer J. B. uit Sint Gillis, E. M. uit Hontenisse en R. G. uit Terneuzen. Van de daders ont breekt elk snoor. TERNEUZEN Gistermiddag verleende de bestuurder van een personenauto V. V. uit Biervliet, toen hij rijdend over de Bellamystraat te Terneu zen, linksaf een parkeerter rein in wilde rijden, geen voorrang aan de bromfietser A.G. uit Terneuzen. Bij de aanrijding die volgde werd G. licht gewond. TERNEUZEN - Dow Chetn) cal in Terneuzen heeft augustus weer een mijlp4 bereikt in het streven nai veilig werken. Op 17 august, werden de zes miljoen ma, uren zonder 'ernstig verzuil, ongeval' volgemaakt. Voor vice-president Bi Neely van Dow Europa voor de Terneuzense Do» baas Larry Adeock was aanleiding het voltallige pg soneel geluk te wensen. Een presentje zat er voord werknemers nog niet Waarschijnlijk komt dat als het vier jaar oude veiiij heidsrecord - 10 miljoen ure i zonder ongelukken - won gebroken. „We werken er r tuurlijk hard aan om dat bereiken" aldus gisteren e Dow-woordvoerder. De zes miljoen uren werde overigens niet bereikt zor dat ook maar iemand met hamer op zijn duim sloeg. Gé teld worden alleen de bedrijfs ongevallen, die er toe leidei dat werknemers echt niet het werk kunnen. t 331 ZAAMSLAG - Het regionally Unicef-comité Zeeuwsch y, Vlaanderen houdt zaterdag september in samenwerkt met de wandelsportverenigin Zeldenrust een 'Loop vo« Unicef. Dit is een wandeltocht waarbij de deelnemers per lometer worden betaald vrijwillige 'sponsors'. De afstanden die wordei gelopen zijn 5 en 10 kilometer De start is tussen 9.30 en 10.Ó uur vanaf de kantine van d voetbalvereniging Zaamsla aan de Sportlaan. Deelr.c mers- en sponsorkaarten zijl tot morgenavond (woensdag verkrijgbaar bij Cary Boon en Gelein Lensen. De opbreng! van deze loop komt geheel ten goede aan Unicef-projecten Nepal. Van een onzer verslaggevers GKOEDE - De kring Oostburg van de katholieke agrarische ■ganisaties NCB, KVO en KPJ houdt op zondag 16 sep tember in Groede een oogst- dankdag. Men begint 's ochtends om 11 uur met een eucharistievie ring in de parochiekerk. Voor gangers zijn dan pastoor F. Buijsse uit IJzendijke en pas toor J. de Causemaecker uit Oostburg. Het thema van de dienst is 'Geloven in Gods aar- Het r.k. dameskoor uit Groede zorgt voor zang. De KPJ-leden zullen collecteren voor missiezuster Raynilda van den Hemel, werkzaam in Uganda. Na de dienst kan men el kaar ontmoeten in de basis- ■hool. Er worden dan gratis egde broodjes en koffie ferstrekt. EEDE - Zaterdag 8 en 9 september viert Eede kermu De zaterdag staat in bet van de kinderen. Om 1430 uur treedt poppentheater Pinokklo op in de feesttent bij de Grein. Van 19.00 tot 23.00 uur houd het kinderclubwerk in de Ho van Eede een gekostumeen punk-discobal voor de jeugi van 4 tot en met 16 j aar. De en tree is 2,50 met gratis limo nade. Zondag 9 september is vanaf 12.30 uur een schieting op de liggende wip in de feest tent, gratis 1500 Bfrs. Vanal 14.30 uur is de wielerkoers voor amateurs op het bekende parkoers De Acht van Eede Beide avonden is er vanaf ach uur kermisbal in de feesttent met disco Pedro, gratis toe gang. OOSTBURG/TERNEUZEN Bij voldoende deelname gad dit najaar een curus algemene basis-opleiding van start Een abo-bewijs is vereist voor deelnemers aan technische sport-opleidingen, zoals trai ners-cursussen en opleidingea voor recreatiesport-leider. Tijdens de abo-curs® wordt aandacht besteed de sportbeoefening in het al gemeen, terwijl leiding geve" en sport-gezondheidsleer cen traal staan. Deelname open voor iedereen van 16 jaar en ouder. De cursus omvat 13 avonden van elk 2,5 uur kost 60 gulden. Men kan oc' opgeven bij de gemeente Oost burg of bij de gemeente Ter neuzen. (ADVERTENTIE) autobedrijf W. DE BLOCK Tlvollweg-Hulat Tol. 01140-12058 autobedrijf Mr. f.j. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 p.MSDAG 4 SEPTEMBER Dor IJze on te Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - Onder auspi ciën van de Belgische regering van 17 september tot 5 ok tober in Antwerpen een vierde internationaal seminarie over container terminalbeheer worden gehouden. Het seminarie vindt plaats als onderdeel van de opleiding van kaderleden uit Derde We reldlanden, die betrokken zijn hij het beheer of de werking van containerterminals. Het seminarie zal officieel afgesloten worden tijdens een academische zitting, die on dermeer zal worden bijge woond door Leo Tindemans, minister van buitenlandse be trekkingen. IJ/ OV< de I ma rai Ai zijn lege heb zou wei leei Z mee van corr en ma siti ger bor pla geli toil I ble pro pai ern ger ten vid ere ger gec opr me ove ma pre In OU< scb ver gas rici wei zwi con the AMSTERDAM - Universiteit, doctoraal fiscaalrecht: J. Oreel uit Oostburg. Dl di< va in; dii be de: gel va dei val CADZAND - In het vormingscentri dag 1 oktober een 'cursus' dromen. D cursisten informatie verstrekt over cu op welke manier men naar dromt Naast het vertellen van hoe sjc men een eigen droomdagboek jjun samenstellen worden hoofdzakelijk practische w{ richtlijnen gegeven voor het se] •^grijpen van de eigen dro- bel men en het 'verstaan' van de ie; droomboodschap die erin be- ge Van onze correspondent OOSTBURG - Hoewel het cm misschien ondenkbaar is dat 0rr r m deze tijd van automatise- Coi r)?g en computers nog mensen mc f'ln die niet lezen en schrijven nu 'innen, is het Alfabetise- Jhgs-project West- 'euwxch-Vlaanderen alweer vijfde jaar ingegaan. Het project ging onder lei- jhg van Jeanne Helfferich- sjS .urnmens in 1980 van start Vo welgeteld één cursist. Qn ™aar zowel het aantal cursis- 0v h als begeleid(st)ers is steeds uii ^genomen", zegt de IJzen- en J. j „Een cursist krijgt je O8 optimale aandacht". les vo de se da

de Stem | 1984 | | pagina 16