Graanwagen botst tegen woonhuis en slaat om Meer geld voor maatschappelijk werk geestelijk gehandicapten dkapstok pineta STOPLICHT GEVELD '1,8 MILJOEN MINDER DESASTREUS VOOR CULTUURBELEID DE STEM 35r- Temeuzens burgemeester verrast Zeeuwse Schaapskooi gaat fors uitbreiden Haven Vlissingen erwacht verlies DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 'Reynaertstreep' zaait verwarring Meer mensen vragen om huursubsidie ZEEUWSE STATENLEDEN WILLEN: 1 Openingstijden: I 'hosterzande: mevr. Neve, I Alexanderstr. 4, 01148- Abortus Win een nantaïTi*^ te MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland accepteren niet dat de provincie 1,8 miljoen (jaarlijks terugkomend) moet inleve ren voor 'nationale' financiering van grote or kesten en toneelgezelschappen. Geschrokken VAN ZEELAND Van onze correspondent OOSTBURG - In de Brouwe rijstraat in Oostburg is giste ren een grote ravage ontstaan toen een landbouwwagen, ge laden met koren, tegen het woonhuis van de familie v. d. V. botste en vervolgens kantelde. De wagen was de achterste van twee aanhangers van een landbouwtrekker bestuurd door A. L. uit Zuidzande. Het ongeluk gebeurde toen de vlagen losraakte en stuur loos verder reed. Door de bot sing tegen de woning sloeg de wagen om waardoor het koren op het wegdek belandde. Het verkeer liep flinke vertraging op. Van een onzer verslaggevers HULST - De felle lichtblauw- groene streep, die afgelopen zaterdag door de Hulster Rey- naertstichting over verschil lende straten en wegen is ge trokken, blijkt menig automo bilist in verwarring te bren gen. Verkeersdeelnemers die niet op de hoogte zijn van de publiciteitsstunt zien met gro te verbazing de vreemde weg markering dwars over kruis punten lopen, hier en daar grillige kronkels makend op plaatsen waar ten tijde van de wegmarkering auto's in de weg stonden. Bij de Hulster politie spreekt men over een 'verve lende en verwarrende situa tie'. „Wij zijn wel een beetje overdonderd door die streep", zegt wethouder G. van de Voorde. „We dachten aanvan kelijk dat de Reynaertstich- ting een lint wilde spannen, maar dit is allemaal wel wat fors aangekomen". Bij de ge meente is men voorlopig nog niet van plan de straten en wegen schoon te schrobben. „Naar verluidt is er voor het trekken van de streep water verf gebruikt", aldus de wet houder, „dus wij hopen dat de streep na een fikse regenbui vanzelf verdwenen is". Ook in het stadscentrum van het Belgische St. Niklaas (tot de kerk), waar aan strepen toch al geen gebrek is, bracht de 'wegmarkering' van de Hulstenaren' heel wat ver keersdeelnemers in verwar ring. In Zeeuwsch- VlaancLeren Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het aantal aanvragen voor huursubsidie in Zeeuwsch-Vlaanderen neemt nog steeds toe. Tot nu toe is het aantal verzoeken met ongeveer 12% gestegen ten opzichte van 1983, een jaar dat ook al meer aanvragen kende dan in voorgaande perioden. Alleen in Aardenburg zijn tot op heden minder aanvragen binnengekomen dan vorig jaar. De aanvragen kunnen bij de gemeenten tot eind december worden ingediend. Woord voerders van de diverse ge meenten verwachten dat het totaal aantal verzoeken om subsidie komende maanden nog flink toeneemt. Van alle aanvragers krijgt vermoedelijk 10% geen subsi die. Dit komt omdat ze een te hoog bruto-salaris hebben of een te lage huur betalen. In de gemeente Sas van Gent is de toeloop voor huur subsidie het grootst, ongeveer 17% meer dan vorig jaar. Vol gens de Sasse woordvoerster komt dit omdat dit jaar veel aandacht aan deze subsidie mogelijkheid is gegeven. Waarom er in Aardenburg tot nu toe minder aanvragen zijn, weet men op het gemeen tehuis niet. Men vermoedt dat het verzadigingspunt is be reikt. In 1983 was het aantal aanvragen overigens 25% ho ger dan in 1982. Zeeland pikt korting niet van blank, geschuurd hout x 35 cm Barbé kwam tot deze uit spraken nadat de vertegen woordiger van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, H. Domela Nieuwenhuis, enige had kenbaar gemaakt aver het recent verschenen halfj aaroverzicht. Deze vroeg ach af hoe het tegengevallen 'esultaat te rijmen is met ge luiden vanuit de N.V. Haven van Vlissingen over een stij ging van de omzet met 20 pro cent. Barbé maakte hem duide- SÜik dat de overslagactiviteiten in het havengebied niet overal vijn teruggelopen. In feite is volgens hem slechts sprake van een inzinking in de buik- goederensector. (overslag van I.PG op de boeien) en van een doorwerking van fikse kortin gen, die het havenschap uit toncurrentie-overwegingen deeft doorgevoerd in de con tainer- en ro-ro-sector. I gMf'VOÖft ZUIDWEST van grenehout^ n voor Aanbiedingen zijn geldig t/m 22 september a.s. en zolang de voorraad strekt. PdJ2®" gelden efgehaald In de wlnke I Kantoren eTerneuzen, Hulst en Goes. I Adressen en telefoonnum- |;Jers op pagina 2. ■tt-ia.aom.ao-iy.oouur 1 factie arneuzen: Rein van der nelm (editie-chef), Jan Jan- s.en (piv. chef), Frank Dey, aul je Schipper, Cor de I 06r (foto), Ton Koomen Itaport), Hulst: Eugène Ver- l,ra6ten. Goes: Cees Maas. 1 ijlddelburg: Henk Postma. I J°stburg: Co Meertens. I Servicepunten Jtovertentle-expl. "specteur Zeeland: C. Me- r". privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het ziet ernaar uit dat het Zeeuws provinciebestuur dieper in de buidel gaat tasten voor de Zeeuwse dienst sociaal pedagogische zorg (maatschappe lijk werk voor geestelijk gehandicapten) dan aanvankelijk de bedoeling was. De statencommissie voor welzijnsza ken kwam gistermiddag unaniem tot de conclusie dat de dienst (SPZ) alleen be hoorlijk kan functioneren wanneer er meer geld voor wordt uitgetrokken dan de 150.000 gulden per jaar, die het dage lijks provinciebestuur wil bijpassen ten einde een 'minimum-pakket' te kunnen handhaven. De SPZ verkeert al geruime tijd in fin- ciële problemen omdat het rijk de bijdra geregeling heeft teruggebracht tot onge veer 1 miljoen gulden per jaar. Als het aan de statencommissie ligt zal de pro vincie niet 150.000, maar 234.000 gulden bijpassen. De verantwoordelijke gedepu teerde W. Don (PvdA) had daar wel oren na. Hij liet doorschemeren het pleidooi van de commissie zeer goed te kunnen gebruiken bij pogingen om het dagelijks provinciebestuur nog wat guller te stem men. De commissie kwam tot de uitspraak na een betoog te hebben aangehoord van SPZ-voorzitter J. Stenvert. Deze wees nog eens op een onlangs uitgebracht 'structuurrapport', waarin men tot de conclusie komt dat de provincie eigenlijk 400.000 gulden zou moeten bijpassen om de dienst werkelijk goed te laten functio neren. Stenvert liet overigens blijken met minder ook al heel tevreden te zijn. De SPZ is de eerste welzijnsinstelling, die zich mag verheugen in de bereidheid van het provinciebestuur om blijvend geld beschikbaar te stellen teneinde enigszins het hoofd te bieden aan rijksbe zuinigingen. Don: „Het structuurplan geeft aan dat we hier niet onderuit kun nen. We kunnen hier niet meer met nood verbanden werken, maar moeten voor een structurele oplossing zorgen". Het WD-statenlid J. van Zwieten maakte tot zijn genoegen uit de woorden van de gedeputeerde op dat andere wel zij nsinstellingen, wanneer de noodzaak daartoe in een structuurplan wordt aan getoond, er eveneens op kunnen rekenen dat het provinciebestuur bijpast. dens de commissievergadering een ver geefse aanval op FIOM-Zeeland (hulp verlening bij zwangerschap en alleen staand ouderschap). Het statenlid H. Re- mijn-de Badts (CDA) merkte op dat een rapport van de FIOM (uitgebracht op verzoek van haar partijgenoot G. Chris- tiaanse) sterk toewerkt naar de conclusie dat hulpverlening door FIOM de weg opent naar abortus. Haar afkeuring daarover kreeg bijval uit gereformeerde hoek. H.Colijn (RPF/GPV): 'FIOM blijkt in veel gevallen een voorportaal naar een abortuskliniek, met name die te Groede'. Irene trok dit gezelschap naar Ockeloen's woning om hem daar een reuzen- nevzentaart en andere neu- zenartikelen aan te bieden. Duidelijk geraakt door deze huldeblijk had de ja rige minder woorden dan gewoonlijk. „Een leuk ge baar", zei hij, waarna in de - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER tuin de zestig kaarsjes wer den uitgeblazen en de taart aangesneden. De rest gaat vandaag (dinsdag) mee naar het stadhuis. Op de kruising Noorwegenweg Mr. Haarmanweg te Temeuzen werd gistermiddag de al daar geplaatste verkeerslichteninstallatie vernield. Een truck met oplegger bestuurd door J. H. uit Temeuzen had op de vrachtwagen een hijsinstallatie staan van ongeveer 5 meter hoogte. Uiteraard te hoog om onder de installatie door te kunnen. Bij de aanrijding knapte de mast af en kwam op de weg terecht. Volgens de politie zal het zeker wel een week duren alvo rens alles weer gerepareerd zal zijn. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Uit confessionele hoek kwam gisteren tij- De woordvoerders van WD, PvdA, PSP/CPN en D'66 wilden echter van kri tiek op FIOM niets weten. Ze reageerden zelfs met lovende woorden. J. van Zwie ten (WD) merkte op dat, gezien het tota le cliëntenbestand van FIOM, slechts een betrekkelijk gering aantal vrouwen voor een abortus kiest. „Bovendien, het blijkt duidelijk dat het daarbij gaat om mensen in nood, voor wie de hulp van het bureau buitengewoon waardevol is". Overigens is de mening van het pro vinciebestuur niet meer van belang. FIOM wordt sinds kort weer volledig door het rijk gesubsidieerd. i gelakt grenehout t gevlochten biezen |n9 voor x 53 cm Van een onzer verslaggevers Het college van GS heeft staatssecretaris M. van tmelsvoort (Binnenlandse Zaken) per brief laten we ien deze korting op de uitkering via het provincie fonds 'onaanvaardbaar' te vinden. De maatregel, zo laat het dagelijks provinciebestuur loorschemeren, zou er wel ffins toe kunnen leiden dat in Iceland moet worden overge gaan tot bezuinigingen die 'de- astreuze' gevolgen hebben voor het cultuurbeleid. GS willen de zaak nadruk- lijk met de staatssecretaris ^preken. Afschriften van de lief zijn gestuurd naar mi nister Brinkman (WVC), ka mervoorzitter Dolman, de vas- te kamercommissies voor cul tuur en binnenlandse zaken en je overige provinciebesturen. Zeeland, zo redeneert het Hoe te rijmen met omzet stijging? Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De exploita tieresultaten van het havenge bied Vlissingen-Oost zijn de eerste helft van dit jaar ach tergebleven. Werd vorig jaar voor het eerst enige winst ge boekt, dit jaar zal weer sprake lijn van enig tekort. Die verwachting sprak ha- fenschapsvoorzitter R. Barbé (isteren uit tijdens een verga dering van het havenschaps- bestuur. Er zijn signalen dat in je rest van het jaar weer wat Wordt ingelopen op het tot nu loe ontstandé tekort aan ont vangen havengelden, maar - aldus Barbé - het tekort hele maal wegwerken zal wel niet meer lukken. dagelijks provinciebestuur, heeft gezien de geringe bevol kingsdichtheid en de geografi sche ligging nooit eigen orkes ten of theatergezelschappen kunnen financieren. Het zou dan ook onredelijk zijn nu van Zeeland ineens wel geld te vragen voor 'nationale' finan ciering van podiumkunsten elders. Het college maakte al eerder bezwaar tegen de operatie, maar schrok pas goed toen op 22 augustus een brief binnen kwam, waarin de staatssecre taris de korting voor Zeeland vaststelde op 1,8 miljoen gul den. In Zeeland is dit jaar voor kunst- en cultuurbehoud (waartoe ook behoort het be leid ten aanzien van monu menten, musea, archeologie en geschiedschrijving) zo'n 3,2 miljoen gulden beschikbaar. Daarvan wordt 7 ton door het rijk vergoed, zodat de provin cie zelf in feite ongeveer 2,5 miljoen betaalt. Daarvan gaat 1 miljoen naar de podium kunst. GS: „Het moge duide lijk zijn dat een korting van 1,8 miljoen gulden in geen ver houding staat tot de werkelij - ke uitgaven op dit terrein". Het college deelt de staats secretaris verder mee dat Zee land onvoldoende draagvlak heeft en ook geen accommoda ties heeft om orkesten en to neelgezelschappen in stand te houden, ja zelfs dat 'gastrop- tredens van dergelijke gezel schappen' zeer beperkt zijn. Volgens GS is er in Zeeland alleen geld om een op de Zeeuwse schaal aangepast po- diumbeleid te realiseren. Als de korting niet onge daan kan worden gemaakt willen GS dat de rijksbijdrage, die Zeeland voor de kunsten ontvangt, met 1,8 miljoen wordt verhoogd. Burgemeester Ockeloen deed de taart meteen eer aan. TERNEUZEN -Opzijn zes tigste verjaardag is Ter- neuzens burgemeester Ca ret Ockeloen gisteravond in het zonnetje gezet door de evenementencommissie en het promotieteam De Vliegende Hollander. Bege leid door de Temeuzense Showgirls en de showband Van een onzer verslaggevers krap geworden. Het terrein van 400 vierkante meter wordt vergroot tot ongeveer 600 vier kante meter. Naast deze planologische aanpassingen is het tevens de bedoeling de voorzieningen voor milieu-educatie te verbeteren. Een verbou wing van de bezoekersruimte hangt in de lucht, maar ook is het de bedoeling het activi teitenpakket fors uit te gaan breiden. Zo ko men er meer excursies en tentoonstellingen over het werk van de kudde. NISSE - De Stichting De Zeeuwse Schaaps kudde, die de schaapskooi nabij Nisse beheert, gaat dit najaar beginnen met een forse uitbrei ding van de schaapskooi. De uitbreiding bestaat voornamelijk uit het vergroten van de kooi en uit het bouwen van een hooiklamp in oude stijl. De huidige accom modatie is voor de kudde, die uit ongeveer 250 fokooien bestaat en zich steeds uitbreidt, te

de Stem | 1984 | | pagina 11