i I Mislukte ouverture van PSV De nieuwe loten liggai klaar Kinnen de winnaars van de vorigs keer ookhunprijs afhalen. Maracanastadion zakt langzaam in elkaar Hard Ajax deklasseert Sparta VIJF RODE KAARTEN, 31 MAAL GEEL Dieptepunt in betaald voetbal erpolo- De meeste kans in de Staatsloterij. A SPORT 2 X X X fOGELIJK FERSPEL LOTTO TSE LOTTO ISCHE LOTTO JPERTRI0 SPEL 77 >te MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 T14 PAGINA SPORT 3 Hoofdrol BREDA - NAC verloor de realiteit niet uit het oog. Na het 0-0 gelijke spel tegen Excelsior werd er niet alleen beschuldigend naar het defen sieve spel van de tegenstander gewezen. NAC was ook bereid de hand in eigen boezem te steken. „Het liep niet zoals het moest", gaf Guus van der Borgt toe, „er kleefden nog te veel fouten aan ons spel". ;Geen geluk Kansen Oplossing Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. Verveling Concentratie Behulpzaam SPORT IN 'T KORT g: SC Cambuur- rv-FC VW, RBC- FC Wageningen- cles-RKC, Willem tar-FC Den Haag, 9, Helmond Sport- Bosch SC mil dhoven Is bijna 89.000 gul- 20-21-22-26. Toege- lijd 12. In de prijzen- irspel werd getrok- Igetallen in de Neder- zijn: 1-3-7-14-16-33. 27. De inleg bedroeg •or de prijzen is iets miljoen gulden be- getallen in de West- ijn: 5-11-22-40-47-48. Ische lotto werden za- >Igende getallen ge- 1-17-21 -31. Het bij ko er is: 24. Iwerd zondag gelopen L Prijs op Duindigt. De nr 13. Volando Jonker Lveg), 2. nr 14. Uco du pllema), 3. nr 9, Way i (C. J. de Leeuw). Niet Wiet G en nr. 12. Vi- rg. De inleg bedroeg f tkering is f. 55,30. 1415. >E LA CRUZ (SID) ■rlands jeugdwater- i heeft zaterdag ook vedstrijd voor de fi- van het Europees Ichap in Puerto de la 1 Tenerife verloren, zegevierde met 8- derlands team ein- Idoor met 0 pnt op de laatste plaats. Euro- Ipioen werd Italië l 1976 en 1982 de titel I Italië kwam uit op Iten. I- De Amerikaanse (wight Muhammad ft zich teruggetrok- |het gevecht om de halfzwaargewicht, fide week vrijdag in en zijn landgenoot Ëpinks had moeten Ben. Qawi heeft in pngskamp weer last van een oude schou- e. De Groninger Bram reen is op het Zuid- t open Nederlands ;n bij de Olympia- .'orden. Rien Kag- lindigde als tweede, liederbauer uit de .ibliek Duitsland le. De vierde en vijf- waren voor Kees Andries Berg (bei- ezand). Aan het toer- n 58 zeilers mee. tOOTSPOBT - Jan leeft de speedbootra- iur van het IJmeer Tweede werd Jan en derde Pieter van k. - Gerard de Smit uit ïeeft op de Zegerplas ponplaats internatio- strijden in de Win- isse gewonnen. De ser Dierk Musche- rd tweede. Eerste bij unders werd Koning ;n), beste man in de asse was de West- 'lassen. Door Ted van Leeuwen EINDHOVEN - Het lijkt wel alsof de spelers van PSV prompt akelig worden zodra de voetbalcompetitie in Ne derland begint. Zaterdag deed de Eindbovense miljoe nenformatie tegen FC Gro ningen (1-1) de twijfelachti ge bijnaam van 'kampioen van de oefenwedstrijden' weer eens alle eer aan. Na een imponerende oefencampagne, die leidde tot overwinningen in de goed bezette toernooien van Eindhoven en Madrid en het al even indrukwekkende aankoopbeleid ging PSV van start als torenhoge fa voriet voor de aanstaande landstitel. In de competitie evenwel, is alles anders. Voor zover de betrokke nen in Eindhoven nog niet van die ontluisterende Huub Stevens in de aanval. De Limburger kon echter niet verhinderen dat Fc Groningen voor een suprise zorgde door PSV verdiend op 1-1 te houden. - fotoanp. waarheid op de hoogte wa ren geweest, zijn ze daar za terdag waarschijnlijk voor goed achtergekomen. Een tactische miskleun van coach Jan Reker was de ge doodverfde favoriet bijna op een nederlaag komen te staan. Het egoïsme van de Groninger Erwin Koeman en reactievermogen van doelman Van Breukelen be spaarden PSV die devote knieval. Jan Reker namelijk, had bij het opmaken van zijn strijdplan de Groninger spelverdeler Erwin Koeman niet in de categorie 'in de ga ten te houden spelers' inge deeld. Aanvaller Van de Boogaard had de opdracht meegekregen Koeman zo goed en kwaad als dat ging te volgen. Het behoeft nau- welijk betoog dat Van de Boogaard geen poot aan de grond kreeg. Toen Reker na rust de orde trachtte te her stellen door verdediger Ad- dick Koot aan de hoofdrol speler te koppelen, was deze inmiddels zodanig inge- NAC MOET NOG WENNEN Steve Cooper (10) in actie. Guus van der Borgt, Wim van Til, Sjef de Kort en Aad Leen heer kijken gespannen toe. - foto de stem/dick de boer door Romain van Damme Derhalve geen uitbundige taferelen in het NAC-stadion waar de bijna 7000 toeschou wers op meer gehoopt hadden. „In feite zitten we in precies dezelfde situatie als vorig sei zoen", meende de met een achillespeesblessure aan de kant gebleven Tom Smits, „NAC moet nu weer wennen aan de eredivisie. In de eerste divisie had je bijvoorbeeld ge noeg aan één beweging om een tegenstander uit te spelen. In de eredivisie moet je meer achter de hand hebben". Zaterdagavond had NAC in ieder geval niet genoeg achter de hand om het stugge Excel sior over de knie te leggen. „We hadden ook geen geluk", riepen Bob Maaskant en Frans 'Vermeulen na afloop in koor, „zeker in de eerste helft had den we genoeg mogelijkheden om te scoren. En dan had Ex celsior moeten komen. Nu moesten we constant opboksen tegen een versterkte defensie". NAC had in zijn eerste com- petitietreffen echter een wa pen in de ploeg dat scherp ge noeg was om de Rotterdamse rtactiek met succes te lijf te gaan. Steve Cooper, twintig pas en voor een maand ge huurd van Birmingham City, liet namelijk zien dat hij ge knipt is voor de zware lucht duels. Met name in de eerste helft was Cooper een perma nente bedreiging voor de Ex celsior-verdediging, die echter het geluk had dat de aanvoer naar Cooper ver onder de maat bleef. NAC probeerde wel de achterlijn te bereiken, maar slaagde in die opzet nau welijks. Bovendien waren de voorzetten vaak van inferieu re kwaliteit, waardoor Excel sior tijdig de bedreigde posi ties kon bezetten. Desondanks kreeg NAC vol doende mogelijkheden om de verwachtingsvolle suppor- tersschare op de eerste compe titietreffer te tracteren. Sjef de Kort, die de stap van de amateurs naar de eredivisie met speels gemak genomen heeft, kopte een voorzet van Hans van den Dungen tegen de voeten van de voortreffelijk keepende Jan Stroomberg, waarna Geert Meyer verzuim de een fraaie pass van Jacques Sweres, beter dan in de voor bereidingsperiode, ineens op de slof te nemen. Vervolgens kwam Steve Cooper nadrukkelijk in beeld. Met een geweldige sprong kracht - de basis werd gelegd op school waar hij aan hoog springen deed - stortte hij zich als een kamikaze-piloot in het overbezette strafschopgebied. Stroomberg kreeg het be nauwd, maar hield zich met kunst en vliegwerk staande. Excelsior, dat niet schroom de de defensie tot zes man uit te breiden en de lessen van bondsmanager Rinus Michels nog maar eens goed moet doornemen, wankelde, maar vond uiteindelijk de oplossing. Trainer Jacobs („Als ik die Cooper in de ploeg had gehad, had Excelsior gewonnen".) be nutte de rust om enkele wijzi gingen aan te brengen. Rutjes werd naar de achterste lijn ge haald, waardoor Steve Cooper, aan de grond niet zo erg sterk, het meteen een stuk moeilijker kreeg. Ook al omdat NAC, dat in Edie de Schepper een van zijn betere spelers had, er steeds minder in slaagde van af de flanken bruikbare ballen voor de Excelsior-goal te zwiepen. Bovendien verliep de wisselwerking vooraan niet optimaal. Vrijwel nooit dook er bijvoorbeeld iemand bij de eerste paal op. „Een kwestie van aan elkaar wennen", meende Guus van der Borgt, „in de voorbereiding hebben we zonder spits gespeeld. Nu hebben we Cooper. Dat is toch weer een omschakeling. Klopt, ik iiep wat verdwaald rond. Positioneel klopte het niet al tijd". Dat had tot gevolg dat Ex celsior de opdracht van trai ner Rob Jacobs naar behoren kon uitvoeren. Er voor zorgen dat het Bredase publiek stil werd. Dat lukte aardig. Het zuinige spel van Excelsior leidde er zelfs toe dat de Bre dase ploeg in de slotfase nog in moeilijkheden kwam. Want Excelsior had in het laatste kwartier begrijpelijkerwijs genoeg lucht over om enkele messcherpe counters in elkaar te zetten. De geconcentreerd keepende Ton van Eenennaam en Sjef de Kort zorgden er echter voor dat NAC in ieder geval een punt aan de ouver ture over hield. Terecht, al moet er nog wel het een en an der gebeuren om met recht over het 'Avondje NAC' te kunnen spreken. NAC -Excelsior 0-0. Toeschou wers: 6913. Scheidsrechter: Bep Thomas. Gele kaarten: geen. NAC: Van Eenennaam; Van den Dungen, Krijnen, Zwamborn (71. Schrijvers), Flight; Sweres, De Schepper, De Kort; Van der Borgt, Cooper, Meyer. Excelsior: Stroomberg; Leenheer, Van der Padt, Ridderhof, Van Tour; Jalink, Wasiman, Van Til, Snoei (46. Schinkels); Van Goozen, Rutjes. (ADVERTENTIE) speeld, dat hij niet meer af te remmen viel. Erwin Koeman, twee jaar geleden door PSV afge dankt, viel het dan ook niet moeilijk zijn 'soortgenoot' Micheï Valke te overvleuge len. Koeman zocht zijn wraak en kreeg die ook, maar wanneer hij in de cha otisch slotfase oppassender te werk gegaan was, had hij PSV op een nederlaag kun nen zetten. In de laatste drie minuten verscheen hij twee keer alleen voor Van Breu kelen, met ploeggenoot Jos Roossien aan zijn zijde. Koe- man was echter zo gefixeerd op het persoonlijk ter hand nemen van de onttakeling van PSV dat hij zelfzuchtig te werk ging en derhalve faalde. Zijn excuus achteraf „ik had Roossien niet ge zien", klonk weinig overtui gend. „Als Koeman scoort, is het poppetje gezien, kastje dicht," erkende ook Jan Re ker. „PSV," zo hernam hij, „is niet in de wedstrijd ge weest, we vormden geen col lectief. We mogen nog blij zijn met het behaalde punt." Trainer Han Berger, die na mens het Groninger kamp het woord voerde, sprak over een verliespunt. „In houdelijk hadden we het beste van het spel. Ik heb er nu spijt van ooit als trainer van FC Utrecht Van Breu kelen bij BVC ontdekt te hebben. FC Groningen heeft een punt laten liggen." PSV moest het doen zon der Koolhof, Wildschut (bei den geblesseerd) en Van Rooy, die een schorsing uit zat. Reker wenste dat gemis niet als excuus aan te voe ren, evenmin dat de helft van zijn selectie deze week met buikloop van het toer nooi in Madrid was terugge keerd. De spelers van PSV konden in de slotfase echter niet verhullen over te wei nig kracht te beschikken om er nog een slotoffensief uit te persen, een scherpe kans voor invaller Corbijn (die via doelman Schellekens de lat trof) ten spijt. „Onze krachten hebben we ver gooid doordat we collectief te kort schoten," oordeelde Reker. De wedstrijd op zich stel de de 17.000 toeschouwers te leur. Alleen de flitsende start van PSV en de bloed stollende slotfase verdreven de verveling, maar waren ruimschoots voldoende voor een aantrekkelijke samen vatting in Studio Sport. PSV - FC Groningen 1-1 (1-0). 3. Brylle 1-0, 67. Koeman 1-1. Toe schouwers; 17.000. Scheidsrech ter: Keizer. PSV: Van Breukelen; Van Aerle, Stevens, Hysen en Brandts; Lok- hoff, Valke en Willy van de Kerkhof; Van de Bogaard (Cor bijn), Brylle (Koot) en Thoresen. FC Groningen: Schellekens; Van Tiggelen, Hiddink, Waalderbos en Mulder; van Dijk, Koeman en Roossien; Broeken, McDonald en Bosman. RIO DE JANEIRO (AFP) - Het Maracanastadion van Rio de Janeiro, dat met 200.000 plaatsen doorgaat voor het groot ste van de wereld, is der mate in verval geraakt, dat sluiting wordt over wogen. Uit een rapport opge- Door Chris van Nijnatten ROTTERDAM - In een soms tamelijk hard duel plaatste een stug spelend Ajax het Rot terdamse Sparta gistermiddag weer met beide benen op de grond. De verleiding is groot om de uitslag 2-5 geflatteerd te noemen. Sparta creëerde immers ook enige fraaie doel kansen, maar het verschil van drie doelpunten was volkomen terecht. De Spartanen onder de toeschouwers konden de bij de hoofdingang uitgedeelde rode feestneuzen dus gevoeg lijk in hun broekzak laten zit ten. Sparta liep in de aanloop naar de competitie met het hoofd in de wolken, omdat vrijwel iedere oefenwedstrijd met een monsterscore gewon nen werd. De selectie van de debuterende eredivisie-trai ner Theo Vonk vergat echter, dat die forse overwinningen behaald zijn tegen amateur clubjes. Hierdoor kregen de Spartanen een iets te hoge dunk van hun voetbalcapaci teiten. „Sparta leidde aan zelfover schatting", luidde het terechte oordeel van Ajax-trainer Aad de Mos. „Zij hebben in de voorbereiding nog geen 'grote' ontmoet. Wij wel, daarom wis ten we precies waar we aan begonnen hier in Rotterdam. De gevaarlijkste mensen van Sparta; Blind, Olde Riekerink, Van Gaal en Lengkeek, heb ben we van het begin af aan vastgezet. Daarom verwierf Ajax een meerderheid op het middenveld, op die plaats heb ben we de slag ook gewonnen." De Amsterdamse oefen- meester was tevreden met het resultaat van de wedstrijd - „we hebben dat nodig met twee thuiswedstrijden voor de boeg"-, maar zag ook zaken die voor verbetering vatbaar zijn. „Het schort nog aan de concentratie bij sommigen. Ajax loopt te juichen over het vierde doelpunt en Sparta scoort vervolgens 2-4. De Wit maakte ook wat foutjes. Hij liet Danny Blind, in mijn ogen een van de beste spelers in de eredivisie, wat te vaak lopen." In het duel met Sparta bleek Ajax lering te hebben getrok ken uit het pas gespeelde Am sterdam-toernooi. Vooral de hardheid van Atletico Minei- ros heeft in betrekkelijk korte tijd school gemaakt bij de Am sterdammers. Het is alleen jammer, dat Ajax de balvir tuositeit van de Brazilianen nauwelijks in het repertoire heeft opgenomen. Het speelse element in de aanvallen van de Ajacieden, een onderdeel waarop de ploeg van De Mos doorgaans uitblinkt in Neder land, kwam pas in de tweede helft aan de oppervlakte. Tot die tijd speelde Ajax alleen maar degelijk, hard en sober. Voornamelijk met afstand schoten, vooral van Koeman en Rijkaard, trachtten de Meer-bewoners op voorsprong te komen. Toen scheidsrechter Egbert Mulder, hij had gele kaarten voor De Wolf, Lengkeek, Schmidt en Silooy, de eerste helft afsloot, stond er 1-1 op het scorebord. Rob de Wit scoorde 0-1 uit een voorzet van Van Basten. Ron van de Berg trok de stand in de 32e minuut gelijk. De eerste tien minuten van de tweede helft stelde Ajax de winst veilig. Eerst doelpuntte Koeman na een pass van Spelbos. De eerlijk heid gebiedt te zeggen, dat de Groninger daarbij behulp zaam ter zijde werd gestaan door de Sparta-verdediging. Alle Sparta-bewoners keken belangstellend toe hoe Koe man zijn ploeg naar 1-2 schoot. Een paar minuten later knalde Vanenburg 1-3 in. Met die stand nog maar net op het bord schoot het Rijkaard te binnen, dat hij eigenlijk ook heel leuke dingen kan laten zien. Vanaf de eigen helft so leerde hij in de richting van het doel van Bas van Noort- Sparta-doelman Bas van Noortwijk in de verdrukking. Ajax won met 5-2 in Rotterdam. -fotoanp maakt naar aanleiding van de derby om het Bra ziliaanse kampioenschap tussen Vasco de Gama en Fluminense blijkt, dat het in 1950 gebouwde sta dion dringend aan een opknapbeurt toe is. Het ijzer in de betonnen con structie, die de dertig me ter hoge tribune schraagt, is zodanig ver roest, dat grote stukken cement naar beneden vallen. Voor een noodre- paratie is ten minste an derhalf miljoen gulden nodig. De stalen steun- binten worden momen teel één voor één gefoto grafeerd teneinde nog deze maand vast te stel len of een volledige slui ting van het stadion noodzakelijk is. „Als er ook maar 0.0001 procent gebaar voor de toeschou wers bestaat, gaat het stadion dicht", aldus de verantwoordelijke inge nieur Jose Roberto Mo- carzel. VOETBAL - Voor de tweed ronde van het kwalificatie toernooi voor het wereldkam pioenschap 1986 in Mexico i Suriname in groep 3 van he Concacafgebied ingedeeld me Trinidad en Tobago en Cost Rica. Als de Nederlandse An tillen van de Verenigde State weet te winnen komt de ploe in groep 2 met El Salvador e Honduras. In groep 1 spele: Canada, Guatemala en Hait De groepswinnaars komen ii ■een eindpoule en de winnaa daarvan plaatst zich voor Me xico. wijk, hij zette voor op Gasse- lieh, maar deze miste. Vervol gens greep Vanenburg zijn kans en scoorde. De Amster dammers genoten enorm na van deze fraaie treffer waar door Sparta 2-4 kon maken via René Eijer. Dat doelpunt was alleen maar leuk voor de twaalfduizend Sparta-sup- porters, het maakte de wed strijd niet spannender. S ZEIST - Een nieuw diepte punt in de geschiedenis van het betaalde voetbal in Nederland. Het afgelopen weekein de werden er door de scheidsrechters maar liefst 31 gele kaarten uitgedeeld en moesten vijf spelers voortijdig het veld verla ten, omdat zij zich danig hadden misdragen. Bovendien was de be langstelling voor de ope ningswedstrijden in de eredivisie minimaal. In to taal kochten slechts 74.000 mensen een entreebwijs. Vorig jaar waren dat er 11.000 méér en het seizoen daarvoor passeerden nog 93.000 liefhebbers de loket ten van de diverse sta dions. Opvallend is dat de rode kaarten alle vielen in wed strijden die in de eerste di visie werden gespeeld. Ton van der Ven van Willem II en Carlo de Leeuw van SC Cambuur kregen direct het rood voor ogen. Jan Mul der van SW, Hans Erke- lens van SC Cambuur en Jan Hendriksen van Hee renveen werden het veld uitgestuurd, omdat zij twee gele kaarten in ont vangst mochten nemen. De laatste drie mogen het komend weekeinde vanaf de tribune toekijken. Het nieuwe gele kaarten- systeem bepaalt namelijk dat spelers die in één wed strijd twee keer tegen een gele kaart oplopen en der halve vroegtijdig moeten verdwijnen één wedstrijd geschorst worden. De rode kaarten (twee maal geel) van Van der Ven en De Leeuw zullen deze week door de tuchtcommissie worden bekeken, maar het duo zal er zeker ook niet zonder kleurscheuren van af komen. Het drukst had arbiter Jan Hobé het zaterdag avond in Venlo. De arbiter uit Tiel, die twee weken geleden de rode kaart nog in zijn zak hield tijdens het Rotterdam-toernooi, toen Vandereycken van Ander- lecht zijn tegenstander Kempe van VFB Stuttgart een trap in zijn maag gaf, was tijdens het toptreffen in de eerste divisie tussen FC VW en SC Cambuur aanzienlijk minder coulant ten opzichte van cje Friezen De Leeuw en Erkelens. Tijdens de ouverture wedstrijden in de hoogste betaalde voetbalafdeling werden twaalf spelers op een gele kaart getracteerd. Het vorig seizoen werd slechts één speler (Luc van Tour) op de bon geslingerd. Ondanks de vurige wens van Rinus Michels om het komend seizoen het pu bliek meer op zijn weken te bedienen via puur of fensief voetbal, werden er toch niet meer doelpunten gemaakt in de eredivisie. Het afgelopen weekeinde werd precies evenveel ge scoord als vorig jaar, na melijk dertig. Het eerste doelpunt in de nieuwe eredivisie-ronde kwam van de PSV'er Bryl le, die zaterdagavond na drie minuten al succesvol was tegen FC Groningen. De eerste gele prent was voor AZ-speler Pier Tol en de primeur van de eerste strafschop kwam op naam van Bert van Marwijk van MW in het duel tegen AZ'67. Van Marwijk zag zijn inzet echter gekeerd door doelman Treytel. Echt gevaarlijk werden de Rotterdammers niet meer. Ze namen wel risico, door een te gen een te gaan spelen, maai bereikten daar niets mee Louis van Gaal, de spil in hel elftal van trainer Vonk, kor zijn ploeg niet meer overeind houden. Het werd zelfs nog 2-E door een doelpunt van Marcc van Basten. Voor Ajax kan de competi tie-start bijna niet beter, ge zien het puntenverlies van PSV en Feyenoord. Toch zal de ploeg het achterin tegen zwaardere tegenstanders nog moeilijk krijgen. De verdedi ging ontbeert een leider. Voor die functie trok Ajax Walter Meeuws aan. Hij hoort echter op 13 september pas of hij eer der dan 1 januari 1985 mag spelen. „Tot die tijd probeer ik op scherp te blijven door fana tiek te trainen", sprak de Belg na afloop met een wat mis moedig gezicht. Sparta-Ajax 2-5 (1-1): 18. De Wit 0- 1, 32. Van de Berg 1-1, 46. Koeman 1-2, 50. Vanenburg 1-3, 55. Vanen burg 1-4,55. Eijer 2-4,73. Van Bas ten 2-5. Toeschouwers: 12.500. Gele kaar ten: De Wolf, Lengkeek, Schmidi (Sparta). Silooy (Ajax). Sparta: Van Noortwijk, Blind, Ste vens (46. Oomen), Andriessen, De Wolf, Van de Berg, Van Gaal Lengkeek, Schmidt, Olde Rieke rink, Eijer. Ajax: Galjé, Silooy, Spelbos, Boe- ve,Rijkaard, Koeman, De Wit (62 Bosman), Vanenburg, Van Basten Gasselich, Schoenaker.

de Stem | 1984 | | pagina 11