erm/v fiilerbond ip zoek aan sponsor it chef iem/v Achtste WK-titel en wereldrecord Nakano REHÉ KOS VIJFDE. MARTIN VENI ZESDE Springtop laat het afweten 'Een keer moet het lukken' Wereldrecord Serge Boebka n/v )WI®f UTERDAG 1 SEPTEMBER 1984 V Start van Wijnands onzeker Frankrijk wint landenwedstrijd van CHIO Rotterdam Nipte zege Stuttgart Lisette Sevens coach van Jong Oranje JOH AN VAN DE VELDE IN UITSTEKENDE CONDITIE vereni- handel eten en jen in vragen oor de bij de n voor teiten; che telling rns zal van de embér'4 post- bouwcoöperaties b.a. DE STEM S oL rleesverwerkende industrie; Ie verwerking van eren, inpakken en expeditie; I de plaatsen in het produktie traject; inde capaciteiten; lositie verbeteren. Van onze speciale verslaggever ARCELONA - In een poging l opgelopen achterstand met wereldtop, vooral op de [ympische nummers, weg te erken, gaat de Koninklijke tderlandse Wielren Unie op ek naar een sponsor. De haatsenrijdersbond dient grbij als voorbeeld met een iljoenencontract met Aegon. „Alleen op die manier kun- n we aan kapitaal komen n de technische ontwikke- ig bij te houden en trai- ngsstages bekostigen", is de ening van Piet van der Mo- [i de nieuwe voorzitter van je KNWU. Hij zei rond te zijn met de lormering van een nieuw be- jtuur. „De ledenvergadering moet mijn kandidaten uiter- urd nog kiezen, maar ik ge- liof niet dat er even sterke te genkandidaten uit de distric ten komen. Eén van mijn nieu- je mensen is Ferry Houter- Hian. Hij is helemaal thuis in reclamewereld en op het lied van de sportsponso- Hij zal het sponsorcon- ict voor elkaar moeten lengen". 'Als het nieuwe KNWU-be- itiur er zit, wordt in het voor aar het nieuwe technische be- fêdsplan van kracht. Van der Men zei niet veel te zien in Üi sterke man, die alle ver- itwoording voor de wieler- (chnische zaken draagt. De «etbalbond met Rinus Mi- iels dient bij de KNWU weer iiet als voorbeeld voor de aan- lelling van bijvoorbeeld Pe- trPost. Van der Molen: „Wat i een sterke man? In mijn jjtrk bij de politie is deze uit- lukkmg ook wel eens gebe lgd. Het bleek niet zo'n suc- fe. Bij de KNWU kennen we fsportcommissie. Als het be leidsplan goed wordt uitge- >erd en we vinden kapitaal, I kunnen We otize achter- ind wegwerken. Ik geloof t dat die zo gröat is, als al- Ineen gedacht wordt". n een soortgelijke functie; anvoerlijnen, het <ken van blikken; n van containers; g te geven, indien noodzakelijk; ositie verbeteren. incties verzoeken ihrijven naar onze aken. Postbus 40, 7600 AA Almelo, tie wenst, bel dan 05490-71115. :ert. n het lie ;hikt, eft sling, ist ■pen. BARCELONA - Het is mogelijk dat de Neder landse ploeg morgen met één man minder aan het wereldkampioenschap op le weg begint. Ad Wij nands heeft namelijk een darmontsteking opgelo pen. Gisternacht lag de jLimburger met hoge koorts in bed, maar in de loop van vrijdag ging het weer iets beter. „Van morgen ben ik met de ;g mee gaan trainen, maar ik had totaal geen macht. Jammer, omdat ik juist zo goed in vorm was gekomen. Of ik zondag kan starten is nog niet Szeker. Morgen zullen we de beslissing nemen. Maar als ik voel dat het gaat, rijd ik mee om de ploeg zoveel mogelijk van dienst te zijn, want er is •och geen reserve in Bar celona aanwezig", aldus Ad Wijnands gisteren. Van onze speciale verslaggever BARCELONA - Met twee bij zondere records, op naam van de Japanse sprinter Nakano en de Deense achtervolger Ör- sted, werden vrijdagavond de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in Bar celona besloten. Koichi Nakano won voor de achtste achtereenvolgende keer het sprinttoernooi voor profs. De Japanner werd we reldrecordhouder wereldtitels. In Barcelona overvleugelde hij de Belg Jef 'Poeske' Scherens en de Italiaan Antonio Mas- pes, eveneens sprinters die ze ven regenboogtruien aantrok ken. Zij deden dat met onder brekingen. Koichi Nakano, die zichzelf voor elke start in het gezicht slaat, is met 29 jaar nog lang niet aan zijn einde. In de sprint kunnen renners mee tot hun veertigste. Nakano is zui nig op zijn geblokte lichaam. In zijn land verdient hij jaar lijks meer dan drie miljoen gulden aan prijzengeld in de keirin, waarvan met de fre quentie van paardenkoersen in Nederland wedstrijden worden gehouden. In de recla me verdient hij nog eens het dubbele. Nakano laat dan ook wel wat zien. In Barcelona was hij een klasse apart. Hij was de enige sprinter in een veld(je) hardrijders. Hij verloor geen enkele rit en in de finale re kende hij af met Ottavio Daz- zan. De Italiaan heeft de naam 'wielergangster' te zijn. De zil ver-winnaar van de keirin was zo blij met zijn finale plaats, dat hij Nakano met rust liet en tevreden was met het tweede zilver. Na vier mislukte pogingen werd Hans-Henrik Orsted wereldkampioen achtervol ging. De Deen deed het op unieke wijze. In de halve fina le was zijn tijd van 5.44.36 een (officieus) wereldrecord. Zijn gemiddelde bedroeg 52.270 km/per uur. In de finale reed hij nog harder en haalde hij zijn tegenstander na vier mi nuten in. Eindelijk stond Orsted op de hoogste tree van het podium in de regenbogtrui. Vier jaar had hij anderen geflankeerd. In '80 was hij derde, in '81 en '82 tweede en in '83 weer derde. Voor zijn eerste titel had hij zijn lichaam de hele zomer af gebeuld. Als individuele prof, die zijn boterham in de zes daagsen verdient, had hij daarvoor alle tijd. Nu hij wereldkampioen achtervolging is, wil Orsted zich toeleggen op zijn volgende doel: een aanval op het we relduurrecord van Francesco Moser, dat op 51.151 kilometer staat. Het achtervolgingstoernooi leverde voor Peter Post niet eens een troostprijs op. Van zijn twee tijdrijders lag Bert Oosterbosch er donderdag in de kwartfinales al uit. De Belg Eric Vanderaerden werd in de halve finales ook verslagen door Oosterbosch' overwin naar Tony Doyle. In de race voor het brons verloor hij van zijn landgenoot Jean-Luc V andenbroucke. De uitslagen: sprint: halve finales: eerste serie: Koichi Nakano (Jap) wint in twee ritten van Dieter Giebken (WD1), tijd over de laatste 200 meter 11.10 en 11.62 seconden; tweede serie: Ottavio Dazzan (Ita) wint in twee ritten van Yave Cahard (Fra), 11.41 en 11.37; finale: Koichi Nakano (Jap) wint in twee ritten van Otta vio Dazzan (Ita), 11.28 en 10.88; om de derde plaats: Yave Cahard (Fra) wint in twee ritten van Dieter Giebken (WD1), 11.10 en 11.39; achtervolging: halve finales: eer ste serie: 1. Tony Doyle (GBr), 5000 meter in 5 minuten 50.63 seconden, 2. Eric Vanderaerden (Bel) 5.51.28; tweede serie: 1. Hans-Henrik Or sted (Den) 5.44.36,2. Jean-Luc Van- denbroucke (Bel) 5.48.92; finale: 1. Hans-Henrik Orsted (Den), 2. Tony Doyle (GBr), ingehaald na ruim 3500 meter; om de derde plaats: 1. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) 5 minuten 50.80 seconden, 2. Eric Vanderaerden (Bel) 6.00.83. Afgang van profstayers Van onze speciale verslaggever BARCELONA - Het is zeventien jaar geleden dat er géén Nederlander op het erepodium stond in het wereldkampioenschap stayeren voor profs. Sinds 1968 was er altijd wel iemand bij. Piet de Wit, Jaap Oudkerk, Cees Stam, Martin Venix of René Kos. Zes wereldtitels kwamen in die periode in Nederland se handen. In Barcelona kwam er een einde aan de lange reeks suc cessen. René Kos en Martin Venix, finalisten met ambities, bleven Vér van het erepodium. Het optreden van de oud-we- reldkaröpiqenen was zelfs een afgang. Achter de nieuwe wereld kampioen Horst Schütz uit West-Duitsland, de Belgische debutant Stan Tourné en de Zwitser Max Hürzeler eindig den Kos en Venix als vijfde en zesde. Kos liep vier ronden achterstand op, Venix zelfs tien. De rol van Nederland in de profstayerij lijkt uitgespeeld. Wellicht blijven de Oranje rijders voor lang van het ere podium bij het wereldkam pioenschap. De sponsor van Venix houdt er mee op. De renner wil zelf nog één jaar doorgaan, maar hij doet dat wel in combinatie met zijn werk in zijn sportwinkel. René Kos liet de prolongatie van zijn wielerloopbaan af hangen van dit wereldkam pioenschap. „Het zal moeilijk zijn om brood op de plank te krijgen na deze afgang", zei Kos, die het toch zal blijven proberen. „Ik weet niet of ik nog bij de Panasonic-ploeg ge accepteerd word. Is dat niet het geval, dan zoek ik een klei ne sponsor. Ik zal toch niet elk jaar zo falen?" Voor Venix lag een premie klaar van tienduizend gulden als hij voor de derde keer we reldkampioen zou worden. Daar heeft hij nooit uitzicht op gehad. Venix vertrok in laat ste positie en reikte nimmer verder dan de zesde plaats. Hij moest tijdens het eerste kwar tier al enkele malen van de rol van gangmaker Koch, die en kele uren eerder had verno men dat zijn moeder was overleden. Venix fietste na twee etmalen, tijdens welke hij zich optimaal had kunnen verzorgen, lang niet zo snedig als in de serie, toen hij zich al leen had kunnen voeden met toastjes en thee. Hij stapte ge laten van zijn fiets. „Ik trapte een te zware versnelling. Ik taxeerde de situatie niet goed. Het was te warm, er zat te weinig zuurstof in de lucht". René Kos fietste dus voor zijn toekomst. Met een wereld titel op zak had hij in de win ter veel contracten gekregen voor internationale wedstrij den. „Nu ben ik niemand", mompelde Kos in Barcelona. „Het is alweer zo lang geleden dat ik wereldkampioen was". De Noordhollander verborg zijn gezicht in de aangereikte handdoek. Excuses had hij niet. „Het was op deze baan moeilijk om te passeren. Maar wat zou dat, ik kon het gewoon niet". Gangmaker Bruno Walrave probeerde Kos nog wel naar de eerste plaats te sjorren. De aanvallen kwamen na een kwartier. Walrave en Kos kwamen tot de derde plaats, maar dat gebeurde in chaoti sche situaties. Het duo kon net niet door het peloton naar de kop doordringen en ving daar door veel vuile wind. Kos kwam zo in ademnood dat hij lang nodig had om te herstel len. In eerste instantie voor kwam hij een ronde achter stand. Na de tweede aanval was het definitief gebeurd en werd hij vier keer gelapt. ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse springruiters hebben vrijdag in de landenwedstrijd van het CHIO in Rotterdam niet aannemelijk kunnen maken, dat de lobby van de hippische sportbond bij het NOC om een ploeg in Los Angeles aan de start te krijgen met vol doende reden is gevoerd. Het door bondscoach Ben Arts uitverkoren viertal wek te in de aanloop tijdens de eer ste dagen even de indruk voor eigen publiek in het spoor te kunnen blijven van de erken de Europese topnaties. Het te gendeel werd werkelijkheid. Nederland hield slechts Zwe den en Polen achter zich, lan den die afvaardigingen had den gestuurd, waarin de brok kenmakers overheersten. De 9000 gulden, behorend bij de eerste plaats, werd gewonnen door de Franse equipe, die het echec van Los Angeles (zesde) ook zonder Navet en Durand meer dan goed maakte. De tweede prijs was voor de Brit- De combinatie Martin Venix/Noppie Koch trapt moeizaam zijn rondjes over de baan, reeds vele rondjes achter op winnaar Horst Schütz. - foto anp Martin Venix was dat al veel eerder overkomen, zonder zich in het strijdgewoel te heb ben gestort. Er waren trouwens nog meer renners met een slechte dag. Titelverdediger Bruno Vicino uit Italië leek aan de rol van De Lillo een beginneling. Vicino reed de koers niet uit, zijn landgenoot Perani ook niet. De Westduitse pistier Horst Schütz kwam uit het niets. Hij nam wel eerder deel, maar stond nooit op het podium. Schütz' optreden was net zo verrassend als dat van de Belg Stan Tourné, die bij zijn de buut gelijk in de medailles viel. Iedereen zag hem trou wens als tweede eindigen, de jury echter plaatste hem als derde achter Hürzeler. Protes ten van de Belgen hielpen niet. De uitslag: 1. Horst Schutz (WD1, Dippel) in 1 uur en 15 seconden afgelegd 64.5 km, 2. Max Hürzeler (Zwi, Luginbühl) op 20 meter, 3. Stan Tourné (Bel, Debakker) op 25 meter, 4. Werner Betz (WD1, Durst) op 1 ronde en 5 meter, 5. René Kos (Nea, Walrave) op 4 ronden en 220 meter, 6. Martin Venix (Ned, Koch) op 10 ronden. Domenico Perani (Ita, Valentini) en Bru no Vicino (Ita, De Lillo) staakten de strijd. HAMBURG (SID) - Lands kampioen VfB Stuttgart heeft pas in de 83e minuut zijn plaats in de tweede ronde van het Westduitse bekertoernooi kunnen veilig stellen. Zeven minuten voor tijd maakte Bernd Förster het winnende doelpunt (5-4) tegen Rot Weiss Oberhausen. Oberhausen liep in de eerste helft uit tot 4-2. Een achtervol ging in de tweede helft redde Stuttgart. Claesen (straf schop), Reichert en Förster schoten de kampioenen in de tweede ronde. De uitslagen: VfB Stuttgart - Rot Weiss Oberhaysen 5-4, FV Duisburg '08 - Walöbof Mannheim 1-4, VfL Osnabrück - TSV Friesen Hanigsen 2-5. Everton heeft vrijdagavond zijn eerste overwinning van het seizoen behaald in de En gelse league. De club uit Li verpool won vrijdagavond met 1-0 van Chelsea. Richardson maakte twaalf minuten na rust het doelpunt voor de ploeg, die de competitie was begonnen met nederlagen te gen Tottenham en West Bromwich. Uitslagen Franse competitie: Sochaux - Laval 2-0, Rouen - Strasbourg 1-0, Pa ris SG - Brest 1-1, Bordeaux - Nantes 2- 1, Bastia - Toulon 3-2, Tours - Lille 2-0, Auxerre - Nancy 1-0, Metz - Toulouse 2- 1, Lens - Monaco 2-2, Marseille - RC Pa ris 0-2. DEN HAAG (ANP) - Lisette Sevens is benoemd tot coach/ assistent-trainer van het hoc keyteam van Jong Oranje (da mes). De 35-jarige Lisette Se vens nam in Los Angeles bij het Olympisch hockeytoernooi met een recordscore van 125 wedstrijden afscheid van de actieve wedstrijdsport. Haar benoeming geldt voor lopig voor het seizoen 1984- 1985. De verbintenis kan even tueel verlengd worden tot en met het toernooi om het Euro pees jeugdkampioenschap, dat in 1988 wordt gehouden. Voorbereidingen op de grote strijd. Johan van de Velde (rechtsvoor) is hoopvol ge- eynd, nadat hij het parkoers enkele malen heeft verkend. - foto anp Door Jean Nelissen BARCELONA - „Als dit geen parkoers voor mij is, dan weet ik het niet meer". Johan van de Velde heeft juist een tweede trainingsrit op de omloop rond de Mont- juich beëindigd en straalt zelfvertrouwen uit. Het hele jaar al handhaaft hij een voortreffelijke condi tie, en toch was zijn seizoen niet opzienbarend. „Dat klopt", beaamt Van de Velde, „het is om gek van te wor den. Ik ben er altijd bij, de ene ereplaats na de andere rijd ik, maar altijd schiet ik iets te kort. Dat komt, omdat ik zo'n zwakke ploeg rond me heen heb". Morgen, tijdens de strijd om de financieel lucratieve regenboogtrui, hoeft, hij ook niet te rekenen op volledige steun van de Nederlandse ploeg, tenminste niet op die van het deel dat Peter Post aanhangt. „Ik weet hpt", zegt de Rijsbergenaar. „Wat er ook wordt afgesproken, het blijft een ondoorzichtig spel dat gespeeld wordt". Evenals het trio Winnen, De Rooy, Veldscholten heeft ook Van de Velde een hoog testage achter de rug. „Ik ben met Frits Pirard naar de Do lomieten gegaan, waar we met twee Italiaanse ploeg maten in Foppolo, vlakbij Bergamo, op 1600 meter hoogte hebben getraind. De conditie is uitstekend. Je mag me niet beoordelen op mijn optreden in de Ronde van Nederland. Daar was ik wel, maar ik reed alleen maar mee om een beetje in het ritme te blijven". Fignon goed Johan van de Velde zegt, als hij de deelneme-slijst in kijkt, dat hij vooral rekent op Tour-winnaar Laurent Fignon, een beetje op de Ita liaan Moreno Argentin, op Greg Lemond, Sean Kelly en de Spanjaarden Arroyo en Delgado. „Ik heb gehoord dat Fignon nog erg goed rijdt, net zo sterk als in de Tour. Daarom is hij voor mij de be langrijkste kandidaat". En Francesco Moser? „Het is eigenlijk geen parkoers voor hem, iets te zwaar", vindt Van de Velde. „Maar met Moser weet je het dit jaar niet. Hij' kan best zo sterk zijn, dat hij gewoon over die heuvels vliegt". Rivalen De Westbrabander denkt dat hij weinig rivalen in de Nederlandse ploeg heeft. „De meeste jongens -kunnen dit werk niet aan. Misschien gaan Winnen en Rooks goed rijden. Voor Jacques Hane- graaf lijkt mij dit parkoers ook te zwaar, al is hij in top vorm. Hij kan wel lang mee gaan, dat bestrijd ik niet, maar ik zie hem in de finale er toch onderdoor gaan". Negentien ronden van 13.450 meter dienen de profs morgen in de broeierige hitte af te leggen. In het begin van de wedstrijd, die om 9.00 uur van start gaat, zullen de ren ners nog in redelijke tempe raturen fietsen, maar tegen het middaguur zal de warm te een factor van betekenis worden. „Ik geloof niet dat er veel het einde zullen halen", meent Van de Velde. „Zo'n afstand op dat parkoers is moordend. Ik ben er zelf niet bang voor. Een keer moet het, na alle goede resultaten in dit seizoen, toch eens hele maal lukken. En voor mij mag dat zondag gebeuren". se profploeg, die dankzij een foutloze tweede manche West- Duitsland voorbij streefde. Nederland eindigde bij afwe zigheid van onder anderen de Belgen, die de nationale titel strijd afwerken, op de zesde plaats, ver achter Zwitserland en Ierland. Na de eerste omloop was er voor het viertal Van Tuyl, Van der Vleuten, Ebben en Hen- drix nog uitzicht op een eer volle klassering. Emiel Hen- drix trok zich de sfeerloze am biance - hoewel goede paar densport werd geboden, be volkten weer erg weinig toe schouwers de tribunes - nog het minst aan. De ruiter uit Baarlo reed als enige Neder lander een foutloos parkoers. Zijn teamgenoten waren hem tot weinig steun, zodat Hen- drix de tweede kans om uit te blinken als slotrijder voorbij liet gaan, omdat er toch niets meer te redden viel. De Zweed Peter Eriksson won vrijdag op Zorro het eer ste nummer van de derde dag. Het was een internationaal springconcours tabel A met 11 hindernissen en 14 sprongen met een maximale hoogte van 1,40 meter. De toegestane rij tijd bedroeg 86 seconden. An- nemarie Sanders-Keyzer won met Amon de dressuurproef Intermediair 2. De uitslagen: landenwedstrijd: 1. Frankrijk 4 straf - punten, 2. Groot-Brittannië 8.25,3. West- Duitsland 9.25,4. Ierland en Zwitserland 16, 6. Nederland 41.25, 7. Zweden 52.50, 8. Polen 83.25; internationaal springcon cours: 1. Peter Eriksson (Zwe) Zorro 0- '62.11, 2. Hubert "Bourdy (Fra) Jour de Bra tand 0-62.14, 3. Franke Sloothaak (WD1) Warkant 0-62.55, 4. Malcolm Pyr- rah (GBr) Sea Pearl 0-63.64, 5. Piet Ray- makers (Ned) Salvador G 2 0-63.79,6. Jan Tops (Ned) Little Madam 0-63.93,7. Geoff Glazzard (GBr) Everleigh 0-64.51, 8. Franke Sloothaak Golan 0-64.78, 9. Paul Darragh (Ier) Kuwait Bibi 0-65.07, 10. Hans Lundback (Zwe) Akrobat 0-65.27; nationaal springconcours: 1. Ine Beuke laar (Ned) Veros 0-83.96, 2. R. van Oers Valentijn 0-84.77, 3. Piet Raymakers Va- lentijn 0-86.20; intermediair 2: 1. Anne- marie Sanders-Keyzer (Ned) Amon 1378 punten, 2. Tineke Bartels-De Vries (Ned) Duco 1311, 3. Monica Theodorescu (WD1) Lexicon 1300, 4. Amelie von Heidenstam (Zwe) Fraichall 1299, 5. David Hunt (GBr) Maple Zenith 1291, 6. Jan Bemel- mans (WD1) Avignon 1279. ROME (SID) - Bij internatio nale atletiekwedstrijden in Rome verbeterde de Rus Serge Boebka het wereldrecord pols stokhoogspringen tot 5.94 me ter. Hij overmeesterde die hoogte bij zijn laatste poging. In dezelfde wedstrijd be dwong de Fransman Thierry Vigneron een hoogte van 5.91 meter. De eerste confrontatie op wat grotere schaal tussen oost en west sinds de Olympische Spelen van Los angeles ein digde vrijdagavond in Rome trouwens duidelijk in het voordeel van het oostblok. Voor één van de weinige Amerikaanse overwinningen zorgde Edwin Moses. De twee voudige Olympische kam pioen op de 400 meyer horden liep vorig jaar ter gelegenheid van zijn 28e verjaardag in Ko blenz met 47.02 seconden een nieuw wereldrecord. Nu bleef hij er ter gelegenheid van zijn 29e verjaardag in Rome bij zijn 109e overwinning bijna een seconde van verwijderd: 48.01 seconden. Al bij het begin van de wed strijden behaalde wereldre cordhouder Joeri Sedich met 83.90 meter de op één na beste seizoenprestatie bij het kogel slingeren. Hij bleef daarmee nog wel 2.44 meter van zijn re- cordworp verwijderd. Bij het hoogspringen van de dames ontbraken weliswaar de Olympische kampioene Ul- rike Meyfarth en de zilveren medaille-winnares Sara Si- meoni, maar Ljoedmilla An- danova (Bul) en Tamara Biko- va (Sov) zorgden toch voor een behoorlijk niveau. Andanova haalde met-2.02 meter dezelfde hoogte als Meyfarth in Los Angeles. Wereldkampioene Tamara Bikova moest zich met 1.98 meter tevreden stel len. De 800 meter dames werd gewonnen door wereldrecord houdster Jarmila Kratochvi- lova (Tsj) in 1.59.05.

de Stem | 1984 | | pagina 9