Vrijwillig molenaar Adrie Peereboom (28) van de molen De Hoop' in het Noordhollandse Wervershoof zat acht jaar geleden nog op een Pedagogische Academie (PA). Hij wilde daarna het liefst een baan in het onderwijs, maar anno 1984 produceert hij zo'n 750 ton meelprodukten met [rijn korenmolen, die gretig aftrek vindeipMtsftteiiimte omgeving. WERVERSHOOF - Adrie Peereboom is niet de enige wiens belangstelling werd gewekt voor het molenaarsambacht. Prins Claus reikte in augustus als beschermheer van de Vereniging 'De Hollandsche Molen' in Ze venhuizen het 500ste Getuigschrift Vrijwillig Molenaar uit aan A. Keijzer uit Den Burg. [au bent ji studie >en... ris het werk van bers is een especialiseerd ■dingen. 'iters aanwezig. iTERDAG 1 SEPTEMBER 1984 Vrijwillige Slenaars ip.Jopmars 17 andere steden in i van Instituut Jos en pie het handma- Ica 5 maanden andmatig boek- buder U voert hg op een com- Idert voor ieder- I een computer |eren vereist sroepsprogram- il Mulo/Mavo-4 lavo fterkunde van ca 6 maan- II kunnen praten sering. Ook Adrie Peereboom heeft dat examen gedaan. IMaar hij is verder gegaan. |ffij weet niet alleen hoe een l molen werkt, maar ook hoe Ihij tarwe moet malen. Dat aloude ambacht heb je vol gens hem pas na vijf jaar malen onder de knie en 'na Sen jaar malen kun je je vakman noemen', aldus Adrie. Adrie voorzag tijdens zijn studie aan de PA eigenlijk al [dat het veel moeite zou kos tten een baan in het onder lijs te bemachtigen. De meeste studenten met een diploma PA op zak gingen i gelijk de WW in. Adrie: „In mijn studententijd kwam ik in contact met de huidige di recteur van de Vereniging 'De Hollandsche Molen', die zich beijvert voor het be houd van molens in Neder land. Hij attendeerde mij op iten symposium over molens in hotel Krasnapolsky in [Amsterdam. En Amsterdam, 'dat was voor een platte landsjongen heel wat, dus ik ca. 5 maanden atswerk doet of mputer wil leren Ben drijf den voor onder- k uit het Midden- t een computer khouding willen terwerking lestemde oplei- Indeling onderwijs, hondelinge les en in Izelf-kontrolerende) [agere kursuskosten I U leest er alles over Lfe03463-3222 [ers, Antwoordnr. 3101, gel is niet nodig) De meest bekende en markante molen- groep in Nederland, die bij Kinder dijk. - foto klm aerocarto Een Tjasker-molen maalt het water uit de Gaasperplas. - fotoanp rings-opleidingen Daar op het symposium wist Adrie eigenlijk al dat hij die baan in het onderwijs zou laten voor wat ie was. „Kijk, ik had al belangstel ling voor zaken als streekge- Khiedenis, milieu, natuur en (ezonde voeding. Molens en vooral korenmolens pasten voor mij in dat rijtje thuis". In het eerste jaar van de PA besloot Adrie in de leer te gaan voor het molenaars vak bij een molenaar in Woerden. „Die man was toen al 75 jaar in het vak en van hem heb ik veel ge leerd." Twee jaar lang leer- ie hij in z'n vrije tijd de kneepjes van het vak. Hij leerde er hoe je een molen moet bedienen en hoe je moet malen. In 1977 kreeg hij de kans van z'n leven. Een aantal warme bakkers van het Echte Bakkersgilde in Noord-Holland zag er brood in om met natuurlijk gema len meel van een meelmolen ktood te gaan bakken. Adrie: „In die tijd gingen 'eel mensen macrobiotisch eten en wilden alleen nog maar natuurlijk voedsel tot tieh nemen. In Schiedam namen bakkers het initiatief foor in 1975 brood te bakken Met meel van meelmolens. Er was opeens een markt 'oor het meelmalen zonder dat er tijdens de produktie- Ptoeessen toevoegingen "orden gebruikt". Het intitiatief van de Schiedamse bakkers bleek to'n succes dat 45 bakkers in Noord-Holland dat ook wil den gaan doen. Ze richtten *1977 samen een bedrijf op *de vorm van een stichting te konden op die manier molen De Hoop in Wervers- koof van de gemeente huren. «Toen zochten ze nog een molenaar, en dat werd ik", aldus Adrie. per dag zijn en per jaar een omzet van 750 ton. Als je uit gaat van een gemiddelde prijs van een gulden per ki lo, betekent dat een jaarom zet van driekwart miljoen gulden bruto per jaar". Adrie leidt naar eigen zeg gen daarvan een karig be staan. Het is voor hem moeilijk concurrerend te werken. „Het koren moet van hoge kwaliteit zijn en is dus duur. Wij gebruiken namelijk geen toevoegingen zoals de grote meelfabrieken doen. Een fabriek kan de kwaliteit beïnvloeden". Van het bedrijf van Adrie Peereboom bestaan er maar veertig in Nederland. De overige vrijwillig molenaars (95 procent) produceren niet, die draaien alleen maar. Dat zijn de zogenaamde polder molens, die tot taak hebben de polders te bemalen. De molen van Adrie behoort tot een andere categorie, die van de industriemolens. Vereniging De grote belangstelling voor het vrijwillig mole naarsschap doet directeur A.J. de Koning van de Ver eniging 'De Hollandsche Molen' in Amsterdam deugd. Zijn vereniging, die in 1923 werd opgericht, beij vert zich voor het behoud van de circa duizend molens die Nederland nog telt. On geveer 17 procent daarvan zijn nog in bedrijf. Om die draaiende te hou den is het vrijwillig mole naarsschap een welkome zaak. „Omdat de functie van een molen zich heeft gewij zigd van werktuig in monu ment zijn de oorspronkelijke molenaars verdwenen. De vrijwillig molenaars komen daarvoor in de plaats", aldus De Koning. Echter niet alle vrijwillig molenaars die voor het getuigschrift exa men willen doen slagen. Ongeveer 70 tot 80 kandi daten per jaar dienen zich aan en daarvan slaagt maar 45 procent. De Koning: „Een kandidaat moet alles kun nen op een molen, behalve een zak meel malen. Dat is een vak apart. Ze moeten wel van elke molen weten hoe die werkt". In de exa mencommissie zitten onder meer een molenaar een be stuurlid van de vereniging en iemand van het gilde. De Vereniging „De Hol landsche Molen" bezit zelf 14 molens. Die worden onder andere in stand gehouden door donaties van de bij de vereniging aangesloten 7000 leden. Ook het Prins Bern- hardfonds doet voor de res tauratie van molens een duit in het zakje: dit fonds geeft twee ton per jaar. De Ko ning: „En in 1975 heeft een bank anderhalf miljoen gul den geschonken als voorfi nanciering voor de restau- De ondergang van de fraaie specerijmolen 'De Ster' aan de Kralingse plas. - fotoanp egids van het ISW aan cialist op het gebied wijs. Tienduizenden ende studie mogen emogehjkheden, die leiding en interesse. jfseconomie ClEAO-niveau) /HEAO-niveau) nie ment 4A-Aen B keting V Verkoopleider) hstente ?ment Management ofit organisaties ï-profit organisaties eiding s (m/v) n Presentatie waliteit elszaken nagement inde dsorganisaties Het eerste dat Adrie op ten werkdag doet is de kat ten eten geven. „Katten zijn nodig want er loopt heel wat ^gedierte rond. Dan zet je te molen op de wind, dat be tekent datje de wieken richt JP de wind, en de rest van de ™g is het malen geblazen tet zo half zes 's-avonds". He molen in Wervershoof jjtealt voornamelijk tarwe 90 procent), dat komt van de teeren uit de buurt. Dan on- Iteveer vijf procent rogge, tet wordt geïmporteerd uit "test-Duits land en vijf pro tent overige granen. Met de- te granen produceert de mo tet veertien eindprodukten: ■oor de helft molenmeel en order produkten als geplet te tarwe, vier-granenmeel gebroken tarwe, allemaal •olkorenprodukten. Aangezien de wind niet 'tijd waait, is het voor Adrie moeilijk te zeggen ^veel de molen precies Produceert. „Gemiddeld zal i at misschien zo'n 3000 kilo uterboekhouden itions malistiek inze voorlichtings- en o.a. naar: ;mber, ijkstraat 61, 00 uur. 'ven op. U krijgt dan ieprogramma in huis Zomers tafereel in in het Brabantse land. In de tuin kun je natuurlijk ook een molen zetten. foto de stem/johan van gurp foto de stem/ben steffen ratie van 55 molens. Het rijk lost dat bedrag verder af". Verloedering De rest van de molens is veelal in handen van coöpe raties (poldermolens) en plaatselijke verenigingen. Het komt wel eens voor dat de vereniging 'De Holland- Dit Nederlandse cultuur bezit mag zich ook over de grenzen verheugen in een grote belangstelling. Adrie Peereboom: „Elke dag ko men er wel buitenlanders de molen bekijken. Soms moet ik ze teleurstellen, want ik heb niet steeds de tijd ze te begeleiden". Ook de vereni- sche Molen' een in verloede ring geraakte molen aan koopt en dan adopteert aan een plaatselijke molen vere niging, waarvan er 82 be staan. De Koning: „Op deze manier proberen wij het Ne derlandse molenbezit in stand te houden en dat lukt aardig". ging Hollandsche Molen heeft internationale bindin gen. Directeur De Koning, zelf architect, kan zich erop be roemen in de Verenigde Sta ten en Canada echte Hol landse molens te hebben ge bouwd. „Ik werd op een dag opgebeld door een Menno- In Winnipeg staat die mo len van Nederlandse makelij er nu. De Koning: „In het plaatsje Holland in Michi gan hebben we ook een mo len gebouwd, en laatst belde er iemand uit Rio de Janeiro in Brazilië die een molen wilde laten bouwen". niet (doopsgezinde) uit Win nipeg. Dit zijn mensen die vroeger via Polen naar de Oekraïne trokken en eind vorige eeuw emigreerden naar Canada. Ze hadden ook veel banden met Nederland en met molens. Ze vroegen of wij daar een molen wil den bouwen". ilzegel sturen naar: 1300 VB LEIDEN. BST211 IINGEN etenschappen LEIDEN.

de Stem | 1984 | | pagina 7