Toch nog miljoenen gered uit Kamers puinhopen Kohl: loc VOLLEDIG Zomer door augustus toch nog gemiddeld9 Intussen wacht Rienk Kamer 'berooid' in YS proces af Vaticaan Journalist vermist in Libanon Nt in Bo ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 ■EXTRA OP ZATERDAG5 De scherven van Rienk Kamers droom zijn toch nog goud waard. Terwijl het van zijn troon gestote 'financieel wonderkind' Rienk Kamer aan de andere kant van de oceaan zijn proces afwacht, slagen groepen van zijn slachtoffers erin, ondanks alles munt uit hun boze avontuur met het ontmaskerde 'genie' te slaan. Groepen slachtoffers slepen toch winst uit hun avontuur PAPIER' VOOR UW PEN Huis en bijstand 3 Dubbelgepakt Uranium 'DnoGmcUcAtevi ZATERDAG 1 SEPTEMBEF 'EG-MI LIE UBEL1 Drugsmokkel: diplomaat veroordeeld BRAZILIAANSE BE r j T11 DE BILT - Het is nauwe lijks een troost voor degenen die hun kostbare vakantie weken door het weer goed deels verknoeid hebben ge zien, maar alles bij elkaar is de zomer van 1984 redelijk 'normaal' geweest. Dat komt bijna geheel door de nu aflopende maand augustus, die de slechte juni en juli heeft goedgemaakt. Hetgeen dus betekent dat de echte vakantiepiek vrij slecht tot slecht is geweest en dat alleen degenen die laat vakantie konden vieren geprofiteerd hebben. Hoewel de zomer als ge heel dus 'vrijwel gemiddeld' kan worden genoemd, is er toch één sterk afwijkend on- derdeel: waarschijnlijk zul len de drie zomermaanden samen de droogste blijken sinds 1911. „Dat gelooft bijna nie mand", zegt metereoloog Wammes van het KNMI, „want bijna iedereen herin nert zich veel nattigheid. Maar de echte regenperiode zat vroeger, in het voorjaar." Alle drie de zomermaan den hebben minder regen opgeleverd dan normaal. In juni viel er 57 mm, tegen normaal 69 en in juli 32 mm tegen gemiddeld 42. Maar de grote klapper noteert deze augustusmaand: tot nu toe is er slechts 6 mm regen ge vallen, terwijl dat normaal 88 mm is. Het dr00gtGreC0rd van 1944 is al gepasseerd, en als er in de slotdagen van augustus niet enorm veel uit de hemel valt, zal 1984 als de droogste zomer sinds 73 jaar worden bijgeschreven in de boeken. Temperatuur Wat de temperatuur betreft komen we voor de drie maanden samen praktisch op 'normaal' uit (alles bij el kaar tweetiende graad be neden het gemiddelde, het geen verwaarloosbaar is), natuurlijk weer omdat augustus met name de lage temperaturen van juni com penseert. Ook wat het aantal uren zon betreft zitten we prak tisch op een gemiddelde zo mer. Wammes: „Maar toch is daar iets merkwaardigs mee aan de hand - want zelden hebben we in ons kleine land zo'n sterk uiteenlopend weer gehad. Het noorden heeft het, wat de zon betreft, erg slechts getroffen: het kwam niet minder dan honderd veertig uur tekort. Zeeland daarentegen hield veertig uur over. Zo'n onderscheid komt maar zelden voor." Afgeslacht Hetgeen ook betekent dat het KNMI, mede door die grote verschillen, meer dan ooit in 'de vuurlinie' heeft gelegen de afgelopen maan den. Hoe is het om voortdu rend als Kop van Jut te fun geren? Wammes: „Dat is nog zacht uitgedrukt. Je mag ge rust zeggen dat we worden afgeslacht. Dat gebeurt na tuurlijk nóóit als het weer beter uitpakt dan we hebben voorspeld, maar des te meer als het omgekeerd is. Met name wanneer wij het heb ben gehouden om een aan trekkelijk weekeinde, en het wordt dan minder - dan is het huis hier te klein. De klagers suggereren niet zel den dat we het alleen maar gedaan hebben om hen te pesten. Munten Goud Jerrnijnimarkt Kunst Hypotheken Antiek giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ^IIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllIll Door Rinze Brandsma WILNIS/EINDHO VEN - Reddingsope raties hebben als ver loren beschouwde milj oenenproj ecten met Amerikaans on roerend- goed weer op de rails gezet. Veel slachtoffers van Kamer hebben zo nieuwe hoop gekre gen, hun door Kamer en diens verkopers losgeprate miljoe nen terug te krijgen en er soms zelfs alsnog profijt uit te trekken...mits zij niet te be rooid waren om voor die red dingsoperaties opnieuw geld op te hoesten. Het proces tegen Rienk Ka mer zal in Los Angeles een de zer maanden beginnen. Kamer zal er, samen met zijn Ameri kaanse compagnon Whitney die in 1939, voor zijn vertrek uit Nederland, nog gewoon Wolf heette), terecht staan op verdenking van fraude, zwen del en verduistering: volgens de aanklacht hebben zij met hun American Land Program zo'n 4000 beleggers in Neder land, Belgie, West-Duitsland en de VS opgelicht met nep- investeringen in Amerikaans onroerend goed. In totaal gaat het in de zaak Kamer/Whit ney om „200 tot 2 miljard", vol gens de Amerikaanse aankla ger. Een celstraf van maxi maal 340 jaar is theoretisch mogelijk. De zaak geldt.als een van de grootste zwendelzaken in de Amerikaanse geschiede nis. Geen gunsten „Ik heb Rienk Kamer pas bezocht in de gevangenis van Los Angeles. Niet dat hij echt desolaat was, maar zijn bra voure was een stuk gedaald. De sporen van tien maanden opsluiting in Belgie en de VS zijn goed te zien, zowel fysiek als geestelijk. Nee, gunsten heeft hij zich in die gevange nis niet verworven, zoals wel gesuggereerd is. Hij werd met handboeien om in de spreek kamer gebracht, in een rose overall, gevangeniskleding. Hij verwacht, dat vind ik niet slim, een straf van 2 tot 5 jaar. Hij zou dan na het vonnis vrij wel gelijk weer op vrije voeten kunnen komen. Maar volgens mij kan het best een veel lan gere straf worden." Dat meent Eindhovenaar Anton van der Stappen, een van de mensen achter de red dingsoperaties van Kamers slachtoffers. Hij heeft, om te beginnen zelf als klant in 1977, later als slachtoffer en nu als goedbetaald 'redder', het 'fi nancieel genie' Rienk Kamer leren kennen van haver tot gort. Heeft hij medelijden met Kamer, die nu zucht in het ge vang? Gelooft hij, dat Kamer echt zo berooid en armlastig is, dat hij een pro-deo advocaat in de arm moest nemen? Het blijft lang stil na die vraag. "Medelijden, ja en nee. Tot op zekere hoogte heeft Ka mer het aan zichzelf te wijten. In feite laat het me Siberisch koud of Jan, Piet of Rienk in de bak zit. Maar ik gun het niemand natuurlijk. En be rooid? Dat is hij zeker, als je denkt dat het gaat om een man, die tot 2 jaar geleden I goed was voor verscheidene miljoenen. Als multimiljonair is hij zwaar gekortwiekt. Maar of hij straatarm is? Ik heb er moeite mee, dat te gelo ven. Dan zou hij echt een ver schrikkelijke sufferd zijn. Dat lijkt me onwaarschijnlijk. Een miljoen of wat zal hij toch wel ergens hebben liggen. Dat ge doe met een pro-deo advocaat, of dat een onderdeel van het spel is...ik kan het niet hele maal beoordelen." „Hij heeft her en der nog wel zijn potjes", zegt in Wilnis Bram de Vries. „Ik ben ervan overtuigd dat Kamer nog wel enkele miljoenen heeft, tussen de 2 en 5 miljoen, waar ook ter wereld, op bankrekeningen op Jersey, de Bahama's, de Kaai man Eilanden en zo." De Vries leidt ook een red dingsoperatie van Kamers failliete boedel. Ook hij ging, in 1978, als belegger met Rienk Kamer in zee en voelt zich dus ook achteraf in de boot geno men. Tevreden De Vries en Van der Stap pen vertegenwoordigen twee verschillende, grote groepen beleggers, die de dupe leken te worden van de val van Rienk Kamers keizerrijk vol fiscale luchtspiegelingen en dorre woestijngrond. De Vries (die onder meer een riant ogend administratiekantoor runt en in de Kamer-boedel opereert onder de vlag van zijn Mavras Beheer bv) nam destijds zelf en met een groepje vrienden en andere „aanhangwagens" deel in Kamer en Whitney's stoutmoedige beleggingsplan nen. Zijn reddingsplan betreft 250 beleggers/slachtoffers en bij elkaar een slordige 900.000. Van der Stappens verhaal is identiek: zelf ook in de busi ness als zelfstandig bedrijfs adviseur (zijn kantoor in een Eindhovense villawijk doet geen armlastigheid vermoe den) deed hij ook mee met Ka mer en ried dat ook relaties aan. Hij opereert via Transat lantic Investment Corporation bv ('Bewaeckt uw bezit'), ooit opgericht door Kamer en Whitney, maar na Kamers op sluiting in de Bijlmerbajes in 1983 ontworsteld aan hun greep. Hij vertegenwoordigt 1368 beleggers, meest van fondsen, die bij elkaar voor „3 miljoen in American Land Program (ALP) geïnvesteerd hadden." Bij elkaar betreffen de Amerikaanse beleggingen van ALP „meer dan 56 mil joen." Beiden zijn tevreden over hun reddingsoperaties: ver schillende al opgegeven of door de hypotheekbanken ge sloten objecten als winkelcen tra ('Plaza's'), industriepar ken, flatgebouwen zijn na snelle overkomst naar de VS en processen net op tijd gered, zo zeggen beide 'redders' en „lopen nu als een fluitje". Nooit goed Waren de twee niet bang, om in het spoor en op de puin hopen van een miljoenen- zwendel en faillissementen opnieuw hun vingers te bran den? Van der Stappen: „Dat hoor ik veel: gooi toch geen goed geld naar kwaad geld. Maar als wij niets deden, werd dat kwaad geld nooit goed." En De Vries: „Het zou toch achterlijk zijn als ik op mijn kont bleef zitten, dan was ik mijn geld 'echt kwijt." De Vries vertelt blijmoedig, de vermanende sticker „Ver boden te vloeken" achter zich, hoe hij in Rienk Kamers slim me constructies verzeild raak te. Over een plattegrond van een 'moeilijk' beleggingsobject in Phoenix („een lijdensweg") hangt een ingelijste bijbel tekst uit Lucas 14. „Want wie van u, die een toren wil bou wen, zet zich niet eerst neder om de kosten te berekenen." Dat bordje had zeker beter in Rienk Kamers weelderig werkvertrek kunnen hangen. De Vries grijnst: „Kamer is hier wel geweest en was het heel eens met die tekst. Ach ja, hij liet zich graag voorstaan op zijn gereformeerde achter grond." „Ik vond direct al dat Ka mer teveel reclame maakte, dat hij zijn zogenaamde supe raftrek te provocerend bracht. De fiscus móest wel ingrijpen. Dat woord is door hem ver zonnen en was niks bijzonders. Gewoon een soort groeihypo- theek. Stel: je koopt een woon huis voor anderhalve ton. De banken zijn bereid, je daar voor een hypotheek te geven van 180.000. Dat kan je later wel betalen, in het begin niet. Je betaalt een deel van je ren te, 9.000 bijvoorbeeld, de rest wordt bij de hoofdsom ge plakt, die dus jaar na jaar groeit. Intussen trek je wel de rente van zeg 10%, 18.000 dus, van de belasting af. Die be taalt dus in feite 9.000. Zo speel je dat spelletje. Slecht manager „Voor een huis hier wordt een dergelijke groeihypotheek wel geaccepteerd. Maar onroe rend goed in Amerika met zo'n constructie en een enorme be lastingaftrek, zonder econo misch belang bij objecten die soms niet eens bestonden; de fiscus kreeg daar snel lucht van." Dus Rienk Kamer bouwde inderdaad bedriegelijk fraaie luchtkastelen? Zowel Van der Stappen als De Vries zijn bij het eerste contact opmerkelijk vriendelijk en mild over Ka mer. De Vries: "Schelden op Kamer helpt mij niks. Als je van iemand geld tegoed helpt, begin dan niet te schelden. Als ik hem in het gevang help of houd, dan kan ik er helemaal naar fluiten." Later komt de kritiek wel los. Wat deugde er wel en niet aan Kamer? De Vries: „Hij was een voortreffelijk reisleider, op zijn excursies langs de objec ten in Amerika heb ik me al tijd voortreffelijk geamu seerd." Van der Stappen: "Dat was altijd heel genoeglijk, hij keek dan niet op een paar dui zend dollar. Op ander gebied ook niet, bleek later." De Vries: „Hij was een slecht manager, heeft hij ook zelf toegegeven. Het is meer een kwestie van verwaarlo zing dan botte fraude in het begin, hoe hij het later deed viel buiten mijn gezichtsveld. Niet ter plekke zijn, er niet ge noeg achteraan zitten. Dat hij risico's nam, dat neem ik hem niet kwalijk. Dat doe ik zelf ook. Ik behoor zelf tot de groep beleggers die wel wat kunnen missen. Heel kwalijk vind ik Kamers gedoe voor de mensen die niet meer dan hun beleg ging van een paar duizend te missen hadden." Met zulke gedupeerden heeft Van der Stappen wel te maken. "Helaas is dat voorge komen. Sociale crepeergeval- len, al hun geld kwijt, heel triest. In kringen van minder sophisticated spaarders be loofden de folders en verko pers van ALP soms een rende ment van 16%. Mensen die in de VUT zaten of gepensio neerd waren werden nog zo gek gemaakt om een hypo theek op hun huis te nemen en mee te doen. Die zagen de sta pels bankbiljetten al voor hun ogen. Nou, die 16% is helemaal niet uitbetaald en zelfs van de hoofdsom zijn ze het leeuwen deel kwijt. Die komen hier janken dat ze hun hypotheek niet kunnen betalen. In een aantal fondsen is zelfs voor hen nog hoop, zij het niet aan de voorkant van de trog." Want slechtoffers van Rienk Kamers ALP, die via de reddingsoperaties een deel van) him geld terug wilden slepen, moesten er eerst wel weer geld inpompen. „Proces kosten, advocaten, reiskosten, enzovoorts. Nee, mensen die al hun geld verspeeld hebben konden dus niet meedoen met de reddingsoperaties", zegt TIC-secretaris-generaal An ton J.M. VanderStappen. „Want de mensen die die kar trekken met nieuw geld heb ben natuurlijk een primair recht, preferentie." „Ze hebben me de titel aas gier gegeven, lijkepikker. Maar ik heb een groot deel zelf opgebracht en heb dus prefe rentie. Wie niet meedeed, ver loor zijn aandeel. Zo zit dat." Terug naar Kamer. Hij had, geven zijn puinruimers toe, verdiensten. De Vries: „Zijn plannen waren zo gek nog niet. Hij heeft mensen geïnte resseerd voor onroerend goed in de VS op een tijdstip dat de dollar historisch laag stond. Later zijn ook andere clubs gekomen met beleggingen in Amerikaans onroerend goed. Als Kamer het eerlijk had ge speeld, met capabele mensen om zich heen, dan had hij ze ker een goudmijn aangeboord. Maar goudgeld halen uit een dorre woestijn? Botte waan zin." Van der Stappen: „De VS is nog steeds een goed land om te beleggen. Kamer had een bril jante geest, uit zijn brein kwa men constructies waar de ge wone man niet opkomt. Hij heeft grote verbale overtui gingskracht. Goed, alles was profijtelijk voor zichzelf, maar het had voor de beleggers ook profijtelijk kunnen zijn." Genoeg lof. De Vries over de andere kant van Kamers me daille: „Hij leidde een veel te luxueus leven. En hij lichtte er zelf teveel uit." Van der Stap pen: „Zijn commissie was gauw 25%. Hij had dat kasteel in Moergestel gehuurd, kostte gauw 20.000 per maand en die perzen en dat antiek kostten ook niet niks. Fout was zijn grote mond, in zijn adverten ties, in de interviews. Het schuiven met geld. Het blijven aanhouden van een kostbare status. Zoals die waanzinnig dure automobiel van een half miljoen, aangeschaft in een tijd dat het al uit de klauw be gon te lopen." Met de meeste van Rienk Kamers slachtoffers hebben 'redders' Bram de Vries en Anton van der Stappen niet echt medelijden. Zij behoren er immers ook zelf toe. Van der Stappen: „Iedereen realiseerde zich, dat je geld belegde in de risicosfeer. De mensen hebben zich gek lóten maken. Je moet niet aan top sport doen, als je adem tekort komt." En De Vries: „Ik zeg niet: je verdiende loon, want er zitten echt zielige mensen tussen. Maar het was wel van: wie met vuur speelt, kan zijn vin gers branden. Als je met een potentiële bedrieger zaken wil doen, dan loop je risico. Ook die kleine man, die 10.000 had liggen en daar zo nodig mee naar Kamer moest die zoveel beloofde. Geil van begeerte hebben ze geïnvesteerd. En ze hebben de kous op hun kop ge kregen." Het is een zeer goede zaak, dat Uw krant melding maakt van deze onverteer bare problematiek van het 'opeten eigen huis'. Het is daarom, dat de belangenor ganisatie Behoud Eigen Wo ning een pluim verdient. Ik ben van mening, dat wan neer deze mensen zich niet in hadden gezet voor dit probleem, er nog geen licht puntje was geweest, voor de groep van 50 jaar en ouder. Zonder inzet en publiciteit kan nooit gewonnen worden. Mensen gaan daar te ge makkelijk aan voorbij. Daarom een stil applaus voor de belangenorganisatie met zij n mensen. Breda Jan Reniers De uitkeringsgerechtigde wordt voor de zoveelste maal dubbel gepakt. Na op eenvolgende kortingen, is dit kabinet vooruitlopende op de hernieuwing van het so ciaal stelsel, van plan de uit keringen te bevriezen en per 1 februari terug te brengen van 80% naar 70%. Dan is hier totaal geen sprake meer van een menswaardig be staan. Terwijl velen van hen dertig tot veertig jaar door hun arbeid hebben bijgedra gen aan de welvaart van ons land. Degenen die over deze maatregelen beslissen moe ten wel goed beseffen dat zij hun positie en hun vorstelijk inkomen mede aan de uitke ringsgerechtigde hebben te danken. Men staat er schijn baar niet bij stil dat haast eenieder hetzij door ziekte of door ontslag bij sluiting of op staande voet - dit laatste komt er steeds meer in - werkeloos wordt. Is het dan niet sociaal van zelfspre kend dat dit aanleiding zou zijn om het sociaal stelsel te baseren op basis van solida riteit, gedragen dus door de gehele samenleving en niet zoals dit kabinet voorstaat en uitvoert afschuiven al leen op de uitkeringsfond sen. Dongen C.J. Krol Naar aanleiding van de arti kelen, die deze week ver schenen over de aanvaring van het schip de 'Mont Louis' met radioaktief ma teriaal, willen wij (als leden van de 'Groene Koepel') graag reageren. We missen in deze artikelen n.l. nogal wat relaties met zaken die de laatste tijd in onze sa menleving plaatsvinden. Het zinken van een schip met radioaktieve lading in de Noordzee, moet ons toch wel herinneren aan een uit spraak die onze commissaris de heer Van Agt, onlangs deed: „De tijd is rijp voor nukleaire aktiviteiten in Brabant". 'Harrisburg' moest ons in 1979 wakker schudden, nu is dat het zin ken van het Franse vracht schip 'Mont Louis'. De olie vlekken zijn nog niet van de zeeën en stranden verdwe nen of rampen met radioak tieve stoffen kondigen zich aan. Eigenaren van gevaar lijke dioxinevaten zijn nog maar nauwelijks achter haald, of we moeten op zoek naar de verantwoordelijke personen voor het uranium en de uranium-transport- wegen. Gifbelten zijn nog steeds niet afgegraven of het gevaar van een uiters ge vaarlijke vergiftiging van de zee is een realiteit. De plannen van de PNEM en Van Agt om bij Moerdijk een kerncentrale neer te zet ten moeten nu zeker kritisch ontvangen worden! De CO- VRA (een organisatie belast met de opslag van radioak tief afval) heeft Moerdijk en ook een industrieterrein in Breda op een informele lijst van eventuele opslagplaat sen voor hoog-radioaktief afval. Als al deze nukleaire plannen doorgang vinden, komen ook in West-Brabant een aantal belangrijke transportlijnen voor ura nium. Van Agt, Lubbers en ze ker van Ardenne trachten de haalbaarheid van hun grootschalige kernenergie plannen te baseren op het rapport van de gezondheids raad. In dit rapport werd onder luid gejubel van de atoomlobby gekonkludeerd: 'De kerncentrale is veilig!, Hoogstens enkele honderden doden bij een ongeluk!', (is de Gezondheidsraad zijn naam nog wel waardig?) Dit soort studies beperken zich tot de veiligheid van alléén de kerncentrale en laten de andere fabrieken en trans portverbindingen, die nood zakelijk zijn om de centrale te laten werken, buiten be schouwing. De conclusie: 'De kerncentrale is veilig' is ge baseerd op statistische mo dellen welke nog steeds ter discussie staan. In Neder land maakt men gebruik van risico-analyses die in het land van oorsprong, de VS, niet langer als geloof waardig worden beschouwd. Kernenergie is niet te verge lijken met gas. Gas komt uit de grond en is metéén brandstof voor een centrale, Het uranium echter moet een zeer lange weg afleggen alvorens het in de 'veilige' centrale gebruikt wordt en legt dan weer een lange weg af tot het ergens in een pa pieren moeras van bureau craten verdij nt, zoals de laatste jaren ook veel che misch afval verdwenen is. Het uranium moet verrijkt en bewerkt worden. Na ge bruik moet het nog bruikba re gedeelte van het afval worden gescheiden. Dat al les gebeurt in diverse be drijven waarvoor het ura nium hele wereldreizen moet afleggen. Door het on geluk van deze week is ge bleken dat wij niet alleen van de voordelen van kern-I energie zullen genieten (werkgelegenheid b.v.), maar we zullen ook met de nadelige gevolgen moeten afrekenen. Mogelijke ver vuiling na een milieuramp met radio-actief materiaal, en grote bedragen voor het opruimen die op de nationa le pot (belasting) verhaald zullen worden. De kernener- gieëxploitant kan de gehele verantwoording niet dragen. Het grootste gedeelte van de bevolking wenst die verant woording niet te dragen. Het BMD heeft duidelijk ge maakt dat men kiest voor een leefbaar milieu en voor alternatieve (gedecentrali seerde) energieopwekking, i.p.v. een snel voortschrij dende 'welvaart' in een atoomtijdperk. Is het niet vreemd dat enkele beleids makers door middel van een vaag democratisch systeem toch hun wil doordrijven? Breda Rinus van Houten Eugène Breukers Bart de Jong Legio in de literatuurgeschiedenis zijn de dichters die ons verzen hebben nagelaten die ze hebben gecomponeerd in een droom, al dan niet na het gebruik van narcotica. Na het ontwaken stelden ze dikwijls vast, tot hun verdriet, dat ze niet bij machte waren het gedicht uit de droom in z'n geheel weer voor de geest te halen en als dat wel gelukte ontging hen vaak de zin van een vers dat in de droom zo onthullend was geweest. Dat mij dit ook overkomt - na een fles Bloed- zuster Pleegwijn - is het vermelden nauwe lijks waard en als ik hier een aantal van mijn droomdichten aan u voorleg dan is dat alleen om de droomduiders onder u wat verstrooiing te bieden. Zei niet reeds Luce- bert: „Wat ik begrijp van mijn gedichten kan overtroffen worden door anderen." 1 Is het niet beter onnozel te zijn en blij met een doje mus dan een naam op ornithologisch terrein maar verneukt door een platypus? Van hot naar haar loopt Gerard niet; hij loopt van hut naar hem en als ook dat geen thrill meer biedt naar de hit vóór de paardentrem. Als de hond wordt gekwispeld door de staart en de wind wordt gewapperd door mijn baard, dan vraag ik aan Rome, aan de EO, aan beiden of het nu is gekomen: het Einde der Tijden? Dan vraag ik gelijk, wat het brein mij steeds pijnigt, hoe het komt dat de tijd in het meervoud eindigt? Neem nooit een bad in de erwtensoep van het land van de Douwen en Schuiven want niemand hoort uw hulpgeroep als u klem zit tussen de kluiven. In de grijze brij in kronkels gevouwen en samengepakt in mijn hersenpan deint geen getij van j uichen en j ouwen om 's werelds droeve ratteplan. The million marching morons ontroeren mij niet meer dan een vondst fossiele drollen van de bruine holenbeer. 6 Toon mijik smeek u, als ik dood ben, Heer, en mijn karkas al vergaan, dat ik het mis heb, ik die nu beweer, dat Hemel en U niet bestaan. Van onze correspondent BONN - De Duitse bondskam Helmut Kohl is zeer teleurgeste het milieubeleid van Brussel. Kohl vindt het „volstrekt onacci bel" dat de Europese Commissie p het midden van de jaren '90 lood benzine en de lage Amerikaanse men voor uitlaatgassen verplich stellen in de Gemeenschap. De Bondsrepubliek, zo beklemto Kohl gisteren in Bonn, blijft vast den aan het voornemen met in van 1 januari 1986 alleen nog ni< Braz SAO PAULO/PARAM AR (ANP) - Uit Brazilië is vol] in de Braziliaanse wapenir militaire voertuigen en waf derweg naar Suriname, die volledige vervanging van h penarsenaal. Hij zei dit vrijdag nadat Bra ders volgens een Braziliaans bl den dat de wapenlading aan bo< de schip best eens voor Nicaragu Volgens de Braziliaanse zegsman zou Suriname de wa pens betalenbetalen in de vorm van levering van land- bouwprodukten, al zou Brazi lië daarop niet al te sterk aan dringen. Het gaat, naar hij zei, om zeker zes pantservoertuigen met 90-mm-kanon en verder jeeps, militaire vrachtauto's, FAL-geweren zowel als pisto len zoals door de politie wor den gebruikt en een lading munitie. Het Braziliaanse blad 'Fol- ha de Sao Paulo' had donder dag gesproken van een zen ding van 25 militaire voertui gen en 47 ton wapens en muni tie uit Brazilië met een Chi- BEIROET (AP) - Een verslag gever van het Britse persbu reau Reuters wordt al meer dan twee etmalen vermist, zo heeft het persbureau vrijdag bekendgemaakt. De 30-jarige Jonathan Wright vertrok in de vroege woensdagochtend naar een gebied bij de Syrische grens, waar Israëlische bommenwer pers de avond tevoren een ver meende Palestijnse basis ge bombardeerd hadden. Sedert dien is er niets meer van hem vernomen. FRANKFURT (DPA/RTR) - Een rechtbank in het West- duitse Frankfurt heeft vrijdag ren Zambiaanse diplomaat veroordeeld tot 14 jaar gevan genisstraf wegens het smok kelen van drugs. De man was tweede secreta ris op de ambassade van Zam bia in New Delhi. Hij, werd op april met 12,5 kg. heroïne op ket vliegveld van Frankfurt aangehouden. leens namt liaan den, matif pene} Na ingel: ribo rinan zilië ter v derla enkel en jee werei staf cl leger, vorig Brazi te be: name trekk gewei appar werd DEN in eet ders de m< De heeft Bij Lond fen. I 41-jai De tv in Ma ISLA Kabo dio m Vol ren gi den u De veld rijkst Uit ties v; I: Van onze redactie buitenland BAO PAULO - De Braziliaanse bevrij [Bngstheologen hebben na een gezamen hjke bijeenkomst felle kritiek geuit o Vaticaanse document 'Instructie "ter enkele aspecten van de bevrijdings wleologie'. Net als kardinaal Paolo Evaristo Arn andere Braziliaanse bisschoppen be schouwen zij het positief dat het docu •bent de noodzaak van bevrijding erker en tevens de nadruk legt op de voorkeur t°Ptie voor de armen. Zij verwijte evenwel de samenstellers, curiekardi Paal Joseph Ratzinger en de Vaticaans C°ngregatie voor de geloofsleer, dat zi realiteit van Latijns-Amerika nie hben begrepen. ..Als het mogelijk zou zijn de samen tellers vanuit Rome hiernaartoe te ha len Bas: °m stage te lopen in de kerkelijk feld '^gemeenschappen, zouden ongetwij veel van hun vooroordelen omve

de Stem | 1984 | | pagina 4