Felle kritiek kabinetsplan KABINET VERRUIMT MOGELIJKHEDEN Minister dwingt tot dubbel collegegeld Stacy handelt in caravans i' af 3lpt in i Aanvragen voor abortus moeten op 1 oktober bij minister zijn I )e?e|yct Hernieuwde aanval op C&A-bastion KEND HOOR Verzamelaar kon oorlog beginnen IDEL Baas minder autoritair: meer winst voor bedrijf Werknemers akkoord met Shell-CAO Hypotheek met rente bedenktijd j PAGINA 2 )edje ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 1 BINNENLAND1 VRIJWILLIGE VERZEKERING: Onderbetaling in schoonmaak bedrijf komt regelmatig voor Kabinet wil verhaalplicht in bijstand Man bijt hond luoride, een bij- iterst gevaarlijke die bij kamer- .ir en onder druk tof is, maar bij 56,5 :ius een gas wordt. 5r maar een paar e landen die een unnen produceren ïxafluoridefabrie- die groot genoeg n de wereldvraag e kunnen voldoen. iet Weense inter- Atoomagentschap het niet-versprei- ag inzake kern- itroleert, houdt in evallen een oogje rganisatie houdt i het vervoer van ial, dat geschikt is aken van kernwa- iride viel aanvan- onder toezicht van >mdat het moeilijk en en te behande- ivendien is het van ie (tenzij het al in verrijkt is) naar uele clandestiene iproduktie nog een oeizame weg. Ver- irieken zijn in 1 toch moeilijk te en lijden in wis- nate een 'on- nateriaal verlies', er sterke aanwij- de leveranciers uoride uit politie- merciele overwe- t de IAEA bijzon- ijk maken om ligheidsmaatrege- raktijk te brengen, ment en in de na rist zullen ook de •rij kingsf abrieken orwerken hoewel de internationale voorschriften val- The Guardian loopt en minder suizen en de dui- kunnen worden n, maar het ho er niet beter of liek van Egger- nu zo'n tien jaar egepast. Uit een iderzoek van de i van de techniek en) blijkt, aldus dat het voor kin- er jaar een onge- devolle methode l (Intensive care iagnostiek). men eenmaal iets mis is met het kleine kinderen n helpen door ge rsterken. Dit kan •beeld een micro- inderkamer op te ardoor de gelui- versterkt. Dat gebeuren dat het van schrikt, igenblik gebeurt dat de bodem van iec(je wordt vol bewegingsopne- neer er geluid lakt kunnen via •s de bewegingen 1 worden geregi- die manier kan ir komen dat het en hoeveel het ;t is leider van ïoek-programma band. De vraag :h in dit breder t is wat de rede- i zijn waardoor >of of slechtho- i worden en wat doen. i is het antwoord i verband met de het kan hebben T28 PAGINA 3 ARNHEM/NIJMEGEN - De op 1 mei 1981 uitgebrachte wet (breking zwangerschap na dert het moment van effectue ring, Op 1 oktober a.s. dienen !je ziekenhuizen hun al dan niet aanvrage voor een ver gunning te hebben ingediend. Op 1 november treedt de abor tuswet in werking. Ondanks de lange 'bedenk tijd' dreigen ziekenhuizen op Jiet laatste nippertje nog in tijdnood te komen. Dat geldt met name ook voor de zieken huizen van rooms-katholieke signatuur. Behalve de eigen interne besluitvorming is daar jiu in veel bisdommen de me- tóng van de betreffende bis schop een punt van overwe ging geworden. De bisschoppen van Utrecht, Roermond, Haarlem en Rotterdam hebben de ka tholieke ziekenhuizen onom wonden geadviseerd geen ver gunning aan te vragen. De bis schoppen van Breda en Gro ningen en het bisdom Den Bosch hebben de ziekenhuis besturen per brief laten weten niets voor te schrijven. De laatsten hebben met andere woorden geen advies uitge bracht en de ziekenhuizen vrijgelaten. Voorzitter drs. A. Janssen van de Katholieke Vereniging van Ziekeninrichtingen (KVZ) ziet er veel in dat de bisschop pen hun opvatting weergeven, veel minder gelukkig is hij er mee dat sommigen van hen ook een advies uitbrengen. Ofschoon hij zegt het nog absoluut onduidelijk te vinden welk ziekenhuis wel of welk niet aanvraagt is hij van me ning dat ziekenhuizen voor si tuaties komen te staan, waar in abortus kan en zal gebeu ren. Zo'n ziekenhuis zal dat wel moeten formuleren en daar een vergunning voor moeten hebben. Als die vergunning er niet is en de ingreep wordt toch gedaan dan gaat men buiten zijn boekje en is men ook strafbaar. Voor Janssen lijkt het dan ook duidelijk dat er een vergunning wordt ge vraagd. Van de andere kant is hij zeer definitief wat betreft zie kenhuisbesturen die geen ver gunning aanvragen. Dan mag er geen abortus - het zal bijna uitsluitend gaan om abojjtA» op medische indicatie - gebéu ren. Doet een arts dat in zo'n geval toch dan zal het zieken huisbestuur hem of haar de deur moeten wijzen. Het belangrijkste van de huidige situatie is dat elk zie kenhuis ertoe wordt gedwon gen om zijn beleid te formule ren. Aan het beleid zul je, al dus drs. Janssen, voortaan kunnen aflezen wat er binnen zo'n ziekenhuis wel en niet ge beurt. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Het besluit van het kabinet de" vrijwil lige en bejaardenverzekeringen op te heffen onder vindt nogal wat kritiek. Gemeenten ingezet bij scheppen werk Vort ome Haagse redactie IDEN HAAG - Gemeentebesturen zullen bin nen afzienbare tijd meer ruimte krijgen van de rijksoverheid om een eigen werkgelegen heidsbeleid te voeren. Vooral op het gebied van de steunverlening aan him bedrijven zullen zij meer activiteiten kunnen ontwik kelen. Dat is het gevolg van de in stemming waarmee de minis- Jerraad gisteren een nota van staatssecretaris Van Amels- voort (Binnenlandse Zaken) beeft ontvangen. Deze nota Snoet een pakket uit 1961 date- jende richtlijnen gaan ver vangen. Financiële steunver lening aan bedrijven was vol gens deze richtlijnen uitgeslo ten. Het kabinet heeft wel een kantal beperkingen aange bracht Zo mag de steunverle ning niet in strijd zijn met be leid van hogere overheden, mogen de concurrentiever houdingen niet worden ver- ftoafd en njjoef elke^teunope- atil voor de- Betrokken ge- neentë' financieel haalbaar ijn. TensMtte moet worden ipgepast voor strijdigheid met !G-bepalingen. Met de EG moet het kabinet iverigens nog in onderhande- ing over goede procedures voor de beoordeling van steunoperaties, temeer omdat volgens het EG-verdrag de Europese Commissie zich met elke steunoperatie afzonder lijk mag bemoeien. Het kabinet wil zijn be moeienis beperken tot vooral grotere steunoperaties. Steun als schadevergoeding voor ge meentelijk of provinciaal be leid en steun aan bedrijven met minder dan 10 werkne mers zullen in elk geval geen vooroverleg eisen. Van Amels- voort wil nu hij het fiat van de ministerraad heeft, zijn nieu we nota op korte termijn toe sturen aan de Tweede Kamer eh aan de gemeente- en pro- -vj*ici<sbestusen. Overigens hebben de pro- vpicifig, ïeJAreniging va_n Ne derlandse Gemeentenf--^de Raad voor het Binnenlands Bestuur en de Raad voor de Gemeentefinanciën over de nieuwe nota al advies uitge bracht. AMSTERDAM (ANP) - De Universiteit van Amster dam mag niet voorkomen dat bepaalde studenten iubbel collegegeld betalen als zij in de loop van het studiejaar van inschrijvingsvorm veranderen. Het ministerie heeft dit het college van bestuur geschre den, aldus een mededeling van fe universiteit, die spreekt over een onredelijke regeling. De academische raad, het overkoepelend orgaan van de liniveriteiten en hogescholen, is ook tegen de regeling. Aan de Universiteit van Amsterdam zijn tientallen studenten die het studiejaar beginnen als examenstudent M toehoorder en zich pas later inschrijven als volledig stu fent. Een examenstudent mag Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Werkgevers in fet schoonmaakbedrijf in Drabant en Zeeland betalen wel eens minder dan het ver plichte minimumloon, maar in vergelijking tot de praktijken elders in het land valt het in Zuid-west-Nederland nogal pee. Zeeuwse werkgevers blij - fen qua correctheid jegens bun personeel slechts over- 'ro£fen te worden door hun friese en Utrechtse collega's. 'n Zeeland wordt in iets meer Öan 2 procent van de gevallen jje minimumloonbepaling ont- feken, in Brabant ligt dat cij fer op ruim 4,5 procent. Het landelijk gemiddelde ligt op p procent. Hat blijkt uit een onderzoek pan de Loontechnische Dienst, daarvan de resultaten giste ren bekend werden gemaakt. Zoals al wel te voorzien was, foint onderbetaling meer bij prouwen voor dan bij mannen. alleen examens afleggen, een toehoorder heeft uitsluitend recht op het volgens van on derwijs. Het inschrijfgeld voor beide categorieën alsmede voor de volledig student bedraagt 150 gulden. Het collegegeld voor volledig studenten bedraagt 888 gulden; voor beide andere groepen de helft van dat be drag. Studenten die in de loop van het jaar hun inschrijvings vorm veranderen, doen dat om verschillende redenen. Er zijn studenten die zich als toehoor der laten inschrijven omdat ze pas in de loop van het jaar een toelatingsexamen voor de uni versiteit kunnen afleggen of een herexamen kunnen doen voor hbo De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen is fel te gen de opheffing van de vrij willige verzekering, die zij „ondoordacht, sociaal onver antwoord en moreel verwer pelijk" noemt. Ruim 750.000 vrijwillig ver zekerde kleine zelfstandigen, boeren en ambtenaren moeten zich nu namelijk particulier gaan verzekeren, waardoor ze veel meer premie moeten gaan betalen, tot meer dan 170 gul den per maand. Soortgelijke kritiek komt ook van het Nederlands Christelijk Ondernemersver- bond. De organisatie van particu liere ziektekostenverzekeraars KLOZ noemt het opheffen van de bejaarden verzekering een „maatschappelijk nuttige ope ratie", die de solidariteit in de verzekeringsmarkt herstelt omdat leeftijdsverschillen in de verschillende verzekerings bestanden worden verevend. Volgens het kabinetsplan kunnen bejaarden zich met in gang van 1 januari 1985 niet meer apart verzekeren tegen ziektekosten.Een maand gele den nog besloot het kabinet deze ziekenfondsverzekering te bevriezen. Met dit besluit volgt het ka binet unanieme adviezen van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, de Zieken-' fondsraad en de SER. Met de opheffing van de vrijwillige verzekering voor mensen die niet in aanmer king komen voor de verplichte of bejaardenverzekering, wijkt het kabinet af van de uitgebrachte adviezen. Een 72-jarige gepensioneerde officier van de landmacht uit Den Haag blijkt een omvangrijke wapenverzameling te hebben nagelaten. De man overleed in een Haags ziekenhuis, dat de politie waarschuwde omdat de man een geladen pis tool bij zich had. Tijdens een onderzoek in het driekamer- flatje van de overledene trof de politie zoveel wapens, muni tie en oud papier aan, dat zij met uitruimen en inventarise ren na twee dagen nog niet klaar was. - fotoanp DEN HAAG - Bedrijven maken meer winst naarmate de directie minder autoritair optreedt en meer bereid is tot overleg en inspraak. Het delegeren van bevoegdheden werkt financieel-economisch heilzaam. Aldus blijkt uit een onderzoek waarop de socioloog P.Smulders van het Nederlands Instituut voor Preventie ve Gezondheidszorg TNO volgende week zal promoveren tot doctor in de sociale wetenschappen. Een verklaring voor de betere resultaten in gedemo cratiseerde bedrijven schuilt in het feit dat werknemers, die zeggenschap hebben over hun eigen functioneren en hun eigen werkomstandigheden, beter gemotiveerd zijn en dus beter werk afleveren en produktiever zijn dan hun collega's in autoritair geleide ondernemingen. Smulders ontdekte ook dat ploegenarbeid 20 jaar gele den geen en nu wél een belangrijke verzuimoorzaak was. Vroeger ook was het verzuim in grote bedrijven lager dan in kleine, nu is dat andersom. Tevens bleek dat be drijven met veel buitenlandse werknemers relatief met een hoger verzuimpercentage te kampen hebben. Volgens Smulders komt dit omdat dezen meestal onaangenaam en/of ongezond werk doen. Die liet via zijn assistent we ten dat, wegens drukke werk zaamheden, de afspraak met de commissie was geannu leerd. Journalisten kregen co- pieën van een brief die Friede- mann aan de commissie zou hebben gestuurd met die me dedeling. Later ging het ge sprek toch door. De bewuste brief bleek niet eens bij de commissie te zijn gearriveerd. Het was de inlei ding tot dwaalsporen die door de kleine groep van insiders in het kolen wereldje met leed vermaak over de pers werden gadegeslagen. Op Stacy na waren ze er al lemaal in Lexington. De com missie had ze bij wijze van Vervolg van pagina 1 spreken 's avonds aan de bar van het luxueuze Mariott-ho- tel kunnen spreken. Woensdagochtend zag het er even naar uit dat de delegatie in grote problemen zou komen. Van Dijk sloeg de kans op een onderhoud met Stacy toen aan op fifty-fifty. Friedemann lag nog dwars. De pers verzamelde zich bij Friedemann's kantoor om te registreren dat voorzitter Van Dijk vergeefs zou aanbellen. Friedemann zat immers op zijn hotelkamer. Van Dijk kwam dan ook niet opdagen. Hij sprak daarna in de loop van de middag met Friede mann. De grote ontbrekende in Le xington was eigenlijk Stacy zelf. In Lexington durft hij zich niet meer te vertonen na dat één van zijn schuldeisers beslag liet leggen op zijn auto van 75.000 dollar, betaald met RSV-geld. Stacy heeft inmiddels zijn oude vak weer opgevat, de handel in stacaravans. Zijn kortstondige avontuur in de kolenwereld is hem uiteinde lijk niet goed bekomen. De Amerikaanse justitie denkt over twee maanden een on derzoek naar zijn praktijken af te ronden, dat kan uitmon den in een strafrechtelijke vervolging. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet wil strenger optreden tegen diege nen, die zich onttrekken aan hun alimentatieplicht. Premier Lubbers deelde dat gisteren mee na afloop van het kabinetsberaad. Volgens een wetsontwerp dat staatssecre taris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) volgende week voor advies naar de Raad van State stuurt, worden de gemeenten verplicht tot verhaal, tenzij dit absoluut onmogelijk is. De sociale dien sten zullen daartoe met extra personeel worden uitgerust. Volgens Lubbers gaat jaar lijks circa 100 miljoen verlo ren doordat alimentatieplich tigen na scheiding hun ver plichtingen niet nakomen. De verwachting is dat de nieuwe maatregelen nog dit najaar bij de Tweede Kamer kunnen worden ingediend. Van ome redactie binnenland ROTTERDAM - De leden van de Industriebond FNV die werkzaam zijn bij Shell-Per- nis en Shell-Moerdijk hebben zich akkoord verklaard met de principe-overeenkomst, die de bond begin juli met de directie van de oliemaatschappij be reikte. Volgens bestuurder Piet Scheele van de bond werd het akkoord vrijwel unaniem,door de leden aangenomen, hoewel velen teleurstelling uitspra ken over het feit dat Shell tij dens de onderhandelingen heeft geweigerd om een be langrijke eis van de bond, na melijk een arbeidsduurver korting van vijf procent,in te willigen. Overigens heeft Shell wel toegezegd een studie te zullen verrichten naar de mo gelijkheden van arbeidsduur verkorting. HEERLEN (ANP) - Een 23- jarige jongeman uit Heer len, die 's nachts dronken thuis kwam, heeft uit boosheid over het blaffen van zijn hond, het dier in een oor gebeten. Volgens de Heerlense politie beet de hond terug. Door het rumoer in huis gewekt kwam de vader van de jongeman een kijk je nemen. Toen hij zag dat zijn zoon de hond uit het huis zette kregen vader en zoon ruzie. De vader zette daarop de jongeman bui ten de deur. Huizenmarkt DE huizenverkoop is tijdens het eerste half jaar 1984 tegen gevallen. Dat meldt de Neder landse Vereniging van Make laars. Er is na de winter een ruim aanbod ontstaan, terwijl veel potentiële kopers de eco nomische ontwikkeling nog afwachten. Daardoor is de traditioneel flinke opleving in de verkoopprijzen na de win ter grotendeels achtergeble- ARBO-jaarverslag BEDRIJVEN en inrichtingen met meer dan 100 werknemers zijn voortaan verplicht met een jaarverslag te komen over de arbeidsomstandigheden. De ministerraad is akkoord ge gaan met een voorstel tot die verplichting. Bewakers MEDEWERKERS van de par ticuliere bedrijfsveiligheids- Vèn Aholft "(Albert Heijn) en Vroom en Drees- mann hoeven bij de uitvoering van hun taak geen uniform te dragen. Het ministerie van Justitie heeft hiervoor onthef fing gegeven. Hunebedden EEN provinciale werkgroep zal - mede op verzoek van het ministerie van WVC - in Drenthe 37 hunebedden zoda nig verzegelen dat ze geen prooi meer kunnen zijn voor schatzoekers. Daarna zullen achttien hunebedden op een aantrekkelijker manier voor het publiek toegankelijk wor den gemaakt. Haringvisserij STAATSSECRETARIS Ploeg van Landbouw en Visserij heeft met ingang van zaterdag 1 september de haringvisserij ten westen van Schotland, in Rockall en ten zuiden van de Faeroër verboden. Hij heeft dit gedaan omdat de Neder landse vissers de hun toege wezen hoeveelheid haring (6.260 ton) hebben opgevist. A Slaapkamers hebben al eeu wenlang nieuws opgeleverd. De Mata Hari's ontfutselden hoge officieren er hun staats geheimen. Roddeljournalisten schreven vellen vol, terwijl ze door het sleutelgat luisterden naar ritmisch krakende bed den. Ook het Witte Huis in Wash ington heeft slaapkamers. We weten inmiddels dat Ronald en Nancy Reagan twee nach ten niet hebben kunnen slapen vanwege geluidsoverlast, ver oorzaakt door een krekel. Het beestje, dat volgens oorge tuigen sjirpte met een Russisch accent, heeft de president bijna gek gemaakt. Diep in de nacht schijnt hij zijn generaals bevo len te hebben het gehele leger in paraatheid te brengen. Zelfs wilde hij de Amerikaan se troepen uit Europa terug halen om de jacht op de krekel te openen. Kruisraketten wer den al uit de plastic verpak king gepeuterd. Dat is veel te gevaarlijk, werd hem op het hart gedrukt. Ten slotte werd besloten een ver delgingsmiddel in de ventila- tiebuizen te spuiten. Reagan was verrukt over de uitwer king. Kunnen wij dat middel niet als geheim wapen gebrui ken als de Russen brutaal wor den, vroeg hij. Het was weer stil in het Witte Huis. Maar de krekel is niet dood. Nee hoor, het namelijk dezelfde krekel die de micro foon opendraaide toen Reagan zijn 'komische' stemtest deed. Daar kunnen we nog veel ple zier mee beleven. Tenslotte nog een slaapkamer geheim: de Drentse hunebed den worden beveiligd tegen schatgravers. Mensen schijnen voortdurend te graven in de ruimte onder de bedden. Op zoek naar de hune-piespot? MERIJN Van ome redactie binnenland BREDA - Postgiro/RPS blijft werken aan een positieverbe tering op de hypotheekmarkt. Vandaag wordt de 7-jaarshy- potheek met rentebedenktijd tijdens het zesde en zevende jaar van kracht. De rente staat in principe voor zeven jaar vast, maar de klant kan zelf de volgende renteperiode maximaal twee jaar eerder laten ingaan. Met deze variant wordt het risico voor een huiseigenaar beperkt. Blijkt na vijf jaar, de meest gangbare hypothee krentetermijn, de rente hoger of even hoog als men tot dan toe heeft betaald, dan kan men nog twee jaar afwachten of de rente daalt. De klant kan in dat zesde en zevende jaar ook bepalen of hij de volgende renteperiode twee, vijf of ze venjaar wil laten duren. Het tarief voor de 7-jaars- hypotheek ligt 0,2 procent bo ven dat van een vijfjarige. Volgens Postgiro/RPS kunnen de voordelen van de nieuwe variant echter beduidend bo ven de nadelen van de iets ho gere kosten uitstijgen. Van een omer verslaggevers DEN HAAG - De diensten bond FNV gaat samen met zijn Europese zusterorganisa ties opnieuw proberen de di rectie van het kledingbedrijf C&A tot openheid te dwingen. Een speciale commissie van de OESO, waarin een aantal landen op economisch gebied samenwerken, zal zich moeten buigen over de vraag of C&A beschouwd moet worden als een multinationale onderne ming. Als dat het geval is moet het bedrijf de richtlijnen vol gen die daarvoor gelden, onder meer over publicatie van jaar rekeningen. Dat is besloten tijdens een vergadering van de vakgroep Handel van de Euro-FIET in Den Haag. In de FIET werken wereldwijd 229 bonden samen met 8 miljoen leden. De Euro pese afdeling telt anderhalf miljoen leden. Het beleid van C&A is al ja renlang een doorn in het oog van de dienstenbond en van andere Europese bonden. Het bedrijf weigert jaarrekenin gen te publiceren en heeft de juridische vorm van de com manditaire vennootschap ge kozen om daartoe niet ge dwongen te kunnen worden. Volgens de bonden heeft het bedrijf alle kenmerken van een multinationale onderne ming. Zo zou het in Amster dam gevestigde dochterbedrijf Intercena diensten verlenen aan de winkelketens in andere landen, net als een groot ad ministratiekantoor van C&A in Düsseldorf. Begin vorig jaar al hebben de bonden de nationale OESO- contactpunten in acht Europe se landen een oordeel ge vraagd over C&A. Alleen die in Nederland en België hebben gereageerd. De Nederlandse reactie was dat het bedrijf niet als een multinational kon worden aangemerkt. In België was de conclusie omgekeerd. De samenwerkende Europe se dienstenbonden kunnen al leen maar raden naar de gang van zaken in het bedrijf. Enkel de Duitse C&A-bedrijven pu bliceren summiere gegevens. Zelfs naar het aantal werkne mers moeten de bonden raden. Men schat dat op 50.000. De enige concrete gegevens over Nederland dateren uit 1980 en zijn afkomstig van een verslag dat door een vakbondsgezinde C&A-employé naar buiten was gesmokkeld. Toen werk- -ten er hier 2.632 mensen in vaste dienst en waren er 2.974 /hulpkrachten. De vakbonden hebben dus nauwelijks greep op het fami lieconcern C&A. Slechts enke le procenten van de werkne mers zijn bij een bond aange sloten. Volgens bestuurder D. Lammertink kunnen vak bondsleden bij C&A moeilijk functioneren. Het bedrijf staat er bovendien om bekend dat het loyaal personeel beter be taalt dan elders in de detail handel gebruikelijk is. De vakbonden zijn onder meer op gegevens van C&A gebrand omdat zij niet weten hoe het deze marktleider op het gebied van de detailhandel in textiel momenteel vergaat. Daardoor hebben zij onvol doende zicht op de ontwikke lingen van de totale marktsec tor. Zij zouden ook graag zicht hebben op de internationale bewegingen van het concern. Zo is de eigen kledingfabrica- ge achtereenvolgens verhuisd van Zuid-Europa naar Noord- Afrika en Zuid-Oost-Azië. De klacht van de Europese bonden over C&A zal waar schijnlijk aan de orde komen tijdens een vergadering van de betreffende OESO-commissie, die in november in Parijs bij eenkomt. Als de bonden daar geen gehoor vinden, wil de FIET de zaak voorleggen aan de internationale arbeidsorga nisatie ILO in Genève.

de Stem | 1984 | | pagina 3