Politieken commercie schermen'hex' af IKV wil meer nadruk op contacten met Oostblok DeVtiriabele Rente Hypotheek. Biedt u maximale vrijheid en u betaalt óók op lange term jjn niet te veel rente. Rabobank Q Vroeg geluid helpt kind taal te leren kabinet Minister tot dubb collegeg PRIJS VOOR BAANBREKEND ONDERZOEK NAAR GEHOOR De verdwenen Casanova's LADING MONT LOUIS ONDERDEEL VAN WERELD OMVATTENDE HANDEL ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 ACHTERGROND VROUWELIJKE TOERISTEN IN ITALIË NIET TEVREDEN m&MM FABER BLIJFT EERSTE WOORDVOERDER Conventie geld en goede raad Urenco Geheim Hele scala Waardevol Kinderbedje ZATERDAG 1 SEPTEM '.Onderbetaling |in schoonmaak bedrijf komt regelmatig voor T5 PAGINA 2 Van onze correspondent Cees Manders ROME - Het zal de (jon ge en aantrekkelijke) vrouwelijke toerist de laatste tijd zijn opgeval len dat Italië niet meer is wat het geweest is. De beruchte of beroemde Italiaanse vrouwenver sierder, de latin lover, laat het steeds meer af weten, en blijkt soms zelfs geheel van het to neel verdwenen. Jonge vrouwen uit Ameri ka, uit Nederland of uit De nemarken kunnen daarom tegenwoordig weer rustig over straat en strand, in Ri mini en Rome, zonder lastig gevallen te worden door zwermen gebruinde, behaar de en gespierde lokale min naars, die in gebrekkig En gels of Duits van alles belo ven, van instant sexueel ge not, tot eeuwige, echtelijke trouw. Juist als je je behaag lijk op het strand wilde uit strekken, stak zo'n Italiaanse superverleider weer zijn fraaie hoofd binnen je para sol, of kwam zo'n filmster zelfs boven op je handdoek zitten, liefdesgebeden preve lend. En ook als je een foto wilde maken van het Collos- seum, of de Trevi-fontein kwamen er weer 'van die kleffe Italianen' in beeld staan of je hinderen met je gratis attenties en adviezen. In Italië heeft zo'n man een pappagallo, een papagaai, naar de repeteer-formules die hij bij elke gelegenheid hanteert. „Niet schrikken en niet reageren", raadde in de zestiger jaren Italië-kenner Van Egeraat de vrouwen aan die dit land wilden bezoeken. Dat was volgens hem de „enige, afdoende remedie" tegen de opdringerigheid van de Italiaanse beroepsversier ders. Maar het gevaar van deze pappagalli moest niet overdreven worden, schreef hijr,Het 1s~ trouwens beslist niet zo erg, dat een reis naar Rome aan alleen reizende vrouwelijke toeristen zou moeten worden afgeraden." De pappagallo beleefde on danks Van Egeraat zijn glo rietijd in die jaren '60 en '70, toen Italië door het massa toerisme werd bezet. Maar de laatste jaren heeft hij zijn natuurlijk elan en zijn be langstelling geheel verloren. Sommige (vrouwelijke) toe risten vinden dat best, maar er zijn er ook die dit land zonder zijn beroemde Casa nova's van straat en strand een stuk minder opwindend vinden. In de Italiaanse pers is het geval aangehaald van enkele Zweedse vrouwen (uiteraard blond en blauwogig, het type waarvoor in het verleden he le bataljons pappagalli in be weging kwamen). Deze Zweedse vrouwen vonden het maar saai en vervelend, zoals Italië er nu zonder zijn legendarische verleiders bij lag. Voor de Zweedse radio vertelden ze dat ze enige we ken op het strand van Rimini hadden doorgebracht, zoals in de voorgaande jaren. Maar dit keer hadden ze helemaal geen leuke vakantie gehad. „We hebben niet de geringste attentie van de Italiaanse mannen ondervonden. Zelfs niet toen wij probeerden hén te versieren." Enige ondernemers in deze toeristenbranche vinden dat een zeer bedenkelijke ont wikkeling: „De Italiaanse man moet niet zo ongeïnte resseerd zijn. Het is toch een veel te triest gezicht al die vrouwen, helemaal alleen onder een parasol. De buiten landse vrouwen mogen niet onbevredigd huiswaarts ke ren. Maar wat is er dan met die stoere en viriele pappagallo aan de hand? De wetenschap geeft hier gelukkig een ver klaring voor. Italië heeft de laatste tijd op het gebied van de zeden een ware revolutie doorgemaakt. Enkele jaren geleden nog was datgene wat de oudere generatie in het Vaticaan wilde wet, en iemand die het daar niet mee eens was kon beter emigre ren. Vooral op sexueel gebied viel er met de geijkte opvat tingen niet te spotten. Een man mocht in Italië pas met een vrouw omgaan, met haar praten zelfs, als hij haar fidanzato, haar vaste verkering, was, en als er dus al enkele trouwgeloften wa ren uitgewisseld. Wilde de man in dit stadium (dat ove rigens wel tien jaar kon du ren) iets meer, dan was hij op derden aangewezen. En wie kwamen daarvoor beter in aanmerking dan de buiten landse vrouwen, de toeristen, die in duizendtallen 'vrij' op straat rondliepen. Van deze buitenlandse vrouw kon in elk geval ook worden aange nomen dat ze minder geremd werd door sexuele en sociale vooroordelen dan zijn eigen fidanzata. „Hun vrouwelijke landge noten kennende, trachten be paalde soorten Italiaanse jongelingen wel eens al te nadrukkelijk de gunst te winnen van buitenlandse meisjes, die zij blijkbaar minder ongenaakbaar ach ten", schreef Van Egeraat 20 jaar geleden in zijn gids voor Rome. De vrouwen van Italië (en de mannen) zijn de laatste jaren heel wat vrijer gewor den, en stellen aan het sexu eel verkeer nog maar weinig beperkingen van morele aard. Onze pappagallo hoeft dus piet meer de straat op, de blonde vrouwen uit het noor'- den achterna. Zijn versier kunst en zijn charme kan hij nu geheel kwijt aan zijn eigen fidanzata. „De Ita liaanse man is voor zijn sexuele behoefte niet meer op die paar pelgrims aangewe zen. Die tijd is gelukkig voor bij. Nu stopt hij zelfs niet meer vóór het huwelijk van een ander", schrijft een ge pensioneerde pappagallo aan een krant, met enige heim wee in zijn toonzetting. Het is maar dat de vrou welijke toeristen die naar Italië komen dat nu weten: Blijven de Italiaanse mannen in strijd met hun reputatie futloos en lui in de schaduw liggen als zij voorbijgaan, dan ligt dat in elk geval niet aan haar, maar aan de ver moeidheid van de helden. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, S 01620-54957. Roosendaal; Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Anthony Tucker LONDEN - Het Franse uraniumschip Mont- Louis dat nu op de bo dem van het Kanaal ligt, heeft 450 ton uranium- hexafluoride aan boord. Dit zogenaamde ura- niumpoeder, een verbin ding van fluor en ura nium, is onmisbaar in de kernenergie- en kern- wapenprogramma's van de wereld. De lading is dan ook een onderdeel van een wereld omvat tende handel, waarop door politieke en com merciële verwikkelin gen weinig controle mo gelijk is. Uraniumpoeder is de eer ste trap in het verrijkings proces van uranium, waarbij het splijtbarte element van uranium, het uranium-235, gescheiden wordt van de overwegend zwaardere delen die zich in natuurlijk ura nium bevinden. In natuurlijk uranium zit iets minder dan één procent van dat uranium-235. Voor het verkrijgen van brandstof van kerncentrales is het noodzakelijk dat de concen tratie van uranium-235 op minimaal 3 procent gebracht wordt. Door het verrijkings proces honderden malen te herhalen kan de concentratie zelfs op ongeveer negentig procent gebracht worden en dat is het punt waarop het uranium bruikbaar wordt voor de kernwapens. Een verrijkingsfabriek die in staat is materiaal te produce ren dat geschikt is als brand stof voor kerncentrales kan dus in theorie en praktijk ook het materiaal leveren voor kernwapens. In de beginjaren van de kernenergie-industrie was het bouwen van dergelijke verrijkingsfabrieken een bij zonder kostbare zaak. De VS, de Sowjet-Unie, Groot-Brit- tannië en Frankrijk ontwik kelden deze fabrieken als on derdeel van hun kernwapen- programma. Groot-Brittan- nië dat in de beginfase haar kernenergieprogramma ba seerde op natuurlijk ura nium en daarvoor dus geen eigen verrijkingsfabriek no dig had, sloot eind 1950 haar fabriek in Capenhurst en werd daarmee afhankelijk van de VS wat het leveren van het verrijkte uranium betrof, (in Capenhurst staat Een bergingsvaartuig ligt langszij de gekapseisde Mont Louis. tegenwoordig wel een nieu we zogenaamde centrifuge- verrij kingsf abriek) In Frankrijk had men gro te problemen met de eerste verrijkingsfabriek in Pierre- latte. Toen in 1960 het Franse kernenergieprogramma was vastgesteld en er hogedruk- waterreactoren (Pressurized Water Reactor) moesten ko men, die verrijkt uranium nodig hebben als brandstof, sloot Frankrijk een overeen- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Inter kerkelijk Vredesberaad wil in de komende maanden, naast voort gezette acties tegen de komst van 48 kruisra ketten naar Woens- drecht, meer nadruk gaan geven aan de con tacten met gelijkgezinde groepen in het Oostblok. Daarnaast zal de verhou ding tussen kerk, politiek en vredesbeweging één van de centrale thema's worden. Fa- ber en Ter Veer, secretaris en voorzitter van het IKV, deel den dat gisteren mee bij de presentatie van het pro gramma voor de V redes- week, eind september. Volgens Faber is er na het raketdebat eind juni in de Tweede Kamer een windstil te ingetreden, die moet wor den benut voor bezinning ook op de eigen houding. „De vraag hoever je als kerk mag gaan in je bemoeienis met politiek, de vraag ook of je hele fundamentele uitspra ken kunt blijven doen zonder daaraan consequenties te verbinden, hebben een ant woord nodig. Daarnaast is er zowel bij de kerken als bij het IKV dé behoefte om na te gaan wat er kan worden ge daan om die raketten alsnog tegen te houden," aldus Fa ber, volgens wie nauwere contacten met de vredesra- den in het Oostblok een lo gisch onderdeel zijn van het IKV-werk, omdat het IKV altijd meer dan zomaar een ontwapeningsbeweging heeft willen zijn. Bovendien hoopt het IKV op deze manier bij te dragen aan ontspanning tussen oost en West. Zonder dat nu al een con creet actieprogramma vast staat, ziet Faber verschillen de mogelijkheden voor nieuw verzet tegen de komst van de kruisraketten. In de eerste plaats is er de wens van ver schillende politieke partijen, waaronder volgens IKV- voorzitter Ter Veer ook het CDA, om volgend voorjaar al de Nederlandse regering te bestoken met vragen over haar inspanningen om tot wapenbeheersing te komen. In een ronde langs alle po litieke partijen wil het IKV voor dat punt zo breed moge lijke aandacht vragen. Tegelijkertijd hoopt het IKV op die toernee al enige invloed te kunnen uitoefenen op de samenstelling van de programma's voor de Ka merverkiezingen van 1986. Bovendien staat vrijwel vast dat volgend jaar zomer de jaarlijkse Europese Con ventie, een beraad van vre desgroepen, politieke partij en, kerken en vakbeweging, in Amsterdam kan worden gehouden. „Dat betekent dat we de discussie rond het nieuwe Kamerdebat najaar '85 internationaal kunnen aanzwengelen," aldus Faber. IKV-voorzitter Ter Veer benadrukte gisteren desge vraagd dat ook in de nieuwe campagne Mient-Jan Faber zijn eerste woordvoerder schap - ondanks nogal wat discussie rond zijn persoon de afgelopen maanden - blijft vervullen. Volgens Ter Veer hebben de kerken geen aandrang uitgeoefend op het vredesbe raad om het woordvoerder schap op een andere manier dan tot nu toe vorm te geven. Het campagneberaad kan daarin formeel nog verande ring brengen, maar Ter Veer zei ook daar niet op te reke nen. - 0 0— -0— vh o» 0...^0 0 •4MMMMHI Bij een hypotheek met een variabele rente betaalt u nooit meer dan de geldende marktrente. Aanpassingen vinden geleidelijk plaats. Stijgt de marktrente, dan betaalt u meer. Daalt die, dan wor den uw hypotheeklasten lager. U kunt bij de Variabele Rente Hypotheek onbeperkt boetevrij aflossen. Bovendien kunt u meestal de afgeloste bedragen opnieuw op nemen zonder notariskosten. Een grote mate van vrijheid dus. De huidige variabele rente is aantrekkelijk laag en be draagt bij gemeentegarantie en maand- betaling 8,2%. Dit is een van de vele hypotheek mogelijkheden van de Rabobank. Maak daarom een afspraak met onze hypotheek-adviseur. Hij geeft u advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. FOTO ANP komst met Rusland over de levering van het verrijkt uranium. Sinds die tijd zijn Frank rijk en Groot-Brittannië lid geworden van verschillende internationale verrijkingsfa- brieken. Frankrijk is de grootste partner in het zoge naamde Eurodif-project, waarin ook Italië, België en Spanje (aanvankelijk ook Iran) zitten. Eurodif heeft een nieuwe, eigen verrij kingsfabriek in Tricastin (Frankrijk). Frankrijk, dat nogal een veeleisend kern energieprogramma heeft ontwikkeld, heeft Eurodif en de Sowjet-Unie nodig om de eigen kernreactoren te voe den en de door Frankrijk ge bouwde kernreactoren waar onder die in België van reac torbrandstof te kunnen voor zien. Nederland, Groot-Brittan- nië en West-Duitsland heb ben samen Urenco in 1971 op gezet, ondermeer gevestigd in Almelo, een internationale verrijkingsfabriek die net als Eurodif een commerciële in stelling is die verrijkt ura nium levert. Zowel Urenco als Eurodif hebben te lijden onder de langzame groei in de kernenergie-induistrie, wat geleid heeft tot het voe ren van een agressieve ver- kooppolitiek. Dit bleek vooral uit de ge beurtenissen van het einde van de jaren '70, toen West- Duitsland Urenco over wilde halen een verrijkingscon tract te sluiten met Brazilië. Nederland wilde duidelijk graranties wat betreft het gebruik van het verrijkte uranium, en het contract werd bijgesteld. Op dit mo ment staan er verrijkingsfa- brieken in de VS, de Sovjet Unie, Frankrijk, Nederland, West-Duitsland, Groot-Brit tannië, China en Japan. Ook zijn er verrijkingsfabrieken, die eventueel van betekenis kunnen zijn voor de produk- tie van kernwapens, in Zuid- Afrika en Australië en moge lijk ook in Israël, India, Pa kistan, Argentinië en Brazi lië. Zuid-Korea, Taiwan en Zwitserland hebben op grond van hun kernenergiepro gramma's ook verrijkt ura nium nodig, maar het is niet' duidelijk waar zij het van daan halen. Hoewel Canada en Zweden gestopt zijn met het onder zoek naar nieuwe verrij kingsprocedures, houden bij na alle andere landen die daar technisch toe in staat zijn zich op nog kleine schaal bezig met onderzoek naar nieuwe verrijkingstechnie- ken. Er is over de hele wereld een levendige handel in ura- niumhexafluoride, een bij tend en uiterst gevaarlijke verbinding, die bij kamer temperatuur en onder druk een vaste stof is, maar bij 56,5 graden celcius een gas wordt. Toch zijn er maar een paar staten - de landen die een kernbom kunnen produceren - waar hexafluoridefabrie- ken staan die groot genoeg zijn om aan de wereldvraag naar 'hex' te kunnen voldoen. Alleen het Weense inter nationale Atoomagentschap IAEA, dat het niet-versprei- dingsverdrag inzake kern wapens controleert, houdt in sommige gevallen een oogje in het zeil. Deze organisatie houdt toezicht op het vervoer van dat materiaal, dat geschikt is voor het maken van kernwa pens. Hexafluoride viel aanvan kelijk niet onder toezicht van het IAEA omdat het moeilijk te verwerken en te behande len is en bovendien is het van hexafluoride (tenzij het al in hoge mate verrijkt is) naar een eventuele clandestiene kernwapenproduktie nog een lange en moeizame weg. Ver rijkingsfabrieken zijn in ieder geval toch moeilijk te controleren en lijden in wis selende mate een 'on verklaard materiaalverlies'. Toch zijn er sterke aanwij zingen dat de leveranciers van hexafluoride uit politie ke en commerciële overwe gingden het de IAEA bijzon der moeilijk maken om strenge veiligheidsmaatrege len in de praktijk te brengen. Op dit moment en in de na bije toekomst zullen ook de meeste verrijkingsfabrieken blijven doorwerken hoewel ze buiten de internationale veiligheidsvoorschriften val len. Copyright The Guardian Door Frits Stommels NIJMEGEN - „Hoe eer der je kinderen die slecht horen van geluid voorziet hoe beter dat is voor het taalvermogen", aldus de Nijmeegse bio- fysicus prof. dr. J- JEggermont. Op 3 sep tember ontvangt hij de Guyot-prijs voor zijn baanbrekende werk op het gebied van de elek- trofysiologie van het auditieve systeem. De prijs is genoemd naar Henri Daniël Guyot die in Franeker theologie studeerde en in 1790 het instituut voor doofstommen in Groningen (het huidige Koninklijk In stituut voor Doven H.D. Guyot), het eerste op dit gebied in ons land, op richtte. Eggermont ontwierp een techniek om van buitenaf via elektrogrammen het gehoor te testen. Tot dat moment aan het eind van de zestiger jaren gebeurde dat testen in een stil kamertje met een koptelefoon op. Er zijn echter een heleboel situaties te bedenken, waar bij dat niet mogelijk is. Bij voorbeeld bij peuters van één tot drie jaar. De meest sim pele toepassing is dan om elektroden achter het oor te plakken en soms ook in de gehoorgang. Het voordeel is dat het ge hoor op deze manier - in te genstelling tot die van het stille kamertje - vanaf het moment van de geboorte is te testen. Dat gebeurt onder an dere bij de afdeling KNO van het Sint Radboudziekenhuis sinds 1973. Daarna is men het ook gaan doen bij neonatolo gie en neurologie. „Door geluid aan te bieden kom je er dan", aldus Egger mont, „achter of het gehoor al dan niet (goed) werkt. Zo krijg je een redelijk goed beeld van het defect en de plaats waar het zit". Bij erfelijke slechthorend heid en bij infecties ligt het defecte gebied in het zoge naamde slakkenhuis van het oor. Wanneer dat het geval is is er ook de wetenschap dat het gehoor er niet meer beter op zal worden. Hooguit kan het hetzelfde blijven of kan het achteruit gaan. Het bijzondere van het on derzoek van Eggermont is Prof. Eggermont. dat hij niet alleen de hoge (geluids)frequenties testte maar het hele scala van fre quenties van hoog tot laag. „In andere centra, die van Bordeaux, Kopenhagen, San Francisco en Jeruzalem be trof het onderzoek alleen de hoge geluidsfrequentie. Maar ik heb bij mezelf gezegd: je moet iets goed doen of niet doen", aldus Eggermont. Zijn onderzoek begon in 1969 aan de universiteit van Leiden als een zogenaamd promotie-onderzoek dat werd gedaan op cavia's. KNO-arts Odenthal wees hem op de mogelijkheid het onderzoek ook bij mensen te gaan doen. Daarop is hij al snel begonnen met het meten van de gehooreigenschappen bij kinderen en volwassenen. In het midden van de ze ventiger jaren heeft Egger mont met een groep in Los Angeles zich ook met de neu rologische kant (aan de her senstam) van het onderzoek bezig gehouden. Daar ver diepte men zich in de opspo ring van slechthorendheid als gevolg van een goedaar dige tumor aan de even- wichtszenuw. Maar deze tu mor drukt wel op de gehoor zenuw en heeft tot gevolg dat het gehoor langzaamaan he lemaal weggaat. Met behulp van de nieuw ontwikkelde techniek kan men met grote gevoeligheid ook zeer kleine tumoren van de gehoorzenuw opsporen, waardoor operatief ingrijpen veel succesvoller wordt. De symptomen van deze laatste aandoening, die ook in Nederlandse centra wordt onderzocht, zijn suizen aan één oor, een gevoel alsof men op watten loopt en minder horen. Het suizen en de dui zeligheid kunnen worden weggenomen, maar het ho ren wordt er niet beter of slechter op. De techniek van Egger mont wordt nu zo'n tien jaar klinisch toegepast. Uit een promotie-onderzoek van de eerste jaren van de techniek (600 gevallen) blijkt, aldus Eggermont, dat het voor kin deren tot vier jaar een onge woon waardevolle methode is gebleken. (Intensive care en tumor-diagnostiek). Wanneer men eenmaal weet dat er iets mis is met het gehoor van kleine kinderen kan men hen helpen door ge luiden te versterken. Dit kan door bijvoorbeeld een micro foon in de kinderkamer op te hangen, waardoor de gelui den worden versterkt. Dat moet wel zo gebeuren dat het kind er niet van schrikt. Op het ogenblik gebeurt het ook wel dat de bodem van het kinderbedje wordt vol gelegd met bewegingsopne- mers. Wanneer er geluid wordt gemaakt kunnen via die opnemers de bewegingen van het kind worden geregi streerd. Op die manier kan men erachter komen dat het kind hoort en hoeveel het hoort. Eggermont is leider van een onderzoek-programma in EEG-verband. De vraag die men zich in dit breder verband stelt is wat de rede nen kunnen zijn waardoor kinderen doof of slechtho rend geboren worden en wat eraan valt te doen. Ook hierop is het antwoord belangrijk in verband met de effecten die het kan hebben op de taal. ARNHEM/NIJMEGEN - De 0p 1 mei 1981 uitgebrachte wet Afbreking zwangerschap na dert het moment van effectue ring. Op 1 oktober a.s. dienen jde ziekenhuizen hun al dan niet aanvrage voor een ver dunning te hebben ingediend. •Op 1 november treedt de abor tuswet in werking. Ondanks de lange 'bedenk- itijd' dreigen ziekenhuizen op [het laatste nippertje nog in üijdnood te komen. Dat geldt met name ook voor de zieken huizen van rooms-katholieke signatuur. Behalve de eigen ^interne besluitvorming is daar jnu in veel bisdommen de me aning van de betreffende bis schop een punt van overwe- •ging geworden. U ni la w m gr Van onze Haagse re DEN HAAG - Gemeente hen afzienbare tijd meer de rijksoverheid om een Iheidsbeleid te voeren. Vooral op het gebied van de bedrijven zullen zij meer acti kelen. i Dat is het gevolg van de in stemming waarmee de minis- jterraad gisteren een nota van (staatssecretaris Van Amels- voort (Binnenlandse Zaken) iheeft ontvangen. Deze nota jmoet een pakket uit 1961 date rende richtlijnen gaan ver vangen. Financiële steunver lening aan bedrijven was vol gens deze richtlijnen uitgeslo- jten. Het kabinet heeft wel een Aantal beperkingen aange bracht. Zo mag de steunverle ning niet in strijd zijn met be- jeid van hogere overheden, mogen de concurrentiever houdingen niet worden ver- ftoard en moet elke~steunope- fatie voor de Betrokken ge beente fihancieel haalbaar lijn. TensWtte moet worden bpgepast voor strijdigheid met EG-bepalingen. i Met de EG moet het kabinet {iverigens nog in onderhande ling over goede procedures i AMSTERDAM (ANP) - De Un dam mag niet voorkomen d dubbel collegegeld betalen als studiejaar van inschrijvingsvo Het ministerie heeft dit het college van bestuur geschre ven, aldus een mededeling van de universiteit, die spreekt óver een onredelijke regeling. iDe academische raad, het overkoepelend orgaan van de liniveriteiten en hogescholen, is ook tegen de regeling. Aan de Universiteit van Amsterdam zijn tientallen studenten die het studiejaar beginnen als examenstudent bf toehoorder en zich pas later inschrijven als volledig stu dent. Een examenstudent mag Van onze Haagse redactie PEN HAAG - Werkgevers in «et schoonmaakbedrijf in Brabant en Zeeland betalen Vel eens minder dan het ver plichte minimumloon, maar in yergelijking tot de praktijken elders in het land valt het in ?uid-west-Nederland nogal piee. I Zeeuwse werkgevers blij - Hen qua correctheid jegens hun personeel slechts over troffen te worden door hun Friese en Utrechtse collega's, in Zeeland wordt in iets meer Pan 2 procent van de gevallen (Ie minimumloonbepaling ont doken, in Brabant ligt dat cij fer op ruim 4,5 procent. Het landelijk gemiddelde ligt op p.5 procent. I Dat blijkt uit een onderzoek "an de Loontechnische Dienst, Vaarvan de resultaten giste- fen bekend werden gemaakt. Zoals al wel te voorzien was, komt onderbetaling meer bij "rouwen voor dan bij mannen. all toe ree de ca vol gul vol 888 gr dr het vor ver stuc der pas toel ver: een voo k- O] lemE miss

de Stem | 1984 | | pagina 2