PTT van Hulst zwaait Camiel van Putte uit Zuster Maenhout uit Hulst al 25 jaar wijkverpleegster WEID I :an zijn, en 'DOOR MIJN ENTHOUSIASME IS DE TIJD GEVLOGEN' tijden Drukke braderie in Axel •Oes van 3r[ai\ea(\e\iv Bejaarden Axel zwaaien mevrouw Versteeg uit Expo oude ansichten in Hulster bibliotheek DIENSTVERLE- KLEINBEDRIJF GEILLSTRAAT (NEUZEN 14 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 Reddingsbrigade Rloosterzande dit weekeinde nog in touw EHBO Hulst geeft avond ivoorlichting jSint Jansteen DRUKKE RECEPTIE IN POSTKANTOOR Ziekenhuis PAPIER' VOOR UW PEN ANTIEKE GRENEN MEUBELEN A12 fileum. receptie, g. overwinning, openbare dank, J eens in de krant fileberichten. Toeft het met te Ig geen tientje). |1,75. Een grote T het plaatsen van len formaat van 112,50 toeslag, traag Bij met 1,50 adm. kosten Bt geretourneerd Ikst 2 dagen vóór nze kantoren Jt u eveneens 2 ■Postbus 3229, la. It voor, teksten |n te weigeren uws donderdag. |rd met Tot Heijens en begeleiding in het Kleinbedrijf ,AK VOOR DE R, ERNEUZEN, IZEN. mber 1984 den op het !s: ier van tn Fabrieken Vlaanderen) (ONNUMMER EWIJZIGD: IGING: 'wan 198b >n 10 plaatsen 113 november 1984 en.- Tel. 079-511014. T22 Van onze correspondente UONTENISSE - Bij mooi sveer wordt de Schelde dit weekeinde nog bewaakt door je vrijwillige reddingsbrigade gloosterzande. De reddings brigade heelt van Rijkswater staat toestemming gekregen 0m aan de bewaking nog een weekeinde vast te knopen, boewei het seizoen in feite al is afgelopen. Tussen 10.00 en 17.00 uur is je wachtpost bij Perkpolder zowel zaterdag als zondag be mand door drie a vier vrijwil ligers, waaronder één lid van je EHBO. Donderdag 6 september worden de clubkampioen schappen van de vrijwillige reddingsbrigade Kloosterzan- je gehouden. Dat gebeurt in bet openlucht zwembad tussen 19,00 en 20.30 uur. De clubkam pioenschappen zullen gedeel telijk een reddend en gedeelte lijk een recreatief karakter hebben. Er zijn aan deze kam pioenschappen medailles ver bonden en de leden krijgen zonder meer een herinne ringsvaantje. De kampioen schappen zijn voor alle be langstellenden gratis toegan kelijk. I Van een onzer verslaggevers [HULST - De EHBO-vereni- ■ging St. Christoffel uit Hulst [houdt op maandag 3 septem ber in Den Dullaert een voor- •lichtingsavond over hulpver lening. Een en ander gebeurt in samenwerking met de poli- jlie, het Rode Kruis, de brand weer en het ziekenhuis van [Hulst. De zaal is om 19.00 uur open. fir wordt een video-film van brandweer 'Wij komen er- laan' gedraaid, jeugd-EH- 'BO'ers geven een demonstra tie, voorts is er een tentoostel- lling van het material waar mee het Rode Kruis werkt. De tofficiële opening is om 19.30 [uur, kort daarop houdt huis arts W.L. Fraanje uit Zaam- islag een inleidend praatje over !et onderwerp 'Hulp aan lachtoffers'. Rond 20.15 uur unnen er vrggen gesteld /orden aan een forum. De bij leenkomst wordt om 21.00 uur [afgesloten met een demon- tstratie van de brandweer Buist. i Kaartcompetitie - De afdeling pint-Jansteen van de rk. Bond tan Ouderen start op woens- lag 5 september met een aartcompetitie. De competi- ie wordt elke eerste woensdag 'an de maand in De Warande gehouden. Aanvang 13.30 uur. Schieting - Aan de bejaarden- schieting, georganiseerd door de schuttersvereniging Groot Hulst, in café De Kroon namen 37 schutters deel. De uitslag: Hoge vogel, A. van de Branden Sint Jansteen, eerste zijvogel, Fr. Reunis Sint Jansteen. De tweede zij vogel werd niet naar beneden gehaald. Van onze correspondent HULST - In het postkantoor aan de Minderbroederstraat nam gisteravond de chef post verkeer van het kantoor Hulst, Camiel van Putte, officieel af scheid. Nadat hij door verschillende functionarissen en collega's was toegesproken en de nodige cadeaus had ontvangen, lever de de scheidende functionaris zijn legitimatiebewijs in bij directeur W. Huijsse. Als eerste werd de heer Van Putte toegesproken door di recteur W. Huijsse, die had nagezien dat hij gedurende 42 jaar en 10 dagen bij het staats bedrijf van de PTT werkzaam is geweest. Het grootste ge- deelte van deze periode heeft hij een leidende functie gehad, wat ook de nodige consequen ties met zich meebracht. Na mens de directeur-generaal bij de PTT mocht hij hem de afscheidspenning van de PTT met oorkonde overhandigen. Voor zijn echtgenote waren er bloemen. Tevens werd hem een persoonlijk cadeau aange boden, dat bestond uit een schaafmachine met de daarbij behorende werktafel. Vervolgens werd de heer Van Putte toegesproken door de directeur van het postdis- trict Middelburg, J. de Wild, het hoofd van de personeels vereniging J. Kouijzer, de lei der van de groep bedrijfszelf bescherming (BZB) G. Naes- sens, en de vertegenwoordiger van de Bond van Gepensio neerden J. Dieleman. Ook nog door Frans de Schepper, die gekleed was als postbode met posthoorn en postwagentje en die een komische toespraak hield en vanuit het postwa gentje verscheidene cadeaus aanbood, zoals een gouden voetbalschoen. Tot slot volgde nog een zeer druk bezochte receptie, waar op collega's en gepensioneerde collega's, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur Hulst, veel vertegenwoordi gers uit de zakenwereld met daarnaast nog veel vrienden en kennissen afscheid kwa men nemen. Talrijk waren de blqemen, enveloppen en ca deaus die de scheidende func tionaris en zijn echtgenote in ontvangst mochten nemen. Van onze correspondent CLINGE - „De afgelopen 25 jaar zijn voor mij voorbij gevlogen. Dat komt waar schijnlijk omdat ik kindsaf ai van plan was wijkver pleegster te worden. Het en thousiasme voor het kruis werk heeft mij de tijd doen vergeten". Aldus wijkver pleegster (men noemt dat te genwoordig wijkverpleeg kundige) Antoinette Maen hout, die vandaag haar 25- jarig jubileum viert bij het kruiswerk. „Dat was toen (in 1959,red.) het Wit Gele Kruis te Hulst. Later bij de fusie van de drie grote kruisvere nigingen in Zeeland, dus het Groene Kruis, het Oranje Groene Kruis en het Wit Ge le Kruis, ben ik in dienst ge komen van de basiseenheid Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Die afdeling behoort tot het Zeeuwse Kruis". Zuster Maenhout - zo wordt ze in het dorp altijd genoemd - heeft haar oplei ding voor het A-diploma ge noten in het St.-Elizabeth- ziekenhuis te Tilburg. Daar na vertrok zij voor de wijk- opleiding naar JSittard: De '"aantekening kraamcspjejèj, ding behaalde zij in SLuis- kil. „Nog voor ik de vereiste diploma's behaald had, werd ik gevraagd door de kruis verenigingen Hulst en Sas van Gent. Er was toen veel gebrek aan wijkverpleeg sters. Met de standplaats Hulst was ik blij en het was er dan ook heel prettig wer ken. Met de fusie en de vor ming van de basiseenheid Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (dit zijn de gemeenten Hulst en Hontenisse) kwamen er veel veranderingen. Er kwam een hoofdwijkver- pleegkundige en bovendien kwamen er wijkziekenver zorgenden bij. Ook het team van wijkverpleegkundigen werd uitgebreid. Niettemin Zuster Maenhout.aanvankelijk was ik van plan ontwikkelingswerk te gaan doen is er in het team een goede samenwerking, zodat het prettig is om met elkaar het werk te doen". „Helaas is mij", vervolgt ze haar verhaal, „in novem ber 1982, terwijl ik bezig was met de uitoefening van mijn dagelijks werk, een ongeval overkomen, waarvan ik nog steeds de gevolgen onder vind. Lange tijd ben ik uit de roulatie geweest en nu werk ik nog maar slechts halve dagen. En dan nog maar preventief werk". Zuster Maenhout onthult aan het einde van het ge sprek, dat ze eigenlijk het liefst ontwikkelingswerk was gaan doen. „Door fami lie-omstandigheden is het niet zover gekomen. Toen ik enkele jaren geleden bij - foto de stem cor j. de boer mijn zuster in Brazilië op vakantie was heb ik het ver- pleegwerk daar van nabij gevolgd. Hoewel het mij buitengewoon interesseerde, heb ik toch de overstap naar Brazilië niet meer gemaakt". Van onze correspondent AXEL - Vrijdag was de braderie in Axel een succes te noemen. Velen waren, vooral 's avonds, in de Axelse winkelstraten in het centrum te vinden. De deelnemers aan de brade rie hadden dan ook niet over belangstelling te kla gen. Voor het publiek waren er veie activiteiten op touw gezet. Toneelgroep Wudder gaf doorlopend toneeluit voeringen op diverse plaatsen op het braderie terrein en ook Hosanna verzorgde een optreden. Nadat het muziekgezel schap een rondgang over het braderieterrein had gemaakt, werd er een mu zikale uitvoering op de markt gegeven. Een aantal modezaken gaf in samen werking met een schoe nenwinkel doorlopend mo deshows in de Noordstraat, s Avonds was er op het Szidlowskiplein een voet balwedstrijd op crossfiet- sen met de bezem, waar voor een behoorlijke be langstelling bestond. Ook Auto Axel kende een rede lijke belangstelling. Een stoelematter aan het werk tijdens de Axelse braderie. - foto de stem/c0rj-de boer van onze correspondent AXEL - Vrijdag namen de ouderen in Axel afscheid van hun leidster mevrouw Ver steeg. Vele sprekers voerden tijdens de zeer druk bezochte receptie in bejaardencentrum Het Trefpunt het woord. Allen hadden veel waardering voor de inzet van de scheidende leisdster van het dienstencen trum. Onder de vele sprekers was wethouder C. van Schaik, die als voorzitter van het gecoör dineerd bejaardenwerk in Axel sprak. Hij stond stil bij de vele veranderingen die in het werk met bejaarden wa ren opgetreden, in de tijd dat mevrouw Versteeg in Axel werkte. Ook de heer Paardekoper van de commissie Trefpunt sprak de scheidende leidster toe, evenals de heer Kips, pro jectleider bij het gecoördi neerd bejaardenwerk. Onder de sprekers bevond zich ook een aantal collega's uit Zee land. Mevrouw Versteeg beëin digde haar werkzaamheden voor de Axelse ouderen van wege het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Ze heeft 7 jaar bij het gecoördi neerd bejaardenwerk in Axel gewerkt en daarvoor 10 'jaar bij het protestant christelijk bejaardenwerk in Axel. Van onze correspondente HULST - Tijdens de jubi leumviering van het gemeen schapscentrum Den Dullaert is er een tentoonstelling van oude ansichten te bezichtigen in de openbare bibliotheek in Hulst. Deze ansichten, prentbrief kaarten en foto's zijn beschik baar gesteld door de familie E. Taelman-Lossie uit Hulst. De verzameling van Taelman be staat uit circa 400 ansichten van Hulst. Hiervan wordt slechts een gedeelte tentoon gesteld. Met name ansichten van oude gebouwen en situa ties in en rond Hulst, die gro tendeels verdwenen zijn. De expo loopt tot en met zaterdag 15 september tijdens de ope ningstijden van de biblio theek. Het laatste jaar is er veel ge sproken en geschreven, ne gatief en positief, over het ziekenhuis van Hulst. Het is daarom goed te begrijpen dat de bevolking van de re gio Hulst zich verontrust voelt. Men vraagt zich af wat er allemaal gaat gebeu ren. Laten we daarom hopen dat het ziekenhuis open blijft. Van oudsher is er een katholiek ziekenhuis ge weest. Het is eenvoudig de wens van de bevolking dat het zo blijft. Er zijn geen redenen van betekenis aan te halen om het ziekenhuis te sluiten. Een van de redenen die aan gehaald wordt is: schaalver groting. Er is nu eenmaal een tendens in de wereldopi nie: alles moet groot zijn dan is het goed. Wanneer men niet voorzichtig is wordt de mens er door besmet. Het grote is ideaal, isperste kwaliteit. Dit is een ernstige misvatting. Men praat el kaar na, men denkt dan dat het nog waar is ook. Men houdt op de eerste plaats re kening met de zaak. De mens komt in het gedrang. Bij schaalvergroting in het bouWplan van een zie kenhuis in de kanaalzone, met opheffing van het be- stanade ziekenhuis in Hulst, gaat men ook uit van de ge dachte: groot is goed, is ide aal, ofschoon het meer woorden zijn dan werkelijk heid. De bevolking van de streek is het kind van de re kening. Het is daarom niet te verwonderen dat de men sen die inspraak hebben in een democratisch land om hun leiding te kiezen, een broep op hen doen om toch rekening te houden met hun principiële belangen, - wan neer deze belangen op het spel worden gezet. In derge lijke omstandigheden wordt verwacht dat Gedeputeerde Staten het subsidiariteitsbe ginsel in acht zullen nemen, dat wil zeggen dat de leiding de taak heeft om te helpen, als particulier initiatief te kort schiet. Vanaf de eerste tijden van de geschiedenis van de men sen, zijn daarom in alle lan den besturen gekomen om leiding te geven en te helpen wanneer de gewone mens daartoe niet in staat is. Vooral wanneer bepaalde objecten van algemeen be lang tot stand moesten wor den gebracht, waartoe zij zelf niet in staat waren. Hier in Hulst is men bezig om het tegenovergestelde misschien in praktijk te brengen, met betrekking tot het zieken huis. Met veel moeite en of fers van de eigen bevolking is het 25 jaar geleden ge bouwd. Wat door persoonlij ke inzet tot stand is geko men, zou toch wel tegen alle beginselen van subsidiareit gaan, om het ziekenhuis thans te herscheppen tot po likliniek. Een polikliniek is van nul en generlei waarde. Men kan het vergelijken met een zakje friet om een kind zoet te houden, of een heen waar het vlees af is. ïSsSS-*- ,tO*G 0pWJW Meer is een polikliniek zon der ziekenhuis ter plaatse niet voor de bevolking. Wat de financiële reden betreft: bezuinigingen worden aan gehaald. Het heeft geen zin om daar veel over te zeggen. Iedereen spreekt graag over bezuinigingen, terwijl de mens zwemt in overvloed. Het bezuinigen wordt ons aangepraat. De vraag nu of een groot ziekenhuis economischer is dan een klein ziekenhuis, zal gewoon afhangen van welke kant men het wil bekijken. Het is juist als wanneer men in het buitenland rijdt en naar de richting wij ers kijkt, waarop te lezen staat 'Tou- tes directions'Dus ook de financiële redenen die men aanvoert kunnen geen rol spelen tot sluiting van het ziekenhuis. Waarom nu wl de bevol king het St.-Lidwinazieken- huis in Hulst tot elke prijs in stand houden? Zoals chris tenen hun kerken en scholen hebben van hun eigen ge loofsovertuiging, zo ook hechten zij grote waarde aan een ziekenhuis op christelijke grondslag. Niet alleen de gezondheidszorg voor het lichaam moet aan zijn trekken komen, maar ook de zorg voor de geeste lijke gezondheid is van hoge waarde voor christenen. In dagen van ziekte is de mens uit zijn vertrouwde omge ving. Men is op zichzelf te ruggeworpen. In deze om standigheden ontdekt men meer dan ooit zijn eigen menselijke beperktheid. Juist dan is zijn geloof een grote steun. Naast medische zorg en deskundige verple ging, zijn er andere waarden die in zulke dagen meer be tekenis hebben. Daarom is het te begrij pen van de bewoners van deze streek, dat zij hun St.- Lidwinaziekenhüis voor geen geld kwijt willen, om dan bij ziekte verwezen te worden naar een algemeen ziekenhuis. We mogen de hoop uitspreken dat het St.- Lidwinaziekenhuis zijn deu ren kan open houden om de zieken van de streek Hulst van dienst te blijven. Daar om vertrouwen we er op, dat Gedeputeerde Staten alsnog met welwillende aandacht deze zaak zal overwegen om uiteindelijk een gunstige be slissing te nemen aangaande het openhouden van het zie kenhuis. Het heeft zijn grote waarde voor de streek. Laat het St.-Lidwinaziekenuis open blijven. J. Verdeermen, pastoor te Achtmaal (ADVERTENTIE) kunstnijverheid EIGEN IMPORT - EIGEN RESTAURATIE Weststraat 68 AARDENBURG 01177-1271 „TIERELANTIJN" Axelsestraat 3 TERNEUZEN 01150-12237

de Stem | 1984 | | pagina 19