Sassenaar verzamelt dingen uit de oorlog NS vervangt grind onder spoorwegen TU Statenlid twijfelt aan uitleg over 'bijna-ramp' Borssele DE STEM A UTORITEITEN: 'VERGUNNING? DA T BEST AA T 4 Wat goed is voor Antwerpen, is ook goed voor Zeeland' itie EDEWERKSTER Weekenddienst Stem-redactie ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 Salbljaus iee SEE b.v. ACTBUREAU ANDEREN' ïrgangen 'IS ER SOMS BEWUST INFORMATIE ACHTERGEHOUDEN' Ambtenaren provincie mogen meer declareren Verdachten in [Vlissingsë moordzaak vrijgelaten Machtiging Verlegen 'Leeft bij veel mensen riog sterk' Uniek fotoboek Tentoonstelling geschiede™8 Zeeuwse staten in Sinjorenstad: 3 WEKEN BUURTEN VOOR DE PRIJS VAN ÉÉN! A74 naar Hotel de Brouwerij ■ting. 01188-1285. 3 m boven NN. erstr. 1, tel. 09-4956326071 fcebank, tennis, paardrij. f7 dgs. verblijf in 2 p. kai (alfpens. v.a. DM 53,- p.j 1 39,- p.d. p.p. Kinderbed- excl. toeslag HP DM 10,-. ltolder aan! ec^eRU aA ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 -Sauerland seit 1805 Fam. Schulte Fretter, Esloher Straf) 210 p4.310 im Naturpark Homert. \ye sfeer, kamers m. douche Igweide, tafeltennis, sauna, los, heerlijke wandelwegen' |n va. DM 36,-. Vraag folder interberg Edersee. 135,-. Tel. 09-496454663. ÈTPHEN TEL. (02738) 1284 «li für g«pfl«0t« Erholung da* unantdeckta, gesund* n- und Wandargablat ||/w.c., enkele met balkon, tarief voor/naseizoen 20S de Dordogne). >n, midden in een bos- en i village LE CHAT. Huur le rust in uw tuin en wilt u ibad, speelmeer of op ten- Aantr. kortingen in het zijn aangesl. bij de Sticht !ons. Bond. Schrijf of bel ;te Menweg 4a, Geesbrug, VINTERINGSAANBOD! r luxe uitv., o.a. wc, dou- s., diesel en benz. Rijbew. folder. Autop autoverhuur, ;tr. 58. Tevens verh. van sieve chocolade oekt: en bewaking. VO. uder. ten aan: NJ Roosendaal. i/VELUKS- EN en relaties. leleiding. irneuzen m Vlaams België. grootste Hingen in Nederland, an 35 jaar verzorgt de Oorgangen, handelswetenschappen n in diverse n. Een gedegen en anpak staat hierbij op arten in Tilburg rhalingscursussen. ekhouden den). idrijfseconomie tnsulent alleen in Den Bosch) en inlichtingen bij: tel. 013-342294 en raaf: 04248-1453. ertogs R A tel: 013-342684 roruren: 013-365275. eergangen handelswetenschappen at 45, 5038 BC Tilburg MIDDELBURG - Het statenlid J. Dupré (PSP/CPN) heeft schriftelijke vragen aan Ge deputeerde Staten gesteld over recente pers berichten waarin sprake is van ernstige man kementen in de kerncentrale te Borssele, die begin dit jaar bijna voor een ramp gezorgd zouden hebben. Het statenlid baseert zijn vragen op artike len in de krant Het Binnenhof en het maand blad Nieuw Zeeland. In beide artikelen wordt gesteld dat een samenspel van storingen, na latigheid en bijzondere omstandigheden in ja nuari bijna voor een groot ongeval zorgden. De kerncentrale moest destijds stil worden gezet omdat - door een extreem lage water stand in de Westerschelde - de aanvoer van koelwater stagneerde. Bij het stopzetten van de kerncentrale hadden zes veiligheidsklep pen automatisch open moeten gaan om stoom af te blazen. Dat gebeurde echter niet. Een be diende wist nog net op tijd te voorkomen dat de druk te hoog op door handbeddiening toe te passen. Veel later bleek dat alle zes de kleppen - waarschijnlijk al negen maanden lang - wa ren vastgeroest. Zou de bediende niet op tijd hebben inge grepen dan zou er in het koelsysteem iets stuk zijn gegaan. Alleen een goed functionerend nood-voedingwatersysteem had dan nog oververhitting van de kerncentrale kunnen voorkomen. Dat alles volgens verklaringen van officiële deskundigen, geciteerd in de betrokken pers organen. Het statenlid wil nu weten of Gedeputeerde Staten het met de strekking van de persarti kelen eens is en vraagt zich af in hoeverre de voorlichtingsdienst van de PZEM destijds 'be wust verhullende' informatie over de zaak heeft gegeven. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Zeeuwse provincie ambtenaren, die ten be hoeve van hun werk veelvuldig van de eigen auto gebruik maken, mogen straks een hogere reiskostenvergoeding declareren. Althans, wanneer de Zeeuwse staten daar op 12 oktober mee akkoord gaan. Tot nu toe declareren de ambtenaren volgens de geldende rijksrege ling. Dat houdt in dat ze declareren volgens een degressieve schaal, die er in de praktijk toe leidt dat de provincie gemid deld 44 cent per kilome ter vergoedt. Het dage lijks provinciebestuur heeft nu echter voorge steld alle kilometers te vergoeden volgens het hoogste tarief: 57 cent per kilometer. VLISSINGEN - De vorderin gen die moeten leiden tot de oplossing van de moord op de 28-jarige pompbediende J. Kloet, in Vlissingen gepleegd op vrijdag 27 juli, verlopen erg moeizaam. Van de vijf nog in hechtenis verblijvende ver dachten, heeft de gemeentepo litie opnieuw een drietal in vrijheid moeten stellen. Dat gebeurde donderdag in over leg met het Openbaar Ministe rie. De mannen I. E., A. Y. en W. D. allen te Vlissingen wer den na een hechtenis van en kele weken weer op vrije voe ten gesteld. Van alle verdach ten worden nu nog vastgehou den de 24-jarige B. M. te Vlis singen en diensplaatsgenoot de 34-jarige J. B. Zoals bekend werd de pompbediende op die bewuste avond in juli met een vuurwa pen om het leven gebracht. Dit weekeinde kan voor redactionele zaken - dus niet voor bezorgklachten en advertenties - contact worden opgenomen met Henk Postma, telefoon 01140-10262 of 01180-26143. Bij geen gehoor 01153-1534. ■BLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Jerneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef), Frank Dey, Raul de Schipper, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sPorf). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kioosterzande: rinevr. Neve, W Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentle-expl. 'ospecteur Zeeland: C. Me- Ptyré 01150-95839. Radio Cupido loopt (te) hard van stapel HULST/TERNEU- ZEN - Hoewel achter dochtige autoriteiten op de loer liggen, is Radio Cupido, zich presenterend als Zeeuwsvlaamse streekradio op com merciële basis, giste ren vanuit Hulst onbe vreesd met haar uit zendingen begonnen. „Het zit snor. De PTT heeft ons de frequentie 94,5 op fm toegewezen en zelfs toegezegd dat we binnenkort een mast in Hulst kunnen gebruiken" zo meldde initiatiefne mer J. Sturm uit Terneu- zert gisterochtend- -opti mistisch, na een serie proefuitzendingen in de afgelopen veertien da gen. Volgens hem is radio Cu pido dagelijks in de ether van 7 tot 7 en voldoen de uit zendingen aan de voorwaar den van de omroepwet. „Zc hebben we ook een geeste lijk uur, want dat moet vol gens de wet" aldus Sturm. Hij beweert dat alleen het bestuur van de stichting, die de zender beheert, nog moet worden uitgebreid tot een representatief geheel. Cupi- met mr. Moscowitz. „En daaruit blijkt dat er zeker nog geen vergunning is ge geven. Andere initiatieven in Zeeland krijgen voorrang, commercie is uitgesloten en we komen nog een heleboel informatie tekort" zo remde een woordvoerder Cupido's enthousiasme af. J. Sturm (links) en twee van zijn medewerkers in de studio. - foto de stem/corj.de boer do heeft daarvoor kopstuk ken op het oog als burge meester P. Molthoff van Hulst, diens plaatsgenoot Jaap Stol te en IJzendijke- naar Pol van de Vijver. Politie, PTT en het minis terie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC) begrijpen echter niet waar aan Sturm zijn optimisme ontleent. Zelfs de raadsman Vhn Cupido, mr. B. Mosco witz uit Roermond, zat gis teren verlegen met de voort varende start van de streek radio. „Sturm loopt hard van stapel. Het is mogelijk dat hij vanuit Belgie uit zendt. Dan heeft-ie alleen te maken met de Belgische jus titie" was het enige dat de advocaat kwijt wilde. Een Hulster politiewoord voerder wist '100 procent ze ker' dat Cupido illegaal be zig is. "Dus houden we hem in de gaten". Het ministerie van WVC kende de brief wisseling over de zender Bij de PTT achtte men het 'hoogst onwaarschijnlijk' dat een frequentie is toege wezen. „Want dan controle ren we toch altijd eerst of het wel goed zit met de machtiging en dat is dus duidelijk niet het geval". Sturm zelf twijfelt daar niet aan. Na Terneuzen, zijn aanvankelijke uitvalsbasis, teleurgestetïilurWff fë heb ben toegekeerd, is de zender verhuisd naar Hulst. „We worden hier heel wat beter ontvangen. En wat de ver gunning betreft is er voor ons geen twijfel: we kunnen die streekradio beginnen, inderdaad op commerciële basis". Als voorbeeld daar van noemt de Terneuzense initiatiefnemer, nu volop be trokken bij de feestelijkhe den in Hulst, de sponsoring van de Reynaertfeesten. „Daar hebben we goede af spraken over". Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een exem plaar van De Stem van woens dag 13 december 1944, dr. Van Loy's boek 'De Moffen in de luren' en een uniek Canadees baretembleem. Een kleine greep uit de verzameling oor logsmateriaal '40- '45 van Ro nald Koopman uit Sas ven Gent. Het verhaal van een pri mitieve verzamelwoede, die omsloeg in een echte hobby. Sinds 3% jaar verzamelt de 25-jarige Sassenaar allerlei - wat hij noemt 'klein' - oorlogs materiaal uit de mobilisatie, oorlogs- en bevrijdingstijd in het Zeeuwsvlaamse. Met name materiaal uit Sas van Gent en omgeving heeft zijn speciale aandacht. „Het begon allemaal toen ik munten verzamelde", vertelt de jonge Sassenaar. „Met een detector ging ik op zoek naar munten, maar in plaats van munten vond ik al lerlei oorlogsgerief. Dit wekte al snel mijn interesse op. Ik begon boeken te lezen over de oorlog en praatte met mensen die deze meemaakten". Door ruimtegebrek moest Koopman zijn snel uitbreiden de verzameling beperken tot klein verbruiksmateriaal en papierwerk. Nu wordt alles keurig bewaard in kartonnen archiefdozen: affiches, procla maties, documenten, insignes, verzets- en propagandamate riaal, boeken, vlugschriften, kranten en natuurlijk veel fo to's. Van Sas van Gent bezit Ro nald zelfs een uniek fotoboek met foto's van bombardemen ten, hier gelegerde zoldaten en Sassenaren. De Sasse oorlogs verzamelaar g^gt echt op pad om zijn snulleitjbii elkaar te krijgen. „Via praten met de mensen blijkt vaak, dat veel mensen nog iets uit de oorlogs tijd bezitten waar ze toch wei nig mee doen", aldus Koop man. „Ook het plaatsen van advertenties en contacten met andere verzamelaars maken mijn verzameling steeds gro ter". Zo is de Sassenaar onder meer lid van de Documenta- tiegroep '40-'45 en heeft hij een vast ruiladres in West-Kapel- le. „Ik heb de ervaring, dat de oorlog nog sterk leeft bij veel mensen", zegt Ronald. „Mis schien is het ook daarom, dat de mensen graag bereid zijn te praten en materiaal willen af geven of beschikbaarstellen". Grootste wens van Ronald Koopman is, om zijn materiaal permanent tentoon te stellen. „Misschien lukt dit nog eens in de toekomst wanneer mijn verzameling uitgebreid ge noeg is", stelt hij. Overigens wordt binnen korte tijd ge deeltelijk aan zijn wens tege moet gekomen. Tijdens de ko mende Bevrijdingsfeesten in Sas van Gent richt Koopman, in samenwerking met de Sasse Heemkundige Kring een ten toonstelling in in cultureel centrum De Speye. Thema is vanzelfsprekend de oorlog. De tentoonstelling wordt vrijdag 21 september open gesteld, waarbij de hoogste klassen van de Sasse basisscholen en de leerlingen van de Nijver heidsschool de primeur van bezoeken krijgen. Overigens kan Ron Koop man nog best wat gebruiken. „Ik ben name erg blij met pa pierwerk en foto's uit de om geving van Philippine", stelt hij. Koopmans adres is; Fviso- straat 12, tel. 3194. ANTWERPEN - Als het met Antwerpen slecht gaat, Ronald Koopman met een dqel van zijn verzameling. - FOTO WIM KOOIJMAN Van een onzer verslaggevers GOES - De Nederlandse Spoorwegen zijn in Zeeland en West-Brabant begonnen met het vernieuwen van de zogenaamde ballastbedden. De ballast (het grind onder de rails) wordt de komende tien jaar in heel Ne derland vernieuwd. Al het oude grind gaat naar Hey- mans Wegenbouw in Roosendaal. Dit bedrijf gaat het grind recyclen tot nieuw grind en rivierzand. Hier voor is een speciale grindwasserij ontwikkeld. De Nederlandse Spoorwe gen hebben volgens technisch medewerker J. de Ruiter van de NS altijd al een slecht bal- lastbed gehad, bestaande uit te fijn grind. Nederland heeft volgens hem een achterstand ten opzichte van het buiten land waar veel grover mate riaal de ondergrond steviger maakt om het spoor in het rechte spoor te houden. Na de vernieuwing zal er minder on derhoud aan de ballastbedden nodig zijn. In totaal wordt de komende tien jaar elk jaar ongeveer 100.000 ton grind vervangen. De NS zochten aanvankelijk naar een stortput, maar na en kele proeven bleek het mate riaal geschikt voor funde ringsmateriaal voor de we genbouw. Deze maand zijn nacht- dienstploegen van de NS in Zeeland tussen Goes en Mid delburg aan het karwei be gonnen. Momenteel is men be zig in Gilze-Rijen. Met het vernieuwen van de ballast bedden is een investering van tien tot vijftien miljoen ge moeid. Heymans Wegenbouw heeft acht ton gestoken in de grindwasmachine. Van een onzer verslaggevers Die simpele boodschap kre gen de Zeeuwse statenleden gisteren - op excursie in de Sinjorenstad - mee naar huis van de Antwerpse havendi recteur E. Suykers. Hij raadde hen dan ook aan loyaal mee te werken aan de Antwerpse plannen tot ver dieping van de Westerschelde en aanleg van een Baalhoek- kanaal. „Onze belangen", be nadrukte de Antwerpse ha vendirecteur nog maar eens, „lopen zeer sterk samen. Gaat het Antwerpen goed, dan gaat het de havens van Vlissingen en Terneuzen ook goed". Dat de boodschap niet door alle statenleden goed genoeg verstaan werd bleek even la ter toen uit de rijen van de Zeeuwse gasten enkele kriti sche vragen opwelden. De Zeeuwse commissaris van de koningin Boertien wist Suy kers te ontlokken dat Antwer pen in ieder geval het grootste belang hecht aan verdieping van de Westerschelde, meer dan aan een Baalhoeksluis. Zoals bekend is het Zeeuws provinciebestuur sterk gekant tegen een Baalhoekkanaal. Toen PvdA-gedeputeerde Don vraagtekens plaatste bij de kwaliteit van het Maaswa ter ('drinkwatermaatschappij en maken zich toch wel be zorgd over tritiumverontreini- ging, veroorzaakt door de enorme ontwikkelingen op kernenergetisch gebied') schoot Suykers uit z'n slof. Hij benadrukte dat België zelf be trokken is, zelfs deelneemt aan de bouw van Franse kern energiecentrales bij Chooz. „We verwachten en hopen daardoor de kwaliteit van het water in de gaten te kunnen houden. U moet niet vergeten, wij drinken het hier ook". Wat wrevelig werd de stem ming eventjes toen het staten lid H. Dupré (PSP/CPN) daar na opmerkte dat België op het terrein van de kernenergie kennelijk meer inspraak heeft in Frankrijk, dan Nederland in België. De havendirecteur reageerde fijntjes. De Belgen werken dan ook heel wat beter met de Fransen samen, dan de Nederlanders met de Belgen, maakte hij duidelijk. De excursie verliep verder overigens in gemoedelijke sfeer. De statenleden bekeken onder meer Antwerpse kunst collecties en maakte een rond rit door de haven. (ADVERTENTIE) 9 V4 Klinkende guldens kado dus. Da's nog eens een gezellige manier om nader kennis te maken met De Stem, de krant die u dagelijks op z'n vroegst boordevol buurtberichten tn de bus krijgt. En meer. Want behalve het regiokatern krijgt u ook De Stem Algemeen, De Stem Sport en De Stem Gids; 4 kranten in één dus. En dat 3 weken lang voor slechts ƒ4,75. 3 WEKEN DE STEM VAN 14,25 VOOR 4,75. IDaar sla ik direkt munt uit. Noteer mij dus maar voor zo'n vrijblijvend proefabonnement. Naam:I Adres: Postcode en woonplaats: j IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 17