Guus van der Borgt vindt zichzelf een rare spits ER m/v ilock 'ERS M/V TEEL M/v antoor (TERDAG 1 SEPTEMBER 1984 iBREDA - Hij vindt zichzelf eigenlijk een rare spits, Guus an der Borgt. Waar moet je mij nou plaat sen? Niet echt óp links, rechts ook niet en een centrumspits ben ik al hele maal niet. Je moet mij ook geen opdrach ten meegeven voor een wed strijd. Ik wil maar twee din gen: voor de goal hangen en f die bal erin trappen." -r es jt)el Tl 9 et garage en i keuken, hal rs, badkamer lelegd en ge- m van plaats ge. Totale in- e doeleinden an keuken. 1e ieping: 2 ka- opp. 197 m2. Door Chris van Nijnatten -ST en ng als inkoper. eselektieprocedure eld. voorzien van een elbedrijven BV, Guus van der Borgt is een pur sang aanvaller - „Ik droom weieens van scoren. Een keer, bij mijn debuut, thuis tegen Roda, kwam die droom zelfs uit" -, die bij j voorkeur leuke dingen met een bal doet. „ïk neem graag risico, een grap met de bal j mag best een keer misluk- i ken. Het publiek komt voor spektakel." Als het aan deze NAC-speler ligt, wordt1 het smullen aan de Beatrix- straat. „Wat dacht je, wij kunnen ook swingend voet ballen hoor. Noem maar op, Meijer, Flight, Van den Dungen, Sweres, Smits, De I Schepper, ikzelf, wij kunnen een wedstrijd net zo goed op stelten zetten als Atletico Mineiros afgelopen week einde in Amsterdam." Probleem De Bredase spits weet echter wel, dat vooral zijn spel pas optimaal effect sor teert als hij een lange aan valler naast zich heeft staan, die bij iedere voorzet of hoge pass de lucht in gaat en ver volgens de ballen panklaar neerlegt. Zo'n spits, daar 'wacht allés eh iedereen bij (NAC ,pu al een paar naaan- _den op'. "Desalniettemin be- Guus van der Borgt, een 'rare' spits op zoek naar de bal. „Ik wil maar twee dingen, voor de goal hangen en die bal er in trappen". „NAC KAN OOK SWINGEND VOETBALLEN" .ST j van ons bedrijf kheid voor: maar de meubel- len wij u in de >ede kontaktuele erg belangrijk. WO met volledig aan de afdeling en BV, Industrie- DOOR ROMAIN.VAN DAMME iREDA - 'NAC moet terug'. De aan het be- jin van vorig seizoen vervaardigde stickers ieren nog menig muurtje op het NAC-com- ilex aan de Beatrixstraat. Ze kunnen, on- lanks de promotie naar de eredivisie, blij - 'en hangen. Want technisch directeur Bob iaaskant voegt er nu aan toe: „Naar de piddenmoot. Vanuit die positie moeten we an weer verder gaan bouwen". gint de competitie van avond. „Dat wordt een pro bleem", voorspelt Van der Borgt. „Onze aanvalslinie heeft in de voorbereiding nog helemaal niet kunnen voetballen op een manier zo als we dat graag willen. Die nieuwe man is er immers niet. Het zal zwaar worden." Vlak voor de eerste aftrap hikt de selectie van het trai- nerskoppel Maaskant/Ver meulen tegen dat probleem aan. „De groep is een beetje onzeker geworden. We heb ben het allemaal staan op die grote aanvaller. Ik denk dat we dat idee maar eens uit ons hoofd moeten zetten. Op dit moment, ik ga er dan vanuit dat Ton Cornelissen nog niet speelklaar is, zijn er twee mogelijkheden voor onze aanval; of Geert Meijer en ik staan voorin,, of we .ipedGiS spelen met z'n drieën. In dat laatste geval zou Peter Re- mie op rechts moeten staan, denk ik." De jeugdige routinier, hij is pas 21 jaar oud maar speelt al drie seizoenen in het eerste van NAC, claimt een achtste of negende plaats voor zijn club. „Dan moeten we echter beginnen met een overwinning tegen Excelsior^ Daarna krijgen we het moeilijk genoeg in wedstrijden tegen Feyen- oord en Ajax." Open mond Van alle jonkies bij NAC - en dat zijn er nogal wat - is Guus van der Borgt degene met de meeste eredivisie-er varing. Hij kent de stadions, hij kent de tegenstanders. „Daar heb je wel wat aan hoor. Toen ik voor de eerste keer uit de spelerstunnel in het Feyenoordstadion kwam, heb ik met open mond rond staan kijken. Ik was daar nog nooit geweest. Ik durfde niet eens te scoren in die wedstrijd. Van zoiets heb ik nu geen last meer. In het veld heb ik het lak aan alles en iedereen." Van der Borgt gelooft niet, dat 'leeftijdgenoten' als Van den Dungen, Sweres, Schrijvers overdonderd zul len worden door een volledi ge competitie in de eredivi sie. „We zijn natuurlijk be hoorlijk gelouterd door die toestanden in de eerste divi sie. Onze groep heeft vorig jaar alles meegemaakt. Dat is een goede basis voor dit jaar." De blonde werknemer van sponsor Roffelse pakt van avond de draad op, die hij ruim een j aar geleden moest laten vallen. Voetbal op top niveau. „Daar word ik voor betaald, niet voor geklungel onderaan, of voor spartelen in de eerste divisie. We moe ten bij de eerste negen spe len. Daarom is Excelsior al belangrijk." Zak Als Van der Borgt van middag naar het stadion gaat, doet hij dat volkomen ontspannen. „In het spelers home wordt er zelfs nog ge lachen. Pas in de kleedka mer ga ik me concentreren. Ik zeg dan niets meer, denk alleen nog maar aan het sco ren. Bijgeloof en dat soort dingen, daar heb ik geen last van. Ik concentreer me door mijn mond te houden. Ook in de wedstrijd, tegen mijn tegenstander zeg ik hele maal niks. Ik wens hem niet eens een prettige wedstrijd. Ik let alleen op het spel, op de bal en wil alleen maar sa men met mijn ploeggenoten knokken voor de overwin ning. Als ik niet scoor, voel ik me een zak. Rumoer in het veld, incidenten op de tribune, ik zie het gewoon niet. Slechts één factor van buiten dringt volledig tot me door, dat is als ons publiek te keer gaat terwijl we een aanval opzetten. Dat geeft me vleugels, niet te geloven. Ik heb me al vaak afge vraagd, waarom juist dat me zo stimuleert. Ik weet het niet, gek toch. Verder kan ik alles goed relativeren, ik ben eigenlijk wel koel. Sommi gen noemen me zelfs arro gant, maar dat geschreeuw in het stadion, dat doet me wat. Dan heb ik het idee dat we iedere tegenstander op kunnen rollen." SPEKTAKEL AAN 3l ns ikringinhet week- ap korte termijn *g kte noodzaak. Wij «n wij dat u dient te schappen en een Engelse taal is een kunt u richten aan iubelbedrijven BV, Met spektakelvoetbal, «ndsmanager Rinus Mi- »ls kan gerust zijn. In reda zal het tikkie terug «veel mogelijk vermeden lorden. „Uitgaand van een erantwoorde tactiek en met sn goede techniek als ba- vindt Bob Maaskant, moet dat mogelijk zijn met it materiaal. NAC moet 'oberen zo vaak mogelijk het zestien-meter gebied sn de tegenstander te ko- :n. Een stukje spektakel dat slaat het meest aan in reda". rvaring Bob Maaskant spreekt uit faring. Negen jaar gele- werd hij door NAC voor tweede keer - eerder was assistent*trainer bij de ittb - naar Breda gehaald, let werd een succes. NAC ttpopte zich in die tijd als ploeg die vooral op eigen «ld moeilijk te bedwingen los. Onder het licht van de *n nog jonge installatie Mstond het 'Avondje NAC'. Bredase vereniging Peelde zich destijds moeite- os in veiligheid. Die lijn 'erd, onder leiding van ans Dorjee en later Jo Jan- ra, nog enkele seizoenen ""getrokken. In de begin gen tachtig begon het ver- «1 met als dieptepunt de ^«gradatie naar de eerste Ivisie. Die 'schande' is in- Jiddels uitgewist. Bob taaskant liep toen alweer 'Breda rond. middenmoot 'Maar", zegt hij, „we moe de realiteit niet uit het '8 verliezen. Sinds mijn te- "gkeer is er weer succes 'takt. Dat wekt een hoog ^"Wachtingspatroon. Nie mand mag nu echter ver achten dat we even zullen ""stoten. NAC wordt geen ""npioen, en zal straks ook bij de eerste drie terug vinden zijn. We moeten 'even naar een midden- tapositie. NAC heeft een rdelij k uitgebalanceerd elf- We moeten eens af van degradatievoetbal. Dat de eerste stap die gezet moet worden. Daarna kan er weer wat meer omhoog ge keken worden. Uit gesprek ken met de sponsors heb ik begrepen dat ze heel wat van plan zijn. Momenteel moet alles nog in elkaar vloeien. Nee, ik ben niet bang voor een machtsblok binnen de vereniging. In goed overleg is er veel mo gelijk. Dat is al gebleken". Concurrentie Wim Flight en Cees Zwamborn dienen als voor beeld. „Dankzij de Stichting hebben we die twee spelers kunnen contracteren", zegt Bob Maaskant, „er is in de groep nu meer concurren tie". Een bewuste keus. „We hebben er naar gestreefd voor iedere positie in het veld een dubbele bezetting te hebben. Dat is aardig ge- lukt", meent Bob Maaskant die vervolgens het elftal doorloopt, „acht posities staan min of meer vast. Dat is bij vrijwel iedere club het geval. Om de andere drie plaatsen moet stevig ge knokt worden. Van Eenen- naam in het doel. Krijnen laatste man, hij heeft het goed gedaan. Voor de voor- stopperpositie hebben we Schrijvers en Zwamborn. Die moeten het onderling maar uitvechten. Drie man voor de twee backplaatsen, De Kroon, Flight en Van den Dungen. Met Sjef de Kort nog als alternatief. Voor mij is hij dé openbaring. Hij heeft zich moeiteloos aange past. Met als gevolg dat de concurrentie voor het mid denveld groot is. In principe is er op dat middenveld voor drie spelers plaats. Want wij willen het liefst zo veel mo gelijk met drie man vooraan spelen. Wellicht met Geert Meyer in de thuiswedstrij den wat dieper spelend dan in de uitwedstrijden. Dan kun je Meyer hangend als linkerspits als vierde mid denvelder beschouwen". Probleem Blijft over de voorhoede. „Het grootste probleem", er- BEATRIXSTRAAT io Kx>*. i kent Bob Maaskant, „het zal nog even duren voor Van Schijndel en Cornelissen he lemaal klaar zijn voor het werk. Verder is er niets. Daar moet verandering in komen. Om de groep com pleet te hebben, moet er een centrumspits bijkomen". De zoekactie is inmiddels al ge ruime tijd aan de gang. Tot nu toe tevergeefs. „Het is moeilijk om een geschikte vent aan te trekken", legt Bob Maaskant dat uit, „in Nederland zijn er vrijwel geen goede centrumspitsen. Bij Feyenoord of Ajax is bij voorbeeld ook niets te lenen. Die hebben een spits voor het eerste, maar daar houdt het dan mee op. Nee, ik weet niet waar dat aan ligt. Ik ge loof niet dat het 4-4-2 sys teem de oorzaak is. Kijk, in de gehele wereld zijn er bij na geen echte vleugelspitsen meer te vinden. NAC heeft er eentje, Geert Meyer voor de linkerkant. Aan de rech terkant is dat niet het geval. Geen ramp trouwens. Het gaat tijdens de wedstrijd om de bezetting van de posities. Van den Dungen en Sweres zijn spelers die aan de rech terkant de achterlijn kun nen halen. Bovendien heb ben we Peter Remie nog achter de hand. Hij moet wat geduld hebben, maar het is een speler die er kan komen". Het zoeken naar een cen trumspits gaat inmiddels onverdroten voort. Daag- lijks wordt er getelefoneerd met Engeland. Dat leidde onder andere tot contacten met Mel Eves, Peter Eastoe, Mick Ferguson, Ian Baird, Alan Curtis en onlangs Ste ve Cooper. Zaken zijn er echter nog niet gedaan. „Je kunt het geld maar een keer uitgeven", verdedigt Bob Maaskant het gevoerde be leid, „het is lastig om iemand die meteen inzet baar is, aan te trekken. Kijk maar naar PEC Zwolle. Die club is bereid fors te inves teren maar heeft de nodige moeite om een opvolger voor Rep te vinden. Als je iemand aantrekt inoet hij beter zijn dan wat je al hebt. Een erva ren, stérke centrumspits. Dat is het meest afgestemd op het spel, de stijl van NAC". Investeren Bob Maaskant heeft voor drie jaar getekend. In die periode wil hij proberen NAC naar de sub-top te brengen. „Om dat te berei ken", meent hij, „moet er geïnvesteerd worden. Laat ik voorop stellen dat we een iantastische eigen kweek hebben, maar om steeds ho ger op die ranglijst te klim men, moet er af en toe wat aangekocht worden. Daar hebben we sponsors voor nodig. Dat is de praktijk. Daar ontkom je niet aan. Als dat allemaal goed op elkaar afgestemd is, kan er in Bre da iets moois opgebouwd worden. Organisatorisch zit het nu goed in elkaar. Ik blijf op het veld staan. Ik wil geen gedonder met de WON. Maar het zal duide lijk zijn dat er veel taken aan Frans Vermeulen gede legeerd zijn. Een uitstekende vent voor NAC. Wat Sjef de Kort bijvoorbeeld betreft, ben ik blind gevaren op Frans. Het blijkt een gouden greep te zijn. Nou, Daan Schijvers is betrokken bij het tweede team. Het is jam mer dat Jacques Visschers en Tim Meèus niet in het be stuur plaats nemen. Ze blij ven wel als adviseurs aan de club verbonden. We hebben er heel bewust naar ge streefd oud-spelers bij de club te betrekken. Altijd een goede zaak. De basis om voor eens en altijd af te re kenen met degradatievoet bal ligt er".

de Stem | 1984 | | pagina 11