■Unie tnpische tamer landse skploeg VAN ZEELAND Verbreding kanaal door Zuid-Beveland blijft op schema Raad Terneuzen: Geen woord over Van Himme Kunstenaars winnen kort geding 6Liefste 9 weg uit Hulst BURGEMEESTER VERBIEDT ELKE DISCUSSIE Wat maken de langdurig zieken door? DE STEM JAN KOETSENRUYTER WORDT 'OPPER' IN ZUNDERT :and smit-kroes in tweede kamer: middelburg in de fout Bruinenberg en De Greef gelijk in schaakstrijd Real Madrid wint eigen toernooi VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 Gewonde bij ongeluk Dow Chemical T14 PAGINA SPORT 3 it Gramov, de hoogste autori- ie sportwereld, heeft donder- erentie in Moskou gezegd dat ias kort voor het begin van de 1988 in Seoel een besluit zal i- sturen had bevestigd. Gramov ïg noemde als voorbeelden de 3s overdreven uitingen van st chauvinisme, het onbeperkt i- toelaten van de commercie en het negeren van de Olympi- in sche idealen. >- te In een commentaar liet Tass r- niet na sportieve vergelijkin gen te trekken tussen Los An- ;r geles en de Vriendschapspelen al in Moskou. Op 47 van de 94 on derdelen werden volgens Tass Olympische records overtrof- ;n fen. Meesmuilend doet het in persbureau over de gouden as medaille van Ria Stalman op a- het discuswerpen, zonder ove- i- rigens de naam van de Neder- >p landse te noemen. „Als de Olympische kampioene op dit >v nummer meegedaan zou heb- le ben aan de wedstrijden in et Praag en daar hetzelfde ge- ïe worpen zou hebben als in Los Angeles zou zij in de finale- r- ronde alle zes werpsters voor ts hebben moeten laten gaan. Iets dergelijks geldt in even ie grote mate voor de horden- v, nummers bij de dames en het té verspringen dames, en trou- i- wens ook voor vele onderdelen van het schieten en het zwem- :n men", aldus Tass, dat in totaal id achttien wereldrecords (tegen /- elf in Los Angeles) signaleer- te de. n- r- iel e- «- er r- en en en n: de 00 0, te de er iy ci- ia la ie n- >ot in, >ef og 3e ot, ij- ig> s), en il- da en A), 4), er ,e- ler ko •th m: .r- iOO B), KH) n- m: rti >r- C), n), n- >er m: v), 100 ar, in- ;r- im ins :n- y- ;ft en da o- -2. a- ïet -0, burgh, hoog: Marco Schmidt (VLTC), Erik Rollenberg (Haarlem), hinkstap: nog aan te wijzen, polshoog: Leeuwen- burgh, Jan Harland (Sparta), kogel: Erik de Bruin (Sparta), Piet Meijdam (Hercules), dis cus: De Bruin, Marco Verster- re (Castricum), speer: Rob ter Horst (AAC), Jeroen van der Meer (VLTC), kogelslingeren; nog aan te wijzen, 10 km snel wandelen: Frank van Ravens- berg (Haarlem), Dirk Maassen van de Brink (Holland L), Harry Schmitz (Atilla). MIJDRECHT (ANP) - Na een spannende slotronde zijn de schaaksters Carla Bruinen berg en Heieen de Greef gelijk geëindigd in de nationale titel strijd. Bruinenberg versloeg Per- nette Cameron, De Greef won van Ada van der Giessen. Ca thy van der Mije, tot gisteren op gelijke hoogte met Brui nenberg en De Greef, viel op de laatste dag terug naar de derde plaats door een remise tegen Arjette Cameron. Tussen Bruinenberg en De Greef zal eind september een tweekamp plaats vinden oir- de nationale schaaktitel. Uitslagen dertiende en laatste ronde NK schaken dames: Van Parreren-PIuymert 1-0, Riemslag- Van Eist 1/2-1/2, A. Cameron-Van der Mije 1/2-1/2, Bruinenberg-P Cameron 1-0, Belle-Drewes 0-1. Harmsen-De Kleuver 1/2-1/2, De Greef-Van der Giessen 1-0; eind stand: 1. Bruinenberg, De Greef! 1/2 pnt, 3. Van der Mije 9, 4. Dre- wes 8, 5. Belle, Harmsen 7 1/2, 1- Van Parreren 7, 8. Riemslag 5 1/2. 9. A. Cameron, P. Cameron, Van Eist, Van der Giessen 5, 13. Pluy- mert 4,14. De Kleuver 31/2. MADRID (AFP) - Real Ma drid is woensdagavond laat winnaar van het eigen „San tiago Bernabeu-toernooi" ge worden. De Spanjaarden ver sloegen in de finale 1 FC Köln met 4-1. Bij de rust was de stand nog gelijk 1-1. De Madrileense club had de finale bereikt door eerder i" het toernooi met 3-1 van Feyenoord te winnen. 1 FC Köln werd finalist door An- derlecht met 2-1 te verslaan In de strijd om de derde en vierde plaats won AnderlecW met 4-0 van Fevenoord. T27 PAGINA ZEELAND 1 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De verbreding van het Kanaal door Zuid Be veland blijft 'vooralsnog' bin nen de planning Die verzeke ring gaf gisteren minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) de Tweede Kamer, nadat Eversdijk (CDA) had gevraagd waarom het zo lang duurt vooraleer de voorberei dende werkzaamheden op gang komen. Tot nog toe is slechts een klein deel van het kanaal (bij de tunnel onder de vierbaans weg) op breedte gebracht en wordt nu ter hoogte van Hans- weert druk aan de nieuwe sluizen gewerkt. Maar ten noorden van de tunnel bij Vla- ke is nog niets gedaan. Daar door wordt volgens Eversdijk de planning krap, temeer om dat de nieuwe kanaaldijk, ze ker waar die de spoorweg Roosendaal-Vlissingen kruist, toch ook tijd nodig zal hebben om in te klinken. Het Zeeuwse CDA-Kamerlid noemde het daarnaast een vorm van kapi taalvernietiging om een ge deeltelijk verbreed kanaal in een flessehals te laten eindi gen, en gaf als laatste argu ment de slechte kwaliteit van de kanaaldijken, die gecombi neerd met de slechte staat van de sluizen bij Wemeldinge ge vaar zouden opleveren voor het achterland. Volgens Smit-Kroes zullen de kanaalwerken evenwel 'op tijd' worden afgerond, ook nu zij buiten het budget van de Oosterscheldewerken vallen. Dat betekent wel dat haar eigen begroting voor de vaar wegen sterker onder druk komt te staan, omdat zij nu niet - zoals voor de Ooster scheldewerken geldt - 80 van de overschrijdingen die nog optreden bij de andere de partementen kan declareren. In antwoord op vragen van het SGP-Kamerlid Van Ros- sum verklaarde Smit-Kroes, dat door deze omstandigheid nergens anders in Nederland aanleg van nieuwe of onder houd van bestaande vaarwe gen wordt geschrapt; hoog stens zal in de uitvoering ver traging optreden. OP ZONDAG 9 september is het weer Natio nale Ziekendag, een dag waarop bijzondere aandacht wordt gevraagd voor mensen, die langdurig ziek en bedlerig zijn. Wat weten mensen, die niet bedlerig en ziek zijn, eigenlijk van de gevoelens en de ervaringen van hen, die lange tijd aan het bed zijn gekluisterd? Ter gelegenheid van de Nationale Ziekendag willen wij aan dat onderwerp aandacht schen ken. In onze zaterdagbijlage van 8 september willen wij een juist beeld opbouwen van de werkelijke situatie waarin langdurig zieken verkeren aan de hand van ervaringen en bele vingen van de gedupeerden zelf. Wij vragen hen daarom hun ervaringen op papier te zetten. Hoe beleeft u uw situatie? Wat betekent langdurig zien zijn? Hoe reage ren gezonde mensen op uw situatie? Zijn er ook positieve ervaringen? U kunt ons schrijven, tot en met woensdag 5 september. Uw brief sturen naar: Nieuwsdsienst De Stem Spinveld 55 4800 MB BREDA. Telefoon: 076 - 236452 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft BKR-kunstenaars ten onrechte naar de Algemene Bijstandswet verwezen, nadat de juli-vergadering van de plaatselijke aankoopcommissie wegens vakan tie niet kon doorgaan. De gemeente had de kunste naars een voorschot behoren te betalen ter grootte van het bedrag dat hen waarschijnlijk zou zijn uitgekeerd indien de vergadering wel zou zijn door gegaan. De Middelburgse recht bankpresident, mr. G. André de la Porte, heeft dat gevon nist in het kort geding dat twee Middelburgse kunste naars, Inge van der Kooij en Cornelis de Valk, tegen de ge meente hadden aangespannen. De gemeente moet aan elk van beide kunstenaars alsnog een voorschot van 3.500 gulden uit betalen, en wel binnen vijf da gen. Bovendien draait de ge meente voor de proceskosten op. CAGBLAD VOOR ZUICWEST NEDERLAND Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (plv. chef), Frank Dey, Paul de Schipper, Cor de Soer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, W Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentie-expl. Inspecteur Zeeland: C. Me- De kunstenaars hadden geëist dat het geld binnen 48 uur betaald moest worden, maar dat vond de rechtbank president gezien de reeds ver streken tijd en de 'niet onge bruikelijke traagheid van de ambtelijke molen' wat erg snel. De rechtbankpresident nam bij zijn uitspraak in ogen schouw dat de gemeente in het verleden, blijkbaar jarenlang via de BKR-regeling werk van de twee kunstenaars heeft aangekocht, waardoor aan beiden een min of meer vast inkomen werd uitgekeerd. De rechtbankpresident noemt dat een 'door de goede trouw be heerste rechtsverhouding' en concludeert dat de kunste naars erop hadden mogen re kenen dat de gemeente zich aan het tevoren bekendge maakte vergaderschema zou houden, ook al had de gemeen te zich het recht van wijzigin gen voorbehouden. De gemeente, aldus de rechtbankpresident, had kun nen voorzien dat in juli veel commissieleden wegens va kantie afwezig zouden zijn en had daar rekening mee kun nen houden, hetzij door zoda nige afspraken te maken dat de vergadering wel zou kun nen doorgaan, hetzij door een ander vergaderschema vast te stellen. Hoe dan ook de kun stenaars 'mochten geen nadeel ondervinden van een organi satorische fout van de ge meente', oftewel 'de gemeente moest de gevolgen van haar eigen fout dragen en mocht deze niet te goeder trouw af wentelen op eisers'. Dat verte genwoordigers van de kunste naarsbonden met de afgelas ting van de vergadering ak koord waren gegaan doet daar, aldus de rechtbankpresi- nipf.Q aan af TERNEUZEN - Bij een be drijfsongeval op het fabrieks terrein van Dow Chemical te Terneuzen, werd de Rotter dammer S.L. aan het hoofd ge wond. Hij moest ter observatie worden opgenomen in het Ju- lianaziekenhuis te Teneuzen. Het ongeval gebeurde in een toren van de styreenfabriek van het bedrijf. Het slachtof fer was met een collega bezig met het losmaken van schot ten. Op een gegeven moment werd de man geraakt door een ijzeren hamer die zijn maat hanteerde doordat deze met zijn elleboog tegen een meta len voorwerp aanstootte. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeenteraad van Terneu zen dient de zaak rond de ontslagen sociale dienst-ambtenaar André van Himme als ge sloten te beschouwen. Het is uitgesloten dat de kwestie later nog eens in een raadscommissie ter sprake zal kunnen worden gebracht. Dit maakte burgemeester C. Ockeloen meer dan duidelijk tijdens de gisteravond gehou den Terneuzense raadsverga dering. Elke poging tot discus sie over het onderwerp drukte hij dan ook resoluut de kop in. „Het personeelsbeleid is een zaak die enkel het college van B en W aangaat en niet de ge meenteraad", aldus de burge meester. „Die kan zich uit spreken over arbeids-voor- waarden in algemene zin, maar niet over het al dan niet aanstellen van individuele personen". Aanleiding was een aan de raad gezonden brief van de Terneuzense politieke partij Links Perspektief over de zaak-Van Himme. Toen het raadslid van deze partij, A. Persijn, dit schrijven aan wil de grijpen om een uitspraak van de gemeenteraad te vra gen, greep Ockeloen op boven gemelde wijze in. Tevens liet hij Links Perspektief, PvdA en D'66 weten dat hun verzoe ken om de affaire in een later stadium alsnog in één of meerdere raadscommissies of in het seniorenconvent te be spreken geen enkele kans van slagen hebben. Aanvaring Even later deed zich op nieuw een aanvaring voor tus sen Ockeloen en Persijn, toen deze laatste B en W 'ondemo cratisch handelen' verweet, omdat een door Links Per spektief aan raad gezonden brief over het gevaar van zwemmen in de vervuilde Westerschelde niet op de lijst van ingekomen stukken was geplaatst. Toen het raadslid ook nog op luide wijze bijval kreeg van geestverwanten op de publieke tribune was voor de burgemeester de maat vol. „Hoe durft u zo'n opmerking te maken", riep hij Persijn toe. „Uw brief was gelijktijdig verzonden aan de pers en vele andere instanties en is dus niets meer dan politieke pro paganda. En de raad is geen uitvoerings-orgaan van de propaganda van welke partij dan ook". Politieman Jan Koetsenruy ter.Hulst zal hem missen. FOTO DE STEM COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers HULST - De reacties van de mensen in de straat liegen er niet om. 'De liefste politie agent van Hulst', 'een joviaal type', 'iedereen kent hem'. Het is duidelijk. Hulst verliest in wacht meester eerste klas Jan Koetsenruy ter, die gepromoveerd is tot opperwachtermeester in het Brabantse Zundert, zijn populairste agent. De reacties doen hem, twee dagen voordat hij naar zijn nieuwe standplaats afreist, zichtbaar goed. Jan (34), die er bijna tien jaar in Hulst heeft opzitten, staat bekend (en is daarom ook zo graag gezien) als een man die liever iets in de overlegsfeer regelt dan er met de botte bijl op hakt. „Klopt", zegt de op per die zichzelf als een soort dorpsveldwach ter ziet, breedlachend, „ik ben een man van compromissen". Roeping Die eigenschap heeft hem er overigens nooit van weerhouden een bekeuring uit te delen. „Het spreekt voor zich dat als iemand een fout in het verkeer maakt hij op de bon gaat". De opperwachtmeester begon laat (op vijfentwintigjarige leeftijd) aan zijn loop baan bij de politie. Daarvoor werkte hij an derhalf jaar als bedrijfsleider. „Ik kon er slecht tegen om elke dag tussen vier muren door te brengen. Ik moest eruit. Het werd de politie", aldus Jan. Politieagent worden was voor hem een roeping. „Ik voelde dat zo. Het is een vak waarbij je zowel in emotionele als zakelijke momenten moet kunnen handelen". Vers van de politieschool werd Hulst zijn eerste standplaats. Het klikte vanaf het be gin. „Ik ben het hier erg vlug gewend ge raakt. Het is een prettige bevolking. En hier in Hulst ben ik alle facetten van het vak te gengekomen. Ik kijk terug op een fijne perio de waarin ik ook politioneel veel geleerd heb". Zijn goede contacten met de bevolking leidden er al snel toe dat Jan ook buiten zijn werk zich met zijn 'schaapjes' ging bemoeien. Jan was ondermeer lector in de rk kerk, voorzitter van de afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van Veilig Verkeer Nederland. Hij was in Hulst op een breed front actief. Missen Niet alleen de mensen in de straat maar ook de scholen zullen de nieuwe opper van Zundert missen. Jan gaf verkeerslessen en bereidde de praktische verkeersexamens voor alle scholen voor. Het werken met de jeugd op die manier heeft hem veel voldoe ning gegeven. „Dat zijn de mooie kanten van het vak. Bij het uitdelen van de diploma's zag ik dan al die lachende gezichten. Ja, dat deed me goed". Ook bemiddelde hij als de jeugd wat al te baldadig te keer was gegaan. Hij is er zich van bewust dat zijn nieuwe baan veel meer van hem zal vergen. Hij is dan ook niet van plan zich meteen opnieuw in het verenigingsleven te storten. „Ik ga mij eerst verdiepen in mijn nieuwe functie. Ik wil vanuit de organisatie een bredere kijk op tal van zaken krijgen. Pas als ik mijn draai helemaal gevonden heb zal ik wel weer meer contacten zoeken. Tenslotte zit dat in mijn karakter en dat sla je er niet zomaar uit". gillllllllllllllllllllllWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Van onze correspondent SLUISKIL - Gisteravond zijn in Sluis de Gildefeesten geopend met het breken van een wereldrecord door team De Putter uit Sluiskil. Maar leifst 15 leden van deze fa milie werden in een Austin- mini gestouwd. Het oude wereldrecord stond op naam van dertien bredanaars. De plaatselijke midden stand presenteerde zich via een beurs in de grote tent. Verder waren er optredens van de twee kerkkoren en was er een modeshow. Op Groenoord stroomde om 7 uur het publiek samen, om met de allerkleinsten ballons op te laten. Met de plaatselijke muziekgezel schappen voorop, kwam een trailer het terrein op met daarop team De Putter, bur gemeester Ockeloen en de voltallige evenementencom missie en promotieteam uit Terneuzen. Onder het toeziend oog van deurwaarder Van Dam me werd de familie De Put ter gewogen en gemeten. Zij waren goed voor zo'n 26(4 meter en wogen tesamen 1.050 kg. dit is twee keer het gewicht van de Mini. Het team had voor deze poging een heel jaar geoefend. Snel en zeker nam dan ook ieder zijn plaats in. Reglementair werd er een rondje gereden op het terrein. Lovende woorden van de burgemees ter die zei: „Zoiets kan al leen in Sluiskil". Voorzitter van het Gilde- comité, Johan de Witte, overhandigde team De Put ter, de burgemeester en ka pitein Van de Decken een bord met inscriptie. Hierna trok het talrijk aanwezige publiek de feesttent in, al waar de plaatselijke mid denstanders zich lieten zien van hun beste kant. Juichend en niet eens verfrommeld komen de deelnemers weer uit de Mini. muitIlltuin

de Stem | 1984 | | pagina 9