iglo's' imayel Vrij baan voor abonnee-tv Provincies: meer monumentenzorg Korting van ziekengeld valt slecht I ïesrelFü Extra ambtenaren voor toezicht op rijkswateren FNV: OM ARBEID TE STIMULEREN Winkelcentrum in vlammen opgegaan PVDA): Versnelde opheffing van BB-organisatie Fraude Janmaat Enquête commissie naar Dallas Akkoord VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 BINNENLAND Uitvoering van sociale wetten ineenschuiven Raadslid hoeft niet te bloeden voor wethouder Vacaturegids Bouwbond CNV Havenbedrijf: partijen aan tafel 'Konsumenten Kontakt solt met bacteriën' Alleenstaanden knoeiden met kasgelden BINNENLAND T5 PAGINA 2 jd tl werkgevers zie ik nog niet en jaar lang eensgezind drie rocent werktijdverkorting er jaar doorvoeren. Hoe raag ik dat ook zou willen". Völtgens is „vol begrip" over et standpunt van zijn fractie n dat van het partijbestuur, l beklaagt hij zich kort over e vooringenomenheid waar- lee de nota van het drieman- :hap door zekere lieden (be- oeld is zeker partijvoorzitter tax van den Berg) is behan- eld. „Er stond nog geen letter p papier, toen al verhalen lonken over dirigisme en og meer van dat spul. Maar oed. Ik ben me bewust van e goede verhouding die wij is PvdA moeten hebben met e vakbeweging. Maar we loeten daarbij niet de wer- elijkheid uit het oog verlie- en". Als Van Kemenade, Wölt- ens en Ritzen gelijk krijgen, al in Nederland in 1994 nog echts een half procent 'erkloosheid zijn. Mensen ie niet kunnen (vanwege en handicap of omdat ze oor kinderen moeten zor- en) of hoeven werken krij- en een basisuitkering. Men- ;n die werkloos zijn mogen iet te vaak nee zeggen tegen angeboden werk, willen ze un basisuitkering niet ver- pelen. Maar voordat het over is zal er nog heel wat eld voor werkloosheidsuit- eringen moeten worden ge- aserveerd. graad als apotheker. Uitein delijk ontpopte Gemayel zich als leider van de Libanese vrijheidsstrijd die in 1943, tij dens de chaotische jaren van de Tweede Wereldoorlog, leidde tot de onafhankelijk heid. In 1936 was Gemayel als toeschouwer naar de Olym pische Spelen in Berlijn ge gaan en daar diep onder de indruk geraakt van de disci pline van de Duitse jeugd on der Adolf Hitler. Na zijn te rugkeer richtte hij een voet balclub en een jeugdbewe ging van atleten op die sa men de kern vormden van wat zijn Falangistische Par tij zou worden. Aan de vooravond van de onafhankelijkheid werd door de christelijke en islamiti sche warlords een akkoord bereikt over de verdeling van de macht in het land. De meeste macht in het land zou in handen van christenen ko men, omdat die de grootste religieuze gemeenschap van het land vormden. Tijdens de burgeroorlog bleef Gemayel vasthouden aan dat akkoord, hoewel de numerieke ver houdingen in het land intus sen duidelijk ten gunste van de Islamieten waren veran derd. Na het bestand van 1976 vormden Gemayel en de oud presidenten Camille Cha- moun en Suleiman Franjieh het Libanees front, een poli tieke coalitie van rechtse christelijke organisaties die in het geweer kwamen tegen de toenemende activiteiten van Palestijnse guerrilla strijders en linkse islamiti sche groepen. Twee jaar later brak een familievete uit tussen de Franjiehs en de Gemayels, naar aanleiding van een moordpartij waarbij Fran jiehs zoon Tony, diens vrouw en 20 aanhangers om het le ven kwamen. De Gemayels kregen de schuld van die aanslag. Gemayel verbrak bondge nootschappen en knoopte nieuwe aan, zolang de machtspositie van de Chris tenen daardoor verstevigd werd. In 1981 nam zijn falan gistische militie op niets ont ziende wijze de militaire lei ding van de christenen over om de kern te worden van de Libanese strijdkrachten. Een jaar later werden in de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Chatilla honderden Palestij nen om het leven bij een regelrechte slachtpartij. Dat gebeurde toen het israelische leger de libanese hoofdstad bezette. De daders bleken te moeten worden gezocht in kringen van de christelijke milities en vooral die van de falangisten. De afgelopen twee maan den maakte de altijd zo strui se gemayel een verzwakte indruk. Hij sprak ouderwets frans en kon beter overweg met Libanese dialecten dan met het klassiek arabisch. Eerder deze maand vierde hij met zijn vrouw Genevieve hun 50-jarig huwelijk T28 DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil 40 ambte naren aanstellen om de kwaliteit van het oppervlaktewater in de gaten te houden. Gisteren heeft zij dat via een nota over de Wet verontreiniging op,- pervlaktewater aan de Tweede Kamer meegedeeld. De nieuwe ambtenaren zullen vooral ingezet worden 'in het veld'. Zij moeten ter plaatse toezicht houden, monsters nemen van afvalwater dat wordt ge loosd en de resultaten vergelijken aan de hand van de voorschriften die in de vergunningen staan genoemd. Bovendien krijgen speciale opspo ringsambtenaren bevoegdheid proces verbaal op te maken en de officier van justitie in te schakelen. De nieuwe ambtenaren komen uit het eigen huis van Smit-Kroes, het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Op dit moment wordt toezicht gehouden door enige honderden ambtenaren ver spreid in het land, die het houden van toezicht op de rijkswateren naast hun dagelijkse arbeid verrichten. Zij wor den van hun neventaak ontheven en daarvoor in de plaats kunnen veertig mensen full-time toezicht gaan hou den. De minister zegt in haar nota niet aan een absoluut verbod van lozing van afvalwater op oppervlaktewater te willen. Aan de hand van grenswaarden kan worden voorkomen dat milieuge vaarlijke stoffen, waarop wel een ab soluut verbod ligt, worden geloosd. De minister hecht aan een goede controle, vandaar dat zij 40 ambtena ren er volledig vrij voor maakt. Lozin gen van bedrijven die de neiging heb ben het niet nauw te nemen met de voorschriften, zullen 50 keer per jaar bemonsterd worden. De andere lozin gen worden 20 tot 3 keer per jaar on derzocht. Zodra de voorschriften worden over schreden zal Smit-Kroes niet stilzitten. Zij denkt aan het intrekken van de vergunning of het opleggen van een dwangsom, naast de aanklacht die via justitie ingediend kan worden. Premie over winst Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Om het voor bedrijven aantrek kelijker te maken mensen in dienst te nemen moet er een wijziging worden aangebracht in het systeem van premieheffing voor het socia le zekerheidsstelsel. Werknemers moeten hun normale premies blijven betalen, maar werkgevers zouden een premie moeten betalen over loonsom én winstinkomen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De voorgenomen opheffing van de BB-or- ganisatie zal worden versneld. Staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Za ken) heeft hiervan mededeling gedaan tijdens een gehou den mondeling overleg met leden van de commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer. Ook bleek dat de Kamer haast wil maken met de defi nitieve besluitvorming over de nieuwe brandweer- en rampenwet. Het is de bedoeling beide wetsvoorstellen nog in de loop van september in de Kamer te behandelen. De in beide voorstellen neergelegde regeling moet per 1 januari ingaan. De regeling omvat een geheel nieuwe opzet voor de rampenbestrijding in ons land, waarbij aan de brand weer een centrale plaats wordt toegekend. Daarnaast zullen het Rode Kruis en het Korps Mobiele Colonnes worden ingeschakeld. Dat staat in een nota van de FNV, De financieringsgrond slag voor de sociale zekerheid, die in oktober wordt voorge legd aan het congres van deze vakcentrale. Met de voorgestane wijzi ging moet arbeid aantrekke lijker gemaakt worden, ten koste van het machinepark. Nu is het zo dat veel bedrijven automatiseren omdat dat uit eindelijk veel goedkoper is. Die goedkoopte heeft vooral te maken met het feit dat over machines geen sociale premies hoeven te worden betaald. Heffing van het werkge versaandeel in de premie op grond van de 'toegevoegde waarde' (de winstmarge) heeft volgens de FNV-nota een posi tief effect op de werkgelegen heid. Vooral op langere ter mijn zou dat effect van bete kenis kunnen zijn. De nota voegt hieraan toe, dat het automatiseringsproces na tuurlijk niet zodanig moet worden tegengegaan, dat het produktie-apparaat verou dert. Van onze redactie binnenland Ij j AMSTERDAM - Minister Brinkman heeft gisteren aan acht kandidaten het groene licht gegeven voor abonnee-televisie. Overigens betwijfelt hij of deze nieuwe commerciële televisievorm in Nederland een succes zal worden. Daarnaast heeft de minister vijf aanvragen goedgekeurd voor een vergunning om een kabelkrant te mogen maken. Dit deelde Brinkman mede bij de opening van de Firato 1984. De vraag of de Nederlandse markt werkelijk rijp is voor satelliet- en abonnee-televisie kan waarschijnlijk pas over een jaar of vijf beantwoord worden, aldus Brinkman die verder zei in de komende we ken nog eens over het derde net te zullen na denken. Enkele uren tevoren had een andere minister, drs. G. van Aardenne van Economi sche Zaken, De Wondere We reld/BPF bouwtrofee uitge reikt aan ing. P. Vervoort uit Son, die een 'zwarte doos' heeft ontwikkeld waarmee een huiscomputer opeens van alles kan: verwarming regelen, treintjes laten lopen, gordij nen sluiten en zelfs sherry in schenken. De trofee zal dit jaar nog negen maal uitgereikt worden en wel in de uitzendingen van Chriet Titulaers tv-show De Wondere Wereld, van de TROS. De trofee wordt ver leend door de TROS samen met de Stichting Bedrijfspen sioenfonds van de Bouwnij verheid. Het gaat niet alleen om de eer, de uitvinding wordt nu serieus bekeken en als de industrie er brood in ziet zul len zo'n enkele miljoenen be schikbaar worden gesteld om de uitvinding marktrijp te maken. Het was dan ook de reden van de komst van de minister die meende dat uitvinder en bedrijfsleven dichter bij el kaar moeten komen en dat veelbelovende noviteiten mede door de overheid gesteund die nen te worden. Vervolg van pagina 1 Zodoende zou hij 'op ongeoor loofde wijze misbruik hebben gemaakt van gemeenschaps geld'. Het geld blijkt niet gestort te zijn op de rekening van de Centrumpartij, maar op die van de kring 's Gravenhage van deze organisatie. „En dat is eigenlijk een ander woord voor de broekzak van Jan maat", aldus gisteravond een bestuurslid van de Centrum partij. Uit het onderzoek van Lier c.s. blijkt tevens dat ook de re- gerings-commissaris voor de omroep, mr. M. Custers, in het verleden al diverse vraagte kens heeft geplaatst bij de de claraties van Janmaat en het kamerlid enkele malen schrif telijk heeft verzocht de gede clareerde bedragen met bewij zen te te staven. Dat zou echter nooit zijn gebeurd. Politieke partijen hebben jaarlijks recht op een bepaald bedrag uit de omroeppot voor het verzorgen van hun radio- en tv-uitzendingen. Volgens de onderzoeks commissie van Lier is hetgeen nu boven water is gekomen 'slechts het topje van de ijs berg'. FNV-studiedagen Van onze Haagse redactie GEMERT - De instanties die met de uitvoering van de sociale wetten zijn be last moeten in elkaar worden geschoven. De uitvoeringspraktijk moet geüniformeerd worden. Alleen op die manier kan een einde worden ge maakt aan de toenemen de chaos in het stelsel van sociale zekerheid. Dit zei gisteravond mr. G. Crijns, Rijksconsulent voor de sociale zekerheid in Noord-Brabant, in zijn inleiding voor de zogehe ten 'Gemertse studieda gen' van de FNV. Jaarlijks houdt de FNV-Gemert bijeenkom sten over telkens wisse lende onderwerpen. Dit jaar praten de FNV-ka- derleden over de sociale zekerheid. Mr. Crijns stelde ver der vast dat er voldoende rede is voor een wijziging van het sociale zeker heidsstelsel. Het huidig systeem is te weinig af gestemd op individuele behoeften, terwijl het bo vendien te duur is gewor den, aldus mr. Crijns. In Boxtel is een winkelcentrum, bestaande uit elf winkels, in vlammen opgegaan. De schade beloopt miljoenen guldens. De brand brak uit in de nacht van woensdag op donderdag en het duurde vele uren voor 'de brand meester' kon worden gegeven. De brandweren uit Den Bosch, Boxtel, Vught en Oss hebben aan het blussen meegewerkt. - fotoanp LEXINGTON (ANP) - De de legatie van de parlementaire enquête-commissie is uit Le xington vertrokken naar Dal las. De kans bestaat dat de com missie in Dallas een afspraak heeft met James D. Stacy, de Amerikaanse partner van RSV in het kolengraverspro- ject. Commissie-voorzitter Van Dijk zei al dat hij de kansen op een gesprek met Stacy iets ho ger aansloeg dan tot dusver. Van Dijk sprak de hoop uit dat Stacy niet afgeschrikt zou worden door de aanwezigheid van Nederlandse journalisten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft zijn plan te korten op de vergoedingen van raads- en statenleden om de rechtspositie van de wethouder te kunnen ver beteren ingetrokken. Hij zal op Prinsjesdag met nieuwe plannen ko men voor verbetering van de wedde en de arbeids voorwaarden voor de wet houder, zo bevestigde een woordvoerder van Binnen landse Zaken gisteren. Vlak vóór de zomerva kantie van de Tweede Ka mer weigerde Rietkerk zijn plannen bij te stellen. UTRECHT (ANP) - Als extra service aan de leden gaat de Hout en Bouwbond CNV vanaf volgende maand een vacaturegids uit geven waarin leden, die in de bouw werk zoeken, gratis kunnen adverteren. De bond gaat de gids in een oplage van circa 2500 exemplaren maandelijks (met uitzondering van de vakanties) versturen aan alle bouwbedrijven met 20 of meer werknemers. De bond hoopt op deze manier te kunnen bevorderen dat leden sneller elders aan de slag kunnen. UTRECHT (ANP) - In een brief aan de Tweede-Kamercommis sie voor welzijn en cultuur heeft het Interprovinciaal Overleg (IPO) voor cultuur gepleit voor behoud en zelfs uitbreiding van de provinciale taken op het gebied van de monumentenzorg. De provincies zijn teleurge steld over de plannen van mi nister Brinkman van WVC voor de monumentenzorg. Blijkens een recente nota ziet de bewindsman voor de pro vincies op dit terrein geen rol meer weggelegd. Zij zijn vooral kwaad over het plan om taken die gemeen ten niet aankunnen te laten uitvoeren door het rijk en niet door de provincies. De provin cies noemen dat in strijd met de plannen voor decentralisa tie en zij verwijten de minister dat hij voor die taakverdeling geen argumenten aandraagt. Verontrustend vinden de provincies het plan van de mi nister om de provinciale be voegdheid tot het instellen van eigen (aanvullende) monu mentenverordeningen uit de Monumentenwet te schrap pen. In zijn nota gaat de mi nister er volledig aan voorbij wat de provincies voor het be houd van monumenten doen. In 1984 is op de diverse provin ciale begrotingen voor monu menten ruim 32 miljoen gul den uitgetrokken, aldus het IPO. Volgens het IPO zouden de provincies het liefst willen doorgaan met de subsidiëring (geheel of aanvullend) van restauraties van monumenten, de aanvullende financiering van stadsvernieuwing en het voeren van een eigen beleid voor streekeigen vervoer. Ook vinden de provincies dat de minister hen in staat moet stellen beschermde stads- en dorpsgezichten aan te wijzen. Verder willen zij adviseren over de aanwijzing van rijksmonumenten, het on derhouden van monumenten, het subsidiëren van particu lier initiatief en het verlenen van vergunningen voor ver bouwing en dergelijke van monumenten. De werkgevers willen pas praten over aanvullingen op WW, WAO en Ziekte wet als uitgegaan wordt van de hoogte van de uitkeringen van vóór alle kortin gen. Toen zijn de eerste afspreken over de bovenwettelijke uitkeringen gemaakt en toen hebben de werkgevers zich ver plicht. „Aan guldens, maar niet aan per centages", aldus een VNO-woordvoer der. Maar waar de werkgevers de hand op de knip houden, maakt de vakbeweging zich vooral boos over de manier waarop De Koning zich een plaats heeft verwor ven op de toekomstige onderhandelings tafel. Nog voordat de besprekingen be ginnen hebben de werkgevers, aldus de vakbeweging, een deel van de prijs in de schoot geworpen gekregen. Drabbe voorspelt een 'bikkelhard ge vecht'. Een CNV-woordvoerder oppert dat verlaging van het ziekengeld niets oplevert voor het financieringstekort, laat staan de premie die voortaan van het ziekengeld geheven zou worden. In beide gevallen is er slechts sprake van een verschuiving van lasten, aldus het CNV. Vervolg van pagina 1 In tegenstelling tot de vakcentrale ovor het hoger personeel MHP ontkent de specialist van de WD-fractie in de Tweede Kamer, De Korte, dat het kabi net ingrijpt in de lopende cao's. Hij juicht het kabinetsplan toe. „Het is een opschorting van bovenwettelijke uitke ringen. Zo'n uitzonderingsbepaling is niet erg nieuw, Den Uyl's ziekengeld vorstel uit 1982 kende er ook een". Ter Veld (PvdA) spreekt van een han dige zet van het kabinet. Want volgens internationale verdragen is een loonin- greep mogelijk als die van beperkte duur is en als de koopkracht wordt be schermd. Het kabinet handelt dus niet in strijd met die verdragen. Bovendien wordt - ondanks de cao-ingreep - de on derhandelingsvrijheid grespecteerd. De uitkomst van het overleg is aan de socia le partners. Maar deze 'handige zet' van het kabi net brengt volgens Ter Veld de invoering van arbeidstijdverkorting in gevaar. De druk op het overleg tussen de sociale partners, al ontstaan door nieuwe kor tingen en gekissebis over premie-ver schuiving, wordt volgens haar versterkt. „Het maakt het voor de vakbeweging verschrikkelijk moeilijk de arbeidstijd verkorting - die minister De Koning zo graag wil - doorgevoerd te krijgen". CDA-woordvoerder Weijers wilde gisteren nog geen reactie geven. Dat zal hij pas doen als de SER en de Sociale Verzekeringsraad zich over het voorstel hebben Uitgesproken. Op op het ministerie van Sociale Za ken wordt in alle toonaarden ontkend dat de voorstellen inbreuk maken op de lopende cao's. „Het gaat hier om een overgangsmaatregel die verdwijnt als er nieuwe cao's zijn afgesloten", aldus een woordvoerder. Dat de kosten voor de bovenwettelijke uitkeringen door de voorgestelde rege ling bij de werknemers terecht komen, wordt niet tegengesproken. Maar vol gens de zegsman van Sociale Zaken is het kabinetsbeleid nooit van plan ge weest de meerkosten van kortingen op de ziektegelden af te wentelen op de werkgevers. ROTTERDAM (ANP) - De di recteur van het Gemeentelijk Havenbedrijf in Rotterdam, ir. H. Molenaar, heeft een beroep gedaan op de Vervoersbond FNV en de werkgeversorgani satie SVZ zo spoedig mogelijk onderhandelingen te starten over oplossing van het ar beidsconflict bij Rotterdam Terminal. De partijen zullen laten we ten of en onder welke voor waarden zij tot onderhande lingen bereid zijn, zo is na af loop van de zijde van het Ha venbedrijf meegedeeld. Als het aan het Havenbedrijf ligt wordt vandaag al met de on derhandelingen begonnen. De SVZ heeft echter gister avond al laten weten het voor stel van het havenbedrijf af te wijzen. Molenaar heeft in het af zonderlijk overleg met beide partijen een aantal niet nader genoemde suggesties op tafel gelegd. Naar verluidt stuurt de gemeente aan op een tijde lijk dienstverband tot 1 juli 1985 van de met ontslag be dreigde 150 werknemers van Rotterdam Terminal met de gezamenlij ke arbeidspool SHB. Op die datum wordt aan de hand van een in 1983 geslo ten sociaal akkoord tussen werkgevers en werknemers vastgesteld of er in het stuk goed werknemers ontslagen moeten worden door gebrek aan werk. Het tijdelijk dienst verband tot die datum van 1 juli 1985 zal dan voor een deel door het ministerie van Socia le Zaken worden gefinancierd en voor een deel door de werk gevers. DEN HAAG - „Er wordt door Konsumenten Kontakt gesold met bacteriën en voor de gar- nalenhandel wordt de markt bedorven." Zo luidde het verwijt van het Produktschap voor Vis en Visprodukten en zeventien garnalenhandelaren voor de vice-president van de recht bank te Den Haag vertolkt door hun advocaat, mr J.A. van Arkel, in een kort geding tegen de consumentenorgani satie. Volgens mr Van Arkel heeft Konsumenten Kontakt geen objectieve en waarheidsge trouwe consumentenvoorlich ting gegeven toen de bond uit een onderzoek van zeventien porties Nederlandse garnalen afleidde dat men maar beter geen garnalen kan eten. De rechter, mr J.J.R. Bak ker, vroeg drie deskundigen of de waarschuwing van Konsu menten Kontakt een weten schappelijk verantwoorde daad was, gezien de resultaten van het onderzoek. Een hunner zei neen, de an deren vonden de vraagstelling te ongenuanceerd voor beant woording met een simpel ja of neen. Van onze redactie binnenland HAARLEM - Het gewezen be stuur van de Landelijke Ver eniging voor Alleenstaanden (LWA) in Haarlem heeft on geveer 53.000 gulden uit de verenigingskas verdonkere maand, zo is gebleken uit een gerechtelijk vooronderzoek. Of dat geld ook in de eigen zakken is verdwenen staat nog niet vast, maar wel is zeker dat de leden strafrechtelijk zullen worden vervolgd; hetzij wegens verduistering, hetzij wegens valsheid in geschrifte. De zaak is voor nader onder zoek overgedragen aan de Haarlemse rechter-commissa- A A j/ €7 e Heel jammer dat Nederland dit jaar niet meedoet aan het Eurovisie Songfestival. Geen nerveuze zangeresjes die den ken bij de eerste drie te eindi gen. Geen hijgerige commen tatoren. Eigenlijk ergens best wel jammer. Het wordt een rustig winter seizoen. Want zo noemt men in Hilversum de tijd tot volgende zomer. Alle omroepen komen met hun winterprogramma op de proppen. Je krijgt het er nu al koud van. De BB zal versneld worden op geheven. Tenminste de Neder landse BB. De Franse blijft ge woon bestaan en wordt bin nenkort zelfs vijftig. Misschien moet er voor die op heffing nog even geoefend worden. Met figuranten en zo,. dat hoort nu eenmaal bij de BB. Dat zou het beste op het B-Binnenhof kunnen gebeu ren. Ook de fabriek voor kleefknik- kers kan opgeheven worden. De clickets-onderneming is failliet. Ach, het gaat om het spel en niet om de knikkers. Terwijl wij in Nederland dit nieuwe speelgoed presenteer den, zaten in het buitenland de ja-knikkers klaar om er op in te springen. Het is een heel kleverig zaakje geworden. Nog een ideetje voor een nachtuitzending: de berging van het oude Nederlandse schip de Amsterdam voor de kust van het Engelse Hastings. Laten we er alvast een kluisje inleggen met wat half-vergane bankbiljetten. Die uitzending zou het tv-win- terseizoen nog kunnen redden. MERIJN Jeugdplan ENKA in Arnhem, onderdeel van het AKZO-concern, heeft een miljoen gulden uitgetrok ken voor een jeugdwerkplan, dat 52 jongeren met een mavo- of een lts-diploma de moge lijkheid biedt om binnen het concern een tweejarige prak tijkopleiding te volgen. Shellorder DE plannen van Shell Neder land om in Pernis f 2,5 miljard te investeren hebben geleid tot een serie orders aan Stórk Ke tels met een totale waarde van f 7,5 miljoen, zo heeft Stork Ketels meegedeeld. Shell heeft in Hengelo onder meer zes speciale branderinstallaties besteld waarmee milieuvrien- delij k kan worden gestookt. Extra haring NEDERLANDSE vissers mo gen in de Keltische Zee ten zuiden van Ierland 300 ton ha ring meer vangen dan de oor spronkelijk toegestane 500 ton. Dit besluit is in Brussel geno men op grond van weten schappelijk advies over de in de Keltische Zee te vangen hoeveelheid haring. Jaarboek DE Vrije Universiteit (VU) van Amsterdam heeft besloten om, bij wijze van proef voor vier achtereenvolgende jaren; een Jaarboek Vrede en Veilig heid uit te geven. Het Jaar boek 83/84 behandelt de voor geschiedenis van de Neder landse discussie over de kruis raketten. Vluchtpoging EEN van de verdachten in de ontvoeringszaak Heineken, de 31-jarige F.M., heeft gepro beerd via een kabel te ont snappen uit de Bijlmerbajes in Amsterdam. Een bewaker sloeg bijtijds groot alarm, zo dat de vluchtpoging mislukte. 32 leerlingen DE gemiddelde grootte van de klassen in het basisonderwijs - de samenvoeging van het kleuter- en het lager onder wijs - wordt niet kleiner dan de 32 leerlingen die staatsse cretaris Van Leijenhorst van Onderwijs zich had voorgeno men. CDA en VVD steunen de bewindsman bij zijn opstel ling. Fietsdiefstallen HET aantal fietsdiefstallen in Eindhoven is met 40 procent teruggelopen sinds een groot scheepse actie om ze te merken met de postcode. Dat heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld.

de Stem | 1984 | | pagina 3