Jubilei zvvemb Uitslag Brons vooi Ivan Beck DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 Sierlijk Organisatie Linkspoot FC Groningen Optimistischer FC Utrecht FC Twente Lastig Weemoed TEKST R0MAIN VAN DAMME FOTO'S DE STEM DONDERDAG 30 AL Regiovoetbal start met veel treffers T48 Ajax-trainer Aad de Mos: „Achteraan zijn we sterker geworden". AJAX sim 01 RIJEN AMSTERDAM - De opdracht is duide lijk: Ajax moet nadrukkelijk om het vorig seizoen aan aartsrivaal Feyen- oord verspeelde kampioenschap gaan strijden. Voorzitter Ton Harmsen windt er geen doekjes om. Vorig sei zoen was hij bereid een stapje terug te doen. „Maar", zegt de zwaargewicht, „nu ligt het anders. We hebben enkele uitstekende spelers aangekocht. Het elftal is versterkt. Ajax moet verder kunnen komen dan vorig seizoen. Ook in de Europacup". Kernachtige uitspraken die trainer Aad de Mos bekend in de oren zullen klinken. De Harmsen zoals iedereen hem kent. Aan de wensen van de technische staf is tegemoet ge komen. De verdediging op peil brengen. Om dat te bewerkstelligen werd Ronald Spelbos bij Club Brugge los geweekt en Walter Meeuws op de loonlijst geplaatst. Twee erva- rewn verdedigers. „Een noodzaak", zegt Aad de Mos over die versterkingen, „we hebben vo rig seizoen veel gescoord. Maar we hebben ook veel goals tegen gekregen. Als je mee wilt tel len in de top, moet je er toch voor zorgen dat het achteraan redelijk gesloten blijft. In dat opzicht hebben we nu meer mogelijkheden. Vergeet trouwens Robbie de Wit niet. Een spe ler met individuele kwaliteiten". Dat wil echter niet zeggen dat Ajax plotsklaps uit de problemen is. Ajax staat.ga rant voor sierlijk voetbal. Een gegeven dat door de Nederlandse voetballiefheber gewaar deerd wordt. Dat is te merken als de Amster damse ploeg in de provincies wedstrijdjes te gen amateurclubs afwerkt. Barendrecht- Feyenoord, om maar eens een dwarsstraat te noemen, trekt amper 2000 toeschouwers. Als Ajax in Drente tegen Buitenpost speelt wordt het veld omzoomd door meer dan 6000 toe schouwers. Of neem Ijselmeervogels-Ajax, ge speeld in Amersfoort waar 6500 mensen de amateurs trouwens met 2-1 zagen winnen. Aantallen die menig bestuurder in het betaald voetbal likkebaardend in zich zal opnemen. Het geeft aan dat de naam Ajax nog altijd een bekende klank heeft. Niet alleen in eigen land. Immers, Ajax wordt regelmatig uitgeno digd voor wedstrijden in het buitenland. Uit nodigingen die volgaarne aanvaard worden omdat het Amsterdamse bedrijf draaiende ge houden moet worden. Bij Ajax beseft men donders goed dat daar wat tegenover gesteld moet worden. Maar niet ten koste van alles. Johan Cruyff weet daar in middels alles van. Aad de Mos trouwens ook. „Want", zegt hij, „ik zou er dolgraag nog een linkspoot bij willen hebben. Voor het midden veld. Maar dat zit er niet in". Met die opmerking legt Aad de Mos meteen de vinger op de zere plek. Het middenveld dat door de komst van Spelbos en Meeuws aange vuld kan worden met Ronald Koeman, wekte in de aanloop naar de competitie niet altijd de indruk een wedstrijd naar eigen hand te zet- men acEism tam BREDA - Alleen Rob Jacobs, trainer van Rotterdams klein ste eredivisieclub Excelsior, trekt een bedenkelijk gezicht als de zaterdag voor de eredivi sie beginnen competitie ter sprake gebracht wordt. De middelen om met succes de strijd aan te binden met de concur rentie zijn deze keer wel erg klein. Rob Jacobs, die vorig seizoen Excel sior keurig naar een veilige plaats loodste, heeft zich dan ook al diverse keren hardop afgevraagd wat er van Excelsior terecht moet komen. Weliswaar was het dit jaar uiter mate rustig op de Nederlandse trans fermarkt, maar uitgerekend Excel sior kreeg de grootste klappen. Top scoorder Michel Beukers speelt nu bij FC Utrecht, middenvelder Ton Patti- nama werkt zich inmiddels uit de naad bij FC Den Bosch en Koos Was- lander (vorig seizoen geleend van NAC) loopt het vuur uit zijn sloffen voor PEC Zwolle-voorzitter Marten Eibrink. „Mijn drie belangrijkste pionnen", klaagt Rob Jacobs, „en wat heb ik er voor terug gekregen, wat amateurs. Zo kan het wel weer". Desondanks weigert Rob Jacobs nu al de hand doek in de ring te gooien. Dat past in de eerste plaats niet bij zijn karakter en op de tweede plaats werd Excelsior al vaker als sluitpost van de eredivi sie opgevoerd. Maar ook Rob Jacobs kan er deze keer niet om heen dat zijn 'cluppie' menig degradatieduel zal moeten uitvechten. Excelsior-trainer Rob Jacobs: „Het wordt niet zo makkelijk". De overige zeventien ewredivisie- trainers zien het allemaal wat opti mistischer in. Logisch. Geen enkele trainer zal het in zijn hoofd halen nu al van de daken te schreeuwen dat het dit seizoen wellicht niets wordt. Afgezien van de topplaatsen in het klassement, die ook dit jaar weer ver deeld zullen worden door PSV, Feyenoord en Ajax, meent iedere club over voldoende kwaliteit te beschik ken om in ieder geval de veilige mid denmoot te bereiken. Als dat het ge val is, wordt het dringen geblazen. En daar ziet het inderdaad naar uit, al zijn er wel enkele clubs die materiaal genoeg hebben om door te dringen tot de sub-top. Zoals FC Groningen. Vorig seizoen werd er in de noordelijke hoofdstad wat al te hard van de toren geblazen. Met name voorzitter Renze de Vries liet zich herhaaldelijk verleiden tot boute uitspraken. Tot ergernis van trainer Han Berger die meer dan eens waarschuwde dat de verwachte aan val op de top-drie nog lang niet inge zet kon worden. Het bereiken van Europees voetbal zweepte het Gro ningse publiek echter dermate op, dat min of meer van Berger geëist werd dat de FC zich maar eens moest gaan bemoeien met de strijd bovenaan. Dat pakte dus wat anders uit, al kan moeilijk gesteld worden dat FC Gro ningen een totaal mislukt seizoen achter de rug heeft. Han Berger predikt ook nu voor zichtigheid. De ex-FC Utrecht-trai ner kan dit seizoen echter wel be schikken over een team dat er op pa pier aardig uitziet. Tegenover het vertrek van onder andere Ron Jans en Theo Keukens kan de komst van Eddy Bosman gesteld worden. Een aankoop die Feyenoord pijn gedaan heeft. „We hebben nu meer mogelijk heden", zegt Han Berger over die ver- Jan Sörensen: dit seizoen te be wonderen in de eredivisie. sterking, „om voor meer spektakel te zorgen. Rob McDonald weet nu dat hij vooraan op steun kan rekenen. We hebben spelers die een goede voorzet in de benen hebben. Maar ik blijf waarschuwen voor een te groot opti misme. FC Groningen moet zeker goed mee kunnen doen. Geen punt, maar echt mee gaan doen in de top is weer een ander verhaal". In de subtop kan FC Groningen wel eens gezelschap gaan krijgen van FC Twente. Weer terug in de eredivisie. Ongetwijfeld een aanwinst voor de hoogste afdeling van het betaald voetbal in Nederland. FC Twente heeft een ploeg die ruimschoots af stand moet kunnen nemen van de on derste helft. Het enige 'probleem' dat Fritz Korbach kent, is het weer in passen van de Deen Jan Sörensen die een transfer naar Liverpool voorlopig zal mislukken. Omdat Korbach er vanuit gegaan was dat Sörensen niet meer voor FC Twente zou uitkomen, haalde hij Martien Vreijsen als cen trale man naar het middenveld. De Bredanaar greep die kans, waardoor Korbach nu plotseling twee spelma kers in zijn ploeg heeft. „Maar daar komen we wel uit", gaat Korbach niet gebukt onder dat 'probleem', „we zul len er voor moeten zorgen dat we in Ronal Spelbos: ervaren kracht. verdedigend opzicht niet te kwets baar worden. Ik weiger echter een aanvaller in te leveren. FC Twente speelt met drie spitsen. Dat is het uit gangspunt". Wie er zich verder nog zullen aan dienen voor een plaats in de bovenste helft is een open vraag. De krachts verschillen lijken dit seizoen niet bijster groot te zijn. Met name de 'nieuwelingen' NAC, MVV en dus ook FC Twente, brengen op papier ster kere formaties in het veld dan de naar de eerste divisie verdwenen clubs Willem II, DS'79 en Helmond Sport. „Het wordt voor de meeste clubs een uitermate lastige competitie", voorspelt het trainerskorps dan ook eendrachtig, „een paar keer verliezen kan inhouden dat je meteen onder de rode streep duikelt". Dat zal wellicht niet gelden voor Haarlem, Roda JC, FC Utrecht, die met de al eerder opgevoerde clubs PSV, Feyenoord, Ajax, FC Groningen en FC Twente in staat geacht moeten worden zich snel genoeg te verwijde ren van het gewoel onderaan. Blijven er toch nog altijd tien clubs over die vermoedelijk weinig voor elkaar on derdoen. Met misschien Excelsior als de negatieve uitzondering. ten. Zoals in het PSV-toernooi waar Ajax niet verder reikte dan een derde plaats. Toegege ven, toernooi voetbal is wat anders dan strijd in de competitie, maar een vingerwijzing is het wel. Talent is er genoeg. „Beslist", vindt ook verdediger Peter Boeve, „maar er zal ook wel eens gebikkeld moeten worden. Met mooi voet bal alleen kom je er niet". Ajax denkt daarom af en toe met weemoed aan Soren Lerby. De momenteel bij Bayern München spelende Deen die gewend was voor op in de strijd te gaan. Van zijn vervanger, de Oostenrijker Felix Gasselich, kan dat bepaald niet gezegd worden. Technisch gezien een voortreffelijk speler, maar snel afhakend als de puntjes op de i gezet moeten worden. Voor Gerald Vanenburg begint langzamerhand het zelfde te gelden. Weliswaar wordt de balgoo chelaar onder andere door bondscoach Kees Rijvers („Hij is nog jong".) de hand boven het hoofd gehouden, maar Vanenburg zou zich eens moeten spiegelen aan Scifo, het 'wonder kind' uit België. Eveneens begiftigd met een techniek die garant staat voor hogeschool voetbal, maar ook bereid om de mouwen extra op te stropen als de wedstrijd daar om vraagt. Desondanks heeft Ajax natuurlijk genoeg kwaliteit om straks lang mee te draaien in de top van het klassement. Het blijft een genot om Ajax aan het werk te zien. „Zeker", meent Ro nald Spelbos, „ik heb tijdens de trainingen vaak met open mond staan kijken. Als ik het vergelijk met mijn vorige werkgever Club Brugge, kan ik alleen maar zeggen dat Ajax veel meer kwaliteit bezit. Alleen zal er voor gezorgd moeten worden dat het vertaald wordt in goede prestaties. Met Meeuws ben ik aange trokken om de zaak achteraan dicht te houden. Maar dat kunnen we niet met zijn tweetjes. Er zal ook met overleg gespeeld moeten worden". Om dat voor elkaar te krijgen drong Aad de Mos, die Jesper Olsen, Keje Molenaar en Jan Mölby uit zijn selectie zag verdwijnen, aan op spelers die van achteruit de organisatie ter hand kunnen nemen. Ter verdediging voerde de Hagenaar aan dat Ajax sinds het vertrek van Ruud Krol in feite nooit meer de beschik king heeft gehad over een echte libero. Met het aantrekken van Spelbos en Meeuws, reeds in april geregeld, is dat weer recht getrokken. En dat ontlokt voorziter Ton Harmsen dan de uit spraak dat Ajax, de laatste tien jaar vijf keer gekroond tot landskampioen, de altijd kriti sche Amsterdamse supporter maar weer eens de mond moet snoeren met een titel. „Dat kan", is Ronald Spelbos van mening, „maar dan zal de jeugd van Ajax zeker moeten begrijpen dat het om een teamsport gaat. Als deze groep het kan opbrengen taktisch gedisciplineerd te spe len, kan Ajax een heel eind komen. Ajax kan met dit materiaal makkelijk scoren. Dat maakt Ajax voor het publiek aantrekkelijk. Als we er nu voor kunnen zorgen dat de tegen stander minder scoort, komt het wel goed. Zo simpel is het eigenlijk". De jeugd van Ajax. Dit seizoen aan de hand van Spelbos en Meewus. Van onze sportmedewerker HULST - „Samen de kar d wen zonder blokken voor wielen te gooien. Dat is on grote kracht", zegt Gen Naessens, voorzitter van Hulsterse bedrijfsvolleyba bond vol overtuiging aan vooravond van de niem competitie waarin een vee tigtal teams zal strijden o de titels. Voor de actieve Naesse betekent het tevens het b gin van zijn achttiende se zoen als voorzitter. Ei functie die hij sinds de o richting - hij was de gron legger van het bedrijfsvc leybal in Hulst - in hand heeft. Dat het van de groi brengen van het recreatie volleybal een schot in roos is geweest, is op te m ken uit de belangstelling c hiervoor bestaat. Naessens: „In 1966 zijn1 gestart met 10 herentean AXEL - De regionale za! voetbalcompetitie is met e fikse doelpuntenregen v; start gegaan. De grootste ze kwam op naam van De Smi kei. In sporthal Den Dullac klopte het nieuwkomer Co Boys met 8-1. De Tol schoot in Oostbu eveneens goed uit zijn sl Met 6-1 versloeg het De Poe er. In dezelfde plaats deb teerde het Axelse 't Wap van Axel/Kesbeke uitsteker Tegenstander Oude Rae thuys kreeg weinig kans verloor met 6-1. Het Aarde burgse NMB/Vermeire reis af naar Hulst en boekte een 0-zege op De Kreeft. Debutant De Post kreeg F bricom op bezoek. Laatstg noemde formatie trok met f aan het langste eind. Het tea van De Rijcke, voorheen R cing White, wachtte in spoi hal De Vlaanderen vergeefs tegenstander Pierrot. Voor Hulstenaren betekent dit e start met twee punten in mi dering. Verpoorte en De S1 waren vrij. AMSTERDAM - Tijdens de spelen - het officieuze kar pioenschap voor CD-junion - in Amsterdam, behaal Ivan Beck van het Hulster RKHAV een derde plaats 1 het kogelstoten met een a sttand van 14.68 meter. Met de discus bereikte 1 wel de finale, maar kwa daarin niet verder dan een z vende plaats. Christel v: Waes en Stephan Grondm; bereikten de finale op de 6 en 1500 meter niet. Beiden b haalden een zevende plaats hun serie met als tijden 1.4! en 4.43.6. Van onze sportmedewerke AXEL - In verband met 1 feit dat Axel 50 jaar de schikking heeft over zwembad, worden er in zwei bad 't Plaatje zaterdag 1 zondag 2 september jubileui wedstrijden gehouden. Op b de dagen is het bad voor 1 publiek vrij toegankelijk. Deze speciale wedstrijd zijn georganiseerd door de j meente Axel in samenwerki met de plaatsleijke zwemcl De Otters, ZCK uit Koewac en De Schelde uit Terneuzi Het spits wordt na de officii opening door wethouc Apers afgebeten door jeugd. Deze niet bij een zwei club aangesloten scholier beginnen 's morgens om ti uur met sprintwedstrijd Van onze sportmedewerkei SAS VAN GENT - Temeuze se Boys pakt de laatste wek flink uit in vriendschappelij voetbalwedstrijden. Werd onlangs met 6-1 van Ijzend ke gewonnen nu werd Ac denburg met 6-0 geklo Sluiskil won moeizaam met 0 van AZVV en Koewac klopte het Belgiche St.-Gil met 2-1. Hoek speelde met gelijk in het uitduel teg STEEN en Zaamslag verra door Terneuzen met 1-0 verslaan. Hoofdplaat verlc met 2-0 van Nieuwdorp. STEEN-HOEK 3-3 - mooie en aanvallende pai voetbal, met twee aan elke

de Stem | 1984 | | pagina 8