Vissen op de rivier mmm LORENZO LAMAS VERRUILT FALCON CREST VOOR HOLLANDS LIEFDESNEST. Oprichte niet veroó 7X Bedrijf en uitvinder in nood Aan de bel DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 Clickets BV, de fabrikant van de magische magnetische speelgoedballetjes van de Groninger Sebastiaan Vos, staat aan de rand van het faillissement. De bewindvoerder heeft het personeel vorige week naar huis gestuurd. Er is zelfs geen geld meer om de lonen over augustus te betalen. SEXTRA OP DONDERDAG; DEI HENGELEN Huis en bijstand (1) Huis en bijstand (2) Sensatie IgW' PAPIER 1 VOOR UW PEN Eigen huis Pausbezoek PAPIER' VOOR UW PEN Valsemunters Niets veranderd! DONDERDAG 30 Braziliaanse biss T11 PAGINA (door Louis van de Geijn) LEEK/VUREN - Technische en commerciële fouten hebben het alom voorspelde succes van Clickets in de weg gestaan. Dat is de conclusie van zowel de huidige directeur A. Driessen als van de Bussumse zakenman en mede-oprich ter Henk Martin. De clicket is een plastic bal letje met een magnetische kern waarmee tal van spel letjes te doen zijn. Het is een uitvinding van de Groninger Sebastiaan Vos. Vier zakenlie den droegen in 1982 het kapi taal aan om van dat magneti sche bolletje een wereldsucces te maken. Het bedrijf had een vliegen de start. In september 1983 opende de Groningse commis saris Vonhoff in Leek een pro- duktiebedrijf, waar mettertijd 145 mensen werk zouden vin den. Dat j aar nog zou de omzet ongeveer 10 miljoen moeten bedragen. Over de hele wereld sloot Clickets BV miljoenen contracten af voor licenties en agentschappen. Machines De speciaal ontwikkelde ma chines, waarin de plastic bal letjes met geluidstrillingen werden gelast, leverden echter binnen enkele weken grote problemen op. Terwijl de or derportefeuille barstens vol zat, stonden de machines stil en hadden de werknemers niets te doen. Mede-eigenaar Martin (die overigens Scheermeijer heet, maar zich van de naam Mar tin bedient): „We verkochten meer dan we konden maken". Directeur Driessen: „De clic ket heeft enorm veel publici teit gekregen. Als dat minder was geweest, dan zou de markt niet zo veel honger heb ben gehad. Grote cijfers doen het goed in de krant, maar ze lokken natuurlijk ook namaak uit". Al binnen enkele weken la gen de Taiwanese surrogaat balletjes in de winkels, alle patenten ten spijt. Die kapers op de kust profiteerden dank baar van de problemen in Leek. Driessen: „De kans om de namaak vóór te zijn, ging zo verloren". Volgens Henk Martin, de com merciële gangmaker van het eerste uur, liep de zaak aan vankelijk als een trein. De eerste drie kwartalen van 1983 was er volgens hem een winst van bijna een half miljoen gulden. Toen hij naar zijn zeg gen na een ziekte in april 1984 terugkwam, was er zes ton verlies. De schuld bedraagt nu volgens de bewindvoerder on geveer 2,1 miljoen. Ook de provincie Gronin gen, tuk op nieuwe werkgele genheid, dreigt er flink aan te verspelen. Bovenop de norma le investeringspremies gaf de provincie een speciale bijdra ge van ten hoogste 250.000 om tegemoet te komen aan de kos ten van de verplaatsing van de produktie uit Gelderland naar het hoge noorden. De vakbond is kwaad dat de overheid wel alles doet om be drijvigheid naar het noorden te halen, maar daarna kenne lijk onvoldoende toeziet. Zo waren de arbeidsvoorwaarden volgens districtsbestuurder Jaap Wolters van de Indus triebond FNV in Groningen minimaal geregeld. Hij hoorde pas van de problemen toen het bedrijf al dicht was. Uitvinder Vos is zelf door de slechte gang van zaken ook persoonlijk in de knoei geko men. Hij heeft een licentie overeenkomst die hem een riant inkomen garandeerde, maar nu dat geld niet binnen komt, kan hij de inmiddels ge maakte privé-schuldenlast niet meer dragen. Het lijkt er op dat de pro duktie van clickets in Neder land nu 'op z'n Taiwanees' wordt voortgezet. Een bedrijf je in Hengelo dat volgens Wol ters voornamelijk van thuis werkers gebruik maakt, heeft al enige tijd een deel van de produktie overgenomen. Clic- kets-directeur Driessen sluit zelfs niet uit dat de firma ook elders balletjes gaat inkopen, Succes werd Clicket B V noodlottig Sebastiaan Vos met zijn clickets: kortstondig sukses. zoals bij de 'valse' concurren tie in het Verre Oosten. Eigen houtje Er is inmiddels sprake van dat één van de aandeelhouders op eigen houtje bezig is een han delsbedrijf in clickets op te zetten. Directeur Driessen noch bewindvoerder Jurrius willen daar concrete uitspra ken over doen. De vakbond onderzoekt of het waar is dat er met dat doel orders aan Clickets BV zijn onttrokken. - FOTOARCHIEF DE STEM Mede-eigenaar Henk Mar tin ziet nog wel brood in de clicket. De enorme respons van de speelgoedmarkt heeft volgens hem bewezen dat er volop mogelijkheden zijn. „We moeten het hoofd niet in de schoot leggen". door Gerard Kessels Er jr wordt hier aan de voor deur wat afgebeld. Vaak be gint het al vroeg, want de Duitsers zijn een matineus volkje. Een mens krijgt nau welijks de kans zich aan te kleden of er staat wel iemand op de stoep die door het breedgemaasde sociale vang net van het Wirtschafswun- der is gevallen. Als ze het zelf niet laten zien, vraag ik naar het pasje. Want alwie van overheidswege of zielig er kend is, krijgt een fraai uit ziende officiële pas, waarvoor een diplomaat zich. niet zou hoeven te schamen. De aange boden waar varieert van foei lelijke ansichtkaarten, die je je ergste vijand niet toe zou sturen en die daarom uitein delijk in de kinderkamer te recht komen, tot breekbare lepeltjes en minuscule stukjes zeep. De prijs die voor het spul gevraagd wordt, heeft met de werkelijke waarde in het geheel niets uitstaande, maar goed, daar is het ook niet om begonnen. Het betreft hier een vrij overzichtelijke vorm van liefdadigheid. Geen lange verhalen, geen gebre ken. Voor een paar marken en enkele vriendelijke woor den kan de deur weer dicht. Dat geldt ook voor de dames van het Muttergenesungs Werk, dat overspannen moe ders van hun luidruchtige kroost bevrijdt, en ze enkele weken uit laat hijgen in een vakantieboerderij in het Zwarte Woud. Een paar Mark heb ik ook voor de collectan ten van de Krebshilfe, de kankerbestrijding, die op pad gestuurd worden door Mil dred Scheel, de vrouw van ex- president Walter Scheel. De hand gaat vrijwel auto matisch naar de beurs, maar soms blijf ik met een kater achter. Onlangs nog. „Als mensen in het buitenland ziek worden, halen wij ze op met onze reddingshelicop- ters", zei de jongeman dood ernstig, terwijl hij de collec tebus onder mijn neus duwde. De zorg om mijn welzijn in het buitenland viel van zijn gezicht af te lezen. Nauwelijks had ik een paar Mark in de bus geduwd en was hij flui tend op weg naar mijn buur vrouw, of ik realiseerde me dat enkele weken geleden op de televisie juist tegen deze figuren was gewaarschuwd. Wie ziek wordt in het buiten land, wordt keurig opgehaald door de ADAC, de zeer gründ- liche Duitse ANWB. Regelmatig meldt zich ook een werkloze tuinier uit de buurt, die 's morgens al een indrukwekkende bierkegel met zich meedraagt en die komt vragen of ik een kar weitje voor hem heb in de tuin. Ik heb nog wat snoet werk, maar met het oog op zijn eigen veiligheid lijkt me dat wat riskant. En dan die keurig in het pak zittende heer die aanbelt om te vragen of ik elke morgen om zeven uur een lading verse broodjes bezorgd wil hebben. Kenne lijk een gat in de markt, ge zien de lange lijst namen op zijn papier. Maar de laatste tijd worden we vooral geplaagd door los lopende kozijnenverkopers. Dit volk, dat slechts door toe val op vrije voeten verkeert, sprijdt een onbevangen bru taliteit tentoon. „Is dit huis van u?. Oh, u huurt. Maar bent u soms van plan dit huis te kopen? Dan moet u er eens over denken deze houten ko zijnen te vervangen door kunststoffen". Waarna een langdurige lofzang volgt op de onovertroffen kwaliteiten van kunststof. Wijzend op onze houten kozijnen, waarin enige scheurtjes zichtbaar zijn geworden, schetsen de heren het perspectief van een naderende watersnoodramp. Een woordenvloed waar nau welijks tussen te komen is. Dan doe ik maar gewoon de deur dicht en roep: „Kein In teresse". 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimmilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIMIIIIIMIIIIIIIIIIIMIIlllll Vis met Rien van Nunen kleine hoeveelheden, maar wel in hoog tempo. Iedere aanslag of aanbeet een greep je voer een eindje stroomop waarts. Alleen maden Ook een goede voermetho- de, afgekeken van de Engel sen, is het voeren met grote hoeveelheden kleine rode of witte maden. Trouwens met een liter kan men heel wat uren toe. Men vist dan met wat grotere exemplaren of meerdere kleintjes op de haak. Het vissen met maden heeft als groot voordeel dat het aas heel goed op de haak blijft zitten. Dat is belangrijk bij het vissen op stromend water. Vlok, pluim of deeg vissen bij tijd en wijle gewel dig maar moeten veel vaker worden ververst of opgezet. Het riviervissen is geen saaie aangelegenheid zoals degenen menen die niets van sportvissen weten. Nog maar al te vaak hebben niet-vissers het beeld voor ogen van de naar zijn pennetje starende hengelaar. Bij het vissen op de rivier is men vrijwel voortdurend in beweging. Als alles naar wens gaat betekent dat een voortdurend verdwij nende pen, aantikken, lan den, snel onthaken, voeren, maden opzetten, inwerpen drift tegenhouden enz. enz. Staat er veel stroom dan is het zaak een wat meer lood ver dragende pen op te zetten. Immers het aas is dan sneller op diepte en de drift kan be ter worden tegengehouden. De zogenaamde 'stroompen', dus met het grootste gedeelte van het drijflichaam vlak on der het wateroppervak is daarvoor het meest in trek. issen op de rivier wodt in Nederland minder beoefend dan het sportvissen op kanaal en plas. Vissen op een rivier is, of dat nu met de vaste hen gel of met een Quivertip gaat, minder gemakkelijk dan vis sen op min of meer stilstaand water. Bij liefhebbers geniet het vissen op stromend water juist de voorkeur vanwege het minder gezapige karak ter. De vissen worden er groot en sterk, vaak vist men 'alles of niets', terwijl bovendien heel wat van materiaal en hengelaar wordt gevraagd. Voeren Neem alleen het voeren al. Wie op de rivier niet REGEL MATIG voert vangt beslist minder dan anderen die dat wel doen. Wie bovendien dat voer niet de samenstelling geeft waardoor het én aan trekkelijk is voor de vis én niet al te snel wegspoelt be zorgt zichzelf een slechte vis dag. Dat kan op meerdere manieren. Men kan het voer verzwaren of wat meer doen plakken. Bij het eerste ver liest men wat van de werking van het voer, bij het tweede is dat gevaar nog groter. Voor deel: het voer blijft liggen waar het ligt en werkt in bei de gevallen LANGER. Ook een manier, en zeker geen slechteis het voeren met iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiraHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiN Quivertip De Quivertiphengel, een hengel met een ragfijn topje, is ook uitermate geschikt om wat verder van de kant te vis sen. Men vist daarmee zonder dobber rechtstreeks op de top. Men voert door middel van een Swimfeeder (korfje waar men lokvoer of maden in stopt) of met b.v. een werple- pel. Tot voor kort mocht daar met een katapult bij het sportvissen uit te zonderen, hetgeen liefhebbers van het vissen op afstand bijzonder benadeelt. Quivertiphengels kan men zelf vrij gemakke lijk bouwen van andere holglas-hengels. Men lijmt eenvoudig een dunne top in een beetje pittige spinhengel en men kan ermee aan de gang. Perfectionisten kunnen natuurlijk altijd nog even een kijkje nemen bij de hen gelsportwinkelier. Daar kan men voor niet al teveel geld al heel redelijke Quivertiphen gels kopen, duurdere (en du re) zijn er ook... Bravo voor De Stem, die brengt tenminste het nieuws waar we wat aan hebben. Bijvoorbeeld vrijdag 24 augustus jl. dat artikel op de voorpagina nog wel. Ik be doel dat over staatssecreta ris de Graaf die mensen van boven de 50 uit de bijstand wil halen en in plaats daar van in de WWV wil laten blijven. Volgens mijn be scheiden mening heeft de Organisatie tot het Behoud van de Eigenwoning er in zeer grote mate toe bijgedr- gen hem op die gedachten te brengen. Ook aan deze orga nisatie besteedde De Stem de nodige aandacht, nu, maar ook in het verleden. De Stem heeft door haar regel matige publicaties omtrent deze materie er zeker aan meegeholpen, dat althans voor één groep woningbezit ters de zon weer gaat schij nen. We hebben wat bereikt door voortdurend te wijzen op dit grote probleem, ja de ze onrechtvaardigheid. Zeer terecht noemt De Stem de persoon van de heer Mentzel uit Etten-Leur, die steeds in West-brabant het voortouw heeft genomen tegen deze onrechtvaardigheid. Maar we zijn er nog niet helemaal, want andere mensen zitten nog steeds met dit probleem, of dreigen erin te geraken. Wij moeten solidair zijn met elkaar. Laat de organisatie het niet alleen doen. Vraag inlichtingen bij de heer Mentzel, die weet er alles van. Telefoon: 01608-15739, Organisatie Behoud Eigen woning afd. West-Brabant (na 18 uur). 'Eigen huis de bestand uit, niet voor boven de vijftig alléén, nee voor iedereen'. Halsteren L.F. Geers Wederom gaf u vrijdag 24 augustus nieuws in uw dag blad over het sociale pro bleem, opeten eigen huis. Ditmaal een vreugdevolle mededeling, dat staatssecre taris de Graaf de vijftigjari ge en ouder wil verlossen van dit sociale leed. Harte lijk dank voor de oprechte publiciteit die u aan dit so ciale probleem hebt toege kend. Als Stern-lezer hoop ik dat u ook in de toekomst dit probleem en gelijksoortige problemen de nodige aan dacht blijft geven. Ook har telijk dank namens vele an deren. Etten-Leur J.A. Lambregts Het deed me goed het ari- keltje in De Stem van 24 augustus j.l. te lezen 'Colle ga's helpen rechercheur aan eerder pensioen'. Dit getuigt van echte broederlijkheid, waar we in deze tijd zo'n schreeuwende behoefte aan hebben. Het geeft 'de burger moed', dat er zulke dingen gebeuren en dat het in de krant komt. Aan zulke 'voorbeelden' kunnen we ons gaan optrekken en ervaren, dat zulke verhalen heel wat positiever uitwerken dan al die verhalen over lichame lijk en geestelijk geweld. Ik vind niets depressiever dan 'sensatie'-verhalen, die al leen maar inspelen op de sensatie-'zucht' van de men sen. Al die uitgebreide sen satieverhalen, waar alle me dia bol van staan, leiden m.i. tot een machteloosheid, waar we geen raad mee we ten en waardoor we platge slagen worden en tot niets positiefs meer denken te kunnen komen. Kunnen uw journalisten niet vaker pro beren om 'positieve' ver haaltjes te brengen? De kreet van 'dat loont' niet en 'als we geen sensatie bren gen, haakt men af', maakt me misselijk. Ik ben er n.l. van overtuigd, dat als de media wat 'menselijker' worden, het op den duur ze ker gaat aanspreken. We zijn er echt nu al aan toe! re a°' £F«n ntSieWWlBU8 Doet uw best en ik zal een waarderend lezeres blijven. Breda Mevr. H.L.J. Blokhuis Hierbij wil ik u mijn dank betuigen voor het stukje in De Stem 'Kabinet hakt van daag knopen door'. Daarin werd o.a. genoemd het voor stel van staatssecretaris de Graaf om werklozen van 50 jaar en ouder uit de bijstand te houden, zodat dan bezit ters van een eigen huis, hun bezit niet hoeven 'op te eten'. Bijzonder blij was ik met het feit dat met name ook genoemd werden de belan genvereniging 'Behoud eigen woning' en de initia tiefnemer van deze organi satie, de heer Christ Mentzel uit Etten-leur. U zult begrij pen dat ook ik met deze pro blematiek zit te worstelen en dat het me goed deed dat de ze zaken in uw blad zo ge noemd wrden. Laten we ho pen dat het voorstel van De Graaf spoedig aangenomen wordt en dat bovendien ook eigen huizen-bezitters van beneden de 50 van deze on verteerbare zaak vrijgesteld kunnen worden. Breda Th. de Looff ,,'Als ie niet komt, ligt het niet aan ons", aldus P.van der Bom, Oudenbossche boomkweker, voor wie (om in de trant te blijven) geen koepel te hoog is om de H. Vader in mei '85 naar Oudenbosch te doen komen. En terecht! Wij zouden aan die constatering willen toe voegen: en ook niet aan de paus!! De uitgebreide aan dacht, door het dagblad De Stem en KRO-Brandpunt, besteed aan deze uitzonder lijke Rome-reis, heeft me nigeen weer eens herinnerd aan de voorbereidingen voor dit pauselijk bezoek aan Ne derland (Benelux)! Het mag dan zijn, dat het definitieve programma voor die be zoekdagen nog niet geheel vastligt, de grote lijnen zijn wel aangegeven en zal daar op wel doorgeborduurd worden! Maastricht (St. Ser- vatius) en Utrecht (H. Willi- brordus zetel van de aartsbisschop) zijn 'pleister plaatsen', die duidelijk aan spreken. Maar waarom nou Dokkum (St. Bonifatius) niet? In de noordelijke pro vincies wonen toch ook ka tholieken? Waarom gooit 's- Hertogenbosch zulke hoge ogen om zo'n bezoek te mo gen ontvangen? Vanwege de Maria-ommegang? Die heb ben ze in Bergen op Zoom ook. Er zijn in Nederland nog wel méér 'Maria-kapel- lekes' (Maria-oorden); even wel, nergens in de gehele wijde omtrek van Neder land (Benelux) niet, is er een Poolse kapel, toegewijd aan de zwarte madonna van Czestochowa behalve in Breda. De paus weet dat. Het Nederlands episcopaat weet dat. De voorberei dingscommissie weet dat. De Poolse nationaliteit van de huidige paus heeft natuur lijk niks-van-doen met dit pastorale huisbezoek. Ech ter, is er nou niemand zo Vgïsgsr 'kien' om iets aardigs en zin vols te bedenken dat als hommage/ verrassing kan dienen? Terwijl de 'ingre diënten' voor-de-pak liggen. En dat, terwij 1 de gehele we reld weet dat deze paus een groot Maria-vereerder is, en de Poolse zwarte madonna toch wel een bijzonder en apart plaatsje in zijn hart inneemt. Beste en uitsteken de stuurlui - zoals daar zijn: gemeentebestuur Ouden bosch, parochie-comité Ba siliek, boomkweker v.d. Bom, de vereniging Pro Pe tri Sede-Nederland en ande ren óók in Breda - staan te popelen om aan-de-slag te gaan. En late 'ze' nou niet komen aandragen met niet- inpasbaar of van niet-kun- nen. Hier hoort te gelden de hoogste voorrang van wél- willen. Breda Duijnstee Ons land gaat bezuinigen. Men kan het ook goed mer ken: mensen die jarenlang in dienst zijn als verpleeg ster, verzorgster of werkster in een ziekenhuis of bejaar dentehuis krijgen ontslag of staan op het punt ontslagen te worden. En dan te weten dat deze mensen op een eer lijke wijze hun brood ver dienen en al jaren lang in doenst zijn. Dit alles omdat ons land, en ook andere lan den al jaren benadeeld wor den door valsemunters, be lastingontduikers, enz. Frans van Leuven Groenendijk Vandaag zag ik in de krant de afschuwelijke foto's van massagraven in Peru. Ik was in gedachten meteen te rug in Auschwitz (waar ik 5 weken geleden het voorma lige concentratiekamp be zocht) en waar ook dergelij ke foto's hangen. Staande en lopende langs de barakken, gaskamers, crematoria etc, vroeg ik me af: waarom is dit nog steeds niet voorbij? Hier is 't inderdaad voorbij maar Auswitz is verplaatst naar Lima, Santiago, Manil la etc. etc. Na de oorlog zei men niet begrijpend: waar om deed niemand iets? Re geringen (vrije) wisten van 't bestaan van de kampen en de methodes en deden- .niets! En helaas er is nog niets veranderd. Massagra ven in Argentinië, Peru Uruquay etc. etc, mishande ling, schending van mensen rechten op grote schaal! Weer weten regeringen (en dus mensen) ervan en doen weinig of niets. Politiek te gevoelig? Riskant voor de export? Andere mij ondui delijke redenen? Ik voelde me schuldig daar in Auswitz om de vele slachtoffers van 't zelfde zinloze geweld waardoor nog steeds dage lijks honderden mensen worden gemarteld en ge dood. Schuldig omdat we zo weinig doen om dergelijke wantoestanden tegen te gaan. Waarom doen wezo weinig, regering incluis? Mensenrechten zijn ieders verantwoordlijkheid. iedreen kan (vanuit dit vrije Nederland) buitenlandse re geringen schrijven en ophel dering vragen over de schendingen van mensen rechten in 't desbetreffende land. Amnesty Int. biedt iedereen de mogelijkheid om iets aan deze schendingen te doen. Toch zijn er b.v. in Prinsenbeek met ruim 10.000 inwoners, zegge en schrijven 9 mensen die hier d.m.v. 'n schrijf groep wat aan probe ren te doen. Waar zijn de anderen? Zien zij die foto's niet. Horen zij niet de be richten over de huidige Aus- witz(en). Voor wie dit (echt te voorkomen) leed ook niet kan aanzien/aanhoren die kan bij 'n Amnesty groep in Breda of prinsenbeek te recht. Ik geef U graag 't adres van 'n groep in uw buurt. Misschien verandert er dan eindelijk iets!! Prinsenbeek Els Boors (ADVERTENTIE) Lorenzo Lamas drijft iedereen in z'n omgeving tot radeloosheid, de gevierde acteur wil bijvoorbeeld zo snel mogelijk met Falcon Crest stoppen. En ook achter de relatie met z'n vrouw en pasgeboren baby heeft hij een punt gezet. Alleen in Weekend leest u welke rol Pasqual uit Maastricht in dit drama speelt. EN VERDER IN WEEKEND: Voor Mata Hari zette Sylvia Kristel drank en drugs aan de kant. Geopereerde Benny Neijman zocht genezing bij z'n moeder. Stevie Wonder toverde Amsterdamse kerk om tot opname-studio. WEEKEND. 'T IS HAAST NIETTE GELOVEN DAT HET ALLEMAAL WAAR IS. Gen Van onze redactie b BEIROET - Pierr oprichter van d< rechtse christelijk tische partij en de president Amin woensdg op 78-jai overleden na een Dat heeft de Libai televisie bekendger Gemayel maakte d< huidige regering vi Van onze ree SAO PAULO - De Br de afgelopen dagen wt tie te hebben ontvan) seur, de bevrijdingsth pig) niet door het Vati< Voorts zijn zij tot de con sie gekomen dat het Vatic; se document tegen enkele pecten van de be vrij di theologie gemakkelijk te teren zal zijn. Dit document 'Instrui over enkele aspecten var bevrijdingstheologie' maandagmorgen offi< wordt verspreid, circuleer enkele weken binnen de tijnsamerikaanse Kerk. drukkelijk veroordeelt het cument het gebruik door tl logen van de marxisti: theorie om de bestaande rt teit te analyseren. Volgens de Braziliaanse schoppen heeft dit docum ondertekend door de le van de Congregatie voor Geloofsleer kardinaal Jos Ratzinger, veel minder g< dan een pauselijke encyc! Toch zeiden zij te vrezen, de conservatiefste sectore: Latijns-Amerika het munitie zullen gebruiken Wie e/nc kie: Kom naar Van bekwaam advies. 18Ö* R ||-3,0 C - 0,75 08170° 3,50 C; 1,25 GS 10° Stff i Van onze correspondent HAMBURG - „Stern zal dagboeken van Adolf Hi nooit publiceren. Daar is blad veel te links voor." w>u Stern-verslaggever G Heidemann steeds tegen Stuttgarter militaria-han laar en vervalser van de d boeken, Konrad Kujau, gezi bebben. De honderdduizenden m ken die hij neertelt voor dagboeken komen ook ht maal niet van Stern, zo weerde hij, maar van Zwitserse financier. Deze g te onbekende wilde de nog leven zijnde tweede man uit nazi-hiërarchie, Martin B nrann, gerehabiliteerd zi Dit vertelde Kujau gisteren de tweede procesdag.

de Stem | 1984 | | pagina 4