sleven Vakmanschap herken je zo. i Shell investeert 2,5 miljard in raffinaderij Kredietvoorwaarden tasten midden- en kleinbedrijf aan Jannen gaan op mijnenjacht Ambtenaren: werkgevers boycotten pakketvergelijking I jeireiyd ANWB: OM KWETSBARE GROEP TE BESCHERMEN Isoleren? Ventileren! Uw Gasbedrijf adviseert. Enquête commissie sprak toch met Friedemann Nederland leent weer meer 1KOMEN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND ORGANISATIES TEGEN TWEEDE KAMER: BANKEN HOUDEN KNIP OP BEURS BINNENLAND Studenten KH Tilburg sterk van ouders afhankelijk *{f\o€6cA Blokkade van Incotrans opgeheven VNO ONTKENT AANTIJGING Kabinet heft bejaarden- verzekering op Boeren boos CONSUMPTIE T5 PAGINA 2 vaardig Holen", aldus een communiqué van het TKK dat verder tamelijk gematigd van toon was. De autoriteiten hebben tot nu de aanhangers van Soli dariteit geen reden tot hoop op een terugkeer naar een vakbondspluralisme in Polen gegeven. Het weekblad van de communistische partij van Polen 'Polityka' schreef vorige week dat de autoritei ten niet zullen aarzelen ge weld te gebruiken om orde en rust te handhaven. Terug keer naar vakbondspluralis me wordt in het blad een 'on wezenlijke' eis genoemd. De machthebbers in Polen doen alsof het tijdperk van Solida riteit voorbij is en hebben de amnestiewet gepresenteerd als een gebaar van goede wil dat past in het 'normalise ringsproces'. De autoriteiten stellen ech ter alles in het werk om na de afgekondigde amnestie een herleving van de geest van Solidariteit te voorkomen. Twee onlangs vrijgelaten vakbondsleiders zijn al door de autoriteiten gewaar schuwd. Als zij hun 'ordever- storende' activiteit voortzet ten, zullen zij ter verant woording worden geroepen. Zij hebben het echter tot nu toe gelaten bij harde woor den en 'waarschuwende ge sprekken', en geen van de vrijgelaten politieke gevan genen is opnieuw gearres teerd. Jos van Kemenade - FOTODESTEM/JOHANVANGURP „Een jaar geleden werd ik benaderd door de vacature commissie voor de leerstoel algemeen vergelijkende on derwijskunde. Men wilde mij op die stoel hebben. Ik nam het in overweging. Ik denk overigens dat ik het niet ge daan zou hebben. Maar voor dat ik ja of nee kon zeggen werd me duidelijk gemaakt dat het bestuur van de uni versiteit 'onoverkomelijke bezwaren' had tegen een eventuele voordracht van Van Kemenade. Omdat de leerstoel 'levensbeschouwe lijk gevoelig' werd bevonden behoorde daarop niet iemand te komen die 'het bijzonder onderwijs geen goed hart toedraagt.'Toen ik het bij ge rucht hoorde heb ik hard ge lachen: dat kan niet, we le ven niet meer in de negen tiende eeuw. Ik vond en vind die redenering niet deugen en buiten de werkelijkheid zeker ten opzichte van iemand, die 15 jaar aan de Katholieke Universiteit heeft gewerkt, laatstelijk als lid van het College van Bestuur. Men mag van iemand vragen de doelstellingen van het on derwijsinstituut te onder schrijven, maar men mag niet eisen dat hij een bepaald deel van het object dat hij moet bestuderen bij voorbaat een goed hart toedraagt. Dat heeft niets meer met weten schap uit te staan." Dit soort denken berust op machtspolitieke overwegin gen, vloeit voort uit de be staande machtsverhoudin gen, een puur politieke afwe ging." kema dat ongezond vinden. De sterke ontwikkeling van lokale initiatieven toont volgens Boekema aan dat het door de centrale overheid ge dirigeerde regionale econo mische beleid niet voldoet. Dat verklaart volgens hem voor een deel ook de aarze lingen die het ministerie van Economische Zaken hierover heeft. „Ze verliezen hun greep". Boekema meent dat lokale initiatieven ook een signaal geven van een fundamentele veranderingen in het econo misch leven. Nieuwe opvat tingen over de betekenis van arbeid, over kleinschalige, op de behoeften van de naaste omgeving gerichte produktie, komen hier tot hun recht. Dat veel initiatiefnemers in de politiek en het georga niseerde bedrijfsleven lokale projecten enkel zien als een overbrugging naar een nieu we periodevan volledige werkgelegenheid, is volgens hem dan ook een misvatting- In feite gaat achter dit ver schijnsel de voorhoede schuil van een nieuw type bedrijfs leven, aldus Boekema. T28 PAGINA 3 PEN HAAG - De plannen die staatssecretaris Van Zeil (Eco- gomische Zaken) heeft met het midden- en kleinbedrijf zijn gisteren door verschillende werkgevers- en standsorgani saties op de korrel genomen. De wijziging van de voor waarden waarop kredieten worden verstrekt werd met name vrij scherp veroordeeld. De voorstellen komen volgens KNOV, NCOV en VNO en NCW neer op lastenverzwa ring en een bemoeilijking van de toegang tot kredieten. Deze organisaties waarschuwden voor extra nadelige gevolgen van de kabinetsplannen. Het feit dat van rijkswege gedekte garantiekredieten duurder worden zou een las tenverzwaring van acht mil joen met zich meebrengen. De verscherping van de krediet- voorwaarden zou - in vergelij king met verleden jaar - bijna 70 procent van de 'starters' doen afvallen. De noodzaak voor de aanscherping werd bestreden, omdat het rijk slechts in een klein aantal van de gevallen daarwerkelijk de garantie moet betalen. VNO- directeur Van Lede waar schuwde ervoor dat het ver leggen van meer risico naar de banken (waarvan hij geen te genstander is) het gevaar met zich mee brengt dat banken eerder de knip op de beurs houden. Die vrees werd bevestigd door de vertegenwoordiging van de Nederlandse Midden- standsbank (NMB). Bankdi recteur Faber kondigde aan dat de nieuwe kredietvoor waarden de bank zouden kun nen nopen geen risico's meer aan te gaan. Nu hebben de fi nanciers een 'eigen risico' van tien procent. Als de bank het dreigement uitvoert, houdt dat in dat in de toekomst krediet vragers eerder zullen worden afgewezen. Dat onder deze toekomstige categorie vooral startende on dernemers zullen vallen werd wel duidelijk. Zowel van de kant van NMB als van de Ra- bo en ABN werd te verstaan gegeven dat „starters geen ze kerheden opleveren en vanuit die positie niet financierbaar zijn", zoals Rabo-topman Wijffels het zei. Óm 'starters' toch op gang te kunnen helpen bepleitten met name de vertegenwoordigers van VNO en NCW overheids maatregelen, waardoor men sen die 'starters' financieel helpen fiscale voordelen krij gen. Beide organisaties zagen hier meer in dan in het finan cieren of subsidiëren van 'starters', hetgeen „concurren tievervalsing in de hand werkt". De plannen van Van Zeil, om stroomlijning aan te bren gen in de advisering van de ondernemers werden iets min der kritisch ontvangen. De middenstandsorganisaties za gen er nog het minst in, omdat de voorstellen de adviesgeving niet vereenvoudigen en bo vendien in nogal wat gevallen duurder zullen maken. De de legatie van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) zag in de plannen ook het ge vaar van een te grote bureau cratisering en bepleitte een systeem waarbij de advisering op lokaal of regionaal gebied gestalte wordt gegeven. Voorlopig rijbewijs Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De ANWB acht de invoering van een voorlopig rijbewijs voor beginnende automobilisten ernstig het overwegen waard. Noorwegen kent al een dergelijk systeem en in West-Duitsland wordt waarschijnlijk volgend jaar een desbetreffende regeling van kracht. keersovertredingen begaat. Wordt aan een van deze voor waarden niet voldaan, dan moet opnieuw examen worden gedaan. Auto's met beginnen de chauffeurs moeten boven dien herkenbaar worden ge maakt. Een voorlopig rijbewijs voor een periode van twee tot drie jaar zal naar de mening van de ANWB zeker gunstige in vloed hebben op de nu veel te hoge ongevalcijfers voor de leeftijdgroep 16-25 jaar. Ook het instituut voor Zintuigfy siologie van TNO steunt blij kens de bijdrage van drs I. Vierling van dit instituut de invoering van een voorlopig rijbewijs. Vierling stelt voor het 'proefrij bewijs' te verstrekken onder de voorwaarde dat de beginnende automobilist bin nen twee jaar niet harder rijdt dan 90 kilometer per uur; een aantal veiligheids- en vaar- digheidscurussen goed door loopt en geen of weinig ver- Vierling acht een voorlopig rijbewijs in ons land een haal bare zaak, ook al zullen de kosten van vervolgcursussen (enige honderden guldens per persoon) door de cursisten zelf gedragen moeten worden. De huidige organisatie van exa minering hoeft niet gewijzigd te worden, aldus de TNO-me- dewerker. De rij schoolwereld zal alleen haar taak moeten uitbreiden, zo stelt hij voor. Heroinedode DE 27-jarige Spanjaard L.T.S. is om het leven gekomen na het gebruik van heroïne. Het lijk van de man werd aange troffen in een hotel aan de Doelenstraat in de hoofdstad. De Spanjaard is dit jaar het M-ste slachtoffer van heroïne in Amsterdam. Dienstplicht voor rampen HET invoeren van een ramp- bestrijdingsplicht in plaats van de huidige noodwacht- plicht is niet noodzakelijk en uit maatschappelijk oogpunt niet gerechtvaardigd. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken heeft staatsse cretaris Van Amelsvoort dit per brief aan de Tweede Ka mer laten weten. Ontsnapt EEN 26-jarige gedetineerde die in de gevangenis van Den Haag wegens moord een straf uitzat van twaalf jaar, is tij dens familiebezoek in Gelder- malsen aan zijn bewakers ont snapt en gevlucht. C. werd zes jaar geleden veroordeeld we gens een door hem gepleegde moord in Roosendaal. Schoorsteenbrand HET aantal schoorsteenbran den in ons land is de afgelopen tien jaar gestegen van bijna 300 tot tegen de 3.000. Deze vertienvoudiging is het gevolg 'an een toegenomen gebruik van hout- en kolenkachels, zonder dat de schoorsteen daarvoor is aangepast. Kledingdiefstal DE Amsterdamse politie heeft in een loods aan de Haven straat in Amsterdam een zeer grote partij gestolen kleding en schoenen met een waarde van zeker één miljoen gulden aangetroffen. De kleding is af komstig uit een kledingmaga zijn in Weesp. TILBURG (ANP) - Ruim de helft van de bijna 5.000 stu denten van de Katholieke Ho geschool Tilburg (KHT) is af hankelijk van financiële bij dragen van de ouders. Dat blijkt uit de gepubli ceerde studentenpopulatiecij- fers over het studiejaar 1982/ 1983 van de KHT. Uit de vergelijking met ge gevens van de voorafgaande jaren blijkt dat het aantal jaarlijks toeneemt. Uit het on derzoek blijkt tevens dat steeds meer studenten bij hun ouders blijven wonen. Het vo rig studiejaar 26,4 procent te gen 17,8 procent in 1978. Als belangrijke reden voor het thuiswonen noemt men het systeem van studiefinancie ring. „Studenten die een stu dietoelage krijgen moeten de ze na hun opleiding terugbeta len. Door thuis te blijven wo nen is de toelage minder, en dus de uiteindelijke schuld la ger". Twee Nederlandse mijnenvegers zijn gistermorgen uit Den Helder vertrokken om in de Rode Zee de jacht op mijnen te openen. Er werd heel wat afgekust, voordat de schepen de haven uitdreven. De schepen en hun bemanningen zullen zeker tot de jaarwisseling weg zijn. (ADVERTENTIES) m&S 4 vs Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch baar bier op natuurlijke cn ambachtelijke wijze. En dat proef je Vakmanschap is Meesterschap Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De werkne mers van Rotterdam Terminal hebben de blokkade van de kantoorgebouwen van het moederconcern Incotrans aan de Wilhelminakade opgehe ven. Op een door de Vervoers- bond FNV georganiseerde persconferentie zei bestuurder Kees Voormeulen dat het per soneel van Rotterdam Termi nal op advies van de bond unaniem heeft besloten om de blokkade van de Incotrans- kantoren op te heffen. Volgens Voormeulen heeft havenwethouder Den Dunnen een belangrijke rol gespeeld bij het vinden van een opening in het conflict. De gemeente Rotterdam is namelijk bereid voorlopig af te zien van het in nen van een huurschuld van 750.000 gulden,die Rotterdam Terminal op 15 september zou moeten betalen aan de ge meente. Daardoor ontstaat voor In cotrans financiële ruimte om de lonen van het personeel van Rotterdam Terminal voor augustus en september te ga randeren. Voorts ontstaat, al dus Voormeulen, meer tijd om een oplossing te vinden voor de met ontslag bedreigde per soneelsleden van Rotterdam Terminal. Zou het personeel hebben besloten door te gaan met de actie, dan was een kort geding gevolgd, aangespannen door Incotrans. Voormeulen ver klaarde dat de bond weinig vertrouwen had in de afloop van deze procedure. Van onze Haagse redactie "en haag - Het Verbond van Nederlandse Onderne mers (VNO) heeft ontkend een ^'rii jke vergelijking tussen de 'nkomens van ambtenaren en Werknemers in het bedrijfsle- Vet> te ontlopen. De verklaring van het VNO wam na de beschuldiging Van de CMHA (centrale van middelbare en hogere ambte naren) dat de werkgevers het "verleg boycotten. Zonder een mudelij ke opgave van redenen zouden de werkgeversorgani saties deze week op het laatste moment opnieuw een verga dering van de commissie pak ketvergelijking hebben afge zegd. De CMHA verdenkt de werkgevers ervan bang te zijn voor de cijfers. Want duidelijk zou kunnen worden dat niet alleen hogere ambtenaren in hogere functies slechter af zijn dan hun collega's in het be drijfsleven, maar dat ook de lagere ambtenaren na verge lijking minder overhouden. Tot voor kort werd algemeen aangenomen dat de lagere ambtenaar het aanzienlijk be ter heeft dan werknemers met vergelijkbare functies in het bedrijfsleven. Voorzitter De Jong van de christelijke ambtenaren (CCOOP) vindt dat eerst de werkgevers over de brug moe ten komen. De suggestie dat de ambtenarenbonden nu wel licht beter af zouden zijn met het achterwege blijven van de vergelijking, noemt hij onzin. De commissie pakketverge lijking is - op aandrang van de Tweede Kamer - ingesteld door minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken. Rietkerk heeft voortdurend verklaard dat hij maatregelen zal nemen als zou blijken dat de salaris sen van de ambtenaren ver achter zouden liggen bij die in het bedrijfsleven. Overigens heeft Lubbers deze toezegging onlangs nog ondergraven, toen het kabinet besloot met een eventuele ver betering van salarissen en ar beidsvoorwaarden van hogere ambtenaren te wachten op de pakketvergelijking. Maar voor het kabinet is nog lang niet duidelijk, aldus Lubbers toen, of er iets met de resultaten van het onderzoek zal worden gedaan. De vergelijking moet vol gend jaar rond zijn maar tot nog toe zijn alleen nog voorbe reidende stappen gezet. De partijen twisten nog steeds over de vraag hoe de vergelij - king moet worden aangepakt. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Shell Nederland gaat komende vijf jaar 2,5 miljard gulden investeren in modernisering van de raffinaderij in Pernis. Bijna de helft van dit be drag (1,2 miljard) wordt uitge trokken voor de bouw van een zogenaamde hydroconversie- fabriek (hyeon), waarmee de zwaarste delen van de ruwe olie kunnen worden omgezet in veelgevraagde lichte olie- produkten. Dit heeft de president-di recteur van Shell Nederland, drs. A.C. Helfrich, in Rotter dam meegedeeld. Shell heeft zeventien jaar op het hyeon- project gestudeerd en er mee LEXINGTON (ANP) - De vijfmans delegatie van de par lementaire enquêtecommissie die werd ingesteld na het RSV-debacle heeft in Lexing ton Kentucky toch gesproken met Stacy's voormalige part ner Friedemann. Eerder op de dag had Frie demann te verstaan gegeven dat hij niet bereid was de dele gatie van de enquêtecommis sie te woord te staan. In de burelen van het advo catenkantoor Wyatt, Tarranty Combs belegde de commis sie tot verrassing van de pers een bijeenkomst met een gast wiens naam niet bekend werd gemaakt. Pas na afloop van het gesprek deelde commissie voorzitter Van Dijk mee dat het gesprek met Friedemann alsnog had plaatsgevonden. Het tweede gesprek dat de enquêtecommissie in Lexing ton wilde voeren ging niet door. Gesprekspartner Jim Hollis, een voormalige naaste medewerker van Stacy, bleek inmiddels naar Dallas te zijn afgereisd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet neemt deze week de beslissing om de bejaardenverzekering per 1 januari van het komende jaar in zijn geheel op te hef fen. Bejaarden zullen dan in de verplichte ziekenfondsverze kering terecht komen, maar daarvoor wel meer moeten gaan betalen. Andere zieken fondsverzekerden komen ook duurder uit, omdat de zieken fondsen er in één klap onge veer één miljoen extra verze kerden bij krijgen, met een 'hoog risico'. Het rijk zal overigens zijn bijdrage aan de bejaardenver zekering in de Algemene Kas van de ziekenfondsen stoppen. De beleidskeuze leidt niet tot een bezuiniging. Eind deze week zal een noti tie hierover aan de Kamer worden aangeboden. Binnen kort volgt dan een adviesaan vraag van het kabinet aan de Ziekenfondsraad en de Sociale Verzekeringsraad. geëxperimenteerd. De zwaar ste delen van de ruwe olie zijn momenteel nauwelijks ver koopbaar. Shell investeert verder 1,3 miljard gulden in infrastruc turele verbeteringen van het raffinaderij complex in Pernis, waarvan de belangrijkste maatregelen zijn om de uit worp aan zwaveldioxyde te beperken. Daarvoor worden onder meer twee ontzwave lingsinstallaties gebouwd en bovendien wordt (kostbaar der) aardgas voor ondervuring van de stoomketels gebruikt. Shell verwacht daarmee in de jaren negentig de huidige uit worp aan zwaveldioxyde te hebben gehalveerd. De investering levert 25.000 arbeidsjaren aan werkgele genheid op. Shell zal binnen kort geïnteresseerde bedrijven uitgebreid voorlichten over de mogelijkheden in de bouw deel te nemen. De miljardeninvestering in het Hycon-projekt is er met name op gericht het huidige markt-aandeel tenminste te behouden door goedkoper te produceren. Shell erkent dat de investering in het Hycon- projekt ook een risico betekent indien de vraag naar aardolie- produkten nog verder zou in zakken (de totale Europese ca paciteit is nu 750 miljoen ton) of de zwaardere olie en kraak- residuen relatief duur zouden worden. Vervolg van pagina 1 Zoals bekend wordt een deel van de verzoekschriften om ontheffing provinciaal beke ken, een ander deel landelijk. De commissies adviseren bij de uitvoering van de super heffing, maar ook bij het vast stellen van de uitzonderings gevallen. Minister Braks zei deze week zeer veel belang te hechten aan de medewerking van het bedrijfsleven bij de uitvoering van de maatregel. „De Zuidnederlandse melk veehouders wachten met hun produktie beperking tot de winter. In dit seizoen produce ren de koeien minder melk. Bovendien wachten de boeren op de beslissing van Braks over de opkoopregeling voor teveel geproduceerde melk". Dit zegt de heer van Dinter van de NOB naar aanleiding van een uitspraak van minis ter Braks van Landbouw. Vol gens Braks lappen de Zuidne derlandse melkveehouders de produktiebeperkende super heffing aan hun laars. Sinds de invoering van deze maatre gel, vijf maanden geleden, zorgden de boeren in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland voor een beperking van 0,2 procent. In andere delen van het land was dit gemiddeld vier procent. Begin dit jaar is een pro duktiebeperkende maatregel voor het Noorden van het land van 4,7 procent doorgevoerd, terwijl de Zuidenlij ke boeren hun produktie met 2,3 procent moesten beperken. Volgens de heer van Dinter van de NCB moeten de boeren in Zuid-Ne derland zelf beslissen wanneer ze de melkproduktie van hun koeien gaan verminderen. "De boeren zullen toch moeten vol doen aan de maatregel. Het is aan hen om te bepalen wan neer ze dat doen", aldus van Dinter. A V? „Een natte rug in de Ridder zaal? Maak dat je chauffeur wijs. Je bent natuurlijk ergens in een wijnkelder gedoken." Zoiets zal mevrouw Lubbers tegen Ruud gezegd hebben toen hij met een besmeurd pak terugkwam van de verjaar dagsreceptie van Joop den Uyl. „Je hebt een stuk in je kraag en het lekt nog ook!" En Lubbers alles ontkennen natuurlijk. Enerzijds had de vlek wel met alcohol te maken, maar anderzijds lag de oorzaak bij een kelner. „Als ik flink wat water bij die wijn doe, is alles zo opgelost", zei hij. „Daar komt nog bij dat dit niet mij allerbeste pak is", ging de premier verder. „Denk je dat ik voor Den Uyl mijn duurste spul aantrek?" „Maar waarom moest het nou weer over jouw rug?" wilde zijn vrouw weten. „Jij hebt al zo veel te dragen". „Ach", zei Ruud met een lachje, „ik heb een brede rug." „Het Nederlandse volk valt over je heen. Weet je zeker dat die kelner het niet met opzet gedaan heeft? Is het een amb tenaar of zo, die z'n gal kwijt moest?" „Nee, er zit echt niks achter. Misschien was z'n buikriem te strak aangetrokken. Of hij struikelde toen hij een stapje terug deed. Het kan ook dat hij een blad met glazen hoog bo ven zijn hoofd hield om te la ten zien wat een 'superheffing' eigenlijk is. „Maar, Ruud, het kan toch best een complot zijn? Je weet dat PvdA en VVD met elkaar aan het flirten zijn. Als we die roomse Ruud laten verdrinken in z'n eigen miswijn, kunnen wij samen verder, denken ze." Lubbers zei die mening mee te nemen in het proces van de be sluitvorming en ging onder de douche. MERIJN DEN HAAG - Er wordt voor het eerst sinds jaren weer meer geleend om de groeiende consumptie te kunnen betalen. In het eerste halfjaar van 1984 is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek voor 3.472 miljoen gulden aan con sumptieve leningen verstrekt tegen 3.426 miljoen gulden in dezelfde periode van vorig jaar. Dat is een stijging van 1,3 procent. Die stijging komt vooral voor rekening van het finan cieringskrediet en het doorlo pend krediet. Er is de eerste zes maanden van dit jaar ook minder afge lost op consumptieve leningen, aldus het CBS. De financieringsmaat schappijen hebben het meest geprofiteerd van de toename van de consumptieve leningen. Hun marktaandeel nam toe van 51,5 naar 54,1 procent. Het marktaandeel van de algeme ne banken en de spaarbanken liep terug. Andrea Doria DE opening van de kluis van de Andrea Doria, die de AVRO in de nacht van 16 op 17 augus tus rechtstreeks op de televisie bracht, heeft 1,5 miljoen kij kers (11 procent) getrokken en een waarderingscijfer gehaald van 7,1. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1984 | | pagina 3