even..L UITBLAZEN Terughoudendheid troef bij wierde herdenking 'Akkoord van Gdansk' „In de politiek past geen dogmatiek" Voorhoede van nieuw type bedrijfsleven Kredietv Ambtenai ANWB: Isoleren? Ven Spiegel van het leven JOS VAN KEMENADE BIJ AFSCHEID VAN KAMER: LOKALE INITIATIEVEN MEER DAN WERKVERSCHAFFING ORGANISATI VNO ONTKEI DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 ACHTERGROND CONFRONTATIE MET AUTORITEITEN MOET WORDEN VOORKOMEN Compromis Demonstraties Jos van Kemenade terug naar de Universiteit Engeland Meer tijd PONDERDAG 30 BINNENLAND Den HAAG - Het Verbo van Nederlandse Ondern mers (VNO) heeft ontkend e ferlijke vergelijking tussen 'nkomens van ambtenaren Werknemers in het bedrijfsi ven te ontlopen. Iemand in Manchester's Coronation Street krijgt een neef uit Nederland op bezoek. De Engelse kij kers van *s-werelds langst lopende (24 jaar!) soap opera worden er echter niets van gewaar want de aflevering met de 'neef uit Nederland' wordt alleen maar voor de landgenoten van de be zoeker gemaakt. De neef is Wil lem Ruis en hij kan de borst wel nat maken want ze zullen Item er de oren van de kop klet sen. Binnen de tijdslimiet van één aflevering krijgt neef Wil lem tien jaar wel en wee in Co ronation Street te verwerken en met hem de Nederlandse kij kers, want dit is de manier waarop de VARA de sprong wil maken van 1974 - dat was dus nog ver vóór de 'Crisis' - naar vandaag. In het nieuwe tv- 'seizoen' krijgen we Coronation Street weer regelmatig te zien. De VARA heeft al eens eer der een inhaalmanoeuvre moe ten uitvoeren om bij te komen. Dat gebeurde in 1970. Tot dan toe liepen wij hier enkele jaren achter op de gebeurtenissen in Coronation Street. Voor ons le ken ze daar toen de jaren '50 amper ontgroeid te zijn. In wer kelijkheid echter was het er wel degelijk 1970 en wat méér was: de serie werd al lang in kleur gefilmd en de VARA-afleverin- gen waren nog steeds zwart wit. Toen was het Berend Bou- dewijn die naar Manchester werd gezonden om een samen vatting te maken van de 800 afleveringen die wij hier toen achter waren. In 1972 konden felle protes ten de VARA er nog van weer houden de serie van het scherm te halen, maar in 1974 was het, wat Nederland betreft bekeken. In Engeland ging de commer ciële tv-maatschappij Granada echter gewoon door. De serie loopt nu 24 jaar, telt al zo'n 2400 afleveringen en niemand denkt eraan ermee op te hou den. Op het terrein van de Gra- nada-studio's in Manchester werd nog maar enkele jaren ge leden zelfs een geheel nieuwe Coronation Street gebouwd omdat de oude wat erg ver ach ter was gebleven bij de stads vernieuwing en renovatie in de echte volkswijken van Man chester. WIM KOCK speelde van Stan Ogdende wat sullige echtgenoot van de kwebbelzieke en eeuwig met krulspelden in het haar lopende Hilda Ogden. (Jean Alexander). Len Fairclough heeft zich ook uit de serie laten schrijven en net zomin als Elsie Tanner werd hem dat door kijkers in dank afgenomen. Uit Coronation Street ver dwijnen is nooit gemakkelijk geweest en dat had niet met de sociale controle van het tv- straatje zelf te maken, maar met die van de hele natie. Een van Elsie Tanner's tv-minnaars werd eens opgewacht door een groep mannen die hem bedreig den omdat hij in een recente af levering vervelend tegen Elsie had gedaan. En een andere, de acteur Peter Adamson, kreeg in een pub een klap op z'n gezicht omdat hij teveel de baas speel de over Elsie. Acteurs en actrices werden zozeer met Coronation Street vereenzelvigd dat niet alleen het publiek hen voor 'echt' aan zag; het was ook moeilijk voor hen om aan ander werk te ko men. Sterven werd nog het ge makkelijkst aanvaard. Zo ver telde acteur Norman Fnsby ooit het verhaal van een vrou welijke collega die zich uit de serie had laten schrijven. Ze kreeg er spijt van want ze kon nergens meer aan de slag. Ze keerde terug in Coronation Street om er te sterven. Daarna kreeg ze wél werk Haardroogkap Een andere actrice kwam op die manier echter van een kou de kermis thuis. Zij wilde weg, maar zag er te gezond uit om spoedig aan een ziekte te kun nen bezwijken. Ook was in het verhaal haar huwelijk te goed om een echtscheiding geloof waardig te kunnen maken. De oplossing leek een dodelijk on geluk met een haardroogkap. Maar helaas: wel verlost van Coronation Street, kreeg ze geen werk en een dode terugha len was zelfs de inventieve schrijvers van de serie te veel. Het doorlopende sukses (in Engeland) van Coronation Street is gelegen in het feit dat de serie een onopgesmukte en actuele afspiegeling is van het gewone, dagelijkse bestaan in een volksbuurt. Er gebeurt niets wat ook niet in elke ande re doorsnee-straat zou kunnen gebeuren. Daardoor herkennen kijkers zichzelf in de persona ges en gebeurtenissen. De kij ker wordt als het ware zélf een bewoner van Coronation Street. Tony Warren, de geesteüjke vader van de serie, zoekt de oorzaak van het sukses wat dieper. „De serie is vooral po pulair bij de middenklasse. Die mensen kijken met plezier terug op een bestaan dat ze zijn ont groeid.", zei hij jaren geleden al. Het zal me benieuwen hoe de serie in het Nederland van de jaren '80 valt want 'gewone mensen' zijn - hoe gewoon ge woon ook is - beslist niet over al hetzelfde. Elsie Tanner In de voorbije jaren heb ik in Engeland zo nu en dan nog wel eens een aflevering gezien, erop geattendeerd door nog al tijd hetzelfde slepende muziek je. Maar ik was het contact met de straat en zijn bewoners kwijt. Ik zag wel wat bekende gezichten, maar wist niet meer wie wié was of wat precies deed. Neefje Ruis heeft dus heel wat in te halen wanneer hij 'terugkeert' naar Coronation Street. Heel bekende gezichten van toen, zijn er niet meer. De krenterige winkelier Arthur Lo we was al lang uit de straat ver dwenen voor hij een paar jaar geleden stierf. Elsie Tanner (ac trice Pat Phoenix), ongetwijfeld de sexbom van de straat, heeft lang en dikwijls geaarzeld, maar is een tijd geleden toch opgestapt. De bejaarde en aan doenlijke Albert Tatlockdie zich verdienstelijk maakte door, gehuld in de kledij van verkeersbrigadier, kinderen te helpen oversteken is dood. Ook de 'Moeder van de straat' en ster van de show, de korzelige r maar hartveroverende Ena E Sharpies is al geruime tijd dood. Begin deze week nog overleed de acteur Bernard E Youens die 20 jaar lang de rol llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÜ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal. Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Vlissingen, Tórenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand: 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f .80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% BTW. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: informatie over Stern-reizen en promotie© 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA DEN HAAG (ANP) - De oppositie in Polen doet alle mogelijke moeite om morgen de vierde herdenking van het 'Ak koord van Gdansk' niet te laten ontaarden in een confrontatie met de autoriteiten. Zowel Lech Walesa, leider van het inmiddels verboden vakverbond Solidariteit, als de primaat van de Poolse katholieke Kerk, Jozef Glemp, hebben zich de afgelopen dagen terughoudend opgesteld. Met de ondertekening van het 'Akkoord van Gdansk' op 31 augustus 1980 door Lech Walesa, namens het overkoe pelend stakingscomité MKS, en vice-premier Miezcyslaw Jagielski, namens de Poolse regering, kwam een einde aan een periode van stakin gen, onderhandelingen en onrust in Polen. De Poolse regering erkende het bestaan van onafhankelijke zelf be sturende vakbonden en het akkoord luidde het ontstaan in van het vakverbond Soli dariteit, het eerste vrije vak verbond in de communisti sche wereld, dat op zijn hoog tepunt ongeveer tien miljoen leden had. Vijftien maanden later kondigde generaal Ja- ruzelski de staat van beleg af, werd Solidariteit buiten de wet gesteld en werden de leiders van het vakverbond geïnterneerd. Lech Walesa, die voor zijn vakbondsactiviteit de Nobel prijs voor de Vrede werd toe gekend, heeft de afgelopen dagen meermalen laten we ten dat hij voorstander van een dialoog is om de idealen van Solidariteit te verwezen lijken. Hij riep de Polen op vrijdag de vierde verjaardag Te herdenking van vrijdag moet waardig maar massaal worden. van het Akkoord van Gdansk massaal en waardig te her denken, Walesa zelf zal op 31 augustus een krans leggen bij het monument ter her denking van de slachtoffers van de arbeidersopstand van 1970. Ondanks de soms krachti ge taal van de Poolse autori teiten lijkt het erop dat de vakbondsleider nog steeds in een compromis met de rege ring gelooft. „De komende zes maanden zullen wij zien wat de gevolgen van de in ju ni afgekondigde amnestiewet zullen zijn, en wij zullen zien of de vrijgelaten politieke ge vangenen niet weer in de ge vangenis belanden wegens het verdedigen van dezelfde ideeën als in 1980", aldus Wa lesa tijdens een herdenking van het begin van de stakin gen in 1980. Ook de katholieke Kerk heeft laten weten dat de her denking in alle kalmte moet verlopen. Kardinaal Glemp heeft gezegd dat de katholie ke Kerk druk op de autoritei ten blijft uitoefenen om het verboden vakverbond Soli dariteit te doen herleven, zonder echter een confronta tie-koers te varen. De druk op de autoriteiten om het pluralisme in het land te her stellen moet tijdens overleg worden uitgeoefend, niet tij dens demonstraties, zo ver klaarde een woordvoerder van de katholieke Kerk. Tij dens een mis ter ere van de Zwarte Madonna gaf kardi naal Glemp de Poolse macht hebbers bijna een bewijs van goed gedrag. „Vele grieven moeten nog gehonoreerd worden, maar de sociale spanningen nemen momen teel af en de bronnen van haat vervagen", zo hield de primaat ruim 200.000 gelovi gen voor. Het akkoord van Gdansk zal vrijdagavond tijdens kerkdiensten in alle belang rijke steden van Polen wor den herdacht. Een aantal van de onder de bepalingen van de amnestie wet van j uni vrij gelaten vak bondsactivisten wil echter door middel van demonstra ties de autoriteiten onder druk zetten. De ondergrondse leiding van Solidariteit TKK (Tijdelijk Coördinatie Comi té) heeft vorige week, in weerwil van Walesa's opvat tingen over de herdenking, een oproep gedaan vrijdag massaal te demonstreren. „Laten wij op die dag onze strijdvaardigheid tonen voor een onafhankelijk en recht vaardig Polen", aldus een communiqué van het TKK dat verder tamelijk gematigd van toon was. De autoriteiten hebben tot nu de aanhangers van Soli dariteit geen reden tot hoop op een terugkeer naar een vakbondspluralisme in Polen gegeven. Het weekblad van de communistische partij van Polen 'Polityka' schreef vorige week dat de autoritei ten niet zullen aarzelen ge weld te gebruiken om orde en rust te handhaven. Terug keer naar vakbondspluralis me wordt in het blad een 'on wezenlijke' eis genoemd. De machthebbers in Polen doen alsof het tijdperk van Solida riteit voorbij is en hebben de amnestiewet gepresenteerd als een gebaar van goede wil dat past in het 'normalise ringsproces'. De autoriteiten stellen ech ter alles in het werk om na de afgekondigde amnestie een herleving van de geest van Solidariteit te voorkomen. Twee onlangs vrijgelaten vakbondsleiders zijn al door de autoriteiten gewaar schuwd. Als zij hun 'ordever- storende' activiteit voortzet ten, zullen zij ter verant woording worden geroepen. Zij hebben het echter tot nu toe gelaten bij harde woor den en 'waarschuwende ge sprekken', en geen van de vrijgelaten politieke gevan genen is opnieuw gearres teerd. Door Max de Bok „AI zit de PvdA electo raal goed, het zal de par tij grote moeite kosten in de regering te komen. Het CDA hangt weer de theorie van Nolens aan; alleen in uiterste nood zaak met de socialisten. Cruciaal is dat CDA en VVD steeds meer onder ling uitwisselbaar zijn. Ze opereren op eikaars kiezersmarkten. Als de ene partij met de PvdA gaat regeren lopen de kiezers van die partij over naar de andere partij. We zitten in de periode van de door braak naar rechts." Jos van Kemenade schat de kansen van de PvdA in. Hij maakt, ongevraagd, een verrassende gedachte sprong. „De PvdA als grootste par tij in een kabinet onder een CD A-premier. Daar moet je niet dogmatisch over doen. Drees leidde ook kabinetten met de KVP als grootste par tij. Er is geen plaats voor dogmatiek in de politiek." Het, als het aan hem ligt, toekomstig lid van het partij bestuur, laat het niet bij deze boodschap aan het spraak makende partij kader. „Het is noodzakelijk dat we mee re geren. De mensen voor wie de sociaal-democratie staat, zijn daarmee gediend. De enige macht, naast die van de vakbeweging, waaraan zij deel hebben is de politieke besluitvorming. We moeten helder zeggen wat we zelf vinden, maar er even helder bij zeggen: er zijn een hele- Vandaag neemt Jos van Kemenade, tweemaal Onderwijsminister, afscheid als Kamerlid. Vanaf zaterdag is hij voorzitter van het College van bestuur van de Universiteit van Amsterdam. Een gesprek met een markant politicus over de toekomst van de PvdA, over 'Om een werkbare toekomst', en over het totnutoe verborgen gebleven doen en laten van het Nijmeegse Universiteitsbestuur rond een mogelijke benoeming van de katholiek Van Kemenade. boel mensen die vinden dat het anders moet, coalities zijn onvermijdelijk, we zul len dus compromissen moe ten sluiten. Daarbij passen geen hang- of strijdpunten. We moeten de andere partij en niet door onze houding het handvat bieden om zich in hun coalitie op te sluiten. Dat doe je als je zegt: als dit niet gebeurt, als dat niet mag, dan. Zeggen waar het op staat, maar de realiteit niet uit het oog verliezen, luidt de bood schap. Ook waar het gaat om de kernwapens „Ik ben er diep van over tuigd dat die kruisraketten en Pershing niet in Europa en niet in Nederland moeten komen. Het zijn conflict dichterbij brengende wa pens. We moeten ons stin kende best blijven doen om ze tegen de houden. Maar niet ons electoraat voor de ogen toveren dat, indien er een plaatsingsverdrag met de VS wordt gesloten, een kabi net met de PvdA dat verdrag zal verscheuren. Wie dat doet legitimeert anderen om het internationaal recht aan de laars te lappen. Dat moet juist de sociaal-democratie niet willen omdat veel inter nationale verdragen mensen, die vrijwel rechteloos zijn, beschermen tegen uitbuiting en onderdrukking. We moe ten over zo'n verdrag op nieuw gaan onderhandelen, proberen het terug te draai en. Maar het omgekeerde geldt ook. Het huidige kabi net dient het verzet tegen de kernraketten niet aan te grij pen om ons zo'n verdrag als een vluggertje in de maag te splitsen. Zo zijn we niet ge trouwd. Ook dat zou het toch al niet sterk ontwikkelde in ternationaal rechtsgevoel aantasten." Van Kemenade kwam kort voor zijn afscheid veelvuldig in het nieuws als de leider van het drietal dat een dis cussierapport over, kort ge zegd, een 25-urige werkweek en inperking van het sociale verzekeringsstelsel maakte. Partijvoorzitter Van den Berg is blij dat „geen collec tief in de partij" zich achter het rapport heeft geschaard. „Een wonderlijke conclu sie. De fractie heeft het rap port in hoofdlijnen aanvaard. Alsof het er iets toe doet of het ene of het andere collec tief er achter gaat staan. Dat doet me aan vroeger denken: het mag wel waar wezen, maar de Paus heeft het niet gezegd. Essentieël is dat we niet willen berusten in een samenleving die 2% miljoen mensen buiten de lijnen plaatst. Het rapport had ook kunnen heten: Werk is de beste sociale zekerheid. Werk levert niet alleen minimale bestaanszekerheid, maar ga randeert ook deelhebben aan het maatschappelijk leven. Ons rapport is niet heilig, geen dogma. Maar wel zeg gen we: we hebben er over nagedacht, hierover moeten we nu verder praten. We moeten af van het beeld: wie heeft op voorhand gelijk. Het stuk richt zich vrij sterk op de economische aspecten, maar het is waar, de maat schappelijke en sociaal-cul turele consequenties van die aanpak zullen nog veel in grijpender zijn. Die sluiten aan op de tendens tot verzelf standiging, op het doorbre ken van traditionele rolver deling; dat maakt de wil om deel te kunnen nemen aan betaalde arbeid tot een drij vende kracht in de samenle ving. Als je het risico neemt dat 2% miljoen mensen bui ten de lijnen staan dan komt er óók een andere samenle ving. Een van de slag om de schaarste. Een samenleving waarin de ene mens de ander een wolf is. Het herlevend racisme is daar een teken van. Wie dat niet wil zal toch tenminste bereid moeten zijn na te denken en mee te dis cussiëren over een ander be leid. Van Kemenade kwam in 1973 als erkend onderwijs deskundige naar 'Den Haag' en verlaat als generalist het politieke toneel. Voorgoed verloren voor de professionele politiek „Op korte termijn wel; op langere termijn Ik weet het niet. Ik zeg niet dat ik nooit zal terugkeren. Ik ben zo aan de politiek gebakken ge raakt." Toen hij kwam werd zijn proefschrift uit de kast ge haald en daaruit las men dat nu de afbreker van het bij zonder onderwijs was bin nengehaald. Het imago van de 'rooie' en, god-beter-'t, ook nog katholieke bestrijder van dat bijzonder onderwijs is hem, de ene keer sterker dan de andere keer, blijven ach tervolgen. „Ik weet niet precies hoe dat komt. Dat proefschrift speelt er wel een rol in. Maar het zit denk ik toch vooral in de politiek van de confessio nele partijen, die hun ont staan te danken hebben ge had aan de onderwij spacifi- catie. Ze bevochten die op de liberalen, maar verdenken de sociaal-democratie ervan die niet te willen handhaven. Ik vind de vrijheid van onder wijs en de financiële gelijk stelling een zeer belangrijke democratische verworven heid, maar ik zie - en ben nooit te beroerd geweest dat openlijk te zeggen - tal van machtspolitieke ontwikke lingen die de winst ervan inklemmen." In de lijn van dat verdacht zijn ligt de ervaring die Van Kemenade ongeveer een jaar geleden opdeed met het be stuur van 'zijn' Katholieke Universiteit van Nijmegen. „Ik heb er nimmer in het openbaar over gesproken, ik had niet zo'n behoefte er zelf een punt van te maken." Maar omdat de interviewer de klok hard en duidelijk heeft horen luiden, wil van Kemenade nu wel wijzen waar de klepel hangt. Jos van Kemenade - FOTODESTEM/JOHANVANGURP „Een jaar geleden werd ik benaderd door de vacature commissie voor de leerstoel algemeen vergelijkende on derwijskunde. Men wilde mij op die stoel hebben. Ik nam het in overweging. Ik denk overigens dat ik het niet ge daan zou hebben. Maar voor dat ik ja of nee kon zeggen werd me duidelijk gemaakt dat het bestuur van de uni versiteit 'onoverkomelijke bezwaren' had tegen een eventuele voordracht van Van Kemenade. Omdat de leerstoel 'levensbeschouwe lijk gevoelig' werd bevonden behoorde daarop niet iemand te komen die 'het bijzonder onderwijs geen goed hart toedraagt.'Toen ik het bij ge rucht hoorde heb ik hard ge lachen: dat kan niet, we le ven niet meer in de negen tiende eeuw. Ik vond en vind die redenering niet deugen en buiten de werkelijkheid zeker ten opzichte van iemand, die 15 jaar aan de Katholieke Universiteit heeft gewerkt, laatstelijk als lid van het College van Bestuur. Men mag van iemand vragen de doelstellingen van het on derwijsinstituut te onder schrijven, maar men mag niet eisen dat hij een bepaald deel van het object dat hij moet bestuderen bij voorbaat een goed hart toedraagt. Dat heeft niets meer met weten schap uit te staan." Dit soort denken berust op machtspolitieke overwegin gen, vloeit voort uit de be staande machtsverhoudin gen, een puur politieke afwe ging." Door Louis van de Geijn TILBURG - Uitvinders centra, ideeënbanken, transferpunten, partici patiemaatschappijen, coöperaties, starterscur- sussen, broedplaatsen. Een tijd met 800.000 en meer werklozen brengt zo zijn eigen verschijn selen mee. Het bruist en borrelt over al in Nederland. Elke zichzelf respecterende wethouder van economische zaken beij vert zich voor een bedrijven centrum, een eigen banen plan of een werklozenproject. Politieke partijen, Kamers van Koophandel, onderne mersorganisaties en anderen ontfermen zich om strijd over de starters. Volgens de Tilburgse on derzoekers Frans Boekema en Leo Verhoef is één op de twintig werklozen in Neder land al betrokken bij één of ander plaatselijk werklozen- project. Zij hebben in op dracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid een lijst ge maakt van dergelijke lokale projecten en kwamen tot een 700-tal plaatselijke initiatie ven waaraan ongeveer 50.000 werklozen deelnemen. Vorig jaar maakten dezelf de onderzoekers al een over zicht van plaatselijke initia tieven die zijn gericht op sti mulering van bedrijvigheid en werkgelegenheid. Het ging toen om ruim 270 pro jecten. Uit een vervolgonder zoek dit jaar blijkt dat er nu al circa 700 van dergelijke initiatieven zijn ontwikkeld. In deze 'Atlas van lokale initiatieven' wordt enigszins in kaart gebracht wat er op plaatselijk niveau wordt on dernomen om werklozen aan de slag te helpen en nieuwe bedrijvigheid te krijgen. Het is, aldus drs. Frans Boekema, geen volledig beeld. Er be staan tal van projecten die niet helemaal binnen hun on derzoek vallen, waar nog eens tienduizenden al dan niet tijdelijke arbeidsplaat sen mee gemoeid zijn. Boekema (34), als regionaal econoom aan de Katholieke Hogeschool bezig met een promotie-studie, besteedt al enkele jaren veel aandacht aan het verschijnsel dat hij en zijn collega drs. Leo Ver hoef 'lokale initiatieven' heb ben genoemd. Zij troffen het fenomeen het duidelijkst aan in Engeland, waar het vanuit de Verenigde Staten was overgewaaid. Zij besloten dat de Neder landse samenleving daar ook haar voordeel mee kan doen en hielden dat niet voor zich. Vorig jaar organiseerden zij al de conferentie 'Groot helpt klein'. Het accent lag toen op de hulp van grote onderne mingen aan beginnende en in de groei verkerende bedrijf jes. Gesteund door het succes van dat initiatief (zo'n 550 enthousiaste deelnemers) hebben zij op 6 september op nieuw een studiedag over lo kale initiatieven opgezet. Op de Katholieke Hogeschool in Tilburg spreken dan o.a. ir. P. Lardinois van de Rabo bank, burgemeester J. Reij- nen van Heerlen (voorzitter van de Raad voor Europese Gemeenten) en topambte naar R. de Boer van Sociale Zaken. Boekema en Verhoef heb ben veel waardering voor de veelheid van initiatieven her en der. Maar het effect ervan op de werkgelegenheid zou veel groter en meer blijvend kunnen zijn als men volgens goed doordachte patronen te werk ging. Zo ontbreekt het nog wel eens aan samenwer king. Bij het samenstellen van hun atlas kwamen Boe kema en Verhoef zelfs in één stad drie vergelijkbare pro jecten tegen, terwijl de ini tiatiefnemers van eikaars bestaan niet wisten. De ervaringen met bedrij vencentra (verzamelgebou wen, broedplaatsen) zijn ty perend voor de problemen van 'lokale initiatieven'. De plaatselijke politiek mikt meestal op korte-termijn succes. De gemeente biedt een leegstaand bedrijfsge bouw aan waar beginnende ondernemers kunnen pionie ren en dat is het dan. Verhoef heeft het lot van een elftal van dergelijke pro jecten onderzocht en dan blijkt het succes erg tegen te vallen. De verklaring is vaak dat de voorbereiding te wen sen heeft overgelaten, dat het aan samenwerking met plaatselijke organisaties ont breekt en dat de begeleiding van de starters onvoldoende is. Een werkelijk succesvolle aanpak vergt meer tijd. Tijd om organisaties en bedrijven die kunnen helpen onder één noemer te brengen. Tijd voor bezinning op de aard van de bedrijvigheid die men wil opzetten. Tijd voor een fi nancieel gezonde opzet, etc. Boekema vindt het belang rijk dat alle partijen inzien dat ze zelf belang hebben bij dergelijke initiatieven. Grote concerns zien inmiddels ook wel in dat ze kunnen profite ren van een levendige regio nale economie. Dat onderne mersorganisaties zo hun aar zeling hebben, kan hij wel begrijpen. Met subsidie op de been geholpen bedrijven doen bestaande ondernemers concurrentie aan. Als dat blijvend zo zou zijn, zou Boe kema dat ongezond vinden. De sterke ontwikkeling van lokale initiatieven toont volgens Boekema aan dat het door de centrale overheid ge dirigeerde regionale econo mische beleid niet voldoet. Dat verklaart volgens hem voor een deel ook de aarze lingen die het ministerie van Economische Zaken hierover heeft. „Ze verliezen hun greep". Boekema meent dat lokale initiatieven ook een signaal geven van een fundamentele veranderingen in het econo misch leven. Nieuwe opvat tingen over de betekenis van arbeid, over kleinschalige, op de behoeften van de naaste omgeving gerichte produktie, komen hier tot hun recht. Dat veel initiatiefnemers in de politiek en het georga niseerde bedrijfsleven lokale projecten enkel zien als een overbrugging naar een nieu we periodevan volledige werkgelegenheid, is volgens hem dan ook een misvatting- In feite gaat achter dit ver schijnsel de voorhoede schuil van een nieuw type bedrijfs leven, aldus Boekema. y pEN HAAG - De planne staatssecretaris Van Zeil pomische Zaken) heeft me niidden- en kleinbedrijf gisteren door verschill werkgevers- en standsor saties op de korrel genome De wijziging van de v waarden waarop kredi worden verstrekt werd name vrij scherp veroord pe voorstellen komen vol jCNOV, NCOV en VNO MCW neer op lastenver ring en een bemoeilijking de toegang tot kredieten, organisaties waarschu voor extra nadelige gevo van de kabinetsplannen. Het feit dat van rijks Vo Van onze red AMSTERDAM - D van een voorlopig automobilisten ern Noorwegen kent al West-Duitsland word een desbetreffende reg Een voorlopig rijbewijs een periode van twee tot jaar zal naar de mening de ANWB zeker gunstige vloed hebben op de nu vee hoge ongevalcijfers voor leeftijdgroep 16-25 jaar. het instituut voor Zintui siologie van TNO steunt kens de bijdrage van dr Vierling van dit instituut invoering van een voorl rijbewijs. Vierling stelt voor 'proefrij bewijs' te verstrek onder de voorwaarde dat beginnende automobilist nen twee jaar niet harder r dan 90 kilometer per uur; aantal veiligheids- en va digheidscurussen goed do loopt en geen of weinig v Heroinedode DE 27-jarige Spanjaard L.r. is om het leven gekomen het gebruik van heroine. 1 lijk van de man werd aanj troffen in een hotel aan Doelenstraat in de hoofdst De Spanjaard is dit jaar 44-ste slachtoffer van hero in Amsterdam. Ontsnapt EEN 26-jarige gedetineei die in de gevangenis van I Haag wegens moord een st: uitzat van twaalf jaar, is 1 dens familiebezoek in Geld malsen aan zijn bewakers oi snapt en gevlucht. C. werd jaar geleden veroordeeld v gens een door hem gepleej moord in Roosendaal. Schoorsteenbrand HET aantal schoorsteenbr; den in ons land is de afgeloj tien jaar gestegen van bi; 300 tot tegen de 3.000. D< vertienvoudiging is het gev van een toegenomen gebn van hout- en kolenkachi zonder dat de schoorstf daarvoor is aangepast. Kledingdiefstal DE Amsterdamse politie he in een loods aan de Have straat in Amsterdam een grote partij gestolen kledi en schoenen met een waai van zeker één miljoen gulc aangetroffen. De kleding is komstig uit een kledingmag zijn in Weesp. Van onze Haagse redactie De verklaring van het Vh kwam na de beschuldigii van de CMHA (centrale v; middelbare en hogere ambt haren) dat de werkgevers h ever leg boycotten. Zonder e< duidelijke opgave van reden*

de Stem | 1984 | | pagina 2