Knipscheer neemt Afrikaanse Bibliotheek over van Zelen De schrijfsters van uitgever Bert Bakker ma TRUMAN CAPOTE: Basic oefeningen Sinclair ZX81 Computer koopgids DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 In het kort komen alle rele vante onderwerpen ter sprake, van de voorgeschiedenis tot de verwachte ontwikkelingen. Dan weet je wat hardware en software, bits en bytes, chips, CPM's, geheugens en ROM en RAM betekent en sta je niet met je rug tegen de muur als de verkoper over input en out put, floppydisks, printers, mo dems of digitizers begint. Bo vendien worden in de gids ze ven bekende merken behan deld. In het produktoverzicht staan 37 computers concreet en in detail naast elkaar, met het prijskaartje eraan. Ach terin de gids wordt nog een reeks van mogelijke compu tertoepassingen besproken, een lijst die te lang is om op te noemen, en varieert van hulp middel voor gehandicapten en voorraadbeheer tot gebruik in de muziek en de onroerend goedsector. Groot misverstand is nog steeds dat je met een computer alleen, zoals je hem koopt, iets zou kunnen doen. Maar je kunt er niets mee als je geen programma's hebt. Conclusie: zoek eerst het programma wat je nodig hebt en koop er dan de j uiste computer voor. Maar lees eerst dit boek. EdA J.P. Lamoitier, 50 Basic oefenin gen, Sybex-Verlag Diisseldorf, ISBN 388745102-3, 236p„ ƒ37,70. „Praktijk is de beste weg om programmeertechnieken te le ren", staat op de achterkant van het oefeningenboek als boven de schouw. In die geest steekt Lamoitier meteen van wal. Een microcomputer bij de hand is wel een eerste vereiste om de man te volgen. Het is echter niet nodig over Basic- kennis te beschikken, zoals hij zelf zegt. Na een inleidende les komen we aan de stroomschema's (program-organisatie), de ge- tal-oefeningen (omzettingen), formules uit de analytische meetkunde (constructie van omheining en curvetekening), verwerking van gegevens (sorteren van bestanden, da tumberekening), wetenschap pelijke problemen (polyno- men, integralen, vergelijkin gen met algebraformules), budgettering (groeiprognose, interest en verbruikbereke- mngen), spelletjes (crap-ga- me), operationeel onderzoek (taakverdeling, projectbeheer, reisplan), en - hallo, bent u daar nog? - statistiek gemid delden, variatie, standaardaf wijking, scheefheid, kurtosis, lineaire regressie en de getal- lengenerator). De hoop van de auteur is er op gericht de lezer aan te moe digen om basic te leren door het te gebruiken. De wiskun digen onder ons weten dus weer genoeg. EdA D. Hergert, Mijn Sinclair ZX81; uitgeverij Sybex-Verlag Diissel dorf, 155p., ISBN 3-88745-104-X, ƒ28,80. „Treedt binnen in het com putertijdperk!", zo heft het handboekje aan. Voor velen zal de aanschaf van een Sin clair ZX81 micro-computertje inderdaad het begin zijn van de allernieuwste hobby die er is (na de brommer en de surf plank) en het boekje is dan ook geschreven voor hen die nog geen kennis hebben gemaakt met de wondere wereld van het computervocabulair. Dat zullen veelal jongeren zijn en die kun je met jij en jou aan spreken. Het handboekje is in vijf hoofdstukken verdeeld met aan het eind steeds een sa menvatting (wat later makke lijk is). Aan de orde komen: de 'rolverdeling' (de computer, 'de randapparaten en ik'), het inbrengen van een program ma ('Hallo'), een korte grafi sche BASIC-cursus, (variabe len, tekeningen, inlezen en to nen van informatie, 'loops', controle, beslissingen nemen en documenteren), getallen in de computer (berekeningen, omzetting van karakters en codenummers, 'strings' en 'substrings'). Het boekje is vertaald door en techneut, wat af en toe merkbaar is, maar desondanks kan de gemoti veerde beginner met dit boek je zijn voordeel doen. tth a Door Dirk Vellenga Uitgever Bert Bakker heeft zich de laatste jaren sterk ge maakt voor Engelstalige schrijfsters. Er verschenen aantrekkelijke uitgaven van werken van Jayne Anne Phil lips, Anne Tyler, Rita Mae Brown, Mary Gordon, Fay Weldon, Margaret Drabble en anderen. In het voorjaar kwam de vertaling af van het in 1981 door Iris Murdoch geschreven 'The philosopher's pupil'. Deze gecompliceerde roman over hoop en wanhoop in een En gels kuuroord, heet in het Ne derlands 'De leerlingfilosoof'. Voor het najaar staat er weer een aantal boeken van Engelse en Amerikaanse schrijfsters op het programma van Bert Bakker. Van Fay Weldon, die zich bij ons na haar optreden bij Adriaan van Dis in een groeiende populari teit mag verheugen, verschijnt dan 'Het kind van de presi dent', een thriller over een zeer succesvol journaliste, die plotseling met een stuk onple zierig verleden wordt gecon fronteerd. Ook in de herfst komt het nieuwe boek van de zwarte schrijfster Toni Morrison, 'Het blauwste oog', op de markt. Ze beschrijft de invloed van het racisme op een zwarte familie: twee zwarte zusjes proberen de schoonheid van hun blanke buurmeisje te bereiken. Hieronder een greep uit de onlangs verschenen uitgaven: Rita Mae Brown: 'Zwaar ver lies'. Uitg. Bert Bakker, prijs f.27,50. In haar boek 'Zwaar verlies' ('Sudden death') heeft Rita Mae Brown zich gewaagd aan het dames prof-tennis, met zijn sexuele en commerciële spanningen. In de verant woording schrijft Brown dat ze tot het schrijven van dit boek werd aangemoedigd door sportjournaliste Judy Cook Lacy. Een deel van de op brengst gaat naar een herden kingsfonds voor de inmiddels overleden Lacy. Om een goed beeld van het vrouwen-tennis te krijgen, sprak Rita Mae Brown met een aantal speelsters, o.a. met Martina Navratilova, met wie ze een korte verhouding gehad zou hebben. Brown heeft zich altijd ingezet voor de lesbische beweging in Amerika en ze voelde dat het eens tijd werd over het damestennis te schrijven, nu regelmatig ver halen de ronde doen over de homosexuele geaardheid van sterren als Billy Jean King en Navratilova. Centraal staat de verhou ding tussen de tennis-prof Carmen Semana, Argentijnse van geboorte, en Harriet Rawls, die uit de universiteits wereld komt. Harriet heeft be sloten van haar homosexuali- teit gaan geheim te maken. Voor Carmen ligt dat moeilij ker. Zij wenst carrière te ma ken op de tennisbaan en pro beert het Grand Slam, vier grote overwinningen, te beha len. De organisatie die achter het damestennis zit, tolereert verborgen lesbische activitei ten, maar grij pt in als homose- xualiteit te openlijk wordt. Het zou sponsors en promotors te veel afschrikken. Susan Reilly, ooit partner van Carmen in bed en op de baan, neemt wraak op haar door een obscure journalist in te lichten over de verhouding tussen Carmen en Harriet. Tijdens een persconferentie stelt deze man luid de meest intieme vragen. De organisatie plaatst Carmen voor het blok: ze moet ontkennen dat ze les bisch is en trouwen met een aantrekkelijke jonge man. Ook haar broer, die zijn louche handeltjes de mist in ziet gaan, dringt aan op een 'net' huwe lijk. Rita Mae Brown heeft zich, waarschijnlijk, goed aan de werkelijkheid gehouden, maar is toch niet helemaal geslaagd. Als roman is 'Zwaar verlies' wat slapjes en ook de wed strijdverslagen maken de zaak niet spannend genoeg. Als ac tueel document over het vrou wentennis biedt het boek tg weinig nieuwe feiten en ont hullingen. 'Zwaar verlies' is haastwerk geweest. Rita Mae Brown heeft in 'Rubyfruit jungle', 'Het bitterzoete zuiden' en 'Koningin van Amerika' be wezen dat ze meer in haar mars heeft. Nora Ephron: 'Hartzeer en maagzuur'; uitg. Bert Bakker, prijs f19,50. 'Heartburn', dat in het Neder lands wat omslachtig vertaald moest worden met 'Hartzeer en maagzuur', is onze eerste kennismaking met de Ameri kaanse schrijfster Nora Eph ron, die als columniste in haar eigen land bekendheid geniet. Ze behandelt satirisch 'het moderne levensgevoel', wat zo ongeveer neerkomt op voort durende relatieproblemen. Rita Mae Brown. Daarmee hoort 'Hartzeer' in de grote reeks 'karikaturen van onze tijd' die sinds de ja ren zeventig zij n verschenen. Hoofdpersoon Rachel Sam- stat ontdekt dat haar man, de schrijver Mark Feldman, haar ontrouw is, en dat terwij 1 zij in verwachting is. Rachel vertelt haar verhaal met afstandelij ke humor en' levert zo nu en dan een recept, want ze is schrijfster van kookboeken. Ze gaat in therapie met een hele groep mensen, die tijdens een zitting prompt bestolen worden. Maar Rachel blijft al les in grappen verpakken. Het verhaal speelt zich af tussen Washington en New York. Er wordt veel geconver seerd, maar de intellectuele openheid is niet veel meer dan een spel met woorden en aflei- dings-formules. Rachel klaagt niet, afgeven op die rotkerels ligt haar niet, ze haalt zelfs af en toe uit naar het feminisme. Ze zoekt het antwoord voor de huwelijkscrisis ook bij zich zelf: „Ik denk dat ik te veel voor hem heb gekookt." Ook haar afkeer van Thelma, de vriendin van haar man, rea geert ze af via haar kook kunst: ze weigert hem het re- - foto uitg. bert bakker cept van haar vinaigrette te geven, „omdat dat het enige was dat ik had en Thelma niet". Er wordt niets opgelost, de ellende wordt alleen steeds komischer. Voor de lekkere eters staat achterin een regis ter van de recepten die in het boek voorkomen, onder meer van Lillian Hellman's stoof pot. Flannery O'Connor: 'Goede mensen zijn dun gezaaid'. Uitg. Bert Bakker, prijs f.27,50. Voor lezers die van eenvoudig en goed vertelde verhalen houden. Molly van Gelder ver taalde het in 1948 verschenen boek A Good Man is Hard to Find. Het bevat tien verhalen, waarvan het laatste met de titel 'De ontheemde' wat ons betreft ook het titelverhaal had kunnen zijn. Op een of an dere manier gaat het telkens om 'ontheemde mensen'. O'Connor verstaat de kunst heel simpele zaken met een prachtige spanning te vertel len, terwijl je telkens kunt re kenen op extravagante ge beurtenissen, die wel niet be palend zijn maar merkwaar dige tournures aan de verha len geven. Typisch Amerikaanse ver halen, waarin ook spanningen met Europa, op een bescheiden niveau, een rolletje spelen. In het titelverhaal zegt een on willige oma, dat de Europea nen zich gedragen alsof de Amerikanen het geld op de rug groeit. Later zal ze op een Wild-Westachtige manier bloedig om zeep geholpen worden. In 'De ontheemde' wordt prachtig de spanning beschreven, die in een authen tiek Amerikaans samenle vingspatroon ontstaat met de komst van een Poolse immi grant. Religie/kerk worden door O'Connor badinerend be naderd met verhalen over een bij belverkoper, die vrouwen kunstledematen afhandig maakt, meisjes, die als 'tem pels van de heilige geest' door het leven gaan of over een ge bedsgenezer. „Hij ligt nu in het ziekenhuis", zei ze, „en ze hebben een derde van z'r maag weggenomen. Ik zeg steeds tegen hem dat hij de Heer wel dankbaar mag zijn voor wat hij nog over heeft, maar hij zegt dat hij niemand dankbaar is. Hoe bestaat 't", mompelde ze! Met 'de nikkers' leeft de schrijfster in een soort haat liefde verhouding. Er wordt nogal gescholden op zwarten en tegelijk worden ze weer verdedigd. In 'De kunstnikker' lijden twee (blanke) mensen - oud en jong - een nederlaag aan elkaar; heel subtiel. Blan ke armoedzaaiers en nikkers staan op één lijn. En dan dit nog: „In Europa hebben ze nog steeds dezelfde godsdienst als duizend jaar geleden. Daar kan alleen de duivel achterzit- ten. Al dat vechten onderling. Dat gekibbel. En dan ons erbij halen. Ze hebben ons er toch al twee keer bijgehaald en wij zijn zo stom om ernaar toe te gaan en de boel te sussen..." Grappig wrang boek, dat voorlopig (zolang er mensen zijn) nog wel actueel blijft. (bijdrage H.E. Van onze kunstredactie HAARLEM - Uitgeverij In de Knipscheer te Haarlem heeft van de Limburgse uitge ver Corrie Zelen de bekende Afrikaanse Bi bliotheek overgenomen. Redacteur Jan Kees van de Werk, die de laatste jaren in Afrika werkzaam was, zal ook voor de nieuwe uitgeverij blijven werken en de reeks voortvarend uithouwen. De eerste titels in de Afrikaanse Biblio theek-nieuwe stijl zijn River Road, Nairobi van Meja Mwangi en Muriel van Miriam Tlali, die momenteel in Nederland is. In de Knipscheer gaat verder met wat zij noemt 'literatuur in een multiculturele samenle ving'. Binnenkort verschijnt er werk van de Surinaam e auteurs Bea Vianen en Shirini- vasi pn van He zwarte Amerikaanse auteurs Alice Walker en Ishmael Reed. Verder wordt er samengewerkt met de nieuwe Vlaamse uitgeverij Zuid. Twee co- produkties om te beginnen: een keuze uit de vroege poëzie van Ezra' Pund en de verfilm de roman van de Argentijn Soriano, 'Geen tranen, geen vergeten', die zojuist is ver se ienen. Een derde samenwerkingsverband is veleed met He Fneelse nen-fietlrin-iiitffe- verij Zed. Te verwachten: The World Crisis door Fidel Castro, Indians of the Americas door Ortiz en The War Against Crisis door Carmel Budiardjo en Liem Soeiliong. Ver der wordt aangekondigd de Nederlandse vertaling van de Poolse auteur Ryszard Kapuscinsky De Keizer; over macht en on dergang van Haile Selassie. Dat boek wordt Hnnr Andrzei Waida verfilmd met Charles Aznavour in de hoofdrol. Dezer dagen werd aan Herman Brussel mans, wiens boeken Het zinneloze zeilen en Prachtige ogen - verschenen bij In de Knip scheer - in Nederland gekraakt of gene geerd werden, de bekende Yangprijs 84 toe gekend. Een prijs die eerder onder meer aan Paul de Wispelaere en Waler van den Brnenk werd gegeven. J.D. Lieff md. De Persoonlijke Computer (in privé en zakelijk ge bruik), Teleboek bv Amsterdam, ƒ21,-. Ook al weet je niets van computers, toch kun je op een dag beseffen dat je er een no dig hebt. Voordat je zo'n ding aanschaft moet je er iets vanaf weten anders koop je een kat in de zak. De P.C.-koopgids wijst de weg in deze materie en geeft aan waar je op moet letten. Het laatste meesterwerk wilde maar niet komen Capote verscheen in 1983 voor de rechter in korte broek. Hij kreeg er onmid dellijk een boete voor.- fotoap enorme fortuin zijn gebaseerd op 'In koelen bloede'. Centraal in dat boek staat de moord in Holcomb, Kansas, in novem ber 1959, op de rijke boer Her man Clutter, diens vrouw en twee kinderen (van 15 en 16 jaar). Een paar dagen na de gruwelijke daad trok Capote naar Kansas, waar hij zich verdiepte in de details van de moorden, maar ook in de voor geschiedenis van de twee da ders, Perry Edward Smith en Richard Eugene Hickock. Op dat moment zag Capote zich als schrijver van romans op een dood spoor. Hij wilde nu eens te werk gaan als jour- Truman Capote in 1955 met Marilyn Monroe. nalist en was aanvankelijk ook alleen maar van plan een serie artikelen over de moor den te schrijven voor de New Yorker. Maar de zaak hield hem jaar na jaar bezig. Hij sprak met iedereen die er ook maar iets mee te maken had. Het opmerkelijke was dat hij nooit aantekeningen maakte of een bandrecorder gebruik te. Zelfs gesprekken van ver schillende uren reproduceerde hij later feilloos. Het boek verscheen in 1966 (in 1968 kwam de film van Ri chard Brooks in roulatie) en werd een ongelooflijke best seller. Capote's heldere weer gave van de feiten maakte diepte indruk. De schrijver, die al zo lang naar succes had gehunkerd, riep dat hij een nieuw genre in de literatuur had uitgevonden, de 'non-fi- cion novel'. Hij had journalis tiek tot kunstvorm verheven. Anderen brachten daar te genin dat hij meer leek op een romanschrijver die zich bij ge brek aan inspiratie als een pa rasiet op de werkelijkheid had geworpen. Toch maakte zijn methode school. Norman Mai ler, zijn aartsvijand, ging ook ware gebeurtenissen als basis voor zijn boeken te gebruiken Tom Wolfe en Hunter Thomp son effenden de weg verder naar de 'new j ournalism'. Maar ook een feiten-romar bleek zijn beperkingen te heb ben. Dat merkte Capote ook 'In koelen bloede' was niet te herhalen, niet eens te benade ren. 'Answered prayers' zou de waarheid onthullen over de jel set die Capote zo goed kende „Waar het mij om ging was te bewijzen dat roddel literatuur kan zijn", zei hij eens. Hij dacht aan weer een nieuw genre, een nieuwe klap. Misschien zag hij een herha ling voor zich van het feest dat hij op 29 december 1966 had ge geven na de verschijning van 'In koelen bloede'. Hij had alle zalen van het Plaza Hotel in New York afgehuurd en onder de gasten bevonden zich Frank Sinatra en Jacqueline Kennedy. Toen iedereen bin nen was, verscheen Truman Capote op de drempel, in de arm van Katherine Graham, de eigenares van de Washing ton Post en Newsweek. Door Dirk Vellenga Een nerveus dribbelend man netje van net één meter zestig, met een hoog stemmetje en een mond die af en toe van kinderlijke verbazing open- zakt. Zo zag de Amerikaanse schrijver Truman Capote, die zaterdag in Los Angeles is overleden, eruit. Een schrijver die na het in ternationale succes van 'In koelen bloede' (1966) afzakte naar het niveau van roddel bladen, nachtclubs, openbaar uitgevochten ruzies, drank en drugs. Veel Amerikanen ken den hem slechts van foto's waarop hij te zien was als een pedante kabouter in de armen van sterren als Marilyn Mon roe en Gina Lollobrigida. Anderen zagen hem wel eens een praatshow op de tv. Die shows gebruikte Truman Capote om zijn image van 'zonderling genie' verder op te blazen. Hij kwebbelde dan over de beroemdheden die van nabij had gekend, over de op peppende middelen die hij ge noot en over de schokkende dingen die hij in zijn nieuwste meesterwerk, 'Answered prayers', aan het licht zou brengen. Er zijn een paar hoofdstukken uit dat boek-in- wording verschenen in het blad 'Esquire', maar 'Answe red prayers' is nooit afgeko men. Hij hield van schandalen. Van zijn homosexualiteit maakte hij geen geheim. „Wat mijn persoonlijk leven betreft, het kan me niet schelen wat ze over mij persoonlijk zeggen of schrijven", zei hij eens. „Ik ben mijn hele leven een openbaar tentoonstellingsstuk geweest. Laat ze dus hun gang maar gaan en een monster van me De schrijver Truman Capote zoals velen hem kenden: een zenuwachtig, gek mannetje. - foto anp maken. Ik was een hele mooie jongen, weet je, en iedereen heeft me bezeten - mannen, vrouwen, honden en brand- kranen. Ik heb het met ieder- eeen gedaan. Pas op m'n ne gentiende ging ik het kalmer aan doen en toen werd ik heel voorzichtig." Per ongeluk Met Truman Capote is het de laatste j aren steeds slechter gegaan. In juli 1978 meldde hij in een tv-show dat hij al twee dagen uitsluitend op drugs en drank leefde en dat hij best wel eens per ongeluk een einde aan zijn leven zou kunnen ma ken. In 1980 werd hij meer dood dan levend uit zijn flat in New York gehaald en de laas- te jaren vertoefde hij veschil- lende keren in het ziekenhuis. Vorig jaar zag hij nog even kans de wereld te schokken. Hij moest voor de rechter ver schijnen wegens rijden onder invloed. Capote kwam de rechtzaal binnen in korte broek en zonder sokken. De laatste jaren zijn er over Truman Capote bijna alleen nog zielige dingen geschreven. Over zijn moeilijke jeugd in het zuiden van Amerika bij voorbeeld. Hij werd op 30 sep tember 1924 in New Orleans geboren als Truman Streckfus Persons. Toen hij vier was scheidden zijn ouders. Hij werd door kennissen en tantes opgevoed, maar nam nog wel de achternaam aan van de Cu baan die met zijn moeder trouwde, Capote. Ziekelijk Over zijn jonge jaren zei hij eens: „Ik was een ziekelijk kind. of ik gaf voor het te zijn. Steeds vond ik een nieuwe ziekte uit, zodat ik thuis kon blijven en lezen." Hij trok la ter naar New York en kreeg als schrijver succes met 'Other voices, other rooms' (1948). Truman Capote's roem en Iris Murdoch. fotoarchief de stem

de Stem | 1984 | | pagina 21