Jazz op het water Petrus Hondius macotte feesten in Axelsestraat Sch INVESTERING VAN 1,5 MILJOEN Kermisactiviteiten in Sas van Gent 'Ook natuurlijk bemesten voor volkstuinders CULTU TIENKAMP OUDEREN IN AXEL DAIHATSU l Grutmoole vierde jubileum Weeken< sporten in Sluis Rommeln donderdag 30 augustus 1984 BIBTIM VAN ZEELAND pagina zeeland 3 BEETCITY-FESTIVAL: Reddende hand voor Van Dishoeckhuis Gildefeesten in Sluiskil starten vandaag LOT MET STAND OP GILDEFEESTEN Terneuzen Kunstuitleen naar Middelburg Zeeuwse staten naar Antwerpen donderdag markten T16 Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zaterdag 1 september, kermiszater- dag, viert Sas van Gent het eerste lustrum van het jazz- fesitval 'Jazz at the Beetci- ty'. De organiserende stich ting Sas Promotion heeft in nauwe samenwerking met de culturele commissie van Sas van Gent een drietal ge renommeerde jazzbands naar Betekoppenstad weten te halen. Topper van het program ma is ongetwijfeld The Cot ton City Jazzband uit Gent, die het Beetcity-festival za terdagavond om acht uur zal openen vanaf een speciaal ponton in de kanaalarm er hoogte van de kanonnen. Jazzmuziek vanaf het wa ter dus. Tevens wordt hier bij een speciaal terras inge richt. De Cotton City, be kend van eerder in Gent- brugge, Temse en Dender- monde gehouden festivals, zet het programam vanaf negen uur voort in Herberg De Rotterdam. In jazzhotel De la Bourse is de uit het Belgische Temse afkomstige The New Orleans Train Jazzband gastorkest. Deze band was eerder te gast op het Schelde Jazzfestival en brengt in Sas van Gent jazz in de oude New Orleans- stijl. De vrij nieuwe formatie Myosotis uit Gent is te be luisteren in café De Water geus. Dit jazzorkest brengt op geheel eigen wijze met voor jazz unieke instrumen ten een fantastisch pro gramma. Alle bands starten zaterdavond om negen in de café's. Het toegangskaartje voor het jazzevenement kost tien gulden per persoon en is geldig voor alle bands op het festival. Het evenement duurt tot in de late uurtjes. CSM Sas over VLISSINGEN (ANP) - Het to taal vervallen uit 1733 stam mende Dishoeckhuis in Vlis- singen zal wellicht behouden kunnen worden. Dit voormali ge stadhuis staat op het ter rein van de Koninklijke Maat schappij de Schelde in Vlissin- gen en heeft een lange lijdens weg achter de rug. Een Zeeuws scheepvaartbe drijf heeft het Van Dishoeck huis nu de laatste reddende hand toegestoken. Het wil het patriciërshuis verplaatsen naar de vissershaven, laten restaureren en vervolgens als kantoorruimte in gebruikne- men. De verplaatsing en op bouw van het pand zal volgens de jongste berekeningen 8,3 miljoen gulden gaan kosten. Vroegere verplaatsingsplan nen gingen uit van 17 miljoen gulden. De scheepvaartonderne ming Ocean Wide is bereid de gemeente Vlissingen één mil joen gulden te betalen voor het Van Dishoeckhuis. Omdat de rest van het geld uit andere bronnen moet komen, zijn vier Zeeuwse Kamerleden die zich in het verleden voor het be houd van het Van Dischoeck- huis hebben ingezet, benaderd. Zij zullen een beroep doen op minister Brinkman van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur om een deel van de res tauratiekosten op zich te ne men. Ook zal het Comité Be houd Van Dishoeckhuis een beroep doen op het sociaal- economisch fonds van de Europese Gemeenschap, waardoor werkloze jongeren bij dit project kunnen worden ingezet. De plannen moeten binnen een jaar gerealiseerd zijn, zo is het streven van het Comité, omdat het bedrijf anders el ders een nieuw kantoorpand zal neerzetten. SLUISKIL - Vandaag, don derdag, gaan in Sluiskil weer de traditionele Gildefeesten van start, die duren tot en met zondag. Grote trekpleister is natuurlijk André Hazes, die met zijn optreden zondag avond het evenement zal af sluiten. Maar ook verder valt er voor de liefhebbers veel te ge nieten de komende dagen. De plaatselijke middenstand pre senteert zichzelf via een beurs, die wordt omlijst met aller hande optredens (Piet Brak man, goochelaar Marcelino), Yankee Doodle Session, Boe- renkapel, fanfare plus majo- rettenpeloton De Zwaluw, Veronica drive in-show) en spektakel in de vorm van stuntrijden, fietsenrace en moddergevechten. Verder worden kinderspelen gehou den, een Gildeloop voor jonge ren en volwassenen, een bra derie annex rommelmarkt, een duivenvlucht, modeshow en een dansavond. De beurs begint vandaag om 17.00 uur, maar de officiële opening zal om 18.45 uur wor den verricht door de kleuters, die een groot aantal ballonnen zal oplaten. Verder staan voor vanavond optredens van twee koren en de boerenkapel en een modeshow op het pro gramma. AXEL - De activiteitencom missie van het gecoördineerd bejaardenwerk Axel houdt op woensdag 5 september een se niorentienkamp in het Gezel- lenhuis. De tienkamp begint om 14.00 uur. Voor de drie best geklasseerde deelnemers zijn er bekers. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De Sasse vestiging van de Centrale Suikermaatschappij (CSM) schakelt in de komende bietencampagne gedeeltelijk over van olie op gas. Het ketelhuis draait binnenkort volledig op gas, de drogerij voorlopig nog op olie. De CSM investeerde 1,5 miljoen gulden in een installatie, waarmee men in een mum van tijd kan overschakelen van olie op gas en andersom. Het bedrijf bouwde bewust die schakelmogelijkheid in. Directeur ir. L. Stahl„De Gas Unie kan ons niet garanderen dat we altijd voldoende gas kunnen afnemen. Vandaar de ze 'dual-fuel-installatie'. We moeten altijd in staat zijn om van de ene brandstof op de an dere over te schakelen." Stahl maakt er geen geheim van de voorkeur te gaven aan gasgestookte installaties. Dat gas iets goedkoper is, geeft daarbij nog niet eens de door slag. „Nee, het is schoner, dat Van onze correspondent SAS VAN GENT - Volksdans vereniging De Grutmoole uit Sas van Gent vierde het eerste bestaanslustrum. Ter gelegen heid van dit bescheiden jubi leum was de uit Oslo afkom stige volksdansgroep SAS Folklore te gast in Sas van Gent. Deze volskdansers wa ren ondergebracht bij diverse gastouders. De lustrumviering betrof eigenlijk meer een informaal samenzijn van de Sasse volks dansvereniging met de Noren. Geen enkele officiële ont vangst of omvangrijk junbi- leumprogramma. De Grut moole danste zaterdagmiddag samen met de Noren op de Philippiense Mosselfeesten. Zaterdagavond volgde een min of meer besloten feest avond in De Speye, waarop de jubilerende volksdansvereni ging haar bestaansgeschiede- nis in muziek en dans uit beeldde. Zondag vertrokken de gasten weer naar Noorwe gen. De officiële jubileumdag was afgelopen dinsdag. is voor ons de belangrijkste overweging." CSM Sas van Gent blijft voor de uitstoot uit ketelhuis en drogerij werd destijds zo hoog opgetrokken om de over last voor Sas van Gent en di recte omgeving tot een mini mum te beperken. Dat gebeur de in een tijd dat de fabriek nog olie met een hoog zwavel- gehalte verstookte. De fabriek is redelijk ge slaagd in het terugdringen van de verontreiniging. „Maar" zegt Stahl, „het is ge bleken, bij alle discussies over de zure regen, dat je het scha delijk effect van de uitstoot niet wegneemt door hoge schoorstenen te bouwen. Van daar ook onze voorkeur voor gas." Sas van Gent zal overigens pas vanaf 24 september iets gaan merken van de verande ring. Dan begint namelijk de bietencampagne. Heel wat la ter dus dan in voorgaande j a- ren. Volgens de directie is toen echter steeds erg vroeg begon nen vanwege de bijzondere oogstverwachtingen. Dit jaar zijn die minder hoog gespan nen. Door de overschakeling op gas zou er schonere rook uit de CSM-schoorsteen moeten komen. - foto archief de stem (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bertrand Vael dARAlSI OU PONT T1RNEU£EN BV industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 Van onze correspondent SAS VAN GENT - Ter gelegenheid van de Sasse kermis, van za terdag 1 tot en met dinsdag 4 september, worden er het komends weekeinde diverse nevenactivitaeiten in Sas gehouden. Zater. dag 1 september houdt Sas Promotiton in samenwerking met ds gemeentelijke culturele commissie voor de vijfde maai het jazz. festival 'Jazz at the Beetcity'. Volleybvalvereniging Saved houdt in sporthal De Vlaanderen op dezelfde dag het Savok. toernooi. Zondag 2 september is de plaatselijke harmonie De Vereenig. de Vrienden te beluisteren tijdens een muziekfestival op de Gro te Markt. Dit festival begint om 14.30 uur en behalve de Sasss harmonie zijn de fanfare Eikels worden bomen uit Westdorps St.-Cecilia uit Philippine en De Vliegende Hollander uit Ter- neuzen aanwezig. Gedurende de gehele middag zijn er concertet en shows en doen de gezelschappen diverse rondgangen door hei Sasse centrum. De toegang is nagenoeg gratis. Maandag 3 september komen de kaarters en boilers aan bod Kaartclub Klavertje Vier houdt dan vanaf 19.30 uur een grote vleeskaarting in café De Rijnvaart. De inleg is vijf gulden pe persoon en men speelt bieden met roem. Bij Pol Meuleman, caf Schippershuis, start maandagmorgen om tien uur een kermis gaaibolling. Inleg 2,50 of Bfrs. 45. 's Middags is het de beurt aar de schutters, die vanaf half drie een schieting houden op de lig gende wip. De totale inleg van zes gulden of 110 Bfrs. (terug 5,50 of 100 Bfrs.) wordt verschoten. Bij deze schieting worde verrassingprijzen uitgereikt en schiet men op vliegende vogels. Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Puur natuur lijk, dus milieu-vriendelijk, bemesten is tegenwoordig de wens van ieder particulier die over een moestuin be schikt. Het waarom mag duidelijk zijn: een gezonde en harmonische voeiding voor de plant levert uiter aard straks op het eigen bord een produkt op dat de zelfde eigenschappen heeft. Pionier op dit gebied is de Landbouw Ontwikkeling Terneuzen, gevestigd te Sluiskil. Vijftien jaar gele den begon dit bedrijf met het ontwikkelen van na tuurlijke mest-preparaten voor de beroeps land- en tuinbouw, maar sinds kort is men zich ook gaan richten op de particuliere tuinder. Omdat vooral in de Ka naalzone het aantal volks- tuinders snel toeneemt is de LOT vanaf vandaag met een stand aanwezig op de Gilde feesten in Sluiskil. Volgens directeur A. Scheele kan zijn bedrijf - er zijn 12 mensen in dienst- bogen op een gestage omzet groei. „Veel tuinbouwgrond is door overmatig en veel vuldig gebruik van kust- mest 'dode grond' gewor den", aldus Scheele. „Met de natuurlijke preparaten wordt deze weer nieuw le ven ingeblazen, omdat het ernstig verstoorde bacterie leven opnieuw gereld wordt". Sinds kort heeft de LOT ook vloeibare preparaten ontwikkeld op kruiden-ba- sis, waardoor sproeien met gif tegen ziekten en onge dierte niet langer nodig is. Rommelmarkt - Openbare kleuterschool 't Schelpenhoek je en openbare lagere school De Golfslag houden zaterdag 8 september een grote rommel markt. Op het feestelijk ver sierde schoolplein aan de Ta marindestraat zullen de kin deren hun gevarieerde koop waar aan de man proberen te brengen. Ouders van Turkse afkomst zullen een kleine ten toonstelling inrichten en Turkse hapjes presenteren. Tevens is er op het schoolplein een Vlaamse kermis voor de kinderen met een grabbelton en spelletjes Mensen die nog wat spullen hebben voor de rommelmarkt kunnen deze vrijdag 7 september tussen 13.30-15.30 en 18.00-20.00 uur bij De Golfslag afgeven of bel len om ze op te laten halen. De rommelmarkt begint zater dagmorgen om tien uur. inmillmillnmi 'Petrus Hondius' krijgt van burgemeester Ockeloen Guichelheil aangeboden. Van onze correspondent TERNEUZEN - Burgemeester Ockeloen van Terneuzen heeft gistermiddag onder grote be langstelling, ondermeer van het gemeentebestuur, het pro motieteam van de Vliegende Hollander en Petrus Hondius werden gistermiddag de Axel- sestraatfeesten geopend. Tot en met zaterdag treden de winkeliers aldaar naar buiten met een attractief programma, diverse acties en kraampjes. Als mascotte heeft men in de arm genomen de vroegere theoloog Petrus Hondius, die omstreeks 1584 in de Moffen schans aan de Axelsestraat gewoond heeft. De Axelsestraatfeesten worden dit jaar niet in het na jaar gehouden, daar de VOA (Vereniging Ondernemers Axelsestraat) de feesten nog in het kader van Terneuzen 400 jaar Stad geplaatst wilden zien. De heer Den Toonder, voor zitter VOA, zei verheugd te zijn met de grote deelname van de ondernemers. Zeventig procent doet mee. Burgemees ter Ockeloen had voor Petrus Hondius nog een speciaal hui- chelkruid meegebracht, naar zijn zeggen een kruid tegen dwaasheid. Petrus Hondius pleitte ervoor Terneuzen in het vervolg maar stad van Pe trus Hondius te noemen. Hierna was er voor geno digden en belangstellenden een ritje per huifkar of koets door de Axelsestraat. Het postagentschap De Vriend bracht in verband met het 35- jarig bestaan een speciale her- inneringsenveloppe uit met de afbeelding van Hondius. De enveloppen kunnen inclusief zaterdag afgestempeld wor den in het postagentschap. Verder was er een optreden van DJ Pedro en konden de kinderen goudvissen vangen bij de dierenwinkel. Vier ge lukkige winnaars wonnen een paar schoenen door twee tref fers in een basket. Vooraf was er een basketbaldemonstratie. Ook de kindermiddag bij dansschool Bilderbeek met disco en film trok veel publiek, 's Avonds was er een optreden van de harmonie De Vliegende Hollander en een demonstratie met speurhonden. Tot slot wa ren op het voormalige PZEM- terrein diverse demonstraties en een gezellig terras. IlllllllilllllllllllllllllllllIllIIIIIII1IIIIIIIIilllllll.llllllllhllllIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIllllllilllllll.'IlltllllllllIIIlllllllllilllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Stichtini Beeldende Kunst (de Zeeuwss organisatie voor kunstuitleenl is verhuisd naar Middelburg Daar beschikt men nu in de Kuiperspoort over meer ruim te voor het uitstallen van Is huur aangeboden kunst danii de vroegere huisvesting Goes. De nieuwe huisvesting, eer gerenoveerd historisch pak huis, wordt komende zaterdag 1 september officieel geopend Men beschikt er over twee verdiepingen met een g< menlijke oppervlakte van 3# vierkante meter. De begane grond is bestemd voor kunst uitleen terwijl zich op de eer ste verdieping een expositie ruimte bevindt, waar continue tentoonstellingen plaats zuller vinden. Als eerste exposeert er Zeeuwse kunstenaar Sandei Littel er met schilderijen tekeningen. Tijdens de officië le opening, die zal worden ver richt door voorzitter J. Jobse, brengt de Braziliaanse kun stenaar Flavio Pons een per formance. Aanvang 16.00 uur. MIDDELBURG - De Zeeuws staten maken komende vrij' dag de jaarlijkse excursie. D# keer betreft het een bezoë aan de Belgische province Antwerpen. De Zeeuwse volksvertegen woordigers krijgen dan onder meer uiteenzettingen te hord over diverse projecten in t haven van Antwerpen en d! Gewestelijke Ontwikkeling Maatschappij Antwerpen. Men begint de dag met eer bezoek aan het provincial Museum voor Kunstambach ten. Daarna vertrekken 4 statenleden naar het provif- ciehuis, waar ze een film ovf de provincie Antwerpen zien krijgen en een kunstcol lectie kunnen bekijken. krijgen daar ook een uiteer zetting over de taken van Belgische provincies. 's Middags houdt men zio bezig met de economische on' wikkeling van Antwerp^ Dan wordt ook een rondt door de haven gemaakt. 9 Antwerps provinciebestur biedt de statenleden een lund aan, het Zeeuws provincieN stuur op zijn beurt zorg* vod een diner. Van een on BRUGGE - De Kon van Brugge biedt he zoekers een groots pi er tal van cultureel maar ook de toeganj burg zijn laag. Zek prijzen die in Neder den. Het hoogtepunt v; 'Nabucco' van Vei brengt de Opera voo deze Italiaanse com) zen liggen tussen de 1 Maandag 19 novel Vlaanderen de ope van Karl Millöcker AMSTERDAM - Aai mijnmarkt - In Bintje den 17 contracten verhel levering november bij van 22,00 tot 21,50 pe voor levering april 242 tegen ƒ26,00 tot ƒ25,30. ming was kalm voor no nauwelijks prijshoud april. TERNEUZEN, 29-8-84 - sla 1.25, bloemkool AII:49-55, BIL41-74, koi 28-42, per kg. Doré 30, i prei 78-87, princessebon barber 45-61, savooiekoc de kool 34-47, spitskool snijbonen klasse 1170-23 150, uien 30-32, waspeen te kool 19-30, pruimer Louvain 163-191, vle bakje per 6 kg All 370, Bi GOES, 29-8-84 - Komko stuk kl. 1 76 57, 51 47. Koi kg krom kl. 2 kr. 30. Tom 1 C 59, B 69-71. Andijvie 16-20. Bloemkool st. kl. 1 95-120, kl. 2 6 23. Bospeen I 115. Rabarber kl. 2 28. kg kl. 1 gr. 85, kl. 2 kr. 5 ziebonen kg kl. 1 fn. 130 nen kg kl. 1 kr. 120-130. F A 122. Wittekool kl. 1 B 1 lie bos kl. 2 11-14. Seldei 13. Benoni kl. 1 80-90 96, 135, 60-70 99-123, 55-60 34 81, 70-80 94-98. Precose c kl. 1 55-60 81. Reine Clai lins kl. 2 220. Bramen 4 k kl. 2 in 183, doos x200 g Late aardappelen kl. 1 28. KAPELLE, 29-8-84 - Br 91, doornloze 76-89, pei dustrie 183. Pruimen: C 140, II 120. Czar I 160- Monsieur Hatif I 190-: Belle de Louvain I 170- Washington I 150. Reine 250. Appelen: James G: 100 80,1 80-90 96-101,170 II 90-100 69, II 80-90 86, 101. Benoni: I 80-90 97- 112-127,160-70 95-101,1 80-90 80, II 70-80 102, II 55-60 29. Discovery I 70-8 65-70 161,160-65 119,155 151-179, II 70-80 158-21' 129-150, II 60-65 96-107, I 57. Tydeman I 80-90 93, 151,160-70 80-101,155 56 red II 70-80 89, II 60-70 125. Early Victoria I 6 ren: Super Trevoux 11 70-80 87-90, I 60-70 79-F Precose de Trevoux I 70- 70 95, I 55-60 82, I 50-55 - 75-81, II 55-60 37-61, II 5 Clapp's Favourite I 65-71 55-65 117-118. Framboz' per doos. Kroetappe kroetperen 15. Groenten: 170-250, princessebone spitskool 28, rodekool 1 23, andijvie 42, bloeml komkommers 46-70, as 19-27, tomaten UB 380-40 SLUIS - De Sluise s houdt vrijdag en zate jaarlijkse sportvv* Vrijdag om 19.00 ui gestart met de tra Wallenloop (geen w Gestart wordt aan D Beer en het eindpunt Walplein. Zaterdagmorgen is fietstocht door de 1; omgeving van Sluis, is om tien uur va schoolplein van de ch en openbare lagere sc de Kloosterstraat, 's om half drie wordt v zwembad aan de Kalk kilometer zwemweds houden. De deelname onderdelen van het p ma is gratis en staat o jong en oud. Iedere d< ontvangt een herin vaantje. IJZENDIJKE - De ou IJzendijke houdt zate op het schoolplein. Ev openbare kleuterschol koop worden aangebt Wordt gehouden. De opbrengst van - van materiaal ten b terdagmiddag ook man weer rondritten v De ouderraad doet bevolking toe. Onlang middels weer ter voor de aankoop dank voor de bijdrage king de kans om na kort in het dorp zal w 'video-koffie' met cake 1 beb

de Stem | 1984 | | pagina 16