als type 2 TIPS XJWERS 4.995,- Van Aardenne feest mee met jubilerende Vlissingse haven Stichting helpt steuntrekkers bij problemen Spektakel bij plaatsing eerste schuif WATERSCHAP MAAKT EINDE AAN ILLUSIES VW j IE DE STEM Kanaalbrug in Sluiskil wilde niet meer dicht Axelse touwtrekkers naar nationaal kampioenschap Engelse organist speelt in Hulst R A UT O EN VERKEER DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 Open dag van stichting Paardesport Gehandicapten Geen kosten verlaging streekvervoer NIEUW INITIA TIEF IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN A66 Bovenste deel van de grille gespoten in de kleur van de carrosserie. Brede bescherm- strips opzij. Achterspoiler type 18 Turbo die doorloopt op de achterspatborden (alleen Se dans) Type-aanduiding Type 2 op achterkant. Striping ondei beschermstrips (niet op TL ei TD). Nieuwe aërodynamische wieldoppen op TL, GTL, Auto matic, TD en GTD en lichtme talen velgen (type Fuego GTX) op de GTX-versies. Hierbij zijn de lichtmetalen velgen voor zien van 165 13 H banden. De 185/65 R 14 H banden zijn niet meer leverbaar. Omlijsting van voor- en achterruit zonder sierstrips. ten minste 20 jaar verlangd wordt. Comfortabel Met een lengte van 4,25 m rangschikt de Espace zich qui afmeting tussen de Renault (4.06m) en de Renault 16 (4,39m.) De breedte van de Es pace bedraagt t,77 m, gelijk aan die van de Renault 25. Dankzij dit kompakte ontwerp en de standaard gemonteerde stuurbekrachtiging is de Espa ce ook in stadsverkeer gemak kelijk hanteerbaar. De inteur- ruimte die binnen deze afme tingen is gecreëerd biedt, al naar gelang de opstelling van de stoelen, plaats aan 5 tot personen. ïaal verbruik aan maximale ebouwd om heel lang mee tgebreide testrit in de nieu ruimte en extra's is als zijn aft dankzij zYi nieuwe Motor Seat Ronda P beleven. zDtrcDn Prijs incl. BTW. Af importen kzoom, 10-35084. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Minister Van Aardenne heeft giste ren in Vlissingen het eerste exemplaar van het jubi leumboek over de haven van die stad in ontvangst geno men. De N.V. Haven van Vlis singen, zoals de officiële naam luidt, vierde gisteren het 50-jarig bestaan. Van Aardenne was bij dat feest aanwezig om 'te bevestigen dat de rijksoverheid de N.V. Haven een goed hart toe draagt'. Het jubileumboek, dat handelt over de afgelopen vijftig jaar, werd Van Aar denne aangeboden door bur gemeester Th. Westerhout van Vlissingen. Westerhout sprak als pre sident-commissaris van de N.V. Haven tot een zeer groot gezelschap genodig den, dat zich had verzameld in een tot feestzaal omge toverde loods bij de contai nerhaven. Hij herinnerde er in zijn jubileumrede onder meer aan dat het haven- en stuwadoorsbedrijf vijftig jaar geleden ontstond als ge volg van 'een voor die jaren welhaast unieke gezamen lijke poging van overheden en bedrijfsleven om het Vlissingse havengebeuren nieuw leven in te blazen. President-commissa ris Th. Westerhout van de N.V. Haven van Vlis singen overhandigt mi nister Van Aardenne trots het jubileumboek over zijn bedrijf. - FOTO WILLEM MIERAS Van onze correspondent AXEL NIEUWVLIET - De Stichting Paardesport Gehandicapten Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zaterdag open dag. Tevens wordt voor de ge handicapte deelnemers die aan het paardrijden meedoen, een feestelijke getinte eerste les gehou den, waarna zij een proef kunnen afleggen. Deze worden gehouden in manege Riemens te Nieuwvliet. De aanvang is gepland om 9.30 uur, waarna om 10.15 uur de proef volgt. In manege Magrette te Axel is de aanvangstijd van de les om 15.00 uur. Van een onzer verslaggevers BREDA - De streekvervoerbe- drijven van Brabant en Zee land zien geen heil in de uit spraak over mogelijke kosten verlaging van de directeur van de Overijsselse Autobus Dienst (OAD). De directeur vertelde op een persconferentie ter gelegen heid van de eerste autobus RAI (19 tot 23 september), dat als touringcarbedrijven gaan samenwerken met de streek- vervoerbedrijven de kosten lager worden. De heer G. Schellinger, hoofd dienst vervoer van de BBA, vindt dit een fictie: „Wij werken al jaren samen met touringcarorganisaties. In de winter huren wij touringcars in om de drukte op te vangen. Maar van een eventuele kos tenverlaging kan geen sprake zijn". De inkomsten tijdens de daluren wegen, volgens Schel linger, op tegen de inkomsten tijdens de spitsuren. Reizigers gebruiken tijdens de minder drukke uren vaak de wat duurdere strippenkaart, ter wijl tijdens de drukke uren abonnementshouders reizen. MGSLAD VOOR ZUCNVEST NEDERLAND Kantoren lfi Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef), Frank Dey, paul de Schipper, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, w Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentie-expl. 'nspecteur Zeeland: C. Me de, privé 01150-95839. Surfers moeten Axelse Kreek uit hoofd zetten Van een onzer verslaggevers AXEL/TERNEUZEN - De VVV Axel kan de hoop dat er ooit op de Grote Kreek in Axel ge- surf d mag worden, opgeven. Het waterschap De Drie Ambachten, eigenaar van een gedeelte van het water, heeft de WV nu officieel laten weten geen medewerking te verlenen aan het initiatief van de toeristenclub. Uit de brief van het water schap aan de VW blijkt ove rigens dat het streven van de WV niet haalbaar is zonder dat er grote kosten worden ge maakt. „Wij wijzen erop dat aan het water in de kreek door het Provinciaal Bestuur in het nog vast te stellen waterkwa liteitsplan een specifiek ecolo gisch landbouwkundige en visserij functie zal worden toe gekend. Bij beoefening van de door u bedoelde watersport zou het water moeten voldoen aan de kwaliteitseis voor zwemwater. Deze kwaliteits eis is belangrijk zwaarder dan de voor de eerder genoemde functies gestelde eisen", aldus de brief. zich intensief heeft bezig ge houden met de problematiek rond de kreek,kon zich giste ren verenigen met de opstel ling van het waterschap. „Het argument dat de kreek moet voldoen aan de kwaliteitseis voor zwemwater is duidelijk. Dat argument accepteer ik. Alle andere argumenten kwa men op mij nogal emotioneel over. Het heeft voor de VW nu ook weinig nut om nog door te gaan". De brief wordt overi gens dinsdag 4 september be sproken tijdens een vergade ring van de VW. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Uitkerings-gerechtigden in Zeeuwsch-Vlaanderen die problemen ondervinden met hun uitkering kunnen vanaf komende maandag terecht bij stichting De Blokken in Terneuzen. Een team van deskundigen - allen onbetaalde vrijwilli gers - heeft zich in deze stich ting verenigd om zijn specifie ke kennis van de sociale wet geving beschikbaar te stellen aan iedereen die er om vraagt. „Sociale diensten proberen u als leek in te pakken, omdat u zwakker bent dan hen", zo wordt gesteld in een folder, die binnenkort op grote schaal in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden verspreid. „Om dit te voorkomen is onze stichting opgericht. De medewerkers beschikken over een grondige kennis van de wetten die door de sociale diensten moeten worden uitgevoerd en laten zich niet inpakken". Eén der initiatiefnemers is de onlangs wegens linkse poli tieke activiteiten ontslagen so ciale dienst-ambtenaar André van Himme uit Terneuzen. „Ik heb twee jaar achter de scher men van de Terneuzense dienst kunnen kijken en heb toen kunnen constateren dat Miljoenen Om aan die eis te kunnen voldoen zouden de overstorten van de riolering van de kern Axel op de kreek ongedaan moeten worden gemaakt. „Te vens zouden dan maatregelen getroffen moeten worden voor afvoer en/of opvang van over- stortend rioolwater". „Een miljoenenkwestie", lichtte dijkgraaf P. van Hoeve gisteren de brief toe. Naast de centenkwestie spelen er nog andere zaken een rol. Zo vindt het waterschap de kreek ge woon te klein om er zoge naamde kleine watersport te bedrijven. Daarnaast zou de Axelse hengelsportvereniging Geduld Overwint Alles, die de Grote Kreek pacht van het waterschap, ernstig gedupeerd worden als er op de kreek ge- surfd gaat worden. Het water schap is zeer tevreden over de ze huurder en voelt er niet veel voor de goede verstand houding met GOA in gevaar te brengen. Voorzitter P. Apers van het Overleg Platform Axel, die Van onze correspondent SLUISKIL - Het wegverkeer over de brug nabij Sluiskil is gistermiddag twee uur lang gestremd 'geweest. Oorzaak was een defect in de electrici- teitsvoorziening in het bewe gende gedeelte van de brug over het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Omstreeks half twaalf gis termorgen, toen men, na het passeren van een zeeschip, trachtte de brug weer voor dicht te draaien, lukte dat niet. De storing kon omstreeks half twee in de middag worden verholpen. In die periode werd het verkeer door de politie omgeleid. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllltUllllllllllllllllll AXEL - De Axelse touwtrekploeg Cambrinus doet zaterdag mee aan de open nationale kampioenschappen touwtrekken in het Friese Irnsum. Aan de kampioenschappen nemen in totaal 50 ploegen deel. Er wordt strijd geleverd in drie klassen, acht deelnemers met een totaal gewicht tussen de 560 en 640 kilogram, acht deelnemers die tussen de 640 en 720 kilogram wegen en een vrije klasse waaraan ploegen van zes deelnemers aan meedoen. Cambrinus komt uit in de klasse tot 720 kilo. De ploegen strijden op een grasmat, dit in tegenstelling tot wedstrijden in Zeeuwsch Vlaanderen, waar alle wedstrijden op een strook wit zand plaats hebben. Op zondag 2 september komen alle Zeeuwsvlaamse touwtrek- kersploegen tegen elkaar uit tijdens de Gildefeesten in Sluiskil. Met akelige precisie wordt de schuif tussen de pijlers gehangen. - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS - Gistermid dag, 12.00 uur precies, was het dan zover: na uren van passen en meten zette de Taklift 4, de grootste drij vende kraan van Smit-Tak uit Rotterdam, de eerste schuif voor de stormvloed kering in de Oosterschelde- monding op haar plaats. 292 ton woog de stalen ko los, die enkele dagen tevoren vanuit Zwijndrecht, waar hij bij Grootint was geas sembleerd, naar Zeeland was overgebracht. En toen het stalen gevaar te, de opstekende bries ten spijt, met grote precisie tus sen twee pijlers was opge hangen, zorgde de scheiden de baas van de Directie Bruggen van Rijkswater staat, ir. H. Kuiper, voor vuurwerk. Zijn dienst heeft een belangrijk aandeel ge had in de voorbereiding van deze reuzekarwei. Na een druk op de knop zweefden parachutes met daaraan de driekleur over de pijlers in het sluitgat Hammen, waartussen de eerste schuif tot aan het wa teroppervlak was gehangen, schoten vuurpijlen de lucht in en begonnen scheepssire- nes te loeien, waardoor sa- mengedromde bouwers en dagjesmensen, die even wa ren komen kijken, horen en zien verging. In totaal worden er in de Oosterscheldekering 62 schuiven, in gewicht varië rend van 290 tot 500 ton, ge plaatst. In het eerste kwar taal van '86 moet de hele operatie voltooid zijn. De schuiven worden door Grootint samen met Hollan- dia Kloos (Krimpen a/d IJs- sel) en vijf andere bedrijven gemaakt. Voor de plaatsing is Hollandia Kloos verant woordelijk. De directeur van dit be drijf, R. Lubbers -broer van de premier-, zei gisteren op een persconferentie te hopen het werk „zonder brokken te kunnen voltooien". De hydraulische appara tuur, waarmee de schuiven worden bewogen, wordt door de RDM geleverd. Schuiven en bewegingsap- paratuur samen kosten een half miljard gulden. Vandaag en morgen wordt er -als de weersom standigheden het toelaten- opnieuw een schuif opge hangen. De operatie vindt steeds bij laagwaterkente- ring plaats. De schuif die gisteren werd opgehangen was 41 meter lang en 5,9 me ter hoog. De 62 stalen schui ven kunnen in één uur wor den neergelaten om de Oos- terschelde voor naderend hoogwater af te sluiten. Rijkswaterstaat liet giste ren weten, dat ook de opera tie pijlerplaatsen vlot ver loopt. Er moeten nog acht pijlers op de bodem van de Oosterschelde worden neer gezet. Eind september zijn alle 65 pijlers geplaatst. De stormvloedkering in de monding van de Ooster schelde zal in oktober '86 operationeel zijn. er nogal wat mensen tussen wal en schip terecht komen", aldus Van Himme. „Bij de diensten in andere gemeenten zal het wel niet anders zijn". Klachten De nieuwe stichting is tot de conclusie gekomen dat door de eigen interpretatie die ge meenten in de praktijk geven aan bijvoorbeeld de Bijstands wet, het aantal klachten van cliënten enorm toeneemt. Van Himme: „Maar de bestaande hulpverleners in Zeeuwsch- Vlaanderen missen de speci fieke kennis om de belangen van die groep te behartigen. Vandaar dat we het initiatief hebben genomen om uitke rings-gerechtigden voor te lichten, te adviseren en hun concrete hulp te geven bij be zwaar- en beroeps-procedu res". De stichting is gehuisvest aan De Blokken 16 in Terneu zen, het pand waar ook de Jongerenbeweging van de FNV is gevestigd. „Niet omdat we bindingen hebben met de vakbond, maar omdat het een trefpunt is waar mensen van oudsher terecht kunnen met klachten over arbeids-om- standigheden en ontslagkwes ties", stelt Van Himme. Aanloopkosten Omdat alleen de gemeente Terneuzen al rond de 2000 uit kerings-gerechtigden telt en het initiatief gericht is op heel Zeeuwsch-Vlaanderen, rekent de stichting op zo'n 150 tot 250 klanten per jaar. Vanwege de vrij hoge aanloopkosten - er moet aardig wat vakliteratuur worden aangeschaft - wordt een bijdrage gevraagd van een tientje per jaar. Van Himme: „Liever hadden we het voor niks gedaan, maar dat is he laas onmogelijk". Het kantoortje van stichting De Blokken is elke werkdag open van 13.00 tot 17.00 uur en telefonisch bereikbaar via 01150-97025. Van onze correspondente HULST - Morgen geeft de nog jonge Engelse musicus Ste phen Darlington het orgelcon cert in de Willibrordusbasiliek te Hulst. De nu 32-jaar oude Darlington voltooide zijn or gelstudie bij Simon Preston en was vier jaar lang assistent organist aan de Canterbury Cathedral. In 1978 volgde zijn benoe ming tot master of the Music aan de St.-Albans Abbey. Een jaar later werd hij artistiek directeur van de wereldver maarde orgelfestivals daar. Stephen Darlington is een veelzijdig musicus die zich dan ook niet beperkt tot orgel spelen alleen. Hij is tevens di rigent en organisator, veel ge vraagd in eigen land en op het Europese vasteland. Hij maakte radio- en plaatopna men en trad op tijdens de ver maarde Promconcerten voor de televisie. Hij verwierf vooral bekend heid door zijn vertolkingen van het Franse repertoire. In Hulst echter speelt hij voorna melijk barokwerken van Bux- tehude en Bach, met daar naast Stanley, Mozart, Saint Saëns en het gematigd moder ne werk Three Resurrections Dances van Alan Ridout. Het concert begint om 20.00 uur.'

de Stem | 1984 | | pagina 13